Vredesweg voor Vietnam loopt wellicht via Londen en Moskou Oorlog laait weer in alle hevigheid op na bestand Wilson en Brown veel illusies naar zonder Bonn HUNTER Verkiezingen in India zijn nu al in volle gang Soekarno weigert af te treden Industriële ontwikkeling en kernstop Geleerden uit VS wijzen op gevaar m Meerderheid Senaat voor regering-Moro Parijse studenten demonstreren tegen Franco-Spanje arnrri WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 3 Bacteriologische wapens KING SIZE ★AMERICAN*' Duisternis Licht Verlamtnen Zorgen SAIGON (AP en AFP). De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren, de eerste dag van de hervat ting der bombardementen, 45 vl'.ich- ten boven Noord-Vietnam uitgevoerd. duur zijn nut zal kunnen afwerpen. Wil son verklaarde nog, dat het met Kosygin uitgewerkte plan meer kans op succes biedt dan dat van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, of de denkbeelden van de linker vleugel, i ii, wanneer ze een praktische kans zouden Als gevolg van slechte weersomstan- bieden digheden werd de activiteit beperkt Het belangrijkste is volgens Londen, dat tot het zuidelijke deel van het land. de Sovjet-Unie niet langer werkeloos langs Vannacht drongen leden van de Viet- de kant staat, maar van nu af actief j a :i i.„ met Londen zal samenwerken om de cong door op de Amerikaanse bas strij(jenc}e partijen aan de conferentieta- voor hefschroefvliegtuigen in Nha- fej te krijgen. Dit is het belangrijkste re- Trang, op 370 kilometer ten noord- sultaat van Kosygins bezoek, oosten van Saigon. Door springladin- lichte" schade aanerericht. -nnillg Het is een symptoom van Moskous er kenning, dat de Sovjet-Unie en de weste lijke democratieën ondanks hun verschil lende politieke en economische doctrines thans meer gemeen met elkaar hebben dan men jaren geleden heeft kunnen dro men. De opkomst van China als nucleai re mogendheid heeft in Mpskous houding gen werd „lichte" schade aangericht, terwijl het personeel van de basis geen verliezen leed, aldus een Ameri kaanse woordvoerder. Ook de Viet- cong kon zich terugtrekken zonder verliezen. De Vietcong heeft een Amerikaanse mijnenveger tot zinken gebracht en twee andere zwaar beschadigd in twee afzon derlijke guerrilla-aanvallen op de Long Tau-rivier, de voornaamste scheepvaart weg naar Saigon. Dertien Amerikanen werden gewond. Op een gisteravond gehouden fractie vergadering aldus onze correspondent in Londen'kreeg premier Wilson van Groot- Brittannië de wind van voren van Lager huisleden, omdat hij geweigerd had de Verenigde Staten te veroordelen. Maar Wilson hield het hoofd koel. Hij is wel de meest teleurgestelde man in Groot- Brittannië, doch in het Lagerhuis en in een radio- en televisietoespraak waar schuwde hij voor bitterheid. Wilson ge looft aan de oprechtheid van de Verenig- pg yan huR verkenningsreis langs de EEG- de Staten, die volgens hem een j hoofdsteden. Zij gingen met een zwaar vredeskans zullen aangnjpem Hij is er rok wan{ a] zgl de nQOt die zij m de van overtuigd, dat Hanoi vrede w, Bondsrepubliek te kraken krijgen, minder het wederzijdse vertrouwen is helaas nog hard dan in parijSi het mQet wel uit. te zwak. U* j„i gesloten worden geacht dat zij Kiesin- Het grote winstpunt is echter, dat er I 6 -6 - een radicale verandering teweeg ge bracht. De tragedie van maandag was, dat de kans op vrede groter is geweest dan op enig ander moment in de afge lopen twaalf maanden. Wilson waarschuwde, dat het falen geen reden vormt voor paniek. Maar ook niet voor niets-kostende morele veroordelingen. Niettemin wordt het in Londen betreurd, dat de Verenigde Staten zo snel de bom bardementen hervatten zonder Kosygin de kans te geven verdere concessies los te krijgen van Hanoi. WASHINGTON (AFP) Vijfduizend Amerikaanse geleerden, onder wie zeven tien Nobelprijswinnaars, hebben er in een petitie aan president Johnson voor ge pleit, dat de VS niet als eerste in een conflict gebruik zullen maken van biolo gische en chemische wapens. De ondertekenaars van de petitie zijn van oordeel dat er in Vietnam door de VS een .gevaarlijk precedent" is gescha pen door het gebruik van „traangassen en van chemische middelen om bomen en struiken te ontbladeren". (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Wilson en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, zijn dinsdagavond laat opgehouden door Wilson's televisietoespraak en door verwikkelingen in de Labour-partij naar Bonn vertrokken voor de vierde etap- via Kosygin en Wilson nu een diploma tiek mechanisme is geschapen, dat op den j ADVERTENTIE schien de Oder-Neisse-grens zal erken nen. Hij mompelde ook iets over de Duit se Democratische Republiek, maar krab belde snel weer terug. Dit heeft in Duits land een onaangename indruk gemaakt Wilson en Brown zullen daarom al hun tact nodig hebben om de besprekingen in de juiste atmosfeer te laten verlopen en zo positief mogelijk resultaten te ver krijgen. iii i til!; CIGARETTES ger's actieve medewerking zullen krijgen om te trachten president De Gaulle over Engeland's toetreding tot de EEG. te vermurwen. De Franse president houdt zich welis waar nog op de vlakte, maar Bonn, dat hem gepolst heeft, rekent op een „neen" en wenst hierover geen conflict met Frankrijk te forceren. Want het herstel van de gehavende betrekkingen met Frankrijk heeft voor de Duitsers op het ogenblik de hoogste prioriteit. Londen beseft ook, dat onder de overi ge vijf EEG-landen West-Duitsland bij de Fransen het meest in de melk heeft te brokkelen, een reden te meer voor mis troostigheid, dat het weigert de Britten in het zadel te helpen. Dit betekent overi gens niet, dat de Bondsrepubliek Groot- Brittannië niet in de EEG wenst. Vooral de Westduitse industrie is daar met het oog op nieuwe afzetmogelijkheden glad voor. Het is wellicht ook minder gelukkig, dat het bezoek van de twee Britten zo vlak na Kosygin's zegetocht door Groot- Brittannië komt. De Russische leider heeft zijn bezoek gebruikt om fel tegen de Duitsers uit te varen, zonder dat Wilson daar iets tegen kon doen. Dan is er het eeuwige geharrewar met Londen over de deviezenkosten voor het Rijnleger. Bovendien heeft de onvoor zichtige Brown de dingen er niet beter op gemaakt door maandag te laten door schemeren, dat Groot-Brittannië mis- Toen de Britse eerste minister Ha rold Wilson met zijn minister van Buitenlandse Zaken George Brown in Bonn aankwamen werden zij door de minister van Buitenlandse Zaken van West-Duitsland ont vangen. De politici van India hebben de afgelopen maanden het reusachtige land door kruist om de kiezers te vertellen wat zij allemaal op hun programma's hebben staan. Mevrouw Indira Gandhi, de huidige premier, trok vooral veel kiezeres sen. Sommigen liepen uren om haar te kunnen zien en horen. Toch gelooft men dat haar partij, de Congrespartij, aanzienlijk aan invloed zal inboeten. ROME (AP) De Italiaanse premier Moro heeft dinsdagavond een vertrou wensvotum van de Senaat gekregen voor zijn regering. Na vier dagen politiek overleg en com promissen binnen de katholiek-socialis tische coalitie, keurde de Senaat met 156 tegen 114 stemmen de beslissing van Moro om de regering, die een jaar oud is, niet te ontbinden goed. Verwacht wordt dat hij vandaag het Huis van Afgevaardigden een vertrouwensvotum zal vragen. Moro heeft het voortbestaan van zijn regering verbonden aan een door sena toren van de regeringspartijen ingediende motie waarin stond dat de premier met moest aftreden, ondanks het feit dat de regering donderdag j.l. onverwacht een nederlaag leed bij de stemming oer een wetsontwerp. Het ontwerp, over de lonen voor rijksambtenaren, zal opnieuw worden ingediend. (Van onze correspondent) PARIJS De Federatie van Franse Studenten heeft haar zestigduizend leden opgeroepen iedere dag om zes uur 's avonds bij de Spaanse ambassade in Pa rijs te manifesteren, zolang hun 24-jarige voorzitter Pierre Vandenburie in Madrid niet uit de gevangenis is ontslagen. Van denburie was naar Madrid gereisd om de Spaanse studenten mee te delen dat ze kunnen rekenen op de morele steun van de Franse studiegenoten in hun strijd voor vrijheid van organisatie. Vandenburie sprak in Madrid voor een duizendtal toehoorders in een verboden vergadering en werd na afloop door de politie gearresteerd. De Spaanse ambas sadeur in Parijs beloofde eergisteren de Studentenfederatie dat haar president snel op vrije voeten zou worden gesteld. Gisteren werd echter in Madrid bekend gemaakt dat Vandenburie berecht zal worden, omdat hij de openbare orde heeft bedreigd. NEW DELHI (AP) De parlements verkiezingen in India zijn begonnen. Ze zullen een week duren. In de besneeuwde districten van het Himalajagebergte zal pas in april worden gestemd. Er zijn meer dan 200.000 stembureaus voor de bijna 251 miljoen stemgerechtigden. Die moeten beslissen over de bezetting van 521 zetels in het rijksparlement en 3500 zetels in parlementen van de zeventien Indische staten. Driekwart van de kiezers kan lezen noch schrijven. Er zal gestemd warden met behulp van symbolen. De leuzen zijn niet geweest: „Stemt op Indira" (premier Indira Gandhi) maar: „Stemt op een koppel aangespannen os sen" (het symbool van de regerende Con grespartij) of „Stemt op de ster" (het symbool van de rechtse Swatandra-(vrij heids) partij. Er zijn voor de campagne liederen gecomponeerd, waarin de ossen of de ster of de lamp of de leeuw of welk sym bool een bepaalde partij of persoon ook moge hebben wordt verheerlijkt. Voor aanstaande musici zijn in de arm geno men om deze liederen te spelen. Ze wor den in de meeste verkiezingscentra ge speeld. De aanplakbiljetten van 0e Congrespartij tonen een portret van een glimlachende mevrouw Gandhi met gevouwen han den. Zij is met haar charme en de roem van de familie Nehroe -- zij is enig kind van wijlen premier Nehroe de beste stemmenvangster van de partij. Zij oefent vooral aantekkingskracht uit op de vrou wen van India, die de helft van het kie zerskorps vormen. De tekst op het aan plakbiljet luidt: „Stemmen voor het Con gres is stemmen voor eenheid en voor uitgang". Het symbool van de Swatandrapartij is een ster te midden van donkere randen om de bewering van de partij te onder strepen, dat zij de enige ster van hoop is die het land kan wegleiden jjit „de duis ternis, die de Congrespartij in India heeft doen ontstaan' Naast de Swatandrapartij staat de par tij van de rechts-hindoeistische gemeen schap, Jan Sangh, die het heilige licht als symbool voert met de leuze: „wij zijn het licht dat u wegleidt uit de duisternis van het congres". Het licht is een heilig symbool voor de Hindoes. De lamp wordt door de Hindoes vereerd als het symbool van licht, leven en kennis. t Aan de linkerzijde vindt men de com munisten, thans verdeeld in twee groepen. De communisten, die voor Moskou zijn, hebben een hamer en een korenaar tot hun symbool gekozen. Zij die voor Peking zijn een hamer en een sikkel met een ster bij de scherpe punt van de sikkel. De Dravids Monnetra Kazjagan partij van Madras, populair bekend als de DMK heeft als symbool een opkomende zon tus sen hoge bergen. Zij wil de Tamil spre kende gebieden afscheiden in een onaf hankelijk Dravidasthan. „Onze souvereine staat zal zich verhef fen als een schitterende zon temidden van omringende heuvels en om dit ideaal te bereiken moet gij ons met uw stemmen aan de macht brengen", zeggen de lei ders van de DMK. Hun strijdkreet luidt: stemt voor de opkomende zon". De Mohammedaanse Liga, een zijtak van de partij, die Pakistan heeft gesticht, heeft een ladder tot haar symbool geko zen. „Wij zijn de enige ladder, met be hulp waarvan de mohammedanen van In dia in elk opzicht omhoog kunnen klim men", zeggen haar leiders. Maar deze partij werkt alleen in de zuidelijke staat Kerala. De grote meerderheid van de zestig miljoen mohammedanen van India woont in staten van noordelijk India. De tien miljoen Sikhs zijn verdeeld in twee kampen. De Sikhgroep Sant Fateh heeft een weegschaal tot verkiezingssym bool gekozen en de andere groep, waar van meester Tarah Singh de leider is, een open handpalm. Andere, kleinere, partijen of onafhanke- lijken hebben symbolen alg een fiets, en kele bladeren, een olifant, een leeuw, een roos, een ploeg, een waringin, een paard en een hut. O DJAKARTA (AFP, AP en Reuter) President Soekarno heeft dinsdagavond geweigerd eervol ontslag te nemen. Over de volgende stap van de regering en de legerleiding tast men nog in het duister. Generaal Soeharto, de premier, zou er nog niet toe willen overgaan Soekarno te laten berechten. Ilij zou nogmaals willen proberen Soekarno te overreden af te tre den. Gisteren is het Volkscongres begonnen zich te beraden' over het rapport dat gene raal Soeharto heeft ingediend over de houding van Soekarno bij de opstand en diens economisch wanbeleid. Voorts zul len voorbereidingen worden getroffen voor een vergadering, die zich zal bezig houden met de toekomstige status van de president. Het Congres zal zich ook ver diepen in rapporten van commissies over het doen en laten van Soekarno. Generaal Soeharto is voorzitter van de commissie die een onderzoek instelt naar Soekarno's rol bij de mislukte staatsgreep Vanochtend heeft Soekarno tegen journalisten gezegd dat hij de vergadering van het Volkscongres, dié gewijd zal zijn aan zijn houding tijdens de staatsgreep zal verbieden. Men houdt in Djakarta re kening met de mogelijkheid dat Soekarno een decreet zal uitvaardigen om het Con gres te ontbinden. (Van onze redactie buitenland) Dinsdag 21 februari gaat men in Genève het jarenlange gesprek over ontwapening weer voortzetten. Hopfdthema van de gedachtenwisseling is sinds enige tijd zeer duidelijk geworden de mogelijkheid om te komen tot een verdrag dat in ieder geval de verspreiding van kernwapens tegengaat. In dit licht moet men dan ook de betekenis zien van het be zoek dat Willy Brandt vorige week heeft gebracht aan Washington. Hij was voor het eerst als Westduits minister van Buitenlandse Zaken in de Amerikaanse hoofdstad. In West-Duitsland is de afgelopen weken vooral de nadruk gelegd op het feit dat een eventueel verdrag tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in geen geval het experimenteren met kernenergie voor niet-militaire doelein den mag verhinderen van die landen die geen kernbom bezitten. Dit is in West-Duitsland betoogd door Stolten- berg, de CDU-minister voor Weten schappen, Friedrich Zimmermann, de voorzitter van de Defensie-commissie van de Bondsdag en Werner Marx, de woordvoerder van de CDU vobr Defensieaangelegenheden. Laatstgenoemde heeft er in een in terview op vijf februari op gewezen dat de Sovjet-Unie de kans krijgt grote delen van de Westduitse industrie te verlammen, indien Bonn een verdrag zou tekenen tegen de verspreiding van kernwapens dat geen soulaas geeft op het gebied van het vreedzaam lees industrieel gebruik van kern energie. Marx stelde dat de Sovjet-Unie dan gerechtigd zou zijn in te grijpen in de industriële ontwikkeling van Duitsland, indien Moskou zou ver moeden dat men in Duitsland in het ge heim'werkt aan de ontwikkeling van kernwapens. Minister Strauss— heeft hiervoor gewaarschuwd. Brandt zou in Washington een veel subtieler argument hebben gebruikt. Hij zou hebben gewezen op de onge rustheid van de landen die door het bestaan van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens „op de drempel" van de atoomeeuw zouden moeten blijven staan. Het is geen ge heim dat de regering-Kiesinger sinds december 1965 zonder er ophef van te maken intensief van gedachten wis selt over dit vraagstuk met een aan tal van deze landen. Men kan dat die landen niet kwalijk nemen. Ze zijn alle ten zeerste bij deze aangelegenheid betrokken. In grote trekken liggen hun belangen daarbij ongeveer in hetzelfde vlak. Maar in Bonn zal men er goed aan doen niet uit het oog te verliezen dat juist het feit dat de Duitsers zich tot spreekbuis maken van die landen weerstanden moet opwekken. Hoewel men dient te begrijpen dat het enorme industriële potentieel van de Bondsrepubliek de oorzaak is van de bezorgdheid in Bonn over een verdrag dat geen rekening houdt met de industriële belangen van de „buitengesloten" mogendheden. Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, zou Brandt de volgende verzekeringen heb ben gegeven: V'*' -A\ in Londen gezegd, dat het verdrag er komt, of West-Duitsland dat wel of nipt wil. Als het verdrag er is, kan West-Duitsland tenzij het ook tekent in een moeilijke positie raken. Al gemeen wordt verwacht, dat West- Duitsland hpt daarom zal tekenen. Minister W. Brandt als een verenigd West Europa wordt gevormd om defensiekwesties gezamenlijk te behandelen, zal de nieu we organisatie het recht hebben haar eigen kernbeslissingen te nemen. Van zulk een organisatie zouden waarschijn lijk Frankrijk, Groot-Brittannië en West-Duitsland, dat geen kernwapens heeft, leden zijn. het verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie waarvoor thans onderhandeld wordt, zal niets af doen aan het NAVO-verdrag en aan de kernbescherming, die dit West-Duits land geeft. De Russische premier Kosygin heeft Maar West-Duitsland 's werelds derde industriële mogendheid heeft zorgen over deze aangelegenheid. Het vreest industrieel te zullen achter blijven, indien het niet mag experi menteren met kernwapens. Bonn heeft er reeds herhaaldelijk op gewezen dat de kernmogendheden belangrijke indu striële vorderingen maken, ook door het experimenteren met hun kernwapens. Bovendien wordt in die landen door de militaire proeven met kernwapens de kennis voor het vreedzaam gebruik van kernenergie steeds groter. West-Duitsland is niet het enige land dat zich zorgen maakt over de moge lijke beperking van zijn toekomst als industrieland. Een bekende Duitser stel de het onlangs als volgt: „Het is alsof een club van beruchte drinkers eist dat een groep geheelont houders een belofte tekent om niet te drinken (wat ze toch al niet doen) en geen slok te nemen, zelfs als iemand hun een glas aanbiedt. De drinkers blijven daarna niet alleen doordrinken, maar gooien ook de lege flessen nog naar de geheelonthouders". Brandt heeft contact gehad met an dere „geheelonthouders". Hij zou, on der andere, gunstige reacties hebben gehad van Italië, Japan, India en Zwe den. De Westduitsers willen echter niet gaarne de schijn op zich laden, dat zij de leiding nemen in wat de Sovjet-Unie snel als „kernambitie" zal bestempelen. #WWWWWWUIIWl#WIA#l#WIIVWVWWVWWWWMWWkAAMMM#WIWVlM#MI#VIM*l*IAfl#lfl#WlfWII Propaganda. Een Oostduitse patrouille boot heeft op de rivier de Elbe raketten afgevuurd die propagandapamfletten bevatten. De pamfletten kwamen op de Westduitse oever terecht. De boot werd door het afvuren van de raketten be schadigd. Mijnongeluk. De lichamen van vijf mijn werkers zijn geborgen in een mijn bij het dorp Ixmiquilpan op 160 kilometer ten noorden van Mexico stad. De man nen kwamen om het leven nadat een deel van de houten stutten in de mijn gang in brand was gevlogen. Isolement, de tweehonderd bewoners van het Shetland eiland Foula wachten nog steeds op de kerstpost. Sinds 14 decem ber lukte het de postboot niet als gevolg van het slechte weer binnen te lopen. Scheepsbrand. Het 2.260-ton metende Pa namese vrachtschip „Ariel" is buiten het eiland Ephalonia in de Ionische Zee in brand gevlogen. De negentien beman ningsleden hebben het schip verlaten. Twee opvarenden zijn gewond geraakt bij pogingen de brand te blussen. Kosmos-142. Een Russische „Spoetnik", de 142e in de Kosmos-reeks, is voor jweten- schappelijke doeleinden in een ellip tische baan om de aarde gebracht. De omloopsnelheid is 100,3 minuten. De hoogte van de baan wisselt tussen 1.362 en 214 kilometer. Force de frappe. Franse journalisten heb ben een kijkje mogen nemen in het nieuwe ondergrondse controlecentrum voor de Franse kernmacht de forec de frappe. Het centrum ligt vijftig me ter onder de grond in het dorp .Taverny, 26 kilometer ten noordwesten van Pa rijs. Het is zo groot als eèn klein dorp en biedt accommodatie aan zeshonderd mensen. Bio-satelliet. De Amerikaanse „Bio"-sa- telliet die twee maanden geleden werd gelanceerd en na drie dagen naar de aarde terug had moeten komen, is „er gens bij Australië" geland. Vliegtuigen speuren in de Indische en Stille Oceaan langs de baan van het met insecten, za den en bacteriën geladen ruimtevoer tuig in de hoop het te kunnen bergen. Robot-arts. In het Londense Hammers- mith-ziekenhuis gaat men binnenkort werken met een automatische installa tie, die in een half uur tijd de resultaten van veertien verschillende bloedproeven verschaft, waarop men nu een etmaal moet wachten. Het stellen van een diag nose wordt hierdoor bespoedigd, terwijl ook het ziekenhuisverblijf per patiënt nu gemiddeld twaalf en een halve dag met zeker één dag zal kunnen wor den bekort. De installatie kost 350.000 gulden. Oecumenisch. De uitgeverij Arnoldo Mon- dadori in Milaan heeft bekendgemaakt, dat volgend jaar een oecumenische bij bel zal verschijnen, waarvan de tekst de instemming heeft van rooms-katholieke, protestantse, orthodoxe en joodse reli gieuze leiders in Italië. Zesendertig ge leerden van deze vier geloofsrichtingen hebben sinds 1959 aan deze uitgave ge werkt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3