BOSBRANDEN BEDREIGEN EILAND TASMANIE Zeker al 50 doden Russen reageren beheerst op Chinese uitdagingen morris PNI bedreigd door tweespalt HET WEER Rabbi Nussbaum: „nazitaal van kardinaal Frings" Bejaarde man bij brand omgekomen Opkomstoefening voor militairen met klein verlof Groot alarm op Schiphol De 100.000 op 025115 Moordenaar wellicht ontoerekenbaar Straf voor veer- knecht die pont te zwaar belastte Fraude in Breda? Hagelschade bij de bloembollen uitzonderlijk hoog Volkswoede keurig gekanaliseerd Kazerne in met vis akte Nieuwe normen voor studie toelagen Man door vallende balustrade gedood WEIGERACHTIGE FLES VELSEN N.V. 52e JAARGANG NUMMER 84 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 „Soekarno tweede Jezus Ontslagen bij EMI, Enaf en Jovanda pagina 13 W eerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Johnson Macbird 3 In de vishal en op zee4 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5 Sport7,15 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vrij veel wind oor Friendship Resolutie opgeplakt Het woord is aan ZWIER SUEDE - NAPPA JASJES VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar Kapsalon Hilde Hagedoorn IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mjje DJAKARTA (ANP) - Het Indonesische legerblad „Ar.gkatan Bersendjata" heeft de links georiënteerde Nationalistische Partij (P.N.I.) die op de hand van president Soekarno is, ervan beschuldigd dat zij wil samengaan met de kleine Par tindo-partij en zelfs met de verboden com munistische partij (P.K.I.) om bij de vol gend jaar te houden verkiezingen de over winning te kunnen behalen. Een samengaan van genoemde drie par tijen onder president Soekarno zou leiden tot een sterke marxistisch-leninistische groepering, die een einde zou kunnen ma ken aan de huidige „nieuwe orde", al dus het blad. Het beschuldigt Soekarno ervan, dat hij zich wil voordoen als een tweede Jezus." Het christelijke blad „Sinar Harapan weet intussen te melden dat de afdeling van de P.N.I. in Zuid-Celebes de banden met de partij heeft verbroken, omdat zij bezwaar heeft gegen de Soekarnogezinde politieke koers van het centrale bestuur. Vorige week heeft de afdeling West-Java van de P.N.I. ook gedreigd met een breuk, als het centrale bestuur niet de zijde van de „nieuwe orde" kiest. De havenstad Hobart op Tasm.anië wordt door het vuur bedreigd. In verscheidene voorsteden woeden hevige branden, die met een onstuit baar geweld have en goed vernielen. Een uitgebrande bus in Hobart op de foto rechts. Links een huis, dat door het voortkruipende vuur wordt vernield. HOBART (Reuter) Een grote bos brand heeft dinsdag in het zuidelijk deel van het Australische eiland Tasmanië ze ker vijftig mensen het leven gekost. Het vuur bereikte ook Hobart, de 120.000 in woners tellende hoofdstad, waar zestig huizen verbrandden. Er zijn bijna zeshon derd huizen in de as gelegd. Het vuur werd aangewakkerd door een harde wind, met stoten van meer dan honderd kilometer per uur. In de uitge strekte bossen liggen kleine nederzettin gen van wat huizen en een winkel. Bij een grote brand kunnen die niet worden gered. In Apeldoorn is gisteravond de 88-jarige H. Kuiper levenloos in de gang van zijn woning aangetroffen. De brandweer was door een buurman van de heer Kuiper ge waarschuwd, dat er een binnenbrand in de woning woedde. Toen de brandweerlie den het huis binnendrongen vonden zij de heer Kuiper in de gang. Het bleek dat hij in de rook gestikt was. Omtrent de oor zaak van de brand is nog niets bekend. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tem- peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Koninklijke Land macht zal in maart een opkomstoefening houden voor reserve- en dienstplichtig personeel, dat met zogeheten klein verlof thuis is. Daarbij zal pas op de eerste dag van de oefening via de radio worden be kendgemaakt welk onderdeel bij de oefe ning is betrokken. Ook de datum van de opkomst wordt tot op de dag zelf niet genoemd. De oefening is bedoeld als test voor de paraatheid van onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht, waarvan een deel van het personeel niet in de kazerne aan wezig is. Dit met zogenaamd klein ver lof thuis verblijvende personeel kan wel onmiddellijk onder de wapenen worden geroepen. Via algemene mededelingen per radio, televisie en dagbladpers wordt in de ko mende dagen alle reserve- en dienstplich tig personeel van de landmacht, dat met klein verlof is en een geldige zoge naamde x-lastgeving in bezit heeft, er op voorbereid dat het in maart kan worden opgeroepen. De uiteindelijke oproep, die onder meer via de radio zal worden ver spreid, zal zich uiteindelijk slechts richten tot het personeel van één bataljon of af deling. Welk onderdeel dat is zal pas blij ken op de opkomstdag zelf. De oefening zal slechts enkele dagen du ren. Er zal geen zaterdag of zondag in de oefenperiode vallen. Een Friendship-vliegtuig van Luxair is vanochtend om half elf na groot alarm op Schiphol veilig op een met schuim onder gespoten landingsbaan geland, nadat de gezagvoerder had gemeld, dat volgens het instrumentenbord de borginstallatie van het neuswiel defect was. Het toestel was met drie bemannings leden en acht passagiers op weg van Luxemburg naar Brussel, toen het man kement werd ontdekt. Omdat d& Fokker fabrieken op Schiphol zijn gevestigd be sloot de gezagvoerder naar Amsterdam te koersen en daar de mogelijk riskante landing te ondernemen. Hij kon dan bo vendien van allerlei deskundig advies van Fokker-deskundigen profiteren, dat hem voor de landing over zijn radio-installa tie kon worden toegediend. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de 100.000 gevallen op 025115. De vijf series van dit nummer zijn verkocht in Hilversum, Gouda, Rot terdam, Groningen en Nijmegen. (Van onze correspondent) TILBURG De dertigjarige Tilburger die vorige week na lang ontkennen tegen over de politie heeft toegegeven begin januari zijn schoonvader Sjef van der Mierde op de binnenplaats van zijn wo ning te hebben vermoord ,zal in de ob servatiekliniek te Utrecht worden opgeno men. Het wordt namelijk niet onmogelijk gaeacht dat de schoonzoon ontoereke ningsvatbaar is. De rechtbank in Zwolle heeft een 45- jarige veerknecht van het pontveer over het Zwarte water bij Genemuiden ver oordeeld tot 400 gulden boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden omdat hij op 23 december 1965 twee beladen vrachtwagens met een ge zamenlijk gewicht van 80.000 kilo op de pont toeliet hoewel er niet meer dan 60.000 kilo op mocht. De pont kapseisde en zonk, waarbij echter geen persoonlij ke ongelukken voorkwamen. De zwaarbe- schadigde pont is geruime tijd uit de vaart geweest. (Van onze correspondent) De 44-jarige kassier van de Bredase gemeenteontvanger, die vorige week uit zijn functie is geschorst, is inmiddels ge arresteerd, verdacht van verduistering van 40.000 gulden ten nadele van de ge meente. De kassier heeft tot nu toe hard nekkig ontkend. Voor de ruim twintig in Neder land werkende hagelverzekerings- maatschappijen is het schadeverloop in 1966 bijzonder slecht geweest. Tegenover een geraamd bruto-premie- inkomen van f 10 miljoen staan claims van ongeveer f 20 miljoen. Hierbij is de verzekering tegen schade bij bloembollen er het slechtst afgekomen. Het percentage, dat in hét algemeen be neden de 100 blijft heeft het afgelopen jaar het uitzonderlijk hoge peil van 500 bereikt. De grotere schade wordt door de maat schappijen vooral toegeschreven aan de hevige en uitgebreide buien op 22 mei en 13 augustus, die grote gebieden in ons land geselden. (Van onze correspondent) MOSKOU. Een groot aantal ste den in de Sovjet-Unie heeft een eerste golf van goed gedisciplineerde anti- Chinese protestbijeenkomsten ver werkt. Zij werden gehouden nadat de laatste groep vrouwen en kinderen van Russische diplomaten in de nacht van dinsdag op woensdag uit Peking in de Sovjet-Unie was aangekomen. In Moskou zijn vergaderingen gehou den in drie grote fabrieken. Bij die gelegenheden werden resoluties aan genomen. Groepen uit het personeel van de bedrijven hebben vergeefs ge probeerd die resoluties te overhan digen aan de Chinese zaakgelastigde in de Russische hoofdstad. De precies op tijd georganiseerde volks woede (immers onmiddellijk volgend op de exodus uit Peking) kreeg bij de Chine se ambassade geen enkele weerklank. Het aannemen van de resoluties werd, zo riep men in spreekkoren, door de „Chi nese lafaards" geweigerd. De delegatie van arbeiders heeft een van de resoluties toen maar eenvoudig op de deur van de ambassade geplakt. Het Russische pers bureau zei weliswaar niets over de inhoud ervan, maar naar verluidt werd in deze resolutie van China geëist dat het zijn goede betrekkingen met de Sovjet-Unie herstelt en een eind maakt aan alle vijandelijke handelingen tegen Russische burgers. Tegelijkertijd hadden soortgelijke bij eenkomsten plaats in Leningrad, Wladi- wostok en andere, niet met name genoem de steden. De drie vergaderingen in Mos kou werden in het partijblad, Pravda, op een opvallende plaats verslagen. Zij zou- (Van orize correspondent) DEN BOSCH Een schildwacht van de Bossche Isabella-kazerne maakte bij zijn superieuren niet zo'n beste beurt toen hij een taxi met zeven fleurig uitgedoste carnavalvierders de poort liet passeren nadat een van de feestgangers zich had gelegiti meerd meteen visakte. De carnavalisten visten toch achter het net, want in de kantine, waar zij het feest wilden voortzetten, bleken zij on gewenste gasten, zodat de schildwacht de taxi tien minuten later weer full speed langs zich heen zag razen. HOLLYWOOD (AP) Rabbijn Nussbaum heeft be vestigd dat de Duitse kardi naal Frings in een gesprek met hem dingen zei die hem „aan de nazi-tijd deden den ken". Een verslag over dit ge sprek is verschenen in het on afhankelijke joodse weekblad in West-Duitsland. De kardinaal heeft het anti semitisme in Hitler-Duitsland onder andere toegeschreven aan „het vertoon van rijkdom van de joden". Hij betwijfel de, of inderdaad zes miljoen joden door de nazi's vermoord zijn. De tachtigjarige kardi naal heeft inmiddels gezegd dat zijn opmerkingen uit hun verband zijn gerukt. Hij wei gert nu een spreekbeurt te vervullen tijdens een Keulse week van de Christelijk-Jood se Broederschap als de joodse gemeente in Keulen zich niet van Nussbaums verslag dis tantieert. Rabbijn Nussbaum vertel de: „Ik zei dat de nazi's ont zettende dingen hebben ge daan". Ik vroeg hem: „Be doelt u, dat het bombarderen van een stad in tijd van oor log te vergelijken is met de moord in koelen bloede op meer dan zes miljoen joden?" Hij zei: „Weet u wel zeker dat het er' zes miljoen wa ren?" Ik antwoordde: „Wilt u daarmee zeggen dat u in 1967, nu alles gedocumenteerd is, aan het getal twijfelt? liet gaat bovendien niet om 6.2 of 5Vz miljoen joden. Het gaat om religieuze zedelijkheid". Rabbijn Nussbaum vervolg de: „De kardinaal vertelde me, dat de joden voordat de nazi's aan de macht waren te veel invloed hadden in indu strie, cultuur en alle onderde len van het Duitse leven. Hij zei dat ze rijk waren en met hun rijkdom te koop liepen. Dat nam andere Duitsers te gen hen in. Je zult zulke dingen horen uit de mond van een kerk vorst! Dat was nazitaai! Ik noem de kardinaal geen nazi. Helemaal niet. Maar ik werd misselijk van die woorden uit de mond van een tachtigjari ge, van een kerkvorst". De rabbijn heeft zich over de uitlatingen van de kardi naal verbaasd, omdat deze op het oecumenisch concilie een actief voorstander was van de resolutie die de joden van alle schuld aan het doden van Christus vrijpleitte. „Hij is geen ultra-conservatief", ver zekerde de rabbijn. „Hij koos partij voor de liberale stro mingen. Het is treurig dat de nazitijd zelfs de beste mensen beïnvloedt. Ik zal hem een hele lezing sturen over de ge schiedenis van het antisemi- ti'sme in Duitsland". Andere Duitse kerkvaders maakten een heel andere in druk op rabbijn Nussbaum. Bisschop Neuehaser van Mün- chen die vier jaar in Dachau heeft gezeten en in het verzet tegen de nazi's actief was, en de protestantse bisschop Scharff toonden grote be zorgdheid over het neo-nazis- me in hun land. Ook rege ringsfunctionarissen met wie de rabbijn sprak waren be zorgd. den zeer correct zijn verlopen. Op elke vergadering trad tenminste één spreker op die in het kader van het al lang be ëindigde programma voor technische sa menwerking en hulpverlening in China was geweest. Daarmee werd het thema beklemtoond waarop in deze kwestie het grootste deel van de Russische bevolking verontwaar digd reageert: de Chinese ondankbaar heid. Tekenend voor de soms niet conse quent genoeg geachte houding van de Russische regering, is de volgende uit spraak van een Russische arbeider: „Ik ben geen diplomaat en zeg het als arbei der eenvoudig: houdt ermee op voordat het te laat is". (Vervolg op pagina 3) Minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen heeft nieuwe normen voor het toekennen van rijksstudietoelagen voor het studiejaar 1967-1968 vastgesteld. De veranderingen betreffen o.m. de toela gen van gehuwde studenten en de aftrek van een deel der eigen inkomsten. De in tegrale renteloze voorschotten vervallen. Er komen gemengde toelagen voorschot en beurs) voor in de plaats. Het maxi mum van de toelage is met 100,- tot 4100,- verhoogd. De studieschuld wordt beperkt tot maximaal 10.000. De studie toelagen zullen worden uitbetaald in drie in plaats van twee termijnen. Het Nederlandse Studentenakkoord heeft reeds zijn teleurstelling uitgespro ken over de voorgestelde regeling, met name over de grote verschillen tussen de bedragen voor levensonderhouw van ouders van studenten in de nieuwe nor men en de cijfers van het CBS. Het NSA betreurt het, dat een regeling inzake weigerachtige ouders ontbreekt. Ook de Studentenvakbeweging noemt de regeling teleurstellend, onder meer omdat zij buiten de Tweede Kamer om is vastgesteld. (Vervolg op pagina 7) ADVERTENTIES BANKSTELLEN met Khelim Oud-Hollandse en Wind sor bankstellen met practische, Slavonisch eiken armleggers. Met of zonder gebeeld houwde zij-armen. Zittingen met originele Pullman vering, dus degelijk en heerlijk soe pel zittend. 'n Stel wat uw kamer echt gezellig maakt, vanaf 860.— eubelen BOOT TM.1204? Glar straat V9Z-B4-M t HAARLEM 's Maandags gesloten Dr. Frederik van Eeden: Men kan het onbegrijpelijke uiteraard nooit bewijzen. Toch is het zekerder dan alle dingen. official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 Bij verbouwingswerkzaamheden aan villa „De Nachtegaal" in Overveen, het voormalige raadhuis van de gemeente Bloemendaal, is gistermiddag de 57-jari- ge werkman W. W. Spanjaart uit Haar lem getroffen door een van zeven meter hoogte vallend stuk balustrade. De man is naar het Marinehospitaal gebracht waar hij even later aan ernstig hoofd letsel is overleden. De balustrade viel doordat een schilder op de eerste verdieping via deze balustra de op een steiger wilde stappen. De steunpunten van de omheining waren even te voren weggehaald om vernieuwd te worden. De werkman was in een sleuf aan de buitenzijde van het gebouw be zig. De Amsterdamse loco-burgemeester, tevens wethouder van onderwijs, dr. P. J. Koets, heeft dinsdagmiddag in Amsterdam-Noord een opleidings instituut voor de scheepsbouw ge opend, dat de toepasselijke naam „De eenheid" heeft gekregen. Toe passelijk, omdat deze school wel iswaar ondergebracht bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouiv Maat schappij tevens toegankelijk is voor jongelui die hun carrière willen beginnen bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij of bij Ver- schure en Co's Scheepswerf en Ma chinefabriek n.v. Op bijgaande foto is een leraar bezig een fles cham pagne „breekklaar" te maken. Dat was nodig, want telkens als de echt genote van de wethouder, mevrouw Koets, de fles tegen het bord met daarop een foto van een scheeps boeg gooide, weigerde deze haar functie. ADVERTENTIES Bartaljorisstraat - Haarlem Tel. 1S3S2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 Amsterdam TELEFOON 2046 (0 2550). IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) Reggestraat 86 Rivierenbuurt IJmuiden Tel. 02550-4546 i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1