indruk na door gebrek aan verrassing Mondriaan voor DM 400.000 TONEEL IN HAARLEM APARTE LAMPEN Laatste „Stiefbeen en Zoon" NEGEN MUZEN Grandioze rol van Eric Schneider VARA-tv brengt programma over Polen 9 5ortgf KIESDEBRILDIEBIJUPAST KIES UW BRIL BIJ VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 Overwegend resultaat van vrijblijvend geliefhebber Vlamingen Frank Batier en Ward Ruyslinck geëerd f - Journalisten interviewen parlementariërs enó De radio geeft zaterdag B O O T S BVE A verlichting Beeldende kunstenaars van Amsterdam in werkgroep Televisieprogramma s MM Voor Baby CINESTUD laat een teleurstellende HET DERDE STUDENTENFILMEESTIVAL „Cine- stud 67" is ten einde en als u deze regels leest maakt jong filmlievend Amsterdam zich op om, als het ten minste niet naar het congrescentrum van het nieuwe RAI-gebouw gaat om „Rush to judgement" van Mark Lane te zien, het sluitingsfeest van hun Festival bij te wonen in het Hallen Theater, waar na het officiële ge deelte van prijsuitreiking en vertoning van de prijswin naars, het 00.00 Film Ball zal worden gehouden, waar aan The Clungels, het Herman Schoonderwald Quartet en het New Electronic Chamber Music Ensemble de nodige luister bij zullen zetten. Men mag aannemen dat het slotfeest evengoed zal slagen als het hele festival dat door een ongewoon grote belangstelling gekenmerkt is. Ongeacht de wat sombere prognose die uit de resul taten van de voorjurering getrokken kon worden, zijn de veelal jeugdige cinefielen een weeklang en in groten ge tale naar de middag- en avondvoorstellingen van Kri- terion gegaan en hebben zich, zo te horen, best geamu seerd met de bonte verzameling van sterk uiteenlopende korte films van bijna dertig nationaliteiten. Men mag hun totale aantal op een kleine vierduizend schatten, wat bij een twintigtal voorstellingen een goed gemid delde van zaalbezetting oplevert. Dat, critisch gezien, Cinestud 67 toch een teleurstellende indruk nalaat komt door het gering aantal verrassingen dat het totaal der inzendingen te bieden gaf. Vooral gelet op de jeugd (en dus rekenend op elan en onbezonnenheid en protest) vielen de films niet op door volstrekte originaliteit, door een breuk met voorafgaande stromingen, door durf of door welk schok-effect. Als er iets te bewonderen viel dan gold dat niet een nieuwe gedachte of een poging tot nieuwe vormgeving, maar eerder een prijzenswaardig vakmanschap in traditionele zin, of een aardige inval of een combinatie van beide. Dat deze tijd zich weer spiegeld zag in de ingezonden films kon moeilijk be weerd worden, sterker nog, de bekende conflictstof van het ogenblik, het generatiegeschil, strijd met de over heid, vredesmarsen en Vietnamprotesten, het rassen vraagstuk of het welvaartsprobleem, geen van deze ac tualiteiten vond in een der films haar weerslag en de enige maal dat het woord Vietnam viel was in verband met een Oostduitse inzending^ waarin verschillende links gerichte filmstudenten hun sterk gekleurde visie op het gebeuren gaven. DIT ZWIJGEN van jonge filmers over wat er om hen heen gebeurt, dit niet-rea- geren op de actualiteit op het ogenblik dat ze over materiaal beschikken om er zich heftig in uit te leven, veroorzaakte de grootste teleurstelling van dit festi val. Misschien niet bij de jeugdige be zoekers die het best vonden om alleen maar geamuseerd te worden, maar dan wel bij de ouderen die graag wat meer „engagement" gezien hadden, al hebben ze waarschijnlijk door hun eigen te vaak gedemonstreerde band met het verleden (oorlogsherinneringen!) een reactie in de vorm van dit geringe contact met de wer kelijkheid zelf in de hand gewerkt. Maar ook de volkomen gekke, onver antwoordelijke frivole, met alle conven ties en engagementen brekende film was er niet. Het dichtst in die richting kwam „Chicoree" van de Zwitser F. M. Murer die op de Kunstnijverheidsschool van Zü- rich de fotoklas had gevolgd en nu met een dwaas filmportret van de dichter graaf Ivan Merdreff voor de dag kwam. In elf gescheiden fragmenten beeldt Mu rer het alledaagse leven en het droomle ven van de dichter-schilder uit, waarbij aanwezigheid in de werkelijkheid in zwart-wit, de afwezigheid in kleuren wordt uitgedrukt en het bizarre geheel eindigt met een versneld opgenomen verf- happening, waarbij „action-painting" in de meest letterlijke zin in praktijk wordt gebracht. En verder trokken vooral Amerika en Polen de aandacht, waarbij de Verenigde Staten met een inzending van 23 films het grootste deel van die aandacht op eisten. De filmactiviteiten op de Ameri kaanse universiteiten zijn aanzienlijk en bereiken vaak, technisch gezien, een goed niveau. Films als „Riff '65", waarin een fel portret geschetst wordt van een Por- toricaanse jongen, „Season", waarin het vercommercialiseerde kerstfeest op de hak werd genomen, „Goldwater a go go", een ironische reportage over bijeenkom sten van jeugdige Goldwater-aanhangers tijdens de presidentsverkiezingen van 1964 of net cynische tekenfilmpje „Claude" over het jongetje dat onder druk van de primerende eritiek van zijn ouders een verdwijnmachine ontwerpt, waarvan pa en ma de eerste slachtoffers worden, be wijzen dat. Heel goed, vooral bij het pu bliek deed het „Clay", een „animation"- film met klei als basismateriaal, van waaruit in vrije fantasie allerlei figuren uit elkaar ontstaan en in elkaar over gaan. De reputatie van de jonge Poolse fil mers staat ook buiten Cinestud-kringen algemeen hoog aangeschreven. Toch schijnt ook daar malaise te heersen, wat riiet alleen zou kunnen worden afgeleid uit de kleinere inzending (vier korte films tegen tien in 1960), maar eveneens uit de kwaliteit van het gestuurde. „Kirk Douglas" was een vrolijke maar erg op pervlakkige reportage van het bezoek van de Amerikaanse acteur aan de beroemde Filmacademie van Lodz, en „Partyzant- ka" werkte door zijn soberheid wel even indrukwekkend, maar wist toch als do cument van de wreedheid van de oorlog weinig indringends te vertellen. DE CANADESE avondvullende bijdrage „Winter kept us warm" van David Sec ter heeft gedurende de week Cinestud de sympathie der kijkers behouden, al blijft deze speelfilm over een jeugdvriendschap op een universiteit toch sterk naïeve en idealiserende aspecten vertonen. Voor een debuut bezit „Winter" echter een verba zingwekkende gaafheid en trefzekerheid en een opmerkelijk gemakkelijke spelers regie, kwaliteiten die Secter tot de uitge sproken filmer proclameren die hij inmid dels is geworden. Nadat zijn film vorig jaar in Cannes in de „Semaine de la Cri tique" mocht draaien is hij een beetje de ontdekking van Franse cinefielen ge Beeld uit „Chicorée" van F. M. Mu rer, Zwitserland. (Cinestud) worden, wat voor een beginnend cineast nooit een slechte start betekent. CINESTUD 67 is zodoende een leerzame ervaring geworden. Al is er natuurlijk geen compleet overzicht gegeven van wat er internationaal op Filmacademies en universiteiten aan filmbelangstelling leeft, toch is uit het vertoonde wel dui delijk geworden dat de beginnende fil mer over de hele wereld op het ogenblik weinig raad weet met zijn creatieve vrij heid en met het medium dat hij zich ge kozen heeft om er zich in uit te drukken. De belangstelling voor film is enorm toe genomen, dat bleek dus ook al uit het intensieve bezoek aan Cinestud en aan het relatief groot aantal buitenlandse gasten dat voor de gelegenheid speciaal naar Amsterdam was gekomen, maar die belangstelling blijkt niet voldoende om tot een uitgesproken houding tegenover de film te komen. Het merendeel van het vertoonde in Kriterion was het resultaat van een vrijblijvend geliefhebber dat zich niet wenst te compromitteren door de keu ze vaneen onderwerp of door de keuze van een richting. De jonge filmer, en het zelfde zien we in eigen land, verkiest on grijpbaar te blijven in een speelse, tot niets verplichtende houding die wel eens aardige resultaten oplevert, maar meestal uitmondt in grapjes zonder lange le vensduur. En verder bleek weer eens dat in ama teurkringen, ook in internationaal een op vallend gebrek aan zelfcritiek heerst. Er waren, vooral ook in de 8 mm-klasse, inzendingen die voor privégebruik in hui selijke kring nauwelijks toelaatbaar wa ren, maar die op een internationaal fes tival de inzender blameren; de pretentie, waarmee sommigen een kwartier en lan ger beslag legden op de aandacht van het publiek, verried een hoogmoed die een betere zaak waardig zou zijn. Maar met dat al was „Cinestud 67" een geslaagd festival, waarvoor de organisa toren en in het bijzonder de studenten Pape, Berkvens en Leurdijk alle eer toe komt. Zij hebben een onvoorstelbare hoop werk opgeknapt en in Kriterion een weeklang een bedrijvigheid op gang ge houden, waarover nog lang zal worden nagepraat, en nagedacht en gecorrespon deerd. Charles Boost De prijs voor letterkunde van de Vlaamse Provinciën is voor het jaar 1966 toegekend aan Frank Baur, professor emeritus aan de rijksuniversiteit te Gent, en aan de schrijver Ward Rusylinck. Baur wordt bekroond om zijn gehele oeuvre, Ruyslinck voor zijn roman „Het reser vaat." Opkikkertje. De actrice Jayne Mansfield gaat naar Zuid-Vietnam voor een bezoek van drie dagen om te helpen het mo reel van de Amerikaanse soldaten op te voeren. Zij treedt deze en volgende week op in een nachtclub. „HAMLET", NIEUWE STIJL TWEEËNEENHALVE maand heeft de „Hamlef'-opvoering van het Nieuw Rotterdams Toneel er over gedaan om Haarlem te bereiken, maar gister avond is het er dan toch van gekomen. En ik heb met genoegen kunnen con stateren dat de opvoering er in die tweeëneenhalve maand aanzienlijk op vooruit is gegaan. De belangrijkste wijziging was uiteraard de nieuwe bezetting van de rol van Clau dius, die bij' de Rotterdamse première in handen van Ko van Dijk was maar die nu door Johan Schmitz werd gespeeld. Van Dijk maakte destijds de indruk dat hij de rol met weinig animo vertolkte; zijn spel was mat, weinig boeiend en in som mige scènes volkomen ongeïnteresseerd. De prestatie van Johan Schmitz vormde daarmee een groot contrast. Zijn koning Claudius was ook minder star getypeerd, in het begin zelfs uitgesproken vriendelijk en hartelijk, zoals bij een sluw karakter past, en van onder dat vriendelijke mas ker kwam de misdadige aard van de broedermoordenaar slechts geleidelijk maar des te overtuigender tevoorschijn. De scène met de toneelspelers kreeg nu terecht haar hoogtepunt in de reactie van de koning (ondanks diens pogingen om zich tegenover zijn hofhouding in be dwang te houden) en ook de bidscène kreeg door het bewogen spel van Schmitz de aangrijpende climax waaraan het in Rotterdam door Van Dijks koele vertol king ontbrak. Over de Hamlet van Eric Schneider heb ik destijds al met grote waardering ge schreven. Sindsdien is zijn creatie nog merkbaar verdiept en versterkt en het is nu een werkelijk grandioze uitbeelding geworden. Al dadelijk bij de eerste der grote monologen („O, dat dit al te vaste vlees kon smelten...") bereikte Schnei der een beeldingskracht en een intensiteit „Hamlet", tragedie in vijf bedrijven van William Shakespeare. Vertaling: Bert Voeten. Première bij het Nieuw Rotterdams Toneel op 18 november 1966 in de Rotterdamse Schouwburg. Eerste voorstelling te Haarlem op 2 februari in de Stadsschouwburg. Regie Richard Flink. Hoofdrollen: Eric Schneider, Johan Schmitz, Lies Fran ken, Luc Luts, Martine Crefcoeur, Eli Blom. Decor, kostuums en belich ting: Nicolaas Wijnberg. die iedere versregel prachtig tot leven brachten en dit zeldzaam hoge spelniveau hield hij tot het slot vol. De expressivi teit niet alleen van zijn spel maar ook van zijn dictie maakte dat de soms zo duister lijkende tekst van de rol volledig duidelijk en begrijpelijk op het publiek werd overgedragen. Ook geestelijk leek Schneider sedert de Rotterdamse premiè re nog verder in de figuur te zijn gegroeid en er nog intenser mee te zijn vergroeid. Ik aarzel niet, deze Hamletcreatie een van de mooiste te noemen van de vele die ik in de loop der jaren heb gezien. Tegen de vele zwakke plekken en onno dige excentrieke bedenksels in Richard Flinks regie blijven de in november op gesomde bezwaren natuurlijk bestaan. En de nog veel excentriekere aankleding door Nicolaas Wijnberg, met haar duidelijke verachting van alle stijlgevoel, is uiter aard nog even storen (behalve dat de in Rotterdam „zwevende" muur, die de vas te toneelbouw vormt, in Haarlem al thans stevig op de grond stond). Maar de spelkwaliteiten van de opvoering en daar gaat het toch in de eerste plaats om verdienen over het algemeen veel waardering. Die waardering heft de volle schouw burg gisteravond aan het einde van de voorstelling dan ook duidelijk tot uiting ge bracht in een langdurig applaus voor al le spelers, dat de kracht van een ovatie kreeg toen Eric Schneider tenslotte alleen de dank van het publiek in ontvangst mocht nemen. Simon Koster Vierhonderdduizend mark (f 350.000) heeft het Wallraf-Richartz Museum te Keulen betaald voor dit schilderij „Tableau I 1921" van de Nederland se schilder Piet Mondriaan. Morgen, zaterdag 4 februari, wordt 's avonds om half negen via Nederland I 1, voor de laatste maal een aflevering van de serie „Stiefbeen en Zoon" uitge- zonden. Het is de zevende aflevering, die de I NCRV dit seizoen uitzendt en daarmee is dan een definitief einde gekomen aan de huiselijke avonturen van Toon en Dirk Stiefbeen. De Britse schrijvers Ray Gal ton en Alan Simpson hebben namelijk be sloten om hun „Steptoe and son" te stop pen, waarmee de bron („Stiefbeen en Zoon" was de door Jaap van der Merwe gemaakte Nederlandse bewerking van de ze Engelse serie) is opgedroogd. Overigens wordt het, zoals gebruikelijk, een komisch afscheid van deze handelaren in lompen en oude metalen. „Leefwarm- te" is de titel van de laatste aflevering, waarin zoon Dirk op zeer ongewone wijze de ouderlijke woning van centrale ver warming voorziet. Om Stiefbeen senior tot bedaren te brengen, wordt zelfs diens I bed centraal verwarmd. VA RA -radio Morgen 4 en zaterdag 11 februari zendt I de VARA-radio via Hilversum 1 twee do- 1 cumentaires uit over het werk van parle mentariërs. De vier journalisten Joop van Thijn, Piet van den Ende, Martin Ruy- ter en Han Mulder intervieuwen Kamer leden van diverse partijen. Ook spreken zij met kandidaatkamerleden over hun verwachtingen, plannen en ambities. Tot de geïnterviewden behoren: P. Jonge ling, H. D'Ancona, J. H. Scheps, mejuf frouw mr. J. C. Rutgers en mevrouw Groensmit-v. d. Kallen. De programma's hebben tot titel „De kiezer wil wel 'ns weten" en zijn samengesteld door H. van I Wijnen en Wim de Jong. ADVERTENTIE Maandag 6 en vrijdag 10 februari brengt de VARA-televisie het derde en laatste programma uit de serie Oost- Europese landen op het scherm. In dit laatste programma komt Polen aan de orde, het geboorteland van regisseur Mi- lo Anstadt. Maandag 6 februari wordt een dokumentaire over Polen uitgezonden, waarna aansluitend het spel „De meester' van Zdzislaw Skowronski te zien is. Op vrijdag 10 februari wordt een twee de dokumentaire uitgezonden. In de eer ste documentaire ziet men iets van de ^cud - gjluer - Slorlogeó - tkellui^Tleel Gr. Hou*»tr««» 6, Haarlem, T«l. 02500-10616 Nederland 1: Het KRO-programma be gint met „Telixer", het magazine voor roerige en chaotische periode tussen de jonge mensen. Hierna het bi] be p g - twee wereldoorlogen. De oorlog heeft veel ma Christus voor allemanNa het J° - veranderingen teweeg gebracht; bepaal- I naa^ e,en uitzending van de Chris en - de problemen werden rigoreus weggeveegd mocraten Urne. In „Rue Brique anta terwijl weer andere moeilijkheden ont- gastheer Jan Theys weer enkele gas stonden. De tweede dokumentaire houdt zoals Lou van Rees, Caroline Kaart, de zich bezig met het Poolse streven 9€Jard „Hengeveld en *}et naar een zeker en welvarend bestaan en „The Raindrops Hierna wordt dev< - met de levensomstandigheden van het tigste aflevering uitgezonden van de - kleine aantal Joden in Polen, dat de hel serie Bonanza. Laatste programma-on - deel is de actualiteitenrubriek Brand- van het nazi-regime heeft overleefd. punt. ADVERTENTIE HAARLEM: Gr. Houtstr. 137, tel. 11640 *u~" BEVERWIJK Breestraat 118 - tel. 23217 HILVERSUM 1. 402 M. 7.00 Nws. en ochtendgymnastiek. 7.23 Gramm.muziek. 7.55 Voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 8.50 Wegwijs. 9.00 Moderne geestelijke liederen. 9.50 Klassieke kamermuziek. 10.00 Z.O. 135. 12.15 Lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Sport. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.25 Politieke inter views. 16.00 Nws. 16.02 Radio Jazz Magazi ne. 16.30 Franse les. 17.00 Amusementsmu ziek. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nws. 18.20 Licht gevarieerd muziekprogramma. 18.45 Moderne orkestwerken. 19.40 Boekbe spreking. 20.00 Nws. 20.05 Operamuziek. 20.45 Verkeerd verbonden (hoorspel). 21.55 Weer klank: muziekrevue. 22.30 Nws. 22.40 Piano met orkest. 22.50 Rakelinks. 23.25 Babysit ten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Se- mi-klassieke muziek. 7.30 Nws. 7.32 Geeste lijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn. 12.25 Marktberichten. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting. 12.50 Over mis sie en zending. 13.00 Voor de militairen. 14.00 Familieprogramma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumentaal ensemble. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Instrumentaal ensemble. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Zingening. 20.30 Ver- zoekplatenprogramma. 22.10 Roulette. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal..sport. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III. 240 M. 9.00 Nws. 9.02 Orkestmuziek. 9.30 Leger des Heilsmuziek. 10.00 Nws. 10.02 Klassieke gramm.muziek. 10.30 Licht muziekprogram ma. 12.00 Nws. 12.02 Variant. 13.00 Nws. 13.02 Voor de tieners. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voi ces. 14.30 Toppers van toen. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Gramm.muziek. 16.00 Nws. 16.02 Gramm.muziek. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sport. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.40 Weerbericht 12.45 Muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht 13.00 Nws. 13.20 Gevarieerd programma. 17.00 Nws. 17.10 Kleinkunst. 17.35 Paardesport.- 18.30 Taalwenken. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Gramm.platen. 20.00 Jazz. 21.00 Musical. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nws. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 26, Haarlem, Tel. 12984. Honderddertien Amsterdamse beelden de kunstenaars hebben een belangengroep gevormd die al hun grieven ten aanzien van de zogenaamde „kunstenaarsrege ling" bij de betrokken ministeries ter ta fel zal brengen. Ook landelijk zal wor den gestreefd naar een duidelijke lots verbetering van deze groep, aldus het be stuur annex werkgroep, dat bestaat uit de kunstenaars Henk Willemse, Frank Lodijzen, Jacob Kuyper, Jan Sierhuis, Leo Dooper, Ernst Vijlbrief, Stevan Kwint, Theo Kley en Jon Marten. NEDERLAND I Schooltelevisie (10.45-12.00). 18.45 Pipo del Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Telixer, voor de jeugd. 19.30 Christus voor Alleman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 C.D.U. 20.30 Rue Brique (showprogramma). 21.15 Bonanza (T.V.-1 film). 22.05 Brandpunt. 22.55 Journaal. NEDERLAND II 19.50 A.R.P. 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Vjoew. 20.20 AVRO Danstest '67. 21.10 AVRO's Televizier. 21.30 Londens Symfonie- Orkest. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: Kernfysica. VOOR ZATERDAG Het trio „The Raindrops" treedt op in het KRO-programma „Rue Bri que", dat vanavond via Nederland l wordt uitgezonden. NEDERLAND I Nederland 2: Het programma begint met een uitzending van de Anti-Revolu tionaire Partij. Na het nieuws begint de 15.30 Nws. 15.31 Reclame. 15.34 Week jour-1 AVRO met het jeugdprogramma Vjoew. naai voor gehoorgestoorden. 15.57 Reclame. In „Danstest 67 worden vanuit Zwolle 16.00 Onder de loep, filatelistisch allerlei, de regionale finales uitgezonden van de 16.20 Trois étoiles (documentaitr film). 19.45 provincies Drente en Overijssel. Gast- Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 vrouw is weer Mireille Bosch. Na een Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Aap, snor aflevering van AVRO's Televizier speelt Swiep, (amusementsprogramma). 19.45 On- het Londens Symphonie Orkest de vijfde derweg. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 I symfonie van de Finse componist Jean Reclame. 20.20 Attentie. 20.30 Stiefbeen en gib^ii 0nder leiding van de Ameri- Zoon TV-spel). 21.05 Het blijft Hollands T j -d (muzikale show). 22.00 Close-up: gesprek kaanse componist-dirigent Leonard Bern- over Zeeland en het Delta-plan. 22.20 Farce stem. Na het laatste journaal een Teleac- majeure, (Licht programma). 22.40 Morgen les uit de cursus Kernfysica, is het zondag. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Mrs. Thurs- I day, (TV-film) 20.55 Achter het nieuws. 21.10 Voyage to the bottom of the sea: Mist of silence (film). 22.00 Bepaling bestemming kerstkaart. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. ADVERTENTIE POEDER - CREME- OLIE- ZEEP

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9