mjman HET WEER morris Peking garandeert veiligheid van Russen in China niet meer Diplomatieke betrekkingen verbonden door zijden draad IJ-TUNNEL IN DE MAAK Bij Werkspoor dreigen weer ontslagen Minimumloon op 1 juli 128 per week Kennedy kreeg in Parijs geen vredesvoorstel Japan wil Soekarno asiel geven Haarlemmer verongelukt BERTUS PRUIS Zwarte maandag Slaappil voor eenden Voor 1.35 miljoen aan tapijten en textiel verdwenen voor vliegbasis Leeuwarden V redesorganisaties doen beroep op Johnson KVP-groep wil naar vaste coalitie Astronomische nieuwsdienst ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME C. BOERSMA Bedrijfskoeling veertien pagina's Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit Koudere nacht CAMEL - TWEEDJASSEN Beschermende haag Het woord is aan IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst7 Radio en tv 7 Ferdinand 8, 12 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Topsy 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs U Sport 13 Schaatsreport? ries recht streeks op tv 52e JAARGANG NUMMER 83 DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mye ADVERTENTIE x 4* ■F 4* HOTEL BOUWES ZANDVOORT Ook gedurende het winter seizoen The last word in comfort. In de weekends kunt u ge nieten van een internationaal cabaret met muziek van- THE BOUNCERS Zondagmiddag Thé-dansant- cabaret vanaf 16.30 uur. Sfeervolle zalen voor parties, recepties en congressen. Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 KIJK ZATERDAG en ZONDAG naar de wereldkampioenschappen schaatsen op uw eigen toestel Ged. Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500 - 20903 SERVICE 0 2510-32115 PHILIPS T.V. 59 cm MODEL 1967 /an 799.— voor 699»""" IENNEMERLAAN 76 - 78 - IJMUIDKr. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Over wegend zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Barleljoricitraat Haarlem - Tel. 15552 Leidseslraat (bij Koningsplein) Teleloon (020) 22 55 90 - Amsterdam PEKING (Reuter, AFP en AP). De Russische zaakgelastigde in Pe king is er vandaag door het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken telefonisch van op de hoogte gesteld dat „de veiligheid van de Russische ambtenaren niet meer gegarandeerd kan worden". Het komt er op neer dat de Russische ambassade in staat van beleg verkeert. Als een van de ongeveer tweehonderd Russen zich naar buiten begeeft doet hij dat op eigen risico. Vanmorgen trokken op nieuw uit alle delen van Peking grote groepen demonstranten, begeleid door luidsprekerwagens, op naar het am bassadecomplex, dat omringd is door vijf meter hoge muren en dat wo ningen, kantoren, een bioscoop en tuinen omvat. Kennelijk, aldus politieke waarnemers, wenst de Chinese regering niet het initia tief te nemen tot verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Moskou, maar tracht men de Russen in een positie te dringen, die geen andere keus laat dan verbreking van deze banden. Gisteravond bevond zich zo'n opeenge pakte mensenmassa bij het ommuurde ambassadeterrein en in de omliggende straten dat er geen doorkomen aan was. Volgens Ooesteuropese zegslieden waren betogers er op een gegeven ogenblik in ge slaagd via een zijpoort binnen de muren te komen. Rode Gardisten hadden de gietijzeren hekken om de ambassade gesloopt. De gardisten liepen vrij op het ambassade terrein rond, waaiend met dreigende span doeken. Russische diplomaten die op het vlieg veld afscheid hadden genomen van naar hun land terugkerende vrouwen en kin deren, konden de ambassade niet meer bereiken en brachten de nacht door in de Poolse ambassade. De correspondenten van het Russische pai-tijblad Pravda en het persbureau Tass hebben hun wonin gen in Peking verlaten en hun intrek ge nomen in Oosteuropese ambassades. Een Bulgaarse correspondent vertelde gisteren voor radio Sofia hoe hij werd af geranseld. Russische vrouwen verhaalden hoe ze op het vliegveld in Peking door een wilde menigte van Rode Gardisten, naar hun toestel moesten lopen. De Chi nezen riepen anti-Russische leuzen en tik ten de Russen met de rode Mao-boekjes op hoofd, armen en schouders. Buiten landse diplomaten haakten hun armen in elkaar om een beschermende haag te vor men. Polen heeft krachtig geprotesteerd te gen de behandeling van de Poolse ambas sadeur, die lange tijd werd vastgehouden op het vliegveld in Peking. Polen eist dat onverwijld maatregelen worden geno men om de diplomatieke onschendbaar heid van Poolse diplomaten in China te verzekeren. In Warschau hebben jonge demonstranten de Chinese ambassade met zwarte verf beklad en Chinese diplo maten die zich tegen dit optreden verzet ten uitgescholden. De politie verspreidde de menigte. Ook in Moskou, Leningrad, Wladiwostok en andere Russische steden zijn anti-Chinese betogingen gehouden. Politiemannen werden naar de Chinese ambassade in Moskou gedirigeerd om be togers van het terrein te weren. Carnavalsvierder te 's-H ertogenbosch: Onze bisschop wordt steeds strenger; nu moeten we voortaan ook op vrijdag nog vlees eten. Frater Simon uit Eindhoven, onder wijzer en bekend ornitholoog, heeft voor eenden een slaappil ontwikkeld, waardoor woerden snel in slaap vallen en gevangen kunnen worden. Het is een doeltreffend middel gebleken om par ken en vijvers van overtollige woerden te bevrijden. In Eindhoven zijn er al honderden gevangen. In de vijvers waren veel woerden, die geen vrouwtje meer konden vinden en de broedende eenden opjoegen en de nesten ver stoorden. Het middel, met succes toe gepast in Eindhoven, zal ook elders worden gebruikt. Als de door de Nederlandse Spoorwegen bij de regering-Zijlstra ingediende inves teringplannen niet tijdig worden goedge keurd, dreigt in 1968 ontslag voor een groot aantal werknemers van Werkspoor in Utrecht. Dit is gebleken in een ge sprek dat de lijstaanvoerder van de Par tij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, heeft gehad met de directie en onderne mingsraad van Werkspoor in Utrecht. De moeilijkheden dreigen in de afdeling rollend materieel van Werkspoor, die gro tendeels afhankelijk is van orders van de Nederlandse Spoorwegen. In de afdeling werken 900 man. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Hoe kan voor 1,35 miljoen gulden aan textiel en tapijten spoorloos uit het ruim van een schip ver dwijnen? Ruim zes maanden lang zoeken rechercheurs in Amsterdam, Dügseldorf, Hamburg, Le Havre en Buenos Aires reeds naar de oplossing van dit raadsel. In augustus vorig jaar werden achttien grote kisten met de goederen in de Ham- burgse haven neergelaten in het ruim van het Argentijnse vrachtschip „Naviero". Toen het schip na Amsterdam en Le Havre aangedaan te hebben de haven van Buenos Aires aandeed, waren de textiel en de tapijten verdwenen. De kisten bevat ten slechts waardeloze lompen en houtwol. Van de buit is nog geen spoor gevonden. Brokstukken van de Starfighter die gistermiddag bij Franeker neerstort te. De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Minister Veldkamp heeft vandaag het College van Rijksbemiddelaars verzocht het minimum inkomen per 1 juli met twee gulden te verhogen tot f 128 per week. Verder heeft de bewindsman een algemene aanwjjzing verstrekt voor een bijslag op de lonen van 4 percent bjj het aflopen van C.A.O.'s en 1% percent op 1 juli 1967. Ten slotte heeft dr. Veldkamp beslist dat de ar beidstijd dit jaar niet voor enige verkor ting in aanmerking komt. Twee vliegeniers van de vliegbasis Leeu warden zijn gistermiddag om tien voor één omgekomen bij een vliegtuigongeval op de basis. Beide piloten waren inzit tenden van een lesstraalvliegtuig van het type T-33 Lockheed. Het toestel was met de laatste fase van de landing bezig toen het op zeer geringe hoogte in een „tolvlucht" raakte. Zodra het toestel op de landingsbaan stortte vloog het in brand. Van redding kon geen sprake meer zijn. De omgekomen piloten zijn de 30-jarige luitenant eerste klasse J. A. Tijl en de 34-jarige kapitein H. J. T. H. Tap. Een half uur voor dit dramatisch ge beuren was nabij Franeker tussen de dor pen Boer en Ried een Starfighter van de zelfde luchtbasis neergestort. De piloot, de 31-jarige kapitein W. P. M. Bezemer, evenals beide verongelukte piloten deel uitmakend van het 322 squadron, wist zich met de schietstoel te redden. WASHINGTON (AFP) Senator Ro bert Kennedy heeft maandagavond presi- Maandag is het vijfde tunnelstuk bij de Valkenweg in het Amsterdamse IJ af gezonken. De eerder geplaatste stukken aan de zuid- en noordkant liggen nog binnen de oeverlijn. Het vijfde segment is het eerste, dat helemaal in het tracé onder het IJ ligt. De anti-atoombomactie, de doopsgezinde vredesgroep, de katholieke vredesbewe ging Pax Christi, afdeling Nederland, Kerk en Vrede, het genootschap der vrien den quakers, de Sjaloomgroep, de stich ting Vredesopbouw en de wereldfederalis- tenbeweging Nederland hebben een tele gram gezonden aan de president van de Verenigde Staten, Lyndon B. Johnson. In het telegram wordt een beroep ge daan op de president om eenzijdig een actie te ondernemen, zoals voorgesteld door Oe Thant, om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken met ingang van het bhoeddistische nieuwjaar op 8 fe bruari en deze bombardementen niet te hervatten. Andere vredesbewegingen el ders in de wereld hebben een telegram van gelijke strekking aan president John son gezonden. IVereldkarn pioenschappen in Oslo Zaterdag 11 en zondag 12 februari zendt de NTS op Nederland 1 rechtstreekse re portages uit van de wereldkampioen schappen schaatsen in het Bislet-stadion in Oslo. Zaterdag kan men van drie tot onge veer vier uur getuige zijn van de strijd op de 500 meter. Daarna volgt een pauze waarin de KRO haar kinderprogramma uitzendit.De reportage van de ritten op de 5000 meter begint om ongeveer tien voor half vijf en wordt in haar geheel uitgezonden. Indien het nodig mocht zijn wordt de reportage ook nog na kwart voor zeven uitgezonden. De TROS heeft zich bereid verklaard haar programma, dat om zeven uur begint, aan te passen als de reportage ook tot na zeven uur zou uitlopen. Zondag worden de reportages van de ritten op de 1500 en de 10.000 meter uit' gezonden van kwart over één 's middags tot ongeveer kwart voor zes. In verband hiermee komt het programma „Monitor" te vervallen. De reportages worden van commentaar voorzien door Bob Spaak. (Van onze correspondent) DEN HAAG De K.V.P. moet streven naar een duurzame samenwerking met een of meer andere partijen en op die manier bevorderen, dat het Nederlandse partij stelsel wordt veranderd. Tot deze conclu sie komt een gespreksgroep van het cen trum voor staatkundige vorming van de K.V.P. De gespreksgroep, waartoe onder meer oud-premier mr. Cals behoort, heeft een dag zitten praten over de politieke ont wikkelingen in 1966. De gespreksgroep verstaat onder duur zame samenwerking: de vaste keuze van bepaalde regeringspartners of een vaste regeringspartner, met inbegrip van regel matig en vertrouwvol overleg tussen de onderscheiden fractievoorzitters. Hieruit zou onder omstandigheden een gezamen lijk verkiezingsprogramma kunnen groeien. In een verder stadium kan fusie, althans herstructuering, het gevolg zijn. De gespreksgroep vond het zeer de vraag of de drie grote confessionele par tijen zullen komen tot een samengaan in één christelijke confessionele partij (een Nederlandse C.D.U.). Andere ontwikkelin gen in het partijenbestel lijken meer waar schijnlijk. Opheffing van de K.V.P. zonder meer zou onwezenlijk en heilloos zijn, om dat daaruit slechts een verguizing in ons partijbestel zou resulteren in plaats van een open mogelijkheid tot breder verban den. De Volkssterrenwacht Simon Stevin in Oudenbosch is een „astronomische nieuwsdienst" begonnen. Wie na 9 uur 's avonds 01652-2034 belt hoort een mi nuut astronomisch nieuws, variërend van de zichtbaarheid der planeten en kunstmanen tot de recente astronomi sche ontdekkingen. Het nieuwsbulletin wordt elke week op donderdag op nieuw samengesteld door een team van de volkssterrenwacht. dent Johnson verslag uitgebracht over zijn recente reis naar Europa. Daarna verklaarde Kennedy dat hij in Europa geen vredesvoorstellen heeft ontvangen. Een bericht hierover was door het Ame rikaanse tijdschrift Newsweek gelanceerd. Onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach, met wie Kennedy had ge sproken voor hij naar het Witte Huis ging, antwoordde ontkennend op een vraag of er verandering is gekomen in de situatie sinds president Johnson verklaar de dat er geen serieuze tekenen waren die wijzen op bereidheid van Noord-Vietnam de strijd te beëindigen. Senator Fulbright heeft maandag in Co lumbia gezegd dat de Verenigde Staten zouden moeten erkennen, dat zij in Viet nam een vergissing begaan, en dat zij een grootmoedige poging moeten doen om fou ten te herstellen. In een critische beschouwing over de Amerikaanse politiek zei de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen dat het werkelijke doel in Vietnam „niet de Amerikaanse veiligheid is maar de Amerikaanse trots en het prestige. Steeds meer mensen in ons eigen land krijgen de indruk dat de reden, waar om wij vechten, onze democratische er fenis en beginselen onwaardig is". TOKIO (AFP). President Soekarno zal in Japan goed ontvangen worden, wan neer de Indonesische regering de Japan se regering officieel van zijn komst op de hoogte stelt Dat heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard naar aanleiding van berichten vol gens welke president Soekarno van plan zou zijn politiek asiel in Japan te vragen. (Van onze correspondent) TERSCHUUR Twee doden en een zwaar gewonde is de trieste balans, die de Barneveldse politie vanmorgen op moest maken na een zware botsing bjj Terschuur. De 28-jarige musicus J. A. van Kalteren uit Haarlem en de 20-jarige musicus H. G. Harms uit Hilversum kwamen om het leven. De 20-jarige mejuffrouw M. Ramse- laar "uit Amersfoort is zwaargewqnd naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort gebracht. Het drietal maakte deel uit van de band „The Harlems". Het drietal had op een carnavalsbijeen komst in Enschede gespeeld en was weer onderweg naar huis. Een paar honderd meter voorbij de kruising Hoevelakense- wegStoutenburgerweg kwam de auto vanmorgen omstreeks kwart voor zes in dichte mist in botsing met een Belgische vrachtwagen. Op dit kaartje zijn de plaatsen aan gegeven, waar maandagmiddag kort na elkaar een Starfighter en een T- 33 straallesvliegtuig van de Konink lijke Luchtmacht neerstortten. De twee inzittenden van de T-33 kwa men om het leven. O Sf'-CXfk

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1