Parijs ziet: Leven Gouden Eeuw op in Hollands schilderijen Expositie bij tweede lustrum van Nederlands Instituut *v Nog 6 iveken en t is lente Rath Doodeheefver Vrijheid van de discussie mense lijke geest VANAVOND in Amphilex-zegels alleen met het toegangsbewijs Oost en West in Concertgebouw in Haarlem Nieuw gezicht Afrekening met redelijkheid in oorlogsrelaas en roman NEGEN MUZEN Dan vraagt iedereen om het nieuwste r&d behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1967 is nü al uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! S"ortojenó DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 De vlinder C. B Vreugden en bezoekingen Feiten en daden des ge est es Werkzaamheden ontwerpers en fabrikanten van behang Roep der zeeën Lezing over Indonesië Rechtspraak oorlogs misdaden onderwerp tv-programma De radio geeft woensdag Televisieprogramma s Bert Japin (Van onze correspondent) PARIJS. De tiende verjaardag van het Nederlands Instituut wordt in Parijs herdacht met een nieuwe en grote schilderijententoonstelling over het leven in Holland tijdens de zeven tiende eeuw. Twee jaar geleden trok diezelfde Hollandse gouden eeuw al duizenden Parijzenaars naar de Rue de Lille, ter gelegenheid van een over eenkomstige tentoonstelling, waar door een, soms wat indiscrete, blik werd gegund in de binnenhuizen, keu kens, eetzalen (en alkoven) van die zelfde voorvaderen. Het fenomenale succes van die eerste picturale show, heeft directeur Sadi de Gorter ver leidt op hetzelfde onderwerp terug te komen. Doch in plaats van de in tiemere binnenzij van dat Hollandse leven, wordt dit keer vooral de buitenkant getoond: het leven in de straten, op de pleinen, de markten, de kermissen, de ijsbanen, en ook wel op die gordel van smaragd waar de Hol landers toen hun koloniale imperium hadden gesticht, dat tevens een der rijkste bronnen van hun indrukwek kende welvaart was. Sedert de glo rieuze Vermeertentoonstelling in de Orangerie, is de toeloop der Parijze naars echter zo massaal geworden, dat het Nederlands Instituut binnen de ïigen muren het succes niet meer ver werken kan. Ook deze nieuwe expo sitie heeft daarom onderdak gevonden in Letterlijk vertaald zou de film van van avond „De krekel" moeten heten, want Tsjechov wilde met die titel herinnerin gen oproepen aan de bekende fabel van Lafontaine. „De krekel en de mier" om zodoende het karakter van de vrouwe lijke hoofdpersoon in zijn verhaal bij voorbaat aan te duiden. Deze Olga Iva- novna is namelijk als de krekel uit de fabel die de hele zomer zingt, maar ver geten heeft een voorraad aan te leggen voor de winter. Olga is de lichtzinnige vrouw van een vlijtige en toegewijde dok ter die er geen enkel bezwaar tegen heeft, integendeel aanmoedigt dat zijn vrouw haar verstrooiing zoekt bij ande ren, bij schilders, musici en litteratoren die haar artistieke gaven het best op prijs weten te stellen. En Olga gaat ge heel op in haar -„cercle" van prominen te figuren en in haar „flirtations" met aankomende kunstenaars en heeft nauwe lijks oog voor haar werkzame echtge noot. Van welk formaat de man was naast wie zij al die jaren leefde, wordt haar pas duideliik als Dymov difterie krijgt en sterft. Pas dan ontdekt zij hoe bemind en gerespecteerd hij werd en hoe veel groter van karakter hij was vergeleken bij de salonhelden die zij ado reerde. Maar dit inzicht en het daar mee gepaard gaande berouw komen te laat; Olga heeft het ware geluk laten voorbijgaan zonder het te onderkennen Dit tragische verhaal is door Serge Sam sonov in de juiste toon en in de passen de halftinten van Tsjechovs verteltrant in beeld gebracht, waardoor de 'film een zelfde poëtische en melancholieke sfeer bezit als zoveel verhalen van de Russi sche meester. Maar ook aan de uiterlij ke verzorging heeft Samsonov alle aan dacht besteed, zodat „De Vlinder" tege lijk een boeiend beeld is geworden van een stuk Russisch leven op het einde van de vorige eeuw. Nederland 1: Tussen zeven en acht wordt onder meer een aflevering uitge zonden van de serie „Batman". Na het journaal en een uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond volgt het car navalsprogramma Mik, dat wordt uitge zonden vanuit de Stadsschouwburg in Til burg. Medewerkenden zijn onder ande ren: Lubbert van Gortel, het Cocktailtrio en de boertjes van Buuten. Het program ma „Witboek" gaat over de wijze waarop na 1945 verraad en collaboratie werden bestraft in Nederland. Tal van figuren die op een of andere manier bij het ontstaan of de werking van deze bijzondere rechts pleging betrokken zijn geweest komen aan het woord. Hun betoog wordt onder steund door veelal zeldzaam filmmateri aal. Hierna het progamma Vanavond in Nieuwspoort en de Epiloog. Na het laat ste journaal een Teleac les in de serie Kernfysica. Nederland 2: Vóór het nieuws een uit zending van de Boerenpartij. Na het jour naal een nieuw progamma in de serie „Openluchtcircus"; vanavond onder an dere ijsberen, trapezewerk, trampoline- springers en een caoutchoucnummer. Hierna het tweede deel van de docu mentaire „Orde Baru". Dit programma heeft als hoofdthema de ontwiqeling van de financieeel-conomische betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. In deze documentaire zijn onder meer intervieuws opgenomen met de Nederlandse ambassa deur in Djakarta, mr. E. L. C. Schiff; pro fessor Tinbergen; drs. Mohammed Hatta; generaal-majoor Budojo. generaal van de Mariniers; de heer C. Verolme; de Indo nesische ambassadeur in Den Haag. Mr Soedjarwo Tjondronegoro, drs. J. A. Bak ker, minister van Economische Zaken en de heer Diepen, directeur van „Fokker" De hoofdfilm is een Russische produktie „De vlinder" getiteld, van Anton Tsjechov het Museum der Decoratieve Kunsten, dat een onderdeel van het Louvre is. DE VERZAMELING waaraan verschil lende Hollandse en andere musea en par ticulieren weer bijdragen geleverd heb ben, is in vier of vijf hoofdstukken onder verdeeld en bestaat uit meer dan vier honderd nummers. Onder de titel „De stad" worden de bezoekers eerst uitgeno digd een denkbeeldige wandeling te ma ken door straten, over pleinen en langs de grachten en het voormalige stad huis van het oude Amsterdam en ook van Den Haag, Haarlem, Middelburg, Zwolle, Utrecht, Delft en Leeuwarden. Steden, die hun rijkdom overdadig uit stalden en gelijktijdig een ruimtewerking demonstreren waarvoor de nazaat op de voorvader wel even jaloers kan zijn. Dat wandelde daar maar in kalme waardig heid met brede zwarte hoeden op en wij de mantels met gouden gespen rond de leden over een weids plein. Een ander as pect van dat zeventiende-eeuwse openba re leven: de straat werd vrijwel door de mannen, vooral koop- en ambachtslieden, beheerst, terwijl het binnenhuis het do mein bleef van moeder de vrouw. De „Vreugden en bezoekingen" is de verzamelnaam van een tweede categorie schilderijen, gravures, landkaarten en ook wel gebruiksvoorwerpen, waarbij meer in het bijzonder het buitenleven aan bod komt. Jachtpartijen waarbij herten door ruiters op vurige rossen worden belaagd gezellige uitstapjes in een diligence waar bij een landelijk kroegje wordt stilgehou den. Om de inwendige mens overvloedig met spijs en drank te goed te doen want van wanten wisten ze De „feiten en de daden" illustreren vooral de dagelijkse werkzaamheden en de ambachten: in- en verkoop op de markten, het slachten van een varken, het plaveien van een straat, het binnen halen van de visvangst. En de „Werkzaamheden des geestes' gunnen u een blik in het kabinet van de advocaat en de notaris, op de markt straat waar een geneesheer, met een si- ADVERTENTIE nistere grijns, de burger een rotte kies uit de opgezwollen kaken rukt. Tenslotte is er dan de galerij van staatsieportretten van hoogmogenden, mi litairen en diplomaten, die uitmondt op de Roep der zeeën", met koloniale veldsla gen en expedities, en de vestiging van Batavia. Ook wanneer men erkennen wil dat niet alle schilderijen onbestreden meesterwer ken zijn, en dat afgezien van enkele Rembrandt-tekeningen. Halsen, Steens en Ostades, de collectie wel voornamelijk van zogeheten „petits maitres" als Ter Borch, Van Loo. De Witte, Molenaar en zovoorts is, dan blijft de opzet en de for mule van deze manifestatie niettemin toch bijzonder aantrekkelijk en gelukkig. De gouden eeuw in Nederland heeft haar sporen in de wereld en de geschiede nis immers vooral wel middels de schil derkunst verdiend, en in de schaduw der onsterfelijke meesters hebben ook de minder illustere figuren hier een niveau van observatie- en uitbeeldingsvermogen gedemonstreerd waardoor ze die drie eeuwen toch nog heus best vermogen te overbruggen. En op dat picturale niveau van talent en kunnen, krijgt men dan bo vendien dus nog een hoeveelheid docu mentatie over het zeventiende-eeuwse Hollandse leven voorgeschoteld, die de moeite van de kennisneming ruimschoots loont. Deze conceptie van de „culturele actie" heeft haar doeltreffendheid trou wens al verscheidene keren eerder bewe zen, en men kan er dan ook wel zeker van zijn, dat de Parijzenaars deze nieu we manifestatie ter ere van de tiende verjaardag van het Nederlands instituut eveneens weer met een massaal bezoek zullen vereren. DEN HAAG. De uitgifte op 8 mei door PTT van een serie van drie post zegels ter gelegenheid van de internatio nale postzegeltentoonstelling Amphilex '67 waarvan de verkoop is gekoppeld aan die van een toegangsbewijs van 2,50 heeft enige verwondering gewekt. Het komt er op neer, dat men eerst bij de postzegelhandel een toegangsbewijs moet kopen als men voor zijn verzameling een serie van 1,20 wil bezitten. Wil men van elke zegel een velletje van tien kopen dan moet men ƒ25,— uitgeven voor toe gangsbewijzen. Degenen, die over deze gang van zaken zijn gevallen, dienen te bedenken, aldus de secretaris van de Amphilex de heer G. H. Folmer, dat dit de gewone gang van zaken is bij dergelijke uitgiften. Het gebeurde ondermeer ook bij de interna tionale tentoonstelling van 1952 in Neder land. Op deze manier komt men aan de benodigde middelen om de expositie (die rond een miljoen gulden kost) te finan eieren. Men behoeft de Amphilex zegels niet op zijn correspondentie te verwachten, want niemand zal deze dure zegels op een ge wone brief plakken. Verzamelaars van poststukken en stempels kunnen de zegels gebruiken voor het verzenden van aange tekende brieven en briefkaarten naar bin nen- en buitenland. De bijzondere fran keerzegels zullen behalve op de tentoon stelling in het RAI-gebouw te Amsterdam aan het aldaar te vestigen tijdelijke postkantoor tevens verkrijgbaar zijn op de 228 belangrijkste postkantoren in Ne derland. Op deze postkantoren zijn om dat niet overal postzegelhandelaren zijn gevestigd die met de verkoop van toe gangsbewijzen zijn belast ten gerieve van filatelisten een aantal toegangsbewij zen voorhanden. De bijzondere frankeerzegels kunnen ook worden verkregen door één of meer toegangsbewijzen te bestellen bij het se cretariaat van Amphilex 67 te 's-Graven- hage. Verzending van de toegangsbewij zen geschiedt dan via de filatelistische dienst van PTT, die de frankeerzegels aan de zending toevoegt. Henri Titselaar. In de T.H. te Eindhoven worden tot 28 februari polyester-licht- schilderingen en olieverf-zandschilde- ringen geëxposeerd van de Bossche kunstenaar Henri Titselaar. Truus Menger. In de Galerie De 3 Hen- dricken (Bloemgracht 89) te Amster dam worden tot 25 februari schilderijen en gouaches tentoongesteld van Truus Menger. Bij aankoop 25 percent rijks subsidie. Op woensdag 22 februari, 's avonds om acht uur, wordt door de Haarlemse afde ling van de vereniging „Oost en West" een bijeenkomst gehouden in het Concertge bouw in Haarlem. Tijdens deze bijeenkomst zal dr. C. Nag- tegaal een voordracht houden en een film vertonen over het onderwerp „Aspecten van het moderne Indonesië". Medewerking aan deze voordracht zal worden verleend door het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam. K-K-K-Katie. Geoffrey O'Hara. wiens song „K-K-K-Katie" tijdens de eerste wereldoorlog populair werd, is op 84- jarige leeftijd gestorven in St. Peters burg (Florida). Hij componeerde verder: „Your eyes told me", „Give a man horse he can ride", „Peggy and the pira tes", „Riding down the sky" en „There is no death". Ria Dalmeyer, de nieuwe tv-om- roepster die de plaats heeft inge nomen van Leni-met-de-hese-stem. Hedenavond 7 februari zendt de KRO op Nederland 1 een verslag uit van de wijze van bestraffing van verraad en collaboratie in Nederland na 1945. Samen stellers Hans Bik en Henk Neuman zijn de resultaten hiervan nagegaan naar aan leiding van de talrijke politieke processen die in het buitenland gevoerd worden, met name de berechting van de oorlogsmisda digers in West-Duitsland. In het progamma van 7 februari, „Een handvol verraders" getiteld, komen tal van figuren aan het woord die op een of ande re manier bij het ontstaan of de werking van de bijzondere rechtpleging betrokken zijn geweest. Hun betoog wordt onder steund door veelal zeldzaam filmmateri aal. ADVERTENTIE (2cud - jZllocr Sfortogc I O.fCC-10616 GRETIG TREDEND in het spoor van christelijke en cultuuroptimistische denkers, heeft de Westerse mensheid zich eeuwenlang gekoesterd in het veilige en verheffende besef als „hoger" en redelijk zinnenwezen in de schepping een bevoorrechte plaats toegewezen te hebben gekregen en be genadigd te zijn, niet alleen met een bijna onbeperkte macht over de materie maar vooral: met het vermogen tot het maken van een onaf hankelijke keus op de kruispunten waarheen de wegen van het lot hem voeren. Het is die vrijheid van de mens, die reeds door de negentiende- eeuwse naturalisten overtuigd van onze bepaaldheid door erfelijkheid, opvoeding en milieu ter discussie werd gesteld en sindsdien door tal van meer contemporaine schrijvers definitief is ontluisterd. Maatschappelijk en politiek, maar vooral ook geestelijk en moreel, zo hebben velen van hen ons in de laatste decenniën pogen duidelijk te maken, zijn wij bepaald door een essentiële onvrijheid een collectief of individueel verleden, ons nood lot zo men wil die onze beslissende handelingen heeft vastgelegd, de weg uitgestippeld die wij te volgen hebben door de chaos die leven heet: een kermis der ijdelheid, waarbij wij niet meer zijn dan de marionetten die dansen naar de pijpen van onze doem, van ons „noodlot". Ondar de vulkaan door Malcolm Lowry vertaling John Vandenbergh uitgever De Bezige Bij EEN VERHAAL waarin met name dit levensbeeld voor ons wordt opengelegd, is de roman ONDER DE VULKAAN van de Brit Malcolm Lowry, die bijna twintig jaar na zijn eerste publikatie in een voortreffelijke Nederlandse verta ling van John Vandenbergh bij De Bezi ge Bij is verschenen. Lowry's verhaal is gesitueerd in Mexico, in de jaren dertig: lijvig als het is (ruim 400, compres ge zette, bladzijden) speelt het zich binnen één etmaal af, op de gedenkdag van Al lerzielen. Alleen al die situering is als een symbool: het Mexicaanse Allerzielenfeest beweegt zich tussen kerkhof en kei-mis, niet veel anders dan het gemiddelde menselijk leven; het gevaarlijke en tragi sche spel dat „leven" heet, wordt als het ware verbeeld in die vele dronken Al lerzielenvierders die als een bonte stoet door Lowry's werk trekken, knabbelend op geraamtes, doodskoppen, doodkisten en lijkkoetsen van marsepein en choco lade een folklorisme met een dubbele bodem, die er wel door geen autochtoon in zal worden vermoed. In het raam van deze bizarre kermis annex-dodencultus plaatst Lowry zijn hoofdpersonen: de oud-consul Geoffrey Firmin, ongeneeslijk alcoholicus, zijn halfbroer Hugh, oud-partizaan in de Spaanse burgeroorlog, en zijn ex-vrouw Yvonne, min of meer getekend door een filmverleden als „wonderkind". Vrijwel het enige dat deze figuren gemeen heb ben, is hun gebondenheid aan een verle den dat in alle opzichten definitief voor bij is maar hen toch niet loslaat en hen uiteindelijk tot de ondergang zal voeren. Halfbroer en vrouw zijn door het in Lowry's suggestieve tekening, soms bijna grotesk aandoende Mexicaanse land schap op zoek naar Geoffrey, die in snel tempo te gronde gaat aan zijn alcoholis me. Aan het slot vinden zowel Yvonne als Geoffrey hun einde in een spectacu lair sloteffect (zij onder de hoeven van een op hol geslagen paard, hij onder de handen van een troep losgeslagen Mexi caanse fascisten), dat bijna tekenend is voor de zinloosheid van alle menselijk streven: geen heroiek, geen tragiek in dit sterven niets dan het blinde noodlot, dat toeslaat. De dode straathond die de fascisten het lijk van Geoffrey nog na- smijten, wordt daarbij tot het zoveelste symbool in dit met dergelijke zinnebeel den bijna overladen boek. Wie deze roman wil typeren, kan niet beter doen dan te spreken van een meer impressionistisch dan realistisch noodlots epos, of liever: een soms grotesk aan doende, maar in wezen visionaire ver beelding van de machteloosheid van de mens tegenover zijn chaotisch bestaan, zijn gedoemdheid door noodlot en verle den, zijn bepaald-zijn door de essentiële onvrijheid van de menselijke geest, die ten onrechte eeuwenlang is verheven tot hét kenmerk van menselijke superioriteit. Typerend in dit verband is het fragment uit het citaat van Bunyan, dat Lowry aan deze roman vooraf deed gaan:".vol gaarne had ik de staat van hond of paard aangenomen, want ik wist dat zij geen ziel bezaten die onder de voortdurende last van Hel of Zonde kan verkomme ren". len voor een bord soep of een handvol bonen. Men moet door een hel zijn ge gaan om zakelijk en onbewogen tegen de ouders van een stervend kind te kunnen zeggen: „Als het kind crepeert adopteer je eenvoudig een ander; er liggen er hier genqeg te verhongeren in de goot1'. Het zijn nog de minst gruwelijke taferelen uit dit verhaal over de ondergang van een handvol gedoemden, dat ondanks de enkele momenten waarop het gezamen lijk lijden tot treffende staaltjes van ware, innige menselijkheid aanleiding geeft - weinig illusies meer laat over de wezen lijke verhevenheid van het verschijnsel mens, maar in de verbijstering die het wekt toch gewild of ongewild een deernis oproept met de vervolgden, even diep als de afschuw voor de vervolgers die hen in deze mensontwaardige poel van lijden hebben gestort. Zwarte Moesson HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.23 Gramm. muziek. 7.55 Deze dag 8.00 Nws. 8.10 Gramm muziek 9.00 Ro mantische orkestwerken. 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 Oude gewijde muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Moderne muz. 12.00 Gramm. muziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Me- ded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango rumba orkest. 13.00 Gesproken portret. 14.05 Moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de zieken. 17.30 Dansorkest 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de PvdA 18.30 Gramm. muziek. 19.10 Dixieland- muziek. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor. 20.55 Licht progr 21.10 Filmmuziek 21.35 Vragenvuur. 22.00 Lichte orkestmuziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Jazz. 23.25 Oude muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke gramm. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Gramm. mu ziek 7 40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek 8.30 Nws. 8.32 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm. muziek. 12.27 Meded. land- en tuin bouw 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Amu sementsmuziek 14.00 De familie Leenhouts (hoorspel). 14.25 Moderne Russische orkest werken. 15.20 Klassieke en semi-klassieke lie deren. 1.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five O'clock. 17.15 Russische volksmuziek. 17.35 Koorzang. 17.50 Overheidsvoorlichting 18.00 Koorzang en fanfareorkest. 18.30 Uitzending van de CHU. 18.40 Nws uit de protestants christelijke or ganisaties. 18.50 Gramm muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Le ger d. Hei Is. 19.45 Wereldprogr. 19.55 Gramm. muziek. 20.30 Moderne muziek. 21.15 De naaste bij 21.30 Gevarieerd progr. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Geeste lijke liederen. 22.55 Jeugd en creativiteit. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Muziek- progr 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Platenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek 16.00 Nws. 16.02 Platen progr. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35-18.00 Country and Western. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Gramm platen. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio 14.20 Koorzang 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Koor zang. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.09 Jazz 17.00 Nws. 17.15 Beat. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Muziek. 20.00 Operette. 21.15 Film muziek. 21.50 Opvoedkundige adviezen. 22.00- 22.15 Nws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.45 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Teleac: De detaillist als ondernemer (1). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Carnavally. 19.10 Batman. 19.56 Reclame 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 Uitzen ding G P.V. 20.30 MIK. 21.15 Witboek (docu mentaire! 22.00 Vanavond in Nieuwspoort 22.30 Epiloog 22.35-22.40 Journaal. 23.00- 23.30 Teleac: Kernfysica. NEDERLAND II 19.50 Uitzending Boerenpartij. 20.00 Nws. 20.05 Mensen tussen hemel en aarde: circus. 20.30 Tweede deel documentaire „Orde Baru" over de betrekkingen tussen Indonesië en Needrland. 21.10 De Vlinder (speelfilm).. 22.41 Reclame. 22.45 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Mona (TV-film). 19.25 Openbaar Kunstbezit 19.40 Mijn vrienden in de wereld (filmrepor tage). 19.51 Uitzending Stichting Socutera 19.56 Reclame. 20.00 Journaol en weerover zicht. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending Libe' rale Volkspartij. 20.30 Mister Roberts (speel film) 22.00 Verkiezingen 67. 22.40 Journaal NEDERLAND II 19.50 Uitzending Partij voor Ongehuwden, 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Coronation Street (TV-film). 20.55 Achter het nieuws 21.20 Uit Bellevue (kunstkroniek). 22.15 Jour naai. 22.30-23.00 Teleac: De detaillist als ondernemer (1). Nacht door Edgar Hilsenrath vertaling Harry Brander uitgever De Boekerij EEN ROMAN die, maar op een heel andere wijze, ook weinig heel laat van die vermeende verhevenheid van de mens, is Edgar Hilsenraths NACHT (in vertaling van Harry Brander bij De Boe kerij N.V.). Het is een harde, realisti sche reportage in romanvorm van de wanhopige strijd om het naakte bestaan in een samenleving van Roemeense, Duit se en Poolse joden die door de fascisten zijn bijeengedreven in het Roemeense getto van Prokov. Maar het is meer dan het zoveelste relaas over oorlog en joden vervolging. Het gaat de auteur niet om het wekken van afschuw voor de vervol gers of deernis met de vervolgden; wat Hilsenrath heeft bewogen en kennelijk geobsedeerd is de ontwaarding van alle menselijke waarden in situaties als deze. het verschijnsel van de mens die. met het water aan de lippen worstelend om zijn behoud, verwordt tot een redeloos dier in een verscheurende horde. Het verschijnsel van de mens die, in bijna letterlijke zin, de mens tot wolf is ge worden. Angst, koude en honger zijn de drijf veren die in deze van alle hulp versto ken gemeenschap instincten doen ontwa ken die nauwelijks iets menselijks meer hebben. Men moet door een hel zijn ge gaan om zich te kunnen indenken in de situatie van de vrouw die een man be driegt om een soepbeen en van de man die haar om dat soepbeen afranselt en als straf haar laatste stuk lijfgoed confis queert, voldaan over de genoegdoening die het hem tenminste zal schenken haar laatste, kostbaarste bezit te verkwanse. door Willem Brandt uitgever Hollandia ZWARTE MOESSON van Willem Brandt (Hollandia) is een van de vele documentaire oorlogsrelazen over de Ja panse bezetting in het voormalige Neder- lands-Indië. Het beschrijft op de bekende wijze het leven van Nederlanders in Ja panse kampen, de Kempetai-gruwelen en wat dies meer zijn. Toch heeft dit goed geschreven boek een bepaalde toets, dia het uitheft boven de gemiddelde, overbe kende oorlogs- en concentratiekampdocu mentaire. Ook hier staat namelijk het menselijk element op de voorgrond; ook hier wordt de lezer voortdurend gecon fronteerd met de altijd weer verbijste rende vraag wat toch mensen drijft om mensen zinloze gruwelen aan te doen; ook hier staat men voor die soms bizarre dualiteit van mens in nood: enerzijds be reid tot opofferingen voor de lijdende lot genoot, anderzijds elke gangbare moraal overboord werpend als het gaat om het behoud van het vege lijf (om niet te spreken van die, voor de westerling nau welijks begrijpelijke, schijnbaar tegen strijdige mengeling van wreedheid en op perste beleefdheid in de Japanse menta liteit). Zo beschouwd is dit boek van Brandt, ook wanneer men het slechts wil zien als het zoveelse oorlogsrelaas, een interessante reportage geworden. Maar niemand zag mijn tranen door H. A. Verhagen uitgever Sijthoff IN DE CATEGORIE oorlogsrelazen past ook MAAR.NIEMAND ZAG MIJN TRANEN van H. A. Verhagen. Het bevat dagboekbladzijden van een oud-illegaal werker, hopeloos invalide ge worden, over zijn worsteling in de jaren tussen 1945 en 1965 om er lichamelijk -en als dat hopeloos blijkt: vooral geestelijk bovenop te komen. Het boek heeft geen enkele litteraire of zelfs maar journalis tieke pretentie; het wil zonder meer een getuigenis zijn van een man die de hoop koestert lotgenoten te kunnen bemoedigen met zijn verslag van zijn eigen ervarin gen. (Uitg. A. W. Sijthoff). Richard Sorge door F. W. Deakin en G. R. Storry uitgever De Boekerij INTERESSANT is ook een documentai re van F. W. Deakin en G. R. Storry over Richard Sorge. (De Boekerij), een nazijournalist, die optrad als spion voor het Rode Leger en tenslotte in Japan te rechtgesteld werd. Een boeiend, kleurrijk en bijna sensationeel relaas, maar deson danks geen avonturenverhaal maar een wetenschappelij k nauwgezet gedocumen teerd boek over een der vele aspecten van de laatste wereldoorlog. Herbert Fiedler. In Kabinet Floret (Nieu we Zijds Voorburgwal 282) te Amster dam worden tot en met 4 maart schil derijen tentoongesteld van de in 1962 overleden schilder Herbert Fiedler. Flo ret is alle werkdagen 's middags open van 12.30-17 uur.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7