m I' I z De strijd tegen de smook: een dure affaire J i -g Wekelijks toegevoegd aan alle edities van |H T* Kl 1 Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, - -/ I L/ A I IJmuider Courant en Beverwijkse Courant Zijn uw lieve centjes verbrand, opgevreten door het varken, vermalen in de wasmachine, verteerd door de schimmel of verscheurd door de baby Nederlandsche Bank heeft vier superlegpuzze- laars in dienst om vernielde bank biljetten te reconstrueren en eventueel aan gedupeerde eigenaars te vergoeden. ^iiSaSStö^PSëaW^SigsSW 8 rx 1 - wwiwiiiM EIND SEPTEMBER van het vorige jaar berichtten alle kranten over de kapitale schrik van mevrouw Van Mierlo-Muller van de Breemarsweg in Hengelo. Op een kille donderdagmiddag had zij haar inwonende vader met een verwarmde kamer willen ver blijden, maar haar grote verrassing bleek zijn kapitaalsverassing. Want zes weken tevoren had de, na een autodiefstal in de straat wat angstig geworden heer H. B. Muller zijn zui nig bijeengebrachte spaarsom van f 4.000, met medeweten van zijn dochter, verstopt in de kachel een vrij vaak als veilige en brand vrije brandkast gebrandmerkte bergplaats van waardepapieren. Evenwel: niet zo brandvrij als men wel denkt. IN HUIZE MULLER werd de kilte van donderdag 29 september duur verdreven: mevrouw Van Mierlo vergat bij het kachel aan maken de veertig briefjes van hon derd. Onmiddellijk na thuiskomst realiseerde de 61-jarige lasser H. B. Muller zich wat er was gebeurd. Razendsnel trok hij de kachellade open. Te laat: er was alleen nog maar as. „Dit moeten ze zijn geweest", zegt de heer G. van Dolder. Uit een kast trekt hij drie grote vellen bordkarton waarop in dertig ge tekende ruimten evenveel hoopjes as zorgvuldig zijn uitgespreid. „En hier moet de rest in zitten", zegt hij, wijzend op een asla in de kast. WIJ HIER in en om de IJmond kennen maar al te goed de roestbruine rook van de hoog ovens, die vooral op de wasdag vaak de wanhoop der huisvrou wen is. Nu echter is bewezen (aldus de Duitse graaf Stefan von Schlippenbach, een bekend „luchtverontreinigingsexpert") dat deze bruine rook weliswaar zeer hinderlijk is, doch (in te genstelling tot afvalgassen uit schoorstenen van andere indu strieën, centrales en flatgebou wen niet schadelijk voor de volksgezondheid. De techniek is overigens zo ver gevorderd, al dus nog altijd Herr Graf, dat de bruine hoogovenrook volkomen onzichtbaar gemaakt kan wor den. Omdat de Duitse staalindu strie echter met moeilijkheden en met een krappe kapitaal markt te kampen heeft, kan zij voorlopig niet als rookverdrijver optreden. D. J. Dijs ÈMm i 1 wy De aslezer IbremMt uitkomst! tuur lijk snel door. De kelder is ook nogal geliefd. Andere mensen stoppen het achter de hanebalken, in dakgoten of in lampekappen, waar het dan heel gauw verschroeit, maar de kachel is wel favoriet." Hij vertelt het verhaal van de schip per, die na sluiting van de bank met 12.000 aan boord kwam. Het salaman- dertj e in de kombuis werd de uitverko ren bergplaats. De volgende ochtend De heer Van Doesburg: „Ook ande re brandei) bezorgen ons veel werk. Het bombardement van Rotterdam heeft ons jaren bezig gehouden. Soms gaat het om bedragen van 100.000 of meer. We kunnen niet alles, wèl veel DE HEER VAN DOLDER is een van de aslezers van de Nederlandsche Bank N.V. In een kantoorruimte op de twee de verdieping van de bank aan de Amsterdamse Oude Turfmarkt zijn hij en zijn drie collega's dagelijks bezig met het reconstrueren van door vuur of andere oorzaken vernielde bankbil jetten. Gevieren vormen zij een bijzon dere bankbiljettenbrigade. Zij zijn de geldengelen van mensen die door een ongeluk of door onachtzaamheid één of meer bankbiljetten hebben verloren. Per jaar worden in dit kantoor voor 250.000 tot 300.000 aan bankbiljetten gereconstrueerd en daarna vergoed. De 57-jarige oud-Indischman G. van Doesburg, sinds zes jaar werkzaam op de afdeling beschadigingen van het bankbiljettenkantoor: „Wij behande len per week zo'n 50 tot 60 gevallen. Dat zijn er per jaar dus 3000. Er zijn eenvoudige zaken bij, maar ook een aantal die ons wekenlang bezighouden. De ƒ4000 van de heer Muller is er zo een." BEGIN OKTOBER werd de Hengelo se asla in Amsterdam afgeleverd. Of men de as alsjeblieft wilde onderzoe ken. Een paar dagen later schepte de heer Van Dolder een berg as op zijn bureau, nam een pincet in zijn hand, zette een loep onder oog-, en een bakje met schuifmesjes onder handbereik en begon een wekenlang vergend speurkarwei naar restanten van de veertig verbrande honderdjes. De mannen van de beschadigde- bankbïljettenbrigade zijn meesters in het herkennen van stukjes as. Tref zeker pincetten zij minuscule maar waardevolle brokjes uit de grote hoop. Waar een gewoon mens niets ziet, herkennen zij de verbrande snor van Hugo de Groot (van een tientje), een pijpekrul van Christiaan Huygens (biljet van 25), de ganzepen van Eras mus (op een honderdje) of het penseel van Rembrandt (op een duizendje). Watermerken, handtekeningen, letters en lijnfiguurtjes worden voor hen on der de loep weer zichtbaar. De heer P. C. Barteling, negen jaar op deze speurafdeling werkzaam, heeft onlangs twee dozen met as nageplo zen. In Apeldoorn /erbrandde iemand tegelijk met een berg huisvuil in zijn tuin een briefje van duizend, een van vijfentwintig en vier van tien gulden. Enkele dagen later werd de veraste inhoud van de afvalkuil in Amsterdam afgeleverd. Na een week speuren heeft de heer Barteling slechts drie assnip- pers terzijde kunnen leggen: een rand- stukje van het biljet van duizend gul den, een stukje watermerk van het vijf en twintigje en een middenstukje van het tientje. Misschien vindt hij in de derde doos voldoende om alle 1065 te kunnen laten vergoeden. Als dat niet het geval is, worden de drie dozen door een collega voor de tweede maal na gezocht. Want als er as van geld in zit, zal het er uitkomen. Restanten van in kachels ver brand geld worden regelmatig naar Amsterdam gebracht. De heer van Doesburg: „Je hebt er geen notie van. hoeveel mensen de kachel als een vei lige plaats voor hun geld beschouwen. Er zijn meer wonderlijke plaatsen waar men kapitale bedragen meent te moeten bewaren. Er wordt nog vrij veel geld in de grond gestopt, soms zelfs in blikken doosjes. Dat roest na zet de nog wat slaperige schipper een kop koffie. Bij het tweede kopje be denkt hij met schrik wat hij heeft ge daan. Hij trekt de lade snel open. Hij is ook te laat. Zijn twaalfduizend gul den zijn verschroeid. Op aanraden van de Groningse agent van de Nederland sche Bank wordt de gehele kachelin- houd naar Amsterdam gezonden. De aslezers buigen zich over de hoop. Zij treffen voldoende restanten aan om alle twaalfduizend gulden te kunnen vergoeden Half verkoold bankbiljet van dui zend gulden. Slagen de experts er niet in, het veraste deel terug te vinden, dan krijgt de eigenaar slechts de helft tot tweederde van de waarde vergoed. doen. Na een boerderijbrand in Leeu warden kregen wij drie manden vol puin en as. De buit werd zorgvuldig gedroogd en daarna nauwgezet nage zocht. Er werden inderdaad geldige as- vlokken ontdekt. Men haalde er zelfs een paar van kapotte dakpannen. De DE VIEZE bruine neerslag is voornamelijk te wijten aan de 32 z.g. Thomas-converters die in het Ruhr-gebied in bedrijf zijn. Om de staalmagnaten tegemoet te komen (de bevolking doet er blijkbaar minder toe) heeft de regering in Bonn nu bepaald dat het tijdstip, waarop alle Thomasconverters rookvrij moeten zijn, verschoven wordt van 31 december 1967 (de aanvankelijke datum) naar eind 1970. Inmiddels is al een begin ge maakt met de ombouw, zodat aan het eind van dit jaar wellicht 12 van de 32 converters „gezuiverd" kun nen zijn. OOK MET het stofvrij maken van de 106 hoogovens in het Ruhr- gebied is men begonnen. Overal zijn reeds installaties aangebracht die het ontsnappen van stof en gruis bij het laden der hoogovens ver hinderen. In Duitsland wordt on danks 't lage energie-gehalte nog al tijd hoogovengas voor het stoken der ovens gebruikt. Maar thans mag dat gas nog slechts een stofge- halte van 5-10 milligram per kubie ke meter bevatten. Ongereinigd be vat het echter tot 20 gram vuil, dat is dus 5000 maal zoveel als ge zuiverd gas. De bij deze zuivering ontsnappende afvalgassen zijn vol komen vrij van zwavel, omdat dit in het ruwe ijzer en in de sintels wordt gebonden. Daarom bevatten die afvalgassen na deze bewer king aanzienlijk minder stofdeeltjes dan die van andere industrieën HET STOFVRIJ maken van de sintelinstallaties is daarentegen nog altijd een moeilijke zaak. Het is nog niet mogelijk gebleken om daar voor filterinstallaties te construe ren, die betaalbaar zijn en inder daad waarborgen dat de wettelijk vastgestelde minima worden be reikt. Bovendien hangt een goed functioneren in hoge mate af van de gebruikte grondstof. Duitse hoog ovens gebruiken de van zwavel- zuurfabrieken afkomstige, uit kiezel uit Meggen gewonnen „afbrand". Dit materiaal is aanmerkelijk goed koper dan buitenlandse ertssoorten, en heeft een hoog ijzergehalte. Bij de sintelvorming komen echter me- taaldampen vrij, die in een isole rende laag op de electroden van de filterinstallaties neerslaan. Deze ra ken daardoor telkens defect. Indien de overheid rigoureus zou vasthou den aan een gehalte van 150 milli gram afvalgas per kubieke meter, dan zouden de Duitse staalbedrij ven moeten afzien van gebruik van kiezel uit Meggen. De produktie van ruwijzer zou daardoor duurder worden. Dit versnipperde bankje van 25, per abuis tezamen met een oude enve lop verscheurd, was een zacht eitje voor de legpuzzelaars van de Neder landsche Bank. Reconstructies van moeilijker gevallen houden hen soms weken bezig. boer kreeg een flink ged< elte van zijn geld terug." DE SPECIAAL voor hun taak bij on der andere gelddrukkerij van Joh. En schedé opgeleide mannen van de bij zondere bankbiljettenbrigade pincet ten in hun geheugen om nog wat vreemde gevallen op te diepen: SJEF ZEEGERS uit het Deurnese kerkdorp Liessel kreeg een briefje van duizend gulden vergoed dat op 27 mei 1964 door een varken van zijn vriend Piet Kooien was opgevreten, nadat Sjef Zeegers zijn portefeuille in het varkenshok had verloren. De veearts probeerde het biljet met een braak middel „terug te halen." Het was te vergeefs. In de tegenovergestelde rich ting werd het doel bereikt: 'n laxeer middel bracht uitkomst. De fecaliën werden gewassen en gedroogd naar Amsterdam gestuurd. „Het zag er keu rig netjes uit", verzekert de heer van Doesburg. Zijn mensen ontdekten meer dan honderd, reeds kleurloos ge worden snippertjes van het duizend- guldenbiljet. Zij werden zorgvuldig aan elkaar gepast, in een passe-partout ge plakt en trots in dossier 1192 opgebor gen. De heer Van Doesburg: „Dieren geven ons ook aardig wat werk. Jon ge honden knauwen een bankbiljet in recordtempo in talloze snippers. Daar wordt meestal niet alles van terugge vonden. Papegaaien en apen kunnen ook heel aardig geld vernielen. En dan hebben wij hier wel eens muizen nesten gehad die gebouwd waren van tot fijne reepjes geknaagde bankbil jetten. Een duur nest, waarvan wij toch nog heel wat hebben kunnen te ruggeven. Verder zijn koeien en var kens veelvuldig onze werkgevers." WANNEER en hoeveel kan er wor den vergoed? De heer van Doesburg: „Wij vergoe den naar rato van het voor ons her kenbare oppervlak van de biljetten. Als wij een heel biljet kunnen recon strueren, wordt het gehele bedrag uit betaald. Vinden wij van een honderd je driekwart terug, dan vergoeden wij 75. Ik kan zeggen dat wij niet kin derachtig zitten te kienen of naar ons toerekenen. Wij proberen zo soepel mogelijk te zijn. Vergeet u niet dat de Nederlandsche Bank volgens arti kel 13 van de bankwet niet verplicht is, beschadigd bankpapier te vergoe den. Dat zij het toch doet is omdat zij zoveel mogelijk service wil verle nen aan haar kredietgevers. Ons speurwerk wordt gratis verricht. Wij stellen wel een paar voorwaarden. De verzender van de beschadigde stukken moet de eigenaar zijn en de biljetten mogen niet moedwillig zijn bescha digd." Geen rechtmatige eigenaar van een stapel gedeeltelijk verbrande biljet ten was een man uit de Zaanstreek. Hij had een kraak gezet en bij het openbranden van de kluis was een deel van de buit verschroeid. Het beschadig de geld stuurde hij naar Amsterdam. Die daad werd hem noodlottig. Korte tijd later stond de recherche voor zijn deur. „Want wij krijgen ook onze in lichtingen omtrent inbraken en over vallen, waarbij bankbiljetten verdwij nen", zegt de heer Van Doesburg.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13