Ondanks stabilisering van de markt... COUGAR, één van de trekpleisters SPORTIEVE (REN) WAGENS Ingrijpende wijziging van carrosserie fff II f j|p 1 54e RAI geeft overzicht huidige stand van zaken WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 13 Prijs hoger Ferrari 330 GT Djet-6 Maar prijs bedraagt f 27J Compressie Vering A r iièï Remmen Comfort Licht OPKOMST VAN AUTO NIET TE STUITEN rijk is de autodichtheid reeds één op vier en Nederland waar thans één op de acht inwoners een auto heelt zal ondanks de economische teruggang rekening moeten houden met een verdere toeneming van het wagenpark. Thans is het naar de RAI verwacht de beurt aan de gezinnen met de lagere inkomens die zich de komende jaren een wagen willen aanschaffen. Deze gezinnen vor men een meerderheid in Nederland. In de komende jaren blijft de RAI dan ook optimistisch, ook al omdat de ver vanging van oude door nieuwe automobielen gestadig zal blijven toenemen. (Van onze medewerker voor automobilisme J. Ratsma) NADAT SINDS 1958 de autoverkopen jaarlijks met 20 tot 25 percent toenamen, is er vorig jaar een ken tering gekomen die in de grond van de zaak neerkomt op een tijdelijke stabilisering van de markt. De RAI noemt dit een „groeistuipje" en is aan de vooravond van de 54ste tentoonstelling van personenwagens nog steeds optimistisch gestemd. Autoverkopen gaan nu een maal op en neer met het conjunctuurpatroon. Dat is op zichzelf niet verontrustend. Volgens de RAI is de op komst van de auto niet te stuiten. De helft van de twee honderd miljoen Amerikanen is automobilist, in Frank- ONDANKS HOGE BELASTINGEN, on danks de minder goede verkeers- en par keervoorzieningen, zijn er sinds de vori ge RAI-tentoonstelling een half miljoen wagens op de Nederlandse wegen bijge komen. Teleurstellend blijft echter de du bieuze import van „kneusjes" die vorig jaar met twintig procent steeg tot 60.000 personenwagens. Een achtste van het Ne derlandse wagenpark bestaat uit afge dankte wagens uit het buitenland. Gezien dit feit, zou men tot de conclusie kunnen komen dat de Nederlandse automobilist er weinig om geeft hoe zijn wagen eruit ziet en waar zijn voertuig vandaan komt. Dit is niet juist. Ook in ons land is de automobilist kri tischer en zelfbewuster geworden. Hij weet wat hij wil en waarop hij bij de aankoop van een auto moet letten. Door het uitgebreide gamma van vrijwel iede re autofabriek bestaat er een goede kans dat hij de wagen vindt die hij wil bezit ten. Het assortiment is gevarieerd en steekproeven hebben aangetoond, dat de voornaamste motieven waarop de aan koop berust, betrekking hebben op het mo del, het benzineverbruik en de reputatie van het merk. Kopers in de klasse be neden de zes mille hebben belangstelling voor het benzineverbruik, de kopersgroep die het zoekt in de wagens boven de zes mille tonen vaak zeer veel interesse in de acceleratie. Fabrikanten houden hier mee rekening, evenals met het begrip vei ligheid dat de laatste tijd steeds meer als verkoopargument wordt gehanteerd. ONDANKS HET FEIT. dat de auto niet meer als luxe geldt, blijft een ding heel duidelijk; de auto dient nog steeds wel als statussymbool, en op het begrip status worden heel veel eisen afgestemd. Status of geen status; vast staat dat het gebruik van een auto de Nederlander zo langzamerhand veel geld gaat kosten. Bij een wagen met een gemiddelde prijs van 7000 haalt de fiscus zo'n 1600 naar zich toe. Op een liter benzine wordt 34 cent accijns betaalt, waarbij dan nog eens de bijdragen voor de wegenbelasting en het rijkswegenfonds komen. De RAI vindt dat de opbrengst van de ze belastingen ongeveer twee mil jard per jaar niet voldoende aan het verkeer worden besteed. Met name in de steden zouden de voorzieningen voor het gemotoriseerd verkeer, met behulp van deze gelden, aanzienlijk kunnen worden verbeterd. Ondanks het ingrijpen van de fiscus liggen de autoverkopen de laatste twee jaar in de particuliere sector. Het parti culier vervoer is in de afgelopen drie jaar verdubbeld. Het zakelijk vervoer nam slechts met een kwart toe. DE RAI VERWACHT dat in de komen de jaren de aankopen eveneens betrek king zullen hebben op wagens tussen de vijf en de zeven mille. Het is te verwach ten dat de prijzen als de conjunctuur gunstiger wordt naar boven zullen gaan. Bovendien zullen de wagens zelf on getwijfeld nog iets sneller en nog confor- tabeler worden dan ze nu reeds zijn. Op deze 54-ste RAI-tentoonstelling. die tot en met zondag 26 februari duurt, kunt u zich in ieder geval van de huidige stand van zaken overtuigen. Meer nog dan voorgaande jaren heeft deze RAI-tentoonstelling een sportief tintje gekregen door de ex positie van vele sportmodellen en zelfs renwagens. Londen heeft zijn unieke Racing Car Show, maar dit schijnt voor de fabrikanten niet meer voldoende te zijn. Tussen hun seriemodellen, hebben zij ditmaal GT-wagens en formulewagens ge plaatst, die en dat moet worden toegegeven het geheel een geva rieerde aanblik geven. Een van de pronkstukken is de Ferrari 330 GT, naar een ontwerp van Pininfarina. De wagen die een speciale ruitconstructie heeft, waar door de minste weerstand optreedt, bezit een twaalf cilinder motor in V-vorm, die een vermogen levert van 300 pk bij 6600 t.p.m. Dit machtige motorblok met een inhoud van 3967,44 cc is van een aluminium legering. Voor technische fijnproevers; de wagen bezit een zevenmaal gela gerde krukas, dubbele babines en stroomverdelers en driedubbele We ber carburateurs. Hydraulische schijfremmen op alle wielen be diend via een gescheiden circuit vormen garantie voor gedegen rem- werk. Met zijn gewicht van 1470 kg. is de opgegeven topsnelheid in de overdrive 245 km. per uur bij 6400 t.p.m. Iets minder spectaculair, maar daarom niet minder interessant is de Djet-6 een Franse sportcoupé die nu ook op de Nederlandse markt zal worden geleverd. In te genstelling tot zijn voorganger, de in ons land reeds bekende Dj et heeft deze Matra een centraal ge plaatste motor, afgeleid van de Re nault Gordini. Deze centrale plaat sing bevordert gunstige gewichts verdeling en beïnvloedt de weglig ging positief. De motor van de Djet-6 heeft een inhoud van 1255 cc en bereikt een vermogen van 105 pk bij 6500 t.p.m. De carrosse rie is van gewapend polyester en dank zij het geringe gewicht van de wagen, bereikt deze Dj et nog een topsnelheid van 210 km. per uur. De wagen gaat rondom de 20.000 kosten. AAS*SS I iiil MATRA DJET 6: lichtgewicht onder de snelle wagens. Een wagen met een 6,4 liter motor, een vermogen van 320 Sae-pk bij 4800 t.p.m. is het antwoord van Ford op de Toronado van GM en tevens een van de trekpleis ters op deze Rai. Dit nieuwe model is afkomstig van de Mercury division en draagt de naam Cougar. Mercury heeft tot nu toe wagens gele verd, die een zekere mate van oorspron kelijkheid misten. Met deze Cougar tracht men de afstand te verkleinen en tevens de naam Mercury meer in het nieuws te brengen. Bovendien moest Ford wel antwoorden op de uitdaging van General .Motors, die ruim een jaar geleden met Toronado tevoorschijn kwam; een zware wagen die voorzien was van voorwielaan drijving. De Cougar toont ongeveer dezelfde con ceptie; een lange, lage motorkap en voor zo'n grote wagen, een korte achterzijde. Echter geen voorwielaandrijving, maar wel een acht cilinder motor onder de kap, die de wagen een snelheid van rondom de 200 kilometer per uur kan geven. De prijs voor dit Ford-wapen ligt der mate hoog, dat slechts enkelen in ons land tot koop zullen overgaan. Men moet er tenminste 27.000,- voor over hebben. Voor dat bedrag krijgt men dan een comfortabele tweezitter, met allerhande technische snufjes. Als het contact wordt afgesloten en het portier opengaat, zwaait het stuur opzij om het uitstappen te ver gemakkelijken. Pas als het portier dicht is en het stuur weer is vastgezet, kan Vooraanzicht van de Mercury Cou gar: een deel van de grille wegge- klapt; lampen voor gebruik gereed. de Cougar worden gestart. Een lampje op het dashboard toont regelmatig het woordje „beits", men kan van binnenuit de buitenspiegel regelen en tenslotte kun nen bij pech in het donker alle cligno- teurs worden aangezet, zodat de stilstaan de auto de mede weggebruikers tijdig waarschuwt. Belangrijker is echter, dat Ford in deze wagen reeds tegemoet komt aan de vei ligheidseisen van de Amerikaanse over- heid. Een gescheiden remcircuit bedient de bekrachtigde schijfremmen vóór en de trommelremmen achter. Boven het dash board is een gepolsterde rand gemon teerd, het stuur heeft verzonken spaken met een ronde stootrand in het midden, de rugleuningen van de voorste zetels zijn voorzien van stootranden voor eventuele passagiers achterin. Op alle plaatsen zijn autogordels gemonteerd. Wat het exterieur betreft; opvallend aan deze wagen is de smalle, doorlopende grille waarachter twee paar koplampen verborgen zitten. Deze kunnen van bin nenuit naar buiten worden geklapt, waar bij links en rechts een deel van de grille achterover kantelt en in de carrosserie verdwijnt. Tussen de RAI-tentoonstelling van twee jaar geleden en nu is er heel wat gebeurd aan het autofront. Som bere berichten over de auto-industrie werden afgewisseld door verhoging van weeldebelasting, de invoering van de witte pompen en de deining rond om het boek „Unsafe at any speed" van de Amerikaan Ralph Nader. In de ontwikkeling van de autotech niek gebeurde ereveneens het een en ander: carrosserieën wijzigden zich ingrijpend en de produkten uit het nieuwe autoland Japan vormden geen bijzondere verschijningen meer op onze wegen. Wat de techniek verder betreft: de DKW tweetakt verdween en de Zweedse Saab kwam als vervangende motor met een viertakt opdraven. Men streefde naar vergroting van de motorinhoud, al kwam dit in Europa zelden boven de drie liter. uuinnnnnnnnnr In Frankrijk kwam de voorwielaandrij ving aan bod en de positie van de Wan kelmotor is weinig gewijzigd afgezien van het ïeit dat er thans vele licentiehouders zijn, die alle proberen de motor op een rendabele manier in te passen in hun pro- duktieschema's. Een zware taak, omdat er nog verschillende problemen (o.a. brand stofverbruik) moeten worden opgelost. Ford, General Motors en Chrysler zijn evenmin klaar gekomen met de ontwikke- DE FERRARI 330 GT: kracht en snelheid. ling van de gasturbine. Het jaar 1970 wordt genoemd als eerste jaar waarin deze turbines in vrachtwagens gemon teerd kunnen worden. Vele merken hebben nog eens gesleu teld aan de conventionele motor en het gevolg daarvan is geweest, dat het aan tal pk's is toegenomen, waarbij tegelijk een stijging van de compressieverhouding werd gesignaleerd. Audi levert nu reeds een wagen met middeldrukmotor, en in het kevermodel van volkswagen is nu de anderhalve liter motor ingebouwd. Daar naast kwamen er steeds meer motoren met vijfmaal gelagerde krukas, en steeg bij vele typen het toerental tot boven de vijfduizend t.p.m. De bovenliggende nok- kenas wint steeds meer terrein. De automatische transmissie schijnt nu ook bij de kleinere wagens meer ter rein te winnen. Morris levert de 850 en 1100 nu met automatische bak en General Motors heeft aangekondigd in Duitsland een fabriek voor automatische versnel lingsbakken te willen vestigen. Het wach ten is nog steeds op de middenklassewa gen van Daf, die uiteraard voorzien zal zijn van een volautomatische transmissie, gebaseerd op de variomatic. Wat de vering betreft: steeds meer mer ken passen de zogenoemde Mac Pherson poten toe als voorwielvering, naar men «mmnAk zegt de beste en de goedkoopste. In de tails is dit systeem verbeterd door excen trisch opgestelde schroefveren. Bij de ach terwielvering treedt de schriefveer in combinatie met reactie-armen en een dwarsstang steeds meer op de voorgrond. De pendelas vindt minder aanhangers, de spoorbreedte wordt, genomen over het geheel steeds meer vergroot. Stabiliteit krijgt de hoogste aandacht. Bij motoren achter is echter optimum aan vering onbereikbaar wegens de in ver houding met de werkelijke belasting te hoge bandenspanning. Er bestaat de tendens het zwaartepunt bij voorwielaandrijving meer naar voren te verplaatsen. De gevolgen zijn gunstig; een betere koersstabiliteit en minder ge voeligheid voor zijwaartse krachten. Bo vendien neemt de belasting van de aange dreven wielen toe. De schokdemper krijgt steeds meer aandacht. (Koni monteerde schroefveren rondom zijn schokbrekers, waardoor er misschien een oplossing is gegeven voor beladen en achteroverhan- gende wagens. De koplampen van deze wagens schijnen dan te hoog). De overheid is zich gaan bezig houden met de remwerking. Verhoging van de remvertraging bij de handrem wordt aan bevolen, evenals een gescheiden remcir cuit. De schijfrem is tot nu toe niet ge schikt om door de handremhefboom in werking te worden gezet. Daarom zijn schijfremmen op achterwielen dan ook her zien en Porsch zowel als Volvo heeft in sommige modellen een kleine trommel in hun schijfrem ingebouwd. Het reservoir voor de remvloeistof moet van doorzichtig materiaal worden ge maakt, zodat onmiddellijk het niveau van de remvloeistof gecontroleerd kan worden. Vele auto's zijn reeds uitgekomen met een zogenaamde remdrukbegrenzer, die er voor waakt dat de achterwielen bij plot seling remmen blokkeren. Gevolg van dit blokkeren is de zogenoemde uitbrekende achteras. Uniek is dit alles opgelost door Citroën. In Amerika neemt het gebruik van de schijfrem eveneens toe. Grote zware wa gens beschikken nu over een zogenoem de dubbele schijf; een schijf met een lucht- spleet. De aandacht voor zowel de struc tuur van het wegdek als de oppervlakte van de band neemt toe. Radiaalbanden, waarbij de textiel- of metaaldraad in een bepaald patroon wordt gelegd, zijn reeds een vertrouwd verschijnsel onder vele per sonenwagens geworden. Aan de andere kant worden er nauwkeurige onderzoe kingen gedaan naar een juist oppervlakte structuur van het wegdek; dit alles om de „grip" zoveel mogelijk te verbeteren. Hoewel vele middenklasse wagens zowel op het gebied van de wegligging als het remvermogen aanzienlijk zijn verbeterd, kan dit niet altijd van het comfort wor den gezegd. Bij een snelheid van boven de honderd kilometer per uur wordt pra ten onmogelijk in vele auto's, de fabri kanten schijnen verschillende meningen te hebben over het zitcomfort en dikke voor- ruitstijlen ontnemen nog te vaak het uit zicht. In goedkopere voertuigen zit men meest- tal minder prettig dan in de duurdere merken. De zittingen geven onvoldoende steun aan de dijbenen en ontberen de goedgevormde schuimrubber zit- en rug kussens. Aan de hardheid van de zitting kan men veelal het land van oorsprong aflezen; in Duitsland heeft men een voor liefde voor harde zittingen, in Frankrijk voor zachte. Verstelbaarheid van zitting en rugleuning is absoluut noodzakelijk om de automobilist het juiste zitcomfort te verschaffen, eventueel kan dit worden aangevuld door verstelbare pedalen en verstelbaar stuur. Auto's in de prijsklasse tot zeven mille komen wat dit zitcomfort betreft nog veel te kort. Het is bekend dat de hardtop over het algemeen een zwakke carrosserie bezit, omdat de middenstijl ontbreekt. Stoten uit verschillende richtingen leve ren al gauw schade op. Philips heeft inmiddels de halogeen-jo- diumlamp ontwikkeld; de koplampenfa- brieken zullen nu de rest moeten doen om deze lichtbron voor het verkeer ver der bruikbaar te maken. Rallyrijders maakten reeds gebruik van deze halo geenlampen. In een wagen die comfortabel genoemd wil worden is het eveneens noodzakelijk een overzichtelijk en goed bereikbaar dashboard in te richten. Knoppen en scha kelaars moeten bediend worden, zonder dat het bovenlichaam telkens naar voren komt. Wat de vormgeving betreft: sportief is op dit moment „in" al is nu wel uit gemaakt dat de zo sportieve fastback bij voorbeeld, geen enkele vermindering van de luchtweerstand tot gevolg heeft. Een zeer goede aërodynamische vorm vindt men bijvoorbeeld bij Citroën en de Fiat 850 Spider. Plotseling is nu ook weer het zogenoem- de pookje (versnellingshandel op de vloer) teruggekomen. Onder Ameri kaanse invloed deed enkele jaren gele den de stuurversnelling haar intrede, maar de handel op de vloer is nu het symbool van sportief rijden geworden en wel zozeer, dat Amerikaanse wagens met automatische bak soms een handel op de vloer erbij leveren. Rugleuningen van voorste zetels voor zien van stootrand; meer veiligheid voor passagiers achterin. De acht cilinder motor brengt via een automatische transmissie (selectshift- merc-o-matic) het vermogen over op de achterwielen. Een te fors gebruik van het gaspedaal doet deze wielen prompt doorslaan. De automatische transmissie kan eventueel op handschakeling overgaan. Tijdens onze rit met de Cougar kwam dit duidelijk als een voordeel uit de bus. Een wagen van deze klasse heeft uiter aard stuurbekrachtiging, maar om tijdens een bochtig traject de auto stevig in de hand te krijgen, is een tijdelijk gebruik van de handschakeling nodig. De wagen is geplaatst op ply tubeless nylonbanden; radiaalbanden zouden wel licht de wegligging nog meer kunnen ver beteren. Ford heeft intussen grootse plannen met de Cougar. De wagen wordt door Dan Gurney gereed gemaakt voor stock car-races, waarbij men in Amerika hoopt dat de naam Mercury beter in de publi citeit zal komen te liggen. Daarnaast heeft de Mercury division de beschikking gekregen over de Le Mans wagen van Ford, waarmee in de toekomst de Mer cury division aan de bekende races in Frankrijk zal deelnemen. Tenslotte nog iets over de bereikbaarheid van de motor en zijn onderdelen. Mo derne automobieltypen hebben soms een zeer onbereikbare motor in vergelijking met oudere wagens. Niet alleen voor knut selaars een nadeel, maar ook voor de be roepsmensen die nu meer arbeidstijd moeten berekenen. En dit kan aardig op lopen in deze tijd waarin monteursionen zijn gestegen tot soms twaalf gulden per uur. Sloten met ingebouwde veiligheid in de portieren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13