Nederland kampt met enorm tekort aan bejaardenhuizen Onderzoek naar brand in volle gang ist eigenlijk wiet jammer van die boterham van die biefstuk Ach, 'twas wél goed, maar toch wat saai en gewoontjes... Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wel een cent of zo, en per biefstukje mis zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier-in-t- eten Beter met Boter fris in de mond I- Voorzieningen in bestaande huizen zijn heel vaak onvoldoende Bakkersgilde Forellen vangen in Nootdorp Autosnelwegen in West-Duitsland Rode boekje in het Nederlands -yyS)j? t DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Brandveiligheid Toelatingsnorm Voetballer op het verkeerde pad y,\ G) i Cj '■•'J de beste chef-kok kan üw boterham niet verbeteren als er heel gewoon echte bóter op zit' üw kippetje j thuis, mevrouw, kan zo fijn en lekker smaken alsof h^t in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt. 't Recept is simpel: braden in echte bóter waarom denkt u dat men spreekt van botermalse bi U weet het best: zo'n sappig stuk vlees Q.--' biefstuk? trW' wordt immers alleen maar echt fijn met echte bóter. een klontje echte bóter op gewone doppertjes om ze super super fijn te maken (Van onze correspondent.) ADVERTENTIE Van de zijde van het ministerie tracht I men voorts te komen tot de oprichting DEN HAAG Kampt ons land van centrale meldingspunten, waar de be- me, een werkelijk bejaardenpro- SJÏ bleem, is er een tekort aan bejaarden- ^eden moet plaats vinden en als daartoe tehuizen en wat is er aan te doen? aanleiding bestaat pogingen in het werk Deze vraag hebben wij aan de Neder- gesteld zouden moeten worden voor op- landse Federatie voor de Bejaarden- zorg in Den Haag gesteld naar aan- dan nje(. Zonder meer moeten worden leiding van de brand in een be- afgewezen maar worden geholpen via i aardentehuis in Duivendrecht, die vormen van open bejaardenwerk. iOok instituten als leeszalen, musea en vier bejaarden het leven o. zangverenigingen zouden kunnen trach- „Feitelijk heeft ons land geen tekort ten méér aan de wensen en behoeften aan bejaardentehuizen", aldus een van deze ouderen tegemoet te komen woordvoerder van de federatie, „hét Men zou tot een soort vrijwilligerskorps j„. ,,00i u„;,.Qrl moeten komen, dat de alleenwonenden in grote probleem is dat er veel be ja voorkomende gevallen zou kunnen helpen, den in de tehuizen zitten die er eigen lijk niet horen en daarmee de op- Dienstencentra neming van werkelijk behoeftige ouden van dagen beletten". Tenslotte dan nog een project, dat reeds in uitvoering is. Reeds enkele jaren kent Nederland telt ongeveer twaalfhonderd ons land zogenaamde dienstencentra al niet-winstgevende tehuizen, met een to- dan niet gecombineerd met aangepaste tale capaciteit van 76.000 plaatsen. Daar- bejaardenwoningen, waar de bejaarden naast zijn er dan nog zevenhonderd parti-1 „op zichzelf kunnen blijven leven, culiere instellingen, die samen aan vijf- °P dit moment tdt ons land acht a duizend bejaarden plaats bieden. Dat be- deze centra, maar men hoopt op de de fpU^nf Hat pp meer dan tachtieduizend partementen van cultuur en volkshuisves da, dit in dj komende „ren ,o, en- wijl er gemiddeld honderd bedden per kele honderden zal oplopen. week bijkomen door nieuwbouw. Het op- Óm een aantal gemeenschapshuizen als namebeleid wordt gevoerd door de direc- dienstencentrum, biljartzalen, hobby-kel- ties van de verschillende bejaardentehui- ders, wasserettes, enzovoorts groeperen afzonderlijk. Allen kunnen lange lijs- zich aangepaste bejaardenwoningen, ten van gegadigden tonen, „die echt niet ls als er behoefte aan mocht bestaan lanter alleen kunnen blijven" de mogelijkheid van een warme maaltijd langer alleen j (maar niet verplicht), er is een sociaal Vele aanvragers blijken zich echter werker, de dokter, enzovoorts, drie-, vier-, soms zelfs méérmaal bij ver schillende instellingen te hebben opgege ven, om daarmee maar snel aan de beurt te komen. Het totaal van de aanvragers ligt dus aanmerkelijk lager dan zo op het eerste gezicht lijkt. Toch heeft Nederland een bejaarden probleem. Ook de minister van Cultuur, I Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dit in haar jongste begroting voor haar departement geconstateerd. Het grote personeelstekort speelt hier bij een rol. Bij de tragedie in Duiven drecht bleek dat er in het onderhavige pand dertien bedden stonden, terwijl er vergunning was afgegeven voor elf. Het rusthuis beschikte nog over een tweede pand, waar eveneens ouden van dagen de meesten zijn invalide en/of geestelijk gestoord worden verpleegd. Overdag verbleven ze echter in het eerstgenoem de pand. De directeur van het rusthuis, de heer A. Visser, verklaarde dat de geestelijk gestoorden streng gescheiden werden van de overige verpleegden, maar dat het grootste bezwaar is dat er veel te weinig verpleeghulpen zijn. „Ik zoek gediplo meerden, maar ik kan ze niet krijgen", zo zei hij wanhopig. In huize Visser doet zich dan nog een ander aspect voor: volgens de provincia le veiligheidsnormen moet een bejaar dentehuis in Noord-Holland (de provin ciale overheden moeten zélf deze normen vaststellen) voldoen aan de volgende eisen voor wat betreft de brandveilig- hied: a. er moeten zoveel mogelijk voor zieningen zijn om brand te voorkomen; b. er dient doeltreffend blusmateriaal voorhanden te zijn; c. het moet mogelijk zijn snel alerm te maken en d. er dienen I zestig zelfbakkende bakkers uit Breda voldoende ontvluchtingsmogelijkheden te en omgeving, uit Oost-Brabant en o.m, zijn bij het eventueel ontstaan van paniek pjiburg en uit Haarlem en omstreken heb- Normen, die volgens de federatie voor 1)en samen de stichting „echte-bakkers de bejaardenzorg nogal mager zijn uitge- gjide" opgericht. Ze gaan eén beeldmerk vallen in vergelijking met elders in ons voeren dat, zo is hun bedoeling, door de land en waaraan in Duivendrecht ook kwauteit van het brood een begrip bij de nog een en ander bleek te schorten. Zo COnsument moet worden. Met merkbrood was er in het hele pand slechts één blus- beginnen ze niet, iedere bakker moet zich- apparaat voorhanden (dat nota bene niet zejt blijven vinden ze, en er moet bij de eens is gebruikt), duurde het lang voor- idant geen verwarring met fabrieksbrood dat de brandweer werd gealarmeerd ontstaan. Het gilde hoopt al bestaande een passerende melkboer belde tenslotte bakkersclubs bij zijn activiteiten te kun de politie en vormde een smalle trap nen betrekken. Langzamerhand zijn er nl. te weinig uitwijkmogelijkheid bij plotse- van die cjubs gevormd, die gezamenlijk ling gevaar of paniek. Een extra-brand- adverteren en waarvan de leden wekelijks trap was hier wel het minste geweest, bijeenkomen om eikaars produkten te be spreken. Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde- Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervindt zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Secretaris van het Gilde is bakker Leo I de Jong uit Beverwijk Men doet van alles om het probleem op 1 te vangen, maar hoewel er gemiddeld één tehuis per week bijkomt, doet afbraak van verouderde panden het totale aantal j plaatsen niet naar behoefte toenemen. De Nederlandse federatie voor de be jaardenzorg heeft daarom gemeend iets te moeten doen aan de toelatingsnorm. Men is momenteel bezig bepaalde criteria op te stellen, volgens welke opname van I £>e Westduitsers gaan een bejaarde in een tehuis kan plaats- tot 1970 duizend kilo- dige'verdeling van het aantal beschikbare meter autoweg aan- plaatsen kgn komen. Gedacht wordt aan leggen. Er is door gegevens als leeftijd, gezondheid, woonsi- VOOr zeventien mil- tuatie, indicaties als vereenzaming, de jard uitgetrokken ontoereikendheid van eventuele hulp van Als dat werk gereed is beschikt de Bonds republiek over 4.500 kilometer autosnel wegen. Een record in Europa. Het plan voorziet in de ont lasting van de te zwaar belaste be staande autowegen. Daarom komt er een tweede autoweg tus sen Dortmund en Frankfurt. Ook de bestaande verbin ding Frankfurt-Hei delberg zal worden ontlast. De plannen voorzien voorts in de aanleg van een snel Doch ook deze oplossing kost tijd en geld, veel geld. De overheid is wat dat betreft afhankelijk van wat het particulie re initiatief doet. Rijkssubsidie in de jaarlijkse exploitatiekosten is de enige stimulans. Het probleem is groot: tien percent van de Nederlandse bevolking is ouder dan 65 jaar. Elke vijftien jaar heeft deze groep zich volledig vernieuwd. Dat bete kent dat de bejaardentehuizen, die nu ge bouwd worden, ook nog bestemd zijn voor het nu werkende deel van onze bevol king, zelfs voor onze twintig-jarige kinde ren. Bejaardentehuizen en dienstencentra worden namelijk slechts gebouwd voor een levensduur van maximaal vijftig jaar In de komende lente zullen de hengel sportliefhebbers bij Delft op forellen kunnen vissen. De Delftse hengelaars vereniging heeft namelijk bij wijze van proef in de Nootdorpse plassen aldaar achthonderd regenboogforellen uitgezet, die alle reeds de wettelijke maat van twintig centimeter te boven gaan. Des kundigen zijn van mening dat regenboog forellen in rustig stilstaand water weinig levenskansen hebben. De praktijk heeft evenwel aangetoond dat dit anders is, al dus deelde het bestuur van de Delftse Hengelaars vereniging mede. De vereni ging heeft daarom de proef op de som willen nemen. Zij acht het water van de plassen bij uitstek geschikt voor deze vissoort, omdat het zeer zuurstofrijk is Het vissen op de regenboogforellen is van 1 oktober tot 31 maart verboden. Van 1 april af hopen dus de Delftse henge laars op de forellenjacht te gaan. Een week geleden werden er bij een juwelier in de Utrechtse binnenstad uit een etalage een gouden collier en twaalf gouden horloges gestolen. De politie heeft thans de daders gearresteerd. Eén van hen is een 20-jarige semi-profvoetballer uit Heerenveen. Hij was vorige week na ruzie met zijn vrouw naar Amsterdam getogen. Daar had hij kennis gemaakt met een 32-jarige Amsterdammer. Samen waren zij naar Utrecht gereisd om daar te gaan inbreken. Bij de diefstal uit de juweliersetalage had een getuige gezien dat één van de daders een nogal forse neus had. Aan de hand van foto's uit politie-ar chieven werd de Amsterdammer herkend Hij kon in een café op de Zeedijk in Am sterdam worden aangehouden. De voetbal Ier die inmiddels naar het noorden was teruggereisd, werd in Leeuwarden gear resteerd. De officier van justitie in Amsterdam heeft een uitgebreid proces-verbaal ge vraagd in verband met de brand in het rusthuis Visser in Duivendrecht, waarbij vier bejaarden om het leven zijn geko men. Het onderzoek zal nog geruime tijd vergen omdat nog verschillende personen moeten worden gehoord en ook moet het rapport worden afgewacht van het bij het onderzoek betrokken gerechtelijk la boratorium in Den Haag. Aangenomen wordt, dat de 68-jarige ge deeltelijk verlamde heer Sibbelee bij het aansteken van een sigaar de brand heeft veroorzaakt. De heren J. de Wit en N. W. Mostert leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland voor de Partij van de Ar beid hebben vragen gesteld naar aanlei ding van deze noodlottige brand in een be jaardentehuis in Duivendrecht. Zi; willen weten of de exploitant G.S. een reglement voor de inrichting heeft aan geboden en of bij de constructie en in richting van het bejaardenoord voldoen de rekening is gehouden met eisen van brandveiligheid. „Was er voldoende personeel in de in richting aanwezig om regelmatig toezicht te kunnen uitoefenen?" zo vragen zij. buurtbewoners aan alleenstaanden enz. (Van onze correspondent) UTRECHT Mao's rode boekje zal door de uitgeverij „Bruna" in de reeks „Zwar te beertjes" worden uitgegeven. Eind mei, begin juni zal dit werkje, een bundel cita ten van „onze voorzitter", zoals de inwo ners van communistisch China zeggen, in de handel verkrijgbaar zijn. Hoewel communistisch China niet is aangesloten bij de Geneefse conventie en weg Neurenberg- de auteursrechten van schrijvers uit dit Regensburg en „slui- land dus onbeschermd zijn, heeft Bruna ting van het gat'' toch contact opgenomen met de Chinese Dortmund-Kassel. legatie in ons land, die de uitgeverij advi- Ook wil de West seerde in verbinding te treden met het I duitse regering voor Foreign rights office te Peking. Hoewel 1970 verbeteringen dit bureau nog niet geantwoord heeft. I aanbrengen in de zal het rode boekje van Mao in ieder I wegverbindingen geval verschijnen. met de buurlanden. NOORDZEE uxhtves Hambur BremenS J-lelrrshedt Osnobruck Enschede/. -X I V Hanno Arnhem Krefeld Würzburg Neurenberg Heide'b/ Saarb'uckerr -LandcXK Karlsruhe Ibronn Stuttgart \ftjssau tegenburg v© Ulm Memmingen Munchen Jf-ndau_S In uitvoering 1966-1970 Onlworpen AAN DE WOUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBH UIKËN y-:"' f W u_. St'/

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7