„Wij hebben noch voor P.v.cLA. noch voor VVD loper uitgelegd" Etalage leeggeroofd bij Amsterdamse juwelier Haast U fsm Agenda voor Haarlem en de IJmond garantie GEEN HOOP MEER Kort en bondig Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Drs. Schmelzer voor KVP in Haarlem: CHU is boos op de NTS Koekoek in beroep Bezwaar tegen de heffing op goed koop wonen Doden in het verkeer Halve fles jenever op, toch gereden... Berover van blinde lotenverkoper veroordeeld Vrij koud WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) „De heer Den Uyl kan gerust zijn. We hebben noch voor de P.v.d.A., noch voor de V.V.D. een loper uitge legd. De vraag js echter of de heer Den Uyl gerust wil zijn. Of is het soms zo dat het voor de heer Den Uvl nu al vaststaat dat de P.v.d.A. dit maal zelf buiten de kring zou moeten blijven?" Aldus drs. W. K. N. Schmel zer, fractievoorzitter van de Katho lieke Volkspartij dinsdagavond op een bijzonder druk bezochte verkie zingsbijeenkomst van de K.V.P. in Brinkmann in Haarlem. Nationalisatie Keuze SINAASAPPELEN In Kamercommissie: 577ste STAATSLOTERIJ Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk WEERRAPPORTEN es volsap «zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse! Met deze woorden ging hij in op on langs geuite woorden van drs. Den Uyl, de socialistische lijstaanvoerder, dat de K.V.P. reeds de loper heeft uitgelegd voor een regeringssamengaan met de V.V.D Deze conclusie van drs. Den Uyl ont lokte bij de K.V.P.-woordvoerder de op merking dat „de heer Den Uyl de laatste tijd wel meer dingen heeft gezegd, die zo moeilijk zijn, dat ik ze niet kan begrij pen. Maar ik wil er wel dit over zeggen", ging de heer Schmelzer voort. „Op het Overijssels appel heb ik duidelijk gemaakt welke bezwaren wij hebben tegen het pro gram van de V.V.D. en dat van de P.v.d.A. Het is niet juist om te suggereren dat het V.V.D.-programma en K.V.P.-program pa rallel lopen. Hij heeft zelf in het t.v.-debat met mij erkend dat de K.V.P. een uitste kend sociaal programma heeft. Die er kenning heb ik van de heer Toxopeus nog niet gehoord. De heer Schmelzer zei voorts dat hij zich erover had verbaasd dat de heer Toxo peus had gezegd: „We kunnen morgen met de K.V.P. starten". De fractieleider merkte vervolgens op dat de K.V.P. niet bereid zou zijn essentiële punten uit haar program geruisloos te laten verdwijnen, zo de P.v.d.A. of V.V.D. dit zou willen „Bij een kabinetsformatie zullen wij hard vechten voor het tot stand brengen van een zo groot mogelijk deel van ons eigen program. Wij zijn allerminst be reid tot elke prijs regeringsverantwoor delijkheid te dragen", aldus de heer. Schmelzer. De fractievoorzitter zei verder dat de P.v.d.A. de K.V.P. lijnrecht tegenover zich zou vinden als de socialisten hun ver langens zouden willen realiseren aangaan- de de nationalisatie van het verzekerings bedrijf, een socialisatie van de grond en een verdubbeling van de successierech ten. „Als het gaat", zo zei hij, „om het brengen van Nederlandse gronden in han den van de staat dan werkt de K.V.P. daar aan niet mee." De overheid, aldus de woordvoerder, heeft tegen redelijke vergoeding recht op al die gronden, die nodig zijn voor de grote taken die de overheid heeft te vervullen, zoals wegenaanleg, stadsuit breiding en dergelijke, maar de K.V.P. acht de particuliere eigendom een te groot goed om enige medewerking te verlenen aan socialisatie van die grond, die thuis hoort in de handen van de Nederlandse burgers." De heer Schmelzer kon zich ook niet verenigen met het socialistische stand punt tot het verhogen van de ontwikke lingshulp tot twee percent van het natio nale inkomen in 1970. Ook had hij kritiek op het standpunt van het socialistische partijprogram dat de minimuminkomens sneller moeten stijgen dan de overige sa larissen. Derhalve zei de heer Schmelzer: „Dank zij haar verkiezingscongres en het drij ven van de roerige linkervleugel moet de P.v.d.A. nu een program zien te verwe zenlijken met een aantal dogmatisch-so- cialistische hobby's, waartegen het eigen bestuur zich heeft verzet". Deze „hob by's" noemde hij „volkomen onbetaal baar" „Zouden ze toch worden uitge voerd", ging de heer Schmelzer voort, „dan zouden ze grote schade berokkenen aan ons land en zeker de welvaartskan sen van de werknemers voor jaren teniet doen". Volgens de heer Schmelzer kan drs. Den Uyl straks uit twee mogelijkheden kie zen en wel: of de voor regeringspart ners onaanvaardbare „socialistische hob by's" bij de kabinetsformatie laten vallen of in de oppositie gaan. Doet de heer Den Uyl het eerste, aldus drs. Schmelzer dan krijgt hij de grootste narigheid in eigen huis. „Zijn sterke linker vleugel zal hem zeker misleiding en ontrouw verwijten. In het tweede geval is er kans dat de partijtegenstellingen in de P.v.d.A. meer gecamoufleerd blijven". De K.V.P., zo betoogde de heer Schmel zer tenslotte, begaat een vergissing als zij niet kiest voor haar eigen program, maar voor het „onverwezenlijkbare P.v.d.A.-program". „Wel, als het zo zou zijn", aldus de heer Schmelzer, „dat de heer Den Uyl nu al heeft besloten om in de oppositie te gaan om daardoor te ontkomen aan de nood zaak de linkervleugel te laten schieten en een verstandig beleid te voeren, dan vraag ik slechts een ding: wees duidelijk en zeg het dan, maar duik niet meer ach ter een rookgordijn waarachter de een heid van de P.v.d.A. alleen nog zou wor den gehandhaafd door gezamenlijk gehak op de christelijke partijen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De C.H.U. is boos op de NTS omdat deze partij niet is betrok ken bij de tv-uitzending van vanavond, waarbij de andere vier grote partijen wel op het scherm komen. Een verzoek van het dagelijks bestuur van de C.H.U. om alsnog deel van het programma te mogen uitmaken is afge wezen. „Er worden ons middelen onthouden om ons standpunt publiek te maken", af dus secretaris Scholten, „en dat kan ge volgen hebben voor de uitslag van de verkiezingen". De NTS zegt dat voor het programma met opzet vier partijen zijn gekozen, na melijk twee regerings- en twee oppositie partijen. De C.H.U. heeft ook een boze brief ge stuurd naar het IKOR, dat zondag in een aan politiek gewijde uitzending de C.H.U. eveneens over het hoofd heeft gezien. Twee of drie mannen van 25 a 32 jaar hebben dinsdagavond op brutale wijze bij de juwelierszaak Siebel op de hoek van de Kalverstraat en Taksteeg in Amster dam een grote partij sieraden uit de eta lage geroofd. De waarde wordt voorlopig geschat op 60 a 100.000 gulden. Volgens getuigen, die zich in een nabij gelegen café bevonden, kwam omstreeks tien uur een witte Citroën ID of DS 19 met een blauw schuifdak van uit de rich ting Rokin achteruit de Taksteeg inrijden. De wagen stopte bij een van de etalages in de steeg, waarna twee mannen uitstap ten. Eén van hen gooide met twee straat stenen een gat van ca twee meter bij één meter vijftig in een etalageruit, graaide de sieraden bij elkaar en stopte de buit in een kartonnen doos. De ander had zich inmiddels op de hoek bij de Kalverstraat geposteerd, waar ADVERTENTIE Er zijn nu nog met de Tides de unieke waarborg voor overheerlijk, kerngezond fruit hij zwaaiend met een stuk ijzer moge lijk een stengun nieuwsgierigen op een afstand hield. Na de roof reden zij met grote snelheid dezelfde weg terug en ver dwenen over het Rokin in zuidelijke rich ting. De auto, die even tevoren was gestolen op het 's-Gravenlandse Veer bij de Am- stel, is omstreeks half één teruggevon den voor het Amstelhotel. Van de daders ontbreekt elk spoor. Veel bleef er niet liggen in de eta lage van de juwelier in de Amster damse Kalverstraat, bij wie gister avond werd ingebroken. Sinds de oorlog heeft deze juwelier al zesen twintig maal ongenood bezoek in zijn zaak gehad. DEN HAAG Voorzitter Koekoek van de B.P. zal beroep aantekenen tegen de uitspraak van de president Van de Arn hemse rechtbank in kort geding, waarbij de leider van de B.P. op straffe van een dwangsom is verboden het liberale ka merlid mevrouw Haya van Someren Dow ner af te schilderen als voormalig leidster van de jeugdstorm. DEN HAAG In de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die het wets ontwerp op het heffen van een „huurbe lasting" op woningwetwoningen heeft be handeld, is op deze regeling veel critiek geleverd. De regeling houdt in, dat gezin nen, die een hoog inkomen hebben en toch een woningwetwoning bewonen, deze extra belasting moeten betalen. Vele commissieleden meenden dat dit voorstel ingrijpt zowel in het subsidie- als in het huurbeleid en zo'n herziening beter aan een na de verkiezingen optredend kabinet kan worden overgelaten. Deze leden vonden dat de doorstroming, die met dit wetsontwerp wordt beoogd alleen kan plaatshebben als de woning markt ruim genoeg is om de huurders met hogere inkomens op te vangen. Dat niet iederen woont overeenkomstig zijn draagkracht komt door het woningtekort, in het bijzonder door het onvoldoende aanbod van aantrekkelijke woningen. De ze leden verklaarden dat het verschijnsel van goedkoop wonen zich overigens niet alleen in de woningwetsector voordoet. Zij vroegen zich af of het gerechtvaardigd is een willekeurig deel van de bevolking (de bewoners van woningwetwoningen) te treffen door deze heffing en de finan cieel draagkrachtige huurders van de eveneens gesubsidieerde premiewoningen niet. In Bocholtz heeft een frontale botsing plaatsgehad tussen twee personenauto's. Van de vier inzittenden van de Neder landse auto was de 27-jarige G. Lenaerts uit Weert op slag dood. De drie anderen werden ernstig gewond naar het zie kenhuis te Neerpelt overgebracht. De 21-jarige gezinsverzorgster mej. J. Bijker is bij een verkeersongeluk te Havelte om het leven gekomen. Toen zij op haar bromfiets de verkeersweg Havel- te-Frederiksoord overstak werd zij aange reden door een auto. Op de Lekdijk in Uangerak is de 17-jari- ge bromfietser J. Maatkamp uit Langerak die na een aanrijding met twee voetgan gers op de weg lag, door een personen auto overreden en zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis in Gorin- chem is overleden. Op de Wouwsestraatweg onder de ge meente Bergen op Zoom zijn twee Duit sers, die op een onverlichte fiets op deze weg reden, door een auto aangereden. Zij waren vrijwel op slag dood. Het waren de 23-jarige R. P. Becker uit Badnieder- breitzig en de 33-jarige E. Muller uit Köln-Worringer. Op rijksweg 55 onder de gemeente lleesch heeft zich ter hoogte van N.V. Kemps zeemleerfabriek te Heesch een aan rijding voorgedaan, waarbij de 36-jarige heer F. Kerkhof uit Berlicum is veronge lukt. De 12-jarige Lambertus Veldhoven uit Rotterdam is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Hij werd maan dag op een kruising door een personen auto aangereden en kwam daarbij via de motorkap tegen de voorruit. In Berlicum is de 26-jarige W. J. van Gaal zodanig met zijn bromfiets gevallen, dat hij aan zijn opgelopen verwondingen in het ziekenhuis is overleden. Nu nog vormt deze molen een boeiend accent in het Hollandse landschap rond Overschie. Over en kele weken is er van deze molen niets anders over dan een doodse en saaie piloon. Want deze prachtige korenmolen hoe ironisch „De Hoopgeheten moet zijn wieken missen, omdat vliegtuigen die lan den op en vertrekken van Zestien hoven daarvan hinder kunnen hebben. De rechtbank in Utrecht heeft een 43 jarige inwoner van Putten veroordeeld tot een hechtenisstraf van twee maanden en hem de rijbevoegdheid voor drie jaar ont zegd. De man had op 14 november onder invloed van sterke drank een auto-botsing veroorzaakt, waarbij zijn werkgever om het leven kwam. Deze zat in een bus je dat door de Puttenaar werd bestuurd In Garderen botste de auto met hoge snelheid op een geparkeerde truck, die goed was verlicht en uiterst rechts van de weg stond. Op de plaats van de bot sing vond de politie een half gevulde fles jenever. Deze bleek door de bestuurder direct na het ongeluk te zijn weggegooid (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Nederlandse handels vertegenwoordiger uit Rotterdam is door de Brusselse rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en tot het beta len van een boete van 25.000 Belgische frank. Hij heeft in december van het vorige jaar tot twee keer toe in de Brusselse binnenstad loten en geld gestolen van de blinde verkopers van de Belgische natio nale loterij. ADVERTENTIE Prijzen van woensdag 8 februari 1967 VIERDE KLASSE 20 zijn gevallen op de nummers eindigende op 1 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 20 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 84 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 44 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 101 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 941 2000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 9964 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 030213 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 038436 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 019951 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 011444 Een prijs van 5000 is gevallen op hte nummer 028407 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer 085958 De prijs van f 20.000 is gevallen op het nummer 085909 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 053386 De prijs van f 50.000 is gevallen op het nummer 019812 De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 025115 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ;X-, v f ,->■ ,s 'V '"*1 si i. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haagse Comedie met „Lied in de schemering" van Noel Coward. Concertgebouw, donderdag 20 u.: orgel concert door Albert de Klerk. Frans Halsmuseum, donderdag 20.15 u.: Pianorecital door Sas Bunge. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Reeperbahn bij nacht", 18 j. Van don derdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De vrouw die drie mannen beminde", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 14 jaar. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De helden van de Telemark", 14 j. Van don derdag af 14, 19 en 21.15 u.„Code nummer L", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Fantastisch experiment", 14 j. Van donderdag af 14 en 20 u.: „De Bijbel", 14 j. Minerva, 20 u.; „The great race". a.L Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De heerser van het kamp Singapore", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het zwaard van de Islam", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk van de groep X65. Dage lijks van 10 tot 17 uur, vrijdag en zaterdag van 10 tot 21 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Tot 19 februari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van J. Ploos van Amstel. Dagelijks van 9-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10- 17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondags van 14 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks, behalve maan dag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus Van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI City, 20 u.: „De stem van het water". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie tekeningen van Jet Schregardus; de tentoonstelling is open van 19-21 uur. DONDERDAG 9 FEBRUARI City, 20 u.: „De stem van het water". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie tekeningen van Jet Schregardus; de tentoonstelling is open van 10-18 en van 19-21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De prinses der onderwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Lieve, lieve John". DONDERDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Alvarez Kelly". Luxor, 19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte". Record koe. Het Nederlandse Rundvee Stamboek heeft de 25ste'koe ingeschre ven die in haar leven meer dan hon derdduizend kilo melk heeft weten te produceren. Het is Trijntje 37 uit Twisk in Noord-Holland, èigendom van de veehouder J. Groot. Trijntje is zestien jaar, in blijde verwachting en in pri ma conditie. Zij is de tweede koe van de rundveefokvereniging Twisk en de veertiende in de provincie Noordholland die de honderd ton melk haalde. Secretaris-generaal. De beheersraad van het internationale centrum voor de re geling van investeringsgeschillen heeft in Washington mr. dr. A. Broches, alge meen rechtskundig raadsman van de Wereldbank gekozen tot secretaris-ge neraal van het centrum. Etalagedief. Na het nachtelijk carnavals vertier heeft een onbekende voor 4.000 aan horloges gestolen uit de etalage van een juwelier in Maastricht. De dader sloeg de ruit in en graaide de horloges weg, waarbij enkele met een waarde van meer dan duizend gulden. Geen spionage. Het Deense ministerie van Defensie heeft verklaard dat d,e drie Nederlanders, die in Nijborg door de politie worden vastgehouden omdat zij Denemarken op onwettige wijze zijn binnengekomen, niet verdacht worden van spionage. Uit een onderzoek is ko men vast te staan dat de mannen een grote partij pornografisch fotomateriaal bij zich hadden dat zij in Denemarken wilden verkopen. Gretna Green. Een negentienjarig Neder lands meisje is ondanks het verzet van haar vader in het huwelijk getreden met een 53-jarige operazanger, die al vijf vrouwen achter de rug heeft. Boerderijbrand. Bij een felle brand is een boerderij aan de Beijumerweg te Noor- derhoogebrug (gem. Bedum) groten deels in de as gelegd. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkig» warmtesensatie of irritatie van de huid t» veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen.- Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. 'WWWtfWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWW *WUWmiWW>AIWUII>AIWWMWAAAAfWWWIABftftAAAAABAA Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens een heldere nacht daalde de tem peratuur in het binnenland plaatselijk tot 1 graad vorst. Tussen een hogedrukgebied ten westen van Ierland en een depressie boven Finland staat boven de Noordzee en ons land een noordwestelijke luchtstro ming. Kleine storingen trekken via Zuid- Noorwegen en Denemarken zuidoostwaarts waardoor de wind in ons land af en toe wat kan toenemen en er hier en daar een bui zal vallen. Na een nacht met tempe raturen in het binnenland om het vries punt zal de middagtemperatuur donder dag weer oplopen tot ongeveer dezelfde waarde als vandaag. Maximum- en minimum a temp. d 5 S temperaturen binnen- en buitenland wind- richti max. Den Helder licht bew. n 7 4 Ypenburg motregen n 7 3 Vlissingen regenbui n 7 3 Eelde licht bew. nw 7 2 De Bilt regenbui nnw 7 1 Twente regenbui nw 7 1 Eindhoven sneeuwbui nnw 6 -1 Z.-Limbarg zw. bew. nw 4 0 Helsinki sneeuw wnw -9 Stockholm onbewolkt w -5 Oslo onbewolkt nw 4 -3 Kopenhagen onbewolkt nw 6 -0 Aberdeen zw. bew. wnw 7 2 Londen onbewolkt nw 8 -0 Amsterdam onbewolkt n 7 2 Brussel onbewolkt nnw 6 2 Luxemburg zw. bew. nnw 3 -1 Parijs zw. bew. nno 5 0 Bordeaux geh. bew. nno 4 1 Grenoble geh. bew. windst. 8 -1 Nice onbewolkt n 15 5 Berlijn licht bew. nw 6 0 Frankfort geh. bew. wzw 5 0 München sneeuw wnw 5 -2 Zurich geh. bew. windst. 6 -1 Genève geh. bew. nno 5 -5 Locarno onbewoliit no 10 -5 Wenen regen nnw 7 1 Innsbruck geh. bew. wnw 6 -7 Belgrado mist nno 5 -3 Athene zw. bew. windst. 11 3 Rome licht bew. ono 5 4 Barcelona half bew. nnw 11 5 Madrid onbewolkt windst. 12 -3 Mallorca licht bew. windst. 13 Lissabon zw. bew. ozo 12 8 Donderdag 9 februari Zon op 8.08 uur; onder 17.42 uur. Maan op 8.47 uur; onder 17.31 uur. Maanstanden Nieuwe maan 9 februari 11.44 uur Eerste kwartier 17 februari 16.56 uur Volle maan 24 februari 18.43 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 februari Hoog water 3.16 uur en 15.32 uur. Laag water 11.17 uur en 23.38 uur. Donderdag 9 februari Hoog water 4.01 uur en 16.11 uur. Laag water 12.00 uur erf uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2