Bloemendaal gaat ds. Stelma steunen 5 t 1 v Jubilerend protestantisme Weer veiling Kerk en Wereld T. Kits en de demonstrerende predikanten Conferenties 1 A Benoeming Kort nieuws ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 Erbij 14 Gemeenschappelijke bijbel dichtbij mm «Ég 'wmmwm ?f|l p§ 8| Hulp 4 m Werelddiakonaat Godsdienst en atheïsme Katholiek jeugdwerk Jongeren over Vietnam In de Tijdspiegel, een rubriek in Het Zoeklicht, keert de in vrije kringen en vrije gemeenschappen bekende evangelist J. Kits zich tegen de predikanten en gees telijken die rond de kerstdagen te Amsterdam met spandoeken hebben gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. De Tijdspiegelschrijver vraagt zich af: V/Z'y Het was de dag vóór Kerstmis 1964 dat de Bloemendaalse predikant dr. J. H. Stelma en mevrouw C. Stelma- Loosjes die ook theologie heeft gestu deerd, in de vroege schemering op het vliegveld van Douala in Frans Came- roen landden. Dominee en mevrouw Stelma hadden gehoor gegeven aan een beroep te ko men helpen bij de ontwikkeling van dit achtergebleven gebied. Zo be gonnen zij begin 1965 hun nieuwe, veel eisende taak in Ndoungué, Cameroen. Cameroen ligt aan Afrika's westkust, deels grenzend aan Nigeria, deels aan Centraal-Afrika. De eigen haven is Douala. Het is er broeierig warm, voch tig en benauwd. Men wordt er voort durend door muggen, vliegen en ande re insekten geplaagd. Het echtpaar Stelma had dit reeds aan den lijve on dervonden, toen het er in 1955 vertoef de. Niettemin hebben zij niet geaar zeld, nogmaals naar Douala te vliegen en in Ndoungué hun lichamelijk en geestelijk veeleisende taak te beginnen. Op 27 september 1964 hadden dr. en mevrouw Stelma in het Jeugdhuis in Bloemendaal afscheid van hun gemeen te genomen om naar Cameroen te ver trekken, waar dr. Stelma in Ndoungué aan de Theologische School van de evangelische kerk als docent voor het Nieuwe Testament werd verbonden. Het echtpaar liet alles in Bloemendaal ach ter. Het vertrok met slechts luttele ba gage naar een leeg huis in het verre Afrika, met minder salaris en geen en kel comfort. „Wij waren snel geïnstal leerd en de verhuizing leverde niet veel problemen op", zo schreef me vrouw Stelma destijds. Met een klein team van medewerkers zwoegden zij daar in dat achtergebleven gebied, ten einde vooruitgang en ontwikkeling te bevorderen van de zwarte bevolking en de nood te lenigen, soms met gevaar voor eigen leven. Zo werden in okto ber 1965 een pas aangekomen jonge doktersvrouw uit Zwitserland, moe der van vijf kinderen, en een leraar vermoord. Doch het werk moest door gaan. In juli en augustus 1966 waren de Stelma's enige tijd met verlof in Hol land en deden zij ook Bloemendaal even aan. Grauw en vermagerd zagen zij eruit. Het moordend klimaat had hen aangegrepen. Mevrouw Stelma moest zich enige tijd onder medische behandeling stellen. „We komen hier om wat af te koelen en bij te tanken!" zo vertelden zij. Op 5 september moes ten zij weer op hun post in Ndoungué terug zijn. Gesterkt en vol vertrouwen gingen zij naar hun post terug, waar veel werk en ook veel moeilijkheden, zoals zij in hun laatste rondschrijf- brief van 3 december 1966 uit de doe ken deden, hen wachtten. Uit deze lange rondschrijfbrief cite ren wij hier enkele fragmenten, eerst van dr. Stelma, daarna van zijn echt genote. Dr. Stelma schreef: „Op onze terug reis brachten wij een kort bezoek aan het noorden van Cameroen, waar wij contact hadden met enkele zendings- posten in de buurt van Maroua. Het zendingswerk draagt daar veel meer het karakter van pionierswerk. Wij merkten, dat het wederzijds begrip met de zendingsarbeiders daar in het noorden, die voornamelijk behoren tot de baptisten en andere ietwat piëtis- tisch-georiënteerde groeperingen, veel groter is dan wij aanvankelijk hadden gedacht. Ondanks verschillen wordt IfMMVVWWMVVWVtfVVWtfVVIMVVVVVVVVVVIMVVV De voornaamste Vaticaanse deskun dige inzake een gemeenschappelijke bijbel, Walter M. Abbott uit New York, heeft de rooms-katholieken de verzeke ring gegeven, dat zij de voornaamste protestantse eisen met betrekking tot een voorgenomen gemeenschappelijke bijbel kunnen aanvaarden zonder in strijd te komen met kerkelijke voor schriften. Hij erkent, dat zowel onder katholie ken als protestanten nog bezwaar te gen een gemeenschappelijke bijbel be staat, maar zegt dat dit overwonnen kan worden. Sprekende tot een gehoor in het pauselijke bijbelinstituut zeide pater Abbott op grond van reeds lang bestaan de overeenstemming tussen de christe nen op verschillende punten: „Wij heb ben de gemeenschappelijke bijbeltekst zo goed als in onze handen". Hij gaf te kennen, dat katholieken en protestanten op weg zijn naar een compromis ten aanzien van twee be slissende geschilpunten de plaatsing van de zogenoemde deutero-canonieke boeken in de bijbel en de inhoud van notities bij de tekst. „Een natie in beweging: „Indonesia! is het thema van een weekeinde dat door het vormingscentrum Den Aler- dinck te Laag-Zuthem wordt georgani seerd van 7 tot 9 april. Inleidingen wor den gehouden door dr. G. P. H. Locher, secretaris van de raad voor de zen ding van de hervormde kerk, dr. C. Nagtegaal, algemeen secretaris van 't Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, en dr. J. D. Pienter, di recteur van „Den Alerdinck". Het Christelijk Jongeren Verbond or ganiseert weekends voor leidingge venden in de verenigingen en clubs op de Ernst Sillemhoeve in Lage Vuur- sche. Op 18-19 februari over het open jeugdwerk, op 4-5 maart voor teenager- groepen. Inlichtingen bij het CJV-bu- reau, afdeling weekend - administratie Singel 58, Amsterdam. De Stichting Gemeentetoerusting houdt van 30 maart tot 1 april haar vierde paasconferentie op „Woudscho- ten" te Zeist. Het thema van deze con ferentie luidt: „Verhalen en vertalen" (ondertitel: vragen rondom de beteke nis van het woord „God"). Sprekers zijn: prof. dr. C. A. van Peursen en dr. O. Jager. men zich bewust van de gemeenschap des geestes, van waaruit het werk wordt verricht. Het was goed om na de omzwervin gen hier in Ndoungué thuis te komen. Wij hebben het echt zo beleefd: wij kwamen weer thuis. Het was alles wel erg verwaarloosd in die paar maanden: de wegen waren haast onbegaanbaar, alles zat dik on der de schimmel en het regende nog onophoudelijk. Maar desondanks was het goed weer hier te zijn", zo schreef dominee Stelma. „Wij vonden wat hout om 's avonds de haard in de kamer te stoken. Lang zamerhand kwamen de studenten en hun families terug en hernam de sa menleving haar gewone ritme. De va kantie had ook de Afrikaanse collega's en hun gezinnen kennelijk goed ge daan. Er waren weer nieuwe initiatie ven geboren en er was de wil om door te zetten'". Zij die willen meehelpen de di recte nood in Cameroen te lenigen, kunnen hun bijdragen storten op de geopende rekening bij de Alge mene Bank Nederland n.v. te Bloe mendaal, of op de giro van deze bank, no. 12048, ten gunste van: „Licht voor Cameroen". Regelmatig ontvangen de Stelma's gasten en ook gastdocenten. Vooral aan laatstgenoemden verlenen zij vaak gastvrijheid. De eerste gastdocent was drs. J. van Slageren, die een zekere bekendheid verwierf door zijn studie en rapport over de problemen van de grote stad. Hij bestudeerde dit vraag stuk enige maanden in Douala, in het stadsgedeelte dat duizenden van het platteland naar de stad gestroomde mensen herbergt in uiterst povere en rommelige omstandigheden. Dit stads gedeelte draagt de fleurige naam van New-Belle, doch het ziet er allerminst nieuw en nog minder mooi uit. Een tweede gastdocent was ds. J. van der Dr. J. H. Stelma (rechts), die als docent verbonden is aan de Theolo gische School in Ndoungué, in ge sprek met de rector van deze school, ds. Njiké. Veen, baptistenpredikant uit Douala en binnenkort zou soeur Micheline, di rectrice van een verpleegstersopleiding in Frankrijk, op bezoek komen. Zij zal gedurende zes maanden het werk stimuleren, dat wordt verricht voor de ontwikkeling van de vrouwen van de studenten en het onderwijzend perso neel der scholen. En dan schrijft dr. Stelma tenslotte en daarvoor vragen wij in dit artikel uw bijzondere aan dacht: „De laatste maanden hebben wjj hier geen elektrisch licht meer. De oude machines die ons van licht voor zagen, zijn volkomen versleten. Wij behelpen ons nu met stormlampen en petroleumvergassers. Ook daar wen je aan. Maar het is niet aangenaam, slecht voor je ogen en bepaald nade lig voor de studie. Doch het ergste is, dat het hospitaal zonder licht zit, voor al als het spoedgevallen betreft, zoals onlangs toen een vrouw door een slang was gebeten." Mevrouw Stelma schrijft dat er na de zomervakantie een orkestje is ge komen om de gemeentezang te bege leiden. Een grote verbetering, zo schrijft zij. Verder schrijft zij over de kerstvie ring en alles wat daaraan voorafging in gezamenlijke arbeid. De grote zending wol van de hervormde vrouwengroep uit Holland was een reden tot grote vreugde zo deelde mevrouw Stelma mede. „Uiterlijk zijn hier geen tekenen, die erop wijzen dat het kerstfeest nadert. De zon schijnt fel, de droge tijd is aangebroken, de bloemen en planten worden dor. Hier geen kerstboom, geen kaarsen of cadeautjes. Doch het kerstevangelie wordt hier wél ge hoord". En zij eindigt haar brief met de lofzang uit de Afrikaanse liturgie: „Allelu allelu alleluja; Gloire soit a Dieu! De hervormde gemeente van Bloe mendaal heeft de Stelma's aangeboden bij voldoende financiële hulp te zullen zorgen voor nieuwe machines voor licht en stroomkracht in het nu wel heel donker Ndoungué, zó, dat er geen andere belangen door worden geschaad of ander hulpbetoon door wordt beknot Morele en financiële steun dus voor hun opofferend werk uit hun vroegere dorp Bloemendaal. Bep Andreas „Met enige schrik las ik deze week een reelamefoldertje van de vereni ging „Protestants Nederland". Het kwam niet door de inhoud van deze folder, maar alleen door de aanleiding, namelijk het feit, dat het dit jaar 450 jaar geleden is, dat Luther zijn 95 stellingen op de slotkerk te Witten berg aansloeg. Dat de genoemde vereniging dit ju bileum aangrijpt, om wat reclame te maken voor haar werk, is haar zaak. Er wordt in de reclamewereld meestal niet zo heel nauw gekeken; elke wil lekeurige aanleiding kan een mooi ver haal opleveren. De reden van mijn schrik was eigen lijk dit: er zal toch niemand zo gek zijn om dit jubileum in ernst te gaan „vieren"? Want, als we nu eens goed bedenken, wat er eigenlijk aan de hand is, zal ieder weldenkend mens besef fen, dat er geen reden tot vreugde is. Luther heeft zijn stellingen gemaakt, en geuit, om zijn collegae-theologen tot een discussie uit te lokken. Het ge volg is geweest een afscheiding van een groep mensen van de enige kerk, die er toen was, omdat men het niet eens was met bepaalde praktijken in die kerk. Na de afscheiding zijn er zeer velen gevolgd (als één schaap over de brug is en, ik vertel dingen, die iedereen weet, nu zitten we met een groot aantal kerken, kerkjes, sectes, genootschappen enzovoort. Inmiddels zijn een groot aantal za ken, waartegen Luther in het geweer kwam, in de katholieke kerk veran derd. Wat doen wij, rare protestanten echter, we blijven het oneens, met elkaar, zowel met de katholieken. 450 jaar protestantisme 450 jaar verdeeldheid. Hoewel ik toegeef, dat er in de jaren van Luther reden ge weest moet zijn voor de afscheiding (die overigens door Luther niet be doeld was), vind ik, dat deze 450 jaar geleerd hebben, dat het toch niet de juiste weg was. Een theologische dis cussie binnen de katholieke kerk, zo als die ook nu aan de gang is, ware beter geweest. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de eerste honderd jaar wel geen eenheid ontstaan, of ben ik nu te pessimistisch? Wanneer de een heid bewaard was gebleven, dan zou de kerk van nu er heel anders uit zien. Verstokte protestanten (verstarde protestanten is misschien beter) zullen zeggen: Beter, maar dat waag ik te betwijfelen. Misschien zou het contact met de wereld beter geweest zijn. Dit zijn allemaal hypotheses, waar we niets aan hebben; maar hoe dan ook, zo erg blij zijn, feest vieren over 450 jaar protestantisme, neen, liever niet". Aldus schrijft één der redac teuren van het blad van de Lutherse jeugdbond. De gereformeerde kerken hebben vo rig jaar (tot en met 15 december) in totaal ƒ2.628.439,76 ontvangen aan bij dragen voor het werelddiakonaat. Ruim ƒ1,7 miljoen hiervan kwam binnen via de kerkcoilecten en bijna 650.000 door rechtstreekse giften op de giro, ter wijl een extra collecte voor vluchtelin genhulp ruim 270.000 opbracht. In 1965 ontving het werelddiakonaat in to taal 1.844.074. Van de opbrengst-1966 ging 270.700 naar Hongkong (verzorging vluchtelin genkinderen in Rennies Mill en lening nieuw gebouw), bijna 300.000 naar Indonesië (landbouwhulp Soemba: 62.400, herbouw bejaardencentrum Djakarta: 60.000, bouw kindercen trum Djakarta: 18.000, koeien en kar ren voor boeren op Zuid-Sumatra: 40.000, hulp aan gevangenen en cen trum voor gestoorde kinderen: 112.400) bijna 319.000 naar Perzië (blinden zorg, verstrekking schoolgeld en lening landbouwcentrum blinden), 556.000 naar Pakistan (streekontwikkeling Na- rowal: 154.000, christelijke technische school Gujranwala: 34.500, kraam zorg en opleiding vrouwen in Karachi: 56.700, waterboringen, onderwijszorg en blindenwerk: 311.000), 100.000 naar Turkije (woningbouw na aardbe ving), 285.600 naar Europa (waters nood Tsjechoslowakije: 25.000, vluch telingenhulp Griekenland: 153.800 en diverse kleinere projekten waaronder zorg voor ontheemden in Nederland en zogenaamde „stille hulp": 106.880), 258,350 naar Zuid-Amerika (reserve ring voor nieuw werk in Curacao, Su riname en Brazilië), terwijl de onkosten van het werelddiakonaat 152.600 belie pen. Twee van Ruslands toppropagandisten hebben in de „Pravda" geklaagd over de hardnekkige godsdienstzin, zoals die in het leven van alledag tot uiting komt. Er moest meer aandacht geschonken worden aan de atheïstische propaganda onder de kinderen in de Sovjet-Unie en ook de mensen van middelbare leeftijd, die vaak een godsdienstige invloed uitoefenen op de kinderen, moesten intensiever be werkt worden, zo zeggen de schrij vers. Mensen bidden tijdens een open- luchtdienst bij de ruïnes van de 102 jaar oude South Hobart-bap- tistenkerk. De kerk werd door brand verwoest. WWWWVA/WWWVWWWWWVWWWWWWWWVn De comités executives van de we reldfederatie van katholiek mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk, de Fédéra- tion Internationale de la Jeunesse Ca- tholique (FIJC) en de Fédération Mon diale des Jeunesse Féminines Catho- liques (FMJFC), zullen van 11 tot en met 19 februari aanstaande gezamen lijk hun bestuursvergadering in Ne derland houden. De vergadering vindt plaats in Huize St. Jozefoord te Nu land (N.-Br.). De Nederlandse Lutherse Jeugdbond heeft in samenwerking met de Oecu menische Jeugdraad in Nederland m het jeugdcentrum en conferentieoord „Overvoorde" in Rijswijk (Z.H.) een conferentie georganiseerd over de kwestie-Vietnam. Aan deze conferentie word onder meer meegewerkt door prof. J. Ver- kuijl en de heren A. Ekker, R. R. Eij- bersen en drs. A. Duij vendak. Aan het slot van de conferentie werd een reso lutie aangenomen, waarin de vijftig deelnemers, met een gemiddelde leef tijd van 22 jaar, de mening uitspre ken dat het steunen van de oorlog in Vietnam voor christenen onaanvaard baar is. Er moet zo spoedig mogelijk vrede worden bereikt door het doen ver sterken van de invloed van de Ver enigde Naties, waarbij een Aziatische oplossing voor dit Aziatische probleem moet worden gezocht, zo concludeerden zij. Men acht het gewenst dat de kerk deze opvatting bespreekt met de chris telijke volksvertegenwoordigers. Onder het motto „Wie A zegt, moet ook B zeggen" organiseert de Stich ting Kerk en Wereld in Driebergen voor de derde maal een antiekveiling. De opbrengst daarvan zal worden ge bruikt voor de inrichting van Vosse- steijn, een geheel gemoderniseerd en uitgebreid conferentiehuis dat de oude Boerderij vervangt. Uit de opbrengst van twee in 1965 en 1966 gehouden veilingen konden deze verbouwing en uitbreiding van één der oude gebouwen op het terrein van Kerk en Wereld gedeeltelijk worden gefinanceerd. Binnen enkele maanden zal Vossesteijn geheel in gebruik zijn genomen. De veiling wordt op 29 april gehou den in Het Grote Bos te Doorn; de kijkdag is bepaald op 28 april. Een groot aantal waardevolle antie ke voorwerpen werd voor de twee vo rige veilingen gratis beschikbaar ge steld door velen die de arbeid van Kerk en Wereld wilden steunen. De netto opbrengst van de beide verkopin gen bedroeg in totaal 49.000. Ook nu weer hopen de organisatoren de be schikking te krijgen over een waarde volle collectie antiek. Daarbij wordt mede op grond van ervaringen met voorgaande veilingen gedacht aan gouden en zilveren sieraden, horloges, porselein, klokken, waardevolle boeken en snuisterijen, schilderijen, stoven, te gels e.d. Voor deze veiling is het te vens mogelijk antieke meubelstukken ter beschikking te stellen. Kerk en Wereld biedt de schenkers aan zelf eventueel voor vervoer van moeilijk te verzenden voorwerpen t» zorgen. Tevens wordt aan belangstel lenden op verzoek een stencil toege zonden waarin belastingfaciliteiten zijn omschreven. De verkoop geschiedt ten overstaan van een notaris en wordt geleid door een beroeps-veilingmeester. De goede ren worden vooraf door een deskun dige getaxeerd. Voor de aanvang van de veiling zal een catalogus verkrijg baar zijn. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, telefoon 03438-2241. >WW\AAIIIWW\/WtAA/\AA/\AAA/WMMWWWIA<\AfWtAIIAAAAAA/WWWtAA/WWAAAWAA/WW\AA/\/\/\AAftAAA/tAA/W\AA>WWWA/W\ftAAA<WW>AAA<\AA/\AAAAAAAAAAAAIIIIA/WW De heer Johan M. Nicolay jr. te Rotterdam is benoemd tot Chris tian Science persgecommitteerde voor Nederland. Deze benoeming maakt hem de officiële woordvoer der voor Christian Science in Ne derland tegenover de overheid, de pers en andere groeperingen. „Hebben vele Christenen dan hun Bij bel zo slecht gelezen, dat ze niet we ten, dat de Vredevorst, als Hij zal ko men, de vrede op aarde zal proclame ren? De kerken onzer dagen houden zich zo bezig met de problemen in onze wereld, dat ze hun eigenlijke roeping steeds meer uit het oog verliezen. Die roeping ligt zeker niet in demonstraties doch wel in de prediking van het Evan gelie en niet te vergeten het brengen van het Profetische woord, dat zeer vast is. Als dat meer werd gepredikt en geloofd zou worden, dan zou men zien, dat de tijd der genade kort is, dat de toekomst des Heren genaakt. In plaats van daarop de blik te richten en de Gemeente in deze waarheid te on- wijzen, worden allerlei problemen, die straks door onze Here Zelf zullen wor den opgelost en waarvoor Hij Zijn Ge meente geen opdracht gaf, door ver schillende theologen en kerken ter hand genomen". In het baptistenweekblad De Chris ten schrijft kroniekschrijver ds. J. van Dam naar aanleiding daarvan: We willen niet ingaan op de vraag of deze demonstrerende christenen zo slecht hun bijbel hebben gelezen, dat ze niet weten dat de komende Vrede vorst de vrede op aarde zal proklame- ren. We denken, dat de heer Kits aannemende, dat hij toch in elk geval wel enkele van de demonstrerende do minees kent; dr. Buskes, bijvoorbeeld het antwoord op zijn vraag zelf wel weetIntrigerender dan die vraag is de gedachte, dat „ver schillende theologen en kerken" aller lei problemen ter hand hebben geno men, „die straks door onze Here Zelf zullen worden opgelost, en waarvoor Hij Zijn Gemeente geen opdracht ge geven heeft". We hebben met verbijstering van deze opmerking kennis genomen en kunnen ons niet voorstellen, dat de schrijver meent wat hi] hier beweert. Het zou immers betekenen, dat bijvoorbeeld het vraagstuk van de slavernij pas in de 18e en 19e eeuw tot een ethisch probleem geworden door de chris tenen onaangeroerd had moeten blij ven, want de Heer gaf Zijn gemeente er nergens opdracht toe Inder daad, bij Zijn komst had de Heer het probleem Zelf wel opgelost Het betekent verder, dat een chris ten zich niet zou behoeven te bekom meren om het rassenvraagstuk, het probleem van kolonialisme en onder ontwikkelde volkeren, de woningnood Het zijn allemaal problemen Goddank! die de heer Zelf, maar dan definitief zal oplossen als Hij ge komen is. Dan zal er geen enkele on gerechtigheid meer zijn. Maar betekent dat nu, dat we als christenen de oplossing van al die nood en ellende rustig aan de Heer moeten overlaten? Juist omdat Hij de Vrede vorst is en omdat Zijn naam Gerech tigheid is, zullen allen die Zijn ver schijning liefhebben zich voor vrede en gerechtigheid moeten inzetten. Ook dat is prediking van het evangelie van het profetisch Woord. De hervormde synode heeft de 44- jarige predikant dr. R. J. Mooi uit Amstelveen-Buitenveldert benoemd tot secretaris voor algemene zaken van de Generale Synode, in de vacature die per 1 mei 1967 ontstaat, doordat de huidige secretaris voor algemene za ken, ds. F. H. Landsman, op die datum secretaris-generaal van de Nederland se Hervormde Kerk wordt. Dr. Mooi heeft de benoeming nog in beraad gehouden. Behalve de wekelijkse uitzending „Geestelijk Leven" op Hilversum I op de maandagavonden van 19.40-19.50 uur zal het Humanistisch Verbond nu vrijdags te beluisteren zijn op Hilver sum II en wel van 22.25-22.30 uur. In deze vijf minuten zal wekelijks een praatje worden uitgezonden, dat de titel draagt „Kort Kommentaar".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14