Radio moet in eeuw der op tuinman bezuinigen communicatiesatellieten Provinciaal Jeugdconcert van N.Ph.O. in Haarlem IIESREIVII Europa Cupwedstrijd en verkiezingen op t.v. Ouverture voor 3 stofzuigers vloerwrijver, 4 geweren en groot symfonie orkest o.l.v. Toon Hermans Akkoord tussen NTS en NVT Voor een harmonische samenleving Uitzendingen tot één uur rs nachts NEGEN MUZEN Manuscripten van Leonardo da Vinei teruggevonden Danteprijs voor pater A. Ariaens Danny Kaye als redder in nood DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 Luistergeldverhoging en-of invoering van reclame onontkoombaar Kostbaar „Het huis in de bocht" in gebruik genomen Twee manieren Krankzinnige situatie P. Zwaanswijk Wereldwijd tv-programma Johannes Passion door de Heemsteedse Christeihjke Oratorium Vereniging W%M De radio geeft woensdag 1 elevisieprogram ma's S^ortgenó Utrechtse kunsthandelaar J. Wiegersma overleden (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM. Dezer dagen bestaat de NRU, de Nederlandse Radio Unie, twintig jaar. Een zoveelste mijlpaal in het wereldje van de radio. Toch heerst er in de boezem van deze in 1947 door AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO opgerichte stichting geen feestvreugde. Integendeel. Sinds enkele jaren kampt de NRU namelijk met een groot geldgebrek. Zo groot dat men in de radio- stad kan horen dat er niets anders op zit dan de pro- grammaproduktie sterk te reduceren en dat niet alleen een kwantitatieve maar zelfs kwalitatieve vermindering van de zendtijd tot de mogelijkheden behoort. Hoe is deze bedroevende situatie ontstaan? Om hierop een ant woord te kunnen geven, dienen wij eerst in het kort de doelstellingen op te sommen van de NRU, die, als de nieuwe omroepwet ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, samen met de NTS, de NOS zal vormen. De stichting, aldus de statuten, zou er voor zorgen een gezamenlijk technisch apparaat in het leven te roepen. Ze zou een gezamenlijk programma-apparaat tot stand brengen (orkesten, koren, hoorspel kern). Het onderhouden van een nieuws dienst viel onder haar verantwoordelijk heid, terwijl de NRU ook programma's zou uitzenden die door de omroepvereni gingen gezamenlijk' waren voorbereid. Daarnaast verzorgde men het nationaal programma, de regionale omroep en zou men relaties onderhouden met buiten landse omroeporganisaties. Sinds die tijd zijn de werkzaamheden enorm gegroeid. De NRU beheerst het volledige technische apparaat voor de ra dio, waaronder technische apparaturen van alle studio's, twaalf volledig uitgerus te reportagewagens, produktiewerkplaat- sen voor studio-installaties, enzovoort. Ook het hele artistieke apparaat (orkes ten, discotheek enzovoort) valt geheel on der de verantwoordelijkheid van de NRU. De NRU heeft een programmastaf van twaalf personen, die belast is met de ver zorging van het gezamenlijke programma, dat sinds 1 oktober 1966 omstreeks 32 uur per week of 11 percent van de totale zendtijd bedraagt. Het totale personeels bestand van de NRU bedraagt 1107 per sonen. Het radio- en televisiebedrijf is een kostbaar bedrijf. Kostbaar niet alleen door zijn uitzendingen maar ook en vooral met zijn technische outillage en personeel. Men dient naast de normale programma's ook te zorgen voor het onderhoud van de apparatuur en de studio's. Daarnaast moet ook nieuwbouw ter hand worden ge nomen doordat de omroep een steeds be langrijker plaats in de wereld en in ons eigen landje gaat innemen en uit haar jas dreigt te barsten. De televisie heeft de kosten redelijk kunnen opvangen. Daar had men dit jaar voor het eerst een te kort van anderhalf miljoen gulden, maar men is voorlopig „uit de brand' door de juist op tijd ingevoerde tv-reclame. Maar bij de radio is dat anders. Al enkele jaren kampt men bij deze tak van het omroepbedrijf met grote te korten, vooral door de opeenhoping van kosten- en loonstijgingen, waarbij men niet, zoals bij de tv ook ieder jaar meer inkomen uit de luisterpot kreeg. Ons land is, wat het aantal radiotoestellen betreft, vrijwel verzadigd. Het aantal geregi streerde luisteraars vertoont al enkele ja ren nagenoeg geen groei meer. De uitga ven stegen terwijl de inkomsten gelijk bleven. Dat moest wel fout gaan. Lang zaam maar zeker ging de situatie ach teruit. Had men enkele jaren geleden nog een reservepotje, sinds enige tijd moest er geld bij. Vorige luistergeldverhogin gen waren slechts druppels op een lang zaam gloeiend wordende plaat. Dit jaar is de kruik dan eindelijk gebarsten: het totaal van de ingediende NRU-begroting voor 1967 bedraagt 32.40 miljoen; samen met de andere zendgemachtigden 62.5 Toon Hermans zal op 18 mei op het eer ste jaarfeest van het Rotterdamse con certgebouw De Doelen het Rotterdams Philharmonisch Orkest dirigeren tijdens een bijzonder concert. Op het programma staat onder meer een Grand festival ou verture voor drie stofzuigers, vloerwrij ver, vier geweren en groot symfonieor kest, dat gebracht wordt onder leiding van de scheidende dirigent van het orkest, Franz-Paul Decker. De pianist Daniel Wagenberg zal als solist optreden in een Concerto populaire, een bewerking van een aantal romantische pianoconcerten. Verder speelt het orkest de ouverture Leo- nore IV vrij naar L. van Beethoven. Toon Hermans zal nog moeten bepalen wat zijn aandeel moet zijn in dit aparte programma, dat aansluit bij tradities in Londen en New York. Het meest bekend is het jaarlijkse concert van het London Symphony Orchestra onder leiding van Danny Kaye. Er bestaan plannen het feestconcert te besluiten met een bal ten batè van de astmabestrijding. De NCRV is van plan een deel van het concert uit te zenden op 19 mei. Prins Bernhard heeft gisteren een in formeel bezoek gebracht aan „Het huis in de bocht" Herengracht 475 in Amster dam. Het volledig gerestaureerde hoofd kantoor van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V., dat maandag officieel in gebruik is genomen. Het fraaie grachtenhuis dat uit 1730 dateert is in oude luister heisteld. De restauratie van het gebouw dat sinds 1907 eigendom van de Sociëteit is heeft twee jaar in beslag genomen. miljoen, dat uit de opbrengst van de luis tergelden gefinancierd zou moeten wor den. Het netto beschikbare bedrag uit het luistergeldpotje wordt, na reservering van een bedrag voor salarisverhoging, -sociale lasten en dergelijke 53.4 miljoen, zodat het tekort bij de radio dit jaar negen miljoen gulden zal bedragen. Een laatste -spaarcentje van drie miljoen vermindert dit tekort tot zes miljoen gulden, die ergens vandaan moeten komen. '„Nu het water ons tot de lippen geko men is zie ik slechts één mogelijkheid om de NRU voor de catastrofe van een afbraak te bewaren, en dat is de oplos sing welke ik de machthebbers in Den Haag en de volksvertegenwoordigers wel in de oren zou willen toeteren: verhoog de luistergeldbijdrage", aldus NRU-voor- zitter mr. A. B. Roosjen in zijn nieuw jaarstoespraak. „Onzin", zei de voorzitter van de re clameraad, jhr. Andringa de Kempenaer. „Mr. Roosjen is van mening dat verho ging van het luistergeld de enige moge lijkheid is om uit de moeilijkheden te komen, maar de invoering van radiore clame dan? Als mr. Roosjen de gedachte dat „radioreclame stellig geen zoden aan de dijk zal zetten, zolang er een klandes- tiene zender in de ether wordt getole reerd, waaraan adverteerders reclamegel den spenderen", van zich af zet, kan de naar schatting twaalf miljoen gulden die de reclame zou opleveren, de tekorten bij de NRU in één klap opheffen". Twee manieren om aan geld te komen, die de NRU in een nota aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk ook heeft genoemd om uit de financiële noodtoestand te raken. Er zal ook een lening gevraagd worden om het lopende jaar te overbruggen. De NRU zal niet dadelijk antwoord krijgen. De nota zal wel blijven liggen voor de nieuwe minister van Cultuur, die dit probleem dan als eerste zal moeten aanpakken. Er zal iets moeten gebeuren, dat is ze ker. „Zonder verhoging van de luister geldbijdrage zullen wij niet uit de im passe geraken. Daaraan valt niet te ont komen", aldus mr. Roosjen. De financieel- economisch commissaris in NRÜ/NTS, drs. Ch. E. v.d. Ploeg voegt daaraan toe „anders zullen we sterk moeten bezuini gen. We mogen de zendtijd niet vermin deren, dus zal het artistieke apparaat het slachtoffer worden". Het is te hopen dat er snel een oplos sing wordt gevonden. Als het luistergeld met wat „Hilversum" voorstelt ƒ6 zal worden verhoogd tot 24 gulden, slaan wij nog geen gek figuur met onze naaste buren. Hilversum wacht. Misschien dat men in „Den Haag' ook inziet dat het uit eigen midddelen investeren van alle nieuwbouw bijna niet meer kan. Mis schien dat ook daar iets- aan gedaan kan worden. De debacle kon men allang zien aan komen. Het afgelopen jaar heeft de NRU er al rekening mee gehouden. Er is in alles bezuinigd. Van ramen lappen, via minder frequente bezoeken van de tuin man tot aan het miniem onderhoud van technische apparatuur toe. Ook de nieuw bouw is bijna stilgelegd. Misschien is dit alles niet verantwoord. Een storing zit in een klein hoekje en als de apparatuur niet in prima conditie is kan een plotse ling optredende storing steeds veelvuldi- ger ergernis ir. de huiskamers* brengen. Een krankzinnige situatie: in Neder land anno 1967 wordt bezuinigd op een tuinman, terwijl over onze hoofden com municatiesatellieten cirkelen. De (nieu we) minister zal het wel zwaar krijgen (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het conflikt tussen de Nederlandse Vereniging van Toneelkun stenaars en de televisie dat vorige maand dreigde uit te lopen op een algehele wei gering van de toneelkunstenaars nog lan ger mee te werken aan televisieprogram ma's is thans volledig opgelost. Nadat de televisie aan de meeste ver langens van de N.V.T. op korte termijn tegemoet was gekomen, werd de aange kondigde actie opgeschort tot 1 maart. Vóór die datum diende hernieuwd overleg te leiden tot de volledige erkenning en ho norering door de televisie van de rechts positie van de free-lance regisseur van dramatische produkties. De besturen van NTS en NVT hebben hun goedkeuring gehecht aan een rege ling die voorziet in een toeslag voor free lance regisseurs wanneer een door hen geregisseerd programma opnieuw wordt uitgezonden voor de Nederlandse televi sie, terwijl tevens met terugwerkende kracht van 1 januari 1967 af de honora ria voor free-lance regisseurs zullen wor den opgetrokken. Ten aanzien .van een toeslag bij re- layering naar het buitenland van een door een free-lance regisseur geregis seerde produktie, zijn op het ogenblik internationale besprekingen gaande tus sen de Europese Radio Unie en de „Fédé- ration Internationale des Acteurs", waar bij ook de NVT is aangesloten. De NVT is bereid het resultaat van dit overleg tot 1 september af te wachten. Daarna zal iedere relayering worden geweigerd. In de tussenliggende maanden zullen de ac teurs de aan hen uit te betalen relais- toeslagen delen met de free-lance regis seurs onder leiding waarvan de produk ties tot stand zijn gekomen. VOOR DEZE week staan op het werk- rooster van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest vijf concerten genoteerd, welke op vijf achtereenvolgende avonden voor de jeugd uit de provincie Noordhol land, die van Haarlem uitgezonderd, in de Gemeentelijke Concertzaal worden ge geven. MAANDAGAVOND werd de eerste groep jongelui met bussen naar de hoofdstad der provincie vervoerd om tegenwoordig te te zijn bij het eerste concert, waarop evenals op de volgende vier door de diri gent Henri Arends aandacht werd ge vraagd voor de uitvoering van een pro gramma van werken, waarvan verwacht kon worden dat daarvoor inderdaad aan dacht kon worden verkregen. Het ging er om, althans voor wat verreweg de mees te van de aanwezige jeugd betrof, de beat-narcose, waarmede de teeners van onze tijd van 's-morgens vroeg tot laat bedwelmd wordt, een uur of twee te neu traliseren en de jeugdige geesten ontvan kelijk te doen worden voor andere muzi kale aspecten. Daartoe dienden dan op deze avond re- petoirewerken van het orkest, met name de Ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar, het symfonisch gedicht „De Moldau" van Bedrich Smetana, de Polka en fuga uit de opera „Schwanda, de doedelzakspeler" van Jaromir Wein berger en „De tovenaarsleerling" van Paul Dukas. NIEUW was op het programma het Saxofoonconcert van Alevander Glazounof waarvan de internationaal reeds zeer be kende, jonge saxofoniste Karin Rascher de solopartij vertolkte. Voor zover ik kan ADVERTENTIE ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTU EVANGELISCHE VOLKSPARTIJ nagaan was het de eerste uitvoering te Haarlem van Glazoenofs concert. De saxofoon is een echt melodie-instru ment, zangerig en gevoelig van klank en ook wel eens koddig-humoristisch. Deze laatste karaktertrek is bij de uitvoering van het concert niet aan de dag getreden. Dat kon ook niet, want Glazoenofs mu ziek is te serieus, en te lyrisch om de saxofoon tot kwinkslagen te verleiden. KARIN RASCHER heeft de jongelui laten horen hoe voornaam-artistiek de sa xofoon kan klinken. Bij haar spel behoeft het instrument niet, als „displaced per son" uit de meest letterlijke zin, de be ruchte, zwijmelende „loeiers" te laten ho ren, maar kon met muzikale adel zich zelf zijn. Ja, zo kan het ook! Of iedereen dat in deze zin gewaardeerd heeft op dit concert, is een andere zaak. Vast staat, dat de uitvoering mede door de be geleiding van het orkest een bijzondere gebeurtenis geworden is, een ware ver-' rassing! LONDEN (AP) De Europese Radio- Unie verwacht dat op 25 juni 500 mil joen mensen in zeker 2estien landen zul len kijken naar een tv programma van twee uur over de bevolkingsexplosie. De landen zijn: Australië. Canada, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Oosten rijk, Oost-Duitsland, Polen, Spanje, Tune sië, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, de Sovjet Unie en Tsjechoslowakije. Het is mogelijk dat ook West-Duitsland en India het programma overnemen. De tota le kosten van het programma dat ge titeld is „Our World" (Onze Wereld), waar bij 7.000 technici, 140 camera's en 40 repor tage-eenheden betrokken zullen zijn zijn 750.000 pond. Voor de verspreiding van het program ma in de gehele wereld zal gebruik ge maakt worden van de vier communicatie satellieten die nu in de ruimte zijn. Vrijdag 24 februari geeft de Heemsteed se Christelijke Oratorium Vereniging in het Concertgebouw in Haarlem onder lei ding van Jan Pasveer een uitvoering van de Johannes Passion. Medewerking verle nen Annette de la Bije (sopraan), Aafje Heijnis (alt), Jan Waayer (tenor), Arjan Blanken (tenor), Herman Schey (bas), Rom Kalma (bas), Corry Jansen-Reder (viola da gamba) en Simon C. Jansen (orgel). Het Noordhollands Philharmo nisch orkest zorgt voor de begeleiding. Nederland 1: De VARA begint met een aflevering van de Lucy-show. Hierna het programma Koning Klant, gepresenteerd door Ellis Berger en Gerrit Eerenberg. Na Achter het Nieuws een jazz- en beatcon- cert vanuit de Expohal in Hilversum. Me dewerkenden: Boy's Big Band onder lei ding van Boy Edgar en de beatgroep The Maskers. Het commentaar is van Michiel de Ruyter. Hierna „Vrij Entree", een cabaretprogramma vanuit „De Kooper- moolen" van Henk Elsink. Hij ontvangt voor de tweede maal de fantastische An nie Fratellini. Daarna de TROS met de amusementsprogramma rond de tandarts cabaretier Chiel de Boer. Gastvrouw in dit programma is Karin van Wamelen. Na het laatste journaal een les uit de Teleac- cursus kernfysica. Nederland 2: In het openluchtcircus „Mensen tussen hemel en aarde" werken deze keer mee artistieke clowns, fietsacro- baten, parterre-acrobaten en tijger-op- paard-dressuur. In de rubriek „Première" wordt aandacht besteed aan „Les grands moments" van Claude Lelouch, „Les Cré- atures" van Agnes Varda „Vacances Por- tugaises" van Pierre Kast, „Any Wednes day" van Allis Miller en „Kaleidoscoop" van Jack Smight. Dr. L. de Jong wijdt zijn programma „De bezetting" aan het Ne- derlands-Indië onder Japanse bezetting. Tandarts-cabaretier Chiel de Boei is de hoofdpersoon in het Tros-pro- gramma van vanavond. Op de foto „behandelt" hij de zangeres Shir ley. Woensdag 15 februari worden via het scherm van Nederland 1 de verkiezings uitslagen bekend gemaakt, terwijl tege lijkertijd via Nederland 2 een rechtstreek se reportage wordt uitgezonden van de Europa Cupwedstrijd voor Landskampi oenen tussen Inter Milaan en Real Ma drid, die in het San Siro Stadion in Mi laan gespeeld wordt. De NTS zendt via Nederland 1 uit en wijdt bijna de gehele uitzending aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit verkiezingsprogamma begint om half acht. De eerste uitslagen worden afgewis seld met korte films. Het verkiezingspro gramma wordt om tien voor half negen voortgezet tot één uur 's nachts. De uitslagen worden in Studio Bellevue in Amsterdam verwerkt en op het scherm gebracht. De presentatie wordt verzorgd door Koos Postema. De uitslagen worden door Eugenie Herlaar gegeven, terwijl Aad van den Heuvel en Leo Kool inter views houden met politieke figuren.Voorts zullen onder meer indrukken en interviews worden gegeven van verschillende par- HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.23 Gram.muziek en reportages. 9.00 Romantische orkestwerken. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Moderne or kestmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Iconographia. 11.32 Klassieke en moderne pianomuziek. 11.50 Orkestmuziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Amusementsmu ziek. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en ka lender. 13.25 Orkestmuziek. 14.45 Moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.Q0 Voor de zieken. 17.30 Militair commentaar. 17.40 In strumentaal kwartet. 18.00 Nws. 18.15 Actua liteiten. 18.20 Gram.muziek. 18.30 Neder landse orkesten. 19.05 Licht vocaal- en in strumentaal ensemble. 19.30 Artistieke staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loe ren aan de Hor. (radiofeuilleton). 20.55 Licht programma. 21.10 De teerling is geworpen. 21.20 Liedjes met instrumentale begeleiding. 21.45 Lichte gram.muziek. 22.30 Nws. 22.40 Gram.muziek. 23.55 Nws. 24.00 Commentaren verkiezing. HILVERSUM U 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Opera. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Gram.mu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram.muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Klassieke muziek. 14.00 De Familie Leen- houts (hoorspel). 14.25 Klassieke en moder ne liederen. 15.00 Moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock. 17.15 Jazz. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Fanfare-orkest. 18.30 Spektrum. 18.50 Licht instrumentaal ensemble. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 De verkiezingen voor de Tweede Kamer. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kalei doscoop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen 12.00 Nws. 12.03 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Platenprogramma. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 Hillbilly- time: Country and Western muziek. BRUSSEL 3234 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Amusementsmuziek. 12.52 Gram.muziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 12.57 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Gram.muziek. 14.30 Waar om wij niet? 14.50 Kinderkoor. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 16.57 Gram.muziek. 17.00 Nws. 17.15 Beat. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.40 De nieuwe Eggermont-sound. 20.00 Amusementsmuziek. 21.00 Successencocktail. 21.57 Gram.muziek. 22.00 Nws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20-12.00 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Te- leac.: De detaillist als ondernemer (2). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Recla me. 19.00 De Lucy Show. 19.25 Koning Klant consumentenrubriek. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Jazz en beat. 21.05 Vrij entree: cabaretprogram ma. 21.30 Een beetje de Boer op: amuse mentsprogramma. 22.30 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Kernfysica (18). NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Mensen tussen hemel en aarde: Openlucht-circus. 20.30 Première: nws over films. 20.56 De Bezetting (documentaire). 22.10 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Mona (TV-film). 19.25 Uitzending Stichting Socutera. 19.30 De eerste uitslagen van de 2e Kamer-verkiezingen 1967. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Ver kiezingen. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws in 't kort. 20.01 Reclame. 20.05 Inter-MilaanReal Madrid te Milaan (on der voorbehoud). 21.00 AVRO's Televizier. 21.10 2e helft voetbalwedstrijd Inter-Milaan —Real Madrid (onder voorbehoud). 21.55 AVRO's Televfzier. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal .Teleac: 22.30-23.00 De Detaillist als ondernemer (2). tij bijeenkomsten die 's avonds in het centrum van Amsterdam worden gehou den. Verslaggevers zijn onder meer Bas Roodnat, Frits^van der Poel, Ed van Wes- terloo en Joop van Zijl. Ook zal een re- portageploeg aanwezig zijn op het Bin nenhof in Den Haag. Vooraanstaande politieke figuren geven hier hun indruk ken over de uitslagen. Aan de hand van gegevens, verstrekt door de aldaar opge stelde computer, zal naar verwachting omstreeks tien uur een prognose gegeven worden van de nieuwe zetelverdeling. Om kwart vóór elf wordt de verkiezings uitzending onderbroken voor het laatste journaal. Bovendien hoort men de tussen standen en de einduitslag van de voet balwedstrijd Inter Milaan Real Ma drid. Deze wedstrijd die gespeeld wordt in het kader van de kwartfinales om de Europa Cup wordt op Nederland 2 uit gezonden door de AVRO-televisie, tussen vijf over acht en vijf voor tien, met een onderbreking om negen uur voor een af levering van AVRO's Televizier. Koen ADVERTENTIE (§oud - 2-lfoer - 3{crlogea - ^ieltum^lee I 6, Haarlem. Tel. 02500 -10616 Op 69-jarige leeftijd is te Utrecht over leden de heer J. Wiegersma, handelaar in oude kunst en vooraanstaande figuur in de Vereniging van handelaren in oude kunst in Nederland. Van de aanvang af heeft hij jaarlijks deelgenomen aan de oude kunst- en antiekbeurs in Delft. De heer Wiegersma was een broer van de bekende arts-kunstenaar Hendrik Wie gersma uit Deurne. Ronald Abram exposeert tot en met 3 maart schilderijen en pastels in de in ternationale galerie Orez in Den Haag. Ronald Abram, een Nederlander die in Parijs werkt, maakt abstracte werken. Muggsy spanier averleden. De jazz-cor- nettist Muggsy Spanier is overleden, 64 jaar oud. Hi] was niet meer opgetreden sedert het Newport jazz festival in 1964. BOSTON (AFP). In de universiteits bibliotheek van Madrid zijn bij toeval twee manuscripten van Leonardo da Vin ei teruggevonden die ongeveer twee eeu wen geleden waren zoekgeraakt. Zij wer den ontdekt door professor Jules Piccus, hoogleraar in de Romaanse talen aan de universiteit van Massachusetts, die in de Madrileense boekerij op zoek was naar Spaanse poëzie uit de middeleeuwen. De manuscripten omvatten ongeveer 700 bladzijden aantekeningen in spiegel schrift en 200 tekeningen op het gebied van de bouwkunde en allerlei uitvindin gen, waaronder de kettingoverbrenging en vondsten ten aanzien van „vliegtui gen". SOESTERBERG. Pater Anton Ariaens, geestelijk verzorger van het non nenklooster „Senakel" in Soesterberg en bekend Nederlands Dante-deskundige, is door de stad Florence bekroond met de gouden penning die jaarlijks wordt uit gereikt aan niet-Italianen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Dan- te-studie. Pater Ariaens heeft deze prijs in het bijzonder gekregen voor zijn twee studiewerken: „Met Dante naar God" (1955, eigen beheer) en „Dante en de kerk" (1965 Boucher) Den Haag). Wanneer zijn gezondheid dat toelaat hij is 69 gaat hij voor 21 mei in Florence om de gouden penning in ont vangst te nemen. Anton Ariaens bevindt zich met deze prijs in het gezelschap van onder anderen de Britse dichter T S. Eliot en de grote Dante-kenners, de Fransman Pézard en de Tsjech Morawsky. In zijn studies over Dante heeft pater Ariaens vooral de gees telijke levenswaarde van de schrijver van de sdivina comedia" onder de loep ge nomen. LONDEN (AP) Danny Kaye is tijdens een transatlantische vlucht van de Ver enigde Staten naar Groot-Brittannië van zondag op maandag de hele nacht opge bleven om een ernstige zieke bejaarde vrouw zuurstof toe te dienen. De hulp van de komiek werd ingeroepen, toen de vrouw een hartaanval keeg, kort nadat het vliegtuig uit Chicago was vertrokken. Kaye bleef na de aankomst nog twin tig minuten aan de zijde van de Hon gaarse vrouw. Ze overleed later in het zie kenhuis. Naderhand vertelde hij: De gezagvoerder die wist dat ik iets van medicijnen weet, vroeg me of ik kön helpen. Kaye kwam naar Londen voor een be spreking van plannen om op te treden in het 18de eeuwse toneelstuk „De knecht van twee meesters" van Carolo Goldo- ni, dat zal worden opgevoerd op het zo merfestival van Chichester (Engeland).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8