Latijns-Amerika kernvrije zone Geen reacties in Sovjet-Unie op de alarmtoestand in China Premier Tsjoe En-Lai noemt Moskou „grootste rivaal VS wil naar Venus en Mars Jacques Soustelle kandidaat voor Franse kamerverkiezing Mantanq ■Bill r Van dag tot dag Het gesprek van Schade in Brugge door bomaanslag Malinovski Volkswagenfabriek in Bulgarije Lunar Orbiter-3 klaar voor foto's Produkties van Montreux-festival voor kleuren-t.v. Toneelstuk over Adolf Eichmann Vietcong-aanval op hoofdkwartier van Westmoreland J DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL amm MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 EN Geen verrassing 99 Politieke onrust in Aden eist negen levens 1:1® iiiii lift Vanavond sluiten de meeste politieke partijen hun verkiezingsstrijd af met ver gaderingen in regionaal, plaatselijk en nationaal verband. In Amsterdam gonst het deze avond van bedrijvigheid, omdat de hoofdbesturen van politieke partijen daar op de laatste loodjes beslag probe ren te leggen door grote openbare bij eenkomsten in de bekende gelegenheden als Kras, Frascati, enzovoort. De P.v.d.A.-karavaan heeft nu ook zijn laatste pleisterplaats, dat is de hoofdstad, bereikt en van socialistische zijde is men ervan overtuigd dat deze spectaculaire onderneming vrucht heeft afgeworpen. In hoeverre die vrucht zal rijpen tot een duidelijk verkiezingssucces is moeilijk te zeggen, vooral omdat men in het alge meen zeer goed weet hoe weinig het on derdeel propaganda bij verkiezingen meestal uithaalt. Niet, dat goedgerichte reclame voor politieke doelstellingen geen „klanten" kan winnen, maar het gaat bij verkiezingen om zulke reusachtige aan tallen dat geen enkele partij kan staan of vallen door goede of gebrekkige pro paganda alleen. Een voorbeeld van die stelling zou D'66 kunnen leveren, omdat deze nieuwe par tij zo goed als geen propaganda van de grond heeft kunnen krijgen en toch heeft weten door te dringen in de aandacht van het publiek. Dat laatste is duidelijk te constateren in „het gesprek van de dag", en ook bij diverse vergaderingen en bijeenkomsten die deze groep heeft gehouden. Een enquête van de „Tele graaf" voorspelt zelfs zes zetels voor de Democraten '66, waardoor deze partij op één lijn zou komen te staan met de Boe renpartij en de P.S.P. De onbetrouwbaar heid van dergelijke enquêtes is al meer malen gebleken, als men tenminste op de exacte getallen zou willen afgaan. Wel geven zij vaak een goede afschaduwing van de tendens, die een verkiezing kan kenmerken. De tendens van de komende verkiezingen zou dan zijn, dat de grote partijen gevoelige verliezen zullen lijden en de kleine partijen in het algemeen favoriet zullen blijken. Deze tendens is trouwens al eerder tot uiting gekomen, toen provinciale en ge meentelijke verkiezingen zo'n opzienba rende verschuiving in de richting van kleine, nieuwe partijen te zien gaven. De P.S.P. is naast D'66 kandidaat voor een grote aanwas, vergeleken bij de hui dige samenstelling van de Tweede Ka mer. Ook dat is een groep die betrek kelijk weinig aan propaganda heeft kun nen doen. De Boerenpartij heeft anti-pro- paganda gevoerd door interne onenigheid en daarbij komt dat de rol van de heer Koekoek als „image" dezer partij sterk heeft geleden onder zijn kennelijke on macht, woorden in daden om te zetten, vooral wat betreft de organisatie van zijn partij. De regeringspartijen die de laatste ja ren door mislukking van het kabinetsbe leid het odium van „veel geschreeuw, weinig wol" op zich hebben geladen, zul len ongetwijfeld bij deze verkiezingen de consequenties daarvan moeten onder gaan. Men wil het in ons land duidelijk in iets nieuws zoeken en daarom zijn de kansen op onverwacht grote successen van betrouwbaar lijkende nieuwkomers zeer groot. Daaruit kan men concluderen dat in de nieuwe Kamer een geduchte oppositie de kop zal opsteken, waarin groepen als P.S.P. en D'66 elkaar op diverse punten zullen weten te vinden. Dat vooral jon geren in deze twee partijen een behaag lijker onderdak zullen vinden dan zij elders durven verwachten, geeft stof aan het vermoeden dat in het algemeen een verjonging der politieke denkbeelden in de komende parlementaire periode zich duidelijker zal baanbreken dan tot dusver ooit is voorgekomen. ^mym/ummwtiwwMWWwwwwwwwiwiwwwwwwiwuw MEXICO (AP) - In Mexico hebben gis teren eenentwintig Latijns-Amerikaanse en Caraibische landen officieel een ver drag goedgekeurd dat bedoeld is om een kernvrije zone te scheppen in het zuiden van het westelijk halfrond. Het zal de grootste kernvrije zone tot dusverre wor den en de eerste in een bevolkt gebied Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties telegrafeerde de con ferentie een boodschap waarin de over eenkomst een belangrijke mijlpaal wordt genoemd bij het langdurige en moeilijke zoeken naar vrede. Hij wees erop dat dit de eerste kernvrije zone in een bewoond deel van de aarde zal zijn. BRUSSEL (ANP) In Brugge is in de nacht van zondag op maandag een bom ontploft bij de ingang van het paleis van Justitie. De entree van het paleis werd vernield. De ontploffing richtte voorts grote schade aan in de omgeving. Eeuwenoude glas-in-loodramen van de Heilige Bloedkapel en de gevel van het stadhuis, werden ernstig beschadigd. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Men tast volledig in het duister over de motieven van de aanslag. MOSKOU (AFP) De Russische minister van Defensie, maarschalk Rodion Mali novski, is ernstig ziek, zo is uit welinge lichte bron in Moskou vernomen. Hij zou al drie maanden in het ziekenhuis liggen. De 68-jarige maarschalk is al tien jaar minister van Defensie, nadat hij als zo danig maarschalk Zjoekov was opgevolgd Op 7 november 1966, bij een militair de- filé op het Rode Plein, verscheen Mali novski voor het laatst in het openbaar. WASHINGTON (AFP en Reuter) Een Amerikaanse wetenschappelijke commis sie die president Johnson moet adviseren heeft maximale en onmiddellijke voor rang aanbevolen voor onbemande ruimte- vluchten naar Venus en Mars. Het doel van deze vluchten moet zijn, vast te stellen naar welke van de plane ten in de jaren zeventig als de Ver enigde Staten een man op de maan wil len brengen een intensiever onderzoek zal worden ingesteld. De commissie wil dat bijzondere aan dacht wordt besteed aan een onbeman de vlucht om de aard van de atmosfeer van Venus vast te stellen. Een dergelijke vlucht zou tegen 1970 kunnen worden uit gevoerd en zou gegevens moeten leveren voor een eventuele poging voor een zachte landing van een Surveyoor-cabine tegen 1973. SOFIA In Bulgarije zijn besprekingen gaande met de Volkswagenfabrieken be treffende de vestiging van een bedrijf van de Volkswagens in dit land. Dit zou het eerste bedrijf van Volkswagens wor den in een Oosteuropees land. (Van onze correspondent) MOSKOU. AI moet het feit dat Mao Tse-Toeng voor alle aan de grens met de Sovjet-Unie gestationeerde Chinese troepen de alarmtoestand zou hebben afgekondigd, het conflict tus sen Peking en Moskou verder ver scherpen, toch heeft het voorlopig geen Russische reactie uitgelokt. Slechts indirect is de Russische be volking er tot dusver van op de hoog te gesteld dat de anti-Russische pro paganda in China zich nu steeds na drukkelijker tot het leger richt. Blijk baar wil de Russische leiding de zaak nog niet dramatiseren, omdat men in de mogelijkheid van een groot mili tair conflict voorlopig niet gelooft. Mao zou hebben verklaard dat er Rus sische militaire activiteit heerst langs de strategisch belangrijke provincie Sin- kiang, waar de kernproefterreinen van China zijn gevestigd. SLECHTS terloops schrijven Russische bladen, die zich vooral bezighouden met de nu al drie weken ononderbroken voortdurende Chinese demonstraties voor de Russische ambassade in Peking, over het steeds meer betrekken van het leger in de campagne tegen de Sovjet-Unie. Zaterdagavond meldde, bijvoorbeeld, het partijblad de Pravda zonder com mentaar dat de Chinese minister van De fensie, Lin Piao, een dagorder had uitge geven. Daarin werden alle verloven voor officieren en manschappen ingetrokken. De militairen werd opgedragen zich uiter lijk 20 februari weer in hun garnizoenen te melden. Of dit bevel te maken heeft met de alarmtoestand voor de grenstroe pen of met gebeurtenissen in de binnen landse politiek, valt moeilijk te beoorde len. Zaterdag werd ook gemeld dat in Peking een militair gezag is ingesteld. In Moskou hebben het afgelopen week einde berichten de ronde gdaan dat pre mier Tsjoe En-Lai de Sovjet-Unie ook in het militaire vlak de voornaamste rivaal van China zou hebben genoemd. De in de Russische hoofdstad voor wat meer bezonnen doorgaande Chinese regerings leider zou hebben gezegd dat een van de voornaamste opgaven voor het Chinese leger is zich tegen de Sovjet-Unie te verzetten. In Moskou is zaterdagavond ook offi cieel bevestigd dat Chinese staatsburgers bij doorreis of bij het binnenkomen van de Sovjet-Unie voortaan weer een visum nodig hebben. De Russische autoriteiten zullen daardoor het doorreizen van Chi nese studenten gemakkelijker in de hand kunnen houden en zo kunnen reguleren dat incidenten met grote groepen Chine zen, zoals de laatste tijd enkele keren hebben plaatsgehad, worden vermeden. STEEDS VAKER melden de Russische bladen ook incidenten in verband met het internationale transport tussen de Sovjet- Unie en China. Een vermindering van het land- en luchtverkeer tussen beide landen zal niemand meer verrassen. In de gehele Sovjet-Unie gaat de golf van protestdemonstraties onverminderd voort. De afgelopen dagen hebben in vrij wel alle grote steden bijeenkomsten plaatsgehad. Naast de steun voor de poli tiek zoals Moskou die thans voert, werd daar geëist dat de anti-Russische hysterie in China zou worden beëindigd en de veiligheid van het Russische personeel in de Russische ambassade zou worden ge garandeerd. Bij de Chinese ambassade in Moskou werd het rustiger, nadat onbevestigde be richten Moskou binnenkwamen van min der Chinese druk op Russische diploma ten in Peking. PASADINA (REUTER) De Lunar Orbiter 3 is met succes in een lagere baan om de maan gebracht. Woensdag zal be gonnen worden met het maken van opna men van de maan. De opnamen van de maan zullen worden gemaakt van een af stand van nog geen 45 kilometer. mmmm ADEN (REUTER) Zondagochtend is in Aden weer gevochten. Een Arabische politieagent werd gedood, vijf werden ge wond. De politie schoot op betogers en verwondde er vier. Het uitgaansverbod, dat bij het aanbreken van de dag was opgeheven, is weer ingesteld. In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie gewonde Arabieren in een ziekenhuis gestorven. Het aantal doden is daardoor op negen gekomen. Er zijn bij de relletjes dertig mensen gewond. Vanochtend zijn drie Britse soldaten ge wond, toen een handgranaat naar een patrouille werd gegooid. In Aden heerst een gespannen toe stand. Britse militairen patrouilleren er in de straten en fouilleren ieder een op wapens. Op de foto licht een Britse soldaat de tulband van het hoofd van een voorbijganger. (Van. onze correspondent) PARIJS. Op het laatste moment, slechts een goed uur voor het sluiten van de termijn, heeft gisteravond De Oaulles voormalige rechterhand Jacques Soustelle die na de Al gerijnse oorlog in ongenade viel, zich vanuit het buitenland officieel kandi daat voor de Kamerverkiezingen van volgende maand laten stellen. ADVERTENTIE i Onder de beschuldiging van staatsge vaarlijke activiteiten werd in de tijd van de geheime legerorganisatie, de O.A.S. tegen hem een gerechtelijke vervolging ingesteld. De afgelopen drie jaar verbleef Soustelle, die één van de eerste Fransen was die zich in 1940 in Londen achter De Gaulle stelde, in het buitenland als balling, voortvluchtig. Soustelle, die van huis uit etnoloog is en verschillende belangrijke ministerpor tefeuilles in diverse regeringen van De Gaulle beheerde, heeft zich kandidaat ge steld voor de stad Lyon, een district dat hij ook vroeger al in de Kamer vertegen woordigde. Wanneer Soustelle nu haar Frankrijk komt om zijn campagne per soonlijk te kunnen voeren, zal hij aan de grens ongetwijfeld worden gearres teerd. Misschien zou hij na enkele dagen wel weer op vrije voeten kunnen worden ge steld. Maar het is evenmin uitgesloten dat hij dat risico liever vermijdt door vanuit het buitenland een propaganda campagne onder zijn vroegere kiezers in Lyon te lanceren. Mocht hij dan gekozen worden dan zal zijn parlementaire on schendbaarheid Soustelle in staat stellen ongestraft naar zijn vaderland terug te keren. Met Soustelle hebben nog zo'n 3000 ge gadigden zich ingeschreven voor de wed loop naar de 486 kamerzetels die op vier en elf maart zullen worden verdeeld. De campagne is vandaag geopend, ofschoon De Gaulle zijn eerste verkiezingsredevoe ring vorige week donderdag al uitsprak en de portretten van het staatshoofd, van Mitterrand, Lecanuet en van Giscard d'Estaing de Fransen al sinds weken ge biedend wijzen op hun plichten jegens het vaderland. De voornaamste lijsttrekkers, onder wie ook premier George Pompidou, zijn al sinds enkele weken in het hele land de boer op gegaan. Maar de strijd zal in alle hevigheid vermoedelijk pas ontbranden wanneer van 22 februari af ook de televi sie in de campagne wordt ingeschakeld. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de „Gouden Roos van Montreux", het internationale concours voor amuse mentsprogramma's, worden enkele pro dukties in kleur voor de televisie opge nomen. Het concours wordt van 21 tot 29 april door de stad Montreux georgani seerd onder auspiciën van de Europese Radio Unie in nauwe samenwerking met de Zwitserse televisie. Behalve de „Gouden Roos" worden dit jaar ook weer een „Zilveren Roos", een „Bronzen Roos", een „Speciale prijs van de stad Montreux" voor de grappigste in zending, en een door een internationale persjury toe te kennen „Persprijs" be schikbaar gesteld. De kleurenprodukties mogen niet mee dingen naar de „Rozen", die aan zwart wit-programma's voorbehouden blijven. Ze mogen alleen „hors concours" worden in gezonden. Evenals voorgaande jaren heeft elke deelnemende televisieorganisatie een ver tegenwoordiger in de jury. Voor Neder land is inmiddels aangewezen de heer Dick van Bommel, hoofd van de Afde ling Gevarieerde Programma's van de NCRV en lid van de NTS-werkgroep Amu sement. De Nederlandse inzending naar Montreux zal begin maart worden geko zen. Robert Shaw, schrijver van de roman „The man in the glass booth" (de man in de glazen kooi) over de arrestatie en het proces van Adolf Eichmann, heeft zijn boek omgewerkt tot een toneelstuk. Het zal in september in Londen worden opge voerd door The Royal Shakespeare Com pany. Het stuk zal worden geregisseerd door Harold Pinter. De rol van Goldman zal worden gespeeld door Donald Plea sence. ADVERTENTIE in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt.dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef! Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten. SAIGON (REUTER en AFP) Ruim één etmaal na het aflopen van het be stand ter gelegenheid van het boeddhis tische nieuwjaar hebben leden van de Viet-Cong geprobeerd het Amerikaanse hoofdkwartier in het hart van Saigon met mortiergranaten te beschieten. Hoewel geen van de granaten het hoofdkwartier van generaal Westmoreland troffen, kwa men twee granaten terecht op een konvooi van Zuidvietnamese parachutisten, van wie er negen werden gedood en negen gewond. Kort na de aanval, die in het centrum van de stad werd uitgevoerd, ontplofte op achthonderd meter van het Amerikaanse hoofdkwartier een voorraad mortiergra naten in een huis, dat geheel explodeerde Hierbij werden 23 mensen gewond. De Amerikaanse en Zuidvietnamese strijd krachten hebben gisteren de operaties met volle kracht hervat. De Verenigde Staten besloten gisteren evenwel de luchtbombardementen op Noord-Vietnam niet onmiddellijk te her vatten, in afwachting van een eventueel vredesteken uit Hanoi. Een zegsman in Washington verklaar de zaterdag dat de bombardementspauze naar verwachting een paar dagen, „mis schien langer", zal voortduren. Washing ton hoopt dat Hanoi alsnog met één of ander vredesinitiatief komt. Een zegsman van de Noordvietnamese ambassade in Cairo deelde zaterdag mee, dat Noord-Vietnam elk vredesaanbod zou aanvaarden dat uitgaat van het stopzetten van de bombardementen. Grondverschuiving. Nabij Medan op Noord-Sumatra zijn zeventien mensen om het leven gekomen door een grond verschuiving. Samenwerking. Oost-Duitsland en Egyp te zijn overeengekomen hun samenwer king op wetenschappelijk en cultureel gebied uit te breiden. Technici. Honderd Tsjechische technici zullen binnenkort een jaar in de voor naamste Cubaanse nikkel- en kopermij nen gaan werken. Romeinse staking. De meeste van de 22.000 ambtenaren van de stad Rome zijn 48 uur in staking gegaan om te protesteren tegen vertragingen bij de uitvoering van een organisatorische verandering. Chamberlain. Mevrouw Neville Chamber lain, de weduwe van de voormalige, in 1940 overleden Britse premier, is zon dag in de ouderdom van 84 jaar overle den. Overstromingen. Ruim 65 percent van de wegen in Peru is door overstromingen onbegaanbaar geworden. Door stortre gens en grondverschuivingen, die het land de afgelopen week hebben geteis terd, zijn 43 mensen om het leven ge komen. Visvergiftiging. Duizenden forellen, waar de ruim een miljoen gulden zijn zondag in een forellenkwekerij bij Tre- viso in Italië vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in. Sneeuw. In Zuid-Italië is veel sneeuw ge vallen. Het verkeer in de bergstreken is lamgelegd. De temperatuur is tot be neden het vriespunt gedaald. In mid den- en Noord-Italië is het mooi weer. In Rome schijnt de zon. Slanker. Een Britse firma die een order heeft om de komende maanden voor 100.000 pond dameskleding te leveren aan de Sovjet-Unie heeft ontdekt, dat de Russische vrouwen slanker worden. Huwelijks-call. De Westberlijnse politie heeft een callgirl-organisatie opgerold die zich naar buiten uitgaf voor een hu welijksbemiddelingsbureau.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3