500 kilometer op gemotoriseerde wolk In omgeving van Parijs raast een experimentele luchttrein Twee bedrijven veroordeeld voor bouw zonder vergunning Tito wordt in Oostenrijk aan verleden herinnerd umoet BEELEN erb.ij hebbed OVER SNEL PIJNSTILLEN Zo stemde Nederland na de oorlog keuze uit spaarvormen met uw matras Mijnpersoneel wil hogere lonen Ontslagen in Roosendaal Geldboeten voor ongeoorloofd drijven van cafés WASSERIJ Den Helder heeft critiek op de Zeehavennota Nieuwe redding boot voor Breskens NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De Limburgsche Kolenhande één telefoontje is voldoende 02500-80661 o,è Haarlems matrassenhuis DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 Helemaal Spaans in sap en vruchtvlees Vraag SPAANSE SINAASAPPELEN Geen papieren SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje. BLEKERSVAARTWEG 20-21, HEEMSTEDE Partijen T.K. P.S. T.K. P.S. T.K. P.S. T.K. P.S. T.K. P.S. T.K. P.S. 1946 1946 1948 1960.1952 1954 1956 1958 1959 1962 1963 1966 Totaal 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10.tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) PARIJS. Wanneer u vandaag in de vallei van Chevreuse, tussen Parijs en Rambouillet, plotseling een vreemdsoortig, blank gedrocht van een tiental meters lengte langs een bos of door de vlakte ziet schieten, dan heeft u een glimp opgevangen van Frankrijks eerste aerotrein, of luchttrein, waarvoor ook in andere landen nog een grote toekomst "lijkt te zijn weggelegd. Een kruising tus sen een vliegtuig en een trein, waar van de uitvinder, ingenieur Jean Ber- tin, hoge verwachtingert koestert die door dit eerste (experimentele) exemplaar, naar de lekenbevindingen van uw dienaar en van hem niet al leen, zeker ook al zijn bevestigd. De luchttrein zal in een nabije toekomst, zo voorspelt zijn geestelijke en tech nische vader, een bijzonder concrete bijdrage kunnen leveren tot de op lossing van heel wat verkeerspro blemen. Ir. Bertin ziet voor zijn schepping voor al een brede taak weggelegd om de ver bindingen tussen de grote steden tot op een afstand van vijfhonderd kilometer sneller, korter en goedkoper te maken. Nog langere afstanden kunnen, zo gelooft hij, beter met een vliegtuig worden afge legd. Maar van nóg groter belang zal dé luchttrein blijken te worden voor het verkeer in, uit en rond de grote steden, waar het vervoersprobleem nu al wel helemaal is vastgelopen. In Japan zijn overeenkomstige transportmiddelen als de Franse aerotrain trouwens al sinds enige jaren geleden in gebruik genomen. En de Franse regering nam deze week het be sluit met de aanleg van het traject Pa- rijs-Orleans een definitief begin te ma ken. Het principe is weer zo simpel als het ei van Columbus. Jean Bertin is uitgegaan van het idee en de ervaring dat men zich het snelste en het lichtste ver plaatst, wanneer men de aantrekkings kracht van de aarde zo veel mogelijk buiten werking stelt. Daarom rijdt deze trein niet op wielen, maar wordt het ge val (voer- of vliegtuig) door omvangrijke luchtzakken gedragen. Die „longen" zijn horizontaal en verticaal in de romp van het vehikel verwerkt, die weer rusten op een cementen stellage welke de functie ADVERTENTIE 4%6 De bank waar u zich thuis voelt! De Haarlemse politierechter heeft maandag een aannemingsbedrijf uit Be verwijk en een bedrijf uit Ursum elk veroordeeld tot 500 boete. De officier van justitie had tegen beide bedrijven 1000 boete geëist. Het betrof hier het bouwen van twee nishutten met een waarde van 32.000 op een terrein in Beverwijk. Het Ur- sumse bedrijf had een vergunning voor het bouwen tot een bedrag van 15.000. Toen echter de directeur van het bedrijf de twee demontabele hutten die niet nieuw waren had gezien, verloor hij de interes se in deze twee bouwsels en wilde wel nieuwe gebouwtjes hebben. De aannemer, die ondermeer deze bouwsels levert, zei tegen de politierech ter in de stellige overtuiging te hebben verkeerd dat voor het neerzetten van de ze nishutten geen vergunning nodig was. De hutten zouden namelijk van geprefa briceerd materiaal gemakkelijk op te ADVERTENTIE Alleen die komen plukvers (direkt uit het dichtst bijgelegen sinaasappelland!) naar hier. Boordevol zon en sap... en met 30% meer vitamine C. Tegen winterkwaaltjes De algemene bond van werkers in het mijnbedrijf heeft een brief gestuurd aan de Mijnindustrieraad waarin zij de raad verzoekt per 1 april 1967 de lonen en salarissen van het personeel bij de mijn bedrijven te verhogen met vier percent en per 1 juli 1967 deze andermaal te verhogen met 1 percent. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Het Roosendaalse aannemersbedrijf Bakker Bennebroek n.v., dat zich voornamelijk met woning bouw bezighoudt, heeft wegens gebrek aan opdrachten dertig van zijn 130 werk nemer» ontslagen. trekken en te slopen zijn, en waren van precies hetzelfde type als de tweedehands nishutten, die hij eerst had willen leve ren. .Deze hutten", zo zei de aannemer, ,zijn roerend goed". Deze stelling werd overigens door een getuige-deskundige betwist, die verklaarde dat deze nishut ten onroerend goed zijn. De aannemer zei het vreemd te zullen vinden als de politierechter ook zou concluderen dat het onroerend goed was. ,De tariefcommissie heeft uitgemaakt,' zo zei hij, „dat deze bouwsels tot roe rend goed behoren. Ik moet er vijf per cent omzetbelasting over betalen. Als ze onroerend zouden zijn geweest, was dat drie percent geweest". De directeur van het Ursumse bedrijf verklaarde er zich niet mee te hebben bemoeid of het roerend of onroerend goed was. Door de stillegging van de bouw eind 1965 voor de tijd van een jaar, zo verklaarde de directeur had hij een strop gehad. De getuige-deskundige meende voorts dat door het aanbrengen van ondermeer buizen voor riolering de indruk van een onroerend karakter was versterkt. De aannemer leek overigens door een eventuele veroordeling niet erg geroerd „Als u zegt", zo zei hij tegen de politite- rechter, „dat het toch ontroerend goed is, ga ik bij de belasting drie ton terugha len". De officier stelde hij in dit geval een reisje naar Majorca voor. Evenals de officier was de politierech ter van mening dat de aannemer en de directeur hoewel zij volgens hem fout hadden gehandeld wel te goeder trouw waren geweest. De aannemer zei in cassatie te gaan tegen dit vonnis. Economische politierechter „Aangezien de veilige haven nu in zicht is, zal ik dit keer geen stillegging van het bedrijf en een lagere geldboete eisen." Aldus de officier van Justitie van de Haar lemse rechtbank maandag in zijn requi sitoir tegen een 48-jarige caféhoudster uit Haarlem. De politierechter veroordeelde haar conform de eis tot 250 boete. Zij was reeds drie keer veroordeeld'voor het niet hebben van een vestigingsver gunning. Inmiddels had zij wel haar papie ren voor de vakbekwaamheid, maar dit was niet voldoende. De vrouw verklaar de dat zij de vestigingsvergunning had aangevraagd. uitoefent van rails. Men beweegt zich dus voort op een soort gemotoriseerde wolk. Een flinke vliegtuigpropeller is op het dak geconstrueerd. Als motoren dienen een 50 pk Renault- Gordini en een 250 pk Continental. Wan neer die motoren, met één enkele hand greep, in actie worden gezet, dan kan men zich vanwege het geraas, wel even op een vliegveld wanen. Doch in het compartement dat plaats aan vier reizi gers geeft, is het lawaai al best te ver dragen, en kan in ieder geval een normaal gesprek worden gevoerd. Niettemin zal op den duur de luchttrein aanzienlijk discreter en geluidlozer kunnen worden, want tot dusver hebben Jean Bertier en zijn equipe zich nog maar hoofdza kelijk met de vraagstukken van snelheid en kosten gemeten. Over ruim zes kilometer van het huidige proeftraject, bereikt de luchttrein nu een snelheid van ruim tweehonderd kilome ters per uur. Die snelheid zal echter ge makkelijk kunnen worden verdubbeld. Met de luchttrein zal men mettertijd dus in een paar uur vanuit Parijs, Straats burg, Lyon of Amsterdam kunnen berei ken. En van centrum tot centrum wel te verstaan, terwijl de tijdwinst die vlieg tuigen weten te boeken, tegenwoordig nog altijd weer goeddeels wordt opgehe ven door het steeds tijdrovender trans port tussen de vliegvelden en de „bijbe horende" steden. Vergeleken met een vliegtuig of trein zijn de produktiekosten van deze bas taard gering (ofschoon nauwkeurige op gaven nog niet konden worden gegeven) Wel moeten, als gezegd, eigen baanvak ken worden gebouwd. Die aanleg kost ongeveer anderhalf miljoen frank per kilometer, aangezien die baanvakken, op stellages, ook in de lucht kunnen worden gebouwd, behoeven ze dus, vooral in en rond grote steden geen bestaande „levens ruimte" op te eisen. Voor het moment denkt men aan de constructie van lucht treinen die een honderdtal personen kun nen vervoeren. Het beginsel van het luchtkussen is trouwens eveneens al voor andere doel einden toegepast, en zo heeft ir. Jean Bertin ook omvangrijke amfibie-voertui gen ontworpen, die alle obstakels van boomstronken, moerassen, of sloten moei teloos nemen of overwinnen, zonder, en in tegenstelling tot een tank, enige schade of letsel achter zich te laten. Jean Bertin is dan ook overtuigd van het feit, dat de „beschaving van het wiel' waardoor de mensheid zich nu zo'n slor dige vijf en twintig eeuwen heeft voort bewogen, vandaag op haar laatste benen loopt of rijdt en dat zijn luchtvoer- tuig een nieuw tijdperk heeft geopend In de vallei van Chevreuse kunt u in elk geval nu al vast een blik op dat nieuwe tijcjperk komen slaan. Een 24-jarige Haarlemse caféhouder werd door de politierechter conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot 150 boete. De Haarlemmer had in de binnenstad een café gepacht zonder alle vergunningen. „Er was gezegd dat ik uit stel voor de papieren zou krijgen", zei hij tegen de politierechter. De officier vond dat de caféhouder nogal lichtzinnig in het bedrijf was gestapt. Een 49-jarige caféhouder werd conform de eis veroordeeld tot 200 boete wegens het zonder papieren uitoefenen van het cafébedrijf. Het was de tweede keer dat hij voor dit feit moest voorkomen. De man verklaarde uit de zaak te willen maar nog geen ander huis te kunnen krij gen. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 HAARLEM TEL. 10748 ADVERTENTIE Zr >90 (Vgn onze correspondent) WENEN Deze week tot vrijdag verblijft veldmaarschalk Tito met zijn vrouw Jovanka voor een officieel bezoek in Oostenrijk. Ter beveiliging van de Joe goslavische gast is het politiekorps met zeshonderd man versterkt omdat men re kening moet houden met Joegoslavische vluchtelingen en emigranten. In het gebruikelijke programma is on der andere opgenomen bezichtiging van musea, de Spaanse rijschool en een be zoek aan de opera waar de operette „Die Fledermaus" wordt opgevoerd. Daar tus sendoor zullen een paar werkbesprekin gen worden ingeschoven, waarbij echter geen brandende kwesties ter sprake zul len komen omdat de betrekkingen tussen Joegoslavië en Oostenrijk vriendschappe lijk zijn. Omdat de twee landen lid zijn van de zogenaamde „club van de negen" zal er gesproken worden over de verdere ont wikkeling van deze organisatie van de Verenigde Naties alsmede over de weder zijdse handbalbetrekkingen, het verkeer op de Donau en economische samenwer king. Tito zal in Oostenrijk wel aan het ver leden worden herinnerd. Hij werkte na melijk als mecanicien in de Oostenrijkse autofabriek van Daimler. Daarna diende hij als soldaat in het Oostenrijks-Hon- ADVERTENTIE gaarse leger tijdens de eerste wereldoor log. In 1934 verbleef hij opnieuw, maar nu illegaal, in Oostenrijk, waarbij hij ge bruik maakte van een vervalst Zweeds paspoort. Hij legde toen contacten tussen de com munisten in Oostenrijk en Joegoslavië en nam daarna de wijk naar Moskou. Maar dat alles is allang voorbij: de vroegere revolutionair is nu een gematigd dictator geworden. m President Tito van Joegoslavië. ADVERTENTIE j</,r 008 Z1 (IC I i'i Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. uaboi „Het is zeer te betreuren dat de Zee havennota voor wat betreft de bereik baarheid van Den Helder vanuit zee is uitgegaan van onjuiste gegevens", zo ver klaren B. en W. van Den Helder in een nota. „Zij vormen een verkeerd uitgangs punt bij een discussie omtrent de moge lijkheid en wenselijkheid van een zeeha ven en industriecomplexen op het Balg- zand, een ten oosten van Den Helder gelegen zandplaat." Volgens de Zeehavennota zou dit haven complex niet bereikbaar zijn voor grote schepen, omdat de toegang van het voor Den Helder stromende zeer diepe Mars diep een in zee uitwaaierende delta kent met vele ondiepten en drempels. Dit is onjuist zeggen B. en W. In december 1965 is de vaargeul van het Schulpengat in het Texelse zeegat door Rijkswater staat aanzienlijk uitgediept tot ruim 10 m. Deze geul kan door het gebruik van mo derne apparatuur snel en gemakkelijk op diepte worden gehouden. De haven van Den Helder en een zeehaven op het in gepolderde Balgzand zal dat ook zijn. Zij zijn toejgankelijk voor schepen met een diepgang van 9 m., hetgeen correspon deert met een tonnage van 15.000 tot 20.000 ton, aldus B. en W. van Den Hel der. Morgen gaan wij naar de stembus om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. Een verwachting over de uitslag is bij deze verkiezing bijzonder moeilijk te ge ven, daar er tal van nieuwe groeperin- gen meedoen wier aanhang onmogelijk is te schatten. Er kunnen dus verrassingen uit de stembus komen, temeer daar het politieke klimaat in ons land aan het veranderen is. Hoe de kiesgerechtigde Nederlanders in de na-oorlogse periode hebben gestemd kan men opmaken uit bijgaande tabel, waarin zijn opgenomen de stemmenper centages die de verschillende partijen in die periode behaalden. 1. Katholieke Volkspartij 30,8 31,4 31,0 31,6 28,7 31,5 31,7 32,9 31,6 32,5 31,9 30,1 2. Partij van de Arbeid 28,3 25,8 25,6 25,7 29,0 29,4 32,7 28,7 30,3 29,9 28,0 23,4 3. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 6,4 6,4 8,0 8,5 8,8 8,8 8,8 11,4 12,2 10,0 10,3 10,0 4. Anti-Revolutionaire Partij 12,9 12,5 13,2 12,3 11,3 10,9 9,9 9,8 9,4 9,2 8,7 8,7 5. Christelijk-Historische Unie 7,8 9,7 9,2 10,5 8,9 9,8 8,4 9,4 8,1 8,9 8,6 9,7 6. Communistische Partij van Nederland 10,6 11,4 7,7 6,8 6,2 5,3 4,7 4,1 2,4 2,9 2,8 2,7 7. Pacifistische Socialistische Partij 0,6 1,8 3,0 3,0 5,0 8. Staatkundig Gereformeerde Partij 2,2 2,2 2,4 2,3 2,4 2,2 2,3 2,2 2,2 2,1 2,3 2,1 9. Bóeren-Partij 0,1 0,5 0,2 2,1 6,7 10. Gereformeerd Politiek Verbond 0,6 0,7 0,7 0,7 0,8 0,7 0,7 0,8 0,8 Overige groeperingen .1,0 0,6 2,9 1,7 4,0 1,4 0,8 0,0 0,8 1,5 0,8 In Hardinxveld is bij de scheepswerf De Merwede de reddingboot „Javazee" t* water gelaten die op 27 februari in Rot terdam in dienst gesteld zal worden door de koningin. Na de tewaterlating bood een deputati» van het actiecomité Javazee een koperen plaquette aan als herinnering aan het feit dat het Nederlandse marineperso neel heeft bijgedragen in de bouwkosten. Totaal bracht het comité 200.000 bijeen. De reddingboot „Javazee" wordt gesta tioneerd in Breskens. Op de datum van de overdracht zal het 25 jaar geleden zijn dat 850 mannen bij de slag in de Javazee het leven lieten. De bemanning van de „Javazee" zal be staan uit zeven koppen. Er kunnen 100 schipbreukelingen vervoerd worden. De maximum snelheid bedraagt 10.7 knoop. Er kan voldoende brandstof aan boord worden genomen om twee dagen op vol le kracht te varen. De reddingboot heeft twee dieselmotoren, elk met een vermogen van 200 pk. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 Baptisten Gemeenten Aangenomen de benoeming tot voor ganger te Doetinchem C. v. d. Geer, evan gelist te Woudenberg. Vrije Oud Geref. Gem. in Nederland Benoemd tot voorganger te Alblasser- dam A. de Waard te Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Vlaardingen C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Dordrecht P. Palmboom t« Amersfoort.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7