Hervatting luchtaanvallen van de VS door velen betreurd Ho Tsji-Minh stelt opnieuw vier punten" als vredeseis HET WEER a 7 MEVROUW GHANDI OP VERKIEZINGSPAD fr. Indonesisch hooggerechtshof valt president Soekarno aan n ij m a n morris VERKIEZINGSKOORTS OP SCHOOL Boekhouding van Eindhovense NSB gevonden Meer loten in staatsloterij Denemarken krijgt twaalf mijlsgrens Ruimteconferentie wordt uitgesteld Johnson hoos op Robert Kennedy Vliegende schotels boven VS in 1966 Minder winkeliers doch stijging filiaalbedrijven Wet bedreigt oudere werkloze Nederlanders in Denemarken veroordeeld Russen zouden in Jemen Egyptenaren helpen Doorgereden na fatale botsing 52 e JAARGANG NUMMER 89 DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Kunst8 Radio en tv 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Topsy 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Aanhoudend koud Bedroefd T eleurstelling Het woord is aan Nasoetion: Soekarno heulde met communisten Werkgeversverbond: Inwoner van Rijp- wetering in arrest Voor KIP-CARAVANS: VAN DAM's ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME CAMEL - TWEEDJASSEN IJmuider Courant 99 LONDEN (Reuter, AP en AFP). De Verenigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt dat de bombarde menten op Noord-Vietnam zijn her vat. De Noordvietnamese president Ho Tsji-Minh heeft in een boodschap aan de paus, na lange tijd opnieuw de als „de vier punten" bekend staande voorwaarden van Hanoi voor een vreedzame regeling van de Vietna mese kwestie opgesomd. De „vier punten" zijn al eerder door Washing ton als onaanvaardbaar verworpen. Ho's eisen zijn dat de Amerikanen: Hun agressie in Vietnam staken; 0 De bombardementen en andere oor logshandelingen tegen Noord-Vietnam on voorwaardelijk stopzetten; Al hun troepen uit Zuid-Vietnam te- trekken; Het Vietnamese volk zijn eigen zaken laat regelen; Geruime tijd heeft er gisteren nog hoop bestaan dat een of andere regeling kon worden bereikt. De Russische premier Kosygin heeft volgens welingelichte krin gen in de Britse hoofdstad na de opschor- (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De Q recherche heeft een complete boekhouding van de Eindhoven- se NSB van 1941 tot 1945 gevonden onder de vloer van een woning aan de Centau- riestraat. Daar lagen ook o.a. vijftig col lectebussen van „Winterhulp". De „boekhouding" geeft een inzicht van het gehele doen en laten van de NSB in Eindhoven en omvat ook lijsten met na men en adressen van leden, zaken en in stellingen die blijkens hun bijdrage de NSB hebben gesteund. Omdat het huis tijdens en na de oorlog verscheidene malen van bewoners is ver anderd, is het nog niet mogelijk geweest na te gaan wie voor deze „teraardebe stelling" verantwoordelijk is geweest. De recherche tracht de adressen van de voormalige bewoners te achterhalen. De Eerste Kamer is vanmorgen akkoord gegaan met een uitbreiding van de Staats loterij. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de senaat een wijziging van de Wet op de Kansspelen, die daarvoor nodig is. Met de verandering wordt tegemoet gekomen aan de sterk gegroeide vraag naar staatsloten. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Over het algemeen weinig bewol king. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, midden op de dag tempera turen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. ting van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam na afloop van het nieuwjaarsbestand Hanoi tot 'n tegenpres tatie trachten te bewegen. Hij faalde, zo als ook premier Wilson faalde in zijn po ging, bij Washington verder uitstel van de hervatting der bombardementen te be werkstelligen. Paus Paulus VI reageerde op de mis lukte vredespogingen door te zeggen, dat ,hij zeer bedroefd is over de ontwikke lingen die zich in de Vietnamese crisis hebben voorgedaan". Senator Robert Kennedy heeft gistera vond in New York verklaard, dat hij het hervatten van de bombardementen op Noord-Vietnam diep betreurt. Ruim veertig Labour parlementsleden hebben gisteravond een telegram aan pre sident Johnson gestuurd, waarin zij zeg gen „ten zeerste de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam te be treuren." President Johnson heeft vandaag ge zegd dat de V.S. geen alternatief hadden dan de bombardementen op Noord-Viet nam te hervatten, maar dat „de deur voor de vrede open blijft. Wij zijn bereid op ieder tijdstip verder dan halverwege te gaan om aan een billijk aanbod van de andere partij tegemoet te komen", al dus Johnson,enige uren nadat het minis terie van Defensie had meegedeeld dat de bombardementen op Noord-Vietnam waren hervat. De Pravda, het dagblad van de Rus sische Communistische Partij, heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd de bombardementen op Noord-Vietnam te hebben hervat nadat Noord-Vietnam dui delijk te kennen had gegeven dat dit vre desonderhandelingen zou verhinderen. Het is het eerste Russische commentaar op de hervatting van de luchtaanvallen. „Pravda" zegt dat de regering van Noord-Vietnam duidelijk had gesteld dat een gesprek met de Verenigde Staten al leen kan plaatsvinden na het stopzetten KOPENHAGEN (Reuter). De Deense visserijgrens zal dit jaar worden uitge breid tot een zone van twaalf mijl buiten de kust. Dat hebben functionarissen van het ministerie van Visserij in Kopenhagen meegedeeld. De datum van ingang zal geruime tijd tevoren worden bekendgemaakt, zodat lan den die menen traditionele rechten te kunnen doen gelden, bezwaar kunnen in dienen. Voor de vissers van de Scandina vische landen is een regeling getroffen. van de Amerikaanse agressie tegen het Noord-Vietnamese grondgebied. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond tegen over journalisten uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de hervatting van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam. Een officiéél commentaar wil de hij niet geven. Volgens VN-functiona- rissen zou Oe Thant dit wellicht vandaag doen. De Britse premier Harold Wilson ver klaarde gisteren dat ,,er nu een vreed zame oplossing van de kwestie-Vietnam kan worden bereikt, ondanks het feit dat niet onmiddellijk succes is geboekt tij dens de besprekingen die met de Russi sche premier Aleksei Kosygin werden gevoerd". NEW YORK (Reuter) De VN-com- missie voor vreedzaam gebruik van de ruimte heeft een Russisch voorstel aan vaard om de internationale ruimteconfe rentie, die in september in Wenen zou worden gehouden, uit te stellen tot 1968. Geen van de 28 leden voerde bezwaren tegen het Russische voorstel aan. Sommi ge afgevaardigden zeiden verrast te zijn. December 1966 had de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties sep tember vastgesteld als tijdstip voor de conferentie. WASHINGTON (Reuter) President Johnson zou woedend zijn op senator Robert Kennedy omdat deze zou hebben laten uitlekken dat hij uit Parijs een soort Noordvietnamees „vredesballonne tje" had meegenomen. Het tijdschrift „Newsweek", dat het verhaal over dit vredesballonnetje bracht, schrijft dat Johnson de vorige week op een bijeenkomst op het Witte Huis Robert Kennedy ronduit heeft gezegd dat hij er boos over is dat het verhaal is uitgelekt. Johnsons assistent Walt Rostov heeft volgens „Newsweek" verklaard dat het er op die bijeenkomst „zeer ruw" is toe gegaan. Robert Kennedy had volgehouden dat hij niemand iets gezegd had over het gesprek, dat hij in Parijs had gehad met een functionaris van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken, die zich spe ciaal met Vietnam bezighoudt. Hij had tegen de president gezegd, dat het lek mogelijk van Johnsons minister van Bui tenlandse Zaken was gekomen. „Uw mi nisterie, niet het mijne" zo had Johnson driftig geantwoord. Johnson was tekeer blijven gaan tegen Kennedy en had erop gestaan dat de senator in het openbaar een verklaring zou afleggen waarin hij ontkent dat hij met een „vredesballonne tje" naar' de VS was teruggekeerd. Ken nedy had hier tenslotte mee ingestemd. Descartes: Ik denk, dus ik ben. DAYTON (OHIO) (Reuter) Vorig jaar zijn 1060 ongeïdentificeerde vlie gende voorwerpen waargenomen boven de Verenigde Staten. Er zijn geen bewij zen dat een van deze voorwerpen uit de ruimte afkomstig was. Dat deelt de Ame rikaanse luchtmacht mee. In een „blauwboek" wordt onthuld dat er in dertig gevallen geen bevredigende verklaring voor de waarnemingen kon worden gevonden en dat in 242 gevallen de inlichtingen onvoldoende waren om tot identificatie over te gaan. Voor het ove rige waren het vliegtuigen, ballons, satel lieten, raketten, vuurwerk, vogels, moe rasgas en zelfs een vuurtoren die men gezien had. Sedert 1947 heef men 676 van de 11.107 waargenomen voorwerpen niet kunnen identificeren. De verkiezingskoorts heeft zich niet alleen meester gemaakt van de vol wassenen, maar blijkens deze foto kennelijk ook van de kinderen op sommige scholen. De ernst, waarmee de kinderen zich toeleggen op het voeren van een campagne is even groot als die bij de ouderen, alleen het doel is een'ander: de verkiezing van een schoolraad. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ruim 3300 winkeliers en 270 marktkooplieden hebben vorig jaar hun zaak opgeheven: het filiaalbedrijf heeft echter driehonderd nieuwe vesti gingen geopend. De teruggang van het totaal aantal winkels ligt voornamelijk in het levensmiddelenbedrijf, maar ook in de sector tabak, fietsen, textiel en brandstoffen zijn vele zaken met slechts één vestiging verdwenen. Een opmerkelijke toeneming was er in het aantal antiquiteitenwinkels (ruim 75 op eën totaal van nu ruim duizend), bloe misten (ongeveer tweehonderd) en doe- het-zelf winkels (ruim tachtig). Radio- en televisiezaken bleven ongeveer gelijk, de stijging van twintig winkels op een totaal aantal van bijna 2500 is relatief maar gering. In het levensmiddelenbedrijf liep het aantal winkels met achthonderd terug tot ongeveer 20.500, in de tabakswaren met vierhonderd. De fietsenwinkels vermin derden met driehonderd, de textielwinkels met tweehonderdvijftig en de brandstof- fenzaken met tweehonderd. Het aantal poeliers steeg, maar de sla gers en vishandelaren namen in aantal af. DJAKARTA (Reuter, AP en ANP). Volgens een 120 pagina's tellend rapport van het Indonesische hooggerechtshof, op gesteld voor het Volkscongres was presi dent Soekarno op de hoogte van de okto- ber-revolte van 1965. De hoogste rechters van Indonesië vinden dat Soekarno be recht moet worden verdacht van verraad. Ook generaal Nasoetion, die bijna slacht offer werd van de staatsgreep, deed gis teren een aanval op „het heulen" van de Indonesische president met de commu nisten. In India worden morgen eveneens algemene verkiezingen gehouden. En evenals hier doorkruisen de leiders van de verschillende partijen daar het land om stemmen te winnen. Mevrouw Indira Gandhi, premier en tegelijkertijd leidster van de Congrespartij, de partij die sinds de onafhankelijk heid van het land in 1947 aan de macht is, voert haar cam pagne in de meest afgelegen streken van India. In Calcutta, waar deze foto werd gemaakt, spreekt mevrouw Gandhi een grote menigte toe. (Van onze correspondent) Het centraal sociaal werkgeversver bond is van mening dat werknemers van vijftig jaar en ouder bij een teruglopende werkgelegenheid helemaal niet meer aan de slag zullen komen, als voor hen bij wet de opzegtermijn met dertien weken wordt verlengd. Als die verlenging niet wordt gekoppeld aan 'n langdurig dienst verband, inplaats van zomaar voor een bepaalde leeftijdsgroep te gelden, zou zij voor de vijftigjarigen en ouderen een averechtse uitwerking hebben. Het CSWV critiseert hiermee in zijn blad „De Onderneming" het desbetref fende wetsontwerp, dat de minister van Justitie op 17 januari heeft ingediend. Er zitten volgens het werkgeversverbond nog meer haken en ogen aan het wetsont werp. Het bedrijfsleven is er niet in ge kend en dat, terwijl werkgevers en werk nemers zich in de Stichting van de Ar beid juist bezig houden met het smeden van afvloeiingsregelingen bij massa-ont slagen. Volgens het wetsontwerp zouden de dertien extra weken een terugwerkende kracht moeten krijgen. Daarmee zouden naar de mening van het CSWV reeds ge troffen regelingen kunnen worden door kruist. Twee Nederlanders die in een boot met een lading pornografische Deense films naar Denemarken waren gekomen, zijn veroordeeld wegens illegale grensover- overgang. Een derde Nederlander werd veroordeeld wegens medeplichtigheid. De drie, allen getrouwde Amsterdammers, zijn vrijgelaten omdat zij reeds 10 dagen in voorarrest hadden gezeten. Voor de rechtbank betoogden de Nederlanders dat zij niet de films naar Denemarken smok kelden, maar deze terug wilden geven aan de producent in Hellerup, een voorstad van Kopenhagen. Zij zullen ook 174 kro nen boete moeten betalen voor de invoer van de films. RIYADH (Saoedi-Arabië) (Reuter) Twee gevluchte Egyptische piloten hebben verslaggevers in Riyadh in Saoedi-Arabië meegedeeld, dat Russische piloten trans porttoestellen naar Jemen vliegen. Verder zouden technici uit de Sovjet-Unie in Je men werken in werkplaatsen waar wapens gerepareerd worden. Russen zouden de communistische ideologie in Jemen ver spreiden. Zondag verklaarden de piloten getuige geweest te zijn van bombardementen met napalm- en gasbommen in Jemen. Egypte heeft ontkend dergelijke wapens te gebrui ken in de strijd tegen de royalisten in Jemen. Nasoetion beschuldigde president Soe karno ervan, een dubbel spel gespeeld te hebben. De Indonesische generaal zette tijdens een radiorede uiteen, dat hoewel hij hoofd van de strijdkrachten was ten tijde van de staatsgreep, zijn macht „zeer beperkt" was. Hij vervolgde: „Toen wa pens in China werden gekocht, wist ik daar niets van". Generaal Nasoetion zei ook, dat al in 1960, toen hij de communistische partij op Celebes, Sumatra en Borneo had ver boden, president Soekarno zijn orders had geannuleerd. „Soekarno is altijd voor de communisten geweest", aldus Nasoetion. Alles wijst erop dat het Volkscongres van plan is begin maart door te gaan met een grondig onderzoek naar de houding van Soekarno. Een commissie van het Indone sische Volkscongres is vandaag in twee daagse zitting bijeengekomen om het ver slag te bespreken dat president Soekarno heeft uitgebracht over de laatste zeven jaar van zijn bewind. Dat verslag wordt door velen onbevredigend geacht. De commissie zal ook van gedachte wisselen over een verzoek uit het parle ment om in maart op een tussentijdse zitting van het congres tot het ontslag en de berechting van Soekarno te beslui ten. Generaal Soeharto heeft de congres commissie voorzien van feiten over de rol die Soekarno heeft gespeeld voor en tijdens de coup, ook in financieel opzicht. Volgens het rapport van het hooggerechts hof bezit de president ongeveer 9 miljoen gulden op een bank in Amsterdam. ROTTERDAM 8 Nadat hij vannacht in Rotterdam een dodelijk verkeersongeluk had veroorzaakt, is een 60-jarige inwoner van Rijpwetering met gedoofde lichten doorgereden. Bij Delft zette hij zijn auto langs de kant van de rijksweg en reed met een taxi naar zijn woonplaats. En kele uren later heeft de politie hem in zijn woning gearresteerd. Het slachtoffer van de botsing is de 56- jarige fotograaf J. P. J. Arts uit Rotter dam. Hij reed zijn scootmobiel op een kruispunt toen de inwoner van Rijp wetering ondanks het rode stoplicht ook de kruising opreed. De fotograaf, voor wie het licht groen stond, had juist zijn wagentje opgetrokken. Bij de botsing vloog het voertuigje tegen een paal. De bestuurder werd ernstig aan het hoofd ge wond en was vrijwel op slag dood. Bij onderzoek door de politie bleek dat de inwoner van Rijpwetering onder invloed van alcohol verkeerde. ADVERTENTIES AUTO- en CARAVANBEDRIJF RIJKSWEG 323 - SANTPOORT TELEFOON 0 2560-7008 Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 Barteljorisstraat Haarlem Tel. 1S5S2 leidtestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS H Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1