SCHIPHOL OP 8 MEI IN GEBRUIK Boer enpar tij bijeenkomst in tumult geëindigd HOOFD SCHOTEL VLEES morris Ontslag hoofd Visserschool in IJmuiden blijft gehandhaafd Vier directie leden bij Van Gelder weg flitsend debat voor televisie HET WEER Koningin opent 28 april lege luchthaven Metaal wordt moeilijk Lijsttrekkers in Conflict tussen ouders en het schoolbestuur verscherpt Koekoek kon Frascati niet in Wraak op VVD in Putten Opel ontslaat 3000 man NS wint opnieuw geding tegen FSV Vrouw in Haarlem lag drie dagen dood in woning België wil vossen gaan uitroeien Kort avontuur met andermans geld Plaats voor 146 bouwvakkers in Delft sa BELEGDE BROODJES 52e JAARGANG NUMMER 85 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje mmm „Zo ben ik, Ard Schenk'1 pagina 17 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Langs sluizen en havens7 Topsy8 Sport9, 19 Ferdinand10 Kunst11 Radio en tv 11 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Opklaringen GA B-directeur: Het woord is aan SLAGP ^IVIGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk MAX KOELEMIJ LAMSVACHT JASJES IJmuider Courant Hl MMhimw,. '.'Ui: Een overzicht van het klaverblad Badhoevedorp. (Foto Aerocarto) zochte ouderavond werd dan ook vrijwel unaniem besloten het bestuur te verzoe ken, dit ontslag in het belang der school alsnog ongedaan te maken. Het schoolbestuur heeft zijn houding woensdagavond op deze vergadering ver dedigd bij monde van ds. H. van Niel, die er onder meer op wees dat de heer Jackson destijds bij het solliciteren niet over zijn sympathieën voor de Pinkster gemeente heeft gerept, anders zou hij nimmer in deze functie zijn benoemd. Het is immers bekend dat de Volle Evangelie Gemeente zulke afwijkende meningen heeft over de kinderdoop, dat het bestuur van oordeel is de heer Jackson op grond van de Schrift niet als hoofd van een hervormde school te kunnen handhaven. Men is daarom onder geen voorwaarde bereid op dit eens genomen besluit terug te komen. (Vervolg op pagina 9) Bij Van Gelder Zonen n.v. in Velsen gaan niet minder dan vier directeuren het bedrijf verlaten. Het zijn ir. T. F. Hubrecht, ir. B. Cramer, W. F. Zetteler en mr. H. E. Smidt van Gelder. Allen hebben zich bereid ver- Dat televisie een belangrijke factor kan zijn bij het doen opleven van de poli tieke interesse is gisteravond duidelijk ge worden bij het schakelprogamma van de NTS, dat een boeiend debat mogelijk maakte tussen de lijsttrekkers van K.V.P., A.R., P.v.d.A. en V.V.D., mej. Klompé en de heren Biesheuvel, Den Uyl en Toxo- peus, die onder de uitstekende leiding van Frits van der Poel op vragen van een „panel" in de studio reageerden. Zov/el in Zwolle, waar de K.V.P. en A.R. bijeen waren, als in Haarlem, waar V.V.D. en P.V.D.A. respectievelijk in Brinkmann en het Concertgebouw vergaderden, leef den de aanwezigen sterk mee met het debat. Enkelen waagden zich zelfs voor de interruptiemicrofoon. Vooral door het onophoudelijke inter rumperen van mr. Toxopeus werd het een flitsende aangelegenheid, die echter maar weinig problemen oploste. Het hoogtepunt vormde het onderwerp „Duidelijkheid" waar men vergeefs trachtte elkaar tot een stellingname te bewegen. Mr. Biesheuvel betoogde dat V.V.D. en P.v.d.A. elkaar nader staan dan ze zelf wel denken, drs. Den Uyl zei de kiezers over een alter natief moeten kunnen beschikken inplaats van de eeuwige coalities van de K.V.P. met anderen. Dat alternatief komt er als wij de grootste partij worden, zei hij. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wolkenvelden en hier en daar een bui, maar ook opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vannacht in het bin nenland plaatselijk lichte vorst. Vlorgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koningin Juliana gaat op vrijdag 28 april een lege luchthaven openen. Het nieuwe Schiphol zal namelijk vermoede lijk pas in de stille nacht van zondag 7 en maandag 8 mei in gebruik worden ge nomen. Het hof heeft zelf de datum 28 april voor de opening uitgekozen nadat de luchthavendirectie had meegedeeld, dat het nieuwe Schiphol omstreeks 1 mei ge reed zou zijn. Het laat zich echter aan zien, dat de zeer ingewikkelde verhuizing van het operationele lucht- en reizigers verkeer op 28 april nog niet kan worden ondernomen. Op het oude Schiphol zal voorlopig de administratie van de K.L.M. worden ge huisvest. Het hoofdkantoor van de K.L.M. mag van de luchthavendirectie namelijk niet op het nieuwe Schiphol komen, en een ander onderkomen is nog niet gevon den. Geruchten, als zou de K.L.M. zich willen vestigen in een van de torens van het textielcentrum aan het Koningin Wil- helminaplein in Amsterdam zijn nog' niet bevestigd. (Vervolg op pagina 9) Het Utrechts Gewestelijk Arbeids Bureau laten weten, dat de herplaat singskansen in de metaal op dit ogen blik niet zo bijster gunstig liggen. Spe ciaal de beambten werden aangeraden meer te doen aan omscholing. Ander zijds heeft het G.A.B. al herhaaldelijk een oproep aan het bedrijfsleven ge richt: verhoog de aanvangsleeftijd van nieuw personeel. Dat zou het voor vele oudere ontslagen werknemers weer mogelijk maken aan de slag te gera ken. Het G.A.B. schat, dat in de loop van 1967 het aanbod van beambten te Utrecht de 700 zal belopen. Daar staan tot op heden slechts 30 open aanvragen tegenover. AMSTERDAM Een macht van tegen de honderd politiemannen en een knok ploeg van de Boerenpartij hebben gister avond tevergeefs geprobeerd het doorgaan van een politieke vergadering van de Boerenpartij in Frascati in Amsterdam te waarborgen. Even over half negen zag hoofdinspecteur H. ter Haar, terwijl de vergadering nog niet begonnen was, zich genoodzaakt de zaal te ontruimen. Het wegrukken van een achter het pu bliek opgehangen rood-wit-blauwe vlag door een van de op een rel beluste jon geren. die de zaal voor het grootste deel vulden, was^ de druppel die de em mer deed overlopen. Terwijl de politie de zaal schoonveegde ontploften binnen en buiten rookbommen. Boer Koekoek, die, omringd door een aantal getrouwe, voor een deel met hon den „gewapende' partijleden tegen acht uur een poging had ondernomen de zaal binnen te gaan had hiertoe geen kans ge zien. „Sieg Heil Koekoek. Koekoek hoe zee' schreeuwend, had een menigte wachtenden hem de weg versperd. Naar schatting veertig Puttense Boe renpartijleden namen wraak op de V.V.D.: onder aanvoering van de raadsleden G. Kamphuis en J. Nieuwenhuizen kwamen zij geladen terug uit Amsterdam en trok ken met z'n allen naar café De Heerdt, waar juist het V.V.D.-Eerste Kamerlid ir. J. Baas bezig was de vraag te bean- woorden of mevrouw Van Someren-Dow- ner in de oorlog leidster van de jeugd storm was geweest of niet. De Boeren drongen luid joelend de overvolle zaal binnen. Enkelen sprongen op het podium, waar ze ir. Baas het spreken beletten. Puttense agenten arriveerden na een te- De woensdagavond in gebouw „De Rank" in IJmuiden gehouden vergade ring, uitgeschreven door de Vereniging voor Christelijk Onderwijs naar aanlei ding van het tussen een groot aantal ouders van leerlingen van de dr. J. Th. de Visserschool en het bestuur daarvan ge rezen conflict, heeft beide partijen aller minst dichter tot elkaar gebracht. In plaats daarvan moet zelfs worden aange nomen, dat de wederzijdse verstandhou ding sinds deze avond nog slechter werd. Men herinnert zich wellicht uit onze vorige publicatie dat deze controverse is ontstaan door het ontslag, dat het bestuur met ingang van 1 augustus verleende aan het hoofd der school, de heer F. Jackson uit Santpoort, op grond van zijn inmid dels aan het lichtgekomen relaties met de Volle Evangelie Gemeente. Meer dan honderd ouders, wier kinderen de Dr. J. Th. de Visserschool bezoeken, wen sen zich echter niet met dit besluit te ver enigen. Zij beschouwen de heer Jackson namelijk als een even bekwaam als inte ger hoofdonderwijzer, wiens vertrek voor deze school een bijzonder groot verlies zou betekenen. Op een onlangs druk be- RÜSSELHEIM (Reuter) Opel, de tweede autoproducent in West-Duitsland, ontslaat drieduizend van zijn 37.248 werk nemers. In december werden al 1450 mensen ontslagen omdat de afzetten op de Duitse automarkt dalen. Opel is een dochteronderneming van het Amerikaanse concern General Motors. De directie rekent erop dat het bij de jongste ontslagen kan blijven. Zij ver wacht een spoedige opleving van de vraag. De N.S. hebben ook in hoger beroep het kort geding tegen de Federatieve Spoorwegvakvereniging (F.S.V.) gewon nen. De civiele kamer van het Amster damse gerechtshof heeft vanochtend het in mei van het vorig jaar gewezen vonnis van de president van de Utrechtse recht bank in het kort geding bekrachtigd, waarbij de F.S.V. het voeren van een actie door haar leden die de N.S. schade zou kunnen berokkenen, werd verboden. lefonische waarschuwing en konden de aanwezige V.V.D.-bestuursleden met hun dames nog tijdig uit hun benarde posi tie bevrijden. Voordien hadden enkele for se leden van de Koekoek-aanhang zich bij de deur geposteerd, waardoor zij ieder een beletten de zaal te verlaten. Zij na men ook geen maatregelen toen molesta tie dreigde van enkele echtgenotes van de liberale bestuurders. Het raadslid Kamphuis heeft aan ir. Baas na afloop zijn excuses aangeboden voor het voorgevallene. Het was hem uit de hand gelopen, verklaarde hij. De 74-jarige mejuffrouw A. C. M. van Haastere is woensdagochtend dood aan getroffen in haar woning aan het Begijn hof in Haarlem. De vrouw moet enkele dagen eerder zijn overleden. Het was een buurvrouw opgevallen dat mejuffrouw Van Haastere al drie dagen niet meer op straat was geweest. De buurvrouw belde de politie. Deze kon via de eerste verdieping in de woning van de vrouw komen. Een arts concludeerde dat zij een natuurlijke dood is gestorven, ten gevolge van een stoornis aan het hart. De vrouw lag in bed toen zij werd ge vonden. Op 4 januari werd in haar huis in Haar lem een 74-jarige weduwe dood aange troffen, die al elf dagen eerder overleden moest zijn. Naar aanleiding van dit tragi sche geval zijn toen in de Haarlemse raad vragen gesteld aan B. en W. over dit probleem. Het college heeft hier opge antwoord, dat een afdoende oplossing om te voorkomen dat alleenstaande bejaar den in eenzaamheid in hun huis overlijden en daar enige tijd blijven liggen, niet kan worden gevonden. klaard op 1 april a.s. hun functie neer te leggen. In een communiqué is gisteren meege deeld dat het bestuur een internationaal adviesbureau heeft geraadpleegd over de organisatorische problemen van het con cern, dat in 1964 en 1965 forse verliezen leed. Het onderzoek leidde tot de conclusie dat dan pas de rentabiliteit hersteld zou kunnen worden als de leiding van de vennootschap minder „zwaar" zou zijn. De directie zal in het vervolg bestaan uit de heren H. A. Fruin en P. Smidt van Gelder. Het bestuur bleek niet bereid te zijn nadere inlichtingen te geven over de reor ganisatie van de „top". De ongeveer 7.000 werkers van Van Gelder zijn gisteren op de hoogte gesteld van de wijzigingen. In hoeverre de reorganisatie naar „Deneden" zal worden doorgevoerd is nog niet be kend. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat het zich in de we reld al een trieste reputatie heeft opge bouwd door het afslachten van honderd duizenden zangvogels gaan de autoritei ten in België nog verder en wil men nu ook alle vossen die in België leven gaan verdelgen. De veterinaire dienst van het ministe rie van Landbouw wil een beroep doen op het leger om in een grootscheepse actie de vossen, die in België leven, volledig uit te roeien. Zij worden er namelijk van ver dacht de belangrijkste verspreiders van de hondsdolheid in pelgië te zijn. De dienst is na lange onderzoekingen tot de overtuiging gekomen dat het aan tal besmette dieren zal blijven stijgen als geen radicale middelen worden aange wend. Met de massale verdelging moet snel worden begonnen, want binnenkort worden de jonge vossen weer geboren. Volgens het ministerie van Landbouw kunnen de vossen alleen worden uitge roeid door het inzetten van een grote klopjacht en door gelijktijdig in alle vos senholen een sterke dosis gifgas te spui ten. Winterkou? Neem 'n "wijsgerig" be sluit en breng 'n Filosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de oven laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! John Kendrick Bangs: Chemisch gezien bestaat de mens voor negentig percent uit water; en nog zijn de geheelonthouders niet tevreden. „Met wie gaat u dan regeren?" vroeg mr. Toxopeus. Drs. Den Uyl zei met die constructieve partijen in zee te willen gaan, die overtuigd zijn van de noodzaak van ingrijpende hervormingen van de sa menleving en afdoende waarborgen bie den tegen een herhaling van de „nacht van Schmelzer". Mej. Klompé beklemtoonde toen dat de motie-Schmelzer een nog sterkere werkloosheid heeft voorkomen, mr. Toxo peus bleef bij zijn eis, dat drs. Den Uyl zou preciseren. Hij kreeg ten dele zijn zin. Drs. Den Uyl noemde tenslotte na men: „K.V.P.-ers als Bogaers en Anti revolutionairen als De Gaay Fortmann". Hetgeen mr. Biesheuvel deed opmerken: „Dat is nu onzin". (Zie verder pagina 2 voor de bevindin gen van onze parlementaire redactie). De rechtbank in Groningen heeft een 21-jarige jongeman uit Gouda veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenis straf wegens heling van geld, dat door een meisje was verduisterd. Het 15-jarige meisje uit Groningen ging er op 10 oktober van het vorige jaar met 7.000 van haar patroon vandoor met de jongeman uit Gouda. De jongelui kochten van het geld een auto, reden ermee naar Limburg, lieten de wagen daar staan en gingen per trein naar Den Haag, waar zij zich een woonwagen aanschaften. Ze hadden er nog maar één nacht in gesla pen toen de politie hen arresteerde. In het rayon Delft van het Gewstelijk Arbeids-Bureau doet zich de uitzonderlij ke situatie voor dat het aantal vacatures in de bouwnijverheid het aanbod ver overtreft. Naar de directeur van het GAB meedeelde, kunnen 146 bouwvakkers wor den geplaatst en zijn er slechts 24 gere gistreerd als werkloos. Bartel jorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ADVERTENTIES Kennemer Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 - IJMUIDEN-OOST Telefoon 4000 Geopend van 11.00 uur v.m. tot 2.00 uur 's nachts. Zondags gesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1