De Rode Mieren" Puzzel van de week PANDA EN DE MEESTEE-LOODGIETER S3 POLLE, PELLI EN PINGO HOFNAR KAMPIOEN RECHTER TIE RAMMETJE FOK Amerikaanse Tsjech in Praag veroordeeld Pensioen voor de procureur-generaal Alle Hofnar produkten uitsluitend tabak Oogst in Noord- India dreigt te mislukken OQÖ Een actuele Amerikaanse roman VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 13 Ons vervolgverhaal door Williaim Lederer en Eugene Burdick Schandaal in Keulen \y iipunmuun ^B.M.W. - dealer AUTOMOBIELBEDRIJF BOEKENROODE N.V. Kerkelijk nieuws l: 75) Hij kwam terecht in wat hij aan voelde als een enorme spons. Het water kwam tot zijn dijen. Hij begon rechtuit te waden met Coldstream vlak achter zich. Toen ze in de be schutting van de eerste bomen kwa men, zwenkten ze wadend door de modder, af in de richting van de mangroves (bomen met luchtwortels) Het moerasbos had een bodem die bestond uit een tien centimeter dikke haag van een bijna vloeibare sub stantie bladeren, twijfen, vermolm de bomen, de overblijfsels van miljoe nen insekten. McCauley had het ge voel dat er onder dit oppervlak niets vast was. Ze schenen zich voorts te bewegen. Op de nauwelijks verharde oppervlakte van een aarde van ge lei. Het kwam McCanley helemaal niet onmogelijk voor dat ze in de aarde zouden verzinken en verdwijnen. Toen keek hij naar de bomen en voelde hij zich weer gerustgesteld. De reusachtige stammen rezen vijftig tct zestig meter omhoog en droegen geen takken of bladeren dan in de kroon, waar ze uitbarstten in een groot groen bladerdak dat de zon vrijwel volkomen buitensloot. Maar hij voelde zich ook beklemd. Dat kwam door het licht met zijn groen flakkerende somberheid, die er iets eigenaardigs onwezenlijks aan gaf. Bomen die meters ver weg sche nen stonden plotseling vlak voor zijn reus, zodat hij terugschrok. De lucht was heet en drukkend en zijn lon gen zogen die op als een vloeistof. Hij was al eerder in de rimboe ge weest, maar nog nooit in een moe- jasbos. „We zijn niet uitgerust voor een lange tocht", zei Coldstream over zijn schouder. McCauley keek naar zijn gescheur de broek die al tot zijn middel onder de modder zat. Hij kon door de dik ke lagen modder heen zijn schoenen niet eens zien. Coldstream haalde een klein kompas met een lichtende roos voor de dag. „We volgen ruwweg de richting naar De Drie Bergen. Een tocht door een moerasbos is voor een mens on natuurlijk, zoals het verblijf in een onderzeeër of in een ruimtecapsule. Het heeft me heel wat tijd gekost te leren geen boom of liaan aan te raken vóór ik die heel duidelijk kan zien een slang of een kolonie rode mieren, een duizendpoot of een giftige paddestoel kunnen zich daar net vóór je genesteld hebben. Als je me al is het maar een secon de uit het oog verliest, schreeuw dan. Als we veertig meter van elkaar af raken, worden onze stemmen door het gebladerte volkomen gesmoord". Ze vervolgden hun tocht. Soms liep Coldstream om een ogen plek heen met de waarschuwing aan McCau ley dat het wel eens een modder pad kon zijn. Een keer hield hij stil bij een boom die vruchten droeg als kalebassen die vol zuiver water wa ren dat ze samen deelden. Tegen twee uur in de middag brandden McCauly's longen van de inspanning en zijn spieren deden pijn Maar het vreemde groene licht en ae stilte oefenden een nog deprime- render invloed op hem uit. Eens hoorden ze in de verte een zwaar en dof geluid en ze hielden even stil. Coldstream legde uit dat dat een waterhoos was van het type dat onverwacht in enkele seconden tonnen water uitstort en dan verder trekt of plotseling opdroogt. Deze na derde met een machtig, grommend en ratelend geluid als van hagel op een zinken dak. Hij ging vlak over hen heen en even groeide het geluid aan tot een gebrul. Er sprong echter geen druppel water door het blader dak. Even later, op een heel laag heuvel tje in de rimboe, liet Goldstream halt houden. „Tad trek je broek op", zij Gold stream. „Laten we eens kijken". „Waarnaar?" vroeg MacCauley en hij grinnikte wat. „Naar je bloedzuigers". McCauley trok zijn broek tot bo ven zijn enkels op. Hij keek omlaag en rilde. Bovenaan zijn sokken zat een ring van slakachtige dingen die de afmeting van zijn duim hadden, Coldstream zei dat hij zijn riem moest losmaken en om zijn middel bleek eenzelfde ring bloedzuigers te zitten. Hun grijze gelei-achtige licha men bewogen als rupsen. Een kroop er tegen zijn been op uit zijn kousen vandaan. Hij voelde volstrekt niets langs zijn huid bewegen; hij was al leen ten prooi aan een hevige wal ging en een onbedwingbare lust ze er af te trekken. Coldstream tikte de as van zijn sigaret en hield die tegen een van de beesten rond McCauley's middel. De kop liet McCauleys huid los, het on smakelijke grijze ding zwaaide heen en weer en viel omlaag. Met vlugge bewegingen liep Coldstream om Mc Cauley heen en hield zijn sigaret achtereenvolgens tegen alle bloedzui gers. Toen deed hij hetzelfde bij McCauley's kousen. „Mooi, nu is het mijn beurt", zei Coldstream, en nadat hij zijn broek had opgetrokken en zijn riem had losgemaakt, schroeide McCauley die enigszins beefde hem in het begin een paar maal de huid. Cold stream lachte vloekend. „Als je ze lostrekt, blijft de zuig- mond in je lichaam zitten", zei Coldstream. „Dat weet ik". McCauley begon met het eentonige geluid van een schooljongen een lesje op te zeggen: „De zuigmond is een klein, haakvor mig uitsteeksel dat bestaat uit ver hard calcium dat veel op kraakbeen gelijkt en dat snel verandert in een hoogst giftige stof wanneer de tem- ceratuur en de algemene toestand het meest gunstig zijn; in het men selijk lichaam zijn die bijna ideaal". Coldstream applaudisseerde flauw tjes. „Prachtig. Een treffende lezing. Ik vergeet steeds dat je in de oorlog hier de mannen hebt opgelapt." „We bleven zoveel mogelijk uit de buurt van streken zoals deze. De Japanners waren al even bang voor het moerasbos als wij. We hadden een stilzwijgende overeenkomst in meer begaanbare gebieden te vech ten". (Wordt vervolgd.) Horizontaal: 1. mechanische mens; 6. langzame; 11. steen; 12. bosje haar; 14. werktuig; 16. buitenstaander; 18. muziek instrument; 19, aanlegplaats voor schepen; 21. met teer insmeren; 23. beteuterd; 24. wapen: 25. keur; 26. geweldig groot mens; 27. gast; 28. heilige; 30. aanzien; 33. staaf je; 36. ruim; 39. verdedigingsorganisatie; 40. Fr. onbep. vnw.: 41 bevestiging; 42. deel van een uurwerk; 43. rode kleurstof; 46. stemming; 49. water in Utrecht; 52. rondhout; 54. het zij zo; 55. zangnoot; 57. soort onderwijs; 58. nobele; 60. broei- plaats: 62. tros; 64. handelsterm; 65. Ind. dorp; 66. gebogen; 67. nieuwe wereldtaal; 69. bijb. naam; 70. inhoudsmaat; 71. jon gen; 72. peilstift. Verticaal: 2. bergdeel; 3. drinkgerei; 4. ons inziens; 5. worp; 7. jongesnaam; 8. toeschouwer; 9. klap; 10. immer; 12. plaats in Z.-Holland 13. metaal; 15. interest; 17. gemalen eikenschors; 20. verlaagde toon; 22. familielid; 24. deel van- Sumatra; 29. roofdier; 31. voegwoord; 32. hatelijke op merking; 33. Eng. jongensnaam; 34. elek trisch geladen deeltje; 35. gesloten; 36. soort; 37. groet; 38. voorzetsel; 44. honing bij; 45. zangnoot; 47. lekkernij; 48. soort stof; 49. deel van het been; 50. menigte; 51. soort loon; 53. meisjesnaam; 54. meis jesnaam; 56. bijb. naam; 57. onbep. vnw.; WASHINGTON (AP). De Amerikaan van Tsjechische geboorte Vladimir Ka zan-Komarek is in Praag tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld voor een po ging de Tsjechische regering omver te werpen en spionage. Dit is meegedeeld door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Kazan-Komarek, eigenaar van een reis bureau in Cambridge in de staat Mas sachusetts, is 31 oktober vorig jaar gear resteerd, toen een Russisch vliegtuig waarin hij reisde een niet aangekondigde tussenlanding in Praag maakte. De Ver enigde Staten hebben toen de beschuldi ging geuit dat er overleg was gepleegd tussen de Sovjet-Unie en de Tsjechische politie met het doel een Amerikaans staatsburger te arresteren. Het proces werd achter gesloten deu ren gevoerd. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade mochten het bij - 59. land in Europa; 61. levenslucht; 63 vereniging; 68. onder anderen; 70. meis jesnaam. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossing puzzel no. 4: 1-7 akkoord; 5-10 ordner; 9-15 erepalm; 13-19 almanak; 18-22 akela; 21-26 latona: 25-32 Napoleon; 31-40 onderwijzer; 37-44 ijzererts; 43-47 tsaar: 46-53 argeloos; 51-59 Oostenrijk; 57-63 rijksdag; 62-67 agenda; 66-76 dagtekening; 74-82 ingenieus; 81-86 usance; 85-92 centraal; 91-99 alligator; 97- 103 torpedo; 102-118 doodshoofdvlinder; 116-123 derhalve; 122-129 verlegen; 127- 134 gendarme; 133-145 mercurochroom; 144-151 omnivoor; 150-159 oriëntatie; 158- 165 iedereen; 163-171 eenderoer; 169-175 oerwoud; 173-181 oudbakken; 179-189 ken schetsen; 187-193 senator; 192-199 orna ment 197-204 enterbijl; 203-211 ijlhoofdig; 209-214 diggel; 212-217 gelaat; 216-221 Athene; 220-225 nestor. De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. DüSSELDORF (DPA) Naar aanlei ding van mishandelingen van gevange nen in de Keulse gevangenis „Klingel- pütz" heefl de regering van de Westduit- se deelstaat Noordrijn-Westfalen de 63- jarige Keulse procureur-generaal dr. Wal ter Haas vervroegd pensioen gegeven. Gebleken is dat de voorgeschreven halfjaarlijkse inspectie in de gevangenis al sedert 1955 achterwege is gebleven. Onlangs zijn twee leden van het gevan genispersoneel respectievelijk tot acht en twaalf maanden gevangenisstraf veroor deeld. 24. Joris stak de vergoeding voor zijn meester-lood- gieterswerk in de binnenzak en verliet zwierig het hotel Royaal. „Honderd-en-vijftig florijnen" prevelde de re ceptionist hem nastarend. „En toen ik meneer zei dat dat veel geld was, antwoordde hij dat eook veel water was en dat alles in verhouding gaat... Wat een zakenman Nu, dat vond Joris Goedbloed zelf ook. „Men kan een bloeiend reparatie-bedrijf opbou wen!" mompelde hij. Als men van te voren maar weet waar de herstellingen uitgevoerd dienen te wor den. Daarom is de kleine Panda van grote waarde, met zijn wrekende waterdruppels „Ik ben tyang, dat ik dat hotel in moeilijkheden heb gebracht!" zei Panda zorgelijk, zodra hij zijn leermeester zag. „Het spijt me dat ik je daar niet kon ontmoeten maar door al dat water moest ik wel weg!" „Het zij zo!' sprak Joris berustend. „We zullen het verleden laten rusten en ons naar de toekomst richten! Om drie uur verwacht ik U op het hoofd-postkantoor, baaske!" „Postkantoor?" herhaalde Panda verbaasd. „Hebben ze daar dan een loodgieter nodig?" „Nog niet!" verklaarde Joris. En met die raadselachtige woorden liep hij heen DE 60 KO MOTIE F HEEFT 6EEN KODEnJ) V MEER,' j-j. O O AS46BM6FT", MIILI& J6 KOFPER. 60EDE REIS TOT ZIENS] 76 KOMT VAST EN ZEKER GAUW T6RU6 ZO, EN NO HOUDEN WIJ VAKANTIE HET BESTE 4 Dl EU 2262-7. ADVERTENTIE KIEUW NEW DELHI (Reuter) In de Noord- indische staten Bihar, Goejarat en Oettar Pradesj, die samen ongeveer vijftig mil joen inwoners tellen, vreest men een mis lukking van de graanoogst door het uit blijven van de winterregen. Door de droog te van vorig jaar is ook de rijstoogst in het gebied gedeeltelijk mislukt. In Bihar verwachten de autoriteiten dat men van de geraamde graanoogst van acht miljoen ton slechts de helft zal bin nenhalen. Berichten uit Oettar Pradesj wijzen op een ongekende droogte in 41 van de 54 districten. Het departement van Landbouw in Goejarat verwacht een klei nere graanoogst dan in 1966, dat reeds een slecht oogstjaar was. Functionarissen van het ministerie van Voedselvoorziening in New Delhi ramen het verschil tussen de binnenlandse graan- produktie en de behoeften op twintig mil joen ton. ADVERTENTIE voor HAARLEM e.o. Zandvoortselaan 158 - Heemstede (t.o. station) - Telefoon 43117 Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Garrelsweer J. C. Post, kand. te Leeuwarden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac. J. Groot) J. Korpershoek te IJsselstein; - te Aagteker- ke en te Giessen-Oudekerk (toez.) J. Ge braad kand. te Utrecht; - te Huizum (Fr.) (5e pred. pl.) C. D. Israël te Velp; - door de prov. kerkvergadering van Zuid-Hol land (als pred. voor b.w.) S. P. de Roos, woonachting te Rotterdam; - te Neder- hemmert (toez.) J. Vroegindeweij te Goudswaard. Benoemd tot voorganger van de Herv. Geref. Evangelisatie te Was senaar J. Lekkerkerk, a.s. emeritus pre dikant te Loon op Zand. Geref. Kerken. Beroepen te Eindhoven (vac. Dr. W. v. d. Zwaan) J. Schelhaas te Huizum (Fr.); - te Oldenzaal G. Burger kend. te Rotter dam; - te Nijkerk (vac. J. Koppe) en te Zwijndrecht (vac. S. v. cL Veen) C. v. d. Woude te Domrijp; -te Hellevoetssluis Dr. H. M. Matter te Rotterdam-Kraling- scheveer; - te Hoorn H. A. v. Bottenburg te Noord wijk aan Zee. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht-Noord M. C. Tanis te Barendrecht en J. Keuning te Veenen- daal. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk K. de Gier te 's-Gravenhage-Centrum en J. v. Haaren te Amersfoort. Beroepen te Rhee- nen en te Vlissingen P. Blok te Dirks- land; - te Kalamazoo (Mich USA) J. v. Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Tho- len A. W. Verhoef te Barneveld; - voor Lethbridge (Canada) J. C. Harinck te Utrecht. 26. Rechter Tie, diep in gedachten, loopt met Tsjiao Tai naar het wachtlo kaal bij de poort van het gerechtshof. Als ze daar binnen komen, springt de voorman op en maakt een diepe buiging. Rechter Tie wendt zich tot de voorman, jk heb gehoord dat de vermoorde Seng- san een broer heeft, die Siau-ma heet. Wat weet je van die man?" „O, Siau-ma ken ik heel goed, edelachtbare! Een be ruchte boef, die dikwijls herrie in de kroe gen hier in de stad heeft gemaakt. Maar een tijdje geleden is hij verhuisd naar het buurdistrict. Hij zit daar nu al een week te brommen, wegens kippendiefstal, sa men met de zwerversmeid met wie hij de laatste maanden optrekt." „Ja, dat klopt", zegt de rechter langzaam. „En fin, ik heb nu ander werk voor je, voor man. Laat een paar van je beste mannen naar de markt gaan en aan de stalle tjes en in de winkels daar navraag doen, of er misschien een klerk of bediende vermist wordt. Een magere jonge man die er nogal netjes pleegt uit te zien." „Ik zal er dadelijk werk van maken, edelachtbare!" „O, ja, voorman, is het je niet opgevallen dat de broek en het jak van het onthoofde lijk veel te wijd zijn?" De voorman krabt op zijn hoofd. „Ja, edelachtbare, precies passen doen ze nietMaar die lui zijn niet kies keurig en. "lmf g I **- r.'ii 746. De denak van de hoofdcommissa ris voor de manier, waarop Bram hem had geholpen, was bijzonder groot. „Als ik je ooit ergrns mee van dienst kan zijn", zei hij hartelijk en net wilde Bram hem vragen, of er een kansje was dat hij met de tram op vakantie zou gaan, toen de politieman verder ging: Intussen zou ik jou nog om een gunst willen vra gen, Bram Fok. Zie je, de generaal heeft me verzocht de tram als geschenk aan te nemen, want het leger heeft 'm niet meer nodig. Maar ik ben klein be huisd, en ik zit er een beetje mee in mijn maag. Zou jij zo vriendelijk willen zijn die tram mee te nemen?" Brams hart sprong op van vreugde. Zo ging eensklaps zijn lievelingswens in ver vulling. Met moeite hield hij zijn gezicht in de plooi, toen hij onverschillig zei: „Ach, als ik u er een plezier mee kan doen". „Heel.heel hartelijk dank", zei de hoofdcommissaris en hij schudde Bram warm de hand. De boeven werden uitge laden en na een laatste groet reed Bram met Karo en Tutu het wijde landschap in, op weg naar een heerlijke vakantie. En niemand, niemand op de hele we reld, wist nog, dat dit een avontuur zou worden, zoals Bram nog nooit in zijn leven had meegemaakt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13