Exporteurs verdienen pluim voor hun exportverdiensten Ministeries geven subsidie voor verboden AO W-premie Economie gaat meer veerkracht tonen Dividenden Rijksbemiddelaars in een moeilijk parket Betere bescherming voor arbeiders beneden de 18 jaar Meer AOW, AWW en kinderbijslag Van Gend en Loos en Müller in luchtvaartbedrijf Autoverzekerings bedrijf in Londen failliet verklaard Fusie National- Biscuit met Colgate-Palmolive Strafklacht tegen Ned. Credietbank Tricobest verkoopt helft van Afrikaanse dochter *r,-K5 i§E3 Winst ICI met 150 min gedaald „Goede vooruit zichten bij Wereldhaven'1 SCHEEPVAARTBERICHTEN Winkeliers lopen storm om hulp bij sluiting Drt-Hoerder 4 (6) Kopercrisis in Kongo ten einde Ford in België weer dicht Deen regelt de naasting van banken in Tanzania Kort economisch nieuws H i8P^s 8 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 9 Rust ingetreden Rente op retour Afstemmen op de markt Keerzijde Voor jaarsverbetering Braziliaans geld Werk voor Twente? EEG-aanbeveling Steun voor werven Gaslucht in de neus Dividendstatistiek T wm T m tw» WALL STREET: Kleine verschillen PROBLEEM IN DE REGERING Prins Philip heeft de Britse ondernemers op het hart getrapt toen hij de exporteurs de mantel uitveegde en zich beklaagde dat hij er schoon genoeg van had om in het buitenland almaar excuses aan te voeren voor de ten achter blijvende prestaties. Zelfs de vakbonden staken hun misnoegen over de uitlatingen van de prins niet onder stoelen of banken. Eigenlijk valt er wel een parallel te trekken tussen het standpunt dat de gemaal van de Britse vorstin innam en dat wat de Nederlander in het algemeen denkt over de inspanningen, welke onze exporteurs zich moeten getroosten om de produkten aan de man te brengen. Bekend zijn de verhalen van de ondernemers en hun exportmanagers die het grootste deel van hun tijd doorbrengen in vliegtuigen en hotels om overal in de wereld te onderhan delen over de mogelijkheden om het Nederlandse produkt de voorrang te geven boven die van de buitenlandse concurrenten, die eveneens op de uitkijk zitten om hun export op te voeren. Ondanks de kostenstijgingen van de laatste jaren, welke tot gevolg hadden dat wij de faam van goedkoopte-eiland verlo ren, zijn de exporteurs erin geslaagd de uitvoercijfers voortdurend te verhogen. Dat blijkt het duidelijkst als een paar jaar terug wordt gezien. Zo bedroeg de gemid delde maandelijkse export in 1962 1.383 min. In 1964 werd al een cijfer van 1.752 min. bereikt en verleden jaar be liep de export gemiddeld 2.036 min. per maand. Uiteraard is het een teken aan de wand, dat het stijgingspercentage bedui dend is afgenomen, want van 1962 op 1964 viel er een vermeerdering van bijna 27 percent te constateren, terwijl de stijging in de laatste twee jaar niet beliep dan 16 percent. Zelfs met de afneming van het stijgings tempo voor ogen kan gesproken worden van een opmerkelijke prestatie van onze exporteurs, die in weerwil van de hinder palen, welke op de buitenlandse markten in de weg worden gelegd en de handicap van de omvangrijke kostenstijgingen, er toch nog in slaagden elk jaar meer te ver kopen. Wellicht zouden de prestaties van ver leden jaar beter zijn uitgevallen, indien er niet internationaal een duidelijke afne ming in de economische bedrijvigheid was geweest. Ook moest er meer geleverd wor den voor de binnenlandse markt, waar de koopkrachtstimulansen steeds meer door werkten. Dit kwam tevens tot uitdruk king in de invoercijfers, die zo sterk op liepen dat de stijging van de export er niet tegenop woog. Het dekkingspercenta ge van de handelsbalans kwam verleden jaar dan ook niet hoger dan 84 tegenover 86 in 1965. Gelukkig is er in de afgelopen maanden een zekere rust ingetreden in de kosten ontwikkeling, terwijl de binnenlandse be stedingen zich minder onstuimig ontwik kelen. De spaartegoeden bij de diverse instellingen gaan in opgaande lijn. Zo zijn er nog vele andere indicaties, welke erop duiden, dat ons land zich begint te her stellen van de overbesteding. Verleden jaar heeft de overbesteding tot een zoda nig tekort op de betalingsbalans geleid, dat de handelsbanken het overgrote deel van haar tegoeden in het buitenland op soupeerden om het gat te dempen. De intering is zover gegaan, dat de ban ken. als zij tijdelijk dollars aan de Neder- landsche Bank kunnen verkopen om er guldens voor terug te krijgen, welke zij in het binnenlandse betalingsverkeer no dig hebben, zelf eerst de dollars in het buitenland moeten lenen. Uiteraard is dat een ongewenste situatie en De Nederland- sche Bank heeft daarom getracht om door het gebruik van monetaire wapens, zoals een hoog discontotarief, kredietbeperking en restricties bij het plaatsen van lenin gen, een sanering te bewerkstelligen. Uit de ontwikkeling van de afgelopen weken blijkt dat de kapitaalmarkt is gestabiliseerd, zodat het mogelijk zal zijn de gemeentefinanciering te laten verlopen zonder nieuwe inflatoire invloeden te wekken. De rentevoet voor staatslenin gen, die in de loop van 1966 was opgelo pen tot 7 percent, is intussen krachtig op retour. De in het vorig voorjaar uitgege- •ven lening met een rente van 614 percent heeft haast de parikoers bereikt en hier uit zou men kunnen afleiden dat de ren tevoet voor obligatieleningen van de over heid tot minder dan 6V2 percent is terug gelopen. Het zou niet te verwonderen zijn als binnenkort door De Bank voor Neder landsche Gemeenten opnieuw een poging zou worden gewaagd om de kapitaalmarkt aan te boren teneinde geld voor de ge meenten bijeen te brengen. Van de ontwikkeling in de komende dagen hangt het af tegen welk rentetype een nieuwe obligatielening zou worden aangegaan. Een rente van 6% percent zou waarschijnlijk eenzelfde stormloop doen ontstaan als bij de jongste uitgiften van de Gemeentenbank. Daarom valt eerder te denken aan een lening tegen 6*4 percent welke beneden pari. zeg 98 percent, zou worden uitgegeven. Het rendement zou in dat geval 6.37 percent bedragen, hetgeen in de gegeven omstandigheden gelijk zou zijn aan de geldende marktcondities. De keerzijde van de medaille van de klimaatsverbetering in ons economisch bestel is geweest, dat er een veel grotere vermeerdering van de werkloosheid is op getreden dan met seizoenomstandigheden in overeenstemming viel te brengen. Voor een deel was de stijging te wijten aan de terugkeer van velen, die over de grens een rijkere boterham hadden dan zij in eigen land konden verdienen. Sinds in Duitsland ook kalmer aan wordt gedaan op het gebied van de woning- en wegen bouw zijn heel wat grensarbeiders het aanbod op de binnenlandse arbeidsmarkt komen versterken. De verruiming van de arbeidsmarkt heeft als psychologisch effect gehad, dat het ziekteveriet merkbaar verminderde en er in vele bedrijven een stijging van de produktiviteit viel waar te nemen. De tij delijke stagnatie in de conjunctuur had tot gevolg, dat er eerder structurele aan passingen kwamen dan bij voortzetting van de opgaande lijn wellicht het gevolg zou zijn geweest. Nu er tekenen zijn, welke op een ver betering van de economische toestand dui den, zou het best kunnen gebeuren, dat in het voorjaar een beduidende verbetering van de werkgelegenheid zal optreden. Wel is te verwachten dat in het bedrijfsleven beter dan voorheen zal worden gelet op de gevolgen van de Wet van Parkinson. Ook zal het nodig zijn nauwlettend te waken voor hernieuwd optreden van inflationis- tische ontwikkelingen. Geen mens is er mee gediend als hier Zuidamerikaanse toestanden zouden ontstaan. Een klassiek voorbeeld daarvan is Brazilië, waar net weer een nieuwe geldsanering heeft plaatsgevonden. In het verleden rekende de Brazilianen met de reis, maar er kwam zoveel van dat geld in omloop, dat er eenvoudig niet meer mee te rekenen viel. Daarom werd van elke duizendreis één milreis gemaakt. De koopkracht van de milreis verminder de zodanig, dat er na de tweede oorlog opnieuw drie nullen werden weggekapt, zodat de Brazilianen een munt kregen, welke zij de cruzeiro noemden, maar die niet meer dan een miljoenste van de waarde van de oude reis overliet. De cru zeiro heeft het ook niet kunnen houden en nu moet met de „zware cruzeiro" wor den gerekend, die op zijn beurt duizend oud cruzeiro's vertegenwoordigt. Daarmee is de oude reis teruggebracht tot een mil jardste deel van de geldende munt. Teneinde te voorkomen, dat ons land opnieuw het pad der inflatie opgaat, zal alles moeten worden gezet om de export zoveel mogelijk te bevorderen. De regering heeft dit ingezien. Vandaar dat er bij de verdeling van het krediet aan Indonesië rekening wordt gehouden met mogelijke textielleveranties, waardoor de weefge touwen in Twente beter bezet zullen ra ken. De derde suikerfabriek in Ethiopië, waar van in het vorige overzicht melding werd gemaakt, zal einde 1969 in bedrijf moeten komen. De financiering zal, naar wij na der vernemen, geschieden door deelne ming van HVA en enkele andere Neder landse maatschappijen, naast een Ethio- nische deelneming. Voorts zal buiten lands leenkapitaal worden aangetrokken. Dit laatste houdt in dat voor de bouw van de fabriek een internationale „shopping- list" boodschappenlijst moet worden opgesteld. De bouw zal dus niet geheel door Nederlandse bedrijven worden uitge voerd, al is de concurrentiekracht daar van groot genoeg om een belangrijk aan deel in de bouw te hebben. Tot nu toe zijn evenwel nog geen defini tieve opdrachten verstrekt. Er wordt een tender gehouden op diverse onderdelen. Onder de gegadigden bevindt zich de De EEG-commissie heeft aan de zes re geringen een aanbeveling gericht inzake de arbeidsbescherming van jongeren tot 18 jaar. De aanbeveling, die tot stand kwam na uitgebreide studies en discussies in het Europese parlement en het economisch en sociaal comité, voorziet: Een minimumleeftijd voor toelating tot het arbeidsproces van 15 jaar, Beperking van de arbeidsduur voor jongeren tot acht uur per dag, met een streven naar een beperking van de werkweek tot veertig uur, Vakantie met behoud van loon van tenminste 24 dagen per jaar, ongere kend zon- en feestdagen. Rusttijden na maximaal 4% uur onon derbroken arbeid, Verbod van nachtarbeid, arbeid op zon- en fesstdagen, en Gevaarlijke of voor de gezondheid schadelijke werkzaamheden, genees kundige controle in diensttreding, en vervolgens een Geneeskundige controle een maal per jaar, duidelijke voorlichting bij in diensttreding van de ongevallen- risico's in het bedrijf, buitengewoon verlof voor vorming en opleiding. De aanbeveling omvat voorts bepalin gen ter verzekering van controle op de naleving van de voorschriften. De zes ge meenschapslanden dienen elk etwee jaar de EEG-commissie verslag uit te bren gen over de ontwikkeling van de arbeids bescherming voor de jongeren. Stork tak van Verenigde Machinefa brieken die ook een belangrijk aandeel had in de bouw der beide andere bedrij ven. De conclusie dat de bouw reeds zou zijn gegund, is voorbarig geweest. In het kader van het streven naar werk verruiming en bevordering van de indu striële herstructurering past de steun voor de scheepsbouw. Met die steun vaart de regering in het kielzog van de andere lan den, die al eerder maatregelen hadden ge troffen om de werven aan buitenlandse opdrachten te helpen. Wij zijn er rijkelijk laat mee, want de ontwikkeling van de vrachtenmarkt is van dien aard, dat de reders er nog een nachtje over slapen, alvorens zij nieuwe bestellingen plaatsen. Meer werk zal er aan de winkel komen als de exploitatie van het Nederlandse deel van de Noord zeebodem met kracht ter hand wordt ge nomen. Dat Hoogovens en Billiton samen met een aantal buitenlandse bedrijven willen meedoen aan de opsporingsactivitei ten, zal een belangrijke stimulans worden. Op de effectenbeurs kreeg men er haast de gaslucht van in de neus en het gevolg was dat zich een zodanige vraag naar de aandelen Hoogovens en Billiton ontwikkelde dat de koersen krachtig opliepen. Lang zal dat wel niet duren als de rest van de markt niet mee komt, want incidentele feiten, die pas in de toekomst verwezenlijkt worden, heb ben op de effectenbeurs de uitwerking van het met gas gevulde kinderballonne tje. Als het te hoog komt, knapt het, daarom viel de koers van Hoogovens vrij dag ook weer terug. In de komende week zullen de jaarverslagen van enkele gro te instellingen leren wat er allemaal aan ons economisch bestel schort en geschort heeft. Uit de dividendaankondigingen zou men kunnen opmaken dat de onderne mers rekenen op een verdere gelijkmati ge ontwikkeling. Van de 39 vennootschap pen. die sinds het begin van het jaar het dividendvoornemen bekend maakten, kwa men er 28 met een onveranderde uitke ring uit de bus. Door 5 vennootschappen moest besloten worden tot een verlaging van het dividend, 6 konden tot een ver hoging overgaan. Buiten de genoemde 39 vennootschappen waren er ook nog twee maatschappijen, die te kennen gaven dat aandeelhouders op een houtje moeten bij ten. Door acht vennootschappen werd een onveranderd interimdividend aangekon digd. De sociale uitkeringen in ons land zijn zoals al eerder meegedeeld per 1 januari 1967 met vijf percent verhoogd. Het beeld is nu in guldens als volgt: per 1 eind jan. Uitkeringen per jaar 1966 1967 4470 3144 1966 A.O.W. gehuwden 4254 4254 2994 4470 3144 942 990 1410 1482 ongehuwden 2994 A.W.W. weduwen met kind (eren) weduwen zonder kind wezen tot 10 jaar wezen van 10 tot 16 jaar wezen van 16 tot 27 jaar mits studerend of inval. 1830 1926 Interimwet Invaliditeitsrentetrekkers Klasse A 5826 5994 Klasse B 4740 4878 Klasse C 3648 3756 Klasse D 2916 2000 Uitkeringen per kwartaal eind per 1 Kinderbijslag 1966 jan. '67 lste kind 95,16 98,28 2e en 3e kind 109,20 113,10 4e en 5e kind 146,64 152,10 6e en 7e kind 163,80 169,26 8ste en volgende kind 180,96 187,20 De N.V. Koninklijke Zwanenberg-Orga- non heeft besloten een bonus-uitkering uit de belastingvrije agio van 10 in de vorm van aandelen te doen. Tevens zal aan aandeelhouders worden voorge steld, het dividend te verhogen tot 3.80 per aandeel van ƒ20 (v. j. ƒ3.50). Boven genoemde bonus-aandelen, die in maart ter beschikking worden gesteld, zullen ten volle tot het dividend over 1966 gerechtigd zijn Op de luchthaven Schiphol zal zich binnen kort een nieuw havenbedrijf vestigen: de NV Verenigde Luchthavendiensten Early Bird. Hierin hebben de twee grootste luchthavenexpediteurs van Nederland, Van Gend en Loos en Wm. H. Müller en Co, zich verenigd. De directie van de nieuwe NV zal worden gevoerd door de heren H. R. van Eek (Van Gend en Loos) en L. A. Wichers (Wm. H. Müller en Co). Een luchtvracht container-terminal moet hier zeker blijkens een gemeenschappe lijk communiqué als een reële mogelijk heid worden gezien. Als luchtvrachtexpe diteurs blijven Van Gend en Loos en Wm. H. Müller en Co volkomen los van elkaar doorwerken. NOTTINGHAM (Reuter) Ongeveer zeventigduizend eigenaars van motorvoer tuigen in Groot-Brittannië zijn zonder verzekering gekomen doordat een verze keringsmaatschappij haar werkzaamhe den heeft moeten staken. De „Irish-American Insurance Compa ny", waar het ministerie van handel een onderzoek instelt, heeft donderdag bekend gemaakt dat zij haar activiteiten moet staken omdat moeilijkheden zijn gerezen bij de herverzekering van risico's. De vorderingen op de maatschappij zouden enkele honderdduizenden guldens bedra gen. De polishouders hebben de raad ge kregen zich elders te verzekeren. In het afgelopen jaar zijn drie Britse autoassuradeuren die met lege premies werkten, failliet gegaan. NEW YORK (AP) National Biscuit Co. en Colgate-Palmolieve hebben mee gedeeld dat ze in principe tot een fusie hebben besloten. De onderneming zal Nabisco-Colgate Co. komen te heten. Het hulpcomité van gedupeerden van Teixeira de Mattos verlangt een onder zoek naar de handeling van de Neder landsche Credietbank in deze zaak. Het comité heeft de officier van Justitie in Amsterdam dringend gevraagd te willen nagaan in hoeverre de Nederlandsche Credietbank door haar medewerking aan het plegen van valsheid in geschrifte niet alleen een strafbaar feit beging, maar ook mede aansprakelijk is voor de schade, die aan de gedupeerden van Teixeira is toe gebracht. De omstandigheid dat de Nederlandsche Credietbank bereid was een deposito van drie miljoen gulden bij Teixeira te plaat sen, had volgens het comité alleen tot doel De Nederlandsche Bank een rad voor de ogen te draaien en het vertrouwen van de centrale bank in Teixeira te vergroten. Tricotbest N.V. heeft de helft van de deelneming in Tricotbest Zuid-Afrika verkocht aan een Zuidafrikaanse financi ële instelling. De verkoop geschiedde te gen een koers, die ongeveer 50 percent boven de boekwaarde uitkomt. Verder deelt het bestuur van Tricotbest mee, dat de resultaten van het bedrijf in Neder land in 1966 niet onbevredigend zijn ge weest. 55)4 55V. IfOWj IMVi 1M'A+ *5'. 65 85 li 23 KVj 34% ..■MM 136% 115% Iféfe 73% 23% 5- 71 +KÏ WiSiwttïrij .sar Ut/. Sli Stort - 471? 84% Simmons la 74% Simomf l.SOo 341.-. ttmnfllrt. Wh I ns» IWit SMS 1 »aL "4% 16 febr. 17 febr. 16 febr. 17 febr. 305/s Z0H Amer. Motors 8V2 9 36'8/s Int. Harvester 37'Vj 58 V< 58 Vi Int. Nickel 8872 89 84 838/8 Int. T. and T. 82V4 83 758/, 76 40 397/4 61 60 7/8 Mont. Ward. 238/2 23>/4 33 33'/8 478/s 477/4 41V« 41Vj Republic St. 48 477/. 393/4 40 Vi Royal Dutch 357/2 355/8 478/4 477/8 5U/8 515^ 45 458/2 6 TVs 677/2 65'A 64 Soc. Vacum 447/2 457/2 58V3 58fj| 368/s 35 34 338/4 Stand. Oil N.J. 62 7/8 627/2 868/4 85,5/s Studebaker 55'A 58 358/1 357/8 787/2 787/s 688/8 68 Un. Aircraft 788/4 82 383/l 38'/4 93/« 9°/« 55 Vi 55'/2 29% 29 337/s 34 Us. Rubber 44 45 578/s 568/8 45 447/4 157Vi 156-Vi 537/8 527/8 138Vi 1387/8 Wool worth 218/4 21H 85Vi 847/8 47»/8 477/4 75 Vi 758/8 1057/2 1027/4 437/8 4478 Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem. A.C.F. Ind Am. Can Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anacnda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Bij een kleine handel heeft Wall Street gisteren de week afgesloten met over wegend kleine koersverschillen. De han del was voorzichtig in verband met onder meer berichten over een daling van de industrieproduktie in de afgelopen maand, terwijl ook de voortdurende slapte in de autoindustrie een rol speelde. Van de 1446 verhandelde fondsen waren er 684 lager en 521 hoger. Sperry Rand werd weer eens het drukst verhandeld. Het fonds trok 7/s punt aan tot 328/8. De omzet veranderde nauwelijks op 8.52 miljoen shares. De Dow Jones indices: industrie 850.84 (—0.72); sporen 230.34 0.20) en open bare nutsbedrijven 138.13 0.51). VERHANDELDE FONDSEN 16 febr. 17 febr. Totaal Hoger Lager Gelijk 399 146 155 98 402 127 (31.6'/o) 187 (46.5°/o) 88 (21.9V0) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.JC.U. Hoogovens Kon. Olie Philips K.L.M. Unilever 127.30-129.40 83.40-84.50 98.50-99.30 Imperial Chemical Industries, het grootste Britse chemische bedrijf zegt: de winst van de grootste Brtise chemische in dustrie Imperial Chemical Industries is in het jaar 1966 met 150 miljoen ge daald van ruim 1 miljard tot 860 miljoen Niettemin zal het dividend ech ter worden gehandhaafd op 2% shilling per aandeel. Al eerder had de directie van het be drijf verklaard ,dat met een lagere winst moest worden rekening gehouden maar niettemin was de Londense City door de nu gepubliceerde cijfers onaangenaam verrast. De voornaamste oorzaak was lagere prijzen voor garens, loonsverhogingen en vertragingen in het in bedrijfbrengen van nieuwe produktie-eenheden. De vooruitzichten van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „De Wereldhaven" in Rotterdam zijn „buitengewoon goed". Dit is meege deeld op de algemene vergadering van aandeelhouders. De inkomsten uit de ex ploitatie zullen in 1967 belangrijk hoger zijn dan in het afgelopen boekjaar. De bedrijfsresultaten zullen bepaald niet slechter zijn, aldus de directie. Het bezit van de N.V. bestond per eind 1966 voor dertig percent uit woningen, der tig percent kantoren, twintig percent win kelpanden en twintig percent overige be drijfspanden als hotels en garages. Alcor pass. 17 Port Sudan n. Suez. Amsteldiep 17 dw. Quessant n. Casablanca. Asterope 17 v. Las Palmas n. Rotterdam. Balong 17 v. New York n. Newport News. Bintang 18 te Penang. Blitar 17 te Bremen. Bovenkerk 16 v. Durban n. Beira. Camerounkust 17 v. Monrovia n. Freetown. Dorestad 17 v. Curagao n. Rio de Janeiro Friesland 18 te Venetië. Giessenkerk 17 v. Londen n. Port Said. Gooiland 16 v. Maceio n. Rio Graftde do Sul. Gorredijk 17 te Antwerpen. Grotekerk 18 te Aden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Terwijl het college van Rijksbemiddelaars, dat dit jaar de loons verhogingen binnen de strakke lijnen van het regeringsbesluit moet houden, het ver zoek van de vakbonden heeft afgewezen om voor de middengroepen de verhoging van de AOW-premiegrens (vanaf ƒ12.750 to 14.050) te mogen compenseren geeft de rijksoverheid zelf wèl een derge lijke compensatie. Het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dit in een circulaire laten weten aan de instellingen die door dit ministerie worden gesubsi dieerd en waarvoor in feite de salarissen worden betaald van de medewerkers die geen ambtenaar zijn. Het ministerie van justitie doet hetzelfde door de compen satie voor bijv. kinderbijslag automatisch in de salarisschalen te verwerken. Deze zaak ligt de ministerraad toch wel zo zwaar op de maag, dat er vandaag uit voerig over vergaderd zou worden. De redenering die op de achtergrond staat van de afwijkende handelswijze van de departementen, is, dat er een belo ningssubsidie wordt gegeven op basis van de ambtenaren-salarissen. De ambtenaren betalen geen AOW, hebben dus ook geen verhoging van de premie-grens, enz. Dus, heeft men geredeneerd, moet hetzelfde effect voor medewerkers van de gesubsi- dieert. Maar daar heeft Ionen-minister denkt men in principe ook bij het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid, dat o.m. de Kruisverenigingen subsi dieert Maar daar heft Ionen-minister Veldkamp wijselijkerwijs nog niets op papier gezet. De vraag is nu of de rijksbemiddelaars vat hebben op de salarissen van de instel- lings-medewerkers, zodat zij een stokje voor de compensatie kunnen steken. Hector pass. 17 Kaap St. Vincent n. Antwerpen. Johannes Frans 17 v. Vitoria n. St. Vincent. Kabylia pass. 17 Mona Passage n. Curacao. Kenia 16 v. Singapore n. Hongkong. Kloosterkerk 18 te Adelaide. Kylix 17 te Thameshaven. Mentor 17 te Leixoes. Mersey Lloyd pass. 17 Ceylon n. Singapore. Merwe Lloyd 17 te Port Elizabeth. Neder Eems 17 in Suezkanaal n. Djibouti. Neder Rhone 17 te Antwerpen. Parkhaven pass. 17 St. Vincent n. Antwerpen. Polydorus 17 te Bremen. Pres. William V. S. Tubman 18 te Amsterdam. Riouw 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Sloterkerk 18 te Suez. Straat Colombo 18 te Penang. Straat Van Diemen 17 v. Brisbane n. Melbourne. Tjiwangi 18 te Hongkong. Ulysses 17 v. Bremen n. Antwerpen. Van Noort 17 te Kuching. Van Riebeeck 17 te Abadan. (Van onze correspondent) DEN HAAG - In de eerste week dat er nu voor het midden- en kleinbedrijf gelegenheid is geweest zich op te geven voor hulp bij verbetering of beëindiging van een zaak, zijn bij de stichting ont wikkeling en sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf reeds 2400 aanmeldingen binnen gekomen, waarvan 90 percent voor uitkering bij liquidatie. Een steekproef op de eerste honderd meldingen van deze stormloop, die over duidelijk de noodsituatie van vele mid denstanders tekent, heeft uitgewezen dat het in 75 percent van die gevallen ging om ondernemers van 55-65 jaar, aan wie bij sluiting van hun noodlijdend bedrijf een welvaartsvaste uitkering van 305,- a 539,- per maand in het vooruitzicht is gesteld. Op die eerste honderd voldeed 65 percent zonder meer aan de voorwaar den die door de overheid voor ontwikke ling en sanering zijn gesteld. Dortmund Hoerder, waarin Hoogovens een groot belang heeft, verlaagt het divi dend over het per 30 september 1966 ge- eindigde boekjaar tot 4 (6) pet. De Kongolese regering heeft gisteren in Kinsjasa (het vroegere Leopoldstad) de ondertekening bekend gemaakt van een overeenkomst, die een einde moet maken aan de nu twee maanden oude kopercrisis in het land. De onderteke naars zijn de Socièté Générale Congo)ai- se des Minerals (Gecomin) en de Bel gische Société Générale des Minerals (Sogemines). De Gecomin is een voor 60 pet. Kon golese onderneming, die de Union Minière du Haut Katanga heeft overgenomen. So gemines, die onder beheer staat van de grote Belgische Société Générale, was een zustermaatschappij en verkoopagent van de Union Minière. De overeenkomst bepaalt, dat Sogemi nes de Gecomin diensten zal verlenen op het gebied van de produktie, het inscha kelen van Europees technisch personeel en het ten uitvoer brengen van de pro gramma's van Gecomin. GENK (AP) De grootste fabriek van Ford in België heeft vrijdag bekendge maakt dat zij in de komende zes weken opnieuw twee weken zal sluiten. De Ford Taunus fabriek in Genk is sinds begin van dit jaar negen dagen gesloten ge weest. In februari zal de fabriek niet meer dan negen dagen hebben gewerkt. Funktionarissen van Ford hebben mee gedeeld dat de sluiting te wijten is aan de verminderde produktie aan de Fordfa briek in Keulen. De Duitse fabriek voor ziet de fabriek in Genk van materialen. Er werken in Genk 8.500 mensen. Dar es Salaam De Deen L G. Kon- radsen is benoemd tot algemeen directeur van de Tanzaniaanse nationale Handels bank die tien dagen geleden is opgericht om de genationaliseerde buitenlandse banken te vervangen. De president-com missaris van de bank is Amon J. Nsekela, eerste secretaris van het Tanzaniaanse ministerie van financië. De heer Konrad- sen is geleend van de nu zeven maanden oude centrale bank van Tanzania, waar bij hij nog ongeveer een jaar in dienst moet blijven als waarnemend directeur. Bij de centrale bank was Konradsen ge detacheerd door de Deense centrale bank. Zijn benoeming bij de Tanzaniaanse na tionale Handelsbank is tijdelijk. Zoals bekend heeft president Julius Ny- rere van Tanzania op 6 'februari de natio nalisatie bekendgemaakt van negen Britse, Indiase, Pakistaanse en Nederlandse ban ken. Dit maakt deel uit van de plannen de economische ontwikkeling van Tanza op socialistische basis te stellen. Het sinds augustus 1966 verhoogde produktie- niveau van Texoprint n.v. kon tot heden wor den gehandhaafd. Verwacht wordt dat dit ook in de naaste toekomst het geval zal kunnen zijn. Dit werd van bestuurszijde meegedeeld in de buitengewone algemene vergadering van Texo print. De Canadian Pacific Airlines heeft zes twee- motorige straalvliegtuigen van het type Boeing 737-200 besteld Deze zullen op de binnenlandse Canadese luchtlijnen de DC-6b vliegtuigen gaan vervangen en mogelijk ook op de zojuist ge- ooende dienst tussen Vancouver en San Fran cisco. Nederland is. na Groot-Brittannië, vorig jaar de belangrijkste afnemer van Belgische druiven geweest.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9