Mevrouw Regtdoorzee sprak over „grieten en nozems" Verenigingsnieuws uit de IJmond Kerkconcert te IJmuiden „Mauritssingel" verging met man en muis Atletiekvereniging „Suomi" benoemde nieuwe voorzitter Ze wareti er vroeger ook Storm maakte IJmuider markt onmogelijk Lichtmast omver in Driehuis L.T.B.-afdeling ziet erug op goed jaar Schip moet plotseling zijn gekapseisd P.Gruteke trad af Ongeval na sprong uit mestwagen Leegstaande woning stond in brand V eilig V erkeer voor NV V-vrouwen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Coasters van Spliethoff DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 '4 Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Schip vertrok zonder dekpersoneel, kapitein gestraft Wandeltochten van de Noordhollandse Bond H P. Zwaanswijk Arie van der Veer In een gering bezette zaal van 't Braam bos aan de Zeeweg te IJmuiden sprak gis teravond mevrouw Regtdoorzee Greup Roldanus voor leden van 't Nut, afdeling Velsen-IJmuiden over het onderwerp: No zems en grieten in vroeger eeuwen. Jeugdige typen van een uitzonderlijk gedrag en ongewoon levenspatroon zijn geen verschijnsel van de laatste jaren Reeds in de vijfde eeuw voor Christus trad de pleegzoon van Pericles provoce rend op. Met enkele vrienden haalde hi. vele baldadigheden uit. Tot het grootste vermaak rekenden ze het onthoofden van de standbeelden van Hermes (begeleider van schimmen naar de onderwereld) Wellicht was dit de eerste nozem. Hoe het woord „nozem" in onze taal is ingevoerd, is niet precies bekend, evenmin het ont staan van het woord „griet". Vaak zijn baldadigheden van groepen jongelui het gevolg van verveling. Dik wijls zijn de ouders en opvoeders in hun taak te kort geschoten. Veelal worden maar ook werden ordeverstoringen ver oorzaakt door groepen die rijkelijk in hun (zak)geld zitten. In de 18de eeuw werden reeds hele ge bieden van Engeland door grote groepen nozems onveilig gemaakt. Deze groepen stonden nog beruchter te boek dan de destijds zeer gevreesde struikrovers. Ook in ons land was dit een voorkomend ver schijnsel, alhoewel het hier in kleinere omvang voorkwam. Uitspattingen onder de jeugd van de ge goede stand kwam regelmatiger voor, dan onder de minder gegoede jongelingen. De DONDERDAG 23 FEBRUARI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u.: Voortzetting openbare gemeenteraadsver gadering (begroting). Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19- 21.15 u. Röntgenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek zal plaats heb ben is opgesteld Rembrandtlaan-Velser- duinweg bij de Nederlands hervormde kerk van 18-20.15 u. VRIJDAG 24 FEBRUARI Cultureel Centrum, 20 u.: Lezing en demonstratie over kamperen, voor NL VON. Cultureel Centrum, 20 u.i Lezing over „Van schuimspoor tot regenwoud", voor aquariumvereniging Velsen. Stichting Huishoudelijke en Gezius- voorlichting, spreekuur leidster: van 9.30- 12.00 u. in de Willebrordstraat 102 te IJmuiden; tel. 02550-7715. Röntgenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek zal plaats heb ben, is opgesteld op Plein 1945, van 13.30 16.30 u., en Van Wassenaerstraat-Casem brootstraat van 9.30-11.30 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmüiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaamberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14-17 en 19-21 u. DONDERDAG 23 FEBRUARI Creatief Centrum. Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Kennemerstaten Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Gast en gastvrouw, St. v. huish.- en ge zinsvoorlichting. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, 20 u.: Ledenavond Aquariumvereniging Ken- nemerland. Sportfondsenbad: Kuikensweg 84. 20.15- 21.30 uur. VRIJDAG 24 FEBRUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 16.30 u.: Koperwerk (jeugd), Kennemer staten, o.l.v. Annie Bruggert. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 19.30 u.: Kamerplanten, St. v. huish.- en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20. u.: Koperwerk (volwassenen), Ken nemerstaten, o.l.v. Annie Bruggert. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat/ Plesmanweg, 20 u.: Kienavond Ind. Ver. „Door Eendracht Sterk". Herv. Ver.-gebouw, Schans, 20 u.: Wed strijd Amateurfotografen Vereniging. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7- 17.30 en 20.15-21.30 uur. Openbare Leeszaal, Hendrik Burger straat 70, 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 15-17.30 en 19-21 uur. Gezamenlijke bibliotheekfilialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, 19-21 u.; Oos- terwijk, Amstelstraat 44, 19-21 u.; Meere- stein, Parmentierstraat 2, 15-17 en 19-21 u. DONDERDAG 23 FEBRUARI Gebouw Dommelsingel, 20 u.: Leden avond aquariumvereniging Kennemer- land. „De Opgang", 20 u.: Algemene jaarver gadering Kennemer Zwem Club. VRIJDAG 24 FEBRUARI Gebouw Parmentierstraat, 20 u.: Kien avond Indische Vereniging D.E.S. Morgensterkerk, 20 u.: Vergadering christelijke politieke partijen. „De Magneet", 20 u.: Wijkavond Her vormde Kerk. ze laatste groep maakte namelijk lange werkdagen, zodat er voor vertier weinig tijd overbleef. Het verschijnsel dat hoe stipter men was opgevoed, des te groter de uitbarsting in de puberteitsjaren is, gold toen ook al. Ook groepen uit weeshuizen deden in het verleden veel van zich spre ken. Maar de heren regenten hadden harde maatregelen achter de hand. De jongens die zich hadden misdragen, werden op schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie geplaatst, terwijl de meisjes op straat werden gezet. De laatste groep kwam door deze maatregel van kwaad tot erger en vaak belandden zij in de zoge noemde „Ravothuizen". Normaal was des tijds, dat jonge meisjes in de hoogste krin gen zich lieten schaken. Een griet is moei lijk in leeftijd te plaatsen. Een nozem komt voor in de leeftijd van 14 tot 25 ïaar, maar een griet bleef vaak griet tot haar dood. Al deze bijzonderheden over de jonge lui van weleer had mevrouw Regtdoorzee Greup-Roldanus, die doctor in de geschie denis is, opgedaan tijdens haar studie. De kapitein van de kustvaarder „Trim" heeft van de Raad voor de Scheepvaart een berisping gekregen en bovendien mag hij een maand niet varen als kapitein op een zeeschip. Twee matrozen hadden een klacht tegen de kapitein ingebracht. Zij wezen de ka pitein er herhaaldelijk op, dat hij in over treding was, omdat hij met drie man in plaats van met vier man dekpersoneel voer, maar de kapitein trok zich hier niets van aan. De raad acht de klacht van de matrozen gegrond en daarom had de ka pitein een berisping te incasseren. Bovendien had de inspecteur-generaal voor de scheepvaart een klacht ingediend. Was de „Trim" van 30 december 1965 tot 10 februari 1966 met één man te weinig als dekpersoneel op zee geweest, van 13 februari tot 25 februari 1966 voer hij met twee man te weinig, van 13 tot 15 februa ri was hij zelfs zonder dekpersoneel uit Lissabon naar Kenitra onderweg geweest. Voor deze misdragingen mag hij een maand niet varen als kapitein. Ter zitting voerde de kapitein aan, dat hij met grote moeilijkheden had te kam pen wegens onhandelbaar personeel aan boord. Een matroos zou zich aan dronken schap hebben schuldig gemaakt en zijn kapitein hebben bedreigd. Hij werd ont slagen. Twee andere matrozen besloten daarna ook niet meer mee te varen. Een poging om Portugese matrozen aan boord te krijgen, mislukte. Opening van het seizoen De Noordhollandse Wandelsport Bond houdt op zaterdag 11 en zondag 12 maart in Haarlem ter opening van het wandel seizoen, zogenoemde Openings-Propagan- da-Wandeltochten. De tochten gaan over afstanden van tien en twintig kilometer. Gestart zal worden bij het gebouw „D.O.M.I." aan het Zand- voorterpad in Overveen, zaterdag tussen twee en drie uur 's middags en zondag tussen tien uur en half een 's morgens. Deelnemers van acht en negen jaar oud kunen uitsluitend onder leiding in groeps verband wandelen. Allen die de tocht binnen de vastge stelde tijd volbrengen, zullen een fraaie medaille ontvangen. Ingeschreven kan worden bij: P. C. Westera, Kruidber- gerweg 19, Santpoort, telefoon 02560-8819, M. Timmerman, Laurierstraat 44, Haar lem en H. J. Vijlbreif, Roosveldstraat 65, Haarlem. De storm heeft in de afgelopen nacht duchtig huisgehouden onder de ten dele opgestelde kramen op het IJmuidense Marktplein. Er stond weinig meer over eind en het leek onverantwoordelijk om vanmorgen bij harde wind de dekzeilen te plaatsen met het oog op de veiligheid van marktkooplieden en publiek. Er is vanmorgen, door enkele verkopers die het in de openlucht waagden, zeer weinig verdiend. De meeste kooplieden waren niet eens komen opdagen: het leek niet de moeite waard om betere weersomstandigheden af te wachten, omdat er in deze maanden slechts halve marktdagen zijn. In de nacht van woensdag op donder dag raakte een 35-jarige autobestuurder uit IJmuiden-Oost de macht over het stuur kwijt op het kruispunt Driehuizer- kerkweg-Waterloolaan in Driehuis. Hij vloog tegen een lichtmast aan, die tegen de verlichte ANWM-wegwijzer viel. De man kwam met de schrik vrij, maar de lichtmast is vernield en er ontstond grote schade aan wegwijzer en auto. IN DE HERVORMDE KERK aan de Kanaalstraat te IJmuiden hebben woens dagavond de gezamenlijke hervormde ko ren uit Velsen en IJmuiden met mede werking van het mannenkoor „Zanglust" uit Beverwijk een concert gegeven, dat voor wat het aandeel betrof der hervorm de koren een goede indruk kon geven van het niveau, waarop in de IJmond de pro testantse kerkzang wordt beoefend. Men hoorde op deze avond het Bethle- hemkoor, dat geleid werd door Ben Nuijen, het Engelmunduskoor met Joop Huizinga, het kerkkoor „IJmuiden-West", met Jan te Loo en het noorderkerkkoor Tijdens de woensdagavond in de boven zaal van het gebouw der KSA gehouden jaarvergadering van de plaatselijke af deling van de LTB in Beverwijk heeft de voorzitter de heer P. Westgeest een al gemeen overzicht gegeven van de ver scheidene bedrijfsuitkomsten. De samen werking tussen de akkerbouwers laat reeds goede resultaten zien. Ook de tuinbouw en de bloemkwekers mogen be paald niet ontevreden zijn zo bleek uit de woorden van de voorzitter. Een vraag welke de plaatselijke af deling bezig houdt is, waar de nieuwe tuinbouwschool gebouwd dient te worden. Enig uitzicht op een beslissing is er niet. Uit de jaarverslagen kwam naar voren, dat de afdeling vier leden minder telt, dan vorig jaar. Het ledental bedraagt thans zeventig. Ook financieel staat de af deling er goed voor. Er is een klein ba tig saldo. De aftredende bestuursleden de heren L. Beentjes en A. de Wit, alsmede de voorzitter de heer P. Westgeest werden allen herkozen. Aan het einde van de avond bleef men nog gezellig bijeen met de dames van de leden, die deze avond waren meegeko men. met Berti J. Beylevelt als dirigenten. Het is bekend, dat het artistieke karakter van een koor en van de uitvoeringen die het onderneemt, bepaald wordt door de muzi kale gerichtheid van zijn dirigent en van zijn visie op de composities, welke ter vertolking gekozen worden. Voor dit con cert kwam er als zeer belangrijke factor nog bij zijn innerlijke, religieuze relatie tot het gezongen woord. Het was begrijpe lijk, dat door dit persoonlijke element de uitvoeringen een eigen accent verkregen. Hoe uiteenlopend het karakter van de zang hierdoor mocht worden, steeds werd de overtuigende indruk gevestigd, dat elk kerkkoor bij zijn vertolkingen in dienst baarheid wilde voldoen aan de intentie van de gedachte, zoals deze in de tekst tot uitdrukking was gebracht. Een vergelijkende critische beschou wing komt mij, gezien de betrekkelijk heid van het begrip „goed" in dit geval, ongewenst voor. Ik wil deze liever uitstel len tot een gelegenheid, waarop ieder der koren verantwoordelijk kan zijn voor de indruk van een zelfstandig concert. Ik kan echter niet nalaten te schrijven, dat ik in lange tijd in de IJmond niet een zo mooie, klankrijke uitvoering van het „Laudate Dominum" van Mozart heb ge hoord als woensdagavond tot stand kwam, mede door de fraai gezongen solo van de sopraan, mevrouw Poppe-Scholder. Er viel echter op dit concert meer te waar deren in de vertolkingen van composities van onder anderen Silcher, Franck, Hui zinga, Handel, Bach, Mobach en van Hen ry Purcell. De afzonderlijke positie, die het Bever wij kse mannenkoor „Zanglust" op het concert innam, geeft mij de kans om wat meer in te gaan op de vertolkingen, die van dit ensemble gehoord werden. Deze kregen wel zeer nadrukkelijk het karak ter, dat de temperamentrijke dirigent Ben Nuyen er aan gaf en dat in het bijzonder bepaald werd door een opvallend rubato in tempo en ritmiek. Dit uitvoeringsprin cipe bleek vooral voor vertolkingsgelijk heid en voor het bewaren van de structuur van de composities niet gunstig. Aan dit gevaar heeft het koor zich niet steeds kunnen onttrekken, maar het staat vast, dat „Zanglust" een uitstekend koor is, dat vele mooie, sonore stemmen telt. De storm van de afgelopen nacht heeft niet kunnen verhinderen dat het op de Westfriese Flora in Bovenkarspel volop lente is. Het zonder tijding verdwijnen van de „Mauritssingel", een Nederlands motor schip van 499,98 brt„ nabij de kust van West-Europa in een druk vaargebied is een vreemd gebeuren in de moderne zee scheepvaart. Dit is gebeurd na vertrek uit Bayonne op 26 januari 1965, op de reis naar Hamburg. Voor zover bekend is nooit een stoffelijk overschot van een van de opvarenden, of een luik of ander onderdeel van het schip gevonden of aan gespoeld. Aldus de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, die deze ramp heeft onder zocht. De gezagvoerder van de „Breewijk' heeft op 28 januari te 21 uur nog radio contact gehad met de „Mauritssingel" en de kapitein van de „Heenvliet" heeft ver klaard, dat hij op 29 januari ongeveer 9 uur. radiotelefonische verbinding heeft ge had met de „Mauritssingel". Daarna is niets meer gehoord. Indien juist is, dat de gezagvoerder van de „Mauritssingel" de gewoonte had om 's middags te 14 uur radiotelefonisch con tact met Nederland op te nemen, dan zou tenzij zijn radiotelefonietoestel defect is geraakt mogen worden aangenomen, dat de „Mauritssingel" op 29 januari 1965 tussen 9 en 14 uur is vergaan. In het onderzoek zijn verschillende aanknopingspunten te vinden voor de veronderstelling, dat de kapitein van de „Mauritssingel" twijfelde aan de zeewaar digheid van zijn schip. Ook is gebleken, dat dit schip nogal had geleden door het vervoer van zwavel in bulk. Daarna zijn echter reparaties aan het schip uitge voerd en het is wel uitgesloten, dat hier de enige oorzaak van de ramp zou liggen. De stabiliteit van het schip heeft een punt van onderzoek uitgemaakt. In 1952 bouwjaar van de „Mauritssingel", was het inzenden van gegevens aan de Scheepvaartinspectie nog niet verplicht. Thans is de berekening van de stabiliteit van de daarvoor in aanmerking komende oudere kustvaarders ter hand genomen. De raad acht het niet uitgesloten, dat het onderbemand zijn van de „Maurits singel" bij de ramp een rol heeft ge speeld: er was geen andere stuurman aan Tijdens de woensdagavond in het club gebouw op het Koningsveld in Velsen- Noord gehouden jaarvergadering heeft de atletiekvereniging „Suomi" de scheidende voorzitter P. Gruteke benoemd tot lid van verdienste. De heer Gruteke heeft ruim een kwart eeuw deel uitgemaakt van het bestuur. Hij achtte nu de tijd gekomen zijn taak aan een jongere over te dragen. De heer Gruteke is een van de oprichters van de vereniging. Hij wordt als voorzit ter opgevolgd door de heer H. Bruinen berg. In zijn openingswoord stelde de heer Gruteke vast, dat „Suomi" in 1966 weer verschillende successen heeft geboekt. De jaarverslagen waren al aan de le den toegezonden, zodat de samenstellers zich tijdens de jaarvergadering konden beperken tot het geven van toelichtingen. Het ledental is toegenomen van 164 tot 174. De penningmeester kon een batig saldo rapporteren. In de bestuurssamen stelling kwam enige wijziging doordat de voorzitter en een der secretaresses, na melijk mevrouw L. Langdoen-Kromhout, zich niet herkiesbaar stelden. Als nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heren H. Radstake en K. Lieuwen. Aan de schei dende voorzitter werd een boekenbon aangeboden. Tot commissaris van materialen is be noemd de heer J. I. Tabak. Tijdens de jaarvergadering zijn ver schillende prijzen uitgereikt. De waarde- Een dertienjarige jongen was woens dagmiddag in de Van Dalenlaan in Sant poort bezig een kruiwagen met mest te lossen. Hij stond daarbij in de kruiwagen en toen hij klaar was sprong hij er uit, maar net tegen de fiets van een passerend meisje aan. Hij brak zijn linker been. Kolendampvergiftiging. De 53-jarige me vrouw Fakkeldij uit de Kampstraat in Hilversum is door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Haar 62- jarige echtgenoot is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. De motorkustvaarder gracht". „Admiralen- ringsprijs 1966 ging naar mevrouw Oort huis. De Joop Smit-prijs werd toegekend aan Mia van Vuuren en Ton Blok kwam in aanmerking voor de Ruud Hoffman- beker voor de beste prestatie op de 800 meter. Voor de prestatieprijzen kwamen voorts in aanmerking Ilja Laman, de heer Ton Blok, de meisjes Rinia Amsing, Tjoe- ki Thomasz, Lydia van der Werff, Ria Schipper en de jongens Wim van der Werff, Peter Visser, Herman van der Mei en Hans Bruinenberg. boord gekomen, nadat de stuurman in Bayonne van boord was gegaan. Het meest waarschijnlijk is, dat de „Mauritssingel" plotseling is gekapseisd. Dit kan zijn gebeurd door verschillende omstandigheden. De rederij heeft wel lang gewacht met aan een ramp te denken nadat het schip een paar dagen niets van zich had laten horen. De raad vraagt zich af, of een re geling kan worden ontworpen, welke, bij uitblijven van enig bericht van een schip, op korte termijn zekerheid verschaft om trent een mogelijke ramp. Deze ramp leidt tot nieuw besef van de grote gevaren waaraan schepen op zee plotseling kunnen worden blootgesteld, ook in deze tijd, en spoort aan tot waak zaamheid. in het bijzonder bij hen die voor de veiligheid ter zee verantwoordelijkheid dragen. Negen zeelieden zijn met de „Maurits singel" ten onder gegaan. De raad ge denkt deze mannen en spreekt zijn me deleven uit met hun nabestaanden. De Beverwijkse brandweer is woens dagavond gealarmeerd voor een brand in een leegstaande en voor sloop bestemde woning in de Kerkstraat 10. Het bleek, dat de trap van de vervallen woning in brand stond. In vrij korte tijd hadden de brand weerlieden het vuur onder de duim en niet lang daarna kon worden ingerukt. Een half uur later bleek echter, dat een matras onder de trap nog aan het smeulen was. Opnieuw ging een brandweerwagen naar de Kerkstraat om ook deze kleine vuurhaard te doven. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Vermoedelijk heeft men hier met baldadigheid te doen. De afdeling Heemskerk van het Ver bond voor Veilig Verkeer heeft woens dagavond in de jeugdzaal van de Morgen sterkerk aan de Simon van Haerlemstraat voor de leden van de N.V.V.-vrouwen- bond een zeer gevarieerd programma verzorgd. Onder andere werden vertoond de ver- keersfilm „Een van de vijf" en een film van Ageeth Scherphuis. Opperwacht meester Okel van de groep van Heems kerk van de Rijkspolitie, als technisch adviseur aan de afdeling verbonden, gaf voorts een instructie over de verkeerste kens. Speciaal besteedde hij hierbij aan dacht aan de voetgangers, wielrijders en en bromfietsers. Aan de vertoning van een 40-tal dia's over de verkeerscode was bovendien een door opperwachtmeester Okel geleide quiz voor dames verbonden. Ter afwisseling werd tenslotte nog ge draaid de rolprent „Dwars door Afrika". Hierin worden het leven en werken van de Afrikanen in de ontwikkelingsstadia belicht. De kustvaarder „Admiralengracht" hierbij op de foto werd op 17 juni 1959 nieuw overgedragen aan Spliethoff's Bevrachtingskantoor te Amsterdam. Het schip is gebouwd door de Scheepswer ven Gebr. van Diepen te Waterhuizen. Deze coaster meet 499,58 bruto reg. ton en heeft een draagvermogen van 850 ton; de grootste lengte bedraagt 57,83 m, de breedte 8.89 m, de holte 3,28 m, en de diepgang is 3,53 m. Een 500 pk Werk spoor motor geeft het schip een vaart van 10 knoop. Nog niet zo lang geleden is deze „Ad miralengracht" de tweede van die naam naar Noorwegen verkocht en de naam luidt thans „Astor", toebehorende aan Lorentz Storesund Sönner te Hau- gesund. De vorige „Admiralengracht" was een coaster van 499,41 bruto reg. ton. Het schip werd op 16 februari 1952 door Bo- dewes' Scheepswerven te Martemshoek aan Spliethoff overgedragen. Dit vaartuig, evenals de nieuwe Admiralengracht een coaster van het gladdektype, is in maart 1956 verloren gegaan. Het vertrok 15 maart van Antwerpen met bestemming Londen. Nadat Vlissingen was gepasseerd, werd het dik van mist en de kapitein be sloot op circa 3% mijl noord van Vlissin gen voor anker te gaan. Des nachts om 2.00 uur werd het schip aangevaren door de „Dewsbury", waarna de „Admiralen gracht" snel begon te zinken. De be manning kon worden gered, maar het schip was verloren. De coasters waarover Spliethoff's Be vrachtingskantoor de directie voert onder houden een vaste lijndienst van Amster dam en Rotterdam via Antwerpen en Lon den naar havens in Finland, de speciali teit is hout- en graanbevrachting. De namen van de meeste schepen ein digen op „gracht", maar we treffen ook coasters aan waarvan de naam op „beek" eindigt. Het kantoor treedt ook als reder van de coasters „Aerdenhout", „Berk hout", Elshout" en „Oosterhout", die al le eigendom zijn van de N.V. Nederland- sche Houtimport Mij. Nehim te Amster dam. De eerste coasters waarmede Spliethoff vlak na de tweede wereldoorlog begon waren de „Keizersgracht" en de „Hee rengracht", elk van het raised quarterdeck type. Laatstgenoemd schip is in Duitse dienst /WWWWWfWWWWWWVWWWWWWWWfWWWW tfWVWWVWWWWVMWWiWWVtfVVWWVWWVIWAl li- geweest onder de naam „Ursula Heine- meier". De „Keizersgracht" was de eerste coas ter, die na de bevrijding werd afge bouwd. Schip nummer drie was de „Prinsen gracht", die 13 maart 1948 in de vaart kwam en dat was dan de eerste coaster van het gladdek type van de rederij. Bovengenoemde drie schepen zijn in middels verkocht. De Keizersgracht tref fen we aan onder Duitse vlag als „Lama- ra", de „Heerengracht" als Griek onder de naam „Rosita K." en de „Prinsen gracht" heet tegenwoordig „Athena" en vaart onder Italiaanse vlag. Nadien is het aantal „gracht"-schepen geleidelijk uitgebreid; het zijn meest schepen van het gladdek type, waarvan er al weer verscheidene zijn verkocht en gedeeltelijk zijn vervangen door nieuwe coasters van het shelterdeck type. De „Schippersgracht" treffen we tegen woordig aan onder Duitse vlag als „Wil- helmine Schaa". De Duitse rederij kocht ook de „Looiersgracht", die de naam „Peter Schaa" kreeg. Dit schip zonk op 2 januari 1964 als „Looiersgracht" op de Schelde, na aanvaring met het Zuidafri- kaanse schip „Langkloof". Na te zijn ge licht, werd het meteen aan de Duitse ïe- derij verkocht. De „Brouwersgracht", die in 1950 nieuw in bedrijf kwam, kreeg in 1964 de naam „Beursplein" en ging in 1965 ook naar West-Duitsland, waar het te Ham burg de naam „Ilse Suhr" kreeg. Dit schip is op zondag 5 februari door de be manning verlaten ter hoogte van Gotland in de Oostzee, omdat het water maakte. Er was een sleepboot onderweg, maar het is nog niet bekend of de „Ilse Suhr" in tussen is binnengebracht.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4