Kosygin maakt technocratisch land van de Sovjet-Unie Behoedzaam man met droog soort gevoel voor humor ImaiW Postspaarbank Twaalfde wereldjamboree wordt groots gebeuren „Holland vruchtbare aarde" nieuwe reclamefilm Dag lieve brandweer W Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw was Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver standige moderne dames, bel HA A K was verzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst, ja ,,kastk!aar" weer bij u thuis bezorgd. \smhn spaar bij de Postspaarbank- WBBB5J de veilige manier vansparen. Tweede slachtoffer van ontploffing bij de Shell wasverzoigers tetóGFBO Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? nan w,,nf .u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma- sparen! Dan kunt nier van TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! MAANDAG 13 FEBRUARI 196 7 Onder Stalin Grol Minder verstrakt Kerkelijk nieuws Excursie de harde matras met alle comfort van een zachte! de harde matras met alle comfort van een zachtel Examens Op zijn korte reis door Schotland bezocht de Russische premier Kosy gin, onder andere, het reactor centrum Hunterston in Kilmarnock. Hij werd vergezeld door William Ros, de Britse staatssecretaris voor Schotland. Ook hier bewees de Rus dat hij grote belangstelling heeft voor technische ontwikkelingen. (Telefoto). (Van een medewerker) Harold Wilson en Alexei Kosygin, die dezer dagen gezamenlijk voor voorpaginanieuws zorgden, zijn daags na elkaar als premier van hun respec tieve landen aangewezen. Op 15 ok tober 1964 kwam de kleurrijke figuur van Nikita Kroesjtsjev in het Krem lin ten val. Zijn beide functies werden gesplitst. Leonid Brezjnev werd par tijsecretaris, Kosygin premier. Van de diverse theorieën die Rusland kenners in het Westen toentertijd over de ontwikkeling in de Sovjet Unie hebben opgesteld, is deze ene overeind blijven staan: dat met de komst van de technocraat Kosygin op de allerhoogste post in het regerings apparaat, de aandacht voor de econo mische ontwikkeling „navenant" zou stijgen, waarbij de nadruk zou vallen op modernisering van de industrie door mechanisering en automati sering. KOSYGIN heeft bij zijn bezoek aan Londen geen twijfel laten bestaan aan zijn belangstelling op dit punt. Zijn plei dooien betroffen veelal de perspectieven van „technologische" samenwerking tus sen Oost- en West-Europa. En een van de excursies die hem het meeste hebben geboeid, was die naar een automatenfa- briek. „Automatisch" is niet het kenmerk ge weest van zijn merkwaardige levensloop, die op 20 februari 1904 in een Lenin- grads slop begon en via een technische opleiding en een ploegbaas-functie in de „rode oktober-spinnerij" in diezelfde stad ADVERTENTIE J-':.4 5-v1?- naar hoge partij- en land bestuursposten leidde. Zijn meestal stroeve gelaatsuit drukking, de ontoegankelijkheid die een van de opvallendste kenmerken van zijn persoonlijkheid is en de behoedzaamheid waarmee hij zich uitdrukt, worden veel al opgevat als tekenen van een „hard" verleden. De zorgen begonnen al in het Tsaris tisch Leningrad. Vijftien jaar oud trad Alexei toe tot het rode leger. De bloedige zuiveringen in Stalins tijd. waaraan hij in 1937 directeur van de Leningradse spinnerij geworden als betrekkelijk onbelangrijk technicus ontkwam, moeten toch een stempel op hem hebben ge drukt. In 1938 werd hij door de toenmalige machthebber in Leningrad, Andrei Zjda- nov, tot hoofd van de plaatselijke sovjet benoemd en het jaar daarop naar het 18e partijcongres in Moskou afgevaardigd, waar hij zodanig opviel met een rede vol critiek op de feilen van de Russische in dustrie, dat hij prompt tot volkscommis saris (minister) voor de textielbedrijvig- heid werd benoemd, tevens tot lid van het centrale partijcomité. ZO RAAKTE hij verzeild in de kille sfeer rond de wantrouwige Stalin. Kosy gin deed zijn werk zó goed, dat hij een jaar later tot vice-voorzitter van de raad van volkscommissarissen (dus vice-pre mier onder Stalin) werd benoemd. In 1943 kreeg hij daarbij het premierschap van de Russische socialistische federatieve Sovjet-republiek, de grootste republiek van de Unie. Hij vervulde na de invasie van Hitiers horden belangrijke taken op het terrein van evacuatie van de burger bevolking en van de verplaatsing van in dustrieën naar onbedreigde gebieden. In het na-oorlogse Rusland is hij tot Stalins dood in 1953 tot diens plaatsver vangers blijven behoren, de portefeuille van de lichte en textielindustrie torsend. Ook op de partijladder mocht hij een ho ge tree bezetten. In 1948 werd hij, na twee jaar kandidaatschap, benoemd tot lid van het polit-bureau. In 1952, dus nog onder Stalin, werd hem die waardigheid weer ontnomen. Vermoedelijk was dat toe te schrijven aan de nauwe contacten die hij had onderhouden met de toen uit de gratie gevallen Zjdanov. Na Stalins dood (5 maart 1953) kregen Zjdanovs volgelingen het zwaar te verdu ren onder de nieuwe premier Malenkov. Kosygin was meteen vice-premier af en verloor ook de partijfunctie die was overgebleven: die van kandidaat voor het polit-bureau. Maar het duurde niet lang of hij klom weer. Het ministerie voor de Levensmiddelenindustrie, dat hem eerst door Malenkov werd toebedeeld, kon hij in september verwisselen voor dat voor de industriële gebruiksgoederen. Drie maanden later was hij opnieuw vice-premier. Op het 20ste partijcongres, waar partij-secretaris Kroesjtsjev de na gedachtenis van Stalin ontluisterde (1956) werd hij herbenoemd als lid van het Cen trale Comité. Het voce-premierschap ont glipte hem spoedig opnieuw en wel door zijn benoeming tot plaatsvervangend voor zitter van de commissie voor het econo mische plan. Hij dook weer geheel in zijn technologische bezigheden. DAT DE POLITIEKE krachtmeting in het leiders-„team" hem koud liet, mag men echter niet aannemen. Hoeveel be lang hij erbij had, bleek in 1957, toen Kroesjtsjev zijn rivalen Malenkov, Molo- tov en Kaganovitsj in het zand deed bij ten. De nieuwe machthebber benoemde Kosygin prompt weer tot vice-premier. Drie jaar later werd hij voorzitter van „gosplan", zoals de commissie voor de economische plannen wordt genoemd. Kroesjtsjev, die hij op diverse reizen ver gezelde, grolde in april 1960 in Parijs: „Ziet u die niet over het hoofd. Die kan nog weieens mijn opvolger worden." Onder premier Kosygin en partijsecre taris Brezjnev heeft de Sovjet-Unie zich aanzienlijk ingetogener dan tevoren ge dragen in de buitenlandse politiek. Kosy gin heeft vooral naam gemaakt met zijn bemiddeling in het geschil tussen India en Pakistan, die in januari 1966 leidde tot het akkoord van Tasjkent. Het moet hem pijnlijk hebben getroffen dat de eerste bommen op Noord-Vietnam werden ge gooid, toen hij in 1965 in Hanoi was, naar men aannam om het Ho Tsji-Minh van gedachten te wisselen over eventuele vre- deskansen. Het staken van die bombardementen ziet Kosygin als een voorwaarde voor vredesoverleg in de toekomst, waarbij hij ook als bemiddelaar zou willen fungeren. De tegenstellingen tussen de Sovjet-Unie en communistisch China spitsten zich ver der toe. Wellicht viel die ontwikkeling mede toe te schrijven aan de nieuwe in stelling van de Russische regeerders, die zich vooral gingen toeleggen op het kla ren van de economische problemen, waar bij de ideologie ondergeschikt werd ge maakt aan praktische zin. DIE „MODERNE" sfeer heerst ook in zijn gezin, waar zijn echtgenote innemend als gastvrouw fungeert, en waar de man van een van zijn beide aantrekkelijke dochters, de Georgiër Gvishiani, veel pleegt te verhalen over de verre reizen die hij onderneemt, zonder door een of ficiële functie in zijn bewegingen te wor den geremd. Men mag aannemen dat Ko- sygins verstrakte gezicht daar meer dan in het „openbaar" een lach vertoont. Overigens heeft de Russische premier in Londen weer bewezen, niet humorloos te zijn zoals sommigen hadden beweerd. Hij beschikt integendeel over een droog soort geestigheid, waarbij hij pas glim lacht als hij ontdekt dat er een klankbo dem is. Maar behoedzaamheid blijft zijn opvallendste eigenschap en dat is te be grijpen bij een figuur die zoveel moeilijk heden heeft doorleefd en die er niet ze ker van is dat hij verder ongestoord kan blijven optreden als bouwer van de brug tussen het oude Rusland van Stalin, dat nog voortleeft, en het nieuwe technocra tische. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het uitgestrekte natuurreservaat Farrgut State Park, aan de oevers van het wijde Pend- Oreillemeer in het uiterste noordwes ten van de Verenigde Staten, wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen van de twaalfde wereldjamboree, een internationale padvindersontnioet ing, die alle voorgaande padvindersevene menten met stukken zal slaan. Dinsdag 1 augustus begint voor vijftien duizend padvinders uit ongeveer zeventig landen het avontuur van hun leven. In een prachtig stuk ongerepte natuur zullen zij het spel van het verkennen beoefenen. Het wordt groots, grootser dan ooit te voren. Verscheidene deelnemende lan den hebben toegezegd enkele machtige padvinders-shows te zullen verzorgen. Complete bands zullen in chartervliegtui gen de oceanen worden overgevlogen om op tijd te zijn voor de openingstaptoe. Aan het slot van de openingsceremonie die zal worden bijgewoond door ere-gaste la dy Baden Powell zal een spectaculair vuurwerk worden afgestoken. Er is een begin gemaakt met de bouw van een arena, die plaats zal bieden aan Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Franeker en te 's-Gravendeel A. Broersma kand. te Leeuwarden en H. H. v. Mulligen kand, te Zwolle. Beroepen te Onstwedde en te Vlissingen A. Boersma kand. te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Vlaardingen M. W. Nieu- wenhuyze te Delft. Beroepen te Gouda A. Boersma kand. te Leeuwarden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Valkenburg (Z.H.) G. Zon neveld te Kerkwerve-Serooskerke; te 's-Hertogenbosch (vac. K. A. Oskam) (toez.) M. B. Blom te Hensbroek; te Gors- sel E. Gramsbergen (toez.) te Hontenisse. Bedankt voor Scherpenzeel (Fr.) S. den Blaauwen te Oostwolde. Geref. Kerken Beroepen te Varsseveld W. M. de Bak ker te Zuidwolde. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Nagele (N. O. P.) J. Geert- sema te Kantens. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Goes A. Broersma kand. te Leeuwarden en W. J. Quist kand, te Hil versum; te Nieuw-Vennep A. Broersma kand. te Leeuwarden en J. Kruis kand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Tweetal te Klaaswaal M. G. Mouw te Middelharnis en J. C. Weststrate te Melis- kerke. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Didam (toez,) D. v. too, kand. te 's-Gravenhage te Harskamp B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland. vijftienduizend jongens. Een tweede are na zal twaalfduizend verkenners een zit plaats bieden. Uit de vele progammapunten van de wereldjamboree '67 de topper te voor spellen is een riskante zaak, maar de span nende „Gold Rush of the 19th century" wordt een hit. Het is een uitgesproken jongensspel, dat veel weg heeft van het spel Wide Game, dat op de jamboree '63 een voltreffer bleek. De Gold Rushteams worden samenge steld uit verkenners van twaalf verschil lende nationaliteiten. Wie de goudkoorts koud laat kan terechtkomen op het enor me Bonanza terrein, waar in de western- style te padvinderen valt. Bovendien kan er worden gepionierd, gevist, gekookt en geschoten met de buks of de pijl en boog. Uit Nederland vertrekt 25 juli een chartervliegtuig met een contingent van 99 man, de staf inbegrepen. Na de vlieg tocht staat de jongens een bustocht door Amerika te wachten. De tocht, met het karakter van een excur sie, voert door de Rocky Mountains, via Las Vegas naar San Francisco, de stad van de Golden Gate-bridge, the Embar- cadero en het knusse China-town. Een be levenis waar ieder van de deelnemers echter iets voor over moet hebben, want de aan de deelname verbonden kosten be dragen 1600 gulden per persoon. En de jongens betalen die 1600 gulden zelf. Om dit voor een schooljongen immense bedrag bij elkaar te krijgen wordt nu hard gespaard en stevig aangepakt. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is zaterdagavond de 17-jarige mejuf frouw G. de Vries uit de hoofdstad over leden. Het meisje werd vrijdag zeer ern stig gewond bij de explosie in het labora torium van de Koninklijke Shell in Am sterdam-Noord, waar zij laboratorium assistente was. Bij deze explosie werd een 19-jarige jongeman gedood. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen P. G. Groenhart (Haarlem). Doctoraal natuur kunde L. H. van den Raadt (Haarlem). De heer W. M. Zappey uit Amsterdam is cum laude gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proef schrift getiteld: „De economische en poli tieke werkzaamheid van Johannes Gold berg". Promotor was prof. dr. I. J. Brug- mans. Het ministerie van Landbouw heeft een filmpje laten maken, dat in het buiten land propaganda moet maken voor Ne derlandse landbouw-, tuinbouw- en visse- rijprodukten. Het heeft een Latijnse naam: „Holland Terra Fertilis" (Holland vruchtbare aarde), maar is allerminst volgens klassieke opvattingen vervaar digd. De stem die de schoonheid onzer dre ven, de bekwaamheid onzer werkers en de voortreffelijkheid onzer produkten roemt komt er helemaal niet in voor. Wel laat het in amper tien minuten zo ongeveer alles zien wat er op Nederland se akkers en weiden, in Nederlandse tui nen, kassen, stallen, pluimveehokken en champignonkwekerijen leeft en groeit. Lieve brandweerman- brandweer, heeft a ange- vol poesjes en bloem,en, nen. Onze moeders hebben boden. Aanleiding tot deze aan de achterkant eigen- in de krant gelezen, dat u brief was een aandoenlijk handig getekend door Ron de poes geholpen hebt. Dat plaatje, dat vorige week nie, Wim en Teun, Jopi, vinden wij heel erg lief en maandag in vele kranten Frans, Jennefer, Ada, To- daarom komen wij u be- verscheen en waarop men nia en Gina; Siri, Johny, danken. Ook alle poesjes enkele brandweerlieden Liane, Win, Marijke, Fred' en andere dieren danken u druk bezig zag met een zuurstofmasker een be wusteloos poesje bij te brengen, dat zij kort te voren uit een brandend huis gered hadden. Van zo- wij Wij wel. Daarom hebben iets moois gemaakt. zijn op de De Ruijter Kleu terschool in de Kraijen- hoffstraat. Dag lieve brandweer. Van alle kin- veel medeleven met een deren een kusje gewoon huis-tuin-en-keu- Aldus luidt de tekst van kenpoesje waren de kleu- een briefje, dat een gr.iep- ters klaarblijkelijk diep ,u,wn wueaae in een je kleuters aan de heer Ponder de indruk gekomen, magazijn van plastics in de A. Riedel, commandant De brief was vergezeld Pieter Nieuwlandstraat 84 Amsterdamse van een grote plakprent 86. dy, Petra en Teesje, Jacquelien, Lucienne, Loes en André; Adri, Rudie, Evert, Mario en Leendert: Carlo, Elsje, Peter, Harold, Ria en Jolanda. De reddingspoging speel de zich af tijdens een grote brand, die zaterdagmiddag 14 januari woedde in een van de ADVERTENTIE wat er door Nederlandse vissers aan land wordt gebracht, en hoe het allemaal ge wonnen, bewerkt en verwerkt en „aan de huisvrouw" gebracht wordt. Alles met nogal veel harde muziek en andere geluiden en met veel humor in beeldrijmen, bliksemsnelle beeldwisselin gen en geluidseffecten. Een tuba speelt er een hoofdrol in en een zeemeermin een gewichtige bijrol. Op de „Grüne Woche" in Berlijn it het door n.v. Carillon gemaakte filmpje al vertoond en voor de nabije toekomst heeft het ook engagementen. Volgende maand gaat het naar de Franse land- bouwweek in Parijs, dan naar Manches ter en Stockholm. Duitse bioscoopeigena ren willen het graag draaien als „Kul- turfilm". Dat scheelt nogal in de ver makelijkheidsbelasting, maar het woord „Holland", dat nogal eens in combinatie met een molentje in de film voorkomt, moet er dan wel uit. Het molentje mag blijven. Ook zijn er aanvragen van Duit se supermarkten, die de laatste tijd zijn begonnen met het draaien van films voor hun klanten. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voer een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens Dl ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6