Belangrijk politiek gebeuren ging weer aan de burgerij voorbij Matthaus Passion in IJmuiden Loodsdienst IJmuiden gestaakt DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 '4 De gemeenteraad van Velsen heeft maandag middag nu op zijn beurt weer een aanvang gemaakt met het langdurige politieke woorden spel, dat telkens onverbrekelijk met de jaarlijk se behandeling van de begroting is verbonden. Alle goed bedoelde pogingen van het gemeente bestuur ten spijt, om te trachten bij de Velse- naren voor deze debatten enige belangstelling te stimuleren, is de animo van de zijde van de burgerij voor deze vergaderingen weer uiterst miniem geweest. Zo telde de publieke tribune des middags niet meer dan vier be zoekers en behoefden de tien belangstellenden voor de avondvergadering elkaar hier evenmin voor een plaatsje te verdringen. Geen wonder overigens, wanneer er van de gemeenteraad uit zelf herhaaldelijk op is gewezen, dat een groot deel van de vergaderzaal voor het publiek op zijn hoge zitplaats onzichtbaar blijft. Ditzelfde geldt trouwens voor de pers. Reeds tijdens de vorige begrotingsbehandeling werd door ver scheidene raadsleden op betere persplaatsen aan gedrongen, welke verzoeken thans opnieuw na mens vrijwel alle fracties werden herhaald. Zo sprak de heer Kruisman (C.P.N.) van de „en gelenbak, die helaas met medewerking van de meeste raadsleden aan de wand is opgehangen". Hij vreesde dan ook dat hun gebrek aan in zicht in de scheppende ideeën van een groot bouwmeester de gemeente nog heel wat zal gaan kosten, maar volgens de heer Kruisman zal hierin verbetering moeten worden aange bracht, ook al zullen Gedeputeerde Staten deze plannen dan wel weer naar „urgentienummer zoveel" verwijzen. Hoe het dan ook zij, de begrotingsbehandeling is weer begonnen met de heer A1 g r a (Prot. Chr.) als eerste spreker. Uit het feit dat deze be groting sluitend is, meende de heer Algra te mogen concluderen dat in de boezem van het college overeenstemming is bereikt over de vraag, op welke wijze de inkomsten dienen te worden verdeeld, waar de gemeente de vrije beschikking over heeft verkregen. Hij wenste daarbij in alle open heid vast te stellen, dat zijn fractie in het huidige college haar volle ver trouwen heeft gesteld. Dit zou hem echter niet van enige critische kant tekeningen weerhouden, zonder dat hierbij sprake zal zijn van een systematische oppositie. V ragen Beknopt Bus over de pont Zevenendertig miljoen Eén boer en twee D '66 ■ers Hoogbouw A f schuw Gemeenteraad van Velsen maandag met de begrotingskluifbegonnen s Hiervoor wenste de heer Algra het col lege eerst enige vragen te stellen, van daar dat hij informeerde naar de reden waarom de woningnood in de gemeente, ook relatief zo groot is gebleven. Ook vroeg hij waarom de bouw van bejaarden huizen hier toch zo moeizaam tot stand moet komen en of „de gemeente" er mis schien iets aan kan doen dat de bouw van de sporthal, waarvoor de plannen toch reeds in 1954 werden opgezet, wellicht niet eerder dan in 1968 zal zijn gereali seerd. Voorts toonde de heer Algra zich nieuwsgierig naar de eventuele komst van een binnenhaven en een ferrydienst. Nadat spreker vervolgens de nodige aandacht had besteed aan de financiële positie van de gemeente en het perso neelsbeleid, waarbij hij te kennen gaf wel iets meer te willen weten over de manier, waarop het college de doelmatigheid van het ambtelijk apparaat denkt te bevorde ren, bracht hij nog uitvoerig de uitvoering van de Mammoetwet ter sprake. De heer Algra gaf hierbij uitdrukking aan de gro te teleurstelling van zijn fractie over het feit, dat noch de raad, noch de commis sie van Onderwijs zijn ingelicht over de moeilijkheden, welke zijn ontstaan, nadat de wellicht niet ten onrechte verwachte goedkeuring is uitgebleven. Volgens spre ker grenst het aan naïviteit, wanneer van de zijde van het college een desbetreffen de vraag wordt afgedaan met de mede deling, dat van een afwijzing geen sprake is geweest. De heer Algra zou daarom gaarne de garantie willen ontvangen, dat geen leerling van deze gesignaleerde gang van zaken het slachtoffer zal worden. In aansluiting op dit betoog beperkte de heer Visser (Prot.-Chr.) zich tot de volkshuisvesting, waarbij hij het betreur de dat men er in Velsen, trots alle activi teiten, nog altijd niet in is geslaagd de woningnood op te heffen. Zelfs het ge reedkomen van plan „Zeewijk" zal de wachtlijst nauwelijks kunnen verminde ren. Geen wonder, dat steeds meer jonge gezinnen de gemeente gaan verlaten en Velsen aldus een bejaardencentrum bij uitnemendheid dreigt te worden. Tenslotte richtte de heer Visser zich tot het college met het verzoek de burgerij eens duidelijk onder de aandacht te bren gen, welke normen er bij de toewijzing van woningen worden gehanteerd, omdat hierdoor ongetwijfeld aan veel geruchten en verkeerde opvattingen een einde kan worden gemaakt. De heer E. Algradie maandagmid dag als Prot.-Chr.-fractieleider de algemene beschouwingen bij de be handeling van de begroting in Vel sen heeft ingeleid. Namens de P.v.d.A.-fractie werd door de heer J. van Os van den Abeelen een beknopter behandeling van de begro ting dan in andere jaren in het vooruit zicht gesteld, omdat er volgens spreker nu eenmaal ernstig met de samenvoeging van de drie IJmondgemeenten rekening moet grotingen door deze noodzakelijke uitga ven ongetwijfeld nog bijzonder zullen worden belast. Nadat de heer Van Os voorts onder meer nog had te kennen gegeven, dat er volgens hem geen enkele reden bestaat voor pessimisme over de toekomst van Hoogovens, vroeg hij de voorzitter naar aanleiding van een televisie-uitzending zich duidelijk te willen uitspreken over zijn opvattingen met betrekking tot za ken, welke over het algemeen niet discu tabel worden gesteld. De nog resterende spreektijd van de P.v.d.A.-fractie werd daarop aangevuld door drs. Roessingh, die het college een tijdige voorlichting verzocht, nu bin nen afzienbare tijd het grote voorstel over de Mammoetwet in behandeling moet worden genomen. Voorts verklaarde spre ker zich evenmin afkerig van een hervor ming bij het lager onderwijs, terwijl hij uit de terugloop bij het kleuteronderwijs voor Velsen een vermindering van jonge gezinnen meende te mogen afleiden. Vol gens de heer Roessingh een onmisken baar teken van een steeds verouderende bevolking. Op deze eerste begrotingsdag fungeerde de heer M e ij e r als laatste spreker voor deze fractie, waarbij hij onder meer sug gereerde de busroute om te leiden via de pont, teneinde op deze wijze een snellere verbinding te bevorderen tussen Velsen Noord en andere delen van de gemeente Vervolgens maakte de heer Witte een uitstekend debuut als nieuwe fractielei der van de K.V.P., waarbij zijn pittig en goed geformuleerd betoog door de raad met grote aandacht werd beluisterd. Zo bracht de heer Witte zijn niet geringe te leurstelling onder woorden over het lange uitblijven van het wetsontwerp met be trekking tot de samenvoeging en hij ver zocht het college dan ook te willen bevor deren, dat namens de drie belanghebben de gemeenten een schrijven tot Den Haag zal worden gericht, waarin wordt aange drongen op een spoedige uitspraak in de ze kwestie. De Velsense raadzaal tijdens de be ftTotingsve^aderinggezien va,n de perstribune af, dus voor een groot deel onzichtbaar. een woning beschikbaar kan worden ge steld. Voorts gaf de heer Van Os te kennen, dat door zijn fractie slechts een betrekke lijke waarde werd gehecht aan het feit, dat de begroting van Velsen ook dit jaar weer sluitend kon worden gemaakt. Wel was men dankbaar dat een en ander kon geschieden zonder aantasting van nood zakelijke taken, evenals met vreugde werd geconstateerd, dat de regering Cals- Vondeling-Biesheuvel heeft gezorgd voor behoorlijk toenemende rijksuitkeringen voor de gemeenten. Dit neemt volgens spreker echter niet weg, dat de lijst van wachtende investeringen bij uitvoering daarvan zal leiden tot een aanzienlijk stij gende uitgavenlast. worden gehouden. In dit geval heeft het immers weinig zin te informeren naar al lerlei studies en rapporten, die daarna toch zinloos zullen blijken. Wel werd gaarne door hem aangenomen, dat het col lege de nieuw optredende regering met kracht zal wijzen op de noodzaak van in deze aangelegenheid snel te nemen beslis singen. Ook wenste de heer Van Os thans het streekplan voor het Noordzeekanaalge- gebied nog niet te bespreken, omdat een en ander binnenkort toch door de raad in behandeling moet worden genomen. Al leen wilde hij even onbevooroordeeld de woon- en leefsituatie in IJmuiden en Vel- sen-Noord bekijken, waar de minst be voorrechte delen van de beroepsbevolking worden gehuisvest. Spreker stelde daarbij vast, dat het wo nen in IJmuiden bijvoorbeeld neerkomt op het wonen in een plaats zonder hart. Hij was namelijk van mening, dat de con structie van de Lange Nieuwstraat als centrale hartader een mislukking is geble ken, zowel als verkeersweg als in de func tie van winkelstraat. Daarnaast zijn veel direct na de oorlog gebouwde woningen zodanig, dat zij eigenlijk niet aantrekke lijk zouden zijn, wanneer er geen woning nood bestond. Vandaar dat vele bewoners hiervan en zij, die nog op de wachtlijsten van volkshuisvesting staan, met een ze kere ergernis in het hart de uitstekende woningen in Zeewijk zien verrijzen. Daar komt nog bij dat de inkomstenstructuur voor velen het bewonen van deze huizen onmogelijk maakt, zelfs indien hun hier De heer Van Os wilde hier direct een opsomming van bedoelde objecten aan toevoegen, die in ongeveer drie jaar die nen te worden gerealiseerd om de bur gerij het redelijke gevoel, te geven, dat er door het gemeentebestuur een stuk evenwicht wordt nagestreefd tussen mens en gemeenschap en de voortgaande mas- saficering en industrialisatie. Met de hoop dat Velsen hiervoor straks zelf de prioriteiten zal mogen bepalen, kwam spreker tot een uitgavenlijst van zevenendertig miljoen gulden, bestaande uit acht miljoen voor wegen en andere verkeersvoorzieningen, zes miljoen voor huisvesting van gemeentediensten, vier miljoen voor sport en recreatie, zes mil joen voor volkshuisvesting, een miljoen voor volksgezondheid en twaalf miljoen voor bejaardenzorg. Aan dit lijstje werd door de heer Van Os de veronderstelling toegevoegd, dat de komende gemeentebe- De V.V.D.-fractiev.l.n.r.: mr. J. H. Waller, mevrouw A. J. P. van Heel- Montijn, de heer A. J. Schotman en ir. G. A. Schoonkind. Ook kwam de heer Witte nog even te rug op de recente verkiezingsuitslag, wel ke hij voor zijn partij bijzonder teleur stellend noemde. Spreker had de moeite genomen aan de hand van deze cijfers te berekenen, hoe in dit geval de samenstel ling van de Velsense gemeenteraad zou zijn geworden en hij was hierbij tot de conclusie gekomen, dat alle partijen zich hier zbudéiï hebljën' gehandhaafd, mét uit zondering van de P.v.d.A. en de P.S.P. Voor hen zou dit respectievelijk een ver lies van een en twee zetels hebben opgele verd, ten voordele van de Boerenpartij en D'66. Toch wilde spreker niet nalaten de ze uitslag als positief te beschouwen voor de herziening van het partijenstelsel, om dat duidelijk is gebleken dat vele jonge ren dit niet meer accepteren. In het vervolg van zijn betoog gaf de prijs te zullen stellen, wanneer aan de wijd. Deze zaak is hiervoor immers be heer Witte te kennen het bijzonder op buitenhaven op korte termijn een infor mele raadsvergadering kan worden ge- langrijk genoeg. Voorts toonde hij zich buitengewoon gelukkig met de ontwikke lingen rond het ziekenhuis, waarbij het Antoniusziekenhuis in het bijzonder voor zulk een grote inbreng heeft gezorgd. Al leen hoopte spreker nog, dat nu spoedig ook tehuizen kunnen worden gerealiseerd voor geestelijk gestoorde bejaarden en chronisch zieken. Tenslotte verzocht de heer Witte te wor den ingelicht over de resultaten van de eerste metingen over de luchtverontreini ging en drong hij aan op een regelmatig contact tussen plaatselijke overheid en middenstand. Spreker eindigde zijn alge mene beschouwingen met erop te wij zen, dat het verkeersplan voor Velsen een structuele zaak is met enorme financiële gevolgen, zodat hij hiervoor een behan deling in de raad hoogst noodzakelijk achtte. Volgens spreker is deze kwestie te belangrijk om alleen aan het college te worden gedelegeerd. Op zijn beurt wenste drs. Van Gef- fen (K.V.P.) zich voorlopig te beperken tot het onderwijs, waarbij hij verzocht met de vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs te wachten tot de totale begroting zal zijn behandeld. Zijn tweede verzoek gold een zo spoedig mogelijke verbetering van de accommodatie van de werkplaats voor ge handicapten aan de Houtmanstraat, het geen volgens spreker als een hartekreet van zeventig geestelijk gehandicapten kon worden beschouwd. Als vierde fractieleider kwam daarop de heer Kruisman (C.P.N.) aan het woord, die bij zijn algemene beschouwin gen ook de „geleende krachten" ter spra ke bracht, waarvan bij het plantsoenbe- drijf en de reiniging geregeld gebruik wordt gemaakt. Spreker herinnerde zich nog uit de jaren dertig, dat de Nederland se Heide Maatschappij allerminst uit fi lantropen bestaat, zodat de gemeente voor deze arbeiders thans wellicht meer zal moeten betalen, dan wanneer zij bij de gemeente in dienst zouden zijn. De heer Kruisman gaf het college daarom in over weging deze mensen het bedrag recht streeks uit te keren, dat nu aan de N.H.M moet worden betaald. De gemeente be schikt dan over eigen arbeiders en zij ont vangen een beter loon. De publieke belangstelling voor de begrotingsvergadering was ook maandag weer uiterst gering. Vervolgens gaf de heer Kruisman te kennen, dat hem tot zijn verwondering uit diverse gestelde vragen was gebleken, dat de in de begroting opgenomen post van 25.000 ten behoeve van de zogenoemde „vrije jeugd" bij sommige leden enige be roering ten gevolge heeft gehad. Spreker had zich dan ook afgevraagd of deze men sen wellicht reeds te oud zijn geworden om de verlangens van een groot deel van de jeugd nog te kunnen begrijpen. Dan wordt het ook duidelijk waarom deze jon ge mensen zich van het conservatisme hebben afgewend en zij hun toevlucht zoeken bij een D'66. Een partij, welke volgens spreker overigens niets anders heeft te bieden dan een naam met een bekende klank. Indien men in Velsen dus wil tonen geen enkele behoefte te hebben aan een nieuwe partij, dan zal er in de zienswijze van velen nog het nodige die nen te veranderen, meende de heer Kruis man. Ook deze spreker kwam nog even terug op de recente verkiezingen voor de Twee de Kamer, waarover hij opmerkte dat de rekening is gepresenteerd ten -koste-van-, acht zetels van de K.V.P. en zes van de P.v.d.A. Deze partijen kunnen hier vol gens de heer Kruisman de bittere conclusie uit trekken, dat de jeugd haar falen heeft vastgesteld en zich afwendde van de zich op een stevig voetstuk wanende politici die „bazen en knechten in hun partijen trachtten te verenigen, met als motief dat er geen tegenstellingen tussen arm en rijk meer bestaan en de klassenstrijd dus ver der overbodig is." Evenals bij vorige begrotingsvergade ringen, werd er van de zijde van de P.S.P. opnieuw op een systematischer behande ling aangedrongen. Ditmaal bij monde van de heer Hoek. Met het oog op de beperkte ruimte vroeg deze spreker het college ook eens te willen overwegen, of de bouw van nog hogere flats niet mogelijk is. De heer Hoek had hiervoor zelfs aan twintig ver diepingen gedacht. Voorts betuigde hij zijn instemming met de plannen voor be jaardentehuizen, waarbij spreker het col lege echter wel verzocht ervoor te waken, dat de bouw van het nieuwe verzorgings huis zal leiden tot een verhoogd prijsver schil met het bestaande tehuis. Tegen de voorgenomen beperken de maatregelen voor het parkeren, had de heer Hoek tenslotte geen enkel be zwaar, alleen zou hij in dit geval toch wel gaarne enige terreinen speciaal voor vrachtauto's willen bestemmen. De heer Buist, de tweede spreker na mens de P.S.P., volstond ditmaal nog met het verzoek de gegevens over het aantal woningzoekenden in de gemeente min stens eenmaal per jaar bij de eventueel inmiddels veranderde omstandigheden aan te passen. Zoals bijvoorbeeld met de cij fers van een gewijzigd inkomen, waarmee dan telkens een juister beeld van de si tuatie kan worden verkregen. In tegenstelling tot de heer Hoek, meld de de heer Schotman (V.V.D.) zich vervolgens als een verklaard tegenstan der van de flatbouw voor gezinnen. Hij noemde dit systeem ongeriefelijk, onele gant en zenuwslopend ep daarbij in ver band met de bouwprijs nog niet eens eco nomisch. Dit neemt niet weg, dat een aan tal woonblokken wellicht verantwoord kan zijn, omdat er tenslotte altijd een kleine categorie mensen bestaat door wie het wonen aan een drukke straat, met veel buren en zonder tuin, nog steeds werkelijk wordt gewaardeerd. Ook voor vrijgezellen zal voorlopig een andere woonvorm waarschijnlijk niet haalbaar zijn, evenmin als voor verzorging behoe vende bejaarden, die daardoor economisch zijn genoodzaakt te gaan leven in een or ganisch verband. Aldus meende de heer Schotman te heb ben aangetoond, dat zijn fractie geen te genstanders telt van hoge gebouwen als zodanig. Voor winkels en kantoren kunnen zij zelfs acceptabel zijn en misschien wen selijk voor het stadsbeeld. Direct hierop aansluitend adviseerde spreker dan ook de hoogbouw toe te passen op een plaats, waar dit spectaculair kan zijn en een IJmondhart wordt bevorderd. Eigenlijk kende de heer Schotman hier voor maar één plaats: Oud-IJmuiden, waar de grond geschikt is en de be hoefte aan woningen en kantoren groot. In gedachten heeft hij zich hiervoor reeds een uniek architectonisch geheel van zeer hoge gebouwen voorgesteld, waar het Groot-IJmuiden tot dusver nog altijd aan heeft ontbroken. Voor de bewoners een uitzicht en voor de wereld een aanzicht, op welke wijze in dit deel van de ge meente tevens meer mensen kunnen wo nen, dan hier volgens de heer Schotman ooit sprake van is geweest. En nu spreker zich dan toch op plano logisch terrein had begeven, wilde hij ook even als zijn mening te kennen geven dat op de kostbare gronden rond het Noord zeekanaal alleen die nieuwe industrieën en handelmaatschappijen dienen te wor den toegelaten, waarvan mag worden ver wacht dat zij hun werknemers een zoda nig bestaan kunnen bieden, dat zij niet behoeven te wonen in zenuwslopende zorgvuldig uitgespaarde groenstrookjes. Alleen geestelijk gezonde en zich vrij voe lende burgers kunnen immers de werk nemers zijn bij de nu reeds zo geperfec tioneerde bronnen van bestaan, welke voor onze dichte bevolking een uitkomst zijn gebleken. De heer Schotman wenste zijn soms kritische rede echter niet te besluiten zon der het college te hebben gecomplimen teerd met zijn activiteiten bij het bosplan voor Velsen-Noord, het recreatieplan rond „Beeckesteyn", het bestemmingsplan Velsen-Dorp" en de bij het strandplan en de accommodatie daarvoor getoonde realiteit. Nadat hierna ir. Schoonkind en m r. Waller (beiden V.V.D.) respectie velijk een continu overzicht van investerin gen en een harmonisch samenspel tussen raad en college hadden bepleit, verklaar de de voorzitter, burgemeester J. C. Bührmann deze eerste ronde van de begrotingsbehandeling voor beëindigd, waarbij hij de antwoorden van het college voor dinsdagavond in het vooruitzicht stelde. Tenslotte ging de raad over tot de behandeling van een normale raads- agenda. De Christelijke Oratorium Vereniging Looft den Heer" zal op donderdag 9 maart in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden een uit voering geven van de Matthaus Passion. Hieraan zullen medewerking verlenen: het Noordhollandse Philharmonisch Or kest en een jongenskoor onder leiding van de heer J. Kimman. Het geheel zal onder leiding staan van Willem Wiesehahn. In deze uitvoering van J. S. Bach's Matthaus Passion wordt de Evangelist vertolkt door Arjan Blanken. De Christus partij is toevertrouwd aan Herman Schey. Annette de la Bije (sopraan), Anneke Dannijs (alt), Gerard Honig (tenor), Max van Egmond (bas), Simon C. Jan sen (orgel), Jaap Spigt (clavecymbel) en Gijsbert Beths (viool) zijn de oveirge me dewerkenden. De uitvoering begint om halfacht 's avonds. In de afgelopen nacht, omstreeks half- twee, werd de loodsdienst in IJmuiden voor alle schepen gestaakt. Vanmorgen werd bij westenwind een windkracht van negen tot acht gemeten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4