Besprekingen tussen Kosygin en Wilson liepen één uur uit Italiaanse politie jaagt op Peking-communisten VAN DAG TOT DAG r Wedloop met Russen de oorzaak? Rode loper op Heathrow kon niet meer worden uitgerold tl Sovjet-Unie wil ruimte-gesprek jaar uitstellen OAS-kolonel in Brussel aangehouden Japan-Europa om de Noord VS verloren in Vietnam 1172 vliegtuigen Algemene Bank Nederland Johnson wil misdaad gaan bestrijden Studenten in Spanje staken Samenzwering in Milaan ontdekt Goud van tsaren Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland amm DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 Ramp met de Apollo Koloniaal" wijn is niet duur Bern 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon f2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - SpaardepositO Drie maanden opzegging 5% - SpaardepositO Zes maanden opzegging 572% - SpaardepositO Eén jaar opzegging 5%% - SpaardepositO Achttien maanden vast 6% - SpaardepositO Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren V-_ De bedekte berichten over vredesaan- biedingen van de partijen in het Vietna mese conflict zijn een aanwijzing voor de «tellige nadering van het einde der oor logshandelingen, ook al worden zij tel kens weer ontkend en ontzenuwd. Het heeft geen zin, een opsomming te geven van de achtereenvolgende geruch ten, die de laatste maanden rondom deze situatie zijn opgedoken en uit welhaast een tiental verschillende richtingen af komstig waren. Zij zijn tot dusver alle ontkend, als om officiële bevestiging werd gevraagd door de publiciteitsorganen. Maar dat neemt zeker niet weg, dat de Vietnamese oorlog duidelijk in zijn laatste fase blijkt te komen. De kunst om een oorlog te beëindigen is echter veel moei lijker dan om er een te beginnen, vooral wanneer de verliezende partij nog zoveel potentiële kracht heeft overgehouden dat zij voorwaarden kan stellen. Dat Noord- Vietnam de verliezende partij is, kan zon der meer worden aangenomen. Tegen de overweldigende macht van de Ameri kaanse legers met hun luchtvloot en hun maritieme aanvoermogelijkheden is geen enkel land opgewassen, zeker niet het militair tamelijk onbetekenende Noord- Vietnam. Deze oorlog, nooit officieel als zodanig erkend, zal de geschiedenis in gaan als een „politiële actie" van het sterkste land ter wereld tegen een linkse opstand in een kleine Aziatische mo gendheid; niet als een oorlog tussen naties. De laatste fase, die nu in volle gang is vergt van de Verenigde Staten het uitde len van zo hard mogelijke klappen op zo kwetsbaar mogelijke plekken van het Vietnamese lichaam. Vandaar de bombar dementen, vandaar de vierkante weige ring van Washington om de bombarde menten te staken. Johnson kan nog har der slaan dan hij tot dusver geslagen heeft. Dat is geen geheim voor Hanoi ondanks alle verzekeringen van die zijde dat men „tot de laatste man pal zal staan". Een volgende stap in de richting van een wapenstilstand en vredesbesprekin gen moet daarom van Hanoi komen. Mis schien is die stap al gezet. Hij zal in diep geheim worden gezet, van beide zijden worden ontkend, maar worden gevolgd door een tamelijk plotseling eindigen van de vijandelijkheden. De toestand in China is daar niet vreemd aan, maar daarbij moet ook de Russische invloed op Hanoi niet worden vergeten. Wat er echter uit deze strijd zal over blijven aan ressentimenten, ideologische reacties en politieke verhoudingen in een eventueel herenigd Vietnam, kan pas op zeer lange termijn worden vastgesteld. Later zal wellicht blijken, dat de Wester se cultuur hier een oorlog met de wape nen heeft gewonnen maar een culturele missie heeft verloren. In deze zin spreken ook nu alle Amerikaanse en niet-Amer! kaanse pioniers, die Noord-Vietnam heb ben bezocht en zich inspannen om de Amerikaanse openbare opinie van dat ge vaar te overtuigen. In het besef van dat gevaar liggen ook alle tekenen van af keer, die in de Verenigde Staten tegen deze „Johnson-politiek" zijn gebleken, be sloten. Kort gezegd: men is overtuigd van de Amerikaanse militaire successen, maar men twijfelt aan het nut ervan. Wie blijkbaar niet twijfelen aan het nut van dergelijke geweldacties als de Ame rikaanse veldtocht in Vietnam zijn, als men hun verkiezingsmanifest mag gelo ven, de volgelingen van de heer Jonge ling, in de komende Kamerverkiezingen meemarcherend onder het oranjekleurig vaandel van lijst elf. Het is niet onze gewoonte, in verkiezings tijd bepaalde pamfletten van partijen aan een gedetailleerd commentaar te onder werpen, omdat wij onze lezers de kunst van het lezen en oordelen best toevertrou wen. Maar in dit ene geval en naar aanlei ding van de internationaal zo duidelijk aan de dag tredende wens tot beëindiging van de bloedige actie in Vietnam is het onvermijdelijk, daarvan af te wijken. Het doet namelijk zo vreemd aan, in een pamflet van de „Jongelingen" onder de verwijzing naar „Gehoorzaamheid aan het Woord van God, dat is aan de Bij bel", te lezen, dat het Nederlandse volk door middel van zijn stem „Steun moet geven aan de strijd van de Verenigde Sta ten in Vietnam." Heel vreemd, deze com binatie van confessionele en militaire aan sporingen, heel vreemd in een tijd dat geen enkel volk op de wereld dieper dan het Nederlandse doordrongen wordt van het feit, dat in vrede en vriendschap het geheim van ons eigen bestaan gelegen is. En nog vreemder doet het aan, in dat zelfde pamflet te lezen dat „een doelbe wust Bijbels beleid" van ons eist, „paci fistische propaganda tegen te gaan." Wie de Bijbel niét kent, zou menen dat het een leidraad tégen vrede, tegen het „le ven en laten leven" is. Voor diegenen is het nuttig, erop te wijzen dat zulks een misverstand zou zijn. Vandaar deze kanttekening in een ru briek, die zich voor alles ten doel stelt de lezer bij zijn eigen, gezonde oordeel terzijde te staan. De Bijbel is immers aan allen gegeven, niet enkel aan lijst elf. rfMmmWMMWMWWfWMWWtfWWMWWWMWMWWUWUWnn KAAP KENNEDY (Reuter) De wens om de Russen voor te blijven in de wed loop naar de maan heeft geleid tot het overslaan van gedeelten van het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. Dat zou de oorzaak kunnen zijn van de ramp met de Apollo waarbij drie astronauten om het leven kwamen. Zo werd op aandrang van de hoog ste ruimtevaartautoriteiten in de VS een proef afgelast om de ombemande Apollo-cabine boven op een Saturnus maanraket met zuivere zuurstof te vul len. Mogelijke fouten zouden dan mis schien ontdekt zijn. Op de dag van de fatale proefneming 27 januari hadden zich zoveel tech nische problemen voorgedaan dat som mige functionarissen een uitstel van de proef wilden, aldus zegslieden op Kaap Kennedy. Bijna de hele dag waren de verbindin gen tussen ruimtecabine en het controle centrum gestoord, wat Grissom tot de bit tere woorden zou hebben verleid: „Als jullie ons niet op vijf mijl afstand kun nen horen, hoe denken jullie ons dan te horen als wij naar de maan gaan?' Ook waren er moeilijkheden met de zuurstofvoorziening. Toen de astronauten vroeg op de dag voor de eerste maal de cabine betraden, klaagden zij over een „vieze geur". Die verdween later. In het licht van de latere gebeurtenis sen menen sommige deskundigen dat deze onverklaarde geur veroorzaakt kan zijn door verontreiniging van de zuurstofto.e voer, of een lek. Hoewel het onderzoek naar de ramp met de Apollo nog niet -voltooid is, zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. (Van onze correspondent) LONDEN. De eerste bespre kingen tussen premier Kosygin en premier Wilson in Londen verliepen in een ontspannen en vriendelijke sfeer, zoals een woordvoerder gister avond mededeelde. In vogelvlucht passeerden de grote internationale problemen de revue. In de volgende dagen zal er dieper op worden inge gaan. Beide partijen zetten hun stand punten uiteen zonder over en weer commentaar te leveren. Premier Kosygin kwam gisteren aan op het Londense vliegveld Heathrow in plaats van op het vliegveld Gatwick, dat vanwege de mist dichtzat. Premier Wil son was al op weg naar Gatwick, maar keerde onverrichter zake terug en moest toen in allerijl naar Heathrow rijden waar hij vrijwel tegelijk met premier Kosygin arriveerde. Ijlings werden mi crofoons opgesteld, maar de rode loper kon niet meer worden uitgerold. Premier Wilson, die premier Kosygin al meerde re malen ontmoet heeft en al tweemaal in Moskou zijn gast is geweest, verwelkom de hem als „een goede vriend, een staats man koel en wijs in zijn oordeel en warm van hart". In zijn antwoord benadrukte Kosygin de ernstige internationale problemen van het ogenblik en hij hoopte op betere be trekkingen tussen beide landen. „Helaas", zo zei de Russische regeringsleider, „Er zijn vele moeilijkheden geweest in de ADVERTENTIE Anglo-Russische verhoudingen sinds de oorlog, maar ondanks deze moeilijkheden zien wij de toekomst optimistisch tege moet". Lopend naar de zwarte Limousine, die premier Kosygin naar zijn hotel zou brengen, zei premier Wilson met een glimlach tot zijn gast: „Het was een mooie speech". Daarop begon ook premier Kosy gin te glimlachen. BIJ HET Claridge-hotel, waar premier Kosygin met zijn delegatie de gehele eer ste etage heeft betrokken, stonden enkele honderden Londenaren en bannelingen uit de Oekraïne opgesteld, die een fluit concert aanhieven en zwaaiden met span doeken, waarop stond: „Rusland is de grootste koloniale mogendheid" en „Be vrijdt de gevangenkampen". Na de lunch begaf de Russische pre mier zich naar de ambtswoning van pre mier Wilson op Downing Street 10, waar de Britse premier zijn gast op de stoep verwelkomde. Drie kwartier spraken de regeringsleiders alleen. Daarna werden de besprekingen voortgezet met de dele gaties. Pas om half zeven, een uur later dan het plan was, vertrok het Russische ge zelschap om zich om te kleden voor het diner. Daarna werden de besprekingen hervat. Vandaag zou premier Kosygin weer het grootste gedeelte van de dag doorbrengen bij premier Wilson. Tussen de middag was hij de gast van de Britse industrië len. Zegslieden wijzen erop dat ondanks de goede wil van beide partijen niet ge hoopt mag worden op grote resultaten. „Als de fundamenten gelegd worden tot enige oplossingen is dat heel mooi", zei een diplomatiek journalist. Niet iedereen bleek ingenomen met het bezoek, dat premier Kosygin van Rusland aan Engeland brengt. Toen hij maandag in Londen aan kwam stonden betogers met borden langs de weg met daarop minder vleiende woorden aan het adres van de Russische staatsman. NEW YORK (Reuter-DPA) De Sov jet-Unie heeft de V.N. verzocht de wereld ruimteconferentie, die dit jaar van 11 tot 23 september in Wenen zou worden ge houden, een jaar uit te stellen. De Rus sische afgevaardigde gaf als reden dat de tijd van voorbereiding onvoldoende is. Een buitengewone vergadering van de Algemene Vergadering van de VN in april zal beslissen of aan dit verzoek ge hoor moet worden gegeven, wanneer de commissie van deskundigen het aanneemt. Het Russische verzoek heeft in VN-krin- gen verbazing gewekt omdat de Sovjet- Unie zelf bijzonder energiek aan de voor bereidingen voor de conferentie heeft meegewerkt. (Van onze correspondent) BRUSSEL De gewezen Franse kolo nel Godard, die in Frankrijk tweemaal bij verstek ter dood is veroordeeld, heeft maandag terecht gestaan in Brussel. Hij was vorige week woensdag gearresteerd wegens onwettig verblijf in België en het opgeven van een valse naam. Hij zou verscheidene maanden in de Belgische hoofdstad hebben geleefd. Godard, die de leider was van de organisatie van het geheime leger, de OAS. kan nog een maand in voorarrest worden gehouden. Men acht het waarschijnlijk dat de Franse regering zijn uitlevering zal vra gen. MILAAN (Reuter). De Italiaanse politie is gisteravond in het gehele land begonnen pro-Chinese commu nisten op te sporen. Ze worden ervan verdacht aanslagen op krachtstations, olieleidingen en militaire installaties te beramen. De acties concentreren zich in Milaan, Rome, op Sicilië en in Napels, waar een NAVO-basis is, na dat de politie bij een inval in een huis in Milaan vierhonderd staven dyna- TOKIO (AP) Een grote Japanse scheepvaartmaatschappij bestudeert de mogelijkheid van een nieuwe zeeroute naar Europa via de Poolzee. Daardoor zou de vaartijd nu drie maanden met een maand worden bekort. De president-directeur van de Mitoei Osk-rederij heeft verklaard dat de noorde lijke route naar Europa misschien zelfs tijdens de winter te bevaren kan zijn. De stromingen en de ijsvelden zijn volgens hem minder grote gevaren dan in het al gemeen wordt aangenomen. Verwacht wordt, dat de Russische premier, Al$xei Kosygin, Groot-Brit- tanië zal verzoeken het goud van de tsaren, dat in de brandkasten van de Bank van Engeland ligt, terug te geven. De Britten hebben dit goud bevroren toen de Russische revolutie in 1917 uitbrak en de bolsjewieken de macht overnamen. Verwacht wordt, dat ook de Britten met een eis zullen komen: namelijk van schadeloosstelling van Britse eigen dommen en investeringen die aan de Russen verloren gingen toen zij een aantal Europese gebieden annexeer den. De Russische aanspraken bedragen in totaal 75 miljoen gulden, die van de Britten 125 miljoen gulden. WASHINGTON (AP en Reuter). De Amerikanen verloren in de strijd in Viet nam 1172 vliegtuigen. Dat getal, 550 meer dan aanvankelijk werd opgegeven, is mee gedeeld door het Amerikaanse ministerie van Defensie. Er gingen 662 toestellen tijdens aanvalsvluchten verloren. 550 wer den op andere wijze, bijvoorbeeld door aanvallen van de Vietcong op vliegvelden, vernield. Er is niet bekend hoeveel hef- schroefvliegtuigen de Amerikanen verlo ren. De verliezen aan vliegtuigen belopen een bedrag van bijna achtenhalf miljard gulden. Het ministerie zou aanvankelijk veel lagere verliescijfers hebben opgege ven „om de vijand op een dwaalspoor te brengen". De nieuwe cijfers zijn bekend gemaakt, nadat in Amerikaanse couran ten duidelijk twijfel was uitgesproken over de opgave van het ministerie. miet, hulzen en ontstekingsappa- ratuur ontdekte. De samenzweerders, voornamelijk jon ge communisten, worden er ook van ver dacht dat zij aanslagen op leden van het parlement op hun programma hebben staan. Hun eerste doelen waren een elek triciteitskabel tussen het vasteland en Si cilië en olie-opslagplaatsen in de Siciliaan se kustplaats Gelfa. De politie gelooft dat de op Peking ge oriënteerde communisten debet zijn aan bomaanslagen op kantoren van de Russisch gezinde communistische partij in Rome en Milaan. Vorige maand werden vier mensen gearresteerd. Onder hen bevond zich de eigenares van een drukkerij, die de werken van Mao Tse-Toeng uitgeeft Onze correspondent in Rome voegt hier aan toe: het vermoeden bestaat dat de enorme voorraad springstof die in Milaan werd ontdekt afkomstig is uit de Zwitser se hoofdstad Bern, waar zich de centra le van dit complot zou bevinden. Het is waar dat in Bern een Chinees consulaat is gevestigd, maar of men dit feit alleen voldoende acht om verband te leggen tus sen het complot in Milaan en de Zwitser se hoofdstad, is niet duidelijk. De berichten zijn vrij vaag en de poli tie wil niet veel loslaten. Men tracht nu na te gaan welke relatie er eventueel bestaat tussen de twee gearresteerden en een zekere Scacchi, in wiens woning en kele weken geleden zestig dynamietsta- ven werden aangetroffen. Scacchi is ge vlucht. Op zijn aanhouding is een prijs gesteld van 70.000 gulden. ADVERTENTIE Se-v-j it»' WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft maandag het Congres ge vraagd om maatregelen tegen de verkoop van vuurwapens. Hij wil ook wetten om de burgers te beschermen tegen straat overvallen. In een boodschap aan het Congres zegt de president dat door het nog steeds stij gende misdaadcijfer naar schatting jaar lijks ruim tien miljard gulden aan be zittingen verloren gaat in de VS. Hij vraagt maatregelen om de toene mende verslaving aan verdovende midde len te bestrijden, het aftappen van tele foongesprekken en andere elektronische afluisterapparatuur te verbieden, de rege ring meer bevoegdheden te geven in de bestrijding van de gorganiseerde mis daad en het Amerikaanse strafsysteem te verbeteren. Een onderzoek, gehouden in wijken van de twee grootste steden van de Verenigde Staten met hoge misdaadcijfers, heeft uitgewezen dat 43 percent van de onder vraagde personen 's avonds niet de straat op gaat, 35 percent spreekt niet met on bekenden, die zij tegen komen, 21 percent gaat alleen 's avonds met een auto of taxi over straat en twintig percent wilde graag verhuizen. Johnson is vooral bezorgd over het zeer hoge percentage misdadigers onder jongeren van vijftien tot 21 jaar. MADRID (AFP) De studenten van vrijwel alle Spaanse universiteiten zijn vandaag voor 48 uur in staking gegaan uit protest tegen de arrestaties die drie februari in Valencia zijn verricht. Monseigneur Casimiro Modrigo, de aartsbisschop van Madrid, zou de publika- tie hebben verboden van een document van de christelijke studentenbeweging waarin de toestand rond de Madrileen- se universiteit uitvoerig wordt behandeld In Barcelona zijn maandag twee Ame rikaanse televisieverslaggevers aangehou den, toen zij opnamen maakten van een „vrije vergadering", waaraan een hon derdtal studenten van de juridische fa culteit deelnamen. Wacht. Mobiele politie-eenheden, gewa pend met geweren, hebben maandag avond de wacht betrokken bij alle ban ken in Tanzania. Deze maatregel volgt op een aankondiging van president Nye- rere, dat de* banken onder toezicht van het ministerie van Financiën zijn ge plaatst. Pleidooi. De Dalai Lama. de in balling schap levende geestelijke leider van Tibet, is van plan zelf in de Verenigde Naties te pleiten voor de bevrijding van zijn land van China. Gevaarlijke sport. Drie Franse bergbe klimmers zijn dood gevonden aan de voet van een rotswand in de Franse Alpen. Hotelbrand. Maandag is brand uitgebro ken in het drie verdiepingen hoge Nor ton Hotel in de binnenstad van Roches ter in de Amerikaanse staat Minnesota. Gasten sprongen van de bovenste ver dieping naar beneden. Waarschijnlijk zijn twee hunner gewond. Uit de lucht. Een explosie in het gebouw van radio-Aden was er maandagavond oorzaak van dat de zender drie kwartier te vroeg uit de lucht verdween. De con trole-kamer is nagenoeg geheel ver woest. Er werd niemand gewond. Tunnel. Drie vooraanstaande communis ten uit Venezuela zijn ontsnapt uit een zwaar bewaakte militaire gevangenis. Ze groeven een ondergrondse tunnel waardoor ze buiten het zwaar bewaak te gebouw konden komen. NPD-hoop. Kapitein Ross, een vooraan staand lid van de Westduitse Nationaal- democratische Partij (NPD), verwacht dat bij de volgende algemene verkie zingen in de Bondsrepubliek, in 1969, een kwart van de 461.000 man sterke Bundeswehr ep de NPD zal stemmen. Staatsgeheimen. Een bouwvakarbeider heeft in de verlaten flat van een gewe zen employé van de Britse kernenergie- dienst een koffer vol documenten met de aantekening „geheim" en „ver trouwelijk" gevonden. Hij deed aangifte bij de politie, die de bewoner tracht op te sporen. Deze, een ingenieur, werkte bij de dienst, maar verdween drie dagen geleden. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3