Amerikaanse geheime dienst komt steeds meer in de knel Geheime gulheid van de CIA niet alleen voor studenten Euratom wil eenheid van de zes leden GESCHENK VOOR COUVE Nieuwe visie van Amerikaan Buchanan op Kennedy-moord Fransen en Duitsers vonden compromis in Hallstein-zaak Griekse protesten over wapenzending voor Turkije Franse regering in de bres voor vakantiegangers Oswald was niet de enige moordenaar Koningin Fabiola in Zweden voor medisch onderzoek DWR zette overwinningenreeks voort met zege op Woerden ZWEMBOND STRAFT HVGB Flayes en Pessoa schitterden in Den Bosch Biljartcijfers uit het district Secretaris van Telstar bedankt Stewart eerste in G. P. van Australië MAANDAG 2 0 FEBRUARI 1967 Verspreiding kernwapens (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Lee Oswald is schuldig aan de moord op president Kennedy op 22 november 1963, maar hij niet alleen. Er zijn meer daders. Dat is de mening van de Amerikaan ""homas Buchanan die na het boek .,Who killed Kennedy?" een tweede deel heeft geschreven dat gisteren in een vertaling van drs. J. P. A. Gruy- ters onder de titel „De getuigen ster ven" bij Uitgeverij De Bezige Bij is verschenen. Examens Reden: „te grote invloed van buiten I pen. Franse regering neemt maatregelen tegen Olympisch Comité IYudy Groenman was geen partij voor Moffitt-King Bugdahl en Sercu aan de leiding in Milaan Vol ley bal program ma (Van onze correspondent) WASHINGTON. Amerika's ge heime dienst (C.I.A.) komt steeds meer in de knel. Terwijl velen in de Verenigde Staten nog bezig zijn de onthulling te verwerken dat de C.I.A sinds vijftien jaar studenten- en jeugdorganisaties heeft gefinancierd en internationale jongerencontacten heeft geïnfiltreerd, is nu weer uitge komen dat nog een heel aantal an dere organisaties van geheime gul heid profiteerden en gebruikt werden als dekmantel voor C.I.A.-activiteiten. Het Amerikaanse fonds voor vrije juris ten, de nationale onderwijsassoeiatie, de internationale federatie van vrije vak verenigingen, ja zelfs het Amerikaanse couranten-gilde komen namelijk ook voor op het lijstje van organisaties, die de ge heime dienst via een ingenieus netwerk van fundaties met onschuldige namen van contacten voorzag. In vele gevallen, zoals bij de studenten, eiste de CIA in ruil voor zijn steun informaties en mede werking van de figuren in de leiding der betreffende organisaties, die wisten waar de dollarstroom vandaan kwam. Zoals altijd in dergelijke schandalen wordt er nu een onderzoek ingesteld. On der-minister van Buitenlandse Zaken Kat- zenbach zal met CIA-directeur Richard Helms en minister van Gezondheid, On derwijs en Sociale Zaken Gardner de kwestie te lijf gaan. Opzet van hun on derzoek zal zijn na te gaan: of de vrij gevigheid van de CIA de onafhankelijk heid en oprechtheid van een aantal der ge noemde instellingen niet heeft gecompro mitteerd. „Onafhankelijk" DUIZENDEN Amerikanen, misschien wel miljoenen, geloven dat het antwoord op deze vraag ronduit „ja" luidt. Zij zeg gen dat de CIA, naar iedereen weet, mee helpt met het omver werpen van Amerika onwelgevallige regimes (zoals in Perzië, Guatemala, enz), dat het soms invasies op touw zet (zoals op Cuba in 1961), luchtlijnen exploiteert, propagandamate riaal drukt, radiostations financiert (zoals radio Free-Europe) en op andere manie ren probeert „rode" invloed te fnuiken. En dat er geen sprake van kan zijn dat een zo strikt partijdige, geheime instel ling zich zou verdragen met onafhanke lijk wetenschappelijk onderzoek of oprech te internationale contacten. Vooral in de democratie, die juist prat gaat op de onafhankelijkheid van haar pers, vakverbond, universiteiten, etc. moet de geheime dienst niet proberen zijn ondergrondse strijd via deze zelfde pers, vakverenigingen, enz. te voeren, al dus deze talrijke stemmen, die de laatste dagen aan alle kanten van zich hebben laten horen. Met uiterst rechtse EEN ANDER punt in de hele CIA-op- winding is dat de in 1947 om president Truman opgezette instelling een typische koude oorlogorganisatie is, die de neiging blijkt te hebben overal in de wereld goede maatjes te worden met uiterst rechtse groeperingen (zoals in Laos en de Domi nicaanse Republiek) en die in Amerika zelf steeds weer openlijk anti-communis tische propaganda bedrijft sinds de stem ming in het land dreigt om te slaan naar sympathie voor Oost-West-ontspanning. Begin 1964 bijvoorbeeld ontzag de zo geheime dienst zich niet een persconfe rentie te beleggen, waarin universitaire opinies over de Sovjet-Unie in een hoek werden geveegd en betoogd werd dat de economische expansie van de Russen op een laag pitje brandde en dat het Westen daarom geen kredieten op langere ter mijn aan Moskou zou moeten geven, om dat deze de expansie alleen maar zouden bevorderen. Hier bleek het agentschap, dat officieel tot taak heeft geheime inlichtingen voor de president te vergaren, plotseling een partijdige propagandist te zijn voor een harde lijn tegen Moskou. In dit beeld paste ook de publikatie van de Penkovs- ky-papers, zogenaamde aantekeningen van een overgelopen Russische agent, die door een aantal experts, zoals Zorza van de „Manchester Guardian" aan de CIA werden toegeschreven. Geheime stukken AL EVENZEER in de anti-communis tische propagandasector lag een artikel van Carver in „Foreign Affairs" over Vietnam, waarbij de CIA handig verbor gen had weten te houden dat Carver een geheime dienst-man is. Het langzaam maar zeker op de achtergrond raken van de koude oorlog is zeker één van de hoofdredenen van alle problemen, die de CIA de laatste jaren heeft doorge- INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden s. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. maakt. In de vijftiger jaren, toen heel Amerika beheerst werd door communis tenangst en degenen die van dit patroon afweken de mönd was gesnoerd door de McCarthy-periode, opereerde de CIA in een hem welgezind klimaat. Nu is dit niet meer zo. Op alle gehei me slakken, die opeens hun spoor over de openbare weg trekken, wordt nu zout gelegd en de CIA heeft zich daaraan ken nelijk nog niet aangepast. Dit lijkt ten minste de enige verklaring voor alle schandalen van de laatste jaren, waarbij uitkwam dat universiteiten (Michigan State University en zelfs M.I.T. in Cam bridge) voor CIA-karretjes werden ge spannen, dat een rel in de Vereniging van Estlandse Immigranten geïnspireerd was door de CIA (die voor de rechtbank aan het langste eind trok door zich te beroe pen op staatsgeheim) en dat de nieuwe directeur van de geheime dienst, Helms, een brief had geschreven aan een krant in Missouri, om het blad te complimen teren met een hoofdartikel tegen senator Fullbright, die pleit vóór Oost-West-ont spanning en die de inteventie in Vietnam kritiseert. Het ziet er naar uit dat Amerika's ge heime dienst, door een twee jaar gele den verschenen boek „The invisible Go vernment" gedoopt, op nieuwe leest ge schoeid zal moeten worden. De onder grondse, ongenuanceerde communistenbe- strijding in de wereld lijkt achterhaald DEN HAAG (ANP). De commissie van Euratom heeft aan de regeringen van de zes lidstaten een nota gezonden, waarin wordt aangedrongen op het op stellen van een gemeenschappelijk stand punt ten aanzien van het in voorberei ding zijnde verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. Een van de ar gumenten die de commissie aanvoert is, dat de opzet van het verdrag zoals die aan de commissie bekend is, een princi pieel discriminerend karakter draagt ten opzichte van die landen, die geen kern wapens bezitten. Minister Brandt, Buitenlandse Zaken van West-Duitsland, heeft in een inter view met de Berliner Morgenpost te ken nen gegeven, dat West-Duitsland ge stuit is op een Franse versperring in zijn pogingen om het pad te effenen voor Bonns eventuele ondertekening van zulk een verdrag. Brandt zei dat West-Duits land er niet in geslaagd is de Franse in stemming te krijgen voor gezamenlijke actie binnen Euratom ten opzichte van zulk een verdrag. Franz Josef Strauss, minister van Fi nanciën in het Westduitse kabinet, heeft bondskanselier Kiesinger te verstaan ge geven, dat hij tegen een verdrag is dat de verspreiding van kernwapens verbiedt in een vorm zoals het, naar men gelooft, thans wordt voorgesteld. Woordvoerders in Genève deelden zon dag mee dat het grootste probleem bij de komende onderhandelingen zal worden de semi-nucleaire mogendheden zo ver te krijgen dat zij akkoord gaan met contro le op hun industrie. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn het er over eens dat het internatio nale bureau voor de kernenergie deze controle zal moeten uitoefenen. In de praktijk komt het erop neer dat alleen de semi-nucleaire landen gecontroleerd zullen worden. West-Duitsland, Italië en andere landen vrezen dat inspecteurs van het bureau be- drijfsspionage kunnen plegen en hebben controle voorgesteld van de Europese Or ganisatie voor Kernenergie (Euratom). ATHENE (APHet feit, dat aan boord van twee Westduitse vrachtschepen wapenzendingen voor Turkije zijn ontdekt heeft in de Griekse pers krachtige protes ten uitgelokt. Alle Griekse ochtendbladen van links tot rechts schrijven, dat de tweede hands Belgische wapens uiteindelijk voor de Turkse Cyprioten bestemd zijn De Duitse schepen Acturus en Gunda voeren onlangs de haven van Piraes bin nen om stukgoed te lossen. De douane constateerde toen dat op de ladingover- richten wapens voor Turkije voorkwamen. het gewroet in Zuidamerikaanse, Afri kaanse en Aziatische staten blijkt weinig vruchten af te werpen op de lange duur (ook al lukt het hier en daar om de klok voor langere tijd stil te zetten ten bate van Amerika's politieke en zakelijke be langen. zoals in Guatemala) en het pro paganda maken voor harde standpunten in het eigen land blijkt helemaal niet op de weg te liggen van de CIA. Wellicht spruit uit het huidige onderzoek een heroriëntering van de dienst voort en wordt zijn terrein beperkt tot wat een wet van 1947 omschrijft als taak voor het agentschap: het coördineren, beoordelen en verbreiden binnen de regering van in lichtingen. PARIJS De Franse regering heeft aangekondigd misleiding bij verhuur van vakantieverblijven strafbaar te gaan stel len. Het belangrijkste doel van de maatregel is een eind te maken aan de veelvuldig voorkomende teleurstelling van toeristen, die ervaren dat „alle moderne gemakken", waarmee hun villa volgens de prachtig ge- illustreerde brochure voorzien zou zijn, be staan uit (koud) stromend water, terwijl de term „dichtbij zee" kilometers rekbaar is. Mensen die aantoonbaar onjuiste gegevens publiceren over de toestand van de te ver huren behuizing, de omvang, de plaats of de inrichting, kunnen bij eerste geconsta teerde overtreding een boete krijgen. Bij herhaling van de overtreding kan die op lopen tot 1.500 gulden. De minister van Buitenlandse Zaken van Kongo, Justin Bomboko, biedt aan zijn r ranse collega Maurice Couve de Murville een officiersstokje aan. Dit gebeurde tijdens een ontmoeting van beide ministers zondag in Parijs. Thomas Buchanan was zelf naar Am sterdam gekomen om iets over het boekje te vertellen. Hij is de zoveelste schrijver die zijn twijfels over het officiële Warren- rapport aan het papier heeft toevertrouwd Hij was destijds ook de eerste, want zijn eerste boek over dit onderwerp verscheen al in de zomer van 1964. Desgevraagd zei hij dat hem noch door zijn regering noch door anderen iets in de weg is ge legd in tegenstelling tot andere auteurs die het Warrenrapport kritisch onder de loep hebben genomen. In vroegere jaren is Buchanan trouwens wel degelijk op de korrel genomen. Toen hij nog als verslaggever in dienst was van de „Washington Evening Star". Hij was de eerste journalist in Amerika die tijdens de heksenjacht van senator Mc. Carty wegens marxistische sympathieën zijn baan kwijt raakte. Hij werkte sinds dien als computer-deskundige in Parijs. „Toen in 1964 mijn eerste boek verscheen bleek 65 percent van de Amerikanen vol komen achter het Warren-rapport te staan. Sindsdien is er door de publikaties van mij en anderen wel wat veranderd. Bij een onlangs gehouden enquête bleek niet minder dan zestig percent van de Amerikanen zeer sceptisch te staan te genover het Warren-rapport". Het nieuwe boek van Buchanan telt maar tachtig bladzijden. (Van onze correspondent) PARIJS. Na het akkoord over de positie van de Franse troepen in de Bondsrepubliek, hebben Parijs en Bonn nu een tweede bewijs geleverd dat se dert het optreden van de nieuwe West duitse regering de relaties met het Frank rijk van De Gaulle wel wat zijn verbe terd. In Parijs meent men te weten dat de Fransen en de Duitsers elkaar nu ook gevonden hebben om de kwestie-Hallstein uit de wereld te helpen. Deze voorzitter van de Europese com missie in Brussel is door enkele uitlatin gen over het Franse staatshoofd en diens federalistische principes, sedert geruime tijd persona non grata op het Elyse. De Gaulle heeft Hallsteins hoofd geëist. Dat werd hem sedert 1965 door Bonn echter geweigerd. Door die weigering bleef Parijs weer gekant tegen een fusie der Europese organen (EEG, de Kolen- en Staalgemeenschap en Euratom) die door een nieuwe commissie zou moeten worden overkoepeld. De vorige Westduitse regering had al tijd verlangd dat die nieuwe Europese commissie minstens voor vier jaar op nieuw door professor Hallstein zou wor den gepresideerd. De Fransen zeiden nee. Er moet nu een compromis zijn uitge broed waardoor de omstreden professor zijn zetel tot 1 juli volgend jaar zal mo gen behouden. Het is nog niet bekend welk lot zal zijn weggelegd voor de overige leden van de huidige Europese commissie en van de Nederlander Mansholt in het bijzonder, die het bij De Gaulle sedert enkele jaren eveneens definitief heeft verbruid. Het geeft evenmin als de andere kriti sche publikaties de sleutel tot de oplossing van de moord op Kennedy. Maar het is wel een belangrijke bijdrage in het mate riaal dat zich zo langzamerhand hoog op stapelt en naar veler mening op den duur zal moeten leiden tot een nieuw onder zoek. Buchanan heeft geen poging gedaan om de onschuld van Kennedy's vermoedelijke moordenaar Oswald aan te tonen. Maar hij is er even stellig van overtuigd dat er meer daders zijn. Anders dan bijvoorbeeld Mark Lane houdt hij zich voornamelijk bezig met het waarom van de moord. Hij gelooft in een samenzwering die tot doel had een president te doden die niet al leen voorstander was van een fiscale in greep van de oliemaatschappijen, maar die bovendien een consequente politiek van internationale ontspanning ten uitvoer legde waardoor de bewapeningsindustrie van Texas schade zou lijden. Buchanan laat ondermeer het licht schij nen op een door oliebaronnen gefinan cierde beruchte rechtse politieke organi satie, de John Birch-Society, die wordt geleid door de vroegere generaal Edwin Walker, een felle tegenstander van Ken nedy en hij laat zien dat Jack Ruby, die Lee Oswald neerschoot, nauwe contacten onderhield met deze extremisten. Hij zegt niet dat Ruby tegelijk met Oswald op Kennedy heeft geschoten vanaf het spoor wegemplacement waar getuigen een schutter hebben gezien, maar sluit die mogelijkheid geenszins uit. Wie op de hoogte wil blijven met de critick die zich over het resultaat van de onderzoekcommissie-Warren ontwik kelt mag de beschouwing van Buchanan niet over het hoofd zien. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Belgische koningin Fabiola is in gezelschap van koning Bou de wijn en groothertogin Josephine Char lotte en groothertog Jan van Luxemburg enkele dagen op onofficieel familiebezoek bij de Zweedse koninklijke familie. Volgens het Duitse blad „Bild Zeitung" en enkele Zweedse avondbladen is het doel van haar bezoek een behandeling door professor Carl Gemzell, die bekend heid verwierf door zijn successen met hormoonbehandeling bij steriliteit. Amsterdam (V.U.). Doctoraal economie: M. van der Burg (Velsen). Kand. economie: A. M. van der Velden (Amsterdam) en H. Schoonheim (Haarlem). Rotterdam. Kand. economische weten schappen: A. M. Bakker (Hillegom), J. F. M. Heirman (Haarlem). Amsterdam (Gem. Un.). De heer E. J. Bouw uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift getiteld: „Van blik slagers, vleesblikken en biervaten". Pro motor was prof. dr. I. J. Brugmans. (Van onze zwemmedewerker) I)WR dat het eerste gedeelte van de winter niet best begon heeft in de afge lopen week drie overwinningen laten no teren; 2 voor de districtscompetitie en een wedstrijd voor de eerste klasse van de kringcompetitie. Tijdens de wekelijk se competitieavond zaterdag in het Sport- fondsenbad Haarlem kreeg DWR Woer den op bezoek. In een over het algemeen hard gespeelde wedstrijd zegevierde DWR met 2-1. Woerden nam door Phaff de lei ding maar in de tweede periode bracht Rob Terpoorten de balans in evenwicht. In de derde periode kwam DWR met wat geluk op 2-1. Een schot van Terpoor ten passeerde via de handen van de Woerdense doelman de doellijn. In het verdere gedeelte van de strijd schoot De Leeuw een strafworp in de handen van de Woerdense doelman en was het Hans v.d. Booreen die door zijn fenominaal optreden DWR voor een nederlaag be hoedde. Voor dezelfde competitie speelde HVGB in Zaandam een wedstrijd tegen de Ne- reus reserves. Wegens de schorsing van Dellenbach en Dekker bracht HVGB een verjongde ploeg in de strijd die na een behoorlijk gespeelde wedstrijd de eer aan Nereus 2 moest laten. Door enige wijzigingen in het compe- titierooster heeft HVGB nu de laatste wedstrijd in de districtscompetitie ge speeld en uit de 7 wedstrijden 4 punten binnengehaald; DWR heeft 6 wedstrijden gespeeld en 7 punten. Voor de tweede klasse van de kring competitie kwamen DWT en Haarlem in het strijdperk. Het was een gelijk op- (Van onze zwemmedewerker) De tuchtcommissie van de KNZB heeft de Haarlemse zwemvereniging HVGB gestraft voor de gedragingen van spelers en bestuursleden tijdens de wedstrijd tegen De Gouwe op 19 november in het Sportfondsenbad. HVGB maakte zich toen kwaad over de beslissing van de scheidsrechter een speler naar de kleedkamer te ver wijzen. De Haarlemmers weigerden de wedstrijd met een man minder uit te spelen. De tuchtcommissie had HVGB al een boete van 30 gulden opgelegd en de wedstrijd met 5-0 verloren ver klaard. Men heeft nu bovendien nog besloten HVGB te berispen en zijn voorzitter een ernstige berisping te ge ven. De spelers Dekker en F. Dellen bach werden voor een periode van ne gen maanden, met ingang van 15 fe bruari geschorst, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De Ier Seamus Hayes en de Braziliaan Nelson Pessoa hebben grote indruk ge maakt tijdens het indoor concours hip- pique in Den Bosch. Felle strijd werd er zaterdagavond geleverd in het interna tionale springconcours „Take your own line", waarin de Franchise Lefébvie met een tijd van 48.3 sec. lange tijd favoriet was. Zij werd teruggedrongen naar een derde plaats door Pessoa en Hayes. Voor al de Braziliaan maakte met Gran Geste grote indruk. Indrukwekkender nog werd het indivi duele puissance springconcours. In de eerste ronde kwamen 15 combinaties fout loos rond. Er waren zelfs vier barrages nodig om de winnaar aan te wijzen. Seamus Hayes maakte met Doneraille geen fout en nam in prachtige stijl de twee overgebleven hindernissen, een oxer van 1.90 meter en een muur van 2.10 meter hoogte. Ook het zondagmiddag ge reden internationale jachtspringconcours leverde de nodige spanning op. Nu was het Pessoa, die met een scherp gereden parkoers de Ierse Diana Conolly-Carew van de eerste plaats wist te verdringen. Hayes en de Duitser Schmidt kwamen wel sneller rond, doch zij liepen door springfouten strafpunten op en misten daardoor de prijzen. Seamus Hayes kreeg zijn revanche in het slotnummer om de grote prijs van de stad 's-Hertogenbosch, waarvoor het gemeentebestuur 10.000 gul den had beschikbaar gesteld. In een bar rage met vier deelnemers toonde Hayes zich uiteindelijk de sterkste. Nelson Pes soa kreeg een troostprijs, die er wezen mocht. De Braziliaan had zich in de vijf internationale concoursen het meest suc cesvol getoond, hetgeen met een luxe personenwagen werd beloond. De uitslagen van de wedstrijden, die in de vorige week werden gespeeld voor de biljartcompetitie van het district Haarlem van de KNBB luiden: Afd. A: Excelsior 2—Excelsior 1 0-6, GroenendaalExcelsior 2 0-6. Afd. B: DVO 1Vreeburg 4-2, Hof van Holland 1—SVV 1 4-2, Haarlem-Noord 1— Suisse 1 2-4, OSV 1—Vriendclub 1 6-0. Afd. C I: DVS 1—Suisse 2 2-6, DVO 2— De Vaart 1 4-4. Vriendenclub 2DVO 2 3-5. Afd. C II: 1939 Bl'daal 1SW 2 4-4, Suisse 3Hof v. Holland 2 4-4, Kennemer- land 1—Onder Ons 1 8-0. Afd. D I: OVS 3Entre Nous 1 3-5, IVO 1—Vriendenkring 1 2-6, Excelsior 3—ODIN 1 6-2. Afd. D II: SVV 3Frans Hals 5-3, Het Noorden 2—Haarlem-Noord 3 8-0, De Vaart 2DVO 3 4-4, Vriendenkring 2 Haarlem-Oost 1 8-0, Het Noorden 2— Haarlem-Oost 1 3-5. Afd. D III: Boru 1— De Vaart 3 4-4. SVV 4—DVS 2 4-4, Onder Ons 2—Hof v. Holland 3 8-0, Hof v. Hol land 3—SVV 4 6-2. Afd. E I: Entre Nous 2SVV 5 6-2, OVS 4Haarlem-Noord 4 4-4. Afd. E II: DOK Suisse 5 6-2, De Houtpoort—Het Noorden 3 6-2, InsulindeKennemerland 3 8-0, Het Noorden 3—Insulinde 2-6. Afd. E III: Boru 2—Het Noorden 4 4-4, DVS 3—Haarlem- Oost 2 6-2, IVO 2—DVO 4 6-2. gaande strijd; Ronald Vermeer opende voor Haarlem de score. Rob van Kam pen maakte gelijk en met de stand 1-1 werd de tweede periode ingezet. Weder om was het Vermeer die voor Haarlem scoorde maar na 2 treffers van Jan Eich- horn stond DWT met 3-2 voor. Ook nu weer bleef de gelijkmaker niet uit en dus werden in de slotfase van de strijd, na inschieten van Ronald Vermeer, de pun ten gedeeld 3-3. Voor dezelfde afdeling gingen de reserves van HPC naar Alk maar om tegen de DAW reserves in het strijdperk te gaan. HPC won met 6-5. Voor de tweede klasse dames werd ge speeld HaarlemHPC 2 De ontvangende ploeg had weer eens Nel Ferdinandus- Goedhart en Thea Hölsken opgesteld van wie eerst genoemde de 4 Haarlemse doel punten voor haar rekening nam; 2 voor en 2 na de rust. Hettie Bakker zorgde voor drie doelpunten voor HPC. De eind stand was 4-3 voor Haarlem. (Van onze sportredactie) Secretaris Veltman van Telstar heeft bedankt voor zijn bestuursfunctie. Hij heeft dit aan zijn medebestuursleden meegedeeld. Hij gaat weg om principiële redenen. De heer Veltman vindt nl. dat de invloed van buitenaf (Hoogovens en ge meente) te groot is geworden en er van achter het bureau wordt „geregeerd". De aftredende secretaris heeft, zo zegt hij, adhesiebetuigingen ontvangen van diverse leden van Telstars ledenraad. Op 3 februari is er een oriënterende be spreking van de ledenraad geweest. Daar in werd besloten de ledenraad uit te brei den om de taakverdeling beter te kunnen laten verlopen. Besloten werd om de ver gadering van de ledenraad uit te stellen om deze uitbreiding beter te kunnen voor bereiden. Er werden kandidaatstellingen naar verscheidene personen gestuurd. „Maar", aldus secretaris Veltman, „nu wil men het toch weer anders hebben. Dus zouden de kandidaatstellingen weer moe ten worden ingetrokken. Daar voel ik niets voor", is de mening van de heer I Veltman. Zoals men weet, streeft men er bij Tel star naar het bestuur drastisch te saneren tot maximaal vijf en liefst drie man. De sanering schijnt „volgens plan" te verlo- (Van onze correspondent) Het incident dat vorige week in Greno- I ble uitbrak tussen het Franse comité dat de Olympische wintersportspelen in die stad moest voorbereiden en de verschil lende buitenlandse delegaties heeft een vervolg gekregen. De Franse ambassadeur in Bonn heeft de Westduitse regering of ficieel zijn excuses voor het affront aan geboden. Bovendien is in allerijl een nieu we secretaris-generaal benoemd die in Grenoble ter plaatse zal trachten enige lijn en orde in de heersende janboel te brengen. De minister van de jeugd en de sport zal de reorganisatie persoonlijk lei- I den. Jackie Stewart heeft zondag op het circuit van Warwick Farm bij Sydney de Grote Prijs van Australië gewonnen, die niet meetelt voor het wereldkampioen schap. De Schotse coureur leidde met zijn BRM van start tot finish. Stewart zorgde voor een nieuw ronderecord. Zijn landge noot Jim Clark, die de gehele wedstrijd op korte afstand volgde, werd met een Ford Lotus tweede. Billie Jean Moffitt King (VS) heeft zondag in de finale van het toernooi om het Amerikaanse tennis kampioenschap op overdekte banen met 6-1 en 6-0 ge wonnen van de Nederlandse Trudy Groen man. De wedstrijd vergde slechts 32 mi nuten. Trudy Groenman was de eerste buitenlandse die sinds 1953 in de finales van dit kampioenschap was doorgedron gen. Maandagmorgen vroeg had de Duits- Belgische combinatie Klaus Bugdahl-Pa- trick Sercu de leiding in de zesdaagse van Milaan. Het Nederlands - Italiaanse koppel Peter Post - Gianni Motta bezette toen de tweede plaats. De stand was ver der: 3. Simpson - Severeyns (G.B. - Belg.) 161 pnt. op één ronde: 4. Beghetto - Merckx (It. - Belg. 244 pnt. 5. Adorni - Pfenmnger (It. - Zwits.) 196 pnt. De ove rige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. (Van onze volleybalmedewerker) In de Kennemer Sporthal in Haarlem worden vanavond voor de volleybalcom petitie uitsluitend afdelingswedstrijden gespeeld. Het programma luidt: Heren: PSCB-OVRA 4, Alliance 3-WIK, die Raeckse 2-HBC, Alliance 7-de Blin- kert 2, Alliance 2-de Blinkert, OVRA 6- HSVC 4. Gios 4-VCIJ 4. DSS-HSVC 3, Ruijs-VCIJ 3, OVRA 7-die Raeckse 4, VCIJ 2-PWN, WIK 2-Rapiditas, OVRA 2-VCM, Alliance 5-OSS, Gios 2-OVRA 5, HSVC 3-DSS 2, Triumph 2-Ruijs 2, DES- PWN 2. Dames: die Raeckse 3-Vesmia 2, OVRA-Vesmia, Gios 3-de Gezellen, PWN- Alliance 2, VCIJ-HBC, die Raeckse 5- VCIJ 2, DSS 3-HSVC, DSS 2-DSS 1, Ruijs- OVRA 3.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6