THEO VAN DUIVENBODE RAAKTE BEWUSTELOOS Sparta en pech spanden samen tegen improduktief Ajax (2-1) Ook mening van Kieboom was: Feijenoord speelde zeer slecht Koplopers in Engeland hielden achtervolgers op afstand Laftman denkt nog niet aan aftreden Telstar was El ink wijk nog slechter dan nerveus geworden door klap met vlaggetje van supporter DWS speelde nerveus tegen Fortuna 54 Doelpunt van Boekestein genoeg Dukla oefende tegen Nimes CURCIC HAD NAUWELIJKS IETS TE DOEN LIEBRECHTS VAN TONEEL Tom Okker verloor van Arthur Ashe m MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 12 V Teleurstellend Spannend Punt rijker ADO greep maar twee kansen goed cjicmr. Kans weg ***#WW\#»/WW*AAA/WWWWVWW»#WWWW%A#W fWWWIAAMIMWMMWWWIIIIIIWIIWIIIIIIWIIM In een voor het Amsterdamse DWS be slist teleurstellende wedstrijd <0-1) heeft Fortuna twee zeer belangrijke punten mee naar Geleen genomen. De sterke en stug spelende Fortuna-defensie heeft evenals een week geleden tegen Ajax al les in het werk gesteld om het doel dicht te spijkeren. Overigens heeft de geluksfactor een rol gespeeld, want reeds na vijf minuten spe len werd door een vloeiende combinatie tussen Vonhoff, Rensenbrink en Kruiver de Geleense achterhoede uit verband ge speeld. En terwijl de aanhang reeds juich te spatte de kogel van Kruiver, onhoud baar voor doelman Packbeers op het hout werk. Even later stond Haenen op de doellijn opgesteld bij een schot van Boo gaard, waardoor een zeker schijnend doel punt werd voorkomen. Het zat DWS niet mee, anders hadden de Amsterdammers geruggesteund door een comfortabele voorsprong de tweede helft in kunnen gaan. In die tweede helft scoorde Coenen te gen de verhouding in, bij een van de overigens wel gevaarlijke uitvallen van Fortuna, uit een pass van Fischer. DWS, nerveus spelend, volhardde in de tactiek met voorzetten die te midden van een op eenhoping van spelers terecht kwamen en de Fortunezen stonden dan steeds weer klaar om de situatie op te lossen. Zelfs had de score voor Fortuna hoger kunnen zijn, ware Fischer bij een door braak niet door Dijkstra vastgehouden. De toegekende penalty werd echter ge mist door Vliers en daarom bleef de ■tand 0-1 voor Fortuna. Een zonder overtuiging spelend PSV is voor de tweede maal dit seizoen met 1-0 door Go Ahead verslagen. Dat ge beurde in een sfeerloze wedstrijd, waar in de Deventenaren vooral in technisch opzicht de meerderen waren. Zij opereer den in een veel hoger tempo en besteed den ook meer aandacht aan de afwerking van de aanvallen dan de thuisclub. Het beslissende doelpunt werd in de eerste minuut na de rust gescoord door Boeke stein na een voorzet van de beweeglijke Veenstra, die met aanvoerder Niehaus en doelman Van Zoghei tot de uitblin kers van de Deventer ploeg behoorde. Voetbaltechnisch gezien werd de ont moeting NACXerxes (1-0) een teleur stelling voor de nauwelijks 5000 toe schouwers. Beide combinaties kwamen tot uiterst bescheiden prestaties. Vooral in de Rotterdamse aanval ontbrak het tempo. NAC deed het nauwelijks beter. Het duurde tot de 66ste minuut voor Snoeck bijzonder actief loon naar werken kreeg. Hij ving in de middencirkel de door Vissohers aangegeven bal op en scoorde. MVV en GVAV speelden in Maastricht een harde maar faire wedstrijd. Het spel was antrekkelijk en spannend. Van Leeuwen loste zijn belofte in deze ont moeting lang niet in. Bij het eerste doel punt van Bergstein ging de reservedoel man van het Nederlandse elftal niet vrij uit. Hij reageerde te laat. Vijf minuten later werd Van Leeuwen een tweede maal door Bergstein gepasseerd. De Gro ningers speelden technisch iets beter dan de Maastrichtenaren, maar de MW-ver- dediging was hecht. Willem II is ook aan DOS een puntje rijker (2-2) geworden. Beide teams deden niets voor elkaar onder in deze slechte wedstrijd. DOS, dat het zoals bekend zonder Van der Linden moest stellen, speelde wat directer en nam de leiding door Achterberg, 0-1. Het ijverige Willem II nam na de her vatting door doelpunten van Senders en Timmermans verrassend een voorsprong. Het raakte die echter door een nieuwe dekkingsfout weer kwijt. Block doelpunt te, 2-2. VOETBAL. De Hongaarse kampioens- ploeg Vasas heeft in Santiago de Brazili aanse club Santos een gelijkspel (2-2) af gedwongen. Lima en Pele gaven Santos een 2-0 voorsprong bij de rust, en Korsos zorgdde in de 48e minuut en de 89e minuut voor de eindstand. (Van onze sportredactie) Er waren enkele schijnbare myste ries bij SpartaAjax. Daar was aller eerst de nederlaag van de Amster dammers. Dat vonden althans de Ajax-supporters een mysterie. Daar was verder een afgekeurd doelpunt van de club uit de Watergraafsmeer. Daar was tenslotte het plotseling eh zonder enig aanwijsbaar verband be wusteloos raken van de Ajacied Van Duivenbode, waardoor de kampioens- ploeg 20 minuten met 10 man moest spelen. Dat Sparta met 21 won in een uitverkocht „Kasteel" was ten dele het gevolg van enthousiast voet bal van de Rotterdammers, anderzijds van het volkomen ontbreken van ook maar het kleinste greintje geluk bij Ajax. Dat de Amsterdamse ploeg Van Dui venbode „verloor" was natuurlijk een verzwakking. De Ajacied zakte twintig minuten voor het einde van de wedstrijd zonder dat er een tegenstander in de buurt was en er geen bal binnen zijn bereik, ineen. Hij moest bewusteloos van het veld gedragen worden. Later knapte hij weer helemaal op. Dokter Rolink, de clubarts van Ajax, die tot zijn grote spijt wegens zondagsdienst niet bij de wedstrijd kon zijn, zei er na een gesprek, later op de avond met Van Duivenbode het volgende van: „Jammer, dat ik er niet was, ik zou hem waarschijnlijk wel hebben opgeknapt, zodat hij weer mee had kunnen spelen. Van Duivenbode is overgevoelig. Hij heeft wel meer last van inzinkingen. Hij heeft voor de wedstrijd een klap van een supporter met een vlag- gestokje op zijn hoofd gehad. Dat is ken nelijk hard aangekomen, want hij had zware hoofdpijn. Van Duivenbode heeft vanavond gewoon gegeten, dus een her senschudding zal het wel niet geweest zijn". Ajax scheen aanvankelijk op een grote zege af te gaan, maar paai en lat keerden schoten van Johan Cruyff, toen doelman Doesburg al verslagen was. Fortuin had Sparta in het bijzonder bij het eerste schot van de Amsterdammer tegen het houtwerk. De bal ketste van de binnen kant van de paal uit het doel en draaide toen net langs de verkeerde kant van de andere paal naast het doel. Een voor velen aanvechtbare beslissing van scheids- Hoewel de pogingen van ADO om FC Twente's gevaarlijkste voorhoedespeler Samardzic uit te schakelen niet helemaal zijn geslaagd, is de aanvalslinie van de oostelijke ploeg toch vrijwel niet gevaar lijk geweest. Daarvoor had Samardzic te weinig steun van zijn medespelers. De wedstrijd had een rommelig karakter. ADO kreeg, mede door traag reageren in de defensie van FC Twente, verschei dene goede kansen, maar daarvan werden er als gevolg van voortreffelijk werk van Misic in het doel slechts twee benut, namelijk door Heynen (0-2). Feijeaoords voorzitter Kieboom zei na afloop dat hij zijn club bijzonder slecht vond spelen. Die mening deelde het groot ste deel van het publiek al bij de rust. Feijenoord was in deze wedstrijd, vooral aanvallend, „nergens". Sittardia won dan ook verdiend. De Limburgers trokken al direct na het begin naar voren. Vooral de Joegoslaaf Cebinac leidde menige goede aanval. De Feijenoord-defensie maakte een niet al te beste indruk. Bij het enige doelpunt ging Eddy Pieters Graafland niet helemaal vrijuit. Hij viel na een kopbal van Mares, verloor daarna de bal aan de fel door zettende Louis Dullens waarna de meege komen Mares in het lege doel schoot. Even voor rust leek Feijenoord uit de slaap te ontwaken, toen Moulijn met enkele gevaarlijke soli onrust stichtte in het doelgebied van Sittardia, maar die tendens zette zich in de tweede helft niet voort. De Rotterdamse aanval bleek ook toen zo machteloos dat tenslotte Israel en Haak mee naar voren gingen. Ook dat leverde echter geen doelpunt op. Doesburg verliest wel zijn pet, maar niet zijn hoofd bij deze actie van Keizer. Beide spelers werden wel geblesseerd, maar konden de strijd toch voortzetten. rechter Schalks, die buitenspel consta teerde en niet ten onrechte ontlok te het Amsterdamse deel van het publiek een fluitvoorstelling. Het eerste kwartier van de wedstrijd was ontegenzeggelijk voor Ajax geweest. Cruyff kopte in deze periode een bal bo ven de Sparta-defensie uit in de boven hoek, 0-1. Toen Vermolen na 21 minuten een schot van Bouman van richting ver anderde en Bals daardoor kansloos was geworden, 1-1, verdween de rust bij Ajax. Na de pauze kwamen er opnieuw goede kahsen op een Amsterdamse overwinning, maar Vermolen zag een onnozel balletje van richting veranderd worden door Bals. Sterker nog: Bals graaide de bal in het doel, 2-1, zodat de winst in Rotterdam bleef. Dukla Praag heeft zaterdag een oefen wedstrijd tegen de Franse eerste divisie club Nimes met 2-1 gewonnen. Bij de rust hadden de Fransen met 1-0 de lei ding. De Tsjechische doelpunten kwamen op naam van Nedorost (59e minuut) en Roder (75 minuut). Liverpool en Manchester United heb ben hun leidende positie in het Britse voetbal dit weekeinde verstevigd via klei ne maar bijzonder nuttige overwinningen. Liverpool versloeg Aston Villa met 1-0. Manchester United won met dezelfde cij fers van het als derde geplaatste Not tingham Forest. Omdat nummer vier Sto ke City met 3-0 in Leeds werd geklopt, gaapt er thans een verschil van drie pun ten tussen Manchester United, dat twee de staat en Nottingham Forest, dat de derde plaats bezet. Liverpool heeft weer een punt meer dan Manchester United, maar had daarvoor ook 1 wedstrijd meer nodig. Door het doelpunt dat Gordon Milne na 29 minuten scoorde, bleef Liverpool voor de 22ste achtereenvolgende maal op eigen veld ongeslagen. Villa beschikte over een goede verdediging, maar de aanval was zwak. Manchester United heeft eveneens een imposant thuisrecord. Evenals Liver pool zijn de Mancunians dit seizoen op eigen terrein nog ongeslagen. Een menig te van 52.000 oeschouwers was er getui ge van dat Nottingham Forest de eerste nederlaag leed sinds 13 league-wedstrij den. Denis Law scoorde het enige doel punt in de tweede helft. De uitslagen zijn: Blackpool-Burnley 0-2, Chelsea-Man chester City 0-0, Leeds-United-Stoke City 3-0, Leicester City-Arsenal 2-1, Liverpool- Aston Villa 1-0, Manchester United-Not tingham Forest 1-0, Newcastle United- (Van onze speciale verslaggever) Bislet is weer eens „ouderwets" ge weest. Het „legioen" Nederlanders was, hoe uitbundig ook, in volume niet op gewassen tegen wat de Noorse toeschou wers aan geluid en sfeer produceerden en daarmee werd weer eens getekend welke een prachtige schaats-arena het stadion in de Noorse hoofdstad wel is. De Noren vormen ook een buitenge woon deskundig publiek wat van de Nederlanders over het algemeen nog niet gezegd kan worden. Maar wat niet is kan komen. Als Nederland nu maar eens een paar topwedstrijden te verwerken zou krijgen. Eén van de mannen die het daarover voor het zeggen hebben is de Zweed Sven Laftman, die nu al jaren lang met ijzeren hand de internationale schaatsunie, de I.S.U., regeert. Met ijze ren hand, maar niet altijd even geluk kig. Laftman heeft al jarenlang gebouwd aan een reeks van foutieve beslissingen op allerlei punten. En hij heeft daarbij de objectiviteit veelal uit het oog ver loren. Niet alleen zijn „protectie' van het eertijds zo befaamde schaatswonder Jonny Nilsson uit Zweden spreekt wat dat betreft boekdelen, maar ook het grillige beleid bij de toewijzing van ti- teltoernooien aan de landen en steden. Opvallend is, dat Gothenburg, ondanks een duidelijk gebrek aan belangstelling van het Zweedse publiek, bijna altijd een evenement krijgt toegewezen. Op al die dingen reageert een schaats- publiek als het Noorse er één is, zeer scherp. Vandaar dat een hels fluitcon cert losbarstte, toen de speaker in Bislet aankondigde, dat Laftman de prijzen zou uitreiken aan de wereldkampioen en zijn opvolgers in het klassement. De bejaar de Zweed verblikte of verbloosde ech ter niet en bewoog zich moeizaam schui felend temidden van alle hoon naar vo ren. Wat dan weer aanleiding geeft om te vrezen, dat hij voorlopig nog niet van plan is zijn invloedrijke positie af te staan. WIELRENNEN. De Italiaah keriato Longo heeft in het weekeinde twee over winningen behaald. Na een zege van za terdag in Luxemburg (Harings werd hier vijfde) bracht hij zondag een internatio nale cyclo-cross in Genève op zijn naam. (Van onze sportredactie) Wandelen in een rustige omgeving, enkele uren voor een wedstrijd, dat is de voorbereiding van Elinkwijk op thuiswedstrijden, waarin het geladen, hard wil werken. Tegen dat enthou siasme strijden gaat technisch goede ploegen wel goed af; maar Telstar dat zich nog dicht bij de laatste plaats van de ranglijst Elinkwijk weet is er vergeefs tegen aan gelopen. Wat er ger was, Telstar leek gisteren in Utrecht een nauwelijks geïnspireerde, in een matig tempo voetballende en slecht plaatsende formatie. Elinkwijk benutte maar twee van de zeer vele kansen op goals, maar bleef zelf ont zettend gemakkelijk verschoond van tegendoelpunten. Al na twee minuten ging Elinkwijk het voetballen al veel gemakkelijker af dan Telstar. Van Laatum had de bal voorge trokken, Van de Merkt legde de bal goed neer en vanaf zestien meter schoot hij vervolgens zuiver langs Stuy. Gemakke lijk combineerde Elinkwijk in vergelijking met Telstar, dat erbarmelijk plaatste. Van Laatum kreeg in korte tijd twee kan sen; na een fout van Bielkus schoot hij te slap in, na een fout van Van Essen greep Stuy goed in. Teunisse richtte tegen de paal en binnen een kwartier was zo duidelijk geworden, dat Elinkwijk geen moeilijke wedstrijd speelde. „Zo slecht hebben we hier nog geen ploeg gezien", werd in toenemende mate het oordeel van 5.000 Utrechtse toeschouwers over Telstar dat ook incidentele periodes van kwaliteit bleef ontberen. Maar Elinkwijk liet de kansen, die er ruimschoots kwamen, als een ook zwakke broeder liggen. Althoff mocht de bal op de zijlijn vlak voor de zijlijn binnenhouden, vallen en zo Van Straalen een kans bieden ongehinderd naar Stuy te lopen. Van Straalen wachtte wei zo lang dat Bakker nog kon ingrijpen. En toen, na 43 minuten, ineens een flit sende beweging van het hoofd van Jonker om de bal nijdig naar doelman Curcic van Elinkwijk te jagen. De Joegoslaaf was niet in slaap gevallen van het voor dien schotloze spel van de Velser ploeg en greep afdoende in. Na rust liet trainer Everton 0-3, Sheffield Wednesday-South ampton 4-1, Tottenham Hotspur-Ful- ham 4-2, West Bromwich Albion-Sheffield United 1-2, West Ham Unietd-Sunderland 2-2. De Duitse lijstaanvoerder Eintracht Brunswijk benutte zaterdag in een uitver kocht eigen stadion de kans alleen de leiding te nemen. Eintracht Frankfurt, dat totdusverre in punten gelijk stond, werd met 3-0 verslagen. De club van Elec Schwartz was bepaald niet op dreef. Ulsass de internationaal van Brunswijk werd nauwelijks bewaakt. Hij benutte deze vrijheid uitstekend en had een aan deel in alle doelpunten. Frankfurts tweede plaats bleef behou den, omdat Hamburger SV (zonder Uwe Seeler) tegen Rotweiss Essen niet ver der kwam dan een gelijkspel: 1-1. De Hamburgers staan thans derde op drie punten van de leider. De uitslagen: Duisburg-München 1860 1-2, Bayern München-Karlsruher SC 2-2, Schalke 04-Werder Bremen 0-1. Hambur ger SV-Rot-Weiss Essen 1-1, Kaiserslau- ternijNürnberg 1-1, Borussia Dortmund- Borussia Mönchengladbach 3-2, Stuttgart- Fc Köln 2-2. Fortuna Düsseldorf-Hanno- ver'96 1-0, Eintracht Braunschweig-Ein- tracht Frankfurt 3-0. Anderlecht heeft zijn aanvalskracht na de nederlaag van de vorige week nog niet teruggevonden. Nu werd met 0-0 gelijk gespeeld in de thuiswedstrijd tegen Ant werp. Aangezien concurrent Fc Brugge met 2-2 bij Sint Truiden wegkwam, bleef het verschil met Anderlecht twee punten. De stand in België: Anderlecht 31 pnt. Fc Brugge 29 pnt. en Standard 26 punten. In Italië bleef Inter in het goede spoor door een 2-0 zege op Atalanta. Achtervol ger Juventus bleef op twee punten staan door een 4-1 zege over Fiorentina. De stand is hier: Inter 32 punten, Juventus 30 en Napels 27 punten. Real Madrid, woensdag a.s. de tegen stander van Inter in de kwartfinale van de Europa cup, kwam in Spanje weer eens in aanraking met een nederlaag. Real Zaragoza won met 2-1. Erg belangrijk was dit niet, want de voorsprong van Real bleef vrij groot: 6 punten op Espanol dat 26 punten heeft verzameld. Portugal kent twee leiders: Ben'fica en Academica. Beide ploegen wonnen van resg. Leixoes met 1-2 en van CUF met 2-0. Met elk 25 punten voeren zij de ranglijst aan. Eén Nederlandse schaatser verdween van het toneel: Liebrechts. Zeven maal vertegenwoordigde hij ons land in de grote toernooien, een prestatie, die in de hedendaagse schaatswereld nog slechts wordt overtroffen door Fred Anton Maier. Men had zich van Liebrechts een eer voller afscheid voorgesteld dan dit. De vlekkeloze technicus reed zich niet bij de laatste 16, hetgeen in eerste instantie was te wijten aan pech op de 5 kilometer. Vanaf de tweede ronde heeft Liebrechts op die afstand met een botte linker schaats gereden. Hij kreeg een braam in het ijzer, veroorzaakt door vuil in het ijs, een „defect" dat veel rijders vrezen. Liebrechts heeft zijn grootste prestatie (derde in het wereldkampioenschap ach ter Van der Grift en Kositsjkin) nimmer herhaald hij heeft ook nooit de grote belofte die er van hem uitging ingelost. De keuze tussen wielrennen en schaatsen heeft hem steeds dwars gezeten en is hem tenslotte ook opgebroken. De Visser Van Egmond als spits spelen, was Van Wijk in de middenlinie en moest Bond meer terugkomen dan als aanvals- spits. Elinkwijk verdedigde niet minder rustig, met aanvoerder Van Tamelen als laatste man achter de viermans de fensie. Telstar kon komen, viel ook wel aan, maar bleef dat traag doen en met weinig begrip voor vlotte combinaties. Grote handicaps waren daarbij het vol strekte falen van Matijasic en Jonker en het slechte plaatsen van André en Van Wijk. Eensgezind stonden Matijasic en Bond na een kwartier na rust voor Curcic om een boogbal over Elinkwijks achterhoede af te werken. Eensgezind dacht Elinkwijk aan buitenspel. Van Ravens niet, maar hij moest wel, toen Matijasic en Bond beiden aan de bal kwamen en zodoende alsnog voor buitenspel zorgden. Slecht bleef het bij Telstar, waar ook in de achterhoede grote fouten werden gemaakt. Een kortstondige opleving (een snelle en goede combinatie van Bond en Lefering steekt de armen terecht omhoog. Hij heeft het tweede doel punt voor Elinkwijk gemaakt tegen Telstar. Van Essen en Stuy weten zich gepasseerd. Van Egmond) bracht ook geen succes. Van Egmond schoot namelijk tegen Cur cic op en die dook toen snel op Van Egmonds voet om de teruggesprongen bal weg te grissen. Aangezien Lefering (invaller van de voor rust bij een botsing met de forse Bielkus gewond geraakte Van Straalen) tien minuten voor tijd voor 2-0 zorgde, zochten de Utrechtse toeschouwers net iets eerder dan verwacht met een gerust gesteld gemoed de weg naar het schaats- scherm weer op. Gerustgesteld, omdat ook Telstars optreden bij dat tweede doel punt niet getuigde van kwaliteit. Een vrije trap van Blaauw daalde in een hoek van het strafschopgebied waar Lefering genoot van zijn vrijheid. Stuy stortte zich uit het doel, maar de afstand was te groot om te overbruggen en zodoende was de baan geheel vrij voor Leferings goede schot. Tom Okker heeft de halve finales van het herenenkelspel van de internationa- le-tenniskampioenschappen van Philadel phia niet bereikt. In de kwart eindstrij den kwam hij uit tegen de Amerikaan Arthur Ashe, die sinds Dennis Ralston naar het beroepstennis overging de sterk ste Amerikaanse amateur is. Okker ver loor met 3-6. 8-10. Ashe won de eerste set met een mach tige, keiharde opslag, gemakkelijk. In de tweede set gaf Okker hem meer partij. Bij de stand 8-7 in het voordeel van on- ze. landgenoot had deze wee setpoints. Hij miste echter beide kansen en werd tenslotte het slachtoffer van een dubieu ze beslissing van de umpire. In de eerste ronde had Okker een ze ge behaald op de Mexicaan Joaquin Loyo Mayo. De Nederlandse kampioen zege vierde toen met 6-3 6-0. Tom Okker verloor zondag met zijn Amerikaanse partner Cliff Richey de finale in het dubbelspel. Zij werden met 3-6, 4-6 verslagen door de Brits-Amerikaanse com binatie Mark Cox-Bob Lutz.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 12