Hockeyploeg terug van tournee Na rust kon Nederland Pakistan nauwelijks meer partij bieden Trainers toto-tips Stiansen schonk Noren nog enige hoop op succes STENIN IS OVERTUIGD Nederland is schaatsland nummer één Russische ploeg is lusteloos en somber Clay naar Mekka Marty maakte partij 47/2 in één beurt uit Vultink nog mede aan de leiding Schaatsploegen voor het WK ARD SCHENK ZORGDE WEER VOOR DE BESTE PRESTATIE WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 15 Acceptabele tijden in Larvik - 1 V r olijk er Koudriatsjef Hedendaagse hoop Brandhu De (Van onze sportredacteur) verloofde van hockeyspeler ter Haar keek wel even vreemd op, toen zij haar Otto wat moeizaam lopend en met een groot blauw oog uit de quarantaine ruimte op Schiphol zag komen, samen met de andere leden van de Nederlandse hockeyploeg, die terugkeerde uit Pakistan. Ter Haar was het levende bewijs voor de opmerking van coach Piet Bromberg, dat enkele jonge spelers van Pakistan er nog al hard tegenaan gegaan waren. De bles sures van Ter Haar waren het gevolg van tikken, opgelopen door een Pakistaanse stick. Bromberg was wel tevreden over de toernee door India en Pakistan. „Alleen de laatste twee interlands tegen Pakis tan waren te veel, aan het slot van de reis. Die zijn ons eigenlijk opgedrongen, want we ontvingen het programma van de trip door Pakistan pas, toen we de grens vanuit India overstaken. Tegen twee van die zware interlands aan het eind van een trip is geen conditie be stand". Overigens was Bromberg wel te vreden over de conditie van zijn discipe len, die danig op de proef zijn gesteld. „Deze trip", aldus Bromberg, „hebben we gezien als training. Dat er nog goede resultaten ook uit de bus zijn gekomen, is zeer verheugend. De toernee is daarom ook van belang geweest, omdat we een ploeg hebben kunnen maken, ook buiten het veld. Dan zie je wie er in past, wie zich goed aan de regels houdt en wiet niet". Het is wel een vermoeiende afsluiting geworden. Gistermiddag om half vier speelde men de laatste interland (vier uur tijdsverschil met hier), vervolgens was er een ontvangst op de ambassade, daarna zat men aan aan een diner van de hockeybond en onmiddellijk daarna reisde het team af naar het vliegveld, waar men om half één vertrok. De spelers zullen weinig tijd hebben om bij te komen (een aantal heeft last van darmstoornissen ge had), want dit weekeinde start de natio nale competitie weer. Cassius Clay heeft meegedeeld dat hij over twee weken een pelgrimstocht naar Mekka zal gaan maken. Vlak voor zijn gevecht tegen Ernie Terrell van maan dagavond heeft hij naar hij dinsdagavond vertelde, een telegram van de koning van Saoedi Arabië gehad, waarin hij werd uitgenodigd. Clay zei verder dat er plannen zijn om hem over tien weken zijn titel te laten verdedigen tegen Zora Folley. Het ge vecht zal plaats vinden in Detroit of New York. Ook wordt onderhandeld met de managers van George Chuvalo. De derde die op de lijst staat voor dit jaar is de Californiër Thad Spencer. „Ik grijp ze alle drie op een enkele avond als ze dat zo voor me willen regelen", verklaar de Clay. Terrell heeft door zijn manager George Hamid een verzoek laten indienen voor een inspectie van de films van de derde ronde. Hij zegt dat Clay hem in die ron de een duim in zijn linkeroog heeft ge stoken. Terrell zal door oogspecialisten worden onderzocht. Clay verklaarde dat het juist Terrell was die zich aan ongeoorloofde praktij ken heeft schuldiggemaakt. „Hij heeft me twintig of dertig keer te laag geraakt en wel tien keer nadat de scheidsrechter bij clinches break had geroepen". Hij heeft er geen spijt van dat hij Terrell heeft ge treiterd door in de achtste en negende ronde herhaaldelijk te vragen: „Hoe heet ik?" „Ik doe in de ring wat ik wil. Ik ben de baas. Ik weet wat er gebeurt als ik verlies. Ik heb het recht terug te vech ten als iemand me blijft aanspreken met mijn slavennaam Cassius Clay". Op verzoek van journalisten gaf hij de volgende opsomming van zijn tegenstan ders bij het verdedigen van zijn titel in volgorde van hun bokscapaciteiten: Sonny Liston, Karl Mildenberger, Floyd Patter son, George Chuvalo, Ernie Terrell, Cle veland Williams, Henry Cooper en Brian London. Hij heeft zijn titel achtmaal ver dedigd, waarvan zesmaal in de laatste elf maanden. ADVERTENTIE Met een buitenkans kunt u binnen zijn. Doe elke week mee in de SPORTTOTO. t De Fransman Jean Marty heeft tijdens het wereldkampioenschap 47/2, dat in Cairo wordt gehouden, het wereldrecord geëvenaard toen hij zijn partij in één beurt uitmaakte. Hij won van de Japan ner Ogata, die in één beurt vier caram boles maakte. Marty versloeg ook de Spanjaard Galvez en dat gebeurde in vier beurten met een hoogste serie van 399. Hans Vultink behield zijn kansen op de Europese titel door overwiningen op de Duitser Spielmann (in acht beurten) en op de Argentijn Berardi (in negen beur ten). De uitslagen van de in Cairo gespeelde partijen: Marty (Fr.) 400 1 400 400 Ogata (Jap.) 4 1 4 4 Vultink (Ned.) 400 9 44,44 96 Berardi (Arg.) 185 9 20,55 175 Schrauwen (B.) 400 6 66,66 282 Mustafa Diab (Eg.) 181 6 30,16 98 Vervest (B.) 400 10 40 104 Khalil Diab (Eg.) 109 10 10,9 29 Vultink 400 8 50 115 Spielmann 305 8 38,12 121 Marty 400 4 100 399 Galvez 197 4 49,25 112 Vervest 400 6 66,66 291 Mustafa Diab 16 6 2,66 8 i Schrauwen 400 5 80 206 Khalil Diab 49 5 9,8 22 De kolommen betekenen resp. het aantal caramboles, het aantal beurten, gemid delde en hoogste serie. De stand in Cairo is: Schrauwen, Marty en Vultink 3-6; Vervest, Berardi 3-4; Oga ta en Galvez 3-2; Mustafa Diab 4-2; Spiel mann 3-0; Khalil Diab 4-0. ADVERTENTIE Die ene week dat u niét meedeed had u geluk kunnen hebben. Doe elke week mee in de SPORTTOTO. Het Nederlandse hockey-elftal heeft dinsdag in Karatsji nog bij een tempera tuur van 32 graden Celsius de derde en laatste officiële testmatch tegen Pakistan gespeeld en met 2-0 verloren. Ruim 25.000 toeschouwers zagen voor rust een gelijk opgaande strijd. Na de pauze was de Ne derlandse ploeg echter niet meer in staat de Pakistani, die over een betere conditie beschikten, te weerstaan. De beide doel punten, die na rust werden gescoord wa ren typerend voor de strijd. Verscheidene Oranjemannen waren te vermoeid om tij dig van de aanval op de verdediging terug te schakelen. In het begin van de eerste helft waren er voor Frank Zweerts en Arie de Keyzer goede kansen om te scoren. In de zevende minuut kreeg de 23-jarige Zweerts een unieke kans om Nederland de leiding te geven. Hij kwam vrij voor het doel, maar zijn schot dat onder een te scherpe hoek werd afgevuurd, vloog rakelings voor het doel langs. Acht minuten later kwam de Bilthovense midvoor in vrije positie na een strafcorner, maar zijn schot was te slecht gericht om gevaarlijk te kunnen zijn. Uit korte en lange hoekslagen deden zich nog enkele kansen voor, maar deze bleven alle onbenut. Na 20 minuten spe len echter begonnen de vermoeidheid en de hitte een woordje mee te spreken. De Pakistani gingen meer in de aanval en de Nederlanders moesten zich trugtrek- ken in de verdediging. Vooral Theo Ter- lingen en Tippy de Lanoy Meyer lieten in die periode bijzonder sterk spel zien en zorgden voor verscheidene spectaculaire reddingen. Ook Jan Piet Fokker kon op de zachtere grasmat beter uit de voeten dan in de voorgaande wedstrijden. Sebo Eb bens had een goede start, maar ook zijn tempo zakte na enkele tientallen minuten spelen af. In de zwak opgezette aanval len zat geen lijn meer, zodat de kansen voor onze landgenoten alleen nog lagen in snelle en verrassende uitvallen. Enkele minuten na de hervatting gaf Niazi zijn ploeg, na een misverstand in De om de Oranjedefensie, de leiding (1-0). Nederlanders probeerden tevergeefs een gelijkmaker te scoren. Het Oranje team bleef echter doorvechten ook toen na tien minuten Laeeq in combinatie met Niazi voor het mooiste doelpunt van de wedstrijd zorgde. Beiden flitsten door de Nederlandse defensie, waarbij de binnen- spelers verzuimd hadden terug te komen. Joost Boks kwam zijn doel uit in een vertwijfelde poging om te redden, maar hij werd schitterend omspeeld. (2-0). De Nederlanders gingen door met de moed der wanhoop. Veel vertrouwen om de stand in evenwicht te brengen hadden zij echter allang niet meer. Onder de toeschouwers bevond zich de voorzitter van de Koninklijke Nederland se Hockeybond, mr. H. van Zinnicq Berg- mann, die op zakenreis door Arabië, even was overgewipt om de laatste wedstrijd van het Nederlandse elftal in Pakistan bij te kunnen wonen. De ploegen voor het wereldkampioen schap schaatsen in het Bislet stadion in Oslo zien er als volgt uit: Rusland: Kaplan, Matusevich, Antsson en Seljanin. Zweden: Nilsson, Hoeglin en Sandler. Finland: Helen en Launonen. Frankrijk: Fonvieille en Duchet. Japan: Suzuki en Ishiata. Oost-Duitsland: Pruzovski en Kleer. Italië: De Riva. Groot-Brittannië: Tipper. Oostenrijk: Strutz. Verenigde Staten: Gray en La Bombar de. Zwitserland: Uster en Widmer. West-Duitsland: Zimmerman, Keller en Traub. Noorwegen: Maier, Bollerud, Stiansen, Guttormsen en Thomassen. (Van onze sportredactie) De uitslagen van de Engelse wed strijden op de voetbaltoto van vorige week, bleken voor de deelnemers wel erg moeilijk te voorspellen. De resul taten, die de poolers behaalden waren dan ook aan de lage kant. De heer Go- sen van Haarlem was met vier punten nog de beste. De heren De Visser, De Vos en Klijn scoorden ieder nog een punt minder. Ondanks dat het Haar lembestuurslid een punt op koploper De Visser van Telstar inliep, zit de trainer van de Velsenaren met een voorsprong van zes punten nog altijd op fluweel. Dit in tegenstelling tot oefenmeester Klijn van EDO, die op vrij grote af stand van de overige deelnemers staat. Ook zijn pupillen boekten de laatste weken weinig succes. EDO's trainer blijft echter vol goede hoop op betere tijden. „We blijven er voor vechten. Zondag zijn we vrij en we zullen in deze periode de zaken flink aanpakken" Daarom wordt ook een oefenwedstrijd gespeeld tegen het elftal van de Am sterdamse brandweer. Deze wedstrijd begint 's morgens om 12 uur op een van de terreinen aan de Kruislaan bij de Jaap Edenbaan in Amsterdam. De totalen van de deelnemers zijn nu De Visser 189, Gosen 183, De Vos 180 en Klijn 162. Hun prognoses in de zelfde volgorde zijn: Willem II—DOS 3 112 PSV—Go Ahead 2 3 3 1 SittardiaFeijenoord 3 2 12 SpartaAjax 3 2 3 2 M V VG V A V 1111 DWS—Fortuna '54 1111 FC Twente—ADO 3 3 2 3 NAC—Xerxes 3 3 3 2 ElinkwijkTelstar 2 12 3 DFC—Volendam 1113 DHC '66—Heracles 3 3 2 2 NEC—Eindhoven 1111 Fortuna VI.Veendam 2 3 11 (Van onze speciale verslaggever) In het nabij Toensberg gelegen Larvik heeft de Noorse kampioen Svein Erik Stiansen gisteravond de Noren toch weer enige hoop gegeven voor het komende wereldkampioenschap. Bij avondwed strijden kwam hij tot een zege in het algemeen klassement over twee afstan den (500 meter en 3000 meter), en dat via zeer acceptabele tijden. Maar de grootste prestatie van de overigens onbe langrijke meeting kwam toch weer op naam van Ard Schenk. De nu naar een grote vorm toegroeiende Noordhollander benaderde op de drie kilometer zijn eigen wereldrecord tot op 1,3 sec. ge luitenant zorgvuldig werd opgekweekt van kunstrijder via sprinter tot klasse mentsrijder, lijkt er iets in hem te zijn ge broken. Zijn ogen staan dof, hij wandelt verveeld door Toensberg, houdt lange ge sprekken met de leiders en is onderwerp van een bondige diagnose van de Neder- hy ziet eruit als een zieke Stenin (Van onze speciale verslaggever) Boris Stenin geeft moeizaam in Duits te kennen, dat hij gaarne een Hollandse sigaret wil roken. Tegen de overhandiging van een heel pakje zijn er van overtuigd, dat Nederland nu dan toch schaatsland nummer 1 is. En als er schaatstalent is in dat onmetelijke Rus sische land, dan wil men dat naar Neder lands voorbeeld opkweken. Eerste stappen: in Sverdlowsk komt in april een kunstijs baan gereed en Moskou zal enkele maan den daarna volgen. Intussen bouwt men landse rijders: gretig aan een nieuwe „wonderhaan" in kip". Alma Ata, omdat lawines in het Kauka- t susgebergte de vroegere piste voor super- De luitenant ontkent overigens zelf ver- prestaties vrijwel hebben verwoest: „er is moeid of ziek te zijn. Hij doet dat met een pan dikke laar stof stenen en modder od schouderophalen, een wijsvinger op de terecht sekomen" vertelt Stenin. borst gericht, met gebruikmaking van de tend, geeuwend, zonder initiatief, Zijn internationaal erkende kreet „okay". Via Russische sportjongens nu zoveel anders Vrijwel nimmer hoort men uit de Rus- een tolk laat hij vlot weten, dat hij in dan Nederlandse? Kunnen ze niet net zo- sische groep een lach opklinken. De rij- Moskou een appartement bewoont, in het veel plezier maken onder elkaar als Kees ders vijf nog slechts in getal, maar om- leger sportofficier is, een automobiel bezit en Ard en al die anderen? Het is duidelijk: geven door zeven begeleiders hangen en daarmee in de zomermaanden tot bui- de Russen zijn moreel geslagen. Kaplan wat lusteloos rond in het hotel, verdwijnen ten Moskou rijdt om in de kale, landelijke mag rusten, veel te veel rusten wellicht, af en toe naar de ijsbaan en schijnen hun omgeving de training ter hand te nemen. En Koudriatsjef neemt, hoe bestaat het, met de glanzende stylist Matusevich de techniek nog eens door! De brave, een voudige Seljanin, die al bijna 30 jaar is, werkt zwijgzaam aan zijn specialisme: de lange afstand. Maar hij glimlacht slechts vaag naar de buitenwereld en gaat stil door het leven, zelfs als de Russen dicht opeen gedrongen aan de maaltijd zitten, nadat zij eerst met een precieus gebaar een vlaggetje van de tafel hebben verwij derd. Een vaantje dat weliswaar iets ver toonde dat op een sikkel leek, maar dat bij nader inzien de halve maan en de ster van Turkije als opdruk heeft. Eén is er, die zich wat uitbundiger ge- ziel in lijdzaamheid te bezitten. Van het „Ik geloof", meent Kaplan, „dat ik ieder groepje hemelbestormers, dat jarenlang jaar beter word. Er is voorlopig geen spra- heeft hij evenmin bezwaar en opeens hautain en geheimzinnig naar de West- ke van dat ik er mee zou stoppen. Ik heb draagt: Ants Antson. Soms meldt h(j zich blijkt de ogenschijnlijk kille Rus niet europese ijsbanen reisde om daar prijs en een mooi leven zo en als officier verdien in gezelschap van Shilkov in de danskel- 7 ev t-n ImMAM In nim/In «4 e* A in/1 ilr n'nn/4 rfnl r\ Tlr boK oon noor VtnRVtv'c <>n der die by het hotel hoort. Dan schudt hy afstanden" alleen een mathematicus maar ook premie weg te kapen, is sinds de „Ard en ik goed geld. Ik heb een paar hobby's en j. Keessie-periode" niets meer overgebleven, uitgaan is er één van". De Moskouse meis een vriendelijk causeur, die met De- Voor thuisfront klinken soms opgewek- jes laten vrolijke Valeri niet onberoerd, scheidenheid rept van de prestaties te geluiden, bijvoorbeeld waar het gaat om geeft hij grif toe, „maar ik verwaarloos de van Stenina, zijn vrouw. „Nee", meldt de uit de juniorklasse omhoog geschoten training er niet voor. Samen met Koudria- hii verder .ik zie haar niet zo vaak. Anatole Lepeshkin, die al eens een sprint tsjef werk ik toch wel hard aan de langere i.i'" ii i „_i. in minder dan 40 seconden reed. Maar Bo- W.j hebben zo allebei ons werk en ds stenin haa]t daaromtrent nog slechts onze sport Over die sport wil hij de schouders op: „een pure sprinter. Die graag praten, want Boris Stenin leert hebben we genoeg. Lepeshkin moet nog veel in deze dagen. Misschien nog wel groeien en dat kan jaren kosten. We heb- veel meer dan in het najaar van'1966. ben er wellicht no« wel meer zo" Maar ons toen hij schielijk naar Nederland kwam vliegen om eens precies te kij ken waar de oranje-getinte schaats- successen groeien. In de hal van het Noorse hotel oogt Stenin bewonderend naar het troepje bijna links en rechts handen, zet handtekeningen en zingt achter zijn tafeltje vlotweg de „hully-gully" met de wat hoogspelende band mee. Maar hij komt dan ook uit Est land, is met een vroegere filmster ge trouwd, heeft zijn zoon Cees-Fred gedoopt Koudriatsjef, een lange, schrale man met en betreurt het, dat hy tijdens de wed- een verweerd gezicht, is Rusland's eerste strijden van vorige week is gevallen over trainer. Nog wel maar de intrede van een muntstukje van 2 öre en niet een van Stenin lijkt zijn positie aan het wankelen t... te hebben gebracht. Hij is trouwens ook vl' ronen- niet meer de enige coach. Want mét Stenin Ants Antson tilt er niet meer zo zwaar is ook de oud-Europees kampioen Boris aan en ziet het einde van zijn carrière zo Shilkov aan de ploeg toegevoegd om zijn langzamerhand wel naderbij komen. Ed- bijzondere zorgen op Ants Antson te rich- ward Matusevich trouwens ook: „ik stop Valeri Kaplan is de hedendaagse hoop ten. En zo staan ze dan tijdens de Toens- na de spelen van Grenoble, volgend jaar", van de Russische schaatsleider, maar het bergse trainingsuren allemaal langs de Dat, plus het feit, dat jongeren zich nog ontbreekt een overzicht over het materiaal. Het land is zó groot dat eenheid en samen werking er wel onder móéten lijden. altijd uitbundige Nederlanders. Langzaam gedrongen rjjdertje uit de hoofdstad is een baan, met chronometer en schrijfgerei: de niet hebben aangediend, dompelt wellicht sprekend onderwerpt hij de hedendaagse probleemkind. Uiterlijk al volkomen afwij- schaatssport aan een nadere beschouwing, kend van het doorsnee-Russische type, die culimineert in een vraag aan coach vaak gretig contact zoekend met plaatse- Wim de Graaff: „kunnen we niet een twee- lyke jonge lieden èn jongedames »als Mos- Iandenwedstrijd tegen Nederland organi- kou eenmaal ver achter hem lag, bracht seren, nu de Noren voor ons geen party Kaplan wat fleur in de Sovjet-groep. Ten- meer zyn?" Het is duidelijk: de Russen minste: dat was zo. Maar sinds de 23-jari- drie trainers, de dokter, de masseur, de de Russische afvaardiging in zulk een do- voorzitter van de schaatsbond en de ver- delijke ernst. En daarom ook zoekt Boris tegenwoordiger van het ministerie voor Stenin zo gretig het contact met de Neder- Sport. Allemaal om te kijken of er niet landers, die het allemaal zoveel beter blij- tóch nog iets gedaan kan worden aan de ken te hebben gedaan en die een bladzijde vorm en aan de conditie. Maar later, terug in de schaatshistorie definitief èn abrupt in het hotel, hangen ze weer rond, pra- hebben omgeslagen met een vrolijke lach. De resultaten waren: 500 meter: 1. Stiansen (Noor) 41.6, 2. Tveter (Noor) 41.8, 3. en 4. Schenk (Ned.) en Groenvold (Noor.) 42.5, 5. Liebrechts (N.) 43.5, 6. en 7. Maier (Noor) en Tsjekulajev (Rusl) 43.7, 8. Guttormsen (Noor) 43.8. 3.000 meter: 1. Schenk 4.27.5, 2 Stiansen 4.30.4, 8. Maier 4.31.5, 4/5. Tveter en Liebrechts 4.33.0, 6. Guttormsen 4.35.9, 7. Seljanin (Ruslnd.) 4.36.6, 8. Tsjekuljajev 4.37.0, 9. Groenvold 4.43.0. m i I Stiansen Klassement: 1. Stiansen 86.667 pnt., 2. Schenk 87.083, 3. Tveter 87.300, 4. Maier 88.950, 5. Lie brechts 89.000. In het Noorse plaatsje Brandbu werden ook internationale schaatswestrijden ge houden. De uitslagen van de 500 meter luiden: 1. Gray (VS) 40.8, 2. Suzuki (Japan) 41.2, 3. Eriksen (Noor) 41.4, 4. Lindh (Noor) 41.9, 5. Capan (VS) en Aamodt (Noor) 42.1, 6/7. Dahlby (Noor) en Lier (Noor) 42.3, 17. Eriks (N) 43.7, 23. Van der Berg 44.7, 24. Meijer 44.9, 26. Beukers 45.6. De Nederlanders lieten goede tijden voor zich noteren op de 5000 meter. Wim Beukers bezette achter de Noor Hallvard Smoergrav de tweede plaats in een tijd van 7.56.3 en Arie Eriks bracht 7.59.2 voor zich op de klokken, wat hem een vierde plaats opleverde. Joop van der Berg en Piet Meijer eindigde zevende en tiende in respectievelijk 8.05.5 en 8.08.2. In het algemene klassement werd Arie Eriks vijfde met 91.620 punten en Wim Beukers tiende met 93.210 punten. Win naar werd de Noor Hallvard Smoergrav die op de 500 en 5000 m respectievelijk 42.4 en 7.54.2. voor zich liet afdrukken met 89.820 punten. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15