Nederlandse vervoerders zijn boos op Duitse douane Urenlang wachten bij Bergh is vaak grote schadepost Verbouwing „De Jansheeren" tot gemeenschapshuis Schouwburg SCHRIJVEN nu nog waar IN DE VOETSPOREN VAN DE BAAS I Marquettelaan wordt afgesloten lili Leeuwarden heeft nieuwe burgemeester Oecumenisch congres voor jongeren ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 v- - - - - - - f - 'i S. h 1 - IM-IS»; Ik doop u Aanval Vestiging autorijscholen in de IJmond Moeilijk adres °(anh-roeS^' (Van onze correspondent) ARNHEM. De Nederlands-Duit se grensovergang Bergh-autoweg by Zevenaar is de grootste en modernste van Europa. Het gehele goederenver keer tussen West- en Midden-Neder land, Duitsland en Zuid-Europa en een aanzienlijk deel van het transito verkeer heeft via deze grenspost plaats. V olgens tellingen passeerden in 1965 per dag gemiddeld 536 vracht auto's deze overgang. Bergh betekent echter ook een dagelijkse ergernis voor chauffeurs en transportonder nemers. Er komen urenlange wacht tijden voor en de houding van de Duitse douane is volgens vele chauf feurs beneden peil. Gewoonlijk moeten zij bij deze grens overgang op twee uur wachten rekenen. Het is soms ook wel langer. Maar er moeten soms 's nachts auto's blijven staan, omdat ze niet meer door de Huitse douane afgehandeld worden. Daar zijn nog wel eens wagens bij, die met aan bederf onderhevige goederen gela den zijn. Volgens de directeur van een groot Ne derlands transportbedrijf gaat het aan de Nederlandse kant wel goed. „Maar bij de Duitse douane is het slecht georgani seerd. Ze zeggen dat ze veel te weinig ambtenaren hebben, maar dat is niet waar. Er lopen er genoeg rond die niets doen. Het is allemaal „überorganisiert", en bureaucratisch" Dat uren wachten van de auto's kost de ondernemers handen vol geld, per uur wachten vijfentwintig gulden. Bovendien komt het rijschema in de war en daar door moeten er ook allerlei extra kosten gemaakt worden. Officieel mag men tot negen uur 's avonds bij Bergh met goederen Duits land binnen. Maar het gebeurt wel, dat de chauffeurs er toch niet meer inko men, al stonden ze er al om zeven uur. Een chauffeur van een zware vrachtwa gencombinatie uit Delfzijl rijdt vaak op Duitsland. Zijn ervaringen bij de ande re grensposten zijn veel gunstiger. „Bij ons in het noorden zeggen ze: Geef mij maar Nieuweschans. Daar ben ik meestal in een half uurtje klaar. Naar het zuiden ga ik altijd nog liever over Win terswijk". Een Arnhemse chauffeur die veel op Italië rijdt, moet soms bij Bergh een uur of drie vier wachten. „Als je er s avonds om zes uur komt, kun je er om een uur of negen, half tien pas over. Het ligt aan de Duitse douane. Het gaat daar allemaal op z'n elfendertigst. En als ze een kwade bui hebben, laten ze je de hele zaak nog openmaken ook. Ze plukken je ook nog met allerlei ex tra belastingen op benzine en wegenbelas ting en zo. Duitsers die ons land bin nenkomen behoeven dat niet te betalen.". Er worden op het ogenblik pogingen ondernomen om verbetering te brengen in deze toestand, die weinig overeenkomt met de wens naar liberalisatie van de E.E.G.-grenzen. De stichting Nederland- sche Internationale Wegvervoer Organisa tie (NIWO) heeft zich de klachten van de ondernemers aangetrokken en tracht nu door middel van contact met de Duitse douane verbetering in de situatie te brengen. Urenlang wachten aan de grens. Van 20 februari af zullen op het Ren- dorpplein in Heemskerk wegwerkzaam heden worden uitgevoerd. In verband hiermee zal het verkeer over de Mar quettelaan in de richting van het centrum van de gemeente gedurende enkele we ken worden omgeleid via de Ridder Ar- noudlaan en de Kerkweg. Het verkeer vanuit het centrum naar de Marquettelaan zal gedurende de eer ste fase van werkzaamheden normaal gebruik kunnen maken van de Deutz- straat en het Rendorpplein. In later sta dium wordt het verkeer omgeleid via de Kerkweg en Ridder Arnoudlaan. PTT-aandecl. PTT zal een aandeel leveren in de bestrijding van de werkloosheid in Oost-Groningen en Oost-Drente. Voor uitbreiding van de kabelnetten in deze gebieden zal een extra krediet worden verleend van een miljoen gulden. Ander halve ton zal beschikbaar worden ge steld voor uitbreiding van vijf telefoon gebouwtjes. Op 17 februari is de stichtingsactie voor de Stichting „De Jansheeren" nota rieel verleden. Deze stichting is opge richt om in Heemskerk te komen tot een gemeenschapshuis voor de gehele bevolking, een ontmoetingscentrum voor alle maatschappelijke en levensbeschou welijke groeperingen. Daartoe zal het huidige gehouw „De Jansheeren" een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Dat deze stichting een funktie wil vervullen voor de gehele samenleving blijkt uit de samenstelling van het stichtingsbestuur, dat wordt gevormd door de heren Boe- rée, Bleeker, Van Grasbeek, Heidinga, Van Herpen, De Hoog, De Groot, Jongs- ma, Machielse en Van Tuinen. Het doel van de stichting is een ge meenschapscentrum tot stand te bren gen en te beheren. De zaalruimten wor den verhuurd aan de plaatselijke vesti gingen voor hun activiteiten. Will-SfA sölsès A*x 'i; v; 444 4 AA®4:4 De stichting wil dus de verenigingen niet overkoepelen. De organisaties die ruimten in het nieuwe gebouw gaan huren blijven volledig zelfstandig. Het stichtingsbestuur is bezig plannen te ontwerpen voor het nieuwe gemeenschaps centrum De Jansheeren. Bij benadering is thans bekend welke voorzieningen in het nieuwe gebouw gerealiseerd moeten worden. Een belangrijk element in het gebouw wordt een schouwburgzaal van beperkte omvang. Gedacht wordt aan een zaal met ongeveer vierhonderdvijftig zitplaat sen. Er zal een ruime foyer bij moeten ko men, die tevens als tentoonstellingsruim te dienst kan doen. Voorts moet worden voorzien in de behoefte aan een gymnas tiekzaal, die ook geschikt moét zijn als repetitieruimte voor zangkoren, harmonie orkesten, enzovoort. Nagegaan wordt, of onder deze gymnastiekzaal een ruimte te maken is voor de jeugd. De gedach ten gaan uit naar een instuifruimte met dansgelegenheid. Ook een verdere vergroting van de reeds bestaande bibliotheek staat op het pro gramma. Voorts zal het gebouw verschil lende ruimtem moeten omvatten voor ver gaderingen, cursuswerk, handenarbeid en eventueel voor een hobbycentrum. Men overweegt of ook de Volksmuziekschool mogelijk in het gebouw kan worden on dergebracht. De opzet is zoveel mogelijk ruimte voor verschillende doeleinden in één gebouw tot stand te brengen, zodat dit ook duidelijk een ontmoetingspunt wordt voor de groeiende Heemskerkse samenleving. Commissie. De demissionaire staatssecre taris mr. J. H. Grosheide heeft in de grote vergaderzaal van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de „Commissie vorming en onderwijs leer- plichtvrije jeugd" geïnstalleerd. X'xV zm&MÊzmÊÊÊ 1 fi - '.V I, v'-^A i- y. a - i V i. A 4 V- A>v i Voor deze bulldog is het beklimmen van eert ladder nauwelijks een pro bleem. Butch zo heet de hond van Owen Charles uit het Zuidafrikaan- se plaatsje Port Elizabeth is die kunst al drie jaar meester. Niet zo vlot ter been is Butch als hij naar beneden moet. Met ingang van 16 maart is benoemd tot burgemeester van Leeuwarden de heer J. S. Brandsma te 's Gravenhage. De heer Brandsma, die 48 jaar is, is directeur van het Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten. Hij is Nederlands Her vormd en lid van de Partij van de Ar I beid. De heer Brandsma werd op 7 april 1918 te Leeuwarderadeel geboren. In 1936 trad hij in dienst van de Landbouw- Crisisorganisatie te Leeuwarden. Later was hij plaatsvervangend voedselcommis- saris en directeur van het provinciaal aan- en verkoopbureau van akkerbouw- produkten. Na de bevrijding van Fries land werd hij gewestelijk hoofd van de Centrale Controle-Dienst in deze provin cie. In september 1945 werd de heer Brandsma adjunct-directeur van het Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten en in 1948 directeur. In 1962 was hij voorzitter van de Ne derlandse delegatie bij het EEG-overleg over landbouwaangelegenheden in Brus sel. Hij is voorzitter van het Nationaal Instituut voor brouwersgerst, mout en bier-TNO te Rotterdam, voorzitter van de Peulvruchten-Studie-Combinatie te Wa- geningen en bestuurslid van de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen. Zaterdag wordt in het nieuwe concert gebouw „De Doelen" in Rotterdam een oecumenisch jongerencongres gehouden. Het initiatief hiertoe is genomen door de oecumenische jeugdraad in Nederland. De eerste spreker op het congres is ds. H. Scheeper, die spreekt over „Waarom dit oecumene-engagement?" Dr. H. M. de Lange spreekt over de meest dringende vragen, die door de oecument worden ge steld. Voor de verdere uitwerking zorgen prof. dr. J. Tinbergen („De wereldvraag noord-zuid, het wereldprobleem van de arme en rijke landen"), R. R. Eijbersen („Vietnam") en drs. B. J. T. ter Veer („De nucleare bewapening"). Dr. J. H. Lamberts behandelt de bevolkingsexplo sie, dr. E. J. Beker spreekt over het onderwerp: „En wat doen de kerken er mee temidden van een kerkelijke chaos?" Het dopen van schepen, zéker als die dienen als opleidingsschip enzovoort, is een kinderachtige bezigheid. Wie gaat nu tegen een dood schip (zonder oren) zeg gen: „Ik doop u". Er kunnen ook religieuze bezwaren te gen worden aangevoerd. De doop is, al thans voor christenen, een te serieuze zaak om die te misbruiken voor een der gelijke traditie. G. LIMPER, Amsterdam. Met grote afschuw las ik het artikel: Zijn kerkklokken imperialistisch? in uw blad van donderdag, 2 februari. De heer Duintjer noemt dit luiden im perialistisch. Van Dale beschrijft een im perialistisch streven als streven naar de oppermacht, naar de wereldheerschappij. Daarvan is hier toch geen sprake. Men luidt de klokken opdat de mens in deze zenuwtijd eraan herinnerd wordt, dat er zich in zijn omgeving een plaats bevindt, waar hij zich tot God kan wenden, om vreemde opkomende gedachten kwijt te raken en tot zichzelf te komen. In die kerk kan hij de rust vinden om zich te realiseren, dat er nog een geestelijk leven bestaat, dat hem rijker maakt, dan ach ter het geld jagen! Ik begrijp deze merkwaardige uitspraak dan ook niet van de heer Duintjer! Bij de televisie-uitzending vond ik zijn ver klaring, dat hij van het klokken luiden wakker wordt, kinderlijk. Wat zegt de heer Duintjer als hij in de buurt van Schip hol zou wonen, van het niet te verteren geluid van de straalvliegtuigen? Noemt hij dit ook imperialistisch? Ik beschouw de heer Duintjers betoog als een aanval op het kerkelijk leven. Ele gant vind ik deze aanval niet! Hij deelde op de televisie mede, dat hij nooit in de kerk kwam. Is het dan toch egoïsme??? En als de heer Duintjer in zijn buurt last heeft van de kerkklokken, waarom treedt hij dan niet in overleg met het kerkbe stuur; waarom moet zijn zienswijze pu bliek gemaakt worden? J. G. KORSTEN, Hoofddorp ADVERTENTIE Sinds enkele maanden loopt het in de IJmond gevestigde aantal rijscholen sterk vooruit. Dit komt in hoofdzaak doordat generlei examen vereist is en ook geen vestigingsvergunning wordt verlangd. De enige voorwaarden waaraan men moet voldoen zijn: 1. bezit van een gel dig rijbewijs van minimaal twee jaar oud en 2. inschrijving bij de Kamer van Koop handel. Keuring van de leswagen is niet vereist evenmin als medische keuring van de instructeur. Dit laatste wordt geacht gedekt te zijn door de bekende medische verklaring die door iedere houder van een rijbewijs wordt ingevuld en ondertekend. Een gevolg van deze openheid inzake die vestiging van rijscholen is, dat, vooral in een streek als de IJmond waar in de grootbedrijven continudiensten zijn inge steld, werknemers uit deze bedrijven ter aanvulling van hun inkomen naast hun eigenlijk beroep in het bedoelde bedrijf of bedrijven, een autorijschool exploite ren. Hierdoor ontstaat een onfatsoenlijke con currentie op het vlak van de rijschool exploitatie. In enkele van de bedoelde be drijven wordt namelijk aan hun werkne- mers-autorijschoolhouders, tegen sterke kortingen autoverzekeringen, autobanden en benzinebonnen verstrekt. We kunnen moeilijk aannemen dat het de bedoeling van de inkoopcommissie der bedoelde bedrijven is dat de door hen ge geven en te verwerven reducties op deze wijze worden gebruikt, terwijl het voor de directies een moeilijk te verteren zaak moet zijn, dit te moeten vernemen. Deze zaken vragen op korte termijn correctie. De werknemers van bedoelde bedrijven hebben ook nog het voordeel dat de post „Sociale Verzekeringen" voor het grootste deel door het bedrijf wordt ge dragen, een post die voor de bonafide rijschoolhoudei voor 100 percent voor ei gen rekening komt. Hetoverleg op verschillende „departemen ten" in Den Haag om in deze chaos enige orde te scheppen heeft tot op heden alleen tot resultaat gehad dat het rijbewijs van de rij instructeur een bepaalde tijd reeds geldig moet zijn. VAN DOORN, IJmuiden. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender rr.oet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Naar aanleiding van een mededeling van PTT aan de bewoners van Schalk wijk voortaan geen wijknaam meer op de brieven te vermelden, wil ik graag de aandacht vestigen op het volgende. Men zou de hele gemeente Haarlem in blokken moeten verdelen, zoals men dit op platte gronden ook wel ziet. Men kan dan elke blok aanduiden met een letter en een cij fer, bijvoorbeeld B3 of D6. Als men dan aan alle inwoners bekend maakt in welk deel ze wonen, kan de adressering veel gemakkelijker geschieden. Men behoeft slechts de straatnaam, de plaatsnaam en de blokaanduiding te vermelden. Het op de envelop schrijven van aanduidingen als Europawijk, Schalkwijk en dergelijke is dan niet meer nodig. P. DE WILDE, Haarlem. (Naschrift: De heer De Wilde schiet het doel dat PTT voor ogen stond voorbij. PTT heeft namelijk alle bewoners van Schalkwijk verzocht voortaan niet meer de wijknaam op aan hen gerichte post te laten zetten, maar slechts de straatnaam en de aanduiding Haarlem. Slechts bij die adressering kan de bestelling het snelst geschieden. Het vermelden van een wijk - of dat nu met een naam dan wel met let ters en cijfers geschiedt maakt d zaak alleen maar moeilijker. Redactie). 52 S*£ P*' nD voorwielen. -9 sAt Pk' voorwielen. ruitn13^ „eriogv0 svnchr-. HAARLEM

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6