De Rode Mieren" NAAIMACHINES ZIG ZAG ƒ248.- ƒ435.- PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER POLLE, PELLI EN PINGO Mogelijk Zwitserse hulp voor Vascomij MIJ HOLSTER N.V RECHTER TIE f: KRAMMETJE FOK s V Getuige Lewis dook even onder Britse bommen werper neergestort: 3 doden Fruittelers hadden een slecht jaar CENTRALE VERWARMING Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman VIJFHUIZEN - TEL„02SÖ8-*56 vraagt: ERVAREN C.V. - MONTEURS VRIJDAG 24 FEBRUARI 196 7 11 door William Lederer en Eugene Burdick LICHTGEWICHT VRIJARM ZIG ZAG GROTE HOUTSTRAAT 181 hm spijt we, ik kan er6eên De moord of) Kennedy 93) Kapitein Uien staarde de blanke aan met een nietszeggend gezicht. „U bent ons beslist van weinig nut als u niet spreekt", gilde de tlanke boven het lawaai uit. „We moeten u kwijt, want er is geen en kele reden u mee te nemen naar Haidho. We zullen nog wat stijgen en dan rol ik u uit het luik". Vat geloofde de blanke niet. En kapitein Hien ook niet, dat wist hij zeker. De witte man zag er te zacht uit, een beetje plomp in zijn bewe gingen ook. De blanke keek naar de lange die als piloot optrad en stak zijn duim toen omhoog. De helikopter schud de en steeg vervolgens met een zwaai die Vat misselijk maakte, recht omhoog. Vat was banger dan hij sinds zijn eerste gevecht was geweest. Zijn vingers klauwden over de gladde me talen Vloer. Het was al onnatuurlijk je door de lucht te bewegen, maar recht omhoog getrokken te worden was nog erger. Na tien minuten hield de stijging op en bewoog het toestel zich alleen zijdelings op en neer in de wind. De dikke blanke maakte eerst hij gend het luik open en rolde toen Hien ernaar toe. De derde man, een Sarkhanees, zat achterin met een uitdrukkingloos gezicht. De blanke had Hien al twee keer om en om gerold voor Hien bedacht dat het wel eens ernst kon zijn. Hij kromde zijn lichaam naar achteren, probeerde de draden los te trekken en van het luik vandaan te komen. Zijn ogen puilden uit. „Dat durf je niet", siste Hien tegen de blanke. „Dat is in strijd met de conventie van Genève". Conventie van Genève? dacht Vat. Wat is dat? De blanke lachte. Hij pakte Hien bij zijn kraag en trok hem naar het luik; toen duwde hij hem er half uit met zijn hoofd naar voren. „Vriend", hijgde de blanke, „je hebt nooit de conventie van Genève getekend. Herinner je je wat de oude Ho en Oom Mau gezegd hebben over de conventie? Moord ten dien ste van de revolutie is een goed ding. Dus ben je op stap gegaan en heb je vrouwen voor de ogen van hun mannen, katholieke priesters en boeddhistische monniken en alles wat je voor de voeten kwam, ver-- moord. Praat me niet over de con ventie van Genève." De blanke man lachte weer en het kwam Vat voor dat de man gek geworden was. Niemand kon lachen terwijl hij langzaam een man uit een helikopter duwde, honderden me ters hoog in de lucht, of hij moest krankzinnig zijn. Vat wou dat hij de dood gevonden had in de hinderlaag. De korte dikke sprak tegen de lan ge man in een vreemde taal. Toen pakte de dikke Vat in zijn nek en duwde hem met zijn gezicht naar voren naar het luik. Hij was nu vlak bij Hien. Zijn hoofd stak buiten het luik en hij keek in de ruimte. Ver beneden zich zag hij de rivier en de hutten van de Meo's. Hij keek van opzij naar Hien. Die was verstijfd van angst. Zijn ogen puilden uit, zijn ooghoeken waren rood; ze werden cijna uit zijn schedel geperst. En hij krijste. „Kijk nu maar eens hoe je politie ke officier wegzeilt, kanonnier Vat", zei de blanke. Toen gaf hij, hoe ongelofelijk het ook leek, Hien een laatste duw. Even tleef Hien in de lucht hangen en zijn verwrongen gezicht was vlak onder dat van Vat en staarde hem in doodsangst aan. Toen kreeg hij de afmetingen van een pop die almaar Kleiner werd. „Kijk goed", schreeuwde de blan ke tegen Vat, „Kijk hem helemaal na. Jij bent de volgende". Kanonnier Vat keek. Hien was nu heel klein, een vlekje, en toen raak te hij de grond. Hij kwam op de oever van een riviertje terecht. De modder spatte omhoog. Hij kon het lichaam van Hien even zien zoals het uitgestrekt op de oever lag. Toen scheen de modder terug te vallen en het kleine lichaam verdween. Hij had veel mensen zien sterven, maar dit was een nieuwe manier, dacht Vat. Zijn lichaam kromp in een bij de gedachte aan de vreselijke seconden die voor hem lagen, als hij de grond zou raken en van binnen uit elkaar zou barsten en daarna sterven. Hij hunkerde ernaar op een vertrouwde manier zijn einde te vin den. De hand in zijn nek trok hem in de helikopter terug. Hij werd mee gesleept en tegen een stoel vlak ach- •er de piloot geduwd. De andere blanke had het luik gesloten. Hij tik te tegen het raam van de cockpit en schreeuwde iets. Onmiddellijk begon de helikopter zich zwaaiend vooruit te bewegen. De dikke grinnikte tegen hem. „Mooi, kameraad", zei de man. „Vertel maar eens tot welke com pagnie je behoort." Kanonnier Vat zweeg even. Niet omdat hij probeerde iets te verber gen voor de krankzinnige blanke, maar omdat zijn compagnie een spe ciale aanduiding had gekregen voor deze opdracht. Wou de blanke die speciale aanduiding oT de gewone weten? „Vertel de waarheid enje zult niet uit de helikopter gesmeten worden", zei de blanke. Kanonnier Vat hoorde hem nau welijks. Hij verwachtte de zonson dergang niet meer te zullen beleven, maar hij wou alles liever dan uit de helikopter geduwd te worden. Bij de gedachte daaraan draaide zijn maag om. ,,De compagnie van de Bevrijding van het Volk", zei hij; hij had een besluit genomen. „Luider, luider spreken", schreeuw de de blanke. Vat herhaalde schreeuwend zijn antwoord. De grote blanke aan het dashboard draaide zich om en zijn gezicht stond hard. „Er bestaat geen enkele compagnie in geen enkel bataljon met die naam in Noord-Vietnam", zei de lange man. (Wordt vervolgd.) PUZZEL NO. 8 Horizontaal: 1. vogel, 4. deel v. e. huis, 7. hoofdslagader, 9. waterweg, 11. trans portbedrijf, 12. lijst, 13. alsmede, 15. krach tig, 17. grap, 19. anno, 20. soort hond, 23. klein plantje, 24. onder anderen, 25. jon gensnaam, 27. het hoogste, 28. elasticiteit, 29. grap, 30. verbindingsnaad, 31. onvrucht baar, 32. ijle stof, 33. dwaas, 35. kern, 37. hevig, 38. aanneming, 40. vr. munt, 42. goud (Fr.), 43. voorzetsel, 44. telwoord, 46. jongensnaam, 47. verzoekschrift, 51. mu ziekinstrument, 53. aanzien, 54. edelsteen, 56. meisjesnaam, 57. kostbare stof, 59. voor jaar, 61. nauw, 32. broeiplaats. Verticaal: 1. gevlochten snoer, 2. titel, 3. staatsbedrijf, 4. vallei, 5. water in Brabant, 6. waterplantje, 7 godin, 8. bloeiwijze, 9. huid, 10. gesloten, 11. deel v. e. molecule, 14. drinkgerei, 15. treiter, 16. keukengerei, 17. projectiel, 18. deel v. e. boom, 21. Indon. luchtvaartmaatschappij, 22. lust, 23. ver andering, 26. zuivelprodukt, 28. communi catiemiddel, 33. lijfwacht, 34. familielid, 36. deel v. e. toren, 37. reptiel, 38. verhoogde toon, 39. kostbare stof, 41. voetbalvereni ging, 43. geestdrift, 45. vervoermiddel, 48. danskoor, 49. deel v. h. hoofd, 50. werk tuig, 52. Eng. bier, 54. vis, 55. deel v. d. hals, 58. Fr. onbep. vnw., 60. voorzetsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 7 Horizontaal: 1. kegel, 6. inept, 11. gin, 12. s.o.s., 14. U.N.O., 16. idolaat, 18. portret, ADVERTENTIE MAKTEN TOONDE* 41. De tranen van Joris Goedbloed en zijn bedroefde houding, gaven Panda een schuldig gevoel. „Zo erg bedoel ik het nu ook weer niet!" zei hij troostend. „Maar je zal toch moeten toegeven, dat het net lijkt alsof je iedereen bedriegt!" Bedrog Wat een af schuwelijk woord!" prevelde de meester-loodgieter, na snikkend. „Om dat te horen van iemand die ik een eerlijke boterham laat verdienen mijn eigen kleine makkertje Panda Ach, ach.." „Ik meende het niet zo", mompelde Panda teneergeslagen. „Ik wil heus al die lelijke woorden weer goedmaken!" „Prima!" sprak Joris, zakelijk zijn zakdoek wegbergend. „Zorg dan, dat je om zes uur bij de sluis in de Stieltjes- vliet bent! En wees op tijd!" Met die woorden ver dween hij, zonder zich verder aan de vèrrassing van zijn leerling te storen. Zijn stappen brachten hem al spoedig bij de genoemde sluis en diens trotse ontwer per. „Een fraai staaltje werk!" sprak de sluis-archi- tekt tot zichzelf. „Oerdegelijk en onverwoestbaar. De Stads-loodgieter zal dit zeker goedkeuren!" Getuit) UIT KRM66N. ZOU ER MISSéHIEM VUIt-IN ZITTEN? N66M M6M16T KWALIJK DAT IK JE WEK. ?00 JE EEN SOtO OP t>6 HOORN W1UEN 81A2EN? 20. tui, 21. t.n.o., 22. ets, 23. offerte, 28. ido, 29. na, 30. Ur, 31. leut, 32. aga, 34. gard, 36. re, 37. Schelde, 38. r.o., 39. Aken, 41. a.n.p., 42. Rika, 45. ai, 47. se, 49. cru, 51. prenten. 54. nor, 56. hei, 57. ade, 58. invasie, 61. na deren, 64. Eli, 65. lot, 67. rei, 68. Sneek, 69. ramen. Verticaal: 2. egoïsme, 3. gil, 4. Ena, 5. do, 7. nur, 8. ent, 9. portier, 10. liter, 12. staf, 13. spar, 15. stoom. 17. dut, 19. end, 23. ont snap, 24. fa, 25. eigenen, 26. tu, 27. ergeren, 31. Lea, 32. aha, 33 alp, 35. dra, 40. kruiven, 43. kanarie, 44. schip, 46. ir, 47. se, 48. Drent, 50. ren, 52. ezel, 53. tint, 55. ode, 59. ale, 60. sie, 62. dra, 63. Eem, 66. o.t. De namen van de prijswinnaars vindt u elders in dit blad. NEW ORLEANS (AFP) De Ameri kaan David Lewis, die als particulier de tective een onderzoek naar president Ken nedy's vermoedelijke moordenaar zou hebben ingesteld en die woensdag met zijn gezin uit New Orleans was verdwe nen, is terecht. Donderdag heeft hij zich gemeld bij officier van Justitie Garrison, die een nieuw onderzoek instelt naar de moord in Dallas. Tegen journalisten zei Lewis: „Ik ben niet ongerust om mijzelf, maar over mijn gezin. Er zijn misschien reeds te veel din gen over mij gezegd. Zij kennen mijn naam. Zij kunnen mij gemakkelijk her kennen. Zij weten waar ik werk, dus. Lewis is niet betrokken geweest bij de moord op Kennedy en daar ook niet mee in verband gebracht door Garrison. Maar Lewis heeft gezegd Oswald te hebben ge kend en door zijn onderzoek kennis te hebben gekregen van belangrijke bijzon derheden over de moord. Daarom, re presailles vrezend, was hij woensdag ver dwenen. (Van onze correspondent) Het doek is nog niet gevallen over de geruchtmakende Vaseomijmiljoenenaf- faire. De Maastrichtse rechtbank heeft donderdag de crediteurenvergadering in de surséance van betaling van de Heer- lense bouwonderneming verdaagd tot 6 april. Dat gebeurde op verzoek van een aantal crediteuren, die daarmee de kans willen grijpen die een aantal geld schieters in Zwitserland via een groep banken in Genève biedt. De bewindvoerders van Vascomij daar entegen drongen aan op het afbreken van het voorlopig verleende uitstel van beta ling. Die Zwitserse voorstellen nemen de bewindvoerders voorlopig niet serieus ge noeg om hun standpunt te wijzigen. Meer dan 350 schuldeisers van Joosten- Reumkens' Bouwonderneming verzamel- Mönchen-Gladbach (AP) Giste ren is een bommenwerper van de Britse luchtmacht in West-Duitsland neergestort. Bij het ongeluk vonden alle drie inzitten den, de piloot en twee navigators, de dood. Het toestel, een Canberra, was op. een routinevlucht van de basis in Bruggen, bij de Nederlandse grens, ongeveer ne gentig km van de basis verwijderd, toen het in een open vlakte neerstortte. Het afgelopen jaar is voor de fruittelers een jaar geweest, waarin alles tegenliep: ongunstig weer, vorst- en hagelschade en prijzen die ook al weinig reden tot voldoe ning gaven. Op de algemene vergadering van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in Utrecht zei de voorzitter van de NFI, ir. C. Staf, gisteren dat de appelprijzen sinds 1 januari gemiddeld 25 percent lager zijn dan in dezelfde periode van 1966. Vorig jaar werd naar schatting 360 miljoen kilo appelen geoogst, evenveel als in '65. Voor de perenoogst bedroeg de laatste schat ting 110 miljoen kilo tegen 80 miljoen in het jaar daarvoor. Op 1 januari was de appelvoorraad 110 miljoen kilo, 10 mil joen minder dan verleden jaar. Ir. Staf noemde de perenprijzen van het afgelopen seizoen ondanks het feit dat ze niet op het niveau van 1965 kwamen bevredi gender dan die van appels. den zich donderdagmiddag in de hal van het gerechtsgebouw in Maastricht. De toeloop noodzaakte mr. W. Penning president van de raadkamer van die rechtbank met het grote gezelschap de wijk te nemen naar een schouwburg zaal van het Staargebouw. Het duurde nog al een poos eer alle crediteuren de controle naar de geheime beraad slagingen van de raadkamer waren ge passeerd. De bewindvoerders lazen elkaar af lossend het lijvige rapport van hun be vindingen voor aan de ademloos luisteren de zaal. Die zaal had in totaal dertig mil- lioen gulden van Vascomij te vorderen. Het fiasco herleefde. Bijna alle bedragen in het rapport verwerkt hadden meer dan vijf cijfers voor de komma. De conclu sie van de bewindvoerders liet niets aan duidelijkheid over. „Er is geen overwaarde voor de gewo ne crediteuren. Er is ook in de toekomst geen cent voor hen te verwachten. Wij be velen aan de surséance niet te handha ven." Aldus de bewindvoerders. Daarmee leek het lot van Vascomij wel bezegeld. Maar Gied Joosten uit Geleen de man die Vascomij grondvestte is het voor bije weekeinde naar Zwitserland gereisd om buiten de directie en de bewindvoer ders om hulp bij Zwitserse financiers, te halen. De veronderstelling, dat Gied Joos ten zelf in dat land nog kapitalen achter de hand heeft werd in de zaal druk ge fluisterd. Het plan van de helpende Zwitserse handen is nog helemaal vers. Pas vorige week donderdag dwarrelde het voorstel op de bureaus van de bewindvoerders en de rechtbankpresident neer. Directeur C. Deerenberg van het ma kelaarskantoor „Holland Housing Corpo ration" in Amsterdam (en wethouder van de gemeente Schoonhoven) fungeert als tussenpersoon tussen de partijen in Heerlen en Zwitserland. Hij biedt voor lopig 16,5 millioen om Vascomij uit het slop te halen. Voorwaarde daarbij is, dat alle onroerende bezittingen van alle door Joosten en Reumkens beheerde onderne mingen zowel in als buiten het bank roete concern in één pool bijeen wor den gebracht. Heerlen zo luiden de voorstellen zal alle hypotheekleningen van de con stitutionele beleggers moeten overnemen. Op 6 maart zal de raad zich inderdaad over een voorstel van B. en W. buigen om alvast ruim 22 millioen van verze keringsmaatschappijen en pensioenfond sen aan hypotheekleningen (a 4'lt percent) over te nemen. Heerlen wil dat kapitaal op zijn beurt weer tegen gelijke rente van een van die beleggers lenen. Buiten de centrale financiering vopr gemeenten om. Het kapitaal door Heerlen geleend blijft immers in de Vascomij-onderne- ming. ADVERTENTIE MADOERASTR. 1a, HAARLEM-N., tel. 57833 - VIJFHUIZERDIJK 157, tel. 02508 - 456 HgH a in 44. Rechter Tie staat op en loopt in de kamer heen en weer. „We hebben nu dus kunnen vaststellen", zegt de rechter te vreden, dat de student Yang, samen met de boef Seng-san, het één of ander plan netje had beraamd, Tsjiao Tai! Vermoe delijk chantage op iemand die ze in de verlaten tempel plachten te ontmoeten. Maar Seng-san en Yang hadden hun slachtoffer onderschat. Deze heeft zich op afdoende wijze van zijn twee chanteurs ontdaan". „Dus is die kladschilder Lie Ko de moordenaar!" roept Tsjiao Tai uit. „Ik mocht die vent al dadelijk niet! Zal ik hem nu maar meteen uit zijn bed gaan halen?" De rechter schudt zijn hoofd. „Niet zo haastig, Tsjiao Tai. Waarom zou den Seng-san en Yang een doodarme schilder chanteren? Nee, hier zit veel meer achter. We hebben met een uiterst geslepen misdadiger te doen. We zullen hem in de waan laten dat we niet weten wie zijn tweede slachtoffer is. Laten we er maar eens een nachtje over slapen, Tsjiao Tai. Het is al na middernacht". „Onze oude schrijver zal nu wel in het buurdistrict zijn aangekomen, edelacht - bare". „O, ja", zegt de rechter, die zou daar gegevens zoeken over de diefstal van het goud van de keizerlijke schatmeester. Er is vandaag zoveel gebeurd dat ik die oude zaak haast vergeten ben. Maar nu naar bed!" 764. Bram had op het wantrouwen van de vliegmannen gerekend. „Luister goed," zei hij met grote na druk. „Ik kan jullie mijn woord van eer geven, dat ik terugkom met de lappen stof voor jullie vleugels. Maar ik neem het je niet kwalijk, als je dat nog niet ge noeg vindt. Daarom stel ik voor, dat jul- 1 lie Turu en Karo houden al.s gijzelaars". „Als wat?" vroeg de opper-Vliegman. Geduldig legde Bram het uit. Mijn vrienden blijven hier achter als een soort onderpand. Jullie begrijpen wel, dat ik hen nooit in de steek zal laten. en pas als ik terugkom, moeten jullie ze weer vrijlaten. Is dat eerlijk. Fluisterend overlegden de mannen met elkaar en tenslotte begrepen ze, dat ze dit aanbod wel konden aanvaarden. Bram kreeg zijn kleding terug en Tutu en Ka ro werden in een stalen kooi opgesloten. „Een ding", zei Karo geroerd, „hoe moet je hieruit komen, Bram? Hoe denk je over die bergen te kunnen gaan?" „Daar is maar één oplossing voor", zei Bram. „Ik leen het vliegkostuum. en ik vlieg over de bergtoppen heen". „Lieve help....", zei Karo. „Hij heeft weer wat."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11