De Rode Mieren" Prof. Kooy gelooft niet meer in de aantrekkingskracht van de aarde PANDA EN DE MEESTEIDLOODGIETER W WzPmr POLLE, PELLI EN PINGO RECHTER TIE KWH BRAMMETJE FOK uw matras Algemene Bank Nederland y> Een actuele Amerikaanse roman Krachten uit heelal drukken ons neer SVB tegen terug keer van prof. Diepenhorst Man stal brieven uit tas van PTT-bestelster Etalagedieven gearresteerd Geldboete voor mishandeling kamerbewoner 9 Ons vervolgverhaal Haarlems matrassenhuis Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland 1 DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 door William Lederer en Eugene Burdick Eigen planeet - Spaarboekje - Spaarrekening 41/2% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 5% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5/2% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5%% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren 90) Een van de mannen in Noordviet- namese uniform, een officier, blies op een fluit en opeens kwam alles in beweging. Dekzeilen werden van de uitrustingsstukken afgehaald. Zware machinegeweren werden om gedraaid zodat de lopen de kant van de Sarkhanese troepen nu wezen. Mortieren werden op hun plaats ge trokken en eveneens naar het zuiden gericht. Alle dekkleden waren nu ver wijderd van een rij voorwerpen die op hooibergen hadden geleken. Door de kijker zag prins Lin dat het twaalf zware Russische Stalintanks waren. Ook die droegen Noordvietna- mese kentekenen. Hij keek nog eens goed en zag toen dat het geen echte tanks waren. Ze waren van hout na gemaakt maar ze leken echt. Ze stonden op lorries, die door verschei dene mannen werden voortgeduwd. De officier die op de fluit had ge blazen wees naar iets dat bijna vlak boven zijn hoofd was. Het scheen be langrijk te zijn, wat het dan ook mocht zijn. Nu blies een andere of ficier op een fluit en de vlakte werd een uitbarsting van lawaai en bewe ging. Aan weerszijden trok de licht- munitie van de machinegeweren een ingewikkeld patroon in de lucht. De bedieningsmanschappen lieten pro jectielen in de mortieren vallen die met een ploffend geluid het geschut verlieten. De namaaktanks op de lor ries bewogen zich zwaar over het ter rein in de richting van de troepen in Sarkhanese uniformen en vanaf de kleine verhoging waarop de prins stond, leken zelfs de rupsbanden echt en sterk. Toen de Noordvietnamese tanks naderden, kwam een afdeling Sarkhanezen toegerend om de tanks op te blazen. Het leek alsof de man nen neergeschoten werden; de hele afdeling zwaaide en slingerde en werd geleidelijk aan vernietigd. Reeksen ontploffingen joegen een volgend ogenblik de mannen in de zwarte uni formen enkele loopgraven uit. Het hele terrein waarop de twee kleine legers elkaar bestreden stond in vuur en vlam een pracht van een op voering! De zwarten drongen de Sarkha nezen die slechts geweren en een paar lichte mortieren hadden, terug. Uit de nevelbank kwam op onge veer 600 meter hoogte de DC 3 met de Noordvietnatftese kenteke nen opduiken. Toen het vliegtuig bo ven het gevechtsterrein was ging het luik open en sprongen parachutisten eruit; ze kwamen omlaag en land den achter de Noordvietnamese linies. Een tweede vliegtuig vloog op aan zienlijk grotere hoogte heen en weer boven de hoogvlakte. Coldstream stak zijn hand uit naar de kijker. ,,Dat is een Amerikaans verkenningstoestel," zei hij. De actie, die een moorddadig ge vecht leek te zijn, duurde ongeveer een kwartier. Prins Lin volgde het namaakgeweld zonder iets te laten blijken, maar niets ontging hem. On danks ontploffingen en kogels en vlammen werd niemand neergescho ten. Waar het om ging was duide lijk; het moest er uitzien alsof de Noordvietnamezen met vulledige en moderne uitrusting en bewapening bezig waren een dapper, onvoldoende uitgerust Sarkhanees leger terug te drijven. De wind veranderde van richting e de nevel kwam terug drijven. Even plotseling als de lucht was opge- Klaard, werd die weer donkergrijs. Weer viel een hevige regenbui op de hoogvlakte. De officier blies een keer op zijn fluit en er kwam een eind aan het gevecht. De prins zag hoe het strijdtoneel weer opgeruimd werd. De nagemaak- teRussische tanks werden teruggere den en weer met de zeilen bedekt. De Noordvietnamezen trokken hun zwar te uniformen uit. Het taangele uni form van het Sarkhanese leger werd er onder zichtbaar. Sommigen van de soldaten lachten. De DC 3 landde- en taxiede terug naar zijn plaats. „De schijnvertoning is over tot de lucht weer helder wordt. Misschien wel voor verscheidene dagen", zei Apayki. Hij legde zijn hand op Goldstreams schouder en zei: „De belangrijkste nieuwsuitzending." Ze liepen dieper het bos in en ver wijderden zich van de troepen. De mist was dikker geworden en gaf de bomen een spookachtig aanzien. De groep hield stil en Colfdstream haalde de draagbare radio uit zijn rugzak. Het was bijna twee uur. De prins voelde zijn hart sneller Kloppen. Tientallen verschrikkelijke gedachten raasden door zijn geest. Ze hadden misschien zijn vader wel ver moord. Misschien had China Sarkhan de oorlog verklaard in verband met de aanwezigheid van Amerikaanse troepen. De omroeper zei: „Wij zullen nu net volkslied spelen, dat u. met eer bied gelieve aan te horen". Het Sarkhanese volkslied werd twintig seconden gespeeld en toen werd het onderbroken door de om roeper die zei: „Jet nieuws is zo be- worden medegedeeld door Zijne Ex cellentie Panir Hajn, de minister van het koninklijk departement van De fensie, Generaal Hajn!" De diepe beschaafde stem klonk onmiddellijk hierop door de luidspre ker. „Medeburgers van Sarhan, he den breng ik u droef en tragisch nieuws". Hij wachtte volle vijf se conden en vervolgde toen „Onze ge liefde prins Lin, die binnen enkele weken tot tweeënveertigste monarch van Sarkhan gekroond zou worden, is ontvoerd. Wij weten niet waar on ze prins is. We weten niet of hij dood is of hij nog in leven. De ge mene daad werd begaan door twee Amerikaanse spionnen. Een zekere overste Coldstream, die wij vijftien jaar gastvrijheid hebben verleend, en een zekere professor McCanley. Deze verraderlijke daad werd gisteren be dreven. De twee Amerikaanse misda digers zijn de tempel binnengedron gen waarin onze geliefde prins me diteerde. Leden van een koninklijke Sarkhanese legerpatrouille kwamen de prins te hulp. Coldstream en Mc Cauley hebben de meesten ervan ge dood. De volgende morgen even na he aanbreken van de dag, bevalen zij de prins met het pistool op de borst de helikopter te bestijgen en mee te vliegen naar het noorden. (Wordt vervolgd.) Prof. dr. ir. J. M. Kooy, onlangs be noemd tot professor aan de Konink lijke Militaire Academie, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart en internationaal be kend ruimtevaartdeskundige, is van mening dat er geen krachten van de aarde uitgaan die de aantrekkings kracht vormen. Hij is veeleer van oor deel dat juist het tegengestelde het geval is en dat er van het heelal uit van alle zijden krachten werkzaam zijn die de mensen, dieren en dingen op de aarde drukken. Prof. Kooy heeft deze mededelingen over zijn theorie gedaan op een ruimte vaartsymposium, dat in „Esplanada" in Utrecht is gehouden. Dat symposium was georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart, in sa menwerking met de Nederlandse Vereni ging voor Ruimtevaart. Prof. Kooy begon zijn lezing, die de titel had „Wat is zwaartekracht?", met de op merking dat hij ook niet weet wat zwaar tekracht is, hoewel hij er wel vermoedens over heeft, namelijk dat deze kracht wel licht een soort straling is die bestaat uit minimale deeltjes die uit alle einden van het heelal met een veronderstelde snelheid als die van het licht voortgaan. Die stra ling vult de gehele sferische ruimte de alzijdige straling drijft de deeltjes naar el kaar toe. Ontdekkingen van de laatste jaren van licht dat duizenden miljoenen jaren gele- ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant De studentenvakbeweging heeft aan de informateur dr. J. Zijlstra een brief ge richt, waarin zij de eventuele keus van professor Diepenhorst als minister van Onderwijs en Wetenschappen in verband met zijn onderwijsbeleid van de afgelo pen jaren ongewenst acht. „De SVB is", zo schrijft zij, „van me ning, dat het huidige beleid tot een chaos in het wetenschappelijk onderwijs zal lei den en dringt er met klem op aan, dat het onderwijsbeleid principieel zal moe ten worden gewijzigd". Zij verzet zich te gen het numerus clausus-voorstel, het be leid ten aanzien van de rijksstudietoela gen en de bezuinigingen op de universi taire budgetten. 38. De burgemeester richtte zich moeilijk op en keek zodoende in het gelaat van de meester-loodgieter. „Goe- denmiddag, edelachtbare!" sprak deze voorkomend. „Ik heb uw lijdensweg beëindigd!" „Zeker, zeker!" be aamde de burgervader dankbaar. „U bent precies de persoon, die deze gemeente nodig heeft!" „Uiter aard. prevelde Joris minzaam, .eh.Hoe bedoelt u dat?" „Ik verleen u de gedenkpenning van de Stad!" verklaarde de ander, een lint om de schou ders van Joris hangend. En bovendien bied ik u de functie van Stad-loodgieter en Water-opziener aan!" De verzamelde menigte juichte, nam de zojuist be noemde op de schouders en voerde hem geestdriftig weg. „Bah!" mompelde Panda, die het schouwspel van enige afstand volgde. „In plaats dat ze mij geloven dat hij een schurk is, geven ze hem een lint en een baan! Maar jk zal ze wel eens de waarheid gaan vertellen!" Met die woorden stapte hij kordaat op de optocht af. WERKELIJK EEN MEESTERMUKi Al* HCTSCHIP MAAR NIET ZINKT AIS HIJ HUTSPOT EET J BR0E R GAUW WE6, BROER, DADELIJK. WORDT HIJ WAKKER '-rfr den werd uitgezonden geeft voedsel aan de theorie dat toen de graviteitskracht veel en veel groter is geweest. Die ontdekkin gen brachten onder meer aan het licht dat er fluctuaties waren, zodat men welhaast gedwongen is aan te nemen dat het hier niet gaat om melkwegstelsels maar om su persterren met een diameter van verschei dene lichtjaren. Verder gaande op deze theorie komt men tot de conclusie dat de graviteitsconstante sindsdien steeds is af genomen. Deze afneming hangt samen met de kosmische expansie, die begonnen moet zijn met een explosie, de „Big Bang". Het afnemen van die constante heeft een belangrijke invloed gehad op de geschie denis van onze eigen planeet. Oorspronke lijk moet de aarde geheel land zijn geweest, gevormd door een granietkorst. Er heerste een hoge temperatuur en ze was omgeven door waterdamp in de vorm van stoom. In de loop van duizenden miljoenen ja ren is de aarde gaan uitzetten. De graniet- korst is gaan scheuren, de daaronder lig gende basaltlaag van een taaie vloeibaar heid kwam te voorschijn in die barsten en kloven. Geleidelijk aan zakte de hoge tempera tuur, tenslotte begon de waterdamp daar door neer te slaan, vulde de scheuren en spleten met water die op den duur bij de verder gaande uitzetting oceanen vormde. De continenten zoals wij die kennen, passen precies in elkaar, zoals een opper vlakkige blik op de globe leert. Maar het wordt nog treffender, zo zei prof. Kooy verder onder meer, wanneer men de resul taten van onderzoekingen in kustgebieden van die continenten ziet: dat kan niet toe vallig zijn. Het ziet er daarom naar uit dat de aarde vroeger één continent is geweest. Dat zij zo geworden is als ze thans is, is toe te schrijven aan het afnemen van de graviteitsdruk die ons op de aarde drukt. Als die druk afneemt, wordt de aarde gro ter, ze dijt uit. De explosie, waarmee de kosmische ex pansie is begonnen, heeft, als elke ontplof fing. stukken en brokken gemaakt, grote en kleine en allerkleinste. Die allerklein sten vormen tezamen een soort straling die ons op de aarde drukt. De massa van de aarde voorkomt dat de bij de tegenvoeters werkzame druk de andere kant van de aarde in oorspronkelijke kracht bereikt. Een hoofdbesteller van de PTT heeft, een dertig-jarige papiersnijder uit Amsterr dam-oost op heterdaad betrapt bij het ste len v«n een 'bundeltje br-peven uit*een even onbeheerd gelaten tas van een brieven- bestelster. De dief werd aangehouden en overgedragen aan personeel van het bu reau Linneausstraat. Zowel politie als PTT hielden de afgelopen tijd een oogje in het zeil, omdat reeds vijf maal pakjes brieven uit tassen van bestellers waren verdwenen. Het is nog niet bekend of de papiersnijder geldelijk voordeel van zijn activiteiten heeft gehad. De Amsterdamse recherche heeft twee mannen aangehouden, die bekend hebben vrijdagavond na vernieling van de win kelruit uit de etalage van de juweliers zaak Elvor in de Oude Brugsteeg in de Amsterdamse binnenstad voor f 15.000 aan sieraden te hebben geroofd. De mannen, 35 en 22 jaar, beiden uit Amsterdam, had den de buit verkocht aan een opkoper. Conform de eis van de officier van justitie heeft maandag de Haarlemse po litierechter een 33-jarige technisch beambte veroordeeld tot 75 boete we gens mishandeling. De beambte had onenigheid gekregen met een 22-jarige matroos, die bij hem een kamer huurde. Volgens de beambte was de matroos nog huur schuldig en daarom wilde hij hem uit huis zetten. De kamerbewoner liet zich echter niet zomaar overreden en haalde er het wet boek bij. Daarop reageerde de hoofdbe woner door de huurder met geweld de wo ning uit te zetten Hij sloeg hem door de gang in de richting van de buitendeur. De matroos heeft ervan geen nadelige gevol gen overgehouden. ADVERTENTIES ibirri! t Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar f 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 41. „Wat zouden die woorden die Seng- san op zijn rug heeft laten tatoeëren, be tekenen, edelachtbare?" vraagt Tsjiao Tai verwonderd. Rechter Tie geeft daar op geen antwoord. Hij staart naar de bonte tatoeage op de rug van het lijk van Seng-san en fronst zijn dikke wenk brauwen. Na enige tijd kijkt de rechter op en vraagt: „Heb je, nadat je uit de put geklommen bent, geen enkel spoor kunnen vinden van degene die je daar heeft trachten te vermoorden?" Tsjiao Tai schudt mismoedig zijn hoofd. „Niets, edelachtbare! De schoft moet me stiekum gevolgd zijn toen ik de tempeltuin inging, want op de voorplaats had ik een soort ge voel dat iemand me bespiedde. Maar toen ik niks hoorde of zag..Afijn, ik zal voortaan meer aandacht geven aan zulke instinctieve waarschuwingen, daar kunt u op rekenen! Ik begrijp alleen niet goed waar de vent zich al die tijd verborgen heeft gehouden." Rechter Tie zegt lang zaam: „De abdis heeft me vanavond ver teld dat zij haar dienstbode niet erg vertrouwt, Tsjiao Tai. Die meid schijnt op goede voet te zijn met de vagebonden en andere kerels die daar rond lopen. Het kan best zijn dat de schurk die jou wilde vermoorden in het bewoonde deel *van de tempel zat en je vanachter d scheidingsmuur bespiedde. Kom, ga me» naar mijn studeerkamer.!" 761. Nu ging Bram zich afvragen of het de bedoeling was de hele dag door de grotten te vliegen toen de Vliegman een kreet van vreugde slaakte en zijn vrienden begroette die hem met even veel opwinding welkom heetten. Dit alles had voor Bram onprettige ge volgen. De Vliegman had hem. immers met de mond meegedragen, zoals een poes haar jongen draagt. Nu de man zijn mond opende viel Bram zonder meer met een plof op de grond. De rotsbodem gaf niet mee en Bram zei hard en dui delijk: „Au!" Veel medelijden wekte hij er niet mee op. Wèl schoten al die mannetjes snel toe maar het werd Bram spoedig duide lijk, dat zij het niet deden om hem te hel pen. Inplaats daarvan, keken zij begerig naar de stof van zijn kleding. En Bram die hen net zo nauwkeurig opnam als zij hém, kreeg eensklaps een idee. Het viel hem op, dat de vliegkostuums van deze mannen kapot en versleten wa ren en soms nog slechts bestonden uit wat staakjes zonder lappen. Kon het zijn dat zijn kleding moest dienen om er nieu we vliegkostuums van te maken

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9