DE ENGELEN ZIJN "IN„ Zelfbeschermingsactie „Eén op vijf" na zeven moeizame jaren gestaakt J Dames hadden geen belangstelling SERVICE 17 Erbij Onmogelijk Doorkruist Voorlopig U30- - .71.78,50 —ZW /i,, n —150- -J5.501 L£i_22 ■■MB OUDERWETS is weer hoogst modern en modern is hopeloos-ouderwets. Steeds meer krullen en tierelantijnen sieren de hedendaagse wooncultuur. Chippendale en Wedgwood in de interieurs der Betere Standen, keukenstoelen en linnenkasten uit oma's tijd in de binnenhuisjes der jongeren meestal opgescharreld op het Waterlooplein en hardblauw of knal-oranje geverfd, als uitermate „hip" geldend. Toppunt van begeerlijkheid zijn de rijke crullaria van de Barok, die vooral bij onze oosterburen als statussymbolen in aanzien zijn. Daar siert men wanden en schoorsteenmantels met handgesneden plafondengels of heiligenbeelden, liefst gepolychromeerd of zwaar verguld, en als het èffe kan met een patina van verweerdheid die zo'n pronkstuk de schijn van echt antiek geeft. Welnu, ook voor deze geavanceerde smaken kan raad geschaft worden met name in Oosten rijk, waar nog enkele lieden de uitstervende kunst van het beeldhouwen in hout beheersen. Meester-snijder Josef Schoner uit Wenen, hier aan de arbeid, is er een van en aan opdrachten geen gebrek. Onverschillig wat de klant wenst, Josef maakt het en wel zo dat zelfs deskundigen moeite hebben, zijn produkten van authentieke barok te onderscheiden. Opengewerkte sierlijsten, madonna's en heiligenbeelden in diverse formaten, alle soorten engeltjes, kandelaars en wat dies meer zij. Schoner draait er zijn hand niet voor om. De meeste mensen wensen een zo getrouw mogelijke kopie van een origineel barok kunstwerk en dat krijgen ze dan ook, al moeten passer en micrometer eraan te pas komen. Kopieën natuurlijk, maar geen waardeloze namaak, want alles wat Schoner kerft, gutst en beitelt is van a tot z handwerk en geen twee exemplaren zijn volkomen aan el kaar gelijk. Duur is hij ook niet: gemiddeld tarief tien percent van echt antiek barok. Dat is altijd nog genoeg voor Schoner om royaal te kunnen leven. Maar één ding grieft hem. „Ik ben en blijf een kopiist", bekent hij. „Mijn eigen fantasie kan ik er niet in uitleven. Wat ik zelf maak, voor mijn plezier, daar is geen belangstelling voor. De mensen willen alleen namaak. Een mislukte vrouwenkruistocht DE IN 1959 gestarte actie van de Nederlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening om één op de vijf vrouwen in ons land voor te lichten over de mogelijkheden om een gezin tijdens een atoom oorlog in huis tegen radioactieve neerslag te beschermen is na bijna zeven jaar vergeefs zwoegen op een mislukking uitgelopen. ONDANKS het feit dat ministers vrouwen, echtgenotes van burgemees ters, wethouders en politiecommissa rissen door het beleggen van voorlich tingsbijeenkomsten het goede voor beeld gaven, bereikte men nog geen 12V2 percent van het aantal vrouwen die men in ons land had willen infor meren. De organisatrices bemerkten al spoedig dat ons volk er weinig voor voelt om in een tijd van vrede voor een eventuele atoomoorlog alvast een noodrantsoen, -lectuur en spelletjes voor de kinderen in kelder of douche cel op te slaan. DAARBIJ KWAM nog dat de over heid de feiten achterhaalde en men (nu pas) met enige aarzeling toegeeft dat flatwoningen onvoldoende bescher ming tegen de zogenoemde „fall-out" bieden. Minister Verdam heeft de campagne onlangs tijdens een bijeenkomst in Utrecht vrijwel geruisloos afgesloten, nadat zijn ministerie eerst op discrete wijze had laten weten, dat de commis sie „Individuele Zelfbescherming" van de Federatie in het vervolg alle voor lichtingsactiviteiten achterwege diende te laten. De BB kreeg al geruime tijd geleden opdracht om met het verstrekken van informaties over de beveiliging van woningen tegen „fall-out" door parti culieren te stoppen. ZELFS IN DEN HAAG, waar de actie met energieke steun van alle autoriteiten van start gegaan was, heeft men weinig resultaten gezien. Hoewel mevrouw Kolfschoten, echt genote van de burgemeester, in haar huis door de leidster van de Britse individuele zelfbeschermingsactie, Lady Lucas Tooth, lezingen liet hou den, mevrouw De Quay, echtgenote van de toenmalige premier, in haar woning aan de Waalsdorperweg voor lichtingsbijeenkomsten voor ministers- vrouwen organiseerde en mevrouw Beerman, echtgenote van de toenma lige minister van Justitie, speciale EHBO-cursussen gaf om de actie on der de aandacht te brengen wist men in Den Haag slechts 7047 vrouwen boven de zestien jaar te bereiken, ter wijl men er 45.000 had willen bena deren. Burgemeester Kolfschoten heeft dan ook eind januari van dit jaar de campagne officieel „afgesloten". IN ROTTERDAM werd de actie een totale mislukking, de bemoeienissen van de echtgenote van oud-burgemees ter Van Walsum ten spijt. Men kwam daar met slechts 1187 voorgelichte vrouwen niet hoger dan slechts 2,4 percent van het streefgetal. De Rot terdamse vrouwen, van wie de mees ten nog een levendige herinnering aan het bombardement van 1940 bewaren, stonden zeer afwijzend tegenover de voorlichtingsbijeenkomsten over de in richting (met zandzakken, boekenkis ten, witte lakens en dergelijke) van kelders en badkamers als schuilplaat sen voor een atoomoorlog. ONAFHANKELIJK van elkaar ont stonden ongeveer zeven jaar geleden twee acties om vrouwen voor te lich- schuilplaats voor het gezin min of meer vrij van radio-actieve neerslag te houden. In navolging van een Brit se campagne startte in de grote steden stopgezet omdat men ze nergens meer kwijt kon. VOORAL IN de grote steden slaag- spel(!) voor de kinderen te kopen. Mevrouw Luns, de echtgenote van de minister van Buitenlandse Zaken, moest van haar plan om voorlichtings bijeenkomsten voor alle in Den Haag verblijvende ambassadeursvrouwen te organiseren, afzien wegens een totaal gebrek aan belangstelling bij de be trokken diplomaten-eega's. IN KLEINE gemeenten was men meer gevoelig voor de actie. Treffend voorbeeld daarvan was de Noordoost polder, de enige streek in ons land, waar de actie volledig slaagde. ten over de mogelijkheden om in geval van een atoomaanval in huis een de actie „Een op Vijf" met als doel één op de vijf vrouwen tijdens 3 gespreks bijeenkomsten van 1% uur van de nodige informaties te voorzien omdat men onmogelijk alle vrouwen kon be reiken. Enkele maanden later, in juli 1959, besloot het bestuur van de Ne derlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, waarbij 15 vrouwenorganisaties zijn aangesloten, tot een soortgelijke actie. De twee campagnes werden in 1960 samenge voegd en kwamen onder de leiding te staan van de commissie „Individuele Zelfbescherming" van de Federatie, waarvan de echtgenote van de burge meester van Utrecht voorzitster werd. Men kreeg financiële steun van de overheid, maar in 1961, tijdens de Ber- lijnse crisis, liet het ministerie van Binnenlandse Zaken zonder enig over leg de veelbesproken „Wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf" huis aan huis bezorgen. En zo kwam het dat nog vóórdat alle plaatselijke commissies van de actie waren ge vormd, de beveiligingsmogelijkheden tegen radio-actieve neerslag op massa le wijze onder de aandacht van de be volking werden gebracht. Koekfabri- kantfen bereikten in korte tijd gewel dige omzetten met noodrantsoenen, maar een paar maanden later werd de produktie van noodbiscuits al weer de men er niet in om de vrouwelijke bevolking over de weerzin heen te hel pen, nu al vast groene erwten, poeder- melk, noodbiscuits en een domino- DANK ZIJ de belangeloze mede werking van 1800 docenten en voor lichtsters onder wie mevrouw De Quay, mevrouw Beerman, mevrouw Toxopeus, mevrouw Korthals, me vrouw Kolfschoten, mevrouw Klaasesz (de eega van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland) en vele an dere vooraanstaande dames vergde de actie niet meer dan een half miljoen gulden. Toch waren de kosten per voorgelichte huisvrouw 5,18) hoog. Dit kwam vooral doordat men van de 714.431 vrouwen die men in ons land had willen benaderen er slechts 88.594 (12,4 percent) bereikte. De organisa trices van de actie betreuren het dat de met zoveel enthousiasme begonnen campagne door de minister van Bin nenlandse Zaken (nadat men een ver zoek „om de zaak in de ijskast te stop pen" had afgewezen) voorlopig werd af gesloten. „Voorlopig" omdat de overheid in geval van nood gaarne weer gebruik wil maken van de diensten van de ter zake kundige dames 3

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17