School in de Tempeliersstraat werd honderd jaar geleden opgericht Stamboom van directoraat Directrice werkster 1 SPECIAAL KARAKTER VAN MEISJESSCHOOL ZAL NOG MEER TOT UITING KOMEN Grote interesse voor viering eeuwfeest ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Geluidshinder in 1882 De Krocht Directeur J. A. P. Oosten over de toekomst: T oneel DE DIRECTEUR van de meis jes H.B.S,de heer J. A. P. Oos ten, onthulde ons dat er voor 7 oktober een reünie is georga niseerd. In deze periode zal ook het feest worden gehouden, waarover, zoals hij zei, nu nog geen nadere mededelingen kun nen worden gedaan. Men rekent erop dat de „meisjes" van zeer vele jaargangen dit in ieder ge val groots op te zetten hereni- gingsfeest zullen bijwonen. In Haarlem staat Nederlands oudste meisjes h.b.s. OV ER TWEE DAGEN zal het precies honderd jaar geleden zijn dat de Haarlemse gemeenteraad met dertien tegen twee stemmen een voorstel van B. en W. aannam tot oprichting van een middel bare meisjesschool. Ruim een half jaar later, op 2 sep tember 1867, werd de school geopend op de bovenver dieping van het tegenwoordige gymnasium aan het Prinsenhof. Hiermee werd Haarlem de eerste gemeente in ons land, waar meisjes in de gelegenheid werden ge steld om middelbaar onderwijs te genieten. In 1871 volgden de gemeenten Arnhem, Dordrecht en Rotter dam het Haarlemse voorbeeld en een jaar later Am sterdam, Deventer en Groningen. DE SCHOOL begon met 19 leerlin gen, twee maanden later bedroeg het aantal reeds 34. De eerste directrice was mejuffrouw H. J. von Schubertz, die op een tractement van 1600 werd aangesteld. In de komende jaren groeide het aan tal leerlingen gestadig en in 1871 be zochten ruim honderd meisjes de school. Maar twee jaar later kwam er een inzinking. Volgens de directrice was de oorzaak daarvan vrees voor het toelatingsexamen. Volgens haar zou er verbetering ontstaan, wanneer er in- plaats van een toelatingsexamen een voorbereidende klasse zou komen. Zo ver is het echter nooit gekomen. Wel werd van jaar tot jaar meegedeeld, dat het toelatingsexamen bijzonder eenvoudig en gemakkelijk was. Toch werd in 1874 geklaagd over te grote klassen (een eerste klas van 39 leerlingen) waardoor de resultaten van het onderwijs niet bevredigend waren. Een jaar later konden de klassen niet worden gesplitst door gebrek aan leer krachten. IN HET jaarverslag van 1882 maakte de Commissie van Toezicht de volgende opmerkingen: Het zou wenschélijk zijn indien er gelegenheid was bij goed weder de leerlingen eenige lichaamsbewe gingen in de openlucht te doen nemen. Voorts mag hier gewezen worden op den noodzakelijkheid om veran dering te brengen in de bestrating der Lange Margarethastraat daar het gedruisch van karren en rijtui gen dikwijls zoo storend is, dat leeraressen en leerlingen elkander niet kunnen verstaan. REGERINGSSTEUN bleef, althans de eerste jaren, niet uit. Minister Fock bracht op de begroting voor 1870 een bedrag van tweeduizend gulden, tot r^irtnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnanfui Mej. J. Berdenis van Berle- kom, 1923-1933 Mej. C. M. Burger 1933-1947 Mej. Ch. J. F arret 1901-1923 Mej. N. H. J. M. Voogd 1947-1955 Links drs. S. Elte, die in 1963 afscheid nam; rechts de huidige directeur, de heer J. A. P. Oosten. subsidiëring van de school in Haarlem „omdat zoals het in de toelichting luidde de regering een bewijs wil de geven, dat de ijverige en tot dusver met goede uitslag bekroonde pogingen van deze gemeente om ook meisjes de voordelen van het middelbaar onder wijs deelachtig te doen worden door de regering werden gewaardeerd". Maar in 1885 werden de subsidies ingetrokken en het zou tot 1948 duren alvorens die weer werden ingevoerd. IN 1874 werd aan een aannemer in Hardinxveld, de heer Broekman, voor 36.890 de bouw gegund van een schoolgebouw aan de Krocht. Hij begon er te laat mee en kreeg een deurwaar der op zijn dak. Hoe dit verder is af gelopen, vertellen de annalen niet. Ondanks deze vertraging werd een jaar later de school aan de Krocht ge opend. In 1891 stonden er 187 leerlingen ingeschreven. Toen liep het aantal te rug als gevolg van de toelating van vrouwelijke leerlingen tot de gymnasia en andere hogere burgerscholen in Haarlem. In 1901, na 34 jaar de middelbare meisjesssehool als directrice te hebben gediend trad mejuffrouw Von Schubertz af, in haar plaats werd mejuffrouw L. J. Farret benoemd. Zij legde in 1923 haar functie neer wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd en toen werd mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom met het directoraat belast. In de jaren twintig werden pogingen ondernomen om de school te laten ver huizen naar het buiten Spaarenhout. Het gebouw aan de Krocht was te klein, bovendien werd het onderwijzen bemoeilijkt door lekkages en afbrokke lende plafonds, wat in deze tijd in tal loze rijmpjes en gedichten tot uiting kwam. IN 1927 werd op grootse wijze in de schouwburg aan de Jansweg het zestig jarig bestaan van de school gevierd. In een verslag in het Haarlems Dag blad over deze jubileumviering stond: „Het was werkelijk alleraardigst, voor den aanvang was de stemming al op het hoogtepunt van enthousiasme, waarop zij zich gedurende den geheelen avond handhaafde en was de atmosfeer eg gon asDuog DE INVOERING van de Mam moetwet biedt de mogelijkheid om tot bepaalde vernieuwingen over te gaan. Zo zal in de toekomst ook onderwijs gegeven kunnen worden in meer typisch vrouwelijke vak ken, waardoor het speciale karak ter van de meisjesschool nog wat meer tot uiting zal kunnen komen. DIT VERTELDE de directeur van de gemeentelijke mieisjes-HBS aan de Tempeliersstraat, de heer J. P. P. Oosten die er aan toevoegt, dat de middelbare meisjesschool in de toe komst een meisjes-H.A.V.O. zal wor den. Op een vraag of aparte meisjesscho len in deze tijd nog wel zin hebben, antwoordt de heer Oosten: „Dat is in derdaad het geval. Er is pas van goed onderwijs sprake, wanneer dit is aange past aan de aard en de aanleg van de leerlinge. Het is bekend, dat die bij de meisjes totaal anders is dan bij de jongens. Dat zit niet uitsluitend in de keuze van de vakken, maar ook in de wijze, waarop de leerstof zal worden aangeboden. Dit geldt in sterke mate voor het litteratuuronderwijs en voor geschiedenis. De militaire en politieke geschiedenis zullen een meisje minder interesseren dan de sociale en biogra fische aspecten er van. DIRECTEUR Oosten hecht grote waarde aan de esthetische vorming van de leerlingen, waaraan vooral in de hogere klassen in ruime mate aan dacht wordt besteedt. Hij zegt hier over: Behalve kunst- en muziekgeschiede nis worden ook lessen in toneel gege ven, zoals ook op sommige andere middelbare scholen het vak dramati sche vorming wordt onderwezen. Voor de leerlingen die dit wensen, wordt buiten de schooluren elementair toneel gegeven. Dit is zeer belangrijk voor de karaktervorming van de jeugd." „Op deze school", zo vervolgt de heer Oosten", wordt het cursusjaar be sloten met een optreden van docenten Op de Haarlemse raadsver gadering van 3 september 1867 werd het volgende besluit ge nomen: Het doen schoonhouden, (met uitzondering van het witten der muren), het openen en sluiten van de localen der meisjes burgerschool voor middelbaar onderwijs, het aanleggen der kagchels en het aanbrengen van brandstoffen, ter verwarming van die localen, op te dragen aan de directrice van deze school en daarvoor aan haar toe te leg gen eene vergoeding van f 120.- 's-jaars, ingaan met den eersten dezer. en op andere wijze waarop zij dit ge woonlijk doen, namelijk door het op voeren van een toneelstuk. Het „Do cententoneel" doet dit reeds vanaf 1947. ER ZIJN MOMENTEEL 375 leerlin gen op de middelbare meisjesschool, Het schoolgebouw aan de Tempe liersstraat doet van buiten ietwat somber aan. Het interieur daaren tegen geeft een vriendelijke en ge zellige aanblik. al geladen met applaus, dat straks bij herhaling zou losknetteren. En 't was er een geroezemoes van honderden babbelende bakvischjes in haar joligste vroolijkheid en haar mooiste avondjur ken. Wei overwoog het vrouwelijke ele ment zeer in dit auditorium, hetgeen later bij de dans eenig nadeel oplever de. Er was een tekort aan heeren". EEN JAAR na het afscheid van me juffrouw Berdenis v. Berlekom, in 1934, verhuisde de school naar de Tempeliers straat, waar zij nu nog gevestigd is. Mejuffrouw C. M. Burger was directrice geworden. Zij ijverde voor een B-af deling op de school, die in 1947 werd ingevoerd. In dit jaar werd zij opge volgd door mejuffrouw dr. ing. N. J. H. M. Voogd, de laatste directrice van de school, want in 1955 nam de heer S. El- te haar functie over en in 1963 werd de heer J. A. P. Oosten directeur. ttWVWWVVVVVVVVVVVVVVVUWWVVVVVVVVVWVVVVWIl verdeeld over 18 klassen. Het aantal docenten bedraagt 36. IN TEGENSTELLING tot de buiten zijde doet het interieur van de school vriendelijk en gezellig aan. Muren en deuren vertonen frisse kleuren, de loka len zijn ruim en licht. In de bovengang is een kleurrijk mozaiek aangebracht. Het schoolgebouw is betrekkelijk klein, wat de intimiteit bevordert. Er is de laatste tien jaar heel wat gebouw, zo vertelde de heer Oosten. Er gedaan aan de modernisering van het is een modern practicumlokaal geko men voor natuur- en scheikunde met bijbehorend laboratorium. De gemeen te heeft huizen aangekocht aan de Koninginneweg en de Lakenkopers- straat, waarin fraaie en intieme loka len voor tekenen en handwerken zijn ingericht. Boven het tekenlokaal aan de Koninginneweg bevindt zich nog een lokaal, waar kunstgeschiedenis wordt gegeven. De leerlingen voelen er zich thuis. De lokalen liggen even buiten de directe invloedssfeer van de school. Ze hebben het gevoel, dat ze daar iets van zichzelf bezitten. DE MEISJES H.B.S. aan de Tem peliersstraat is een oude school, waar nieuwe opvattingen ingang hebben ge vonden en er nog vinden. Herman Labruyère Gymnastiekklasje uit de jaren '20. VOOR DE VIERING van het honderdjarig bestaan van de middelbare meisjesschool be staat grote belangstelling bij de oud-leerlingen. Op school kwa men zelfs brieven uit Nieuw- Zeeland, Amerika, Zwitserland, Duitsland en Frankrijk met het verzoek om nadere inlichtingen over de festiviteiten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 16