VAN DAG TOT DAG Ikwiu Wilson vraagt Jay om uitleg Vader ROBERT van Amerikaanse atoombom OPPENHEIMER OVERLEDEN President Lioe Sjao-Tsji van zijn functies beroofd Mc Namara voelt niet voor staken bombardementen l6Jm26februari personenauto r Kennedy'^affaire wasverzorgers "teL60550 Granaat ontplofte in kerk Grafschennis ook in West-Duitsland Ernstig onrecht nooit helemaal goedgemaakt Lot viel verkeerd Conflict in het Sovjetrussische litteraire leven Onrust in Tibet Russische wapens voor Iran Argentijnse tanker in brand gevlogen Amerikaanse auto industrie beperkt de produktie ien telegrammen tel eg MAANDAG 2 0 FEBRUARI 1967 V. Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw was? Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver standige moderne dames, bel HAAK was verzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst, ja „kastklaar" weer bij u thuis bezorgd. .vTa A nti-nazi T wijf el Nooit goedgemaakt Vernedering Zoon van veldmaarschalk Paulus in Brugge? WASHINGTON (AP). De Ame- I rikaanse minister van Defensie Mc- Namara heeft verklaard dat „onpar tijdige Aziaten" de Verenigde Staten hebben gewaarschuwd tegen het stop pen van de beperkte bombardemen- ten op Noord-Vietnam. Elf doden in San Lorenzo geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- Het aanwijzen van een informateur ter voorbereiding van een kabinetsformatie blijft een uitzondering, ook al is dat zo wel in 1959 als in 1963 gebeurd, en deze uitzondering is ook ditmaal aangegrepen. Dat prof. Zijlstra die opdracht heeft aan vaard, betekent wellicht dat de koningin van hem een denkbeeld heeft ontvangen, dat voor verwezenlijking vatbaar zou kun nen zijn. Het zou bovendien een aanwij zing kunnen zijn dat de AR-lijsttrekker ook voor een eventuele vooraanstaande positie in het nieuwe kabinet nog niet he lemaal verloren is. Wij hebben al eerder aan de hand van mededelingen uit fracties gemeend te mo gen concluderen, dat men in Den Haag werkt aan een brede coalitie van K.V.P., A.R. en P.v.d.A. Dit houdt in dat er al een keuze zou zijn gedaan, wat partner be treft, door K.V.P. en A.R.: niet de V.V.D., maar de P.v.d.A. zou dan in de formatie van ministers een zekere rol te vervullen krijgen. Intussen hebben de vakbonden een ta melijk opzienbarend initiatief aangekon digd, dat met deze keuze wonderwel lijkt te kloppen. Zij willen een sociale concen tratie tot uiting zien komen in de regering en kunnen daarmee alleen maar bedoelen, dat hun onderscheidene principes op het gebied van de socialisatie tot een coördi natie van verlangens zijn samengesmol ten, waarbij hun levensbeschouwelijke verschillen niet meer tot tegenstellingen mogen voeren. Deze aandrang uit de vakbondwereld in aanmerking genomen, kan men zich voor stellen dat een informatie-opdracht deze keer welhaast onmisbaar was. Prof. Zijl stra heeft de opdracht, een kabinetsvor ming te toetsen die op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoor diging kan rekenen. Een waarlijk parle mentair kabinet is dus de bedoeling. Zou de keuze van K.V.P. en A.R. uitgaan naar de P.v.d.A., zij het dan dat deze laatste zeer voorzichtig zal moeten zijn bij haar greep naar bepaalde portefeuilles, dan zou een brede coalitie in de zin zoals wij Er lijkt nu eindelijk toch gang te ko men in een revisie van de toedracht der „Kennedy-affaire". De tamelijk eenvoudi ge maar onbevredigende definitie van de achtergronden van de moord op wijlen president Kennedy Lee Oswald eigen machtig dader, Ruby een overspannen wreker is langzamerhand gebrand merkt als een onhoudbare. De nasleep van deze moord, namelijk het op min of meer mysterieuze wijze wegvallen van getuigen en het verwaarlozen van be langrijke getuigenverklaringen, heeft ve len aanleiding gegeven zich in de voor handen zijnde documenten te verdiepen. Het resultaat is geweest, dat een vage twijfel zich van de publieke opinie heeft meestergemaakt. Was er een complot? Waren Lee Oswald en Ruby werktuigen van anderen, die tot dusver onvindbaar bleken? Wie waren die anderen? Nu ligt daar de verklaring van Jim Gar rison, officier van justitie van Louisiana, volgens welke „bewijzen voorhanden zijn dat het complot meer personen omvatte dan Oswald" en dat binnenkort arrestaties zullen volgen. Voorlopig neemt men aan, dat het com plot voortkwam uit kringen van teleurge stelde Cubaanse bannelingen, tegenstan ders van Castro, die Kennedy niet konden vergeven dat hij halverwege zijn steun aan een gewelddadige omverwerping van Castro's bewind had opgezegd. Maar ook die „bannelingen" moeten machtige hel pers hebben gehad, personen die niet al leen Castro, maar ook Kennedy haatten En die Kennedy ook om andere redenen dan de Cubaanse kwestie uit de weg ge ruimd wilden zien. De nieuwe ontwikkeling lijkt een zeer gevaarlijke voor de binnenlandse situatie in de V.S., maar vooral voor het leven van bepaalde figuren die zich hebben voorgenomen de waarheid te doen zege vieren. Niet ten onrechte wordt gevreesd dat nieuwe „verdwijningen" het doorbre kend licht opnieuw zullen verduisteren en dat mensenlevens zullen worden opgeof ferd om belangrijke onthullingen te voor reeds daags na de verkiezingen meenden komen te zien opdoemen, definitief beantwoorden aan de opdracht en tegelijk tot een niet te onderschatten bijdrage tot de sociale vrede in den lande kunnen leiden. Dat in die brede coalitie plaats zou zijn I voor een of andere vorm van vernieuwing volgens denkbeelden van de Democraten- '60 ligt voor de hand. ADVERTENTIE LONDEN (DPA) De Britse premier Wilson heeft zijn minister van Handel Douglas Jay, een schriftelijk rapport ge vraagd over diens uitlatingen betreffen de de eventuele Britse toetreding tot de EEG. Jay had zich woensdag, toen Wilson m Bonn besprekingen over die kwestie voer de, zeer pessimistisch uitgelaten over de prijsontwikkeling die in Groot-Brittanme na eventuele toetreding tot de gemeen schappelijke markt te verwachten zou zijn Men heeft in Londen de indruk dat Wil son, ofschoon over het optreden van Jay zeer ontstemd, er geen ernstige regerings- kwestie van wil maken. Jay is, evenals zijn collega van Landbouw, Fred Peart een tegenstander van de aansluiting van Engeland bij de EEG. DUEREN (AFP) Op het kerkhof van I Duren in Rijnland-Westfalen is een aan tal grafstenen omvergeworpen en beklad I met hakenkruisen en opschriften als „satan is onze God" en „alles was tijdens Hitier veel beter". (Van een speciale medewerker) LEIDEN. In zijn huis in Prince-1 ton in New Yersey is op 62-jarige leeftijd overleden de Amerikaanse natuurkundige prof. dr. J. Robert Oppenheimer. Hij heeft wereldver maardheid gekregen als „vader van de atoombom", een benaming die Oppenheimer overigens zelf altijd heeft verafschuwd. Met Oppenheimer is niet alleen een briljant fysicus heengegaan, doch ook een van de meest besproken, zowel met eerbe wijzen overladen als veroordeelde en vernederde natuurkundige. Zijn werk, persoon en levensgeschiedenis zyn symbolisch voor het gewetens conflict van de laatste kwart eeuw rondom de satanische vernietigings middelen die wetenschap en techniek de geestelijk nog onrijpe mensheid in handen spelen. Oppenheimer werd op 22 april 1904 New York geboren als zoon van een Duit se imigrant. Al zeer jong blonk hij uit door zijn scherpe inzicht, zijn originele invallen, wetenschappelijke intuïtie, re-1 denaarstalenten en docerende overtui- tuigingskracht. Zijn eerste wetenschappe lijke opleiding ontving hij aan de univer siteit van Harvard in Amerika. In die jaren na de eerste wereldoorlog was Europa nog het dorado van de natuur wetenschappen. OPPENHEIMER deed wat zovele fysici uit Amerika in die tijd deden: hij stak de oceaan over om zijn studie af te ron den aan de oude Europese universiteiten. In Cambridge in Engeland, in het Duitse Göttingen waar hij cum laude promo veerde, in het vermaarde natuurkundige centrum van Leiden bij De Haas en Ehrenfest en in Zürich bij Einstein. Terug in de nieuwe wereld werd hij docent aan de universiteit van Californië, Berkeley nabij San Francisco. In de jaren van het opkomende natio- naal-socialisme dat hij als jood veraf- Robert Oppenheivier medewerkers die wisten waarom het ging. In die jaren trachtte Oppenheimer zich weer los te weken van zijn contacten met links-georiënteerden uit de overweging dat de belangen van zijn vaderland in die jaren voor alles gingen. Geheel ge slaagd is hij in deze bevrijding van zijn verleden nimmer. Hij heeft nooit een van zijn vroegere relaties verraden, maar in een enkel ge val heeft hij toch een zeer kwalijke rol gespeeld tegenover een relatie die hij valselijk blootstelde aan verdenkingen van de zijde van de Amerikaanse veilig heidsdienst. Deze affaire was overigens tekenend voor de sfeer van intriges, ver denkingen en geheimzinnigheden, van psychische spanningen en onzekerheid waarmee het gehele kernbomproject om geven was. Die spanning zou tot ontla ding komen toen het werk was voltooid. TOEN DE eerste atoombom in Nieuw Mexico was beproefd rees bij de schep- Oppenheimer om Amerika de waterstof- bom te geven ondanks de Russische drei ging, leidde ertoe dat Oppenheimer in 1954 afgezet werd als voorzitter van de I Amerikaanse commissie voor atoomener gie en uitgesloten werd van alle gehei me gegevens. Deze indertijd door president Eisen hower genomen opzienbarende en wereld schokkende beslissing betekende voor Op; penheimer een diepe vernedering. Hij stond voor de keuze zomder meer vrij willig af te treden of een verhoor te on dergaan. Hij koos het laatste. Hij gaf zijn vroegere relaties volmondig toe. Hij beaamde zijn aarzeling omtrent de wa- I terstofbom, maar hij verzekerde niet uit anti-Amerikaanse doch uit morele overwe gingen gehandeld te hebben en niets te hebben gedaan of nagelaten waardoor de veiligheid van de V.S. ook maar enigs zins in gevaar zou zijn gebracht. Er is dan ook zeker in geen enkel op zicht van verraad sprake geweest. Niet- I temin voelde Oppenheimer het terecht als een zeer ernstige krenking dat men I toch zijn integriteit in twijfel durfde trekken. Dit hem aangedane onrecht is nooit ge heel goedgemaakt. Toen hij in 1963 uit handen van president Johnson de Fermi- prijs (50.000 dollar) kreeg voor uitzonder lijke verdiensten, werd dit algemeen op gevat als een rehabilitatie. Maar deze is nooit volledig geweest. Want de toegang tot kerngeheimen is hem tot zijn dood ontzegd gebleven. Na zijn degradatie werkte Oppenheimer als hoogleraar aan het Instituut voor Ad- vanc Studies in Princeton. Hij legde zich voorts toe op een studie van de betekenis van de wetenschappen voor het leven van de mens, zowel historisch als filosofisch bezien. Het is nog niet bekend of hij hier over ook nog niet uitgegeven beschouwin gen op schrift heeft gesteld. Ongetwijfeld heeft hij zich in deze stu dies ook bezig gehouden met de nu meer dan ooit klemmende vraag in hoeverre de wetenschappelijke onderzoeker moreel verantwoord is zijn arbeid voort te zetten wanneer blijkt dat de vruchten daarvan ten kwade gebruikt zullen worden. Het is deze vraag geweest waarover zovele na tuurkundigen met Oppenheimer gestrui keld zijn en die heeft bijgedragen tot de vernedering van deze briljante fysicus. Om de trekking in een onderlinge lo terij met twee hoofdprijzen zo zuiver mogelijk te laten geschieden, hadden de leden van een sportvereniging in de Engelse plaats Stoke-On-Trent twee po lietiecommissarissen uitgenodigd. Niet temin werd de uitslag met boe-geroep en kreten van ongeloof ontvangen. Commissaris William Watson had na melijk het biljet van commissaris Ar- thus Rees als het winnende lot uit de draaitrommel gehaald. Commissaris Rees dat van zijn collega. Om het ge zellig te houden deden beiden toen maar afstand van hun prijs: een draag baar tv-toestel. MOSKOU (Reuter). In het Russische regeringsblad Izvestia van zaterdag staat een artikel van een uiterst conservatieve dichter, Nikolai Gribesjev, dat lijnrecht in strijd is met de officiële politiek van het Kremlin inzake litteratuur zoals die drie weken geleden door het partijorgaan Pravda is weergeven. Gribesjev verweert zich hierin tegen critiek van Novy Mir, het blad van de litteraire avant-garde op een van zijn ver halen, maar de bedoeling is dat Novy Mir tracht de herinnering aan de Rus sische oorlogshelden te bezoedelen en meent dat men beter door het blad kan worden aangevallen dan geprezen. De Pravda had in een zorgvuldig ge steld artikel geschreven dat er een einde moet komen aan de polemiek tussen No vy Mir en Oktyabr, het maandblad van de conservatieven. Geen van beide bla den past een goede selectie van het te publiceren materiaal toe, aldus de Prav da. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE schuwde, deden zich twee ontwikkelin- pers van dit monsterwapen de twijfel of gen voor die bepalend zouden worden voor zijn verdere leven, zijn latere roem en zijn vernedering. In de eerste plaats doemde de mogelijkheid op van kern splitsing en eigenlijk direct daarna al het denkbeeld van de atoombom. De tweede ontwikkeling lag op maat schappelijk terrein. Vermoedelijk als re actie op de gebeurtenissen in Duitsland kreeg hij meer en meer sympathie voor ultra-linkse politieke stromingen en sluit hij vriendschap met echte en verkapte/ communisten. Zijn echtgenote was eer der getrouwd geweest met een arts die in de Spaanse burgeroorlog tegen Fran co's fascisten streed. Van het begin af aan heeft Oppenheimer zich diepgaand met het probleem van de atoombom bezigge houden. Niet in de eerste plaats met het doel een verschrikkelijk wapen te schep pen, maar omdat het ging om een weten schappelijk fascinerende uitdaging. Mede op grond van zijn al duidelijk aan de dag getreden organisatietalenten werd hij in 1942 benoemd tot wetenschappelijk directeur van hét nieuw te bouwen cen trale kernbomlaboratorium in Los Alamos in Nieuw Mexico. Oppenheimer leidde deze gigantische wetenschappelijke en technische onderne ming met grote vaardigheid, vernuft en doorzettingsvermogen. Ondanks eindeloze organisatorische moeilijkheden, intriges, conflicten tussen principiële vrijheid van wetenschap en militaire eisen van ge heimhouding en knellende veiligheids maatregelen. Ondanks ook de psychische spanningen en gewetensconflicten bij alle het gebruik van de bom menselijkerwijs wel verantwoord was. Velen keerden zich de bom af en trachten Truman te overreden hem niet te gebruiken. Tra gisch was dat de ontwikkeling van de bom ter hand was genomen op grond van het verkeerde vermoeden dat Duitse na tuurkundigen bezig waren Hitier aan het afschuwelijke wapen te helpen. Nog tra gischer was echter dat de bom uiteinde lijk toch gebruikt werd op een moment dat Japan zonder deze slag al bereid scheen het hoofd in de schoot te leggen. De bom is hierdoor niet alleen de laatste klap in de hete oorlog geworden, maar ook de eerste in de koude oorlog. In deze hele ontwikkeling lag de oor zaak van de groeiende twijfel der ge leerden of hun werk wel verantwoord was geweest. Ook Oppenheimer twijfel de, maar hij nam niet als anderen een duidelijk standpunt in. Diezelfde twee slachtigheid toonde hij enige jaren later toen onder druk van de Russische atoom bom en verdere onderzoekingen achter het ijzeren gordijn de vraag gesteld werd of Amerika moest overgaan tot ontwik keling van de waterstofbom. Oppenheimer voelde daar niet veel voor, maar sprak zich niet krachtig uit. Wel vertraagde hij voortdurend de be slissing en in feite de onderzoekingen. Zozeer zelfs dat tenslotte aan zijn col lega en rivaal dr. Edward Teller de op dracht gegeven werd het superwapen te ontwikkelen. En toch heeft Oppenheimer ook daaraan tenslotte, zij het niet van harte, meegewerkt. PEKING (AP, Reuter en AFP). President Lioe Sjao-Tsji van China is van alle functies in de communisti sche partij ontheven. Dit heeft de correspondent van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg in Peking ge meld. Hij haalt muurkranten van rode gardisten aan, die gisteren in de Chinese hoofdstad werden aange plakt. Lioe was eerste vice-voorzitter van ORGOSOLO (Sardinië) (AFP) Veer tien scholieren en hun onderwijzeres zijn gewond geraakt door de ontploffing van een granaat tijdens een katechisatieles in de Sint Antoniuskerk van Orgosolo op Sardinië. Eén van de leerlingen had de granaat op weg naar de kerk op straat gevonden en trok onder de les de veiligheidspen uit het wapen. Alle gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De jongen zal een hand en het rechterbeen moeten missen. BRUSSEL (ANP) Het parket van Brugge stelt een onderzoek in naar de antecedenten van een Duitse jongeman van 34 jaar, die beweert de zoon te zijn van de vroegere Duitse veldmaarschalk Paulus, die in 1943 het in Stalingrad ver slagen Duitse leger commandeerde. McNamara, die toegaf dat het bombar- deren van belangrijke doelen in Noord- Vietnam vanuit Washington wordt geleid hetzij door een commissie van staf chefs, de president of door hemzelf verwierp het idee dat de bombardemen ten om tot vredesonderhandelingen te ko- men geheel moeten worden gestaakt. „De bombardementen tot het uiterste I opvoeren, totale vernielingen van de ha- I ven van Haiphong en systematische ve TEHERAN (AFP) Iran heeft voor vierhonderd miljoen gulden aan militair materieel in de Sovjet-Unie gekocht. Dat is door premier Hoeveida in het Iraanse parlement meegedeeld. „Als gevolg van het feit, dat Iran niets meer van de Sovjet-Unie te vrezen heeft en de potentiële bedreigingen van het land in het zuiden liggen, zijn pantsereenheden die aan de grens met de Sovjet-Unie gele gerd waren naar de Perzische Golf gediri geerd", aldus de premier. De Sovjet-Unie zal onder andere aardgas kopen van Iran. Zij heeft voor de wapen transactie acht jaar krediet verleend. woesting zolang er nog een steen op de andere blijft". Dat is volgens generaal Curtis Lemay voormalig Amerikaans bevelhebber van de luchtmacht en de vloot van strategische bombardementsvliegtuigen, de oplos sing om aan de oorlog in Vietnam een einde te maken. Lemay deed deze uit spraak in Washington. De Indische regering tracht contacten te leggen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. Dat is zondag door een hoge Indische regeringsfunctionaris meegedeeld. Volgens de zegsman ligt de „delicate en ingewikkelde" taak van con tacten leggen tussen de Amerikaanse am bassade en het Noordvietnamese consu laat-generaal voornamelijk in handen van de Indische staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Trilokinah Kaul. Kaul heeft zaterdag, voor de derde maal in tien dagen, een onderhoud gehad met de Noordvietnamese consul - generaal, Ngoe- yen Hoa. Zondagavond is in een hotel in Saigon, dat gebruikt wordt door de Amerikaanse strijdkrachten, een granaat ontploft. Vijf Amerikaanse vliegers en een Vietnamees kind werden gewond. BUENOS AIRES (Reuter) In de Ar gentijnse havenstad San Lorenzo, ten noordwesten van Buenos Aires, is zaterdag de tanker Explorador (6500 ton) na een ontploffing in brand gevlogen. Er zouden elf mensen zijn gedood. De brandweer kon uitbreiding van het vuur tot de olie-in stallaties aan de wal voorkomen door de brandende tankboot van de kade te ver wijderen. de partij Mao is voorzitter lid nog veel afschuwelijker van het permanente comité van het politieke bureau en lid van het poli tieke bureau. Ook de secretaris-gene raal van de partij Teng Hsiao-Ping heeft al zijn functies verloren. Het is de tweede maal dat wordt gemeld dat Lioe en Teng, die beiden als de be langrijkste tegenstanders van Mao wor den beschouwd, van hun posten zijn ont heven. Op 6 februari meldde een Japanse ver slaggever uit Peking dat volgens „be trouwbare diplomatieke zegslieden" de beide leiders oneervol waren ontslagen van al hun „centrale posten". Dit zou be tekenen dat zij hun funkties in partij en regering kwijt zijn. Chinese legereenheden hebben in Tibet, Binnen-Mongolië, Sinkiang en andere de len van China een intensieve propaganda campagne ingezet. De militairen zouden onder meer in Nanking, Peking, Kanton en Tsjenjang bijeenkomsten en parades hebben gehouden. Radio-Tibet meldde gisteren, dat de vol gelingen van partijleider Mao Tse-Toeng een eerste zege op de contra-revolutio nairen in Tibet hebben behaald door het transport- en verkeersbureau in de Tibe taanse hoofdstad Lhasa onder hun beheer te stellen. De afgelopen dagen kwamen Inmiddels was de heksenjacht op com munisten in Amerika goed op dreef ge komen. Mede als gevolg van het verraad van de kerngeleerde Claus Fuchs, een nauwe medewerker van Oppenheimer bij het vervaardigen van de eerste kernbom. De antecedenten van alle kerngeleerden die toegang tot de diepste geheimen had den werden opnieuw onder de loep ge nomen. Ook die van Oppenheimer. Men stuitte weer op zijn vroegere linkse relaties die indertijd niet gevaarlijk en later zelfs verbroken schenen. Dit verleden echter, gekoppeld aan de kennelijk tegenzin van uit Tibet berichten over bloedige bot singen tussen aanhangers en tegenstan ders van Mao, troepenversterkingen zou den naar de bergstaat zijn gezonden om de maoisten te steunen. In de Japanse pers werden gisteren- Pekingse muurkranten aangehaald, vol gens welke de ontsluiting van „afgelegen provincies" in China wordt bemoeilijkt, omdat arbeiders in groten getale het werk neerleggen, hiertoe aangespoord door „burgelij ke reactionairen". Met „afgelegen provincies" worden vermoedelijk Sing- kiang, Binnen-Mongolië en Yoen Nan be doeld. ADVERTENTIE DETROIT (AP) Twee van de groot ste Amerikaanse autoproducenten heb ben bekendgemaakt, dat door uitvoering van voorgenomen plannen tot produktie- beperking in de eerstvolgende paar we ken ongeveer 7800 arbeiders werkloos zul len worden. Voor Chrysler zullen dat er 5800 zijn en voor Ford 2000. General Motors had voor het ogenblik geen plannen bekend te maken. Dit be drijf is in december en januari reeds tot ingrijpende beperking van de oorspronke lijke produktieschema's overgegaan. De voorlopig voor maart vastgestelde produktie van Chrysler zal in totaal 117.500 wagens 35.000 minder dan het vorige jaar maart bedragen. Ford heeft meegedeeld, dat de produktie van maart waarschijnlijk ongeveer 24 percent bene den die van het vorige jaar zal blijven., terwijl de voorgenomen produktie van 155.000 personen- en 44.000 vrachtauto's voor februari ongeveer 19 percent bene den het totaal van februari van een jaar geleden zal blijven. Verkeersleed. Bij twee verkeersongeval len in Turkije zijn zondag 26 mensen om het leven gekomen, waaronder ze ven leden van één familie. Overstroming. Overvloedige regen heeft in Rio de Janeiro grote overstromingen veroorzaakt. Tien mensen zouden het leven hebben verloren toen hun huizen instortten. Inwoners. De Spaanse hoofdstad Madrid telde op 31 december 1966 2.866.728 in woners. Honden. In 1965 zijn in West-Duitsland ruim tweeduizend brievenbestellers door honden gebeten, vierhonderd hunner moesten meer dan een halve week thuisblijven. Kantoor. In Oost-Berlijn is een kantoor van Indische handelsorganisaties ge opend. Dat heeft het Oostduitse persbu reau ADN bericht. Gerucht. Volgens Madame Tabouis, di plomatiek medewerkster van Paris- Jour, zou Peking aansturen op gehei me besprekingen met de Verenigde Sta ten. Die zouden binnenkort in de West- afrikaanse republiek Guinee worden ge houden. Schipbreuk. Bij de Goodwin Sands is zondagavond de Britse kotter Jap ver gaan. De zes bemanningsleden zijn van een reddingboot opgepikt door het Deen se schip „England", dat op weg is naar Esbjerg. Kerndeskundige. De bekendste Arabische vrouwelijke kerndeskundige, dr. Salwa Nassar, is in Beiroet aan leukemie overleden. Zij was gepromoveerd in wis- en natuurkunde aan de universi teit van Berkeley in de V.S. en des kundige op het gebied van kosmische straling en radio-isotopen. Handelsstop. Noorwegen heeft Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties ervan in kennis gesteld dat de handelsuitwisseling tussen Noorwegen en de voormalige Britse kolonie Rhode- sië beëindigd is. Toerisme. De ruim één miljoen vreem delingen, die in 1966 een bezoek aan Griekenland hebben gebracht, hebben 143 miljoen dollar in het land besteed. Voor de eerste maal is het vreemdelin genverkeer belangrijker geweest voor de Griekse economie dan de handel in tabak.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3