Duidelijk beleid geëist Werkgevers vragen informateur om investeringsfaciliteiten VINDINGRIJKE MOEDER Eerste gezamenlijk program van de drie vakcentrales - Fractieleiders zullen wellicht met verlanglijstje komen HET WEER Bouwvakkers eisen winstdeling Turk vermoord in Arnhem Soekarno bereid bevoegdheden] aan Soeharto over te dragen morris H. de Boer wil wethouderschap neerleggen Chinese provincies Prof. Zijlstra krijgt vandaag antwoord Visserijoorlog voor kust Zuid-Amerika Contract Hoog ovens met Japans concern Uitkering ineens voor slachtoffers van het verzet Massa ontslag bij General Motors KNIPSEL-PRIJSVRAAG VELSEN N.V. Bankstellen 52 e JAARGANG NUMMER 96 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 196 Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, i 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Het woord is aan Meer vakantie Ruimte IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Rapacki 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 17 Kunst9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 9, 11, 15 FeuilletonU BeeldverhalenH Ferdinand^2 Scheepsberichten 19 Beurs Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Zacht weer Publikatie van rapport commissie-Enschede roiwwooowi^^ Nog geen CAO-akkoord Voor KIP-CARAVANS: VAN DAM's (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. President Soe karno heeft in principe besloten al zijn uitvoerende bevoegdheden over te dragen aan generaal Soeharto. De ondertekening van de overdrachts akte zal eerstdaags plaatsvinden na een bijeenkomst van alle territoriale commandanten. Onder deze regeling zou president Soekarno aanblijven als constitutioneel president zonder uit voerende bevoegdheden tot de verkie zingen van 1968. VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar SU EDE - NAPPAJASJES IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Anatole France De boeken die iedereen bewondert zijn die welke niemand leest. De lieer H. de Boer is voornemens zijn functie als wethouder van Velsen ter be schikking te stellen. Het tijdstip waarop hij dat zal doen is (nog) niet bekend. Als de samenvoeging van de drie IJmond- gemeenten nog binnen de zittingsperiode van de huidige gemeenteraad haar be slag krijgt, zal de heer De Boer zo heeft hij vast besloten zich niet be schikbaar stellen voor een functie in het dan te vormen bestuurscollege. In het andere geval trekt de heer De Boer zich terug na het verstrijken van de nu res terende zittingsperiode van de raad of zoveel eerder als blijkt, dat er zich kwes ties voordoen, waarmee hij zich niet over eenkomstig zijn geweten kan verenigen „pppp - voorstellen inzake een spaarloon worden van de hand gewezen. Het huurbeleid dient gericht te zijn op voortzetting van de libe ralisatie en op herstel van het evenwicht op de lonenmarkt De uitgestelde huurver hoging dient per 1 juli te worden doorge voerd. Nog geen 24 uur na het aanbieden van het gemeenschappelijk program van actie van de drie vakcentrales heeft de Raad van Nederlandse Werk geversverbonden (samenwerkings orgaan van de vier werkgeversorgani saties) in een nota aan informateur Zijlstra zijn wensen en opvattingen ten aanzien van het sociaal-econo misch beleid kenbaar gemaakt. Aan dacht wordt onder meer gevraagd voor: v Het stimuleren van de teruglopende. a£trek°voor gebouwen) en door een ver in verzet tegen Mao j laging van het tarief van de vennoot- schapsbelasting. De vakcentrales hebben gisteren in hun verlanglijstje aan informateur Zijlstra het volgende gezet: Een fundamentele herziening van de structuur van de onderneming; Uitbreiding van de vakantie tot minstens drie weken plus vijf snipperdagen; Arbeidstijdverkorting op korte termijn tot 42' /s uur per week. De vakcentrales zien hun verlangens graag opgenomen in het nieuwe regerings programma. (Vervolg op pagina 11) I Terughoudendheid op het gebied van de loonontwikkeling in verband met de sterk gestegen kostenstijgingen van de laatste jaren. Geen verkorting van de arbeidstijd dit jaar. De situatie van het moment laat dit 1 niet toe. De werkgevers wensen een duidelijk be leidsprogramma op middel-lange termijn met betrekking tot alle bestedingen, waar over in de collectieve sfeer beslissingen worden genomen. Verder wensen de werk gevers een optreden van de overheid op de kapitaalmarkt, waarbij het bedrijfsleven voldoende ruimte wordt gelaten voor fi nanciering van de economische groei. tor. aanzien van de begrotingspolitiek wordt onder meer gezegd, dat de stijging van de overheidsuitgaven begrensd dient te wor den door de structurele stijging van het nationale inkomen. Voor zover bepaalde uitgaven sterker moeten stijgen dan de groei van het nationale inkomen toelaat, moet daarvoor ruimte worden gevonden door bezuiniging elders op het budget of door beperking van de particuliere con sumptie. De door de vakbeweging ontwikkelde plannen ten aanzien van vermogensaan- wasdeling worden afgewezen. Ook de HONGKONG (Reuter). Het in Hong kong verschijnende blad „The Star meldt dat de drie Chinese provincies Hoe- peh, Szatsjoean en Honan besloten heb ben een defensief verdrag te sluiten, ge richt tegen de aanhangers van Mao. Het blad ziet hierin een teken dat de militaire potentaatjes in China weer op het toneel zijn verschenen. Ook gene raal Wang En-Mao verzet zich tegen Pe king en de Maoïsten. Wang En-Mao is be velhebber in de provincie Sinkiang, die aan de Sovjet-Unie grenst. Vandaag de jaarlijkse op de advertentiepagina's 14 tot en met 24 De heer De Boer die thans de porte feuilles van onderwijs, sport- en jeugdza ken en volksgezondheid in het Velsense college van B. en W. beheert heeft zijn besluit in een kleine kring bekendge maakt. Het is overigens al lang geen ge heim meer, dat de heer De Boer met name nogal teleurgesteld is over de gang van zaken zoals die zich bij de voorbe reidingen voor de vestiging van petro chemische industrieën langs het Noord- zeekanaal hebben voorgedaan. (Meer nieuws hierover zie pagina 5.) Topsy8 Sport 13 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. RIO DE JANEIRO (Tanjoeg). - In de Stille Oceaan, voor de kust van Zuid- Amerika, is onlangs een soort „visserij- oorlog" gevoerd tussen de Verenigde Sta ten en Colombia, Ecuador, Peru en Chili. De vier laatstgenoemde landen hebben hun territoriale wateren uitgebreid tot tweehonderd zeemijlen. De Amerikaanse vissers trekken zich daarvan echter mets aan en blijven vissen binnen de twee- honderd-mijlgrens. In de afgelopen maanden is in dit ge bied een groot aantal Amerikaanse traw lers in beslag genomen en in enkele ge vallen kwamen zelfs oorlogsschepen tussenbeide. De regeringen van de vier genoemde Zuidamerikaanse landen heb ben bij Washington geprotesteerd tegen het optreden van de Amerikaanse vissers vloot. Washington gaf echter niet toe. De be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de vier landen zijn sedertdien slechter geworden. Het omstreden zeegebied wordt beschouwd als een van de rijkste vis gronden van de wereld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vandaag antwoor den de vijf grote fracties in de Twee de Kamer op het memorandum van informateur Zijlstra. De vragen, waarop prof. Zijlstra een antwoord verwacht, hebben betrekking op de hervorming van de ondernemings structuur en de kwestie van de mede zeggenschap, de grondpolitiek. de olie- en gaspolitiek, en de staatsdeel neming in particuliere bedrijven. Prof. Zijlstra heeft deze vragen ge steld, omdat hij van oordeel is dat deze onderwerpen de komende vier jaar actueel zullen blijven, hoe ook het nieuwe kabinet zal worden samengesteld. De fractieleiders hebben echter de vrij heid, nieuwe punten in hun antwoord te In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Verdam, geantwoord, dat hij bereid is het interimrapport van de commissie- En schede over de openbare orde te Am sterdam openbaar te maken, al maakt hij voorbehoud wat betreft de bijlagen. Sommige verklaringen zijn namelijk afge legd onder het voorbehoud van vertrou welijkheid. Met de voorbereiding van pu blikatie is veel tijd gemoeid, omdat het rapport met bijlagen een buitengewoon omvangrijk stuk is, aldus de minister. betrekken. Maar op die manier kan de informateur een hele waslijst binnenkrij- gen, die het werken er niet eenvoudiger op zal maken, tenzij de informateur zelf snel een keuze maakt. Het memorandum van prof. Zijlstra omvat een beschrijving van het sociaal- economische beleid dat hij voor de ko mende periode nodig acht: een doortrek king van de lijnen van het thans gevoer de beleid, namelijk verruiming van de ka pitaalmarkt, loonstijging gelijk aan de produktiviteitsstijging, stijging van de staatsuitgaven niet groter dan de groei van het nationale inkomen. Op korte ter mijn zal het werkgelegenheidsbeleid cen traal moeten staan. In het memorandum wordt een pleidooi gehouden voor een voortschrijdend sociaal-economisch vierja renplan. Ook wil prof. Zijlstra, zoals be kend is, een staatscommissie instellen die zal moeten bekijken wat er aan het kies stelsel veranderd dient te worden. Hoogovens heeft een tienjarig contract voor uitwisseling van technische kennis gesloten met de Japanse ijzer en staal onderneming Fuji op het gebied van verchroomd blik. Hoogovens is hiertoe overgegaan om de ontwikkeling van de vraag naar dit produkt te kunnen volgen en het eventueel zelf te kunnen gaan maken. Verchroomd blik is een vervan ging voor vertind blik. Hoogovens is de vierde onderneming waarmee Fuji zo'n contract heeft ge sloten. Vindingrijk is ze, deze moeder uit Zuid-Vietnam: ze kan haar zaken behartigen en tevens voortdurend haar zoontje in het oog houden. De regering wil hen die een pensioen ontvangen krachtens de Wet Buitenge woon Pensioen 1940-1945 (verzetsslachtof fers) en de Wet Buitengewoon Pensioen Zeelieden-oorlogsslachtoffers een uitke ring ineens toekennen. Een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend, beoogt deze pensioenen over perioden van het jaar 1966, vermeerderd met de toesla gen en verhogingen, die over deze perio den gelden, te verhogen met twee percent. De kosten van de maatregel worden geraamd op min. 1.28 miljoen. DETROIT (AP) - General Motors heeft i dinsdagavond een begin gemaakt met het ontslaan van 80.000 assemblagearbeiders. Daarmede komt de produktie der automo bielfabrieken vrijwel stil te liggen. Het ontslag is een gevolg van een staking te Mansfield in Ohio. Het totale aantal ontslagen is aan de voorzichtige kant. Het wordt mogelijk ge acht, dat het aantal ontslagen arbeiders tegen het einde van de week tot 100.000 zal zijn gestegen, zelfs als de staking reeds geregeld zou kunnen worden. Een woordvoerder voor de maatschap pij heeft bekendgemaakt, dat door het ontslag 22 van de 23 assemblagefabrieken van het concern zullen worden getroffen. i| 14 tot en met zt q Werkgevers en werknemersorganisa ties in de bouwnijverheid hebben nog geen overeenstemming bereikt over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst die eind februari afloopt en waarbij rond 300.000 werknemers zijn betrokken. De voor naamste knelpunten zijn de lonen en ziek- tegeldregeling. Ten aanzien van het door de werknemers voorgestelde investerings- loon voelen de werkgevers niet voor een collectieve regeling. De werknemersbonden hebben aange kondigd, dat als de werkgevers blijven weigeren, zij op basis van de wettelijke mogelijkheden zullen overgaan tot het af dwingen van ondernemingsgewijze winst- delings- en andere regelingen. De voor bereidende maatregelen daartoe hebben de drie bonden in de bouwnijverheid reeds genomen. Vier onderhandelingsvergaderingen hebben werkgevers en werknemers sinds 3 februari gehouden. Vrijdag wordt op nieuw een poging gedaan om tot overeen stemming te komen. De werkgevers hebben zich onder meer verzet tegen het voorstel van de werk gevers om alle lonen met een gelijk aan tal centen te verhogen. Het aanbod van de werkgevers bleef 1 tot 3 cent beneden de werknemersvoorstellen. Zeer ont stemd zijn de werknemers ook over het feit dat de tekst van de aanwijzing van het college van Rijksbemiddelaars betref fende arbeidstijdverkorting zodanig is, dat heet bouwbedrijf met een verkorting van de arbeidstijd tot 431'. uur zal moeten wachten tot 1 maart 1968. De werkgevers hebben de bonden een plan voorgelegd om tussen 1968 en 1970 geleidelijk aan naar een situatie te groei en waarin werknemers in de drie winter maanden 40 uur per week en gedurende de rest van het jaar 45 uur per week werken. De bonden hebben dit voorstel verworpen en houden vast aan een ver korting van de arbeidstijd met een kwar tier per dag over het gehele jaar met ingang van 1 maart 1968. (Van onze correspondent) ARNHEM. De 26-jarige in Arnhem wonende Turkse gastarbeider H. A. w I vannacht om tien voor een in de Spijker- straat in Arnhem vermoord door een tot nog toe onbekende man. Drie kogels uit een pistool troffen hem in de rug. Het voorspel van de moord speelde zich af ir, pand 233 aan de Spijkerstraat, een pension waarin vele Turken gehuisvest zijn. Omstreeks half een drong een man dé woning binnen en zocht ruzie niet de daar aanwezige 26-jarige Turk. Na een kwartier kwamen zij al vechtend en schreeuwend de woning uit, de turk voorop. Deze rende in de richting van de Schoolstraat, waar hij precies op de hoek dodelijk getroffen in elkaar zeeg. Het vermoeden bestaat, dat de moorde naar, die het onmiddellijk na de schoten op een lopen zette, de echtgenoot is van de bewoonster van pand 233. Hij woont momenteel in Amsterdam. Vermoedelijk was hij uit op wraak, want zijn vrouw woonde sedert twee weken samen met het slachtoffer. ADVERTENTIES AUTO- en CARAVANBEDRIJF RIJKSWEG 323 - SANTPOORT TELEFOON "2560-7008 De ondertekening, die maandag al ver wacht werd zou zijn opgehouden door ju ridische moeilijkheden waarover in Dja karta wordt beraadslaagd. In politieke kringen in Djakarta wordt deze oplossing, waarbij president Soekarno niet op dra matische wijze uit zijn ambt wordt gezet, als de beste regeling geacht die onder de huidige omstandigheden te bereiken is. Het zou de mogelijkheden van onlusten tussen voor- en tegenstanders van de pre sident verkleinen, en tegelijkertijd zou het voorzien in de voor Indonesië moei lijk te volbrengen omschakeling van een persoonlijk naar een partij-leiderschap. Want de algemene verwachting in Dja karta is nu dat het nieuwe bewind gelei delijk wil aansturen op een herstel van de parlementaire democratie, die door president Soekarno in 1960 werd vervan gen door het begrip „geleide democratie". Inmiddels is in de Indonesische hoofd stad de vraag gerezen wat er zal moeten gebeuren, nadat president Soekarno voor goed het veld Heeft geruimd. Deze kwes tie is netelig, omdat de tegenstellingen tussen de politieke partijen, civiele en militaire ambtenaren het afgelopen half jaar zijn toegenomen. Met name zou de minister van Buitenlandse Zaken. Malik, ongerust zijn over de toenemende invloed van het leger in civiele bestuurszaken. Gewoonlijk welingelichte bronnen me nen dat, wanneer het leger onder leiding van generaal Soeharto erin slaagt zijn vooralsnog ongeorganiseerde politieke po sitie te consolideren, het ontslag van Adam Malik als minister voor de hand ligt. TELEFOON 2046 (0 2550). IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) BartelJori«(trMt - Haarlem - Tel. 15552 leidteitraat (bi) Koning.plein) Telefoon (029) 22HM Amsterdam Met overgestoffeerde armleggers in draion of wollen stoffen. In strak ke of meer gebogen vormen. Met vaste zit ting of losse keerbare kussens, vanaf 1065.- Gezellige, knusse ban) stellen, waar u eer me in legt. Kom eens kijken bij eubelen ladart I84» BOOT 1204T Gierstraat 's Maandags gesloten

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1