Banken vormen giro-centrale als concurrentie van de PTT Voordeel: vlottere betaling en vergoeding rente HET WEER ARCHITECTONISCHE SENSATIE aüft Belgische en Nederlandse zwendelaars incasseerden ongeveer f 10 miljoen Graag uw mening! DEKKERS morris Woonkunst Universiteit van Amsterdam weg uit binnenstad? Vader zette baby mes op de keel Anderhalf miljoen personenauto's Nieuw bedrog binnen de EEG 123 deelnemers met alles goed Vrouw door ex-man doodgeschoten Pijnlijke kwitantie Wienerwald- restaurant in Haarlem Soekarno' s vriend Sarbini raadt aan af te treden Soldaat verdronk in Stoops Bad Verdeling van het continentale plat AMPHILEX-ZECELS 38 cl BEGIJNE-BOETIEK mmmm Morgen opklaringen C om puter centrale Rente-inkomsten I I* Rumoer om kardinaal Frings pagina 3 Italiaanse geheime dienst in opspraak pagina 7 De Sporttoto Het woord is aan HAZELINO's PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE CAMEL - TWEEDJASSEN WIJ ZIJN BLIJ „MOCCA- ROOMTAART" hazenberg 52e JAARGANG NUMMER 80 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Al geruime tijd zijn de banken bezig te zoeken naar een systeem dat het betalingsverkeer van cliënten kan bespoedigen, waardoor meer gebruik wordt gemaakt van de bankoverboe- kingen dan van het postgiroverkeer. Het ziet er naar uit dat de daartoe uit gewerkte plannen binnenkort con crete vormen zullen aannemen. De bij de Nederlandse Bankiervereniging aangesloten handelsbanken zullen samen met de Coöperatieve Boeren leenbank in Eindhoven en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank in Utrecht overgaan tot een centrale clearing. Daartoe is enige tijd geleden reeds een afzonderlijke n.v. opgericht, u De eerstvolgende serie bijzondere postzegels die onze posterijen uitgeven verschijnen op 8 mei ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoon stelling Amphilex die van 8 tot 21 mei in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. De serie zal verkocht worden in combinatie met een toegangs bewijs voor de expositie. Waarden, voorstellingen en kleuren zijn als volgt: 20 cent (postzegel 1852, 5 cent blauw), 25 cent (postzegel 1864, 10 cent rood) en 75 cent (post zegel 1867, 20 cent groen). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7, 8 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3,7, 8 Langs sluizen en havens4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Medische verzorging6 Uitgaan in Haarlem 7 Schrijvende lezers 8 Sport8, 15 Kunst9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Topsy14 Ferdinand18 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vanavond en vannacht in het alge meen nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Morgen flinke opklaringen en vrij wel overal droog. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. die als tussenpersoon tussen de ban ken optreedt. Het zal niet mogelijk zijn dat particu lieren een rekening openen bij de betref fende vennootschap, die de naam bank giro draagt De particulieren kunnen hun betalingen laten lopen over de gewone bankrekeningen, maar door uniformering van formulieren en voorwaarden zal het mogelijk zijn er een ruimer en gemakke lijker gebruik van de maken dan tot dus ver. Alle onderlinge betalingen zullen wor den geregistreerd en geadministreerd bij de bankgiro. Voor dit doel zullen compu ters in gebruik moeten worden genomen. Tot dusver is nog geen beslissing geno men of er een computer zaè worden ge huurd of gekocht, of dat gebruik gemaakt wordt van een al bestaand rekencentrum. Ook moet er nog een directeur worden benoemd van de NV Bankgiro. Pas als een dergelijke benoeming er is kan uit voering aan de plannen worden gegeven. Als het onderlinge giroverkeer tussen de banken gaat werken zullen de cliënten er alleen maar van ervaren dat de betalingen vlotter worden afgewikkeld. Op die manier zal het voor het publiek aantrekkelijker zijn om meer gebruik te maken van bank rekeningen in plaats van de postgiro. In zoverre is er dus sprake van concurren- Het ziet er naar uit dat de Amsterdam se universiteit binnen afzienbare tijd bui ten de stad gevestigd zal moeten worden. Als gevolg van de snelle ontwikkeling van het instituut is men in universiteitskringen tot de conclusie gekomen, dat er vrijwel geen andere oplossing is dan een nieuw universiteitscomplex op een terrein buiten de stad te bouwen met voldoende ruimte voor latere uitbreiding. De kans, dat men voor dit doel een geschik stuk grond in de directe omgeving van de hoofdstad zou kunnen reserveren, is tot een minimum beperkt, zodat bouwen ver buiten de stad als enige mogelijkheid overblijft. De uni versiteit is momenteel verspreid over meer dan 50 gebouwen in de hoofdstad. De oorzaak van de ruimtelijke proble men schuilt in de verkeerde prognoses van de groei van het wetenschappelijk onder wijs, waarop de bouwplannen tien jaar ge leden werden gebaseerd. In 1956 was het Centraal Bureau voor Statistiek van me ning, dat de universiteit in 1970 10.000 stu denten zou tellen. Dit aantal is reeds in 1964 overschreden. In 1970 moet men rek- ning houden met 16.000 tot 17.000 inge schrevenen. Voor veel geld herbouwde pan den in de binnenstad zijn reed§ te klein geworden. Ook het in aanbouw zijnde com plex op het Roeterseiland zal bij opleve ring nauwelijks groot genoeg zijn voor huisvesting van de B-faculteiten. De planoloog prof. W. Steigengd heeft onlangs verklaard, dat behoud van de uni versiteit in de binnenstad tot de praktische onmogelijkheden behoort. tie tegen 4e post- en gemeentegiro. De mogelijkheid moet echter niet uitge sloten worden geacht dat op den duur de onderlinge clearing wordt uitgebreid tot beide instellingen door uniformering van de gebruikte ponskaarten en de formu lieren automatische overschrijvingen. Hoewel de bankgirodienst nog niet op korte termijn kan gaan werken, ziet het er naar uit dat de zaak bespoedigd kan worden. In elk geval is men al een paar stappen verder dan een jaar geleden, toen er voor het eerst over werd gespro ken. Het voordeel voor de rekeninghouders zal zijn dat zij bij de banken de gebruike lijke rentevergoeding op hun rekening courant saldi kunnen ontvangen, hetgeen niet het geval is bij de post-giro, die de rentebaten van beleggingen nodig heeft om de kosten te bestrijden, terwijl de banken aan cliënten voor divers werk zaamheden kosten in rekening brengen. Vooral nu steeds meer wordt gestreefd naar uitbetaling van lonen, salarissen en pensioenen via banken, spaarbanken en post-giro, is het nuttig dat er een verge makkelijking van het betalingsverkeer tot stand komt. Voor de banken kan dat be langrijke uitbreiding van de werkzaamhe den met zich meebrengen, terwijl de sa menwerking maakt dat er geen overlap ping van bestellingen van rekencentra plaats vindt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het heeft maar wei nig gescheeld of een 20-jarige man had, in de woning van zijn vrouw zijn eenjarig kind gedood. Dit kon op het nippertje worden voorkomen doordat het mes, dat hij op de keel van de baby had gezet, uit zijn hand werd geslagen. De man, die gescheiden leeft van zijn 18-jarige vrouw kwam de woning binnen even voordat enkele kennissen op bezoek kwamen. De vrouw vroeg hem weg te gaan. Hij verklaarde daartoe bereid te zijn als hij eerst even het kind mocht vasthouden. Toen hij de baby in zijn ar men had, rende hij er mee naar de keu ken, greep een scherp mes en zette dit op de keel van het kind. Hij zei het te zullen doden als niet iedereen onmiddellijk de woning verliet. Een van de kennissen wist hem het mes uit de hand te slaan terwijl de moeder de baby greep. De man vluchtte de straat op. Korte tijd later kon de politie hem aanhouden. Het centraal bureau voor de statistiek heeft becijferd dat er op 1 augustus 1966 in ons land 1.502.430 personenauto's wa ren. Ten opzichte van 1 augustus 1965 be tekent dit een stijging met achttien per cent. De dichtheid van het autopark is thans één personenauto op acht inwoners. Het aantal bedrijfsauto's bedroeg op 1 augustus 1966 261.500 stuks, een stijging van acht percent ten opzichte van 1965. Het aantal motorrijwilen en scooters daarentegen daalde met acht percent tot 131.300. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Kort na de kolossale zwen del niet maïsmeel is thans een nieuwe op lichterij van de E.E.G. aan het licht ge komen. Belgische en Nederlandse export bedrijven hebben de gemeenschap voor naar schatting bijna 10 miljoen opge licht. Zij hebben, evenals in het vorige ge val, kunnen profiteren van het feit dat exporteurs (nu van boter) uit een E.E.G.- „Wat zou u ter gelegenheid van de aanstaande verkiezingen het liefst aan de volksvertegenwoordiging duidelijk willen maken?" Op deze vraag zouden wij graag uw antwoord ontvangen voor een pagina „Schrijvende lezers", die in dé loop van de komende week in ons blad zal verschijnen. Uw mening kan, samen met die van vele anderen, een interessante staalkaart vormen van de politieke wensen en verlangens die onder onze lezers leven. Wij doen een beroep op uw medewerking om onze lezerskring zo veelzijdig mogelijk voor het voetlicht te doen komen. Het gaat om korte bijdragen die wij uiterlijk dinsdagmorgen met de ochtendpost in ons bezit zouden moeten hebben. Wil iedere medewerker aan bod komen dan dienen allen zich enige beper king op te leggen. De bijdragen zullen geplaatst worden met ver melding van naam en woonplaats. Wat wij van u vragen is het volgende: 1. Briefkaart of envelop adresseren aan: Redactie IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 2. Op de adreszijde vermelden: Mijn mening. 3. Antwoord op bovenstaande vraag in maximaal honderd woorden opschrijven of insluiten, 4. Voorletters, naam en adres van afzender. Uw antwoord wordt met belangstelling tegemoet gezien. land naar een land daarbuiten restituties kunnen innen, terwijl de handel van bo ter binnen de E.E.G. niet door restituties wordt bevorderd of door heffingen gehin derd wordt. Reeds in oktober 1965 moet de Antwerp se douane lucht hebben gekregen van al lerlei frauduleuze manipulaties met boter, waarvan het grootste deel afkomstig zou zijn uit Nederland. Een Nederlandse fir ma zou bijvoorbeeld acht partijen boter, samen ongeveer 1300 ton, op papier-heb ben verkocht naar een importeur in Zwitserland. Daarvoor kon zij restituties innen. In werkelijkheid werd de boter aan een Belgische importeur verkocht; via Zwitserland kwam zij daar als Neder landse boter (dus zonder heffingen) te recht. De papieren werden daartoe ver valst. Een andere vorm van bedrog is het verkopen van Nederlandse boter naar Zwitserland geweest en doorverkoop naar Milaan, weer na het veranderen van de papieren, waarin nu werd vermeld dat het om Belgische boter ging. Pas na enige tijd ontdekte de Italiaanse douane dat do cumenten en stempels waren vervalst. Ze waren' niet alleen nagemaakt maar som mige stempels bleken niet eens in België te bestaan. De werkelijke verkopers van de boter in België en Nederland hebben tijdens het onderzoek verklaard dat zij boter, in totaal ongeveer 20 zendingen, steeds „franco" hebben verzonden. Zij zouden niet hebben geweten wat er daarna met de boter is gebeurd. Inmiddels schijnt ook vast te staan dat een Italiaanse handelaar in Milaan mogelijk de spil van het hele bedrog is geweest. Niet alleen kocht hij al de boter op maar bovendien moet hij het geweest zijn die de nagemaakte fac turen en stempels heeft laten vervaard! gen in een Milanese drukkerij. Die druk kerij heeft men trouwens ontdekt. In België zelf zouden, steeds volgens die facturen, vier firma's boter aan de Italiaanse handelaar hebben geleverd Twee ervan waren in Brussel, twee te Antwerpen gevestigd. Drie van die fir ma's bleken echter helemaal niet te be staan. De vierde, die in Antwerpen is gevestigd, heeft verklaard dat men haar papieren heeft nagemaakt en dat zij nooit boter heeft verkocht aan de handelaar in Milaan. Het Westduitse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Montreal belooft een architectonische sensatie te worden. De naam „circustent" zoals het al wordt genoemd heeft het bouwsel te danken aan het van polyester gemaakte dak, dat in op en neergaande lijnen over acht sta len masten is gespannen. Het pavil joen een ontwerp van twee pro fessoren uit Stuttgart wordt op het ogenblik opgebouwd op het eiland in de Sint Laurensrivier. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 30 van het afgelopen weekeinde zien er als volgt uit: aantal deelnemers: 658.425. bruto inleg 913.555,20, prijzenbe- drag: 301.474. Eerste prijs: 165.810,70. 123 winnaars, van wie twee met twee goed ingevulde kolommen, per kolom bruto 1326,40. Tweede prijs: 90.442,20. 2390 winnaars. Per kolom ca. 36.80, derde prijs: ƒ45.221,10. 1011 winnaars. Per ko lom ca. 44,-. In Amsterdam-West heeft vanmorgen een 27-jarige man zijn 35-jarige ex-vrouw met een revolver in haar woning in de Fannius Scholtenstraat doodgeschoten. De man probeerde daarna via de daken te ontvluchten, maar kon door de politie worden gegrepen. Het echtpaar was ge scheiden en had drie kinderen, twee meis jes van zeven en zes jaar en een jongetje van drie jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het raadslid J. Brand- sen uit Rijswijk heeft B. en W. gevraagd of het juist is dat de gemeente begrafenis- rechten int door middel van een kwitantie met de omschrijving „ontvangen voor het begraven van het lijk van enkele dagen na de begrafenis aan de nabestaan den aangeboden. De heer Brandsen vraagt, of de om schrijving niet uitermate pijnlijk is en of in het vervolg een wat meer gepaste af wikkeling kan worden gevolgd. Spinoza: Democratie is niet zomaar een van de stelsels voor samenleven; zij is het stel sel waaronder het individu de maxi mum mogelijkheid aan persoonlijke vrijheid, veiligheid en plichtsgevoel verkrijgt. (Van een onzer verslaggevers) Ilotel-café-restaurant Spaans aan de Grote Markt in Haarlem zal uit de hui dige verbouwing komen als hotel-café restaurant „Wienerwald". Het pand is voor de tijd van 24 jaar verhuurd aan Wienerwald Restaurants N.V. Begin maart wordt de Haarlemse vesti ging geopend. In deze zaak de 211de vestiging van het concern in Europa en de Verenigde Staten zal elke avond muziek zijn. De keuken blijft open tot sluitingstijd. DJAKARTA (Reuter en ANP) Een van president Soekarno's oudste vrienden heeft vandaag een beroep op hem ge daan, af te treden. Het is de minister voor Oudstrijders-aangelegenheden, generaal Sarbini, die de president gezegd zou heb ben, dat zijn aftreden de enige uitweg is. Twee dagen geleden heeft Indonesië'» „sterke man", generaal Soeharto. minis ter Sarbini verzocht, zich persoonlijk tot de president te wenden. De minister van Voorlichting, Dian, noemde in een lezing voor leerkrachten president Soekarno de „opperste clown" die „verwijderd" moet worden omdat een dergelijke leider niet langer geduld wordt in de regering van de nieuwe orde". Bij het zwemmen in Stoops Bad in O verveen is gistermiddag de 19-jarige dienstplichtige soldaat H. P. Witvliet uit Melissant (Zeeland) verdronken. Soldaat Witvliet was gelegerd in de Ripperdaka- zerne in Haarlem. Hij bezocht het zwem bad met een aantal militairen in het ka der van de sportbeoefening. Op een be paald moment vond men hem op de bo dem van het bad liggen. Hij is door ande re militairen op de kant gebracht. De Koninklijke Marechaussee stelt een onder zoek in naar de oorzaak. In Bonn is een Nederlands-Duitse over eenkomst ondertekend om de kwestie van de meningsverschillen over de afbake ning van het continentale plat in de Noordzee aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag voor te leggen. Eveneens werd een dergelijke overeen komst tussen de Bondsrepubliek en Dene marken ondertekend. De Nederlands-Duitse en de Deens- Duitse zaken zullen dientengevolge bin nenkort voor het internationale hof ge bracht worden en in verband met de overeenkomstige aard van de betreffende juridische problemen zullen de partijen het hof verzoeken de beide gedingen samen te voegen. In 1964 is tussen Bonn en Den Haag een overeenkomst gesloten welke slechts de afbakening in het kustgebied betrof. Het was echter nog niet mogelijk over eenstemming te bereiken over de verdere ADVERTENTIES DEKKERS' een tractatie Nu uitgebreid met nog 3 andere smaken: per stuk 44 et. ZATERDAG als REKLAME p. stuk U moet ze beslist eens proberen PATISSERIE DE FRUITWINKEL PINDA ZIJLSTRAAT 55 KERKSTRAAT 2A HAARLEM ZANDVOORT INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Opruiming broekpakken 79.50 KORTE BEGIJNESTRAAT 7, HAARLEM Barteljorisstraat - Haarlem - TeL 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam met de gunstige reakties op onze heerlijke Nog steeds van 3.25 voor 2.75 en u snijdt er 8 punten uit ROOMBOTERSPRITSEN, 12 stuks 1.85 6 MOCCA-NOUGAT GEBAKJES. in een doosje 2.60 mmm heerlijk

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1