Wereldklok slaat ontspanning maar velen lopen achter Wind blaast in de zeilen van ontspanningsgezinden D G Nu: Davitamon 10 Elke dag. Nieuw Bak nu zelf iglo loempia's Samenwerking van RPS met Bouwfonds Ned. Gemeenten umoet BEELEN Nederlander leert Koeweit groente telen in woestijn Mensen naar maat J Scotland Yard is aan het verhuizen Bij Van Thiel 35 man ontslagen „Sparen voor een eigen woning" M Proces begonnen tegen moordenaar van verpleegsters WASSERIJ mms&' één telefoontje is voldoende 02500-80661 KLACHTEN? r DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 6 Troepen terugtrekken TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 >i«ma Omschakeling Klok beiert Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! 79 CENT PER STUK BLEKERSVAARTWEG 20-21, HEEMSTEDE m SCHOORS (Van onze correspondent) WASHINGTON. In de ogen van één van de voornaamste pleitbezor gers van ontspanning in de Verenigde Staten, Zbigniew Brzezinski (nu lid van de staf der plannenmakers in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maar vroeger hoogleraar aan de Columbia Universiteit) lopen de koude-oorlogstrijders die in Amerika nog stevig van zich doen spreken achter bij de gang der historie, welke volgens hem het tijdperk der ideolo gie heeft verlaten en nu in de era van het pragmatische politieke denken is gekomen. De communistische ideologie zowel als haar tegendeel: het ideo logische anti-communisme hebben hun tijd gehad en zijn nu niet meer in staat tot zinvolle acties te inspireren, aldus Brzezinski, die als historisch moraal van de oorlog in Vietnam ziet dat daar de pragmatische Ameri kanen de nog ideologische communisten bijbrengen dat gewelddadige be vrijdingsoorlogen tot een voorbij tijdperk behoren. Volgens de invloedrijke Brzezinski moet Washington streven naar handhaving van de internatio nale stabiliteit, ifiaar er niet voor terugschrikken op het algemeen nut ge richte oplossingen te zoeken voor problemen, zoals bijvoorbeeld de Duitse hereniging. IN HOEVERRE deze argumentatie in vloed zal hebben op de anticommunisti sche die-hards in het Amerikaanse parle ment of onder de bevolking, is moeilijk te overzien. Maar een flinke dosis twijfel aan de effectiviteit van Brzezinki's denken lijkt niet misplaatst. Eerder lijken dan twee andere politieke feiten invloed te zullen hebben op de houding tegenover de ontspanningspolitiek van een heel aan tal koude krijgers. Namelijk West-Euro pa's onwil om enorme bedragen uit te geven aan defensie en de koerswijziging van de nieuwe Westduitse regering. HET TEKORTSCHIETEN (in Ameri kaanse ogen) van de Westeuropeanen om een adequate conventionele defensie op te bouwen, daar bovenop de Franse houding en de Westduitse regering om ook in de toekomst door massale wapenaankopen in de Verenigde Staten Amerika's deviezen verlies, veroorzaakt door de stationering van 230.000 man in de Bondsrepubliek, op te vangen, hebben een aantal rechtse parlementariërs er namelijk al toe bewo gen plannen voor reductie van Ameri kaanse troepen In Europa te steunen. Weliswaar willen zij graag de Yankees naar huis laten komen uit grondige erger nis over de ondankbare Europeanen en niet omdat zij in Oost-West-ontspanning geloven en het met de regering eens zou den zijn dat de tijd gekomen is voor afspraken tussen Oost en West over we derzijdse reductie van troepen en bewa pening. Dit neemt echter niet weg dat hun houding in feite steun betekent voor politici zoals de senatoren Fulbright en Mansfield, die naar détente met de Russen ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags LONDEN (Reuter) Scotland Yard heeft in de afgelopen week zijn geheime archieven overgebracht naar zijn nieuwe hoofdkwartier. Gedurende zeven etmalen werden dag en nacht met onopvallende verhuiswagens de onvervangbare gege vens, zoals de 1.800.000 reeksen vingeraf drukken en talloze foto's van allen die in Groot-Brittannië zijn veroordeeld of verdacht, van het oude gebouw vervoerd naar het enkele honderden meters weste lijker aan de Theemsoever gelegen moder ne bouwwerk met 21 etages van beton en glas vervoerd. De politie had alle moge lijke voorzorgsmaatregelen getroffen om te voorkomen, dat deze archieven in han den van de onderwereld zouden vallen. Het overbrengen van de minder gehei me stukken zal nog twee weken vergen. De N.V. Fabrieken van Klinknagels en schroefbouten P. van Thiel en Zonen te Beek en Donk heeft ontslag aangevraagd voor 35 werknemers. Dit betekent dat het bedrijf met meer dan 10 percent minder personeelsleden zal gaan werken. Het ont slag is nodig om aan te passen aan de momenteel in binnen- en buitenland heer- Bende conjuncturele ontwikkeling. i streven en vinden dat Amerika's militaire machtsontplooiing in de wereld moet wor den beperkt. Een tweede punt dat wind blaast in de zeilen van de ontspanningsgezinden is de politiek van Bonn om de deur naar het Oosten open te gooien en contacten met communistische staten te cultiveren. Dat is een hele verandering, want juist de Westduitsers stonden jarenlang vooraan in de koude oorlog (waarvan zij veel pro fijt trokken) en het was Adenauer, die na de dood van zijn vriend John Foster Dul les steeds moord en brand riep als Washington een verzoeningsgezind ge baar tegenover Moskou maakte, zonder dat daarbij vervulling van West-Duits- lands herenigingswensen als eis nummer één naar voren werd gebracht. De nieuwe regering in Bonn heeft deze politiek van „omhels ons innig of wij doen iets vrese lijks" kennelijk over boord geworpen. In plaats van als rem op Europese ontspan ning probeert zij als kataiysator te wer ken. Hierdoor komt Washington, regering zowel als congres, onder druk van Bonn te staan om ernst te maken met de détente en de nieuwe Westduitse boodschap aan de Amerikanen luidt nu: „Bedrijf hand in hand met ons en rest van West-Europa ontspanning of wij doen het alleen". VOOR HEEL WAT beleidsmannen in Washington betekent dit een drastische omschakeling. Niet alleen de koude krij gers hebben Bonn namelijk als bondge noot verloren, maar ook de fanatieke „At lantici", die hun droom van een Atlan tische gemeenschap bouwden (vaak onbe wust van deze samenhang) op Bonns Ame rikaanse oriëntatie, die direct verband hield met de koude oorlog, komen lang zamerhand tot het inzicht dat Bonn an dere dromen droomt. Dat de regering-Kiesinger-Brandt uit is op ontspanning en normalisering van de Middeneuropese situatie en dat Atlanti sche banden voor haar alleen waarde heb ben zolang zij de Europese splitsing niet bestendigen. Deze nieuwe klanken heeft Washington nu juist uit de mond van vice-kanselier en minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, zelf kunnen horen, hetgeen vooral ook zo nuttig was omdat Brandt door zijn burgemeester schap van West-Berlijn bij maar al te veel Amerikanen te boek stond als een sym bool van koene onverzoenlijke strijd tegen de communisten. DE ONTSPANNINGSKLOK, die Eisen hower zacht liet zingen en die Kennedy in zijn laatste levensjaar hoopvol begon te luiden, beiert steeds hoorbaarder door Washington, ook al is de klank nog wat dof door de oorlog in Vietnam en de zich vaak daaraan ophangende tegenstand van de onverzoenlijke Rusland-haters. Als de Russen en andere Oosteuropese volken van hun kant niet terugkrabbelen (en zich niet laten afschrikken door Vietnam of de weinig verzoeningsgezinde uitlatin gen van sommige Amerikaanse parlemen tariërs en militairen) lijkt de kans op een echte doorbraak in de Oost-West-betrek- kingen groter dan ooit. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor gegadigden voor een woning van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is er van vandaag af een nieuwe manier bij gekomen oni aan een dergelijke woning te komen, te weten door het openen van een bouwfondsspaarrekening bij de Rijks postspaarbank. Dit houdt in, dat het fonds geen nieuwe inschrijvingen in de eigen spaarafdeling meer zal aanvaarden, maar wel zal het fonds zijn bestand aan eigen spaarders (ruim 14.000 die 21 mil joen gulden bijeenbrachten) aanhouden. Uiteraard is voor het gegadigden voor een dergelijke woning ook mogelijk op andere wijzen te sparen. Dit is op een gisteren in Den Haag ge houden persconferentie meegedeeld door functionarissen bij genoemde instellingen, die daaraan toevoegden, dat de postspaar bank dit monopolie heeft voor de eerst- ADVERTENTIE komende twee jaar, dan kan samenwer king van het bouwfonds met andere ban ken mogelijk zijn. Zou het aantal aanmel dingen zo groot zijn, dat het bouwfonds niet voldoende woningen kan bouwen, dan is het voor de deelnemer ook mogelijk een huis te kopen uit de aanwezige hui- zenvoorraad, maar dan moet hij wel reeds een jaar spaarder zijn. Het bouwfonds heeft onder alle bij hem in aanbouw zijn de woningen een duizendtal, waarvoor nog geen liefhebber is. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten waarvan 700 gemeenten aandeelhouder zijn, heeft reeds 50.000 gezinnen in ons land aan een woning geholpen. Tot voor jaar 1957, toen het bouwfonds nog Bouw- kas heette, was het tevoren bij de Bouw- kas Nederlandse Gemeenten sparen een verplichting om van de diensten van de bouwkas gebruik te kunnen maken. De voorkeur voor het sparen via de gebruike lijke spaarinstellingen bleek duidelijk toen men met de naamsverandering de eis kon laten vallen bij dit fonds te sparen. Het bouwfonds heeft deze situatie altijd on bevredigend gevonden en is daarom blij ven zoeken naar een manier om het spa ren via het instituut der bekende grote instellingen te doen verlopen. Overleg heeft geleid tot de samenwerking Bouw fonds-Postspaarbank met als gevolg het vandaag mogelijk geworden bouwfonds sparen. ADVERTENTIE Binnen één dag heeft U een volkomen nieuw rookka naal. Een „op maat" naad loos gespoten „ISO-TREK" binnenvoering zonder hak- of breekwerk geeft een on gekend hoge isolatie waar de. Eenvoudiger en voorde liger dan steeds terugke rende reparatie. 10 Jaar Schriftelijke Garantie. Vraagt inlichtingen bij de Steenwerf, Spaarndamse- weg 48. Haarlem. Tel. 02500 - 58211, 5 lijnen. ISO-TREK 'ii|m De resultaten van gedurende achttien jaar in Nederland verricht wetenschappe lijk onderzoek inzake plantenteelt zonder aarde zullen mogelijk uitkomst bieden voor dorre gebieden. In verscheidene van deze gebieden, waar geen goede grond is en goed water schaars is, begint men de laatste tijd te beseffen, dat de plantenteelt zonder aar de uitkomst kan geven voor de produktie van verse groente, al zijn er dan volgens de deskundigen geen wonderbaarlijke Zonder enige boze opzet de pagina's van een Amsterdam se krant omslaand, viel mijn oog dezer dagen op een reeks opzienbarend geannonceerde mededelingen, die ik u van wege hun belangwekkendheid niet kan onthouden. Ik las: „De tijger smijt met dyna miet, een stroom van onge kende vechtpartijen, de dui vel met de rapier, de naakte wereld, de verlangens van een voyeur, vreemde neigingen, sex happening, waar u high van wordt, paspoort haar de hel, een schokkende wereld gaat voor u open, de tijger in Barcelona, griezelsex in Hol lywood, Zweedse meisjes in Parijs, de spionne met het kanten broekje alle leeftijden, en daartussen volkomen arge loos en verloren: de stem van het water". Daarmee was de pagina meer dan vol, vooral omdat deze vrolijke mededelingen geïllustreerd waren met bij passende afbeeldingen. Het ge zicht van Bert Haanstra stond daar volkomen uit de toon verlegen tussenin. Onder hem eindigde de interessante pagi na met de volgende verheu gende verklaring: „Calypso, Nobuko Otowa, Jitsuko Yos- himura, van Kaneto Shindo, Onibaba". Dit alles kan best onmis baar nieuws voor de kranten lezer zijn, en ik moet beken nen dat ik het gevoel kreeg er heel wat wijzer van te zijn geworden, maar ik vraag mij toch af wat daar in Amster dam allemaal gebeurt. Het was maar een willekeurige pagina op een willekeurige dag, moment-opname van een stuk westelijke cultuur, die miljoenen momenten heeft en nog veel meer. De Amsterdamse kinderen worden geboren, hun wieg staat aan de Amstel en dat klinkt poëtisch, ofschoon het tamelijk gevaarlijk is van die moeders. De lieverdjes wor den groter, kruipen uit hun wiegen en gaan naar kleuter scholen. Op weg daarheen passeren zij enorme afbeeldingen en gevelkasten vol foto's, die slaan op dat kaliber kranten pagina's: vrouwen als wilde paarden op de steppen, onge- tuigd en onbeteugeld, man nen met rokende revolvers boven liggende lijken, dui vels met druipende rapieren, loerende ogen door wazige gordijnen, omarmingen in di verse methodieken, alles in mooie kleuren. Voor de lieverdjes is dat de buitenwereld en waarschijn lijk kijken zij hun ogen uit, waarbij zij Bert Haanstra's fatsoenlijke water over het hoofd zien. Wat denken zij dan? Misschien aan het frutselen met gekleurde papiertjes waar zij laddertjes en schilderijtjes van maken? Maar zij zullen toch ook spoedig gaan naden ken over de soort frutselarij waarmee alle volwassenen zich blijkbaar bezighouden. Natuurlijk zien zij maar een stukje van die mooie wereld maar dat stukje wordt hun zo nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat zij het wel als het belangrijkste stukje zul len gaan zien. Mij dunkt dat dit op be treurenswaardige wijze de moderne opvoedingsmethode doorkruist, die immers geba seerd is op een zo vroeg mo gelijke, eerlijke voorlichting. Die voorlichting werkt met lieve, openhartige en begrij pelijke formules. Zij brengt de kleuter bij, hoe mooi de natuur voor de overbevolking heeft gezorgd. De kinderen beseffen best, dat zij zelf niet uit de lucht zijn komen val len en zij zijn bereid om heel gewoontjes te gaan denken over de manier, waarop zij dan wel in die wieg aan de Amstel terecht zijn gekomen. Zij kennen tenslotte de mooie, zuivere waarheid en zouden mooie, zuivere mensen kun nen worden. Maar wacht even, daar kan de grote wereld niet van blij ven draaien. Men kan moei lijk veren plukken van mooie, zuivere mensen. Nu komt de handigheid: de makers van films waar men high van wordt zijn óók op school geweest. Zij weten, dat de juf altijd met grote tact en adembenemende snelheid over één punt van voorlich ting heenvloog, het punt waarop de vereniging van man en vrouw als onmisbare schakel in het verhaal „Hoe Groeien Wij?" moest worden aangeroerd. Juf noemde dat punt terloops, vurig hopend dat er geen nadere inlichtin gen uit de klas zouden wor den aangevraagd. Op dat ene, tere puntje legt iedere mo derne voorlichting het af te gen de vermaaksindustrie. Dat kleine geheimpje is als een bloemknop, waaruit met eni ge vakkennis weelderige hoe veelheden kleuren en nuan ces kunnen worden getrok ken, die goed geld opbrengen. Dat doen dan de dames en heren van de cinematografie bijzonder ijverig en deskun dig. Dat ene punt is de spil, waarop een kleurrijke en lucratieve wereld luidruchtig draait. En de stem van het water klinkt daarbij als een disso nant, gesmoord en te zacht, zonder beloften van aantrek kelijke abnormaliteiten. 3 sterren De opgroeiende generatie Amsterdamse lieverdjes is da nig uit de band gesprongen en niemand weet hoe dat precies gekomen is. Natuurlijk heb ben die films daar niet de grootste schuld aan. Zij illu streren slechts een voorbeeld. Op school wordt immers nog veel meer geleerd dan het proces der menselijke voortplanting. Er wordt een beeld opgehangen van de we reld der volwassenen, omdat de school een toegangspoort tot die wereld is. Ook in die andere lessen snelt juf adem loos over gevaarlijke punten heen, vurig hopend dat nie mand er nader op wil ingaan. Niet alleen „sex" is een klip in het veilig varen van juf met haar kinderen. Haar boot je volgt een zigzag koers, want de grote wereld heeft haar eigen, volwassen gehei men, die men als kind niet weten mag. De geschiedenisles met haar duizelingwekkende jaartallen zit vol met klippen vlak on der de waterlijn. Juf stuurt er vaardig omheen, en komt veilig in de haven van de grote vakantie. Maar als de kinderen uitzwermen, beklim men zij daarbuiten spelender wijs de klippen en vallen er af, of lopen er pijnlijk tegen aan. Wat kan de school eraan doen, dat de grote wereld ver schilt van de kleine? Het les rooster vermeldt een gezui verd mengsel van eenvoudige wetenschappen, waarin geen gif meer zweeft. De lieverdjes slikken het gif buiten de school argeloos en gulzig naar binnen, want het wordt hun wel zeer verleidelijk voor de mond gehouden. En dan sprin gen zij uit de band, grimmi ger dan hun leeftijd zou doen verwachten, meer geërgerd dan hun wezen zou moeten toestaan, baldadiger dan hun goede opvoeding kan ver klaren. Het is altijd de grote we reld die teleurstelt en be driegt, en ieder kind voelt zich op een bepaald moment bedrogen. Dat is niet te voor komen, maar erger wordt het wanneer in die grote wereld het bedrog en de teleurstel ling uitgangspunten worden van zakendoen, of van ziel- tjeswinnerij, of van organisa tie, of van gezagsvestiging. En hoe argeloos werkt men als ouders dikwijls aan dat bedrog mee! „Doe maar een schietgebedje dat het zondag mooi weer is, dan gaan we naar de speeltuin". En zondag regent het pijpestelen met belletjes. Bedrogen! „Ga maar lekker buitenspelen, dat is ge zond, en de gemeente heeft mooie plantsoenen aangelegd om jullie ruimte te geven". En de vrolijke kleine valt in de prikkeldraad die hem bij na dodelijk wondt. Bedrogen! „Als je groot bent, gaf je fijn naar je werk net als vader, om centjes te verdienen voor je vrouw en kinderen". En als hij groot is, verlaat zijn vrouw hem, wordt hij werkloos of zit hij opgesloten in een fa briek om een moertje aan een schroefje te draaien. Bedro gen! „Grote mensen weten altijd het best hoe het moet, als je ouder bent mag je ook meepraten". En als hij ouder is ziet hij bommen vallen op woonhuizen en hij moet er zijn mond over houden. Be drogen Kleine, eerlijke mensjes die zo vrolijk naar school stappen en zoveel van dieren houden en zo hartstochtelijk hun ouders liefhebben wat ma ken wij van jullie? „Paspoort naar de hel, de duivel met de rapier, sex happening, de naakte wereld, de tijger smijt met dynamiet, vreemde neigingen, vrouwen vlees te koop, zondige harts tocht, kindermoord Ja, kindermoord is een goede ti tel voor wat wij met hen doen. Zij sterven niet, maar worden groot, vermoord in hun ziel en bedrogen in hun zuiverheid. En dan passen zij uitstekend in de grote, grote wereld. produkties van te verwachten. Ook de Wereldvoedselorganisatie (FAO) toont serieuze belangstelling. De heer A. A. Steiner, thans verbonden aan het centrum voor plantenfysiologisch onderzoek te Wageningen, die in Neder land bij het T.N.O. dit onderzoek heeft verricht, is door de regering van Koeweit uitgenodigd om in dit land inzake de plantenteelt zonder aarde te adviseren m het kader van een vijfjarenplan. Hij hoopt, aldus een T.N.O.-publikatie, dat de in Nederland bereikte resultaten een di recte praktische toepassing zullen vinden en dat op deze wijze een steentje zal kun nen worden bijgedragen tot de voedsel- produktie in'dorre gebieden. Grindcultuur is een van de vormen van plantenteelt zonder aarde. Hierbij staan de planten niet met de wortels in grond, maar in grind, lava en dergelijke, dat zich in waterdichte bakken bevindt. In de bak ken wordt het substraat periodiek be vloeid met water, waarin alle voor een goede ontwikkeling van de plant vereiste voedingsstoffen zijn opgelost, de zo genoemde voedingsoplossing. Bij een an dere methodiek hangen de wortels van een plant in een bak met voedingsoplos sing. Dit is de zogenoemde watercultuur. Sedert 1934 heeft men op vele plaatsen in de wereld pogingen gedaan planten teelt zonder aarde toe te passen, onder an dere om verse groente te kunnen telen in dorre gebieden. Deze experimenten, die werden verricht zonder voldoende kennis van de plantenvoeding en totaal zonder onderzoek van de diepere achtergronden, hebben geleid tot volkomen mislukkingen. Dit was onder meer het geval met de „nutriculture farm" op Aruba. Hoewel het bij de onderzoekingen van het T.N.O. is gebleken, dat het mogelijk is allerhande gewassen met gunstig resultaat in grind te telen, heeft deze methode in de prak tijk in Nederland geen ingang gevonden. De afdeling plantenteelt zonder aarde van T.N.O. is daarom opgeheven. Het meer fundamentele onderzoek wordt nu voort gezet in Wageningen. PEORIA (Illinois) (AFP en Reuter) In het stadje Peoria in de Amerikaans» staat Illinois is maandag het proces be gonnen tegen de 25-jarige Richard Speck die veertien juli vorig jaar binnendrong in een verpleegsterstehuis in Chicago en daar op gruwelijke wijze acht verpleeg sters om het leven bracht. Zonder uiter lijk zichtbare emotie hoorde Speek de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen aan. De eerste dag van het proces was ge wijd aan het kiezen van de jury. De voornaamste getuige a charge is de 23- jarige Phihppijnse verpleegster Corazon Amoerao die als enige aan het bloedbad ontkwam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6