Voor de draf- en rensport was 1966 een zeer goed jaar 200 voor kaartje Ajax Tweelingbroer viel in Okker doet het uitstekend Sportofficier Defensie doet minister van een proces aan Overgangsklasser VCIJ goed op dreef in afdeling Haarlem HONKBALLER IN TRAINING Nederlandse judoploeg leed grote nederlaag tegen Russen Verkerk op vreemde ijzers Carlos Pluto verdiende 32.600,- Militair team versloeg DWS Kans op revanche Lubbers Zege in Milaan voor Post/Motta Topatleten bij elkaar in het Zweedse leger Ajax gast op Tsjechische dag DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 17 Engels voetbal Damtoernooi Hoogezand met drie Nederlanders TV-maatschappij in VS betaalt 7V2 miljoen voor Winterspelen Turkije versloeg Ierse voetbalteam Damesploeg die Raeckse naar veiliger plaats Birmingham City met Everton ronde verder voor de FA Cup Heren; HSVC-HVS 2 1-3, FES-HVfe 3 2- 2, Triumph-Energie 3-0, Alliance 6-HVS 5 2-2, OVRA 3-PSVH 0-3, Gios-OVRA 2-2, Velox-die Raeckse 3 0-3, Alliance-Ever Up 3-2, Alliance 4-PSVH 2 1-3, FES 2- HVS 4 1-3, VCIJ-VHH 3-0, FES 3-Gios 3 0-3. De groei van de Nederlandse draf en rensport blijkt niet alleen uit de stijging van de omzet aan de paardesporttotali- sator tot ruim 37 miljoen gulden, maar ook uit de in 1966 in de draverijen en ren nen uitgeloofde bedragen aan prijzen en fokpremies, die de recordhoogte bereikten van 3.824.618,- hetgeen ten opzichte van 1965 een vermeerdering betekent van 469.320,-. Het voor de draverijen beschikbare be drag steeg met 406.837,- tot een totaal van ƒ3.353.665,- en dat voor de rennen met 62.483,- tot een totaal van 470.953,- Op de 52 meetings van de renbaan Duin- digt werd met de rennen inbegrepen 1 231.141,- verreden, in Hilversum 1.159.800,- op 72 meetings, op Mereveld 257.550,-, Groningen 229.810,- en Alk maar 141.100,-. Voor de tweede achtereenvolgende maal behaalde de Limburgse stal Marion het beste resultaat met 46 overwinningen en een gewonnen bedrag van 115.251,-, ge: volgd door de stal Hollandia met 37 zege pralen en een winst van 58.816,- en Jan Wagenaar sr. met een totaal van 53.629. Voor de beroepstrainer en rijder Jan Wagenaar jr. werd het afgelopen jaar opnieuw een groot succes. Voor de tweede maal werd hij de leidende trainer. De door hem getrainde paarden wonnen 168 maal en vergaarden daarmee 281.854,— Voor de vierde keer in successie eindigde hij ook op de eerste plaats bij de rijders met het recordaantal van 145 overwinnin gen uit 531 starts. Zelf reed ëhij hiermee een bedrag van 245.454,- bijeen. Martin Vergay bezet de tweede plaats met 83 overwinningen en een gewonnen bedrag van 168.844,- gevolgd door M. Bouwhuis met 64 103.675,-), Jan van Dooyeweerd met 49 (ƒ90.000,-) en de Alkmaarder Tom Kooyman met 42 en 87.750. Bij de trainers haad ook Willem H. Geer- sen een goed jaar. Zijn pupillen wonnen 137 maal en liepen 259.904.- bijeen. Der de op de trainerslijst werd J. van Dooye weerd met 72 eerste plaatsen en een ge wonnen bedrag van 123.475,-. Duindigt- trainer A. Harmsen, die 79 winnaars zijn boxen binnenbracht en daarmee 116.143 won, klom op naar de vierde plaats. De meest succesvolle draver in ons land werd de zoon van de vermaarde Olga Pluto de nu zesjarige Carlos Pluto die ƒ32.600,- op zijn reeds respectabele winsom bijschreef, gevolgd door de win naar var. de Grote Prijs der Lage Lan den Star Rodney (ƒ30.000,-) Zus Hanover (ƒ26.700,-), de derby-winnaar Elisabeth Hollandia (ƒ26.561,-) en C. Alkestis van E. met 23.700,-. Niet alleen op financieel gebied werd grote vooruitgang geboekt, maar ook op het sportieve vlak. Op de Europese elite- lijst voor paarden, die een gemiddelde kilometertijd liepen van 1 min. 20 sec. of beter, konden zeven Nederlandse dravers worden toegevoegd, waardoor het aantal Nederlandse viervoeters op deze lijst tot 44 steeg. In totaal werden 1635 draverijen ge houden, waarin 1047 harddravers voor 16551 starts zorgden. (Van onze sportredactie) Er is een grote jacht op toegangskaar ten voor de Europa Cupwedstrijd Ajax Dukla in het Olympisch Stadion. Er wor den al bedragen gevraagd en betaald van 200 per kaartje. Bij Ajax neemt men wel aan, dat het stadion uiverkocht zal zijn. Men heeft nog w^it kaarten uitstaan, die nog betaald moeten worden, maar dat dit gebeurt neemt men als zeker aan. Zondag of maandag zal de beslissing ge nomen worden of de wedstrijd op tv komt. Men mag aannemen, dat dat het geval zal zijn. Gisteren zijn in Engeland enkele beslis singswedstrijden gespeeld voor de vierde ronde van de FA-cup. De uitslagen luiden. Arsenal—Bolton Wanderers 3-0, Chelsea- Brighton 4-0, Manchester City-Cardiff City 3-1. Een onwaarschijnlijk snel „herstel" van de lokale crack Charlie Wetzel heeft Union Sportive, uitkomend in de Franse Lorraine Liga met kunnen redden Kort voor de rust van de derby tegen Bataville, in Metz gespeeid, liep Charlie een bloedende knieblessure op, waardoor hij het speelveld moest verlaten Tot veler verbazing keerde Union Sportive na de hervatting vol tallig terug. Charlie scheen zijn verwonding niet meer te voelen en scoorde op knappe wijze de gelijkmaker. De vreugde in het kamp van Union was van korte duur De aanvoerder van Bataville herinnerde zich namelijk dat Charlie een tweelingbroer had en het kostte weinig moeite om vast te stellen dat niet Charlie Wetzel zijn club vap de nederlaag had gered, doch diens broer Claude Terwijl Charlie naar het ziekenhuis werd vervoerd om behandeld te worden verving Claude hem in het veld. Het kostte Claude een schorsing van drie maanden en Union Sportive werd tot verliezer verklaard. Charlie, die niets van het „complot" bleek af te weten, werd vrijgesproken. Tom Okker heeft gisteren niet zijn partners in de dubbelspelen van het toer nooi om de internationale overdekte ten niskampioenschappen van Frankrijk in Parijs goede successen geboekt. Met Pier re Daemon plaatste de Nederlandse kam pioen zich voor de finale van het heren dubbelspel. De Nederlandse-Franse com binatie zegevierde met 6-3. 3-6, 6-3, 6-4 over het Deense duo Carl Edward Hede- lung-Jurgcn Ulrich. In het gemengd dub belspel bereikten Tom Okker en de Fran- <;aise Janine Lieffrig de halve eindstrijd door een 6-0, 6-1 zege op de Brits-Ame rikaanse combinatie Allen Höhn. In de kwartfinales van het heren dubbel spel werden Nick Fleury en zijn Finse partner Suominen met 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 1-6 uitgeschakeld door MacDonald en Robert Wilson (N.-Zeel.-G.B.). De Franse jeugdkampioene Odile de Roubin zorgde woensdag voor een sensa tie door in een tweeënhalf uur durend duel haar' als eerste geplaatste landge note Janine Lieffrig met 5-7, 8-6, 7-5 in de kwarteindstrijden van het enkelspel te verslaan. Het vierde internationale damtoernooi in Hoogezand zal in 1967 van 9 tot en met 20 mei worden gehouden De deel nemerslijst ziet er als volgt uit: Piet Roozenburg, Ton Sybrands en Harm Wiersma (alleen Nederland), Mostovoy (Frankrijk), Kazemier (Zwitserland), Baba Sy (Senegal), Nimbi (Kongo). Des- lauriers (Canada), Germain (Haïti) en Leclair (Ver. Staten). De namen van de twee Russische deelnemers zijn nog niet bekend. De American Broadcasting Company heeft voor 2 miljoen dollar (rond 7,5 mil joen gulden) de televisierechten voor Amerika verworven van de Olympische winterspelen 1968 in Grenoble. ABC zal in de loop van het jaar meer dan honderd technici en cameralieden naar Frankrijk sturen om de uitzendingen voor te bereiden. Kees Verkerk heejt zich gisteren alleen maar als showman en niet als wedstrijdrijder behoeven te presen teren in Oslo. De „revanches" van de wereldkampioenschappen gingen niet door in verband met de slechte toestand van het ijs. De wedstrijden zijn verschoven. Men beperkte zich nu alleen tot de huldiging, het af steken van een groot vuurwerk en wat showritten, zoals deze tussen Kees Verkerk en Lars Grini. de Noorse wereldrecordhouder schans springen. De bijna 4000 toeschouwers die woens dagmiddag voornamelijk naar Amster dam west waren getogen om Jan Mulder als aanvalsleider van het Nederlands mi litair elftal te zien optreden, hebben een vergeefse tocht gemaakt. Want de Ander- lecht-ster bleef door een dijbeenblessure aan de kant. Toch zag men een vrij aar dige wedstrijd, waarin de militairen, die zich voorbereiden op de tweede ronde van het internationaal militair kampioenschap, met 2-1 van DWS wonnen. De rust was ingegaan met een 1-0 voorsprong (door Huub Lenz) van de Amsterdammers, die daarnaast nog vele kansen* verknoeiden. De militairen echter bepaalden zich tot de laatste slag. Want in de laatste tien minuten bracht eerst Ab Graaumans de stand op 1-1 waar na Willy van der Kuylen met een formi dabel schot voor de volle winst zorgde. Bij de militairen moest halfspeler Rijn ders van NAC in de eerste helft vervan gen worden toen hij bij een botsing zijn neusbeen brak. Voorts werd Achterberg (DOS) in de tweede helft vervangen door de Haarlem-speler Peys. Het militaire elftal zag er als volgt uit: Van Straaten (FC Den Bosch), Achter berg (DOS), Peijs (Haarlem), Hulshoff (Ajax), Aty Graaumans (NAC) en Van Egmond (Telstar), Rijnders (NAC), Pan sier (Xerxes) en Jansen (Feijenoord), Koens (St. Truiden), Kleinjan (DFC), Van der Kuylen (PSV) en Ab Graaumans (NAC). Turkije heeft woensdag in Ankara de tweede wedstrijd tegen Ierland in het toernooi om het Europese voetbalkampi oenschap (groep 1) met 2-0 gewonnen. De eerste ontmoeting in Dublin had een 2-1 zege voor de Ieren opgeleverd. Turkije dat derde stond in groep 1 is dankzij de ze overwinning een plaatsje opgescho ven en staat nu met drie punten tweede achter Spanje. Rudi Lubbers, de Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht, komt maandag avond in het Rotterdamse Odeon voor een zware opgave te staan. De blonde Amster dammer ontmoet in internationale ama teurwedstrijden, waarvan een gedeelte via de televisie wordt uitgezonden, de in Bel gië wonende Italiaan Gigi Frediani. Voor Lubbers is dit de kans om zich te revancheren voor een van de weinige ne derlagen uit zijn carrière. Twee jaar ge leden verloor de Nederlandse kampioen nl. in Antwerpen van deze Italiaan. Met Gigi Fradiani komen ook zijn broers Bruno en Luigi mee, die tegen de Hage naars Boi* en Koolmees komen te staan Jan Huppen, de Nederlandse kampioen in het bantamgewicht, ontmoet de Italiaan Angelo d'Alio. Het programma wordt ge completeerd met enkele nationale partijen in de A-klasse. ,Ik heb hem uit de LO en de sport ge trapt" en „overste De Wijk kreeg teveel macht". Deze opmerkingen door superieu ren gemaakt tegenover derden, voerde raadsman mr. A. Schuerman woensdag aan voor de vierschaar van de centra le raad van beroep te Utrecht, in de sle pende zaak overste K. de Wijk contra de minister van Defensie. De heer De Wijk heeft reeds drie jaar op alle mogelijke manieren geprotesteerd tegen een overplaatsing, die hij beschouwt als een poging hem weg te promoveren uit een functie, die hij met hart en ziel behartigde. De heer De Wijk gaf in tien jaar tijds van 1953 tot 1963 de sport en lichamelijke opvoeding een steeds be langrijker plaats in het leger. Als ma joor zwaaide hij in die periode de scepter over de gehele sportbeweging in de ko ninklijke landmacht en zorgde daarbij voor de opleiding van sportleiders, de bouw van gymnastieklokalen, hindernisbanen, zwembaden en de aanleg van sportvelden. Aan de lichamelijke vaardigheid van de soldaat ontbrak het een en ander getui ge het feit, dat 60 percent van de recru- ten niet kon zwemmen en dat een zelfde Peter Post en zijn Italiaanse koppelge- noot Gianni Motta hebben de zesdaagse van Milaan gewonnen. De Duits-Belgische combinatie Klaus Bugdahl-Patrick Sercu werd tweede. Het is de 37e zesdaagse overwinning van Peter Post. De jeugdzes- daagse leverde een zege op voor de Italia nen Borghetti-Castello. De Neder,anders Van Midden-Kisner werden derde. De eindstand van de zesdaagde luidt: 1. Post-Motta (Ned-It.) 420 pnt, 2. Bug dahl-Sercu (W.Dld.-Belg) 400, 3. Faggin Renz (It. W. Did) 361, 4. Kemper-Olden- burg (W.Dld) 284, 5. Lykke-Eugen (Den) 181, Op één ronde: 6. Beghetto-Merckx (It.- Belg) 466. Zweden zal dit voorjaar speciale eenhe den voor „sportsoldaten" in het leven roe pen. De chef-staf van het leger heeft op dracht gegeven tot de vorming van ver kenningspelotons die uitsluitend bestaan uit actieve top-sportlieden. Deze eenheden worden op vrijwillige basis gevormd. Hoewel sportwoordvoerders zeer en thousiast zijn, zijn er ook sceptische reac ties. Sommigen vinden dat het hier gaat om bevoordeling van een bepaalde cate gorie en dat het een vorm van „ver momd professionalisme" is. De sportfederatie is uitgenodigd te ko men met een lijst van namen voor de speciale eenheden die in totaal ongeveer honderd man zullen omvatten. De atleten zullen voor wedstrijden vrij krijgen en tevens enige tijd in trainings kampen mogen doorbrengen. De gekozen „sport-soldaten" zullen geen geldelijke voordelen genieten. percentage faalde bij de meest eenvou dige proeven. Majoor De Wijk nam in de ze periode verdragende maatregelen .om dit te verbeteren. Dat hij hierin slaagde, bewijst volgens hem de huidige stand van zaken. Verder was majoor De Wijk actief op internatio naal gebied. Hij was lid van de interna tionale militaire sportorganisatie (CISM) en gaf de stoot tot de oprichting van de Cosimis, een organisatie die een nauwe samenwerking beoogde tussen leger en burgerij; iets waarvan bijv. nu nog het Nederlands militair elftal profiteert, ge zien de training onder het toeziend oog van bondscoach Georg Kessler. De wijze van werken van majoor De Wijk riep weerstanden op, onder andere bij de inspecteur opleiding, de toenma lige generaal Vermeulen. Toen in 1964 ko lonel G. Olie de directe chef werd van majoor van Wijk, culmineerde dat in een sfeer die onhoudbaar werd. Op aandrin gen van generaal Vermeulen zond kolonel Olie, die toen slechts vier en een halve maand in functie was, een beoordeling naar de minister waaruit bleek dat de inmiddels door zijn verdiensten tijdelijk bevorderde overste De Wijk volkomen ongeschikt was voor zijn taak. Twee we ken na zijn promotie werd deze overge plaatst naar de staf territoriaal bevelheb ber oost, een onderdeel van de door hem zelf gecreëerde organisatie. Majoor de Wijk tekende protest aan en woensdag diende de zaak in Utrecht. Nota's over de aankoop van startpistolen en zijn hou ding tegenover meerderen werden door de De spelers van Ajax zijn gistermiddag in gezelschap van hun vrouwen en hun bestuur te gast geweest in het havenres taurant te Amsterdam, waar in het kader van het internationaal toeristisch jaar een Tsjechische dag werd gehouden. De bij eenkomst was bedoeld als een stukje men tal training voor het elftal dat op 1 maart in de hoofdstad de strijd zal aanbinden met het Tsjechische Dukla Praag. De spe lers, die werden ontvangen door enkele Tsjechische autoriteiten, kregen een lunch aangeboden, en konden voorts een flesje Tsjechische wijn en een folkloristisch popje in ontvangst nemen. inmiddels gepensioneerde kolonel Olie, als voornaamste oorzaken van de over plaatsing naar voren gebracht. In zijn vurig pleidooi somde mr. A. Schuerman andere oorzaken op: rancune en naijver. De uitspraak volgt over drie weken. (Van onze volleybalmedewerker) De damesploeg van die Raeckse heeft zich met een knappe zege op het Rot terdamse ZVC verder gedistantieerd van de degradatieplaatsen in de volleybal hoofdklasse. Met Hennie van Gemeren en Tony Andrea als uitblinksters werden de gastvrouwen in de Energiehal verslagen in 72 minuten met de setstanden 15-12, 16-14, 8-15 en 15-5. De herenpleeg van VCIJ heeft gister avond in de Kennemer Sporthal tegen het hoofdstedelijke VHH nogmaals zijn glanzende vorm getoond. De Amsterdam mers, die de derde plaats op de rang lijst innemen, wonnen zelfs geen set en werden in 40 minuten naar een neder laag geleid met de setstanden 15-4, 15-10 en 15-11. Kundig kweten de spelverdelers Kluft en Hogenboom zich van hun taak, Hulsman, Beijer, Bron en Zwart profi teerden uitstekend van hun set ups en kwam de VHH-aanval in actie dan wa- De Nederlandse judo-ploeg heeft de eer ste van de drie wedstrijden tegen Rusland woensdag in Moskou met 2-7 verloren. Anton Geesink was ongenaakbaar. De Utrechtse reus maakte zijn entree in de met ruim duizend bezoekers gevulde zaal op klompen van een buitenissige maat, terwijl hij her en der journalisten te woord stond. Zijn warming up duurde slechts kort, maar ondanks dat had hij slechts 2 minuten 15 seconden nodig om zijn 118 kg wegende tegenstander Igor Andronnikov in de houdgreep te krijgen. Geesink's ploeggenoten hadden minder succes. Alleen middengewicht Martin Pog- lajen won op beslissing scheidsrechter. Joop Gouweleeuw bereikte een onbeslist, sink. De uitslagen waren: lichtgewicht: Suslin wint in 1 min 59 sec van Theo Klein, armklem, Martkoprishvili wint in 4 min 5 sec van Anton Linskens, armklem, lichtmiddengewicht: Stepanov wint van Theo Jonkman, vazari, Rudman wint in 26 sec van Jan van der Steen, verwur ging, middengewicht: Kotik verliest van Martin Poglajen, beslissing scheidsrech ter, Bondarenko wint van Jan Snijders in 1 min 41 sec, eerste armworp, lichtzwaar- gewicht: Kakhabrishvili onbeslist tegen Joop Gouweleeuw, Mishchenko wint van Gerard Gesink in 2 min 15 sec, armklem, zwaargewicht: Anzor Kibrotsashvili wint van Wim Ruska, wazari, Igor Andronikov verliest in 2 min 15 sec van Anton Gee- De honkballers in de Verenigde Staten gaan weer aan de voorjaars training in hun kampementen be ginnen. Zo gaan de Yankees oefenen in Fort Lauderdale. New York Yankee-achtervanger Elston Ho ward heeft thuis ook niet stil ge zeten. Hij heeft er o.a. met gewich ten getraind. Voor de Engelse FA cup zijn dinsdag twee wedstrijden gespeeld. Birmingham City won de replay voor de vierde ronde tegen Rotherham United met 2-1 en plaat ste zich in de vijfde ronde tegen Arsenal of Bolton Wanderers. Everton won ver der met 3-1 van Wolverhampton Wande rers en komt in de volgende ronde uit tegen Liverpool. ren de IJmuidenaren met een blok ter plaatse. Van het rommelige spel dat de VCIJ'ers nog in het begin van het sei zoen speelden is niets meer te bespeu ren en op het ogenblik beschikken zij over de best florerende overgangsklasse- ploeg in de afdeling Haarlem. De heren van die Raeckse werden door Molenwiek in Zaandam in 27 minuten van het veld geveegd. Als verzachtende om standigheden mogen gelden dat die Raeck se met drie invallers moest aantreden. Setstanden; 15-6, 15-9 en 15-2. Het heren-zestal van Alliance begon te gen Ever Up, hekkesluiter in de over gangsklasse oppermachtig en won de eer ste sets met 15-2 en 15-10. Hierna zak ten de Haarlemmers naar een erbarme lijk peil, dat Ever Up alle gelegenheid gaf het initiatief over te nemen. Onbe vangen sloegen de gasten er op los, het Haarlemse blok bleek onvoldoende, het aangeven was onzuiver en vormde geen basis voor een goede aanval. Tot ver in de beslissende set hebben de supporters van Alliance wat gelaten op het herstel staan wachten. Het kwam nadat Ever Up tot 8-5 was weggesprongen. Nadat Ever\Up met 15-9 en 17-15 de balans in evenwicht had gebracht won Alliance de vijfde set met 15-12. De kans om aan degradatie te ontkomen blijft bestaan. Voor de dames van Alliance dreigt nog steeds het degradatie-spook. Het Katwijk- se KVC, dat zeker over geen formatie be schikt om naar op te zien, won gemak kelijk van de Haarlemse dames. Alleen in de eerste set moesten de KVC-dames de winst afstaan. Er blijft bij Alliance een schrijnend gebrek aan aanvalskracht. Setstanden; 17-15, 4-15, 7-15 en 13-15. De dames-reserves van die Raeckse hebben tegen Armada 2 een beter re sultaat dan een 3-0 nederlaag in de eer ste set laten glippen. Op setpoint misten de reserves de stootkracht om de eerste set te winnen. Armada greep met suc ces naar de smash, won de eerste set met 17-15 en ging op de ingeslagen weg voort; 15-5 en 16-4. In de afdelingscompetitie vielen deze week wat verrassende resultaten te note ren. Bij de heren behaalde PWN ten kos te van rode lantaarndrager VCIJ 2 de eer ste overwinning, die Raeckse 2 moest de eer aan HBC laten en is in niveau be langrijk terug gevallen en Alliance 2 klop te het sterker te achten De Blinkert. FES kwam tegen HVS 3 niet verder dan een puntenverdeling en dit lot deel de ook OVRA tegen het niet te onder schatten GIOS. Bij de dames omzeilde die Raeckse 3 als leidster samen met HVS een lastige klip met 'n gedecideer de zege op Vesmia 2. Vesmia 1 kwam iets achter op die Raeckse 3 en HVS door een puntenverdeling die OVRA af dwong. In deze ontmoeting brak een Ves- mia-speelster een middenvoetsbeentje. HBC bleef onder haar stand door VCIJ een gelijkspel toe te staan. In de twee de klasse keert de spanning terug door de onverwachte nederlaag van die Raeck se 4 tegen PSVH. Bij de dames-junioren werd leidster Alliance, dat verloor van Vesmia, op de ranglijst gepasseerd door DSS. De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden luidden: Dames; die Raeckse 2-Armada 0-3. Al liance 3-Gios 2 2-2, Alliance-KVC 1-3, die Raeckse 4-PSVH 1-3, JBS-Gios 2-2, FES 3-WIK 3-0, Triumph-OVRA 2 3-1, die Raeckse 7-Triumph 2 1-3, Topscore-OSS 0-3, Veiox-HVS 0-3. Dames-junioren; WIK-DSS 1-5, Alliance 3-Alliance 2 3-0, JBS-HBC 3-0, Alliance 4- VCM 0-3, Vesmia-Alliance 3-1. VOETBAL. Het nationale voetbalelftal van Rusland heeft woensdagavond in Ro me de eerste wedstrijd van zijn Italiaanse tournee met 1-0 gewonnen van A S Roma. In de vijftiende minuut maakte de uit blinkende rechtsbuiten Voronin het enige doelpunt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17