„Tachito" wil dictator worden van arm en geknecht Nicaragua Echtpaar met twee kinderen mag geen buitenlands kind adopteren J "f: BRANDARIS Brandaris omdat die goed zwaar is Familie Somoza begon klein maar is nu machtig en rijk Finland probeert smokkel van babies aan banden te leggen zeiden de jongens: „Hé, ben jij van merk veranderd?" Draai er eentje van me, zei ik. Weet je meteen waarom.-En mooi dat ik de volgende dag allang niet meer de enige Brandaris-man was. Logisch. Brandaris is pure shag. Lang van draad. Eerlijke tabak. Van Douwe Egberts, dat zegt genoeg. Geschil over bouw bejaardencentrum Havenberichten Gasontploffing bij Santpoort Strijd tegen de geest van Beerman MAANDAG 13 FEBRUARI 196 7 4 (Van een medewerker) Nicaragua is zondag weer en nog onverbloemder een Somozaland dan het de laatste jaren is geweest. Er werden verkiezingen om het presidentschap gehouden. Na een stromannenbewind van vier jaar heeft de tweede zoon van dictator Anastasio („Tacho") Somoza besloten, in eigen persoon kandidaat te staan. Dat hij als overwinnaar uit de bus zal komen werd door politieke waar nemers nauwelijks betwijfeld. Klein begonnen Aanslagen Prensa verboden A nders Tacho - fA DOÜWE EGBERTS ZWARE SHAQ yBi» éflÈCTÊD DARK SHA.Ü 'WmcCö In dubbelwandige tabakszak 1,25 Meer dan dertig jaar is het de Somo za's nu al gelukt bij voorkomende gele genheden zichzelf, of hun marionetten, gekozen te krijgen. Wat daarbij telkens werd betwijfeld was de eerlijkheid van de opgemaakte uitslag. De oppositie, die samenwerkt koestert weinig hoop, dat het ditmaal anders zal aflopen. 1 Zo ziet het er naar uit, dat Anastasio Somoza Debayle („Tachito" oftewel de kleine Tacho) straks een nevelig presi dentschap kan toevoegen aan de niet mal se lijst van zijn functies. Hij is al opper bevelhebber van het familiale machtsin strument, het leger. Bovendien is hij pre sident van de Nicaraguaanse koopvaardij, van de kustvaartmaatschappij en van de luchtvaartonderneming „Lanico". Men mag niet uitvlakken dat hij ook al diver se beslommeringen aan het hoofd heeft die samenhangen met het bezit van reus achtige katoen-, rijst- en koffieplantages. is, X ■Jk y. Luiz Somoza is het „rode lid" de familie. En dat zijn dan nog maar een paar partjes van de onvoorstelbare rijkdom men die vader Somoza in zo'n dertig jaar vergaarde. Senior is klein begonnen Na zijn studie aan de universiteit van Leon heeft hij aan de Pearcheschool in Philadelphia een commerciële opleiding gevolgd, waarvan hij blijkbaar nogal wat profijt heeft gehad toen hij eenmaal de touwtjes van het Nicaraguaanse bestuurs apparaat in handen had gekregen. Maar zijn eerste baan was een bescheiden agent schap van een autofabriek. Niet minder dan zes jaar (van 1919 tot 1925) heeft hij de eindjes moeilijk aan elkaar kunnen knopen. Er kwam een eind aan toen on 1926 een revolutionaire beweging waarbij hij zich had aangesloten, de macht wist te veroveren. Generaal Jose Maria Moncada, die daarbij op de presidentszetel verzeild raakte, beloonde Somoza sr. voor zijn bij drage tot de omverwerping met het gou verneurschap van Leon. Somoza sr., die toen een blauwe maandag in het over heidsapparaat werkzaam was geweest als ontvanger der belastingen, demonstreer de een zo groot respect voor de Ameri kanen, dat die in 1932 hun troepen alleen maar wilden terugtrekken als hij chef van het leger zou worden. Dat werd hy inderdaad. Bij een in 1936 uitgevoerde staatsgreep begon een tijdperk waarin hij dictator voor of achter de schermen was. Een dictator die zich geleidelijk meester maak te van het grootste deel der economie. Hij werd één de grootste grootgrondbe zitters van het land. Zijn V-haciendas, suikerfabrieken, bier- en textielfabrieken plus ondernemingen waarover „Tachito" nu zeggenschap heeft, vormen zijn on voorstelbare rijkdom. Maar die rijkdom is deels bijzonder kwetsbaar, omdat hij hangt aan de zijden draad van voortge zette familie-dictatuur. Aan verzet heeft het in de loop der ja ren niet ontbroken. De .„persoonlijke charme" die vader Somoza aan de dag legde bij zijn optreden in het openbaar, noch de inspanning die hij zich getroostte voor wolkenkrabberbouw in de hoofdstad Managua en voor het wegennnet konden de journalist Rigoberto Loper Perez ervan weerhouden, hem in september 1956 bij een aanslag dodelijke verwondingen toe te brengen. De moordenaar zelf werd na zijn daad door lijfwachten van de dictator doodgeslagen. Zoals de hele toestand in Nicaragua symbolisch is voor de armoede, het anal fabetisme en de ziektewoekering in grote delen van Latijns Amerika, zo was het drama van die aanslag op een dansfeest in Leon tekenend voor de haat die de So- moza-heerschappij oproept bij de tegen standers en voor de meedogenloosheid waarmee tegen die oppositie wordt opge treden. Omdat zij geen mogelijkheden zien voor een onbloedige beëindiging van de huidige dictatuur, grijpen verscheidene tegenstan ders naar gewelddadige middelen. Het re- gime-Somoza wordt ook niet bepaald ge kenmerkt door zachtzinnigheid. In novem ber van het vorige jaar nog is een jonge advocaat, Silvio Parodi, lid van een voor aanstaande conservatieve familie, door de Nationale Garde om het leven gebracht. Merkwaardigerwijs heeft zich bij dit alles verscheidene jaren geen persbreidel voorgedaan. De grootste krant van de hoofdstad. La Prensa behoorde tot de vaste belagers van het Somoza-beleid. De directeur van dat blad, Chamorro, is vo rige week echter gearresteerd na de bot singen tussen het leger en uiteengejaagde demonstranten van de oppositie, waarbij vier militairen en zestig burger-rebellen zouden zijn gedood of gewond. De demonstranten die de hun toegesta ne demonstratietij d zouden hebben over schreden, zochten hun toevlucht in het Gran-hotel waar zij 117 Amerikaanse en andere buitenlandse gasten gijzelden. Tenslotte kwam door bemiddeling van Amerikaanse ambassade een regeling tot stand waarbij de demonstranten een vrij geleide kregen en hun gijzel, ars lieten gaan. Toen de opposanten later toch weer aan het demonstreren gingen maakte de familie Somoza korte metten met hen. 130 van hun leiders werden achter slot en grendel gezet. La Prensa en een andere krant werden verboden. Vijf radiosta tions werd het zenden onmogelijk ge maakt. Anastasio Somoza Debayle verschilt nogal wat van zijn broer Luis. Heeft Luis (die achttien november 1922 in Leon werd geboren) behalve een Amerikaans- militaire ook een Amerikaanse landbouw ingenieursopleiding genoten, bij Anastasio was dit alles (Amerikaans) militair wat de schoolklok sloeg. Hij werd opgeleid in West Point. In 1955 haalde hij in de Verenigde Sta ten een militair vliegbrevet. Toen Luis na de dood van Anastasio sr. president werd, nam Anastasio jr. die tot dan toe al snel was opgeklommen op de Nicaraguaanse militaire ladder, het opperbevel van de strijdkracht op zich. Anastasio jr. piekert minder over sociale verbeteringen dan Luis. Die laatste is dan ook al door zijn vader betiteld als „de rooie van de fa milie Somoza". Anastasio jr., vijf december 1925 in Leon geboren, heeft zijn hart verpand aan het leger, dat het voornaamste instrument is voor behoud van het conservatieve regi me. In zijn vrijetijdsbesteding lijkt hij een beetje op zijn vader in de periode dat die nog in de autohandel zat. Vader Tacho Somoza was voetbal- en bokspromotor Tachito is voorzitter van een nationale sportcommissie. Luis en Anastasio zijn beiden huisvader. Luis en zijn vrouw heb ben zes, Anastasio en zijn vrouw vijf kinderen. Presidents-kandidaat Anastasio droomt ervan een zo krachtige president te wor- (Van onze correspondent) WAGENINGEN Een arbitragecom missie is momenteel bezig te bemiddelen in het geschil tussen het stichtingsbestuur van het protestants christelijk bejaarden centrum „De Nudehof" en de architect van dit gebouw, de heer J. van Tricht uit Utrecht enerzijds, en de aannemer van het gebouw, de heer C. Koelink uit Hilversum, anderzijds. Het bestuur van de stichting accepteert de oplevering van het gebouw niet, omdat het werk niet naar behoren zou zijn uit gevoerd. De verbeteringen, die het stich tingsbestuur wenst, zouden een bedrag belopen, dat tussen honderd- en driehon derdduizend gulden ligt. Zaterdag te IJmuidrn aangekomen: Iron Horse, van Vitoria, voor IJmuiden: Caravel, Avon! mouth: Tor Anglia. Immingham: Pamir. Dagen- ham; Transoceania Franceses, Halifax; Clothilda- M, Londen, voor IJmuiden: SpaamestroomL Hull; Saint-Philippe, Hamburg; Diligentia. Bir kenhead; Jans, Londen; Paula Rahmann, Ham- burg; Hondsbosch, Londen, voor Zaandam: Wotan, Dagenham; Boekanier. Londen; West Riding Goole; Ardgarvel, Yelland; Swift 3 Londen: Tartu, Ventspils: Mercurius, Paramai ribo: Iserlohn, Hamburg; Plover, Felixtowe Zondag te IJmuiden aangekomen: Neptun van Wisbeck; Havel, Hogenaes; Hannes Lunsted, Vastervik; Algol. Bremen; Viola, Milfordhaven, voor IJmuiden: Catharinapolder, Grangemouth; Göttingen, Antwerpen; Herta, Liverpool: Realta Dagenham; Hathor, Hamburg. Stormont, New castle on Tyne; Pantjaran Sinar. Hamburg; Aardenburgh, Stockholm; Buchenstein, Bremen; Draco. Aarhus; Alcetas. Rotterdam; Belvare, Cadiz, voor IJmuiden; Dania, Kopenhagen. Gré Londen; Titania. Bristol: Conger, Manchester; Majo. Vastervik; Gebina, Halmstad; Clio, Odense: Zwartewater, Aberdeen. Amasus, Bre men, voor IJmuiden. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Hannover- land, naar Le Havre; Penthievre 2. Nantes: Hans Oldendorff, Piombino, van IJmuiden: Thule 2, Delfzijl; Thea. Londen, van IJmuiden; Loulea. Hamburg: Rio Belgrano, Antwerpen; Nieuwe Waterweg. Rotterdam; Helena Schepers. Helsing- borg. Geestdijk, Boston, van IJmuiden: Spes. Swinoucsjie, van IJmuiden; Djajawitya. Bremer haven; Sumatra, Rotterdam; Bruse, Oslo; IJ- stroom. Leith; Giessenkerk, Londen; Adonis, Paramaribo; Jean-E„ Londen; Pericles. Bilbao; Saxen, Gothenburg, van IJmuiden; Kolymales. Leningrad, van Zaandam; Gautatyr. Le Havre. Tor Anglia, Immingham: Djatianom, Hamburg: Equator, Londen, van IJmuiden Zondeg vertrokken van IJmuiden: Picoblanco, naar Avilez. van IJmuiden; Rijnstroom, Shore- ham; La Paloma, Ipswich; Kalydon, Noordzee: Zaanstroom, Huil; Vliestroom, Sheerness; Sarpe- don, Rotterdam; Maud, Duinkerken; Amalien- borg. Curacao; Neptun. Wisbeck; Bernard, Ko penhagen. Maandag te IJmuiden aangekomen: Ilse-M., van Rotterdam; Montferland. Fortaleza; Hein- rich Kniippel, Gefle, voor Beverwijk (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt betekent dit, dat het betreffende schip naar of van Amsterdam is gegaan.) den dat hij niet langer Tachito maar net als zijn vader Tacho zal heten, maar de vooruitzichten lijken voor hem niet onbe wolkt. Niet dat hij gauw zal bezwijken onder de druk van de politieke oppositie, waar de meeste lakens trouwens worden uitgedeeld door lieden die door het regi me in de welvaartswatten zijn gelegd en die nog meer vrijheid wensen maar geen fundamentele wijziging van het systeem. Niet, dat er een communistische staats greep dreigt. Er manifesteert zich maar heel weinig communisme in Nicaragua, al wordt de conservatieve presidents-kan didaat, dr. Fernando Aguero door de pro pagandisten van de Somoza's als een vol geling van Moskou bestempeld. Het voor naamste gevaar voor Luis en Anastasio schuilt hierin, dat Washington weieens zou kunnen besluiten zijn steun aan hun bewind te staken. Hier en daar in de V.S. rijst wat twijfel aan de vroeger zo vaste overtuiging dat de Somoza's hét recept tegen communisme en Castroïsme zijn. Vrijdagmiddag om half drie heeft zich nabij Santpoort een gasontploffing voorge daan bij de aanleg van de aardgasleiding van Alkmaar naar Driehuis. Men was ter hoogte van de Biezenweg in Santpoort- Noord bezig met het ontwateren van de buis en daartoe had men een kolkje ge maakt om het water te lozen. Omdat de kanten afkolfden legde men met een kraanwagen stalen platen tegen deze kan ten. Met het water is er lucht en waar schijnlijk door tot nu toe onbekende oor zaak ook gas uit de uitwateringspijp in het kolkje gekomen. De hitte van de uit laatpijp van de kraanwagen kan voldoen de zijn geweest om het gas-luchtmengsel te doen ontploffen en ontbranden. Door de grote steekvlam werden drie mannen aan gelaat en handen gewond. Het waren een vijfendertigjarige Marokkaan, een eenendertigjarige Fransman en ene zes entwintigjarige inwoner van Alkmaar, die allen naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden zijn gebracht. (Van onze correspondent) HELSINKI In Finland is uitge lekt dat een illegaal bemiddelingsbu reau in Denemarken er in is geslaagd zonder inmenging van de Finse of Deense Raad van Kinderbescherming een groot aantal kinderen naar Dene marken te smokkelen. Het aantal le gale adopties bedroeg ongeveer tach tig in 1966. Men neemt aan dat op il legale wijze zeker een vier- a vijfvou dig aantal baby's „verdwenen" is. Enkele dagen geleden werd een jong Deens echtpaai aan de Finse grens aan gehouden. Bij controle bleek dat de zui geling in hun gezelschap een pasgeboren Fins kindje was dat zij zonder enige for maliteit hadden overgenomen van de moe der. In vele Finse dagbladen verschenen de laatste maanden advertenties van Deense echtparen die langs deze weg een adoptie trachtten te bewerkstelligen. Men beloof de vergoedingen en zelfs vergoedde men f* (Van onze correspondent) De veertigjarige Bunnikse econoom „wel met sociale inslag" drs. W. G. Blaauw en zijn 37-jarige echtgenote mr. A. Blaauw-Meijer strijden al twee jaar tevergeefs tegen de „Geest van Beer man", in casu de ministeriële beschik king van de ex-justitie-bewindsman over de adoptie van buitenlandse kinderen. Deze beschikking ook door oud-minister Samkalden gehanteerd, houdt in dat al leen echtparen met ten hoogste één kind een buitenlands pleegkind kunnen adopte ren. Op 30 mei 1965 gaf het echtpaar Blaauw zoons van vijf en zeven jaar de minister van Justitie te kennen een „buitenlands kind in nood" te willen adopteren. „Aanvankelijk dachten we aan een van de duizenden ouderloze kinderen uit Hongkong", zegt mevrouw Blaauw nu, „maar het zou ook een kind uit bij voorbeeld Vietnam, China, of Indonesië kunnen zijn. Het ging niet om een be paald kind. We wilden gewoon een be dreigd kind helpen". In april van vorig jaar kwam de af wijzende beschikking van minister Sam kalden af. Gesprekken op het departe ment van Justitie hadden geen resultaat. Drs. Blaauw: „Men kwam met argumen ten als: laat die kinderen nu maar in hun eigen omgeving blijven („ze kunnen toch te zijner tijd geschoold terug"); „uw hulp werkt als een druppel op een gloeiende plaat („een gloeiende plaat kun je met genoeg druppels afkoelen"); dat kan niet in verband met onze over bevolking („als er jaarlijks vijfhonderd kinderen geadopteerd worden, zou dat de bevolkingsaanwas met twee promille ver hogen"). Deze tegenargumenten heeft het echt paar Blaauw op 29 juni van het afgelo pen jaar aan de Tweede Kamer geschre ven, „om ze niet aan de Europese com missie voor de rechten van de mens voor te leggen alvorens de Staten-Generaal de ministeriële beschikking heeft beoor deeld". De beschikking-Bee rman dnkt niet van uit het noodlijdende kind, maar vanuit het kinderloze echtpaar", aldus mevrouw Blaauw, „bovendien is er een discrimi natie ten opzichte van Nederlandse kin deren. Adoptie van hen is niet aan het kindertal van de pleegouders verbonden. Als de regering over de overbevol king begint krijg je een wrange bij smaak. Om economische redenen worden er duizenden buitenlandse arbeiders hier heen gehaald, maar voor buitenlandse weesjes in Vietnam zijn naar schatting 750.000 kinderen door de oorlog verminkt of ouderloos geworden blijft de grens dicht. Dit lijkt bijna op de houding van Nederland ten opzichte van joodse kinde ren aan het begin van de tweede wereld oorlog". In verband met de komende Tweede Kamerverkiezingen hebben drs. Blaauw en mr. Blaauw-Meijer schriftelijk het oor deel gevraagd van de vijf grote partijen: „Wij weten best, dat een Tweede Kamer de regering niet om zo'n kwestie laat val len, maar we willen wel in de publieke opinie brengen hoe de grote partijen hier over denken, wat ze van plan zijn te gaan doen". De Tweede Kamer heeft nog niet over het besluit van minister Samkalden ge oordeeld. Wel konden onlangs tien Viet namese kinderen op particulier Zwitsers initiatief tijdelijk in Nederland verpleegd worden. „We weten, dat meer particulieren iets voor bedreigde kinderen willen doen, maar waarschijnlijk weten ze niet hoe de regering ze in de weg staat. In de Ver enigde Staten wordt er in de opinievormen- de bladen ook steeds meer gehamerd op hulpverlening aan Vietnamese kinde ren, terwijl de regering zich stug blijft verzetten. Maar we zijn ervan overtuigd, dat die steun voor bedreigde kinderen er komt. Zweden voert ook al actie". de reis en ziekenhuiskosten in Denemar ken, indien de aanstaande moeder het kind daar ter wereld wilde brengen. Dit leidde tot enkele tragedies, waar bij de jonge moeder weigerde haar pa«- geboren kind af te staan, ondanks een tevoren gedane belofte. De Deense Raad van Kinderbescherming kent minsten» vijf van de vele gevallen. Gebleken is echter ook dat regelmatig kinderen ter adoptie werden aangeboden die voortkwa men uit gewone wettelijke huwelijken, maar waarvan de ouders besloten had den het te laten adopteren. De sterk verouderde Finse adoptiewet maakt dit mogelijk, ze wordt herzien, het geen nogal wat tijd vraagt. In Finland is men namelijk niet verplicht de geboor te van een kind bij de burgelijke stand te laten registreren voordat het kind in kwestie gedoopt is. Controle is moeilijk en het is herhaaldelijk voorgekomen dat het kind direct bij het verlaten van de kraamafdeling van het ziekenhuis overge geven wordt aan de adopterende ouders die er dan mee vertrokken. Vanuit ambtelijk standpunt bestaat een dergelijke baby nog niet, dat bemoeilijkt het onderzoek van de autoriteiten. Mees tal echter, zo is gebleken, waren het on gehuwde moeders die op deze wijze hun kind betere toekomstmogelijkheden tracht ten te geven dan waartoe zij zelf in staat waren. Zowel in Finland als in Denemarken mag alleen de Raad van Kinderbescherming de adopties regelen. De adoptie wordt dan voorafgegaan door een nauwkeurig onderzoek naar de geschiktheid van de toekomstige ouders. In Denemarken is het echter blijkbaar makkelijker om in het bezit te komen van een bewijsje waarop staat dat er geen bezwaren bestaan van de zijde der Deense autoriteiten voor een adoptie. Dit is dan ook waarover men zich in Finland de meeste zorgen maakt, omdat enkele gevallen bekend zijn, waarin de geadopteerde baby's in verkeerde mi lieus terechtgekomen zijn. De voorkeur van de Deense bemiddelaars ging voorna melijk uit naai kinderen die nog niet ge registreerd waren bij de burgerlijke stand. Men neemt aan dat er op deze wijze ongeveer vierhonderd pasgeboren kinde ren het laatste jaar het land hebben „verlaten". De identiteit van de Deense bemiddelaars is bekend geworden. Men heeft een on derzoek ingesteld naar hun werkzaamhe den. Illegaal is deze werkzaamheid alleen in de Scandinavische jurisdictie, indien men een vergoeding vraagt voor bemid deling bij dergelijke adopties. En terwijl het onderzoek in volle gang is gaat hét smokkelen van baby's gewoon door. Bij zijn baas ingebroken. De Tilburgse politie heeft een 20-jarige plaatwerker aangehouden. De man bekende in d« fabriek waar hij werkt de kluis met een snijbrander te hebben opengebrand en daaruit 7.000 te hebben gestolen. Het geld had hij in plastic zakjes op het terrein van de fabriek verborgen. Het is daar inderdaad teruggevonden. Toen ik voor net eerst met Brandons aankwam... L 2

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4