Soekarno's machtsoverdracht gaat velen niet ver genoeg Afwezigheid van reacties bij Djakarta's bevolking HET WEER \l Garrisons sleutelfiguur David Ferrie nu ook dood Buitenmuur omgeblazen P.v.d.A. wijst informatie- Zij lstr a af morris Nieuwe raadsels na Kennedy-moord Boerenpartij vergat haar zendtijd De notaris en de telefoongids Brits vakverbond wil af van loon- en prijsbeheersing V.V.D.: „Te weinig politieke richting Hongarije erkent Bonn nog niet HOT D0GS 60 ct. Bouwes Palace - Zandvoort Wassen neus Mengeling Afnemende wind Uitspraak Harster-proces rechtstreeks via radio Het woord is aan V. V .D.-verlangens MAX KOELEMIJ LAMSVACHT JASJES Voor KIP-CARAVANS: VAN DAM's SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ZWIER SOMS KUNT U ZO N „VERSLETEN" GEVOEL HEBBEN. 52e JAARGANG NUMMER 97 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent Der week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Tegenspelers in de soms nogal on overzichtelijke politiek van Indone sië. Links president Soekarno en rechts generaal Soeharto, nu de sterke man van Indonesië, aan wie Soekarno zijn bevoegdheden heeft moeten overdragen. Op deze archief foto reikt Soekarno zijn politieke rivaal een onderscheiding uit. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. De overdracht van de uitvoerende macht door president Soekarno aan generael Soeharto wordt in brede kringen in Indonesic's hoofdstad Djakarta onvoldoende en onbevredigend geacht. Verwacht wordt dat het Volkscongres, dat begin maart bijeen komt, druk zal uitoefe nen op groeperingen rondom gene raal Soeharto om president Soekarno alsnog van zijn functie te ontheffen en hem aan het oordeel van een rechtbank te onderwerpen voor zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van september 1965. Vandaag zijn in Djakarta door verscheidene machts groeperingen vergaderingen belegd. Men zal zich beraden over de nu te volgen koers. Vanavond legt generaal Soeharto een verklaring af in verband met de nieuwe situatie. Het opmerkelijkste van de gisteravond om kwart over acht door de minister van Voorlichting, Diah, omgeroepen bevoegd heids-overdracht was de algemene afwe zigheid van reacties op het gebeuren. De bevolking scheen de implicaties ervan niet te hegrijpen. Men bleef er onverschillig onder. In Indonesische politieke kringen wordt de overdracht een „teleurstellend compromis" genoemd. Dat het zo gebeur de had men niet verwacht. IN DEZE invloedrijke kringen is nu het gevoel ontstaan dat generaal Soeharto minder onafhankelijk is van president Soekarno dan werd aangenomen. Deze po litici voeren als argument voor hun me ning aan dat het overdracht-document niét door de generaal maar door de pre sident werd ondertekend. Hierin zien zij een machtsbalans die voordeliger uitvalt voor president Soekarno dan voor gene raai Soeharto. Men wijst er ook op dat de overdracht van de uitvoerende macht in feite niet meer is dan een wassen neus, omdat ge neraal Soeharto op 11 maart verleden jaar al werd belast met hoedanigheden die op hetzelfde neerkwamen. Juister zou zijn geweest, zegt men in deze kringen, wanneer generaal Soeharto het document zelf had ondertekend, waarbij de verkla ring van de president er een deel van had kunnen uitmaken. De presidentiële verklaring was geda teerd 20 februari en bestond uit vier pun ten. In het eerste wordt gesproken van de overdracht „zonder het doel en de geest van de grondwet van 1945 daarmee te ver minderen." Verder wordt gezegd dat de bevoegdheden worden overgedragen om „het huidige politieke conflict onmiddel lijk te beëindigen om de veiligheid van het volk, en de staat, te waarborgen." In de overige punten wordt gesteld dat generaal Soeharto over de toepassing van de bevoegdheids-overdracht rapport moet uitbrengen bij de president „wanneer dat nodig wordt geacht." In de wijze waarop de verklaring is gesteld, wordt in Indonesië een merk waardige mengeling gezien van conces sies zowel aan president Soekarno als aan generaal Soeharto. Vooral vraagt men zich af wat de verwijzing naar de grond wet van 1945 betekent. Men is geneigd daarin de hand van de president te her kennen. Volgens betrouwbare bronnen zou pre sident Soekarno incognito voor de over dracht in een jeep door Djarkarta hebben gereden om zich te vergewissen van de reacties op de geruchten. Op enkele uit gestoken vlaggen na, was er onder de bevolking niets te merken van instem ming of afkeuring. Mede op grond van deze ervaringen is men vervolgens over gegaan tot bevoegdheids-overdracht. Wanneer het Volkscongres begin maart bijeen komt onder leiding van generaal Nasoetion, zal pas kunnen blijken in hoe verre de nu bereikte fase in de machts strijd een voorlopig rustpunt biedt. Een berekening toont aan dat er gemakkelijk een meerderheid zal worden gevonden voor verdere acties tegen president Soe karno. Tot deze meerderheid behoren, behalve generaal Nasoetion, een groot aantal le den van de Nahdatoel Oelama, de Moha- medaanse Partij, en vooral de groepering van de KAMI-studenten. die dit jaar ruim twintig parlementszetels kreeg toegewe-' zen. (Zie-ook pagina 3) Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,1, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3,7, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Langs sluizen en havens6 I In de Opregte Hollander7 KunsttII Radio en tv II Feuilleton13 Beeldverhalen13 Ferdinand 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Topsy13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Aanvankelijk nog harde tot storm achtige zuidwestelijke wind, mor gen afnemend. Minder bewolking en af en toe opklaringen. Minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De 44-jarige David Ferrie, volgens New Orleans' officier van Justitie Garrison, de cen trale figuur in het moordcomplot tegen president Kennedy, is gisteren dood gevonden in zijn huis. Volgens geruchten werd hij naakt onder een laken aangetroffen met pillen en een afscheidsbriefje naast zijn bed. Vol gens de politie is de doodsoorzaak een hersenbloeding. Garrison verklaarde gisteren dat hij van plan was geweest Ferrie volgende week te arresteren aangezien hij bang zou zijn geweest dat de man die hij „een van de be langrijkste getuigen in de geschiede nis" noemde zelfmoord zou plegen. De reden voor Garrisons belangstelling voor Ferrie zou zijn dat deze op 22 no vember 1963 in Dallas op het vliegveld zou zijn geweest met als taak de moor denaar van Kennedy, Lee Harvey Os wald, te helpen vluchten. Ferrie, die een vliegbedrijf had, werd hierover door Gar rison zowel als door de federale politie reeds op 25 november 1963 aan de tand gevoeld en nogmaals afgelopen novem ber. ZELF NOEMDE Ferrie zijn rol in de moord op Kennedy tijdens een interview van afgelopen zaterdag echter nog „een De Boerenpartij heeft tien minuten politieke zendtijd verloren laten gaan Deze partij was gisteravond aan de beurt, maar Koekoek en zijn geestverwanten bleken dat vergeten te hebben. „Uitdrukkelijk wordt erop gewezen dat de administratie geen aansprake lijkheid aanvaardt voor eventuele weg latingen en onjuistheden, noch voor de rechtmatigheid en inhoud van de opgenomen vermeldingen". Zo lezen we op pagina 12 van de nieuwe, deze maand verschenen telefoongids voor het district Groningen in het hoofd stuk „belangrijke mededelingen". Natuurlijk zijn op bijna vijfhonderd met namen en adressen en telefoon nummers dicht bedrukte bladzijden fouten nimmer geheel te vermijden. Dat heeft notaris E. A. J. Reijntjes te Haren met schrik ervaren toen' hij zag dat van zijn telefoonnummer 45649 het middelste cijfer verminkt bleek tot een vrijwel onherkenbaar boogje. Hij ontdekte dat nog vóór de gids in Haren was verspreid en kreeg op zijn verzoek toen door PTT alle driedui zend voor zijn woonplaats bestemde exemplaren thuis bezorgd. Met een man of vijf is toen op het notariskan toor op één middag van 2 tot 6 uur drieduizend maal bladzijde 270 opge slagen en drieduizend maal met een pen achter de naam Reijntjes het cijfer 6 in het telefoonnummer bijgeschreven LONDEN (AP) Het Britse vakver bond heeft de voorstellen van de Labour regering om de loon- en prijsbeheersing nog een jaar te handhaven, verworpen Het kabinet Wilson vindt daardoor op dit punt zowel werknemers als werkgevers tegen zich. Het TUC-bestuur nam dit besluit met algemene stemmen. De TUC zal loon eisen en een eigen progamma opstellen voor vrijwillige beperking voor een con ferentie van de 172 aangesloten bonden die volgende week gehouden wordt. De uitspraak in het Harster-proces te München zal morgen vrijdag 24 februari om omstreeks negen uur rechtstreeks in een gezamenlijk progamma via Hilver sum 2 worden uitgezonden. Aansluitend op deze uitspraak zal de heer B. Sijes officieel vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering, daarop een toelich ting geven. Verslaggever is Henk van Stipriaan. Dit is David William Ferrie, een sleutelfiguur in het nieuwe onder zoek, dat de officier van Justitie Garrison van New Orleans instelt vaar de moord op president Kenne dy. Woensdag werd. hij dood irl zijn woning aangetroffen. Waarschijnlijk heeft de 44-jarige Ferrie zelfmoord gepleegd. I PIIËilL, - V grote grap". Hij zei dat hij Oswald tij dens diens verblijf in New Orleans in de zomer van 1963 niet eens gekend had, al is gebleken dat beiden dienden in de civiele luchtverdediging. De merkwaardige wending van Ferries dood werd gisteren nog aangevuld met het bericht dat een broer van een zekere Thomas Killam had geëist dat het stoffe lijke overschot van zijn broer zou worden opgegraven voor nader onderzoek. Tho mas Killam kwam in 1964 in Florida om het leven na een val döor een winkelruit. De autoriteiten verschilden van mening over de doodsoorzaak. Killams vrouw was nachtclubdanseres in de club van Jack Ruby, degene die Oswald in de gevange nis van Dallas voor de televisiecamera's doodschoot. Thomas Killam beweerde dat hij na de moord op Kennedy bedreigd werd. Daarom verhuisde hij naar Flori da. Ferrie's plotselinge dood is de jongste in een reeks sterfgevallen van mensen, die hetzij als getuigen, hetzij op andere wijze, betrokken waren bij de moord op president Kennedy in Dallas. De vermoe delijke moordenaar Oswald, werd twee dagen na zijn daad, op 24 november 1963. doodgeschoten door Ruby. Ruby overleed onlangs aan kanker in een ziekenhuis voordat een nieuw proces tegen hem kon worden begonnen. (Vervolg op pagina 9) Vanmorgen is een blinde buiten muur i)an de Seven Up Bottling Co aan de Anthony Fokkerweg in Am sterdam ingestort. De muur die een kleine zeventig meter lang en veer tien meter hoog is, viel in stukken en brokken op de parkeerplaats naast de fabriek, waar vele auto's onder het puin werden bedolven. Oscar Wilde: Niets maakt iemand zo ijdel als te horen dat hij een zondaar is. tt DEN HAAG. Informateur Zi.il- stra heeft vandaag de antwoorden van de fractieleiders ontvangen op zijn memorandum, waarin hij de pun ten aangaf die zijns inziens in elk ge val in een regeringsprogramma ge regeld zouden moeten worden. Drs. Den Uyl, fractieleider van de P.v.d.A., zegt in zijn antwoordbrief onover komelijke bezwaren te hebben tegen de methode, „waarbij de vaststelling van een regeringsprogramma een optel- en aftreksom wordt van de programma's van de vijf grote par tyen en de door V.V.D. en P.v.d.A. ingebrachte punten tegen elkaar wor den uitgespeeld". Drs. Den Uyl noemt het onwaarach tig', in te gaan op besprekingen over een regeringsprogramma, zolang de V.V.D. daarbij betrokken is. De beantwoording van de andere beleidspunten in het me morandum wordt daarom in het antwoord van de PvdA-fraetievoorzitter achterwege gelaten. De PvdA is wel bereid tot over leg over een regeringsprogramma „met een (in)formateur, die gekozen heeft voor een regeringscombinatie met de PvdA." Over de hoofdpunten van het program ma moeten, aldus drs. Den Uyl, duide lijke en bindende afspraken worden ge maakt. De PvdA-fractie vraagt voorrang voor: De bouw van een voldoende aantal woningwetwoningen, De verhoging van de overheidsuitga ven voor ontwikkelingshulp, Een mogelijke beperking van de over heidsuitgaven door aanpassing van de defensielasten, Uitgaven ter behartiging van de werk gelegenheid in het noorden, in Zuid- Limburg, Twente en Midden-Brabant. Over de loonpolitiek zegt drs. Den Uyl, dat deze deel dient te zijn van een in- komstenpolitiek, die gericht is op verklei ning van verschillen in inkomens en ver mogen. De staatscommissie ter herziening van het kiesstelsel zal volgens drs. Den Uyl ook dienen na te gaan, hoa de invloed van de kiezer op de kabinets vorming kan worden vergroot en hoe de controleerbaarheid van het landsbestuur kan worden bevorderd. Uit het antwoord van V.V.D.-fractieleider mr. Toxopeus blijkt, dat hij teleurgesteld is, dat in het memorandum van prof. Zijlstra te weinig politiekei richting wordt aangegeven. Hij meent dat' diens methode de moeilijkheden naar de komende kabi netsformatie verplaatst. De V.V.D. wenst decentralisatie van het bestuur, een zo groot mogelijke zelfstan digheid van de lage publiekrechtelijke or ganen en verschuiving van directe belas tingen naar indirecte belastingen, nodig voor een belastingverlaging voor de mid dengroepen. De V.V.D.-fractie vindt het juist dat prof. Zijlstra geen uitgavenverdeling wenst voor te stellen. Ook is zij het eens met meerjarenplannen, met de voor gestelde loonpolitiek en met de instelling van een commissie voor herziening van het kiesstelsel. Mr. Toxopeus heeft nog vier punten aan het lijstje van prof. Zijlstra toegevoegd: instelling van een ombudsman, onder zoek naar de gewenstheid van het voortbe staan van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, verdere vrijmaking van de woningbouw en billijke fiscale tegemoet komingen voor de zelfstandigen. BOEDAPEST (REUTER) Kadar, de Hongaarse communistische leider, heeft woendag op een verkiezingsbijeen komst te kennen gegeven, dat Hongarije alleen diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland zal aanknopen indien de regering in Bonn de DDR en de Oder- Neisse-grens erkent. Kadar noemde ook het afzien van het bezit van kernwapens door de Bondsrepubliek als een voorwaar de. ADVERTENTIES DIVERSE SLAATJES Kennemer Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 - IJMUIDEN-O. TELEFOON 4000 •arteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15532 Leidiestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 Amsterdam AUTO- en CARAVANBEDRIJF RIJKSWEG 323 - S A NT P OU KT TELEFOON 0 2560-7008 official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 Prikkel uzelf tot nieuwe energie in onze originele Finse Sauna. Maak er een goede gewoonte van. Keep Fit gymnastiek, indoor en outdoor. Aile inlichtingen telef. 0 2507-3871

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1