President Soekarno's tragiek gebrek aan realiteitszin Indonesiër identificeerde zich met zijn staatshoofd Jeugdfestival-rel in Finland georganiseerd met Cl A-geld Duits verzet tegen nazi's onder de loep r Van dag tot dag Explosief Weer een (dode Onrust in vele delen van Spanje Soepardjo wordt in Djakarta berecht Groot verlies van Congrespartij telegrammen 2 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 3 Op sloffen Sluw 9 Hypocriet' Verdienste mm m V „Ramparts' „spontane' ontmaskert betogingen Onafhankelijk' Verkiezingen in India Ook Sovjet-Unie niet veilig tegen raketten De belangrijkste stap in de langzame, voorzichtige procedure tot het buiten spel zetten van Soekarno is nu gezet. De „gro te leider van de revolutie" heeft zijn be voegdheden officieel en vrijwillig overge dragen aan Soeharto. Hij is echter in zijn menselijke waardigheid gelaten. Dat laatste is een van de uitgangspunten ge weest, van waaruit de jongere politieke generatie voortdurend heeft gewerkt. De nieuwe machthebbers in Indonesië hebben de schijn vermeden, dat zij on grondwettelijk en gewelddadig op een re volte aanstuurden. Zij hebben daarmee tot dusver grotere onrust kunnen voor komen al zijn in „pro-Soekarno"-centra duidelijke tekenen van ongenoegen voor gekomen. De macht van „Boeng Karno" berustte voornamelijk op zijn legendarische aure ool als bevrijder van Indonesië uit de greep van het kolonialisme en aanvoer der van de revolutionaire pioniers der eerste dagen. Zijn beleid heeft het land naar een economische chaos gevoerd en zijn kuiperijen buiten de constitutie om hebben geleid tot het verschrikkelijke bloedbad van de communistische om wenteling en het dempen daarvan. Ge matigder figuren, die zich hebben be vrijd van de koorts der voltooide revo lutie tegen het Nederlandse bewind, heb ben de reus op het lemen voetstuk brokje bij brokje afgebroken en nu is ook het voetstuk onder de slopershamer verpul verd. En toch is Soekarno nog bij machte gebleken, voorwaarden te stellen en in gewilligd te krijgen. Daaruit blijkt wel, hoeveel tact en voorzichtigheid er nodig zijn om de vertakkingen van zijn invloed uit het Indonesische leven te verwijderen. Wellicht heeft Soekarno tot'nu toe nog «teeds gehoopt op hulp van buitenaf, op een opstand zijner aanhangers of een bur geroorlog met nieuwe kansen voor zijn politieke herstel. Deze hoop is ijdel ge bleken, maar ook nu nog gaan zijn bela gers met hem om als met een tijdbom, waarvan zij het ontstekingsmechanisme moeten verwijderen. Het is daarom nog lang niet zeker, dat zij berechting van de ex-president voor zijn aandeel in de communistische op stand zullen bevorderen. Zij zijn nog steeds beducht voor een explosie. Opnieuw is de reeks doden, die als een kettingreactie op het onderzoek naar de moord op president Kennedy is gevolgd, met één verlengd. Ferrie, een belangrijk getuige in het onderzoek van Garrison, de jurist uit Louisiana die niet tevreden was met het Warren-rapport, is dood ge vonden. Nog steeds geldt in Washington officieel de uitspraak van de commissie- Warren, dat de dood van Kennedy niet het gevolg van een complot is geweest. Geen complot, wel meer dan tien do den wier overlijden onder verdachte om standigheden heeft plaatsgehad. Zelf moord is in de meeste gevallen als „waarschijnlijke" doodsoorzaak aange nomen. Jack Ruby en Lee Oswald ech ter hebben in geen geval zelfmoord ge pleegd, omdat zij gestorven zijn onder het oog van de publieke opinie, de een door kogels, de ander door een snel ziek teproces. De zelfmoord van Ferrie is af geleid uit het feit dat men pillen heeft gevonden. Wat het sectierapport zal uit wijzen, zal bepalend zijn voor de vraag of niet opnieuw en nog sterker zal moe ten worden getwijfeld aan de theorie dat al die doden als op zichzelf staande ge vallen moeten worden beschouwd. Kan men van dat sectierapport op aan? Langzamerhand verdwijnen alle veron derstelde zekerheden en vormt zich uit de nevels van achterdocht de spookachtige gestalte van een duivels complot, maar een complot dat er officieel niet is en dat steeds moeilijker te bewijzen zal zijn, naarmate meer getuigen verdwijnen. njiAnnnnnfWWwrmuymwumiiiwwiMHWi (Van onze reisredacteur) DJAKARTA. Van de zeven keer dat ik president Soekarno van nabij meemaakte, zijn er twee die mij het meest zijn bijgebleven. De eerste was op 14 oktober 1965, twee weken na de mislukte staatsgreep die de presi dent tenslotte zijn ambt zou kosten, toen hij de benoeming bekendmaakte van generaal Soeharto tot chef-staf van het leger. De tweede gelegenheid viel enkele dagen later bij generaal Soeharto's installatie. De aankondi ging van Soeharto's benoeming be reikte het kleine groepje journalisten in hotel Indonesia om half zeven in de avond, en kwam zo onverwacht dat wij nauwelijks kans zagen een vervoersmiddel te bemachtigen, om dat de avondklok al om zes uur was ingegaan. Het paleis werd zwaar be waakt, maar bij de paleiswacht ach ter het gebouw had men blijkbaar op onze komst gerekend. Wij werden door de donkere tuin naar een zijkant van het bordes geleid. Enkele minuten na zeven uur kwamen generaal Soeharto, een toen vrijwel onbe kende figuur en de president door een zij deur naar buiten. Soeharto was gekleed in groen veldtenue. Hij had zijn onaf scheidelijke officiers-stafje bij zich en was opvallend kalm. Een flauwe glim lach bleef tot het eind van de korte cere monie onbeweeglijk op zijn gezicht rus ten. PRESIDENT SOEKARNO was nadruk kelijk nonchalant. Een kliaki hemd bui ten de broek, de blote voeten in sloffen gestoken, liep hij naar de microfoon. Ik had hem een maand eerder, tijdens de officiële ceremonie ter viering van de twintigste onafhankelijkheidsdag, geobser veerd en de president die ik deze avond zag was onzeker en ongemakkelijk. Zoals gebruikelijk tikte hij ook nu met een vingernagel op de microfoon om te controleren of het geluidssysteem werkte. Hij mompelde wat over de lichten van de televisie-camera's, en legde toen een korte verklaring in het Indonesisch af. Generaal Soeharto stond onbeweeglijk en glimlachend naast hem. Na afloop zei de president in het Engels: „Dat is alles. Geen vragen". Maar hij bleef lang ge noeg aarzelend om mij in staat te stellen hem te vragen de verklaring in het En gels te herhalen. President Soekarno, die er altijd genoe gen in schiep met journalisten de verbale degen te kruisen, keek mij een ogenblik als door de bliksem getroffen aan en vroeg toen in het Hollands: „En van wel ke krant bent u?" Nadrukkelijk sprekend herhaalde hij toen: „Grote Provinciale dagbladen". Daarop voldeed hij aan het verzoek. Enkele dagen later trad een andere Soe karno op. Gekleed in smetteloos wit tenue presideerde hij in een volle paleiszaal over de installatie van generaal Soeharto. Bijna iedereen was toen op zijn minst op de hoogte van de geruchten die de pre sident in verband brachten met de staats- ln het paleis te Djakarta had presi dent Soekarno verleden jaar, na de uitreiking van postume onderschei dingen aan de weduwen van de hij de staatsgreep vermoorde generaals, een onderonsje met generaal Soe harto. MADRID (AFP) In het noordwes ten van Spanje zijn 3.800 mijnwerkers in staking gegaan als protest tegen het ont slag van elf collega's. Deze elf zitten al vijf dagen driehonderd meter onder de grond in een mijn en zijn van plan daar te blijven tot zij weer zijn aangenomen. Tweeduizend arbeiders van een Spaan se staalfabriek hebben een staking van vier uur aangekondigd. Zij willen een nieuwe arbeidsovereenkomst. In Barcelona zijn woensdag twee ver tegenwoordigers van het personeel van de fabriek Hispano Olivette gearresteerd. Vorige week zijn er ook twee aangehou den in de fabriek. Sprekers op een bijeenkomst van stu denten in Barcelona hebben opgeroepen de strijd voor het ontslag van de rector op te voeren. Het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt dat iedereen die de politie aanvalt of bele digt ter beschikking van de militaire au toriteiten zal worden gesteld. Daar gaan ook de dossiers heen van de arbeiders en studenten tegen wie onlangs een ver volging is ingesteld wegens ordeversto ring. De Indonesische president is ver maard om zijn pikante anekdotes. Hij to as adrem en kon de tegen partij met een enkele opmerking de mond snoeren. B2& WMM U//y ADVERTENTIE greep, en zelfs met de gruwelijke moord op de zes generaals. Het was dan ook moeilijk Soekarno niet te zien als een sluw manipulator, die als een judas de regie voerde van een ceremonie ter be vestiging van het gezag dat de staats greep had ontmaskerd en de kop inge drukt. Zijn toespraak maakte op de genodig den, allen nog diep onder de indruk van de bloednacht van 30 september, een rau we indruk. „Ze hebben gezegd dat Soe karno geen effectieve leider meer is," zei de president met oratorische nadruk, „maar slechts een oude vader des vader lands. Welaan, wat zijn de feiten? De wer kelijke feiten zijn dat de Republiek Indo nesia niet op instorten staat. Wij zijn net als Johnny Walker, we are still going strong". President Soekarno omschreef het ge beuren van de staatsgreep en de dood van de generaals toen als „rimpels in het op pervlak van de revolutie", en ging toen over in het Hollands: „Wij moeten onze kluts niet kwijt raken, onze kop niet kwijt raken. Wie dat zegt, praat als een kip zonder kop". Tijdens Soekarno's redevoe ring stond de vermoedelijke architect van de staatsgreep, de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, ongedurig van been op been wippend tus sen de overige ministers. Hij hoorde nau welijks wat de president zei, leek het. EEN JAAR later, in augustus 1966, was ik ooggetuige van een sluitstuk van die bloedige septembernacht. Ditmaal reik te president Soekarno postume onder scheidingen uit aan de weduwen van de vermoorde generaals. De vrouwen, enke len met een kind op de arm, stonden op een rij in een voorzaal van het paleis. Een Amerikaanse journaliste, die in de afgelopen jaren veel persoonlijk contact had gehad met de president, zei op woe dende fluistertoon: ,Jk kan dit niet zien, deze hypocriet." Toen wij na afloop de paleistuin uitliepen, kwam een bediende ons achterop gesneld. „De President wil u zien", zei hij tegen haar. Later vertelde zij dat president Soekar no haar eerst had gevraagd waarom zij hem genegeerd had, en daarna wat de overige buitenlandse journalisten nu van hem dachten. President Soekarno heeft geen eieren voor zijn geld gekozen. Ook dat was ty pisch voor zijn enorme zelfvertrouwen. Hij rekende tot op het laatst op zijn macht over het gewone volk, op zijn bijna ma gisch vermogen tegenstanders te kunnen overdonderen met een kwinkslag, en op zijn behendigheid om conflicten op te los sen door beide partijen in zijn tegenwoor digheid van gedachten te laten wisselen, zonder dat hij zelf iets zei. Daarna kon digde hij zijn eigen beslissing aan, geba seerd op een compromis. Veel Indonesiërs ergerden zich aan zijn vorstelijke pretenties. „Net een sultan", zei een hooggeplaatste ambtenaar, „Kijk maar naar de grootse namen die hij zijn kinderen geeft." Maar tegelijkertijd kon de fietstaxi-zwoeger in Djakarta zich bewonderend vergapen als de president met een escorte van ronkende motor-fiet sen zich door de stad verplaatste. Voor hen, voor de boeren in de dessa's, voor de warong-verkopers was president Soe karno één van de hunnen die het „ge maakt" had. Zelfs zijn escapades in het buitenland, zijn entourage van mooie vrouwen, zijn praalzucht droegen in hun ogen tot zijn prestige bij. Want de kleine Indonesiër identificeer de zich met zijn president, zoals de pre sident zich in zijn toespraken met hen op een lijn stelde. De tragiek van Soe karno is niet dat hij dit vertrouwen ver loochende, maar dat zijn beeld van een Indonesië als wereldmacht niet overeen stemde met de nooddruft van het land. Uit dit gebrek aan realiteitszin werd zijn laatste misstap mogelijk. In laatste instantie blijft Soekarno voor de Indonesiër de leider die hun het „tanah aer kita", (het eigen vaderland) teruggaf. En dat is ook nu nog zijn verdienste. SINGAPORE (Reuter) In Djakarta is vandaag het proces begonnen tegen de gewezen brigade-generaal Soepardjo, die wordt beschuldigd van deelneming aan de mislukte straatsgreep van 1965. Hij is commandant geweest van de strijdkrach ten in West-Borneo en is de hoogste offi cier die door de bijzondere krijgsraad wordt berecht. Vorige maand is hij aan gehouden. In het proces tegen Omar Dhani, eind vorig jaar, is gezegd dat Soe pardjo een leidende rol heeft gespeeld bij het voorbereiden van de staatsgreep. GRATIS LUVM. RADION Xvlyriv fy I (Van onze correspondent) HELSINKI. De opstootjes en rellen die buitenlandse studenten organiseerden bij het internationale jeugdfestival in Hel sinki in 1962, zijn in een ander licht komen te staan nu het Amerikaanse blad „Ram parts" bekend heeft gemaakt dat het de Amerikaanse geheime dienst was, de CIA, die deze anti-propaganda financier de. In de haven van Helsinki lag in die tijd een schip onder Nederlandse vlag dat fungeerde als hoofdkwartier en ontspan ningslokaal voor de door de CLA betaalde agitatoren die ook een antifestivalcentra- le had ingericht in de lokaliteiten van het studentenkorps van Helsinki, van waaruit men de demonstraties tegen de deelne mers van het festival organiseerde en leidde. Deze demonstraties ontaardden echter al spoedig in regelrechte gevechten, waar bij de uit de straten gebroken klinkers als wapens fungeerden. President Urho Kekkonen werd gedwongen tot ingrijpen om te voorkomen dat er nog meer deel nemers aan de festiviteiten gewond zou den worden. TIJDENS het festival hebben Ameri kaanse kranten en tijdschriften uitvoerige berichten gepubliceerd over de antifesti- valwerkzaamheden en de manier waarop deze gefinancierd werden. Men gaf als voornaamste bron van inkomsten de IRS aan (de Independent Research Service - Onafhankelijke Onderzoek Dienst). In de jaren 1961 tot 1965 zou de IRS, via aller lei kanalen, bijna 200.000 dollar als bijdra- NEW DELHI (Reuter) Eje Congres partij in India heeft bij de verkiezingen zware verliezen geleden. In de staat Ke rala verloor zij haar meerderheid aan de communisten en ook in New Delhi kreeg zij een zware klap. Daar boekte de recht se Jan Sangh-partij grote winst. Ook in andere staten leed de Congrespartij zware verliezen, hoewel zij nog zeker schijnt van een absolute meerderheid in het par lement. (Van onze correspondent) BONN. Over de rol die het Duit se verzet tegen het nazisme in de schoolboekjes wordt toegemeten, werd in Frankfort een driedaagse conferentie gehouden, waaraan o.a. dominee Niemöller en de auteur Gün- ther Weisenborn deelnamen. Het ini tiatief tot deze bijeenkomst kwam wellicht wat laat. De initiatiefnemers werden bijna allen door de nazi's ver volgd, omdat ze zich metterdaad tegen Hitier en zijn rijk hadden ver zet. In de meeste Duitse schoolboekjes wordt de opkomst van het Derde Rijk uitgebrei der en nauwkeuriger beschreven dan het verzet ertegen en de ondergang. Alle boekjes gaan er van uit, dat Hitier tot zijn succes kon komen als gevolg van het ver drag van Versailles, de wereldcrisis, de dolkstootlegende en de vreemde fenome nen als „hetze en propaganda". Vanzelfsprekend weerspiegelt zich in de boekjes ook de Duitse achterdocht te gen de Republiek van Weimar en haar goede bedoelingen en blijkt erin weinig van de kwalijke rol die in deze tijd eco nomie en industrie, gesteund door de Reichswehr, hebben gespeeld ten gunste van Hitler's opkomst. Evenmin blijkt uit de boekjes iets van de rol die de arbeiders beweging en de communisten hebben ge speeld in hun pogingen de dreigende on dergang tegen te gaan. Wanneer het Duitse verzet aan de orde komt, beperken de schoolboeken zich tot de opstand van de twintigste juli 1944 en de actie van broeder en zuster Scholl en z'n „Weisse Rose"-groep in München. Ook de kerken wordt een zeker deel in het verzet tegen de Führer gegund. Evenmin als in de officiële regerings- propaganda uit Bonn, wordt in de school boekjes ook maar met één woord gespro ken over de „Rote Kapelle", een ln de oor log door communisten gevormde belangrij ke verzetsgroep die in de Bondsrepubliek echter met alles wat naar communisme riekt als verdacht en van te weinig betekenis wordt afgedaan. Minder belangrijk dan aandacht te wij den aan het binnenlandse verzet waar over men nog altijd betrekkelijk snel is uitgesproken ware het in de school boeken er voor te zorgen dat de voorge schiedenis en de geschiedenis van de tweede oorlog recht wordt gedaan. Opval lend en gedurfd is de trotse uitspraak van een van de 63 deelnemers aan de con ferentie in Frankfort, toen hij in het openbaar de zelden gehoorde stelling ver kondigde, dat het Duitse verzet (met name dat van Von Stauffenberg en zijn groep) „niets anders was dan een poging om tot de politieke structuren terug te keren die in de negentiende eeuw waren ontstaan, met name tot een ordening die door Hitler was vernietigd." De Heidelbergse historicus Hans Mommsen ging voort: „niet een van deze ideeën voor zover zij überhaupt door deze verzetslieden werden uitgewerkt heeft in de Bonds republiek of in de DDR een voedings bodem gevonden". Vijf van de veertien ter conferentie on der de loep genomen uitgevers van school boeken bedienen twee derde van alle scholieren in de Bondsrepubliek. Een van deze uitgeverijen heeft kans gezien in een boekje van 120 pagina's de historisch omstreden verzetsrol van West-Duits- lands gepatenteerde „Wehrmacht"-held generaal Erwin Rommel in tien pagina's in den brede uiteen te zetten. Op de conferentie werd afgesproken dat een werkgroep zal worden gevormd, die zal bestuderen in welke vorm de resul taten van de besprekingen aan de be trokken autoriteiten kunnen worden doorgegeven: „waar zij de onderwijsauto- riteiten en de uitgevers van schoolboeken ter beschikking zullen staan". ge van de CIA voor haar anti-communis tische werkzaamheden hebben ontvangen. Het is deze organisatie, de IRS, die erin geslaagd zou zijn in Helsinki in 1962 en overigens ook in Wenen bij het jeugdfes tival in 1959, de organisatoren van deze festivals tot wanhoop te drijven met hun demonstraties en zogenaamde anti-commu nistische propaganda. Men recruteerde honderden Amerikaan se studenten die alle reis- en verblijfkos ten vergoed kregen, engageerde jazz-or- kesten en verzorgde tezelfdertijd een ten toonstelling van bekende Amerikaanse kunstenaars. Alles voor rekening van de CIA, via diverse studentenorganisaties die hun geld van de IRS kregen. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister voor de Verdediging, maarschalk Tsjoeikov, heeft woensdag gezegd dat de Sovjet-Unie nog niet beschikt over een volledig sluitende defensie tegen een ra- ketaanval. „Bij een aanval zullen enkele raketten onvermijdelijk hun doel raken", zei de Russische maarschalk voor de tele visie in een toespraak ter gelegenheid van de „dag van het leger". „Eigen ogen". De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Muller, heeft meegedeeld dat de regering beslo ten heeft alle ambassadeurs in het land uit te nodigen tot een bezoek aan Zuid- west-Afrika, opdat zij met eigen ogen kunnen zien hoe dat gebied zich ontwik kelt. Rode top. Afgevaardigden van een twin tigtal Europese communistische par tijen zijn geheime besprekingen begon nen in Warschau die tot doel hebben de eenheid van de communisten in de wereld te redden. Protest. Duizenden studenten van Britse universiteiten hebben woensdag gede monstreerd tegen een regeringsbesluit om het collegegeld voor buitenlandse studenten in Groot-Brittannië aanzienlijk te verhogen. „Amerikaans". In Stockport, in het En gelse graafschap Cheshire, zijn woens dag drie politiemannen, onder wie de hoofdcommissaris, gewond bij een ge vecht met 145 stakende arbeiders van een Amerikaanse fabriek van werktuig machines en een duizendtal elders wer kende arbeiders. De stakers betoogden tegen „de Amerikaanse methoden", die volgens hen een gevaar voor de Britse vakbeweging betekenen. Borstbeeld. Een 2200 jaar oud borstbeeld van een Romeins meisje is 42 jaar na dat het uit het Borghese-museum van Rome gestolen werd, teruggevonden. Dinsdag werd het in een antiekwinkel aangetroffen. Het zou over een paar da gen worden geveild. Het stond in de eta lage van een antiquair. Een archeoloog herkende het. Ogen. Het Hooggerechtshof van Texag heeft woensdag bepaald dat een gede tineerde wiens ogen door een agent van politie met traangas werden bescha digd, van de stad geen vergoeding kan eisen. Contact. Irak zal in de D.D.R. een con sulaat-generaal vestigen in Oost-Berlijn. Drie andere Arabische landen Egyp te, Jemen en Syrië hebben al een consulaat-generaal in dat stadsdeel. Slachtoffers. Acht kinderen uit één gezin vier meisjes en vier jongens zijn gisteravond in Ecuador om het leven gekomen toen hun woning werd ver nield door een aardverschuiving. Hun ouders waren niet thuis. Overstromingen. Thans staat vast dat 135 mensen zijn omgekomen als gevolg van de zware regenval en overstromingen, die stad en staat Rio de Janeiro ver leden week hebben getroffen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3