Lee Oswald zou met Cubanen een complot hebben gesmeed Washington sceptisch over nieuwe onthullingen HET WEER i Mariniers en para's slaags om KAMI-gebouwen in Djakarta Nog steeds poogt Soekarno aftreden op te schorten STIEN OOK BESTE morris Moordenaar van Kennedy deed het niet alleen Dader van dertig inbraken in Velsen en omgeving gepakt s POLITIEK UNICUM Informateur Zijlstra spreekt met vele fractieleiders Sleepreis met 65 m hoog hefeiland Dodelijk ongeluk in Hoofddorp Treszaak nu voor gerechtshof D'66 in de raad van Zwolle? Bierverbruik steeg tot 39 liter per hoofd Superslagerij De IJmond WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Kunst7 Radio en tv 7 Topsy8 Sport 9-13 Ferdinand10 Feuilleton 14 Beeldverhalen 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Harde wind Miguel Torres Weinig publiciteit Het woord is aan Oppenheimer overleden pagina 3 A. H. Kloos pleit voor politieke concentratie pagina 15 Voor KIP-CARAVANS: VAN DAM's LAMSVACHT JASJES ZANDBERGEN 52e JAARGANG NUMMER 94 MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant yy (Van onze correspondent) WASHINGTON. Volgens officier van Justitie Jim Garrison in New Or leans werd president Kennedy niet door Lee Harvey Oswald alleen ver moord maar werd een complot ge smeed in New Orleans waaraan een aantal Cubanen deelnam. Garrison zei in het weekeinde in een interview dat hem de namen hekend zijn van de deelnemers aan het complot en dat arrestaties te verwachten zijn. In Washington was men zeer duidelijk sceptisch over Garrisons beweringen. Op het ministerie van Justitie kon men horen dat Garrison hekend staat als een ultra-rechtse racistische zon derling, in wiens kraam het maar al te goed van pas kwam om te beweren dat een Cubaanse, deels communisti sche samenzwering schuldig was aan de moord op Kennedy. Volgens Garrisons bewering werd de moordaanslag op de president beraamd in de zomer van 1963, toen Oswald in New Orleans woonde en actief was in een organisatie „Fair Play for Cuba". Garrisons beweert dat er geen twijfel aan kan bestaan dat aanklachten tegen Oswalds medesamenzweerders zullen worden ingediend en dat deze lieden ook zullen worden veroordeeld. Dat de zaak in New Orleans aanhangig kan worden gemaakt komt doordat de staat Louisiana een wet heeft, die samenzwering verbiedt Dit is Jim, Garrison, de openbare aanklager van New Orleans. Hij ge looft, dat de commissie-Warren ten onrechte van mening is, dat Oswald de moord op Kennedy alleen heeft beraamd. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vannacht zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Morgen overdag wisse lend bewolkt met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. aldus de officier van Justitie, die er over klaagde dat publiciteit een onderzoek be lemmerde. De „New Orleans States Item", de krant die het eerst iets onthulde over Garrisons overtuigingen en onderzoekin gen, heeft intussen gemeld dat een 26- jarige Cubaan, een zekere Miguel Torres, die nu in New Orleans in de gevangenis zit, bij het complot betrokken zou zijn geweest. Torres zou in de zomer van 1963 niet meer dan een blok van Oswald af heb ben gewoond in New Orleans. Het blad zegt verder dat de politie druk zoekt onder andere in Miami, naar een „grote en gevaarlijke Cubaan", die sa- De politie te Velsen heeft opheldering kunnen brengen in de aanzienlijke reeks van diefstallen, die gedurende enkele maanden in IJmuiden, Velsen en Bever wijk zijn gepleegd, steeds via achterdeu ren en bovenlichten. Van de rijkspolitie te Castricum is op 15 'februari een vierentwintigjarige schil der uit Velsen Noord, die verdacht werd, overgenomen en ingesloten in het hoofd bureau van politie te Velsen. De man heeft inmiddels bekend dertig inbraken in de gemeente Velsen te hebben gepleegd en voorts één in Alkmaar, één in Haar lem, vier pogingen tot inbraak in Castri cum en voorts enige in Beverwijk. De schilder heeft in Velsen onder meer ingebroken in het kantoor van het Soci aal Fonds Bouwnijverheid aan de Paulus Potterstraat, in de Jan Campertschool en in een groot aantal particuliere huizen. men met andere samenzweerders achter een groot aanplakbord zou hebben gezeten in de straat in Dallas, waar president Kennedy op 22 november 1963 werd ver moord. Deze Cubaan zou samen met Os wald in 1963 pamfletten hebben verspreid voor de al genoemde „Fair Play for Cu- ba"-organisatie. Enige leden van de Warren-commissie, die het regeringsrapport opstelden, waar in werd betoogd dat er geen enkel bewijs zou zijn geweest, dat iemand anders dan Oswald bij de moord bétrokken zou zijn geweest, lieten zich gisteren heel voor zichtig uit naar aanleiding van de bewe ringen uit New Orleans. Afgevaardigde Gerald Ford zei dat Garrison eventuele informatie onmiddellijk zou moeten door geven aan de president en oud-directeur van de C.I.A. John McCloy zei: „We zullen moeten zien wat de nieuwe gege vens zijn. Het is altijd mogelijk geweest dat er nieuwe feiten worden ontdekt. McCloy wees er echter op dat de Warren commissie Oswalds verblijf in New Or leans uitvoerig heeft nagegaan, maar dat dit niets heeft opgeleverd. Het scepticisme van het ministerie van Justitie in Washington en ook van de le den van de Warren-commissie tegenover de onthullingen van Garrison lijkt overi gens gedeeld te worden door de Ameri kaanse pers. Slechts relatief kleine be richten waren over de kwestie Garrison te vinden in de zondagsbladen. Dit is ech ter in overeenstemming met de algemene houding van de Amerikaanse pers sinds de moord op Kennedy. In tegenstelling tot de Europese kran ten, heeft men nooit veel geloof gehecht aan verhalen over een samenzwering en theorieën in die richting. Die van Bu chanan, de advocaat Mark Lane, schrij vers als Epstein en Joesten zijn meestal alleen in boekvorm of via tijdschriften tot het grote publiek doorgedrongen. Des ondanks is kort geleden bij een opinie onderzoek vastgesteld dat de grote meer derheid van de Amerikaanse bevolking gelooft dat het Warren-rapport niet de he le geschiedenis uit de doeken heeft ge daan en dat een deel van de moord nog steeds niet is opgehelderd. (Vervolg op pagina 6) «t «r In een plaatselijke krant wordt het onderzoek, dat de openbare aanklager Jim Garrison wil instellen, aangekondigd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Informateur prof. Zijlstra ontving vanmorgen de katho lieke fractievoorzitter, drs. Schmel- zer, in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813. Daarna had hij een bespreking met de P.v.d.A.-fractievoorzitter, drs. Den Uyl. Daarna werden voor een bespre king verwacht de fractievoorzitter van de C.H.U., mr. Beernink, de frac tievoorzitter van de V.V.D., mr. Toxo- peus en de fractievoorzitter van de A.R.P., mr. Biesheuvel. De fractievoorzitters van de zes overige partijen in de nieuwe Tweede Kamer zijn morgen uitgenodigd voor besprekingen met de informateur. Het karakter van het overleg is van zuiver oriënterende aard. Prof. Zijlstra, die zaterdagmiddag door de Koningin werd verzocht als informa teur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om te ko men tot de vorming van een kabinet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksvertegenwoordi gers, zorgt voor een politiek unicum. Het is namelijk nog nooit voorgekomen dat een informateur zijn werk begon met Donderdag zal de zeesleepboot Utrecht uit IJmuiden vertrekken met aan de tros het grote hefeiland „Parana", dat op de Scheepswerf Verschure te Amsterdam door de IHC-Holland is gebouwd. Het eiland, dat met zijn vier poten 65 meter boven zee uitsteekt en dat 38.60 meter lang en 30 meter breed is, zal naar Buenos Aires gesleept worden over een afstand van ruim 6500 mijl. De „Parana" zal in Argentinië worden gebruikt voor het aanleggen van de ver- keerstunnel onder de snelstromende ri vier Parana tussen Santa Fé en de stad Parana. Een geheel nieuwe methode van tunnelbouw doet daarmee haar entree. Niet de gehele sleepreis zal door de „Parana" achter de sleepboot „Utrecht" worden gemaakt. Kapitein O. Edelen- bosch, die het commando zal voeren op de „Utrecht", stapt in het Kanaal over op de „Willem Barendsz", welke sleep boot vervolgens het werk van de Utrecht overneemt. De „Willem Barendsz" sleept het gevaarte daarna over de Atlantische Oceaan naar Buenos Aires. besprekingen met alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Tot nu toe bepaalde een informateur zijn werkzaamheden tot besprekingen met de vijf potentiële rege ringspartijen. Het is mogelijk dat infor mateur Zijlstra wil nagaan hoe breed de basis voor een mogelijke regeringssamen stelling kan zijn. Vooral de positie van D'66 kan daarvoor van belang zijn Dat zou kunnen betekenen, dat de uitnodigin gen aan de andere kleine fracties als een soort camouflage zijn bedoeld. Noors spreekwoord: In elke familie is één lummel. Bij een verkeersongeval in Hoofddorp is zaterdag de 58-jarige J. van Splunter, een chauffeur uit Hoofddorp, om het le ven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets op de paral lel Kruisweg en werd. toen hij bij de Rijnlanderweg de hoofdrijbaan op wilde rijden, aangereden door een personenauto bestuurd door een 46-jarige inwoner van Utrecht. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis in Haar lem, waar hij later op de dag overleed. DJAKARTA (ANP, Reuter, AP en AFP)Zondagavond is er in de In donesische hoofdstad Djakarta hevig gevochten tussen mariniers, aanhan gers van Soekarno, en parachutisten die tegen de president zijn. Er zouden „vele doden en gewonden" zijn. Dat meldt een Japanse correspondent aan zijn blad. Voor het Amsterdamse gerechtshof is vanochtend de behandeling in hoger be roep begonnen van de geruchtmakende Tres-zaak, waarvoor zeven leden van dit selecte Utrechtse studentengezelschap „Tres Faciunt Collegium" terecht staan. Tijdens een inwijdingsritueel op 10 april 1965. waarbij een „roetkap" werd ge bruikt, kwam de twintigjarige eerstejaars student rechten David Louis Léonard Rut gers van Rozenburg uit Zeist om het le ven. De twee andere nieuwelingen, de studenten A. R. baron van Heemstra en jhr. D. J. de Brauw, werden bij dit ritu eel mishandeld. Het vuurgevecht begon, nadat mariniers het hoofdkwartier hadden bezet van de studentenorganisatie KAMI. De para's kwamen toen in actie. Ze verdreven de mariniers na een hevig gevecht. Het be richt over deze actie is bevestigd noch ontkend. President Soekarno heeft op de zondag gehouden bespreking met de Indonesische legerleiders in Bogor opnieuw geweigerd vrijwillig afstand te doen. Dat meldt het dagblad voor het leger Berita Yoedha. De president zou generaal Soeharto. twee alternatieven hebben voorgesteld. Hij wil aan Soeharto de macht overdra gen voor afhandeling van de dagelijkse zaken zonder afstand te doen van zijn presidentiële bevoegdheden, of hij wil Soeharto benoemen tot minister-presi dent, met de verplichting dagelijks ver antwoording over zijn beleid af te leg gen aan de president. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Mr. Van Mierlo en drs. Gruyters van D'66 zullen naar Zwolle gaan om te spreken over de mogelijk heid D'66 te laten deelnemen aan de ko mende raadsverkiezingen in Zwolle, wel ke worden gehouden na de opheffing van Zwoller kerspel. Mr. Van Mierlo, drs. Gruyters en het plaatselijk bestuur van D'66 willen nagaan of het mogelijk zal zijn in het nieuwe Zwolle twee of drie zetels in de gemeenteraad te halen. Pas als daarover enige zekerheid bestaat zal D'66 aan de raadsverkiezingen deelnemen. Bij de verkiezingen van woensdag kreag D'66 in Zwolle en Zwollerkerspel totaal 1370, stemmen, ruim voldoende voor één raadszetel, maar te weinig voor twee. De voormannen van D'66 en hun plaat selijke vertegenwoordigers willen ook spreken over het opstellen van een ge meenteprogramma, waarin naast de alge mene standpunten van de nieuwe groe pering ook de plaatselijk levende verlan gens van de aanhangers van de partij tot uiting zullen komen. Twee wereldkampioenen, één jonge man en één jonge vrouw. Maar w e l: één ka rakter. En ook: uit dezelfde school. Ach ter Kees Verkerk en Stien Kaiser staat die trouwe, Rotterdamse gemeente-em ployé Piet Zwanenburg, die zijn leven aan de schaatssport gaf. De geslepen tech niek, de onnavolgbare trainingsijver, de schier onuitputtelijke conditie het zijn allemaal de kenmerken van de „Zwanen- burgschool"gevestigd op zondagochten den in het Kralingse Bos bij Rotterdam. Daar heeft de kleine Kees Verkerk, lo pend, springend, pratend, grappen ma kend, maar altijd ijverig, de basis gelegd voor zijn grandioze successen. Daar is Verkerk gegroeid naar wat voor elke top sportman onontbeerlijk is: jezelf kennen, zelf denken en doen. En op precies de zelfde manier rijpte daar het laat ont dekte, zo vaak ook nog verguisde talent 'van het Delftse meisje Stien Kaiser. De 28-jarige Stien reikte zaterdag en zondag in Deventer naar het hoogste van dit sei zoen: het wereldkampioenschap. Onweer staanbaar, oppermachtig. Maar voor haar geldt al het volgende seizoen. Het Olympi sche jaar. Goud op de „machtigste sport gebeurtenis", dat wil de onverzettelijke Stien Kaiser. De minister van Buitenlandse Zaken Malik, heeft vanochtend gezegd, dat de enige mogelijkheid voor Soekarno is ont slag te nemen of ontslag te krijgen, wan neer het Congres zeven maart bijeen komt. Malik, een van de grootste tegenstan ders van Soekarno, vertelde journalisten dat de pogingen zullen worden voortge zet om Soekarno te overtuigen, dat hij moet aftreden, voordat hij aan de kant wordt gezet. „Soekarno zal geen toestem ming krijgen het land te verlaten", zo voegde hij hieraan toe. De Nederlandse brouwerijen bereikten in '66 een binnenlandse bieromzet van 4.645.626 hl, hetgeen een toeneming van 6 percent ten opzichte van de bieromzet in '65, die toen 4.384.540 hl bedroeg. Vol gens een overzicht van het Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam beliep de bierinvoer in 1966 216.112 hl, hetgeen een toeneming van 14 percent is ten op zichte van 1965. Het bierverbruik per hoofd der bevolking bedroeg in 1966 39 liter (1965: 37,2 liter). ADVERTENTIES ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE per 500 gram J Z.A8 SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram 1.98 DIKBEVLEESDE KRABPpTJES 500 gram 99 ct N. RES - PLEIN 1945 no. 53 AUTO- en CARAVANBEDRIJF RIJKSWEG 323 - SANTPOORT TELEFOON 0 2560-7008 Bartel jorisstraat Haarlem - Tel. 15331 Leidsestraat (bij Koningtplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam v/h BUTTER Q E D T 'T D E ST E DINSDAGVOORDEEL 500 gram SPEKLAPPEN 1.58 300 gram HACHÉVLEES 1.48 150 gram gebr. GEHAKT 69 Ct KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1