Aspida-proces in Griekenland ontaardt in juridische farce Publiek en pers geweerd, advocaten blijven ook weg Hoge kwaliteit tegen lage prijs is meestal een sprookje daarom zijn uitzonderingen zo'n succes Wereldklok velen maar slaat lopen ontspanning achter Zweedse politiemoordenaar liep door lift in de val Verenigde Staten begraven koude-oorlogsbijl dieper REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN TRIUMPH DEALER Zwitserland boycot Rhodesië niet Deel ministerie naar Zwolle Jongen loopt zware brandwonden op Britse vissers vragen visverbod Arbeidsbureau dwingt werklozen tot werk 3.50 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 9 Politieke ambities Onmiddellijke verlichting van Examens kg wasmiddel in voordech* normale prijs 9.40 u betaalt netto 5.90 gezinswasmiddel Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddelvele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing: Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts u verdient 3.50 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine Normale prijs 9.25; u betaalt slechts 6.50; u verdient 2.75 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE (Van onze correspondent) STOCKHOLM De voortvluch tige leider van een inbrekersbende, de 29-jarige Leif Peters, die door zijn medeplichtigen ervan wordt beschul digd de drievoudige moord op twee agenten en een nachtwaker op zijn geweten te hebben, die gepleegd werd in de nacht van 8 op 9 januari van dit jaar, werd vorige week gearresteerd. Terwijl de politie in Scandinavië en Europa via Interpol op jacht was naar de drievoudige moordenaar, die op de dag na de moord zou zijn verdwenen uit Zweden op een vakantiereis naar Tunesië, bevond hij zich in werkelijk heid in Stockholm. HARRY OOMEN Kerkelijk nieuws Belofte van India A nti-raket-raket (Van onze correspondent) ATHENE Het gaat niet goed met het Aspida-proces. De krijgsraad, die sinds half november bezig is aan de berechting van de 28 Griekse of ficieren verdacht van deelneming aan een anti-royalistisch complot, heeft sinds twee weken haar deuren geslo ten. Publiek en pers hebben geen toe gang en het leger van advocaten blijft uit protest ook weg, met uitzondering van de enkelen die zich hebben belast met de verdediging van de „drie", die hebben bekend aan een dergelijk complot te hebben deelgenomen. De Aspida-affaire was in juli 1965 de aanleiding tot de val van de regering- Papandreoe. De koning had de indruk dat de premier, om zijn in de politiek ook zeer actieve zoon te dekken, het onder zoek afremde, één van de vele verwijten in de inmiddels vermaarde drie brieven die de vorst zijn premier schreef was, dat het onderzoek niet was beëindigd binnen de voorgeschreven veertig dagen, het maximale voorarrest. Na Papandreoe's val heeft het onderzoek tegen de in hech tenis blijvende officieren echter nog zestien maanden geduurd! Negentien november begon men met het verhoor van de 230 getuigen a charge, in grote meerderheid officieren. Opmer kelijk velen bleken hun inlichtingen aan elkaar te ontlenen, maar niettemin had men ruim twee maanden verder nog maar 65 getuigen afgewerkt. Dat is zo wat gemiddeld één per dag. Veel tijd kostte de behandeling van de kwestie der „telefoon-aftappingen", die zoveel technische complicaties opleverde dat tenslotte zelfs de president van de rechtbank moest toegeven er helemaal niets meei van te begrijpen. Bijkans elke dag nam het tumult toe van de advocaten die op gezette tijden bij tussentijdse pro ces j es met boetes werden bestraft. Dit middel werkte echter averechts: gaande weg werd die boete van duizend drach- man f 125,-) voor de verdedigers een erezaak. Wie er nog geen had gehad, probeerde er één af te dwingen. De zaak is, dat de meeste advocaten uitgesproken politieke ambities hebben voor de aanstaande verkiezingen. De ju ridisch uiterst glibberige affaire is voor velen hunner de kans om uitvoerig publi citeit te krijgen. Diegenen onder de advo eaten die reeds parlementslid zijn (en dus door hun parlementaire onschend baarheid immuun zijn voor boeten) maak ten het niet minder bont. Van één hunner werden de woedeaanvallen bijna spreek woordelijk. Eén keer moest hii half-on- machtig worden weggedragen. Een ande re maal schreeuwde hij: „ik weet dat ik gevaar loop met mijn hoge bloeddruk, maar het deert me niet, ik wil er alles uitschreeuwen Wat is er mooier voor een advocaat dan in de rechtzaal te ster ven aan een goede zaak?" Waarschijnlijk Is de dokter van deze jurist de enige man die tevreden is over de wepding. die het proces heeft genomen. Waar de advocaten de laatste tijd voor al een grote zaak van maakten, was het verschijnsel, dat menige getuige bepaalde dingen niet bij zijn directe superieur had aangegeven „omdat hij geen vertrouwen in hem had". Toen tenslotte een getuige ditzelfde zei van de huidige opnerbevel- hebber der strijdkrachten en niet disci plinair tot de orde werd geroepen, barstte het laatste rumoer los, dat tot de defini tieve sluiting der rechtzaaldeuren leidde. „Wij advocaten stonden op de bres voor de discipline in het leger", was één van de dingen die we te horen kregen op een grote persconferentie die de advocaten eind vorige week hielden en waarin zij de theorie ontvouwden dat „de politieke staatsgreep van vijftien juli 1965 die als voorwendsel de Aspida-affaire had nu was bekroond door een juridische staatsgreep". Zelfs bij de kwesties-Drey- fus, Van der Lubbe en Rosenberg heeft men het principe van de openbaarheid der rechtspraak niet durven prijsgeven, zo ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ■Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van Verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesai bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. BERN (AP) Zwitserland heeft gewei gerd zich aan te sluiten bij de dwingende sancties van de Verenigde Naties tegen Rhodesië. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat Zwitserland ten gevolge van zijn neutrale status, het is geen lid van de Verenigde Naties, „zich niet kan onder werpen aan de dwingende sancties tegen Rhodesië waartoe door de Verenigde Na ties besloten werd" ten met de namen van de opgeroepen ge tuigen: soms wel zeven per dag. Op deze manier zijn spoedig de getuigen a déchar ge aan de beurt. Op de vraag of de ad vocaten zich dan weer in de rechtszaal zullen vertonen, mocht deze haar poorten weer openen, antwoordde hun woordvoer der op de persconferentie dat zij zich hun standpunt voorbehouden. werd verder gememoreerd. „Het is een zaak die zonder precedent is in Grieken land en in de hele vrije wereld". Had men als argument voor de sluiting der deuren gebruikt, dat staatsgeheimen aan de orde waren en dat waren ze bij voortduring dan was er misschien meer begrip geweest voor de ongelukkige keer die het proces nu heeft genomen. Maar het argument „dat de orde moest worden hersteld" kan onmogelijk bevredi gen, daar er geen moment sprake is ge weest van ordeverstoring door het pu bliek. Tegen de onmiskenbare ordever storing van de advocaten is de sluiting der deuren wel een heel ongebruikelijk wa pen. Radicaal ongetwijfeld, want de ad vocaten hebben helemaal geen aardigheid meer in hun retorische prestaties als de pers er geen gewag van maakt. Maar tegelijk een moordende boemerang, want een uitspraak na een dergelijk geheim proces zal voor geen sterveling in de we reld enige juridische betekenis hebben. Een wet, die gelijktijdige juridische en politieke activiteit voor advocaten ver bood, zou deze ontwikkeling misschien heb ben kunnen vermijden. Het paardemiddel dat nu is toegepast, veroorzaakt alleen maar ergernis. Wél hebben we tengevolge hiervan een voor Griekenland hoogst zeld zame situatie: een éénstemmigheid van alle partijleiders, van links tot rechts. Allen hebben zich van deze beslissing gedistantieerd. Ook het Verbond van Ad vocaten hééft ernstige bezorgdheid te ken nen gegeven. En vanzelfsprekend ook de meeste dagbladen. Eén ochtendblad, de Elefteria (vrijheid) het enige blad dat de in december geval len dissidentenregering Stefanopoelos steunde, gaat in haar nu extra venijnige oppositie zelfs zover, dat het op de front pagina dagelijks een witte plek aanbrengt, onder de kop „Aspida-proces voortgezet" Dit is een voor Griekenland uniek ver schijnsel en natuurlijk in zoverre een beet je misleidend, dat het hier niet recht streeks om censuur gaat. Hetzelfde blad pleit overigens voor een algemene amnes tie als enig middel om uit de impasse te geraken en een rustige verkiezingssfeer te verzekeren. Het proces zelf zou nu heerlijk vlot ver lopen. Het enige waar de buitenwereld kennis van neemt zijn de dagelijkse lijs Toen het Aspida-proces nog open baar was, kreeg geheel Griekenland van dag tot dag een inzicht in de onvoorstelbare warboel in het leger én in de wijze waarop de advocaten optraden om hun eigen roem uit te dragen. Op deze foto ziet men, hoe officieren in de rechtszaal een ge tuige door schreeuwen trachten te beletten zijn verklaring af te leg gen. De advocaten lieten zich daar bij ook niet onbetuigd. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Het ministerie van Fi nanciën heeft besloten een onderafdeling in Zwolle te vestigen. Het gaat om een betrekkelijk kleine gespecialiseerde afde ling, waar voornamelijk vrouwelijke ad ministratieve krachten met ulo of soort gelijke opleiding zullen kunnen werken. De bezetting zal geleidelijk tot 100 uit groeien. Een 16-jarige jongen uit Rotterdam heeft zeer zware brandwonden opgelopen toen hij in de kleedkamer van het Schiedamse bedrijf waar hij werkt, zijn werkpak wilde aantrekken en een sigaret opsteken. Bij het aanstrijken van de lucifer vlogen zijn werkkleren in brand. Een collega wist de vlammen vrij snel te doven, maar de jon gen was er toen reeds zeer ernstig aan toe. In zorgwekkende toestand is hij naar een ziekenhuis vervoerd. De jongen was in de auto van zijn vader, die bij hetzelfde bedrijf werkt, meegere den en had zijn werkkleding in de koffer ruimte gelegd. Daarin stond ook een bus benzine, die tijdens de rit lek werd, waar door de werkkleren van de jongen met benzine doordrenkt werden. YORK (Reuter) Britse vissers uit Noordoost-Engeland hebben de regering gevraagd voor drie jaar een visverbod uit te vaardigen voor een strook van ne gen tot negentien kilometer voor de kust van hun visgronden. Zij menen, dat bui tenlandse trawlers deze wateren „over- vissen". Nederlandse en Westduitse traw lers zouden er methoden toepassen, die veel weghebben van .vlootoefeningen". „Zodra een opsporingsvaartuig van een bepaalde nationaliteit een haringschool heeft gelokaliseerd komt zowat de hele vloot van dat land om de plaats leeg te vissen", aldus de Britten (Van onze correspondent) Zestig werkloze bouwvakarbeiders in Oss moeten zo gauw mogelijk aan het werk' in de plaatselijke industrieën (voor het merendeel vleeswarenfabrieken), waar nog ruimte is voor enkele honderden werknemers. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft deze werklozen gedreigd met intrekking van de werkloosheidsuitkering als ze niet direct aan de slag gaan; voor 140 andere werkloze Osse bouwvakkers dreigt eenzelfde maatregel. Van de 1200 werkloze Ossenaren zijn er 960 bouwvak kers; 200 van hen zijn ongeschoold en werkten vroeger in de industrie. Deze groep nu moet van het arbeidsbureau kie zen of delen: werken of geen geld meer. Kandidaats elektrotechnisch ingenieur: H. J. Gouswaart (Aerdenhout), A. W. Kroonberg (Heemskerk), E. W. Kruyt (Haarlem), J. J. Visser (Zandvoort). Doctoraal examen elektrotechnisch in genieur: C. van der Toorn (Haarlem). ADVERTENTIE DUIMEND, dus niet voor trommelwasmachtn» 5.90 WASHINGTON. De politiek van vreedzame coëxistentie en samenwer king tussen het Westen en de commu nistische staten van Oost-Europa wint niet alleen veld in West-Europa, maar krijgt ook steeds meer aanhan gers onder de architecten van Ameri- ka's buitenlandse beleid in Washing ton. Het is nog niet zo ver dat de ont spanning van de drie hoofdlijnen in Zaterdagmorgen, op de dag van zijn arrestatie, verzocht hij een ex-collega- nachtwaker om een lift vanuit Stock holm naar Strangnas, een stadje dat op ongeveer tachtig kilometer afstand van Stockholm ligt. Hij wilde daar onderdui ken bij kennissen. De nachtwaker gaf hem de lift, wel wetende dat hij een door de gezamenlijke politie gezochte moordenaar meenam, maar later verklaarde hij: „Ik was doodsbang. Wat had ik anders moe ten doen. Hij had mij net zo goed kunnen vermoorden, als ik de lift niet had ge geven". Gedurende de reis naar Strangnas werd er niet gesproken door de beide mannen, maar toen Peters in Strangnas was afgezet nam degene die hem de lift had gegeven meteen contact op met de plaatselijke politie, die hem kort daarna arresteerde in het centrum van het stadje. Bij de arrestatie bood Leif Peters geen tegenstand. Hij bleek ongewapend te zijn. Agent Nordstrom, die met één collega de arrestatie verrichtte, verklaarde nader hand dat Peters een apathische indruk maakte en bijna opgelucht scheen te zijn over het feit dat er een einde was ge komen aan de jacht. Nadat hij geconfron teerd werd met de bekentenissen van zijn medeplichtigen gaf hij snel toe dat hij degene is die de moorden heeft begaan. De werkzaamheden van Peters' dieven bende worden nu onderzocht. Het ziet er naar uit dat deze bende als een treurig unicum in de annalen van de Zweedse criminele geschiedenis vermeld zal gaan worden. Tot dusverre heeft men gestolen goederen voor een waarde van meer dan één miljoen gulden kunnen localiseren. Vanuit de verscheidene opslagplaatsen in het land werd met vrachtwagens en meubelbussen de buit naar Stockholm ge transporteerd. Commissaris Hjalmar Friberg, die de leiding van het onderzoek in handen had, verklaarde opgelucht te zijn over het feit dat deze moordzaak eindelijk kan worden opgelost. ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Geref. Kerken Beroepen te Wemeldinge, tevens voor de arbeid onder de schippers, J. Noordhof te Den Bommel te Lioessens (Fr.) J. J. Jur- jens te Vries (Dr.). Bedankt voor Ter Apel M. Kievit te Westerlee. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Soestdijk M. Baan te Zeist en I. de Bruijne te Rotterdam-Centrum. Beroepen te Goes A. Broersma ,kand. te Leeuwarden. de Amerikaanse wereldpolitiek (fnui ken van communistische expansie, Atlantische samenwerking en Oost- West-ontspanning) al kan bogen op prioriteit in het algemeen, maar wat Oost-Europa betreft begint zij toch meer nadruk te krijgen. In Azië ligt de klemtoon door de oorlog in Vietnam meer op het tegenhouden van communistische expansie, al kan men er over twisten of de Amerikaanse interven tie in Vietnam daarvoor nodig was. Er kan immers geen twijfel aan bestaan dat Amerika's beleid in het Verre Oosten voor een groot deel beheerst wordt door de doelstelling communistische (in dit geval Chinese) machtsuitbreding onmogelijk te maken en dat in dit deel van de wereld de koude oorlog, met nu en dan kokend hete uitschieters, nog voortduurt. MAAR WAT de Russen betreft lijkt de koude-oorlogsbijl door Washington steeds dieper begraven te worden. Een meer verzoenende benadering van Moskou (ei genlijk al begonnen onder Eisenhouwer, versterkt door Kennedy en voortgezet door president Johnson) heeft lange wor tels geschoten. Een „vreedzame verbinte nis" is de term, die sinds Johnsons rede op 7 oktober 1966 de Amerikaanse verzoe- nigspolitiek moet samenvatten. EEN HELE RIJ projecten staat op stapel om aan dit verbintenisbeleid sub stantie te geven. In de eerste plaats is er al ondertekende verdrag voor vreedzaam gebruik van de ruimte. Verder is er de overeenkomst om uitbreiding van het aan tal kernmogendheden tegen te gaan, waarvoor Russen en Amerikanen samen al broederlijk een tekst hebben uitgedok terd en dat nu is voorgelegd aan de we derzijdse bondgenoten, om daarna in gro ter verband in Genève te worden bespro ken. Van bilateraal Amerikaans-Russisch be lang zijn verder een verdrag 'over consu laire zaken, dat grotere rechtszekerheid aan Amerikaanse staatsburgers in de Sov jet-Unie zal geven en dat in principe voor ziet in het wederzijds openen van consu laten, en een Amerikaans wetsvoorstel dat een aantal belemmeringen voor Oost- West-handel uit de weg zal ruimen. Als al deze projecten werkelijkheid zul len worden, kan de verhouding tussen Washington en Moskou niet anders dan verbeteren, ook al zal een donkere wolk boven de betrekkingen blijven hangen zo lang de Amerikaanse soldaten vechten tegen ten dele met Russische wapens uit- Informeel vreedzaam-coëxistentie- gesprekje in Moskou tussen de Britse Genève-afgevaardigde, Lord Chalfond (links) en zijn Russische collega, Andrei Gromyko (rechts). Tweede van links mevrouw Gro myko. Daarnaast de echtgenote van Lord Chalfond, met een ontwape nende glimlach. geruste Vietnamese communisten. Boven dien zullen de Verenigde Staten in dat geval niet achterblijven bij West-Europa, dat nu koortsachtig contacten cultiveert met de Oosteuropese communisten. Allicht vinden de Amerikanen dit laat ste van groot belang. Als het ons niet lukt ontspanningspolitiek te bedrijven, zo kan men in Washingtonse regeringskrin gen horen zeggen, dan zal dit op onze relaties met de Europese bondgenoten een nog negatiever effect hebben dan op onze verhouding met Moskou. De Westeuro peanen zullen dan namelijk vinden dat de Amerikaanse politiek niet langer ef fectief en relevant is bij het oplossen van Europa's problemen en zullen Washing ton de rug toekeren, min of meer in na volging van Frankrijks president, De Gaulle. DAT ER EEN KANS bestaat dat de hierboven opgesomde ontspanningsprojec ten niet van de grond komen, ligt niet aan de boemannen van weleer: de Russen, maar aan de ongenuanceerde communis tenhaters in het Amerikaanse parlement, die nog altijd te vuur en te zwaard de „internationale communistische samenzwe ring" willen bestrijden ook al ligt hun samenzweringstheorie lelijk ondermijnd door de verbrokkeling van het commu nistische kamp. Deze fanatieke Moskoubestrijders heb ben al alle zeilen bijgezet om het consu laire verdrag te torpederen. Zij zitten met hun mortieren in de aanslag om ook het wetsvoorstel tot uitbreiding van de Oost-West-handel neer te knallen. Boven dien hebben zij al kans gezien, Ameri kaanse voedselhulp via een voorstel van republikein Paul Findley, afhankelijk te maken van de politieke voorwaarde dat de ontvangende landen geen handel drij ven met Cuba en Noord-Vietnam in „stra tegisch belangrijke" goederen. Hierdoor is Washington gedwongen ge weest graanleveranties aan Joegoslavië stop te zetten en heeft men India moeten laten beloven deze voorwaarde na te ko men in ruil voor de voedselzendingen ten bate van India's ondervoede miljoenen. TEGENOVER DE verdragen tot vreedzaam gebruik van de ruimte en tot tegengaan van uitbreiding van de kern mogendheden lijken de koude-oorlogstrjj- ders, die voornamelijk uit republikeinen en zuidelijke democraten bestaan, minder bezwaren te hebben. Maar daarentegen hebben zij weer wél een heilige antipatié tegen de regerings- politiek om met de Russen een afspraak te maken, waardoor voorkomen kan wor den dat de Sovjet-Unie en Amerika beide iets van veertig miljard dollar zullen uit geven voor het inrichten van een (tóch niet waterdicht) raketafweersysteem. „Vertrouw nooit een communist", is hun devies, en zij bepleiten onmiddellijke ac tie om de anti-raket-raketten te gaan pro duceren en op te stellen. Een sterk argument in hun voordeel is dat het niet waterdichte afweersysteem toch een reductie van het aantal slacht offers in een kernoorlog met 75 percent zou betekenen. In plaats van de 120 mil joen Amerikanen, die volgens schattin gen onder de huidige omstandigheden om het leven zouden komen bij een massale aanval met waterstofbommen, zouden er „maar" dertig miljoen het leven laten als een raketafweersysteem in werking zou zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9