Deel uit Warren-rapport over Ferrie is geheim KERKELIJK NIEUWS 14 Geruch ten mach ine draait op volle toeren in de VS Zoeken naar goud opgegeven Rechtzaak over Contergan waarschijnlijk Spoorwegstaking in Frankrijk Doden in het verkeer Conferentie over bijstand aan Indonesië Nazorg ontslagen patiënten da Witte Zee" hielp kustvaarder m Klacht van Zweed bij Internationaal Gerechtshof Dure voetbal GESPREK AAN DE STAMTAFEL DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 9 Getuige Lewis Geheime pagina s Botsing met busje was fataal voor paarden Krachtige taal Chemisch wonder A musant -~~r ft Misschien wat water in Zuidafrikaanse apartheidswijn (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. Al deze cu rieuze ontwikkelingen in de Kennedy- moordzaak hebben bewerkstelligd dat de belangstelling voor het onder zoek naar het complot door de offi cier van Justitie. Garrison, in de Ver enigde Staten zienderogen groeit. De „New York Times" heeft weliswaar nog altijd niet meer dan een korte samenvatting aan de hele kwestie ge wijd, maar de televisiestations begin nen nu toch enige aandacht aan de zaak te schenken al heeft bijvoor beeld de C.B.S. een aantal bijdragen van medewerkers in New Orleans niet uitgezonden om, naar wordt ge zegd, „geen onrust onder de Ameri kaanse bevolking te veroorzaken". DE VOORNAAMSTE reden voor de groeiende belangstelling lijkt overigens dat officier Jim Garrison een serieuze en vasthoudende indruk maakt en dat hij kennelijk gelooft op de duur resultaten met zijn onderzoek te zullen boeken. Wel iswaar is onloochenbaar dat velen in New Orleans Garrison als een eigenwijze puri teinse fanaticus beschouwen.-maar ander zijds zijn zijn relaties met Louisiana's machtige rechtse senator Russell Long en gouverneur John McKeithen uitstekend en kunnen velen zich niet voorstellen dat Garrison zijn bepaald niet denkbeel dige politieke toekomst in de waagschaal zou stellen met een komplotverhaal dat 'geen substantie zou hebben. BOVENDIEN lijkt het eind vorige week in Washington gehoorde argument, dat de rechtse Garrison er kennelijk op uit was (Cubaanse) communisten te vinden als complotteurs tegen het leven van Kennedy, niet meer helemaal op te gaan sinds in New Orleans wordt beweerd dat het onderzoek leidt in de richting van ultra-rechtse Cubaanse Castro-haters. De theorie achter Garrisons onderzoek zou namelijk zijn dat Oswald gedesillu sioneerd uit de Sovjet-Unie zou zijn te ruggekomen, dat hij zich daarna inliet met anti-communistische Cubanen die hoopten dat Oswald Castro zou willen vermoorden, dat Oswald daarna actief werd in de pro-castrische organisatie om vertrouwen te wekken bij Havana, maar dat hij toen hij tenslotte toch geen visum voor Cuba kreeg, zich liet gebruiken voor een plannetje van zijn Cubaanse vrien den om Kennedy te vermoorden. In de ogen van deze anti-Castro-extremisten was Kennedy namelijk een ondoortasten de progressief die op het punt stond zoete broodjes met Castro te gaan bakken. Een figuur in New Orleans die infor maties schijnt te hebben die deze theorie bevestigen, is een zekere 26-jarige Lewis, voormalig privé-detective maar nu be vrachter in een busstation. Lewis zegt Oswald goed gekend te hebben tijdens diens verblijf in New Orleans en hoewel hij tot nog toe geweigerd heeft details te onthullen, heeft hij wel gezegd dat zowel aan hem als aan de officier van Justitie de namen bekend zijn van vier of vijf figuren die met Oswald een complot egen Kennedy's leven hebben gesmeed. Hoe dan ook de geruchtenmachine draait op volle toeren en speculaties over moge lijke complotten zullen voorlopig niet van de lucht zijn. IN WASHINGTON blijft scepticisme overheersen al heeft senator Russell Long het onderzoek van Jim Garrison in New Orleans geprezen. De dood van Ferrie is ontegenzeggelijk een merkwaardige scha kel in de keten van onnatuurlijke doods oorzaken van een hele rij mensen die zij delings iets met de moord op Kennedy te maken hebben gehad. Voor het eerst is nu in de Verenigde Staten een waarlijk nationale belangstel ling voor het oprakelen van het onder zoek naar de moord gewekt. Daartoe droeg verder bij dat Ferrie in een homo seksueel milieu leefde, waarin volgens roddels in New Orleans ook Oswald enige tijd zou hebben doorgebracht. En tenslotte kreeg de belangstelling voor deze kwestie een nieuwe stimulans door een onthulling van Garrison: in de documentatie van het Warren-rapport zijn zesendertig van de 40 pagina's, die op Ferrie betrekking hadden, geheim ver klaard. (Van onze correspondent) DEN HELDER De zoveelste poging het vermeende goud van de in de eerste wereldoorlog bij Texel vergane „Renate Leonard" te bergen is opgegeven. Nadat eerder op goud belusten reeds enkele tonnen hadden besteed aan onderzoekin gen, doken er vorig jaar twee Zwitser se duikers op die zeiden haring of kuit te willen hebben over het bestaan van een goudschat. Zoals men zich herinnert zou er in de ruimen van het in 1917 getor pedeerde schip voor een waarde van 72 miljoen aan gouden munten en sieraden zijn opgeslagen. Een van de Zwitserse duikers, Arnold Sandmeyer, maakte gisteren evenwel be kend dat al zijn pogingen het goud te vinden mislukt zijn en dat het onderne mende tweetal zowel schip als gebruikte materialen zou verkopen om nog iets van de ruim 60.000,- kostende operatie terug te krijgen. (Van onze correspondent) BONN. De vraag of de fabrikanten van het slaapmiddel Contergan dat bij gebruik door zwangere vrouwen tot ern stige lichamelijke afwijkingen bij het on geboren kind zou hebben geleid justi tieel zullen worden vervolgd, zal binnen enkele weken worden beantwoord. Het openbaar ministerie in Aken is met zijn vooronderzoek gereed. Het heeft het ministerie van Justitie in Düsseldorf een aanbeveling gedaan, over de aard waar van echter geen mededelingen zijn ver strekt. In februari van het vorige jaar deelde men in Aken echter al mede dat uit het in 186 akten samengebrachte materiaal de conclusie kon worden getrokken, dat een aanklacht tegen de firma chemie- Grünenthal in Stolberg (die Contergan indertijd produceerde) juist zou zijn. PARIJS (AFP) Bij de Franse spoor wegen zal het treinpersoneel van vrij dagavond tot zondagochtend staken. De drie grote nationale vakbonden zijn van mening dat hun leden onder grote span ning moeten werken. Als voorbeeld noe men zij, dat in twee weken tijd zeven le den van het rijdend personeel in het dis trict Dij on een hartaanval hebben gehad voor twee conducteurs met dodelijke af loop. Naar aanleiding hiervan was drie dagen geleden al een staking uitgeroepen voor het zuidwesten van Frankrijk. De staking zal nu voor het hele land gelden, In een ziekenhuis in Alkmaar is van daag de veertigjarige heer J. van Steijen uit Haarlem overleden aan verwondingen die hij maandag had opgelopen, toen hij in Heiloo per fiets de weg wilde overste ken en door een auto werd aangereden De man was in het ziekenhuis opgeno men met een schedelbasisfractuur. In het ziekenhuis te Sittard is de 22 jarige J. Urlings, wonende te Sittard overleden aan de verwondingen die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. Het ongeval was zaterdag op de Rijksweg tussen Susteren en Echt gebeurd. Minister Bot verwacht dat Indonesië er weldra in zal slagen weer het interna tionale klimaat van vertrouwen te doen ontstaan, dat nodig is om buitenlandse investeringen aan te trekken. Hij verklaarde dat vanmorgen bij de opening van de intergouvernementele conferentie over Indonesië, welke vandaag en morgen in Amsterdam wordt gehou den. Minister Bot noemde deze bijeen komt een belangrijke mijlpaal op de weg der besprekingen over en met Indonesië. Deze besprekingen zijn reeds een jaar lang gaande tussen individuele landen en Indonesië en tussen internationale orga nisaties, speciaal het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank. Men ver wachtte dat nu in internationaal verband een begin gemaakt kan worden met con crete pogingen tot het herstel van Indo nesië. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De drie kruisvereni gingen in Amsterdam gaan met instem ming van de ziekenfondsen een centrale dienst beginnen voor de nazorg van ont slagen patiënten. Wanneer een proefne ming met patiënten van het nieuwe zie kenhuis in Amsterdam-Noord slaagt zul len 110 wijkverpleegsters bij dit werk wor den ingeschakeld. Het is de bedoeling dat de centrale dienst aan de hand van adviezen van de behandelende arts van het ziekenhuis en van de huisdokter vooral aandacht gaat besteden aan de preventieve nazorg, die erop gericht is wederopname in het zie kenhuis zoveel mogelijk te voorkomen. Verder zal er via de dienst op worden toegezien dat de patiënten zich aan de dieetregels houden, voorgeschreven oe feningen uitvoeren en hen ter beschik king gestelde apparaten gebruiken. Twee losgebroken stamboekdravers met een gezamenlijke waarde van 10000 van de fokker Melchiors uit Winkel (N.H.) zijn op een dijk. drie kilometer van hun stal, tegen een busje gelopen. De dieren de éénjarige merrie Hewe Akerendam en de even oude hengst Hetman Akeren dam, werden zo ernstig gewond dat zij moesten worden afgemaakt. Eén van de inzittenden van het busje liep letsel op. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. W. v. d. Linden) G. v. d. Veere te Harde- garijp; - Schiedam (vac. W. A. Krijger) D. Bouwknegt te 's-Gravenhage-Moerwijk. Bedankt voor Hoorn en voor Voorburg (vac. Dr. L. Schuurman) H. A. v. Botten- burg te Noordwijk aan Zee; - voor Eind hoven (vac. Dr. W. v. d. Zwaan) J. Schelhaas te Leeuwarden Huizum. Beroepen te Noordwijk-Binnen H. Lije- sen te Schonebeek; te Eerbeek-Laag Soe- ren L. O. Steenstra, kand. te Lemmer; te Zuidwolde (Gr.) D. Dijkstra te Een. Beroepen te Elburg W. E. Hoekstra te Lewedorp Zld.)- te Grouw-Irnsum G. Burger kand. te Rotterdam. Geref. Kerken (vrijgemaakt. Aangenomen naar Pietersburen J. C. Post kand. te Leeuwarden, die bedankt voor Alblasserdam-Nieuw-Lekkerland, Avereest-Dedemsvaart, Blija, Diever- Smilde, Drogeham, Ferwerd-Hallum, Gar- relsweer, Krimpen a. d. IJssel, Tweede Exloërmond-Valthermond en voor Win schoten. Beroepen te Daarlerveen J. J. Wilde- boer te Driesum. Bedankt voor Heerde D. Nieuwenhuis te IJmuiden Beroepen te Hilversum C. Bijl te Hoo- gezand-Sappemeer Ned Herv. Kerk. Beroepen te Dedemsvaart (vac. E. C. Burgstede) C. D. v. Goeverden te Fin- sterwolde, die bedankt voor Oostzaan; te Harlingen (vac. J. M. de Vries) (toez.) W. F. Kuil te 't Woud (Z.H.); - te N.O.P. (wijkgem. Creil-Espel) F. de Jonge te Zevenhoven (Z.H.); - te Steenwijk (vac. J. den Olde) K. Venema te Leeuwarden- Huizum; - te Nieuwe-Niedorp M. J. de Geus, vicaris te Amstelveen; -te Capelle a. d. IJssel (vac. B. Baks) toez.) A. Lam te Zierikzee te Giessendam-Nederhardinx- veld en te Wierden (3e pred. pi.) Iz. Kok woonachtig te Zegveld; - teEnkhuizen (vac. A. M. Arntzenius) H. de Jonge te Geertruidenberg. Beroepen te 's-Gravenhage (wijkgem. 15) D. C. v. Wijngaarden te Hoofddorp; te Schiedam (vac, C. v. d. Steen) (toez.) H. J. Groenewegen te Oosterland; door de Generale Synode als zendingspredikant op Zuid-Celebes H. A. v. Dop, kand. te Oegst- geest. Aangenomen naar Eibergen (vac. H. Gordeau) A. M. Kalkman te Ooster hout c.a. (Geld.); naar Leeuwarden-Hui zum (5de pred.pl.) C. D. Israël te Velp; naar Gorssel (toez.) E. Gramsbergen te Hontenisse (Zld.); naar Wijk bij Duur stede J. v. 't Kruis te Baardwijk en Dru- nen; naar Nieuwveeri J. Gebraad, kand. te Utrecht, die bedankte voor Aagtekerke, Giessen-Oudekerk, Nieuwendijk (N.B.) en voor Rijnsaterwoude. Bedankt voor Oud- Beijerland (vac. W. H. v. Kooten) C. Vos te Gouda; voor Bennekom (vac. J. Ewoldt) (toez.) H. C. v. Itterzon te Rhoon; voor Groot-Ammers C. v. d. Bosch te Go- rinchem; voor Den Bommel (toez.) Joh. Kortleve te Klundert (N.B.). Geref. Gemeente in Nederland. Beroepen te Rotterdam-West J. Panne- koek te Terneuzen. Baptisten-Gemeenten Beroepen te Haulerwijk H. Sikkema te Rotterdam-Pernis. Ned. Herv. Kerk Geref. Gemeenten Beroepen te Terwolde J. Karens te Nieuwer kerk (Zld.), die bedankte voor Bodegraven en voor Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Waardenburg G. A. Zij- derveld te Middelburg. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-West H. C. Leep te Rotterdam. Chr. Gerf. Kerken. Beroepen te Meppel A. Broersma kand. te Leeuwarden. De Nederlandse sleepboot Witte Zee, heeft de 400 ton metende kustvaarder Accres uit Groningen die in het Kanaal met machinepech te kampen had, veilig de haven van het eiland Guernsey bin nengebracht. De Accres had dinsdagmid dag op zes mijl ten westen van Guernsey om sleepboothulp gevraagd. „Ik zou wel eens", begon de AUTEUR toen allen gezeten waren, „wat meer willen weten over het festijn, dat PIETER KASTELEIJN ons blijkens het affiche boven de tapkast aan biedt. Ik voel er véél voor, maar ik moet weten waar ik aan toe ben". Aller ogen richtten zich op het affiche, alleen de blik van PIETER vestigde zich achterdochtig op de AUTEUR. Van zijn standplaats achter de bierpomp kon hij het af fiche niet zien, maar hij wist drommels goed wat erop stond. Het luidde: „Doet mee aan ons WILD WEEK EINDE, f 25.— alles inbegrepen". Ik vraag mij af", vervolgde de AUTEUR lijzig, „hóe wi'id het wordt en waar PIETER de geëigende soort meisjes vandaan haalt. Bovendien moet ik zeker weten dat er niets van uitlekt, dat de politie geen inval doet en dat „Wat drommel, mijnheer", viel PIETER hem in de rede, „U stimuleert. U speelt simultaan. Ik bedoel, u weet best'dat ik alleen maar bedoel wat ik letterlijk bedoel, maar u doet alsof u het niet weet. U insemineert. Ik lever logies met ontbijt plus een diner met reerug of everzwijn en een wijntje voor vijfentwintig gulden in alle eer en deugd. Ik heb een fatsoenlijk etalogement en geen enkel meisje van verdachteloze zeden zet hier ooit een voet over de drempel. Ik protesteer. Het schaamrood stijgt mij naar de lippen". Men haastte zich eendrachtig PIETERS schaamrood naar het normale peil terug te dringen door hem te vei- zekeren dat het maar een grapje was. „Toch", merkte de AUTEUR glimlachend op, „brengt dit onzedelijke incident mij op het idee, dat wij vanavond eens zouden kunnen praten over de kunst van het schrij ven en de kunst van het lezen. Ik meen namelijk, dat wij Nederlanders beide kunsten tamelijk slecht verstaan, maar de laatste het slechtst. De WINKELIER bijvoorbeeld, wat heb je in je leven gelezen en wat ben je ermee opge schoten?" „Je kunt", antwoordde de WINKELIER, „mij honderd titels en schrijvers noemen waar ik hoegenaamd niets van weet. Ik wil mij piet intellectueler voordoen dan ik ben. Maar het weinige dat ik gelezen heb, heeft mij veel vreug de en wijsheid bezorgd. Als jongen was ik gek op Hendrik Conscience. Ik heb bijna al zijn boeken verslonden. Later stapte ik over op Charles Dickens. Ook hem heb ik na genoeg geheel opgepeuzeld. En nu, terwijl ik over de zes tig ben, lees ik veel in de Bijbel". Haha", liet de AUTEUR schamper horen. „Voorwaar een schamel geestelijk bezit. Conscience! Dickens! Mozes! Je hebt heel wat gemist, mijn waarde". „Is dat zo?", vroeg de PATER zachtzinnig. „Conscience heeft het onmenselijk karwei volbracht een heel volk lezen te leren. Dat zou noch Sartre, noch Hemingway, noch Shakespeare zijn gelukt. Dickens heeft een sociale revolutie begeleid en gestimuleerd door de romantiek in dienst van de klassenstrijd te stellen. Dat is nogal wat. En Mozes Men neemt aan dat hij Genesis heeft ge schreven, maar wie het ook gedaan heeft; Genesis is het grootste en wijste oeuvre in de hele litteraire geschiedenis. Ik kan dat alles bijeen niet schamel noemen. Ik zie in de WINKELIER een volledig belezen man". „Ik wil geen namen noemen", zei de AMBTENAAR zeer luid. „Maar als degene die verantwoordelijk is voor onze lege glazen nog langer werkloos op zijn eigen neus blijft staren, komen wij om van de dorst". Deze mysterieuze volzin ging PIETER volledig voorbij, maar hij kwam haastig aansloffen toen de DOKTER oor verdovend hard „Aannemeü" riep. Er zijn mensen", stelde de DOMINEE vast, „op wie hoogdravende, sierlijk krullende litteratuur volkomen zonder uitwerking blijft, doch die aan eenvoudige, duide lijke taal hun creativiteit ontlenen. Dat zien we aan PIE TER". De genoemde zette een hoge borst op, daarmee ont hullend dat hij ook deze volzin moeilijk vatte. „Hendrik Conscience schreef in een tijdperk en een locatie die zich kenmerkten door bijna-analfabetisme, schrille armoe en bijna-slavernij. Zijn romantische, eenvoudige, sterk tot de volksziel sprekende creaties schiepen cultuur in velerlei opzicht: de massa las hem, ontwikkelde door hem haar levensfilosofie en hief zich aan zijn boeken op uit de mod der. Niet het werk zelf, maar de culturele scheppings kracht van een werk stempelt het tot litteratuur. Dat is met Dickens nog veel sterker het geval. En wat Genesis betreft: lieve vrinden, ik zou niet kunnen leven als ik het niet dagelijks kon inzien". „Overdreven, ver overdreven", zei de AUTEUR. „Con science, Dickens en Genesis zijn verouderd, ontluisterd, waardeloos geworden voor de moderne mens. Dat de PA TER en de DOMINEE er zo over denken als zij zeggen, kan ik begrijpen. Maar de DOKTER. Wat zegt de DOK TER? Ik maak mij sterk (Genotuleerd door R. AGTERAN) Vierde aflevering, waarin de schepping der wereld in het duister blijft, PIETER KASTELEIJN zich tevergeefs aanbiedt om te worden doodgesla gen, de PATER zijn biechtstoel niet verlaat en de WINKELIER als belezen man wordt ge huldigd. „Wij zitten hier niet om ons sterk te maken, maar om gezellig te babbelen", zei de DOKTER spits. „Ik lees vak litteratuur tot ik er misselijk van word, maar ik hou geen tijd over voor andere dingen. Toen ik student was, ver slond ik de modernen van die tijd en ik ben al hun namen en werken vergeten. Aan Dickens ga ik beginnen als ik mijn praktijk heb verkocht. En Genesis daar word ik als dokter een beetje moedeloos van. Het overkoepelt de hele menselijke geschiedenis van de ene eeuwigheid naar de andere en ik voel me altijd een beetje stumperig, als ik bedenk wat ik eigenlijk doe: mensen repareren die al beginnen te sterven op het moment van hun geboorte. En ik mag dan geen PATER of DOMINEE of AUTEUR zijn, ik weet verdomd goed dat zo'n menselijke „ik" niet te opereren of te repareren valt, en dat het ieders per soonlijke eigendom is, dat zich in geen enkel opzicht hoeft te storen aan welke andere ikken ook, die toevallig een uitgever voor hun biecht hebben gevonden". De DOKTER zweeg ademloos en beschaamd en de stilte leek op een applaus. Maar aan die onhoorbare toejuichingen deed in ieder geval de AUTEUR niet mee. „Dat gaat me te ver!", riep hij uit, daarmee zijn afkeer te kennen gevend van wandelen in de wijde verten, die de DOKTER had geopend. „Er zijn mensen die kunnen schrijven en er zijn anderen die alleen maar kunnen lezen. En ik stel vast dat zo de eerste categorie klein is de tweede nog veel geringer in aantal blijkt te zijn. Neem nou onze goede PIETER, die de Bijbel met de moedermelk heeft ingezogen, als ik die chemische merk waardigheid even als beeld mag gebruiken. PIETER!" PIETER KASTELEIJN spitste zijn oren, voor zover deze omvangrijke uitsteeksels daaraan wensten mee te werken, en deed een stap achter de tapkast vandaan. „PIETER", zei de AUTEUR met een fijne glimlach, „weet jij in welk jaar de wereld is geschapen?" PIETER KASTELEIJN keek fronsend naar de zol dering van zijn gelagkamer, alsof God de Heer daar inder tijd een aantekening had gemaakt, dacht diep na en zei toen: „Ik héb Ik héb het geweten. Ik heb alle jaar tallen geweten, al zeg ik het zelf. Het moet ergens om trent in de oudheid gewezen wezen, maar het is me ont schoten. Al slaat u me dóód „Het merkwaardige is", constateerde de AUTEUR op geruimd, „dat je het inderdaad onmiddellijk zou weten als we je dood sloegen. Er is echter één bezwaar, namelijk dat je het ons dan niet meer zou kunnen vertellen. Mijne heren, u ziet het. U hoort het. Men kan niet lezen. Men leest, maar men leert er niet van. Toch moet de schrijver schrijven, het wordt hem opgelegd. Ik schrijf, ik blijf schrijven al leest niemand er een letter van. Noem het een biecht, best, de PATER zal moeten toegeven dat biechten niet tot vermaak van paters is uitgevonden. De mens moet zich „Toch lijkt 't me best amusant, dat biechthoren", merkte de WINKELIER peinzend op, met een uitnodigende blik naar de PATER. Maar deze liet zich niet uit zijn biecht stoel lokken. „Dat is een tweede", zei de DOMINEE zachtzinnig. „Bij ons in de gemeente wordt momenteel sterk de behoefte aan een belijdenis gevoeld, dat moet ik zeggen. Helaas. Hij maakte de zin niet af, zodat de WINKELIER ten on rechte in de waan kwam te verkeren dat ook de DOMI NEE het wel amusant zou vinden. „Ik heb een boekje geschreven begon de AUTEUR gewichtig, terwijl hij zijn bril af- en weer opzette. „Dat is sterk", zei de DOKTER sarcastisch. „Ik dacht dat jij alleen maar lezingen hield over boeken die je van plan bent te schrijven". „Niet alléén maar", corrigeerde de AUTEUR hem zon der een spoor van ergernis. „Ja, ik word nogal eens ge vraagd. In Carnavalstijd bijvoorbeeld regent het uitnodi gingen. De mensen denken dat je een clown bent, als je eens een grappig boekje hebt geschreven. Grappige dingen mag je in Nederland niet schrijven. Dat is dan geen litte ratuur. Litteratuur moet dodelijk ernstig en saai zijn. Dat is jammer". „Heeft Carmiggelt die ban niet gebroken?", informeerde de DOKTER nieuwsgierig. „Ik dacht „Die gedachte lijkt me een kronkel", antwoordde de AUTEUR. „Er wordt om hem gelachen en gehuild, da's waar, maar komt hij voor in bloemlezingen der Nederlandse letteren voor middelbare scholen? Ik betwijfel het". „Wat ik niet betwijfel, is dat het de allerhoogste tijd is, heren", proclameerde PIETER KASTELEIJN onver murwbaar. Toen de voetstappen buiten waren weggestorven, mom pelde hij: „In welk jaar werd die verdraaide wereld nou ook weer geschapen? Ik stond op mijn lippen om te zeg gen: in 't jaar nul. Maar dan hadden ze 't zelf ook wel kunnen weten". Hij keek met troosteloze blik in de duis tere gelagkamer en verzuchtte: „Het zal wel een schrik keljaar geweest wezen". Toen schoof hij de grendels op zijn deur en op deze aflevering. Volgende maand worden in Frank rijk verkiezingen gehouden. Om.dat er noch opkomst-, noch stemplicht in Frankrijk bestaat, wordt er aller wegen een actie gevoerd, waarbij de kiezers worden opgewekt hun stem uit te brengen. De schilder Lorjou heeft in opdracht van een instituut daartoe affiches ontworpen. STOCKHOLM Een gevangene in de modernste gevangenis van Zweden, de Kumla-gevangenis, heeft een aanklacht ingediend tegen de gevangenisleiding. Hij meent dat „de menselijke waardigheden er met voete worden getreden". Aan de aanklacht is een hongerstaking van gevangenen voorafgegaan, omdat ze de voedselporties te gering vonden en het in de gevangenis niet om uit te houden vonden. Na vier dagen won de honger het van het uithoudingsvermogen en namen de hongerstakers hun gewone bezigheden weer op. Toen besloot men het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag om een uit spraak te vragen. Scholieren die een partijtje voetbal trap ten tegen een oude leren zak, die zij op straat hadden gevonden, konden hun ogen niet geloven toen na een ferme schop bankbiljetten uit hun geïmproviseerde bal dwarrelden. Het bleek, dat een taxi chauffeur zijn geldbuidel met ruim zeven duizend gulden had verloren. Het gebeur de woensdag in de Finse stad Tampere. JOHANNESBURG (Reuter) Zuid afrikaanse kranten menen dat de rege ring een soepeler toepassing van de apart- heidswetten zal toestaan om contact met niet-blanke buitenlanders, met name in de sport en de diplomatie, mogelijk te maken. De verwachtingen zijn gebaseerd op de vorige week vrijdag afgelegde verklaring van premier John Vorster dat Zuid-Afrika op het punt staat om zich „als nooit te voren in de internationale wereld te be geven". Het woord sport werd door Vorster niet genoemd, maar aangenomen wordt dat juist op dit gebied de wetgeving aangepast zal worden, sinds groot rumoer is ontstaan om de uitlating van minister van Binnenlandse Zaken Pieter le Roux, dat de in Zuid-Afrika geboren doch tot Engelsman genaturaliseerde niet blanke cricketer Basil d'Oliviera het land niet binnen zal mogen als hij door het Britse MCC testteam gekozen zou worden om volgend jaar een tournee door Zuid-Afrika te maken. De MCC antwoordde hierop dat de tournee niet zal doorgaan als één van de leden op grond van huidskleur Zuid-Afri ka niet binnen mag.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9