BOEKAREST STREEFT NAAR ONAFHANKELIJKHEID (I) euLTUUn yszAis is* Roemenië wil niet langer „de achtertuin en benzinepomp van de Sovjet-Unie" zijn i f ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Erbij 17 Voor de Roemenen zijn de gren zen nog steeds vrijwel volledig gesloten. Grenspatroüilles, zoals deze (foto links) in Oradea, zijn I uitgerust met afgerichte honden. Deze (rechts) voor de joodse ge meenschap in Boekarest uitge geven krant verschijnt twee wekelijks in het Roemeens, Jid disch en Hebreeuws. - v" Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar Kettingreactie Straf bewind I t-5 lltlMilH I êm i.&LLLJ - 1 i In een antiquariaat in Oradea bladert een rabbijn in een oude uitgave. Grapje Tijdschrift j^^^^^^VVVUVWMVWWWWWVWWWVWWWVWWWUWWWAIVWWWVWWWWVVVVWWWWWWWVMVWVWWVWVUVWWVin/VWVWVVVWVWWVWVVWVWWVWVW ROEMENIË ANNO 1967 is een land met twee gezichten. Het ene lonkt naar hetvWesten, het andere bepaalt zich met een grimmige blik tot het binnenland. Het buitenlandse gezicht speurt uitnodi gend naar Westerse handelspartners en toeristen. Het binnenlandse heeft de vorsende blik van de „securitate", de ge heime politie. Terwijl Duitse, Franse, en Japanse handelsdelegaties met voor komendheid worden ontvangen, maakt de geheime politie jacht op minirokken en baardige Roemeense studenten. Ge confronteerd met deze tegenstellingen is de buitenlandse waarnemer geneigd bei de aspecten afzonderlijk te beschouwen ten koste van het totaalbeeld van een land dat niets tweeslachtigs heeft. HET BEELD dat Roemenië's jonge en bekwame leiders voor ogen staat is dat van een onafhankelijk, natio- naal-communistisch land dat zijn iden titeit alleen kan handhaven wanneer het economisch iets in de Oosteurope- se melk te brokkelen heeft. Uitgangspunt is nog steeds de baan brekende verklaring van de in 1965 overleden Roemeense communistische partijleider Gheorghe Gheorghioe-Dej, waarin hij een jaar voor zijn dood ten opzichte van Moskou het principe for muleerde: „Er is en er kan geen „va- der"-partij en een „zoon"-partij be staan." Roemenië had er genoeg van als „achtertuin" en „benzinepomp" voor de Sovjet-Unie te fungeren zoals Gheorghioe-Dej het uitdrukte. ZIJN UITEENZETTING van 12.000 woorden zou bij holle frasen zijn ge bleven, als het moment ervoor niet zo goed was gekozen. Moskou bevond zich in 1964 op het hoogtepunt van het ide ologische conflict met China en bereidde een communistische top-conferentie voor waar de Peking-leiders de volledi ge breuk aangezegd zou worden. Op diplomatiek geraffineerde manier buitte Roemenië dit conflict ten bate van grotere onafhankelijkheid uit. De Roe meense leiders verklaarden zich neu traal in het conflict en weigerden de topconferentie bij te wonen. Toen de Italiaanse communistische voorman Palmiro Togliatti en Waldeck Rochet in Frankrijk zich bij Boekarest aan sloten, werd de conferentie op de lan ge baan geschoven. Met deze manoeuvreer-ruimte begon in Roemenië het streven naar politie ke emancipatie en het terugdringen van de Russische invloed. De duide lijkste aanwijzingen hiervoor zien waarnemers in de Roemeense houding met betrekking tot de economische en militair-politieke samenwerking tussen de Oosteuropese landen. In de Comecon (de in 1949 opgerich te tegenhanger van het Marshall-plan in het Westen), bepaalt Roemenië zich nu nog tot vier gemeenschappelijke projecten: de Comecon Bank, het pro ject voor autowegen, een integratie project voor de elektriciteitsvoorzie ning, en de samenvoeging van het spoorwegmaterieel. Als gevolg van dit Roemeense verzet tegen de supra-na- tionale Comecon-organen, zien welinge lichte kringen een toenemen van bila terale verhoudingen tussen Comecon- landen, waar vroeger multilaterale re laties werden onderhouden. DE ROEMEENSE critiek veroor zaakte kettingreacties. Andere Come- con-landen begonnen zich af te vra gen waarom de Sovjet-Unie zeventig percent van de ruwe grondstoffen moest leveren voor hun produkten, waarbij de lange afstanden een prijs-niveau noodzakelijk maakten dat vaak boven de wereldprijs lag. Tsjecho-Slowakije en Polen klaagden in de Comecon over de kwaliteit van de hun geleverde goe deren. Andere landen eisten en kregen het recht om aangekochte voorraden van tevoren te inspecteren. Ook ten aanzien van het Warschau pact is Roemenië een eigen koers gaan varen. De dienstplicht werd terugge bracht van 24 tot 16 maanden, en waarnemers zijn van mening dat de Roemeense leiders Moskou duidelijk hebben gemaakt dat zij sommige as pecten van het Warschau-pact als een aantasting van de soevereiniteit be schouwen. Recente Roemeense verkla ringen wijzen er verder op dat Boeka rest in de richting denkt van een col lectieve veiligheidsregeling voor heel Europa, waarbij zowel NAVO als het Warschau-pact verouderde begrippen zouden zijn. De Nederlandse ministervan Bui tenlandse Zaken, Luns, die door zijn Roemeense ambtgenoot Manescoe on langs in Boekarest over deze veilig heidsregeling werd gepolst, noemde het voorstel „voorlopig onrealistisch". Het kundige politieke evenwichtsspel tussen Moskou en Peking heeft Roe menië de meeste resultaten opgeleverd in zijn handel met het Westen, en dan voornamelijk met West-Duitsland. Ter wijl de handel met de Sovjet-Unie sinds 1955 terugliep van 69 tot 41 percent, nam die met het Westen over dezelf de periode met ruim dertien percent toe tot ongeveer 33 percent. De kolossale Galati-staalfabriek, die wordt gebouwd bij de Donau wordt deels uitgevoerd door de Westduitse firma Gutehoffnungshütte met een le verantie ter waarde van tachtig mil joen gulden. Krupp, Siemens en andere Westduitse bedrijven hebben in Roe menië een investering lopen van een 200 miljoen gulden. De Verenigde Sta ten zullen er binnenkort Pepsi Cola laten bottelen, Italië bouwt een gigan tische bakkerij van vier miljoen gul den, Zweden levert elektrische loko- motieven, Japan schepen. DE SFEER in de bar van het Lido- hotel in Boekarest, waar veel buiten landse delegaties door het al-regelend toeristenbureau Carpati worden onder gebracht, verschilt weinig van soortge lijke gelegenheden in het Westen. De menus van het oud-sjieke Athenee Pa lace Hotel doen in aanbod niet onder voor de spijskaarten van Krasnapolsky of De Doelen ten onzent, al laten be reiding en smaak vaak nog te wensen over. Maar Roemeense wijnen als Ries ling Ternave en Murfatlar wedijveren met goede westerse. In bioscopen in Boekarest draaien veel buitenlandse films onder andere „Mondo cane". De theaters zijn dagen van tevoren uit verkocht. Het opera- en muziekleven staat op hoog niveau. Niettemin staan al deze zaken in schril contrast met de manier waarop de Roemeense leiders hun volk onderwerpen aan een straf bewind, dat nog veel stalinistische trek ken vertoont. HOEWEL IN mindere mate dan enke le jaren geleden, wordt het interne Roemeense beleid nog steeds gekarak teriseerd door angst en argwaan. Angst voor de macht van de geheime politie die in Roemenië een kolossaal appa raat vertegenwoordigt met duizenden informanten, afluister-apparatuur, en geraffineerde verhoormethoden. Arg waan voor de betrouwbaarheid van medeburgers die als agenten in dienst van de staat kunnen staan. De al-snuffelende neus van de ge heime dienst wordt blijkbaar zo alge meen bekend verondersteld, dat men vaak nauwelijks de moeite neemt om de sporen van een ingreep uit te wis sen. Buitenlanders ontvangen hun post uit het Westen niet zelden voorzien van plakband op de geopende zijde van de enveloppe, waarbij de strook dan on zorgvuldig is aangebracht over het poststempel waarmee de Roemeense PTT binnenkomende stukken regis treert. Verkeersagenten in hun cilindrische wachtposten op de hoeken van de stra ten hebben opdracht, de nummers van passerende buitenlandse auto's door te bellen naar volgende posten, zodat de wagen op zijn route gevolgd kan wor den. Om het nummer te kunnen no teren zet de agent het licht voor de aankomende auto vaak op rood. De bestuurder kan dan waarnemen dat de agent het nummer noteert en de tele foon oppakt, terwijl het licht weer op groen wordt geschakeld. In hotel-lobbies staan agenten die vertrekkende buitenlanders signaleren en zo nodig een beschrijving doorbel len naar een andere instantie. Roeme rken die zich in het gezelschap van be zoekers uit het Westen vertonen wor den in het oog gehouden, en niet zel den ter verantwoording geroepen. Een onderwijzeres die uit vriendelijkheid privé-lessen gaf ten huize van een Westerse leerling werd kort daarop op straat gearresteerd. Na een verhoor werd zij volgens betrouwbare bronnen overgebracht naar een inrichting voor zwakzinnigen. Telefoons van buitenlanders worden afgeluisterd, waarbij de afluisterende agent het vaak op zich neemt de te lefoon voor de opgebelde te beantwoor den en „niet thuis" te geven. De aan wezigheid van microfoons, zelfs in flatgebouwen, is aangetoond. Het ge sprek in deze flats wordt op de geijk te manier gevoerd: met een luidruch tige muziekinstallatie voor de muur met de ingebouwde microfoon. Toen een buitenlander op een mor gen wakker werd en ontdekte dat de verwarming in de koude Roemeense systeem van de coöperatie en beken de eerst gedacht te hebben dat ik een Rus was. De afkeer van de Rus sen in Roemenië is groot. In Boeka rest is slechts één van de talrijke beelden van Stalin overgebleven. Stra ten genoemd naar Russische helden werden omgedoopt. Op de scholen werd het Russisch als tweede taal in 1963 afgeschaft. Opmerkelijk is de grote nieuwsgie righeid die de Roemeen aan de dag legt voor alles wat uit het Westen komt. In een staatssouvenirwinkel met prijzige waren bekeek de verkoopster aandachtig mijn zonnebril en vroeg tenslotte of ze hem kon kopen. Een collega werd naar zijn gouden ring ge vraagd. Een student in een bar vroeg mij om mijn das. In een andere win kel stelde men mij voor het gekochte te betalen met overhemden, sokken of handdoeken. En tenslotte zijn er de vloeiend Frans, Engels of Duits-spre kende jongetjes die in ruil voor een paar Roemeense postzegels een ball point of een ander buitenlands klein ood hopen te krijgen. De betekenis hiervan is niet dat deze zaken in Roemenië niet te krijgen zijn. 'Maar deze attributen vertegenwoordi gen een voorwerp uit het buitenland dat voor de meeste Roemenen een on- Het grapje is wranger dan de bui tenstaander vermoedt. Het drukt niet alleen vrees uit voor infiltratie van „bourgeois-ideeën" uit het „decaden te" Westen, maar ook de beslotenheid waarin de Roemeen leeft. Paspoorten zijn moeilijk te krijgen, soms pas een jaar nadat de aanvraag werd inge diend. Bij terugkeer van de reis moet de pas daags daarop weer worden ingeleverd, waarbij de identiteits kaart weer wordt teruggegeven die bij het vertrek werd ingehouden. Zonder dit laatste document is de Roemeen vrijwel een vogelvrije. Ónmogelijker wordt het wanneer de Roemeen wil emigreren. Betrouwbare bronnen meiden dat van de adspirant- emigrant een losprijs wordt bedongen: 10.000 gulden voor een ongeschoolde, 15.000 gulden voor een geschoolde Roe meen. Een nu in het buitenland wo nende Roemeen bevestigde mij dat hij 10.000 gulden had moeten betalen. Hij zat nu jaren vast aan de afbetaling van het bedrag dat hij van een bui tenlandse relatie had geleend. IEDERE MIDDAG om vijf uur is er in het weinig opvallende gebouw aan de Niklos Beloianisstraat in Boekarest een groep oude mannen te vinden. Het vertrek met de zitbanken is klein, V> V. '.V.V winter niet functioneerde, posteerde hij zich voor de muur en deed zijn beklag. Een half uur later meldde de con ciërge van het gebouw dat dé ver warming gerepareerd zou worden. WAARNEMERS zijn van mening dat de Roemeense superbureaucratie meer uit gewoonte dan uit noodzaak vast houdt aan deze methoden. Inderdaad zijn er feiten die op een wijziging in dit beleid wijzen. In 1964 werden vrij wel alle politieke gevangenen vrijge laten. Hun aantal werd geschat op 11.000. Er zijn meer Roemenen die, vergeleken met enkele jaren geleden, in het openbaar gesprekken met be zoekers uit het Westen durven te voe ren. Plun mening steken zij daarbij niet onder stoelen of banken. Een winkelier die eerst deed alsof hij slecht Duits sprak bleek tenslotte beter Duits te spreken, dan ik. Hij uitte zich geringschattend over het bereikbare droom is. Het is op dit punt dat de Roemeense leiders het onverdraagzaamst zijn. HET ENIGE Roemeense grapje dat ik hierover hoorde betrof de commu nistische partijleider Nicolae Ceause- scoe die, aldus de anecdote, de gunsten trachtte te winnen van een jonge Roe meense. Hij bood haar villas en een auto aan, maar zij bleef weigeren. Ten einde raad vroeg Ceausescoe wat zij dan wenste. Zij antwoordde: „Open de grenzen". Waarop de partijleider ge zegd zou hebben: „Maar dat kan im mers niet, dan zijn wij niet meer al leen." warm, en door kaarsen verlicht. De mannen dragen hoofddeksels. Een voor ganger zingt monotone gebeden. Het gebouw is een van de 23 nog functione rende synagogen in Boekarest. Het kleine vertrek bevindt zich bo ven de eigenlijke kerkruimte, die plaats biedt aan ongeveer honderd ge lovigen. Er zijn niet veel jongeren die de dagelijkse diensten bijwonen. Er zijn ook niet zoveel joden meer in Boe karest. Van de 200.000 van voor de oorlog, zijn er nu nog ongeveer 50.000 over. Van de 800.000 in heel Roemenië wonen er nu minder dan een half mil joen in het land waar van oudsher de joden een belangrijke plaats in het maatschappelijk en culturele leven in namen. De grootste terreur vond in de oor log van 1941 tot 1944 in Jasy plaats. Jasy is de hoofdstad van Moldavië en de naam is nog steeds verbonden als een begrip aan de eerste pogrom in Roemenië, toen in juni 1941 in een paar dagen tijd 12.000 joden werden ver moord. Daarna gingen treinladingen maandelijks op weg naar de concen tratiekampen. Uit Bucovine werden in de herfst van dat jaar 150.000 joden op transport gesteld naar de Sovjet-Unie. Tweehonderdduizend joden in Trans- sylvanië, dat bij Hongarije was gevoegd, keerden ook niet terug. Het reilen en zeilen van de joodse gemeenschap in Roemenië sinds de oorlog, onder communistisch bewind, is in Boekarest een moeilijk te bena deren onderwerp. De onderzoeker stuit onveranderlijk op een zekere terughou dendheid die meer suggereert dan het min of meer rooskleurige beeld dat in de gesprekken wordt gegeven. Wat er precies gesuggereerd wordt is niet na te gaan. Als enig houvast dient het feit dat tienduizenden joden na de oor log Roemenië hebben verlaten, de meesten naar Israël.' ZEGSLIEDEN die bereid zijn erover te praten, schrijven deze exodus toe aan „angst", maar blijven ook in het vage omtrent de oorzaken van deze angst. Een hunner zegt: „De joden hebben het hier erg moeilijk gehad. De meesten die zijn vertrokken, wa ren handelslieden en kooplui die er na de nationalisaties geen brood meer in zagen". Op de vraag of deze vertrek kende joden ook de „losprijs" van om streeks 10.000 gulden aan de Roemeen se regering hebben moeten betalen om te mogen emigreren, wordt met een zwijgende glimlach beantwoord. Even feitelijk is echter ook dat de joden in het Roemenië van vandaag geen ghettos bewonen en zich open lijk mogen en kunnen manifesteren. Tegenover de 23 nu functionerende sy nagogen staan weliswaar twintig le ge en ongebruikte, voornamelijk tenge volge van de uittocht naar Israël, maar in Boekarest bevindt zich ook een ac tief secretariaat van de joodse ge meenschap. Een twee-wekelijks verschijnende krant, „tijdschrift voor de Mosaische cultuur", verschijnt in een oplaag van zesduizend exemplaren en wordt ge drukt op de persen van de staatsdruk kerij. Het is een blad met gemiddeld twaalf pagina's, waarvan acht in het Roemeens, drie in het jiddisch, en één in het Hebreeuws („omdat bijna nie mand nog Hebreeuws leest", zei een fuctionaris op het secretariaat). De artikelen hebben alleen betrekking op culturele en religieuze zaken. Politiek staat er niet in. In een recent nummer worden, bij voorbeeld, kleine berichtjes gewijd aan een tentoonstelling van Marc Chagall in Praag, een folkloristische publikatie in Warschau, een Rubens tentoonstel ling in Genève, de opvoering van een op een Kafkas roman geïnspireerde opera in Hamburg, en mededelingen van vergaderingen van joodse gemeen schappen in andere delen van de we reld. In Boekarest zijn verder zes talmud- i tora scholen met een totaal van hon derd leerlingen, waar de joodse religie wordt onderwezen. Er zijn abattoirs waar uitsluitend „kosher" wordt ge slacht onder toezicht van rabbijnen. De muziek van de joodse Roemenen Alfred Mendelsohn en Ludovic Feld- mann wordt regelmatig ten gehore ge bracht. Aan verschillende scholen wordt door joodse leraren gedoceerd. De president van de joodse gemeen schap, dr. Moses Rosen, is een geko zen lid van de Nationale Vergadering. Ondanks deze voorbeelden van tole rantie zijn er aanwijzingen dat de Roe meense leiders op ander gebied de joodse Roemeen niet altijd op gelijke voet behandelen. Opmerkelijk is in dit verband dat het aantal joden in re geringsfuncties gedurende de laatste jaren aanzienlijk werd teruggebracht. Zoals te verwachten, is het aantal joden dat lid is van de communis tische staatspartij gering.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17