POLLE, PELLI EN PINGO „De Rode Mieren" Visser-Neerlandiaprijzen in Scheveningen uitgereikt RECHTER TIE PANDA EN DE MEESTÉR-LOODGIETER! KAMMETJE FOK T Een actuele Amerikaanse roman Schade op Tasmanië wordt vergoed Zweedse politie pakt moordenaar eensgezindheid Onderhandelaar van Vaticaan naar Polen Den Uyl trok 5 weken door Nederland en de kiezers zijn gekomen! Een gewaarschuwd mens stemt voor In Warschau ontbrak MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 8 Ons vervolgverhaal wees maar Nier banö, PO tl/6, IK HAAI DE 8/666* TIES NAAR BENEDEN Het Duitse vraagstuk door William Lederer en Eugene Burdick 83) ..Het klopt, Panir, dat een zekere mijnheer Aubergeine ongeveer een half uur geleden hier is geweest en oat hij gevraagd heeft om een lijst die betrekking zou hebben op de cir- Kels die op Coldstreams kaart ston den aangegeven". „Taja, ik sta verbaad over je. Je weet dat Sarkhan in nood is en dat de Verenigde Staten ons steunen. Om redenen waarop ik nu niet wil in gaan heeft de Amerikaanse ambassa- oe en ik mag er wel bij zeggen, cok het Sarkhanese ministerie van Defensie deze lijst nodig voor de veiligheid en de verdediging van je land". „Panir, zou jouw secretaris iemand inzage geven van jouw ar chief?" „Ik verzeker je, Taja" zei Hajn, „de veiligheid van Sarkhan eist dat we die lijst krijgen". Taja haalde haar schouders op. Hajn vervolgde. „Geef me die lijst". Taja schokschouderde weer. Hajn zei: „Taja, kijk eens naar buiten. Ik heb achttien man van de genie bij me. Zou het nodig zijn die binnen te roepen om de gepantserde deur naar Coldstreams kluis op te blazen?" Hij wees op de drie man nen in burgerkleding die in de ande re hoek van de kamer zaten. „Dat zijn mijn drie secretarissen. Je weet dat, als die rot deur eenmaal open is, ik dat stuk papier vinden zal. En de hemel weet wat er intussen met jou gebeuren zal wegens het plegen v an verzet". „Waarom, Panir?" vroeg ze met een lachje. „Je weet best dat dat niet nodig is. Als je Edwards kantoor wilt onderzoeken als lid van de Sarkhanese regering dan zal ik geen bezwaren maken. Er zijn alleen 2ijn boeken en rekeningen en een lijst van bandjes met nieuwsberich ten van de radio. Zoek je daarnaar?" „Als je me die lijst niet wilt ge ven, zal ik hem zelf zoeken". „Kom dan maar mee, de deur van de kluis staat open en ik zal de ar chiefkasten voor je openmaken". Ze ging hem voor naar de kluis. Nadat ze de archiefkasten geopend had, keerde ze zich naar Hadjn en zei: „Panir, je zult wel tijd nodig heb ben om te zoeken, dus wil je me ze ker wel excuseren; ik heb nog meer te doen. Als je de papieren vindt die je no dig hebt, neem ze dan gerust mee, maar laat me wel even zien wat je meeneemt". Een uur en tien minuten lang lie pen de mannen de papieren door. Ze begonnen bij de kasten die het dichtst hij de deur stonden en werkten sys tematisch naar het eind toe. Als Hajns assistenten iets vonden dat hun belangrijk voorkwam, dan lieten ze het hem zien. Telkens weer als hij iets had ingezien schudde hij zijn hoofd en zei: „Nee. dat is het niet". In de middelste la van de laatste archiefkast vond een van de secreta rissen wat hij zocht. Hij bromde toen hij de map eruit haalde. Vlug liet hij hem aan Hajn zien. Op de map stond: Lijst van communisten in Sarkhan. Hajn bracht de map naar Taja en zei: „Dit is de map, maar die is leeg. Wat heb je met de papieren ge daan?" Hij pakte haar woedend bij haar pols. „Panir, alles wat ik weet is dat hij me, voor hij vertrok, een envelop gaf en zei dat ik ervoor moest zor gen dat als er iets bijzonders ge beurde, niemand inzage van die pa pieren mocht krijgen". Hajn schreeuwde. „Waar zijn ze?" Taja wees op het hoopje as dat in de verder geheel schone haard lag. Hajn keek Taja aan, liet haar pols los en sloeg haar met zijn open hand in het gezicht zodat ze door het ver trek tuimelde en tegen de muur sloeg. Hajn liep het vertrek uit met zijn drie secretarissen achter zich ran. Een paar seconden later hoor de Taja het geluid van motoren die aangezet werden. HOOFDSTUK XXIII De slag in het heiligdom Bij het avondeten kregen de drie mannen rijst, taugee, waterkers en vruchten. De prins en McCauley praatten vol animo over perkamen ten en vroegere vorsten. Cold stream amuseerde zich, maar voelde zich ook onzeker. Hij had plezier in de houding van die twee mannen die over perkamenten zaten te praten, terwijl een natie ineenstortte. En hij voelde zich onzeker omtrent de te nemen stappen. Een radiobericht naar de Amerikaanse ambassade' Terugvliegen met de helikopter? Ver dwijnen in de rimboe? Een gevecht aangaan? Coldstream ging hun positie na. De lempel was stevig en kon geweer vuur weerstaan. De deur was van djatihout, twintig centimeter dik, met zware hengsels en grendels. Maar een aanvaller zou handgranaten door de openingen boven in de muur kun nen gooien. Er was buiten geen ver lichting. Het zou moeilijk zijn het klooster 's nachts te verdedigen. Na het avondeten verlieten de bedienden de tempel en gingen naar het fort. De prins stond er op dat McCauley en Coldstream bij hem in de tempel zouden blijven slapen; de bedienden brachten slaapmatten binnen. Voor dat ze weer weggingen, zette een van de bedienden een opiumpijp en een kleine ronde doos naast de mat van Lin. Slechts één bediende, een man bleef in de tempel achter. „De opium en de pijp zijn alleen een ritus" zei Lin glimlachend. „Hoogheid", zei Coldstream, „we zijn erg moe en ik geloof dat we, met uw goedvinden, moesten probe ren wat te slapen". „We zouden graag even rondkijken voor we gaan liggen, Hoogheid. Als u ons een paar minuten wilt veront schuldigen". q De prins bracht de twee Amerika nen naar de deur. „Ik sluit deze deur altijd van binnen af. Als u te rugkomt, klop dan vijf keer, dan weet ik dat u het bent". Het was koud geworden. De vuur vliegjes dansten niet meer boven het meer. De enige geluiden waren die van de kikvorsen en de uilen. De sterren waren achter de wolken ver dwenen. (Wordt vervolgd.) De voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond, de heer F. Koote, heeft zaterdag in het Kurhaus-paviljoen te Sche veningen de dertig Visser-Neerlandiaprij- zen (in totaal bijna honderdduizend gul- De hoorspel prijzen werden uitgereikt aan drs.. M. van Loggem (Amsterdam) voor „De achtarmige Inktvis" 2.750,-) aan W. H. F. Bischot (Amsterdam) voor Honger van Nasja" (ƒ2.500,-) en aan- I i vcaai .ncuTtja. yj A.OUKI,-tril dctll den) uitgereikt aan achttien Nederlanders moedigingspremies aan A. Kuyten (Am nV! „/Ji>li.tic I i *r>* of Nederlandse instellingen, elf aan perso nen of instellingen in het Nederlands spre kende deel van België en een aan een Duitse instelling. Ook het orgaan van het Algemeen Nederlands Verbond „Neerlan- dia" deelde met 5000.- in de bijdragen, die verstrekt werden uit de nalatenschap van mr. H. L. A Visser. Prijzen van 5.000,- werden uitgereikt aan vertegenwoordigers van het Neder lands Cultuur- en Contactcentrum als bijdrage in de kosten voor opbouw van een centrum in Brussel en van de Stichting voor de Culturele integratie Noord en Zuid voor de inrichting van een bureau in Brus sel en van de Bestendige commissie voor de Nederlandse congressen in Rotterdam. Prijzen van 3.000.- gingen naar de Ne derlandse bond in Duitsland als steun voor het maandblad „De post van Hol land", en naar de Koninklijke maatschap pij „De Melomanen" in Gent voor de ver dienstelijke organisatie van de Dr. J. O. de Gruyter-wedstrijden. sterdam) voor „Profeet aan Zee" of Waar blijft de muziek nou?" 1.250,-) en aan J. J. van Herpen (Hilversum) voor „De griffioen eet cantharellen" 1.000). W. F. Bon (Amsterdam) werd een prijs uitgereikt van ƒ4.000,- voor zijn compo sitie „Blaaskwintet". Mr. R. du Bois (Haarlem) ontving voor een compositie voor twee violen 3.000. Dit werk werd door het duo Will en Willy Eisma tussen de prijsuitdeling uitgevoerd. Op voorstel van de commissie voor de (Van onze correspondent) SYDNEY De bewoners van de streek rond Little Groningen in Tasmanië, waar deze week felle bosbranden hebben ge woed, zullen geen financiële schade on dervinden van de ramp. De regering heeft besloten dat de verwoeste woningen her bouwd zullen worden op kosten van de overheid. De verzekeringsmaatschappijen hebben reeds 367.000 dollar uitbetaald. Het be drag waarvoor op de verzekeringsmaat schappijen een beroep is gedaan is dertien miljoen dollar. De Tasmaanse regering zal misschien ook financiële bijstand geven bij de inrichting van nieuwe woningen. Van de Nederlandse emigranten zouden tien woningen geheel zijn vernietigd. Twaalf zijn zwaar beschadingd. Voofzover bekend zijn er geen slachtoffers geval len onder de Nederlanders. STOCKHOLM (AFP). De dader van de moord die negen januari werd ge pleegd op twee Stockholmse politieagen ten en een nachtwaker is door de Zweedse politie gearresteerd. De moordenaar werd enkele uren na de arrestatie van zijn twee medeplichtigen aangehouden. De moorden werden in de handelswijk Handen gepleegd, toen de politieagenten en de waker zich verdekt hadden opge steld om de daders van een diefstal die hun gehele buit niet hadden kunnen ver voeren en van wie verwacht werd dat zij terug zouden komen, te kunnen arreste ren. Toen het drietal op heterdaad werd betrapt heeft de moordenaar de politie agenten en de waker met een machine pistool gedood. Vier vrouwen die bij de diefstal betrokken waren, zijn eveneens gearresteerd. Vier van de dertig winnaars van de V isser-Neerlandiaprijzen: v.l.n.r.) W. H. F. Bischot, drs. M. van Log gem, A. Kuyten en J. J. van Herpen, die de hoorspelwedstrijd wonnen. karakterprijzen kregen de Belgen Flor Barbry uit Westouter en Bert Bijnens uit Koksijde elk 1.250,- voor wat zij als ac teur en organisator deden en doen voor de instandhouding van de Nederlandse cultuur in Frans-Vlaanderen. WARSCHAU (AP) De conferentie van de landen van het verdrag van War schau heeft aangetoond dat de Europese communistische landen over het Duitse vraagstuk verdeeld zijn in een noorde lijke en zuidelijke groep. Het uit twee zinnen bestaande slotcom muniqué over de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen van het Warschau-pact bevat geen veroordeling van de nieuwe Westduitse regering. De gebruikelijke zinnen over overeenstemming en eenstemmigheid ont breken. Gesproken wordt alleen van „vriendschappelijke samenwerking en volledig wederzijds begrip". Dit duitdt erop, dat men het erover eens is geworden dat men het met elkaar oneens kan zijn en dat de zuidelijke le den van het pact zich onthouden van de critiek die de noordelijke landen Oost- Duitsland, Polen en de Sovjet-Unie hebben op de Westduitse initiatieven voor Europese verzoening. VATICAANSTAD (AP) Monseigneur Casaroli, die voor het Vaticaan de betrek kingen met communistische regering be handelt, is naar Warschau vertrokken om te helpen een oplossing te zoeken in het geschil tussen kerk en staat in Polen. Zijn reis naar Polen wordt in Rome ge zien als een belangrijk keerpunt in het conflict dat oplaaide over de brief van verzoening die door de Poolse bisschoppen gestuurd werd aan de bisschoppen van West-Duitsland. ADVERTENTIE 5 weken is onze karavaan nu door Nederland getrokken. Overal zijn de kiezers gekomen, bij duizenden, met hun vragen, wensen en adviezen. Ongetwijfeld is er een groeiend ver trouwen in de Partij van de Arbeid, want velen beseffen dat het er nu op aan komt. Dat het nu gaat om een politiek, die 1waar maakt dat iedereen recht op werk heeft, 2. ernst maakt met de rechten van de werknemers in de bedrijven, 3. de mensen meer vrijheid geeft door te streven naar gelijke rech ten en kleinere inkomensver schillen. Daar gaat het om in de nek-aan-nek race tussen de PvdA en de KVP. De kiezers zélf bepalen op 15 fe bruari wie zal winnen. Den Uyl, een man om mee te «erken. 32. De televisiekijkers voor de winkel keken even ge stoord op toen Panda zich bij hen voegde, maar spoe dig waren ze weer vol aandacht voor de meester-lood- gieter. „Mijn vak vereist speciale aanleg!" verklaarde deze uit het toestel. „Men moet aanvoelen, waar water overlast dreigt. Alleen dan kan men tijdig ter plaatse zijn, om een ramp te voorkomen..Dat is niet waar!" riep Panda er boos doorheen. „Hij stuurt eerst mij, zodat er overal water komt, en dan komt hij wat friemelen en geeft een dure rekening voor repa raties!" Dat was de omstanders te bar. „Stoor ons televisie-genot niet!" riepen ze. Je beledigt een vak man blaag! Weg met jou!" Terwijl zijn leerling aldus in moeilijkheden verkeerde, voltooide Joris Goedbloed in alle rust zijn programma. „Er zijn altijd betweters, die mij niet geloven!" sprak hij met een fijn lachje. „En hoewel geen weldenkend persoon hen ernstig zal nemen, zal ik voor die lieden om vier uur een kleine demonstratie in het stadspark geven „Lieve help nu kunnen we niet meer terug", zei Karo verschrikt. „Dat had toch niet gekund", zei Bram hoofdschuddend, „want lopend zouden we nooit de giftige gassen in die tunnel kun nen doorstaan. Nee, er is iets anders, wat me niet zo prettig lijkt „Wat dan?" vroeg Karo. „De stenen sprrreken"kraste Tutu. „Juist", zei Bram, „jij hebt het begre pen. Die steenklomp spreekt voor zich zelf. Die is niet zomaar in beweging ge komen die in omlaag geduwd, denk ik, om de terugweg af te snijden". Hij keek naar beneden en het duizelde hem. Toch zei hij: „Ik denk, dat ik in die grotten maar eens een kijkje ga nemen". 34. Tsjiao Tai gaat de pikdonkere hal van de verlaten tempel binnen en laat het licht van zijn lantaarntje op de kale stenen muren en op de gebarsten stenen zuilen vallen. De plavuizen van de vloer zijn met stof en vuil bedekt, hier en daar hangen flarden spinrag. Het is dood stil. „Behalve een paar van die griezelige vleermuizen is hier geen levend wezen te bekennen", bromt Tsjiao Tai. „Fijne bedoening! Als ik een spook was, dan zou ik me bepaald hier vestigen. Permanent!" Hij praat hardop, eigenlijk om zichzelf gerust te stellen, want hij heeft gehoord dat het in de lempel spookt, en op spook- verschijnselen heeft hij het niet begrepen. „Hm, de gebruikelijke indeling: aan weerskanten een rij zuilen en achterin een altaar. Die deuren daar links en rchts leiden natuurlijk naar de zijvleu gels". Hij loopt door naar het altaar. „Knaap van een altaar, een mooi antiek stuk, zo te zien. Maar het gaat natuur lijk om die viezigheid op de vloer. Tjonge wat een bloed heeft hier gelegen! Maar dat is te begrijpen, per slot van rekening zijn hier niet minder dan twee koppen afgehakt. Jammer dat onze goede voor man hier met zijn platvoeten heeft rond gedanst. TJit die massa voetafdrukken is niets meer af te leiden omtrent de moor denaar. Nou gaan we dan maar naar het moordwapen zoeken". 754. Juist wilden onze vrienden, zwevend boven de afgrond, heel voorzichtig het trammetje verlaten toen een donderend geweld hen omhoog deed kijken. Langs de helling daverde een reusachtige steen klomp naar beneden, die met een smak op de rails bleef liggen en de tunnel, waar door zij waren gekomen, volkomen afsloot. ©PIB COPEJjHWïl

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8