Minister Diepenhorst wijzigt normen voor studietoelagen Omstreden rapport-Sassen basis voor nieuwe regeling Verhoef haalde Erland Kops ook naar Haarlem B SHIUVEl Instelling van nationaal plan voor jeugdservice VILLA VOOR IRENE EN KAREL TRIUMPH DEALER Het Witte Paard de eerste kampioen in competitie NHSB «RAIFFEISENBANK Internationaal gezelschap in Haarlemse Duinwijckhal Belangrijke Nederlandse badmintonti telstri j d Eis van 150 boete tegen karateleraar Commissie-Ooms bepleit: Ontwikkelingshulp meer gediend met staatssecretaris I. Samkalden wil districtenstelsel Trio Post nog op kop in Antwerpen Santpoort lelijk in de verdrukking Een solide en sociaal verantwoorde politiek spaarbank en alle bankzaken WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 Bijdrage van de ouders Gehuwde studenten CHU-stichting meent: Erland Kops Tekort HARRY OOMEN Denen waar ruim f» 5 miljard wordt gespaard. Ilj 111 'I DEN HAAG. Minister Diepen horst van Onderwijs heeft aan het parlement een nieuwe regeling voor gelegd voor de verlening van studie toelagen voor het studiejaar 1967- 1968. Deze moet het thans geldende avergangsbeleid vervangen en steunt geheel op het omstreden rapport van de commissie-Sassen. Er wordt een vrij groot aantal nieuwe punten in de toelageregeling van kracht waarvan de belangrijkste zijn: 1. Verhoging van de maximumtoelage van f 4.000 tot f 4.100 per jaar, afschaf fing van integrale renteloze voorschot ten en vervanging door een gemengde toelage (voorschot plus beurs) en het stellen van een limiet van f 10.000 aan totale studieschuld. 2. Vaststelling van de financiële draag kracht van de ouders van studerenden voor alle vormen van onderwijs in één tabel. 3. Gunstiger regeling voor de eigen in komsten van de studerenden en van de gehuwde student. 4. Uitbetaling van de studietoelagen in drie in plaats van in twee gelijke ter mijnen en wel in september, januari en april. De normen voor het toekennen van een toelage aan hen die na hun 21ste jaar (of wel ouder dan 21 jaar, vermeerderd met de militaire diensttijd) met de studie be ginnen, zijn verscherpt. De cijferlijst van het eindexamen zal dan gemiddeld zeven moeten zijn of een test zal moeten uit wijzen dat de student een goede aanleg heeft voor de studie. Boven de 27 jaar zal bij het begin van de studie in het algemeen geen rijksstu dietoelage worden verstrekt tenzij bij de betrokkenen een bijzondere aanleg en belangstelling voor de studie bestaat. Het beginsel van de bijdrage van de ouders aan de student is gehandhaafd, maar de berekening van die bijdrage is soepeler volgens een nieuwe tabel waar uit kan worden afgeleid hoeveel de ouders voor de studie van hun zoon of doch ter geacht worden bij te dragen. De tabel" is voor de ouders gunstiger dan die welke nu voor de berekening wordt gebruikt, daar ook rekening wordt gehouden met hetgeen andere kinderen (buiten de stu derende zoon of dochter) aan het gezin koeten. De regel dat. de ouderlijke bijdrage in de studiekosten hoger moet zijn als de ouders over vermogen beschikken, blijft gehandhaafd. Bijzondere kosten die op het gezin drukken mogen in mindering wor den gebracht. De oude regeling was, dat alle verdien sten van de student op 500 na in minde ring op zijn studietoelage kwamen. De minister stelt nu voor 500 vrij te laten plus de helft van alle verdiensten die dit bedrag te boven gaan. Eveneens is een verruiming aangebracht bij eigen vermo gen van de student. Tot nu toe werd tien percent van dit vermogen als eigen bij drage beschouwd. In het nieuwe voorstel worden de zuivere inkomsten van een eigen vermogen boven 1.000 als eigen bij drage beschouwd en bij een vermogen van 10.000 of meer bovendien een intering van vijf percent per jaar. Nieuw is ook dat toelagen, die geheel het karakter hebben van renteloze voor schotten, niet meer zullen worden ver strekt. De normale studietoelage zal ge mengd zijn en wel voor het eerste studie jaar 60 percent renteloos voorschot en 40 percent beurs, volgende jaren 40 percent renteloos voorschot en 60 percent beurs. Daarnaast zullen volledige beurzen be schikbaar komen voor begaafde studen ten, waarbij de minister denkt aan een gemiddeld cijfer voor studieprestaties van acht. De minister wil met deze regeling be reiken dat de maximale studieschuld die een student op zich neemt nooit hoger zal worden dan 10.000. De minister wil jaar lijks laten nagaan of de financiële normen herzien moeter worden in verband met waardevermindering van het geld. De nieuwe regeling onderscheidt twee groepen gehuwde studenten, namelijk zij die studeren aan universiteit, hogeschool of hoger beroepsonderwijs en zij die in dagstudie en in avondstudie begonnen op leiding moeten afmaken. Voor beide groepen geldt voor jongeren beneden 23 jaar de normale toelage met de bepaling dat de eigen verdiensten van de student en de echtgenote niet tot ver mindering van die toelage leiden voor zo ver noodzakelijk om in het levensonder houd van het gezin te voorzien. Voor kin deren wordt het gezinsbudget verhoogd met 500 per kind. Voor studenten van 23 tot 27 jaar geldt dezelfde regeling, met de bepaling dat een huwelijkstoelage kan worden gegeven als renteloos voorschot tot ten hoogste de helft van het geldende maximum, ver meerderd met 500 voor ieder kind. In beide gevallen wordt bij de bepaling van de toelage rekening gehouden met de financiële draagkracht van de ouders. De bedragen die de gehuwde student meer ontvangt dan de ongehuwde worden ver strekt als renteloos voorschot en vallen buiten de limiet van 10.000. Gehuwde studenten van 27 jaar en ouder kunnen een studietoelage krijgen onaf hankelijk van het ouderlijk inkomen, ver meerderd met driekwart van het maxi mum voor ongehuwden en tevens met 500 voor ieder kind. ,,Ik heb erover gedacht u als mede plichtige te dagvaarden omdat u willens en wetens hebt meegewerkt aan een ra dio-uitzending waarin een strafbaar feit werd begaan". Deze opmerking maakte de officier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank tegen een 27-jarige radio verslaggever die als getuige was gedag vaard in de strafzaak tegen een 33-jarige Amsterdamse karateleraar. Deze was er van beschuldigd de eer en goede naam van een kempoleraar uit Steenwijk te hebben aangetast door op 30 juli 1966 in een vraaggesprek met de radioverslagge ver te verklaren dat de kempoleraar bij een vechtpartij een Italiaan een oog had uitgestoken en daarvoor door de Neder landse Karate Associatie moest worden geroyeerd. De officier zei, dat er duidelijk van laster sprake was. waarvoor hij een boete van 150 eiste. Uit niets was gebleken dat de beweringen van de karateleraar op waarheid berustten. De officier hield er rekening mee dat de kempoleraar het verhaal zelf in de hand had gewerkt en zich er zelfs op had laten voorstaan en dat beide sportslieden inmiddels vrede hadden gesloten. Op 21 februari doet de rechtbank uit spraak. ADVERTENTIE ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ EVANGELISCHE VOLKSPARTIJ DEN HAAG Thans is het rapport verschenen van de commissie tot onder zoek van de mogelijkheden van een wet telijke regeling voor de subsidiëring van de jeugdvorming, welke in april 1964 werd ingesteld door de toenmalige staatssecre taris van O. K. en W. drs. L. J. M. van der Laar. Zij kreeg tot taak tegen de achtergrond van een wettelijke regeling een inventaris op te maken van hetgeen in ons land aan jeugdvorming wordt ge daan en haar visie te geven op de nodi ge voorzieningen in de toekomst. Voorzit ter was de heer J. W. Ooms. De com missie bepleit meer ruimte voor lichaamsbeweging in de vrije tijd, ver hoging van de aantrekkelijkheid van het beroep van jeugdleider, doelmatiger plan ning van de bestaande accommodaties en instelling van een nationaal plan voor de jeugdservice, waarin o.a. is opgenomen de oprichting van centrale jeugdcomplexen per 5.000 woningen. De commissie merkt op dat actieve sportbeoefening en passieve sportbeleving een centraal fenoneem zijn gaan worden in de vrije tijd van de mens. Juist op dit gebied zal daarom zeer veel aan dacht moeten worden besteed aan goede voorzieningen. Naast gemeentelijke dienen er ook pro vinciale organen te komen die de belan gen in een ruimer geheel dienen te be hartigen. Op landelijk niveau tenslotte zou er een nationale raad moeten komen met een bureau met beroepskrachten. De toekomstige voorzieningen dienen aan veel hogere eisen te voldoen dan het gros van de tegenwoordige jeugdaccom- modaties. In een toekomstig jeugdgebouw moet men ruimten vinden om zowel in- Hmz&i Prinses Irene en haar man, -prins Karei Hugo Bourbon-Parma, hebben een nieuw huis betrokken, een vrijstaande villa in het Par que Conde de Orgaz aan de rand van Madrid. Op de foto poseren zij voor het nieuwe huis. dividueel als in groepsverband bezig te zijn. Men moet zowel aan typische jeugd- vormingsactiviteiten als aan de zich daarvoor lenende sporten kunnen deelne, men. Voor de ontmoeting van leeftijdge noten dienen er gezellige ruimten te zijn. Tenslotte zegt de commissie dat ver wezenlijking van het nationale plan voor de jeugdservice slechts mogelijk is wan neer in het kader van het financieel-eco- nomisch beleid regering en parlement een hogere prioriteit toekennen aan pro jecten op het terrein van het welzijns beleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De jhr. mr. De Savor- nin Lohman-stichting, het wetenschappe lijk bureau van de C.H.U., pleit in een rapport over de ontwikkelingshulp voor vervanging van de minister voor dit on derwerp door een staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken. Het rapport vraagt een reeks van maat regelen ten behoeve van de arme landen, zoals investeringsgaranties, prijsstabili- satie voor de grondstoffen, en het opstel len van geboorteregelingsprogramma's als daarom wordt gevraagd. De C.H.U. ziet geen heil in een percen tage van het nationale inkomen als bij drage voor ontwikkelingshulp. De partij wil voor het vaststellen van de bijdrage uitgaan van wat er in de ontwikkelings landen nodig is. Jongelui die twee jaar in een ontwikke lingsland hebben gewerkt wil de C.H.U. vrijstellen van militaire dienst. De stichting zegt in een ander rapport, dat het midden- en kleinbedrijf niet kan worden gemist. Het midden- en kleinbe drijf, negentig percent van de Nederland se bedrijven valt er onder, is volgens de C.H.U. ook van belang vanwege de door stroming werknemer-ondernemer en van die van het ondernemerschap van een klein naar dat van een groot bedrijf. Naar de mening van oud-minister I. Samkalden zijn de krant, radio en tele visie er tot dusver niet in geslaagd de politieke leemte tussen kiezer en gekoze ne op te vullen. De heer Samkalden zei dit op een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Soest. De oud-bewindsman meende dat de P.v.d.A. zo spoedig mogelijk na de aan staande verkiezingen moet beginnen met de voorbereiding tot wijziging van de grondwet, voor zover het ons kiesstelsel betreft. „Een hervorming van ons kies stelsel is onvermijdelijk" meende hij, waarbij zijn gedachten in het bijzonder uitgingen naar het districtkiesrecht. (Van onze sportredactie) Haarlem staat in het komende weekeinde in het middelpunt van de belangstelling van de internationale badmintonwereld. Vrydag beginnen in de Duinwijckhal de internationale kampioenschappen van Nederland. Niet minder dan vijftig buitenlandse cracks uit vrijwel alle op badminton- gebied meetellende landen, zullen in Haarlem in actie komen. Denemarken het sterkste land in Europa stuurt twaalf beste spelers en speel sters, waaronder het fenomeen Er- land Kops. Op de deelnemerslijst staan verder klinkende namen als Angela Bairstow uit Engeland, Knud Age Nielsen, de Deense verloofde van Imre Rietveld en Lee Kin Tat, de in Engeland studerende badmintoncrack uit Singapore. Zuid-Afrika achtte dit toernooi zo belangrijk dat het zijn gehele Thomas-Cupteam afvaardigde. De Zuidafrikanen staan met deze me ning beslist niet alleen. De afgelopen vier jaar zijn de internationale kampioenschap pen van Nederland uitgegroeid tot een der belangrijkste evenementen van Euro pa. Slechts het All England toernooi wordt internationaal nog hoger aangeslagen. Het aantrekken van de sterke en omvangrijke buitenlandse deelneming is voor het over grote deel het werk van de organisator van dit toernooi, de heer Leen Verhoef, voorzitter van Duinwijck. Aan hem is het bijvoorbeeld te danken dat de Deen Erland Kops, voor de eerste maal in Haarlem van de partij zal zijn. Erland Kops staat sinds 1957 aan <Ji top van de wereldranglijst.Tot nu toe heeft hij echter in Haarlem verstek moe ten laten gaan. De internationale kam pioenschappen van Nederland vielen al tijd op dezelfde datum als de badmin toninterland tussen Denemarken en Zwe den en Kops mocht in de Deense ploeg natuurlijk niet ontbreken. De heer Verhoef heeft de heren Müller en M0hlin, voor zitters van de Deense en Zweedse badmin tonbonden dit jaar over weten te halen de datum van deze interland te verschui ven, zodat niets de komst van de zesvou- Het trio Peter Post, Fritz Pfenninger en Jan Janssen heeft nog steeds de lei ding in de zesdaagse van Antwerpen, op de voet gevolgd door Simpson, Severeyns en Proost. Het Nederlandse koppel Re- né Pijnen - Ger Bongers had dinsdaga vond met nog een ronde voorsprong de leiding in de zesdaagse van de toekomst, dige winnaar van de All England kam pioenschappen in de weg staat. Naast een bewijs van de diplomatieke gaven van de heer Verhoef, houdt dit besluit van Denen en Zweden ook een erkenning van het gewicht van deze Haarlemse badminton- happening in. Ook het feit dat de secre taris van de Internationa] Badminton Fe deration, de Engelsman Herbert Schele, de wedstrijden zal bijwonen toonLaan hoe hoog men dit toernooi internationaal waar deert. Ondanks dat men net als dat in voor gaande jaren het geval was erop rekent dat de 1.500 beschikbare plaatsen in de Duinwijckhal tot de laatste plaats bezet zullen zijn, is het tekort dat het toernooi dit jaar zal opleveren op 7500 gulden be groot. Dit geld gaat voornamelijk op aan onkostenvergoedingen voor de buitenland se spelers, hoewel daarmee uiterst voor zichtig wordt omgesprongen. Een toestand zoals die de laatste jaren in de tennis wereld is ontstaan, is bij badminton on mogelijk. De uitgenodigde spelers ont vangen door de bank genomen een tege moetkoming van 80 gulden in de reiskosten waar weer 15 gulden inschrijfgeld van wordt afgetrokken.Over hotelkosten be hoeft men zich niet druk te maken. Dank zij de bereidwilligheid van de ouders van Duinwyck-leden kunn enalle gasten op privé-adressen worden ondergebracht. En dat maakt het organiseren van een derge lijk toernooi voor de heer Verhoef natuur lijk een stuk gemakkelijker. De spelers en de nationale bonden leggen er dan ook dik geld op toe. Slechts in enkele geval len adviseert de heer Verhoef alle onkos ten van een bepaalde speler te vergoeden, ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF «"Hf» I LANGE MOLENSTRAAT- 12 - TEL. 19000 V De sterkte en de financiële draagkracht van een speler zijn voor de hoogte van de onkostenvergoeding bepalend. Het ontbre ken van de televisie door de uitzen dingen van de schaatskampioenschappen scheelt de organisatie 2500 gulden aan inkomsten. Dat is dan ook de oorzaak dat het tekort dit jaar ruim tweemaal zo hoog is als in 1966. Men rekent er echter op dat men van de gemeente Haarlem, evenals vorig jaar, een subsidie zal kun nen los krijgen. De kansen van de Nederlandse spelers worden door de heer Verhoef niet zo hoog aangeslagen. Zeven Nederlandse heren zijn vrijgesteld van het spelen in het kwalificatie-toernooi dat vrijdag gespeeld wordt. Bij de heren geldt de Deen Kops uiteraard als favoriet voor de titel, zo on geveer de enige die nog in zijn prijzen- kast ontbreekt Bij de dames bevindt zich wel een Nederlandse kanshebster. Imre Rietveld is achter Angela Bairstow de winnares van de afgejopen twee jaar als nummer twee geplaatst. Ondanks de zware concurrentie die zij zal hebben te duchten van Bairstow, de Deense Ulla Strand en de Zweedse kampioene Eva Twedberg, is men toch optimistisch ge stemd over haar kansen de titel in het enkelspel op haar naam te brengen. Ook in de dubbelspelen kan het Haarlemse meisje hoge ogen gooien. De oorspronke lijke partner in het damesdubbel van Imre Rietveld, de Deense Karin J0rgensen, is door een blindedarm-operatie verhinderd en haar zusje Ulla Strand zal haar plaats innemen. In het gemengd dubbel zal Imre Rietveld met haar Deense verloofde Knud Aage Nielsen spelen. Naast Imre Rietveld is ook de Nederlandse kampioene Agnes Gene van het spelen van kwalificatiewed strijden vrijgesteld. De Denen zullen bij de Nederlandse titelstrijd wel weer met de meeste titels gaan strijken. Dat is niet verwonderlijk. Denemarken geldt als een der sterkste badmintonnaties ter wereld. In elke plaats met minstens 3000 inwoners vindt men een badmintonhal en alleen in Kopen hagen vindt men er al 22. Zo ver zijn we in Nederland nog niet. De Duinwijckhal in Haarlem is in Nederland de enige specifie ke badmintonaccommodatie. De eerste kampioen heeft zich aange meld in de competitie van de Noordhol landse Schaakbond. Het was de schaak club Het Witte Paard dat in de eerste klasse A reeds nu onbereikbaar werd voor de volgers. Overigens kwam dit kampioenschap geheel overeenkomstig de verwachtingen. Het verbaasde in feite reeds vorig seizoen iedere insider dat de schakers uit Koog a.d. Zaan niet tot het Noordhollandse schaakwalhalla, de over gangsklasse wisten door te dringen. Het komt ons voor dat deze vereniging ook in de overgangsklasse een beste partij zal gaan meeblazen. ADVERTENTIE IN HOUAND STJUf ra HUIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. Minder opwekkend waren de resultaten voor de Haarlemse schaakvereniging Het Oosten. Na vele jaren van triomfen is kennelijk een kentering ingetreden. Men kan nu eenmaal niet blijven promoveren en zo moet nu op behoud van posities wor den gespeeld. In de eerste klasse A en B kwamen het derde en vierde tiental van de Haarlemmers uit maar de teams heb ben zich niet kunnen handhaven. Enke le nieuwe verliespartijen verplichtten hen onverbiddelijk tot degradatie. In de overgansklasse heeft de strijd on deraan zich toegespitst. Nu Santpoort door Castricum werd verslagen en ook tegen Purmerend een stevige achterstand (4-2) heeft opgelopen zitten Sterk c.s. plotseling lelijk in de knoei. Hun hoop is nu gevestigd op het Beverwijker Pat Mat dat over Purmerend zal moeten ze gevieren om dan middels een aantal be slissingswedstrijden met deze ploegen te proberen alsnog de dreigende degradatie te ontlopen. Uitslagen competitie NHSB: Overgangsklasse: SantpoortCastricum 37; HeemstedeZSC 73; CastricumHet Oosten S -2 voorlopig; PurmerendSantpoort 42 voor lopig. Ie klasse. Afd. A: Het Oosten 4Schaaklust 3—7; Het Witte Paard—Schaaklust 6—4 (Het Witte Paard kampioen); KTV'Het Oosten 4 5Vt—4!/i; Het Oosten 4Zaanstreek 37 (Het Oosten 4 degradeert); MSCKTV 6 V*3V«; SchaaklustSchaakmat 55. Aid. B: Weenink VHS 2 4»/*—5*/«; Aalsmeer—Kijk Uit 2 4—6; HWPHet Oosten 3 64 (Het Oosten 3 degra deert); BloemendaalKijk Uit 2 64; Bloemen- daal—HWP 4—6; VHS 2—Aalsmeer 7—3. 2e klasse. Afd. A: WieringermeerVW 3 uit gesteld; CaïssaAartswoud 6V«31/*; MSC 2 Edam 41/:4l/a voorlopig; EdamOppositie 2 8 Vs—l*/t; Aartswoud—MSC 2 6—4; VVV 3— Caïssa 64. Afd. B: VW 2Castricum 2 41/* 5Vt; ZSC 2—Het Witte Paard 2 4'/*—3Vs voorlopig: Castricum 2Oppositie 4VsÖ1/*; Caïssa 2VVV 2 2Vt7 V«; WV 2Saende 31/.4 V* voorlopig: OppositieCaïssa 2 61/*3x/s. Afd. C: Weenink 2 —Santpoort 2 44 voorlopig; De PionDriehuis 46; Bloemendaal 2Kijk Uit 3 31/*6V2; Kijk Uit 3Pat Mat 2 2Vt31/* voorlopig; Driehuis Bloemendaal 2 45 voorlopig; Santpoort 2De Pion 4Vï3Vt voorlopig. Afd. D: ZandvoortRol land 45 voorlopig; Heemstede 2—De Uil 4Vt 51/»; De Uil—Hoofddorp 5»/t4Vt. 3e klasse. Afd, A: Wieringermeer 2Schoorl 28; BergenSchaakmat 2 Vh2 Vt; Aris de HeerSchaaklust 2 3Vs6!/t. Afd. B: DOS— Saende 2 2Vt7'/s; Saende 2Purmerend 2 46; WestzaanCastricum 3 3Vt6Vt; AssendelftDOS 64; ExcelsiorDOS 7*/a2Vt. Afd. C: Castricum 4—VHS 4 3' 61/;; VHS 4—Weenink 3 3V*—6V»; Bloemendaal 3Kijk Uit 4 7Vt2V»; Weenink 3 Excelsior 2 4Vs5Va. Afd. D: VHS 3Weenink 4 55; Aalsmeer 3Het Oosten 5 46; Rolland 2 KSC 5>/a4V«- 4e klasse. Afd. A: KTV 3Aartswoud 55; MSC 3Wieringermeer 3 82; Caïssa 3KTV 3 55; AartswoudMSC 3 6Vt3Vt. Afd. B: Zaan streek 2Het Witte Paard 3 51/-4Vt; MSC 4 De Pion 2 100 reglementair. Afd. C: Assen delft 2Weenink 5 64; Assendelft 2Excelsior 3 uitgesteld; Weenink 5De Vier Torens 2 64; Santpoort 3VHS 5 64; Excelsior 3HWP 3 5—5; HWP 3—Assendelft 2 6—4. Afd. D: Rolland 3—VHS 6 7—3; VHS 6—De Uil 2 Vt—9>/t. Dukla Praag zal voor het op 1 maart in Amsterdam Ajax ontmoet in de kwart finales van het toernooi om de Europese beker, nog vier oefenwedstrijden in Frankrijk spelen. De Tsjechen vertrekken vrijdag 10 februari vanuit Praag en zul len 22 februari Frankrijk weer verlaten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7