Fractievoorzitters ontvingen reeds ontwerp-programma Uitvoer 20 pet groter dan in januari 1966 Politiek Den Haag verwacht nieuw premierschap van prof. Zijlstra Opzienbarend plan voor tunnel onder de Westerschelde HET WEER Vier bejaarden bij brand omgekomen Kans op vrede in Vietnam gemist libelle Umagsman Lot Soekarno lijkt vrijwel bezegeld n i j m a n morris \eiloven inde Lente zie pagina 12 INFORMATEUR WERKT SNEL Laatste steen IJmuider pieren op 28 februari Vakcentrales naar informateur Zijlstra Waarborgsom kwijt Minister Luns blijft favoriet New Delhi onthult Directiewisseling Crematorium Velsen Prettig om te dragen mooi om te zien Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13* paar gratis! Rode Garde stuit op sterker verzet „De Brillenspecialist" 52e JAARGANG NUMMER 95 DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-5484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 6 Uit stad en omgeving4, 5, 8 Kunst7 Radio en tv 7 In de vishal en op zee8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand14 Luidsprekers i... 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Nog kans op regen Prof. Zijlstra toch premier? NYLONS r /TTbrillenspecialist Het woord is aan DJAKARTA (AP). Soekarno's laatste uren als president van In donesië lijken te zijn ingegaan. Hij zou er in hebben toegestemd zijn staatsrechtelijke macht over te dragen aan vice-president Soeharto. Maar de besprekingen over de wijze waarop dat moet gebeuren duren nog voort. ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME Voor KIP-CARAVANSi VAN DAM's CAMEL - TWEEDJASSEN enige ervaren kabelmonteurs enige grondwerkers ^{4 47 IJmuider Courant (ar*- "f M i- •- 'v De optimistische exportverwachtingen van de vakcentrales zijn door de cijfers bewaarheid. In januari is namelijk uit ons land voor een waarde van 2.174 mil joen uitgevoerd oftewel ruim twintig percent meer dan in januari 1966. Ook de import steeg, maar in veel min dere mate. De invoercijfers luiden: 2.462 miljoen, dat is 9 percent hoger dan in januari 1966. Het dekkingspercen tage kwam door deze wijzigingen op 88 (84). Vergeleken met januari 1966 deden zich de voornaamste uitvoerstij gingen voor bij vlees, schepen, aardappelen, gietijzer en staal. Het is de bedoeling, dat op dinsdag 28 februari door de twee kraaneilanden de laatste steen voor de Noorderpier van IJmuiden op zijn plaats zal worden gelegd. Dit zal met enig ceremonieel geschieden. De weersomstandigheden van de laatste dagen maken het echter twijfelachtig, of volgende week dinsdag inderdaad het werk van de beide kraaneilanden kan worden beëindigd. De twee kraaneilanden zullen na de laatste werkzaamheden aan de Noorder pier naar Rotterdam worden versleept, voor een grote reparatie- en onderhouds beurt. Daarna zullen deze kraaneilanden gereed worden gemaakt voor hun nieuwe bestemming, naar alle waarschijnlijkheid in het buitenland. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Informateur prof. Zijletra zal waarschijnlijk deze week rijn taak voltooien. Vanmiddag heeft hij aan de fractievoorzitters een memorandum gezonden met de hoofd lijnen van een regeringsprogramma. Naar algemeen wordt aangenomen bevat het memorandum het voorstel, een staatscommissie in te stellen voor een wijziging van het kiesstelsel. Verder zou het enkele voorstellen be vatten inzake de medezeggenschap in ondernemingen, de grondpolitiek, en een meerjarig sociaal economisch be leid met handhaving van de Zijlstra- norm (groei van de overheidsuitgaven niet groter dan die van het nationaal inkomen). De antwoorden van de fractievoorzit ters worden uiterlijk donderdagmorgen verwacht. Daarna zal het memorandum met de antwoorden worden gepubliceerd. Verwacht wordt dat de informateur don derdag rapport zal uitbrengen aan de Ko ningin. Vanmorgen heeft prof. Zijlstra achter eenvolgens gesproken met de fractielei ders ir. Van Dis (S.G.P.). mr. Van Mier- lo (D'66), Bakker (C.P.N.), Lankhorst (P.S.P.) en Jongeling (G.P.V.). De heer Koekoek (B.P.) was gisteren onbereik- W eerrapporten 1, 2 Topsy 10 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Krachtige tot ma tige wind tussen west en zuidwest. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. baar, zodat met hem geen afspraak kon worden gemaakt. Het is nog altijd mogelijk dat de P.v.d.A. door de gevolgde procedure buitenspel komt te staan. Drs. Den Uyl heeft meer malen gezegd, dat hij niet over een pro gramma wil praten voordat er gekozen is tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. Als hij dit standpunt volhoudt, zal hij op het ont werpprogramma van de informateur niet of nauwelijks ingaan. Als prof. Zijlstra zijn informatie-arbeid beëindigt met een soort advies inzake de partnerkeuze, dan wordt het volgende probleem het zoeken van een minister president. In politiek Den Haag over heerst de mening, dat prof. Zijlstra ten slotte wel over zijn bezwaren zal heen stappen en een premierschap zal accep teren van een confessioneel-liberale com binatie. De K.V.P. heeft nauwelijks figuren die voor het premierschap in aanmerking zouden kunnen komen, maar wil ander zijds geen andere niet-K.V.P.'er accepte ren dan prof. Zijlstra. Geheel anders komt de situatie natuurlijk te liggen als de verwachtingen niet uitkomen en als de P.v.d.A. na wat touwtrekkerij toch aan het kabinet zou gaan deeelnmen. Vanmiddag om kwart voor vijf zullen de voorzitters van de drie vakcentrales, de heren A. Kloos (NVV), P. J. J. Mer- tens (NKV) en J. van Eibergen (CNV) het gezamenlijke actieprogramma van de drie vakcentrales in Den Haag aanbieden aan de informateur Prof. Zijlstra. Vijf fractievoorzitters op bezoek bij de informateur: van links naar. rechts mr. Beemink (CHU), mr. Toxopeus (VVD), drs. Schmelzer (KVP), mr. Biesheuvel (AR) en drs. Den Uyl (PvdA). DEN HAAG. De Kiesraad heeft vast gesteld welke politieke partijen die aan de verkiezingen hebben deelgenomen hun waarborgsom zullen verliezen. Dat zijn alle partijen die geen zetel in de Kamer hebben gekregen met uitzondering van de Noodraad, de C.D.U. en de Partij voor Ongehuwden, die elk tweederden van de kiesdeler hebben behaald. Minister Luns heeft bij de Tweede Ka merverkiezingen 85.955 voorkeurstemmen behaald, de voorzitter van de Tweedp Ka mer, mr. Van Thiel, kwam op 22.376. Drs. R. Zijlstra (A.R.) kreeg 4.773 stem men, al heet deze Zijlstra geen Jelle, en drs. H. Gruyters van D'66 verzamelde 3.486 stemmen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vier bejaarden zijn vanmorgen omgekomen bij een brand in rusthuis Visser" aan de Populieren straat in Duivendreeht. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak omstreeks negen uur op de bo venverdieping van een van de twee wo ningen waarin het rusthuis is gevestigd. Een uur later waren de Duivendrechtse brandweer en die uit Ouderkerk de vlam men meester. Zij hadden echter niet kun nen voorkomen dat de gehele bovenver dieping uitbrandde. In het rusthuis „Vis ser" verbleven ongeveer zestig bejaarden. Op de tweede etage van het rust huis aan de Populierenstraat in Duivendreeht vonden de vier be jaarden de dood, toen daar brand uitbrak. Tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de maatschap pij voor Nijverheid en Handel heeft ir. L. W. Lievense uit Breda een opzienba rend. geheel in particulier initiatief ont worpen plan voor een vaste oeververbin ding onder de Westerschelde bekendge maakt. Volgens het plan van ir. Lievense zou de oeververbinding moeten gaan bestaan uit een combinatie van bruggen en een tunnel. Voor de aanleg van de tunnel NEW DELHI (AFP en Reuter). „Er is een unieke kans op vrede in Vietnam gemist, omdat de Ameri kanen het nieuwjaarsbestand niet hebben verlengd". Dat heeft de In dische minister van Buitenlandse Za ken, Tsjagla, verklaard. Hij zei de laatste weken een „belang rijke wijziging" te hebben gezien in de houding van Hanoi en van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront. „Ze houden niet langer vast aan eerder door hen gestelde voorwaarden voor een vredesgesprek, mits de bombardementen worden ge staakt". Er zijn de afgelopen weken contacten geweest tussen de Amerikaanse ambassa de en de Noordvietnamese consul-gene raal in de Indische hoofdstad. Het is door de Amerikanen ontkend dat ambassadeur Chester Bowles dit contact heeft gehad. Het officiële orgaan van de Chinese Communistische Partij, het Volksdagblad uit Peking, heeft zich maandag voor het eerst in weken -weer uitgelaten over een zaak van de Chinese buitenland se politiek. Het drong er bij partijleider Mao Tse-Toeng op aan „strikter voor waarden te stellen voor een vrede in Vietnam. Die voorwaarden moeten op zijn minst uitgaan van het terugtrekken van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam." Het Chinese blad constateert dat er een samenzwering bestaat tussen de VS en de Sovjet-Unie om Hanoi te chgnteren en te dwingen tot vrede. Het artikel keert zich tegen de verkla ring van Hanoi dat het bereid is met de Amerikanen over vrede te praten, als de bombardementen worden gestaakt. Het Volksdagblad vraagt van Ho Tsji-Minh geen water in de wijn te doen en strikt vast te houden aan de vier eisen die moe ten worden ingewilligd alvorens tot een gesprek over vrede te besluiten. heeft ir. Lievense een volkomen nieuw systeem ontworpen, waardoor de totale kosten van de oeververbinding ongeveer honderd miljoen gulden minder zouden worden dan wanneer van een traditione le methode gebruik wordt gemaakt. Bovendien zou het plan een verkorting van de bouwtijd geven van ongeveer twee jaar. De tunnel, die volgens het plan van ir. Lievense een lengte krijgt van twee kilometer, zou in zijn geheel in een even lang bouwdok gereed gemaakt moeten worden. De tunnel zou moeten bestaan uit twee aan elkaar gemonteerde stalen buizen, die van binnen verzwaard worden met beton. Dit geweldige gevaarte moet tot zinken gebracht worden en daarna door enorme kabels en lieren in een daar voor gegraven geul in de Westerschelde worden getrokken. Dit op zijn plaats bren gen van de gehele tunnel ineens, in plaats van, zoals gebruikelijk, één voor één de segmenten te plaatsen, zal volgens ir. Lievense binnen een etmaal kunnen ge beuren. Na de tunnel van Zeeuws-Vlaanderen af zal de vaste oeververbinding verder gaan als brug. Deze 3300 m lange brug zal vol gens het plan gebouwd moeten worden van geprefabriceerde elementen. Ir. Lie vense deelde mee, dat zijn plan, althans wat het tunnelgedeelte betreft, gebaseerd is op de wijze waarop de aardgasleidingen in de Westerschelde zijn aangebracht. Ook hier is gebruik gemaakt van kabels en lieren, die de buizen door de Wester schelde trokken. Dinsdag 28 februari zal in het Crema torium Velsen te Driehuis Westerveld een directiewisseling plaats hebben. De direc teur, de heer M. de Bruin, zal worden opgevolgd door de heer M. Klein, thans adjunct-directeur. if 30% korting op ALLE monturen en voor IEDEREEN ziekenfondsleden BOVENDIEN de gebruikelijke vergoedingen if Leden Co-op Haarlem 5 extra korting. if 2 jaar verzekerd tegen breuk en verlies. Jansstraat 56, telefoon 10180 (tegenover Gerechtsgebouw) Rijksstraatweg 86 c, tel. 51254 Lessing Geen enkel mens moet moeten. Een Westerse journalist heeft gezien, dat Soekarno in een auto langzaam door de tuin van het paleis werd gereden. Hij droeg een donker pak en niet zoals gebruikelijk een uniform. Er zaten ook twee vrouwen in de auto. Het kenteken bord met het nummer één was verwijderd. Toen de auto door de paleistuin reed, vergaderden in het paleis Soeharto met de voorzitter van het voorlopig Volks congres, generaal Nasoetion. Er was voor vanochtend een perscon ferentie uitgeschreven. Die werd op het laatste moment „tot nader order" afge last. PEKING. (AP, REUTER). In Pe king komen steeds meer berichten binnen over gevechten in verscheidene provincies van China, zoals in Jin Chewan, waar Maoïten door „monarchisten en witte ter reur", zijn omsingeld. Dit staat op muurkranten te lezen. De revolutionaire rebellen strijden in de twee grootste steden van de provincie Sje Nan, Sjeng Sjoe en Khai Feng, tegen anti-Mao ïsten die door legereenheden gesteund worden. In Khai Feng hebben anti-Mao ïsten het radiostation veroverd op de re volutionaire rebellen, zo werd gemeld. Volgens radio Sofia plegen steeds meer Chinese intellectuelen zelfmoord, na mis handeling door rode gardisten. Wanneer iemand niet buigt voor de nukken van de ongédisciplineerde fanatici, wordt hij mis handeld en gevangen genomen. Professo ren van de universiteit van Peking wer den geschopt, bespuwd en met boeken op het hoofd geslagen. Oosteuropese persbureaus hebben mel ding gemaakt van tegenvallers voor de strijdkrachten van Mao Tse Toeng van toenemend verzet op het platteland tegen de Rode Garde. In Kai Feng is het leger éénheden van de „rode verdedigers van de arbeiders" te hulp gekomen die de „revolutionaire re bellen" na een vuurgevecht uit het plaat selijke radiostation hebben verwijderd, 't in Boedapest verschijnende dagblad Mag yar Memzet beschreef Peking als „een opgewonden en verwarde wereld op zich zelf". Grote groepen jongeren komen in de hoofdstad aan. Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 AUTO- en CARAVANBEDRIJF RIJKSWEG 323 - SANTPOORT TELEFOON 0 2560 -7008 Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 153IS leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 H - Amsterdam GEVRAAGD voor direct en tevens „Electriciteitswerken L. BOERS" Tel. 5871 - J. Kostelijklaan 2 - Velsen - 4s -vy - „4 '41 y\4,4 >44 4 4 4' 4 ,4 7 ADVERTENTIES

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1