Generaal Soeharto Indonesië naar een Volkscongres om president zal resolutie Soekarno af te zetten niet aannemen zoekt voor evenwicht coopuaetf Pompidou - kroonprins van De Gaulle Van dag tot dag Om de democratie Lenteboden Congrespartij in India lijdt grote nederlaag wm Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u rookt? telegrammen DJAKARTA Het staat nu vast dat wanneer het volkscongres van Indonesië begin maart bijeen komt, de resolutie om president Soekarno uit zijn ambt te ontheffen, niet zal worden aangenomen. Ondanks de druk die nu wordt uitgeoefend, zal het congres te verstaan worden ge geven dat een dergelijke beslissing een ernstig conflict binnen de Indo nesische strijdkrachten ten gevolge zal hebben. Het document, waarin president Soekarno zijn uitvoerende macht overdraagt aan generaal Soe harto, is door Soeharto aangeboden aan generaal Nasoetion in diens func tie van voorzitter van het Volkscon gres. r Bindende factor Jordaans-Israelisch grensincident Urige pt>P*a Zachte (Van onze correspondent) De verkiezingskoorts heeft nu ook Frankrijk aangegrepen. Op 5 maart, in de eerste, en op 12 maart in de tweede ronde, zullen een vijfentwintig miljoen Fransen onder wie een meerderheid van vrouwen een kleine vijfhonderd leden van de Nationale Vergadering kiezen, die hen gedurende vier jaren in het parlement moeten vertegenwoordigen. On danks de devaluatie van het parlement onder het gaullistische regime, is de belangstelling voor het beroep van afgevaardigde groot gebleven. Vier of vijf grote politieke formaties (communisten, linkse Federatie van Mitterrand, Democratisch Centrum van Jean Lecanuet, alsmede de gaullisten die zich in de officiële UNR en in de vernieuwde partij van de conservatieve „Onafhankelijken" van de jonge oud-minister van Finan ciën Giscard d'Estaing verzamelen) hebben het kiezersvolk onder strooi biljetten, manifesten en beloften bedolven. Vetsste pot Kroonprins Pompidou De Amerikaanse inlichtingendienst CIA (Central Intelligence Agency) heeft zich volgens officiële mededelingen der Ame rikaanse regering al vijftien jaar bezig gehouden met de financiering van parti culiere instellingen en studentenorganisa ties in het buitenland. Dit geschiedde in opdracht van de Nationale Veiligheids raad, het hoogste orgaan in de Verenig de Staten voor alles wat met politieke in formatie, propaganda, verdediging en veiligheid te maken heeft. Deze onthulling mag nauwelijks opzien barend heten. Ofschoon het bij lange na niet duidelijk is welke omvang deze fi nanciële steun heeft aangenomen en tot welke buitenlandse instellingen de Ame rikaanse beïnvloeding door middel van dollars is doorgedrongen, is och wel al gemeen bekend dat Washington met de ze methode werkt. Ook is het geen geheim dat vorige Amerikaanse regeringen al met dit bijl tje hebben gehakt en dat de methode dus niet een uitvinding is van president Johnson. Men mag aannemen dat zij al dateert uit de begintijd van de koude oorlog, toen vele Europese landen geacht werden een prooi van de communistische agressie te worden. Die agressie werd destijds zowel als een directe militaire dreiging afgeschilderd als omschreven met „ondergrondse infiltratie" via de communistische partijen in de betrokken landen, mede ook via „mantelorganisa ties. Het zal wel juist zijn dat de Sovjet- Unie na de oorlog heeft geprobeerd haar ideologie vaste grond in het buitenland te verschaffen door geheime infiltraties misschien zelfs ter voorbereiding van een militaire inval, ofschoon achteraf de koortsachtige vrees, die in West-Europa werd gewekt door onheilsprofeten, ver overdreven lijkt als men nuchter bekijkt hoe weinig blijvend succes de Russen hadden kunnen verwachten van een nieu we oorlog. Politieke infiltratie en bemantelde pro paganda zijn traditionele hulpmiddelen van communistische kant, om een voe dingsbodem te scheppen voor onrust en daaropvolgende omwentelingen. Als Mos kou echter niet al jaren geleden heeft be grepen dat in de westelijke democratieën dergelijke methoden een averechts suc ces veroorzaken, is het peil van intelli gentie in het Kremlin bijzonder laag ge weest. Men kan er echter van op aan dat die realiteit de Russen niet ontgaan is en dat zij veeleer hun hoop op een prestige verlies der democratie hebben gevestigd dan op een omverwerping ervan. Dat prestige-verlies kost bovendien geen roebels. Want het wordt veroorzaakt door een verzieking die uit de democratie zelf opkomt, gestimuleerd door mensen in die democratie die hun eigen stelsel verloo chenen en methoden toepassen die omge keerd evenredig zijn aan een principiële democratische praktijk. Wat de CIA al die jaren gedaan heeft, met de zeer edele bedoeling de Ameri kaanse veiligheid te versterken, past na tuurlijk evenmin in zo'n democratische praktijk als de spokenjacht en vervol gingswoede die eens de Amerikaanse se nator McCarthy ontketende. Men kan de CIA niet verwijten dat zij een voedings bodem trachtte te bereiden voor een Amerikaans imperialisme, maar wél dat zij het communisme heeft geprobeerd te bestrijden met verkeerde methoden. Met methoden namelijk, die het prestige der democratie verminderen en de bevolking van de Westeuropese landen een deel van haar vertrouwen in de democratie ont nemen. Hier raken twee punten elkaar: de hoop van Moskou dat de westelijke demo cratieën zichzelf zullen compromitteren in het oog van hun eigen mensen, en het duidelijke gebrek aan vertrouwen van Washington in de democratische rugge- graat van de Westeuropeanen. Wat overblijft is een nuchtere vraag: wie is het slimst, degene die zijn roe bels spaart of degene die zijn dollars ver spilt, terwijl het resultaat in beide geval len een kwetsuur van de democratie te zien geeft? --ninnnnnnrMVVM1flV*'***""AA<yMW> (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Binnen de Indonesische strijdkrachten is een conflict ontstaan over het al of niet aanhouden van president Soekarno als symbolisch staatshoofd. Dit conflict be staat vooral tussen de vloot onder admi raal Moeljadi en de politiemacht onder commando van generaal Soetjipto ener zijds, en de overige strijdkracht-eenhe den anderzijds. De vloot en de politie macht menen dat Indonesië er het best bij is gebaat wanneer president Soekar no als symbolisch staatshoofd aanblijft tot de verkiezingen. De andere strijd kracht-groeperingen zijn van mening dat de president moet verdwijnen. nen vinden. Het wetsontwerp daartoe be vindt zich nog steeds in de commissie fase van het parlement en tijdens de dis cussies zijn juridische moeilijkheden ge rezen, ook al omdat de wet op de par tijen zijn beslag nog niet heeft gekregen. Een zeer hooggeplaatste Indonesische functionaris was van mening dat de ver kiezingen „op zijn vroegst eind volgend jaar" gehouden zouden kunnen worden. De juridische moeilijkheden rondom het presidentschap en een opvolging zijn nu in Djarkarta pas goed aan de orde ge komen. Een plaatselijk dagblad vroeg zich af „wat heeft president Soekarno nu overgedragen, zijn das, zijn vulpen, of zijn microfoon?" Men vraagt zich af wie nu bijvoorbeeld het recht van am nestie en gratie heeft verworven, wie het recht van oorlogsverklaring heeft, wie ambassadeurs kan aanstellen, generaal Soeharto of de president. ALLES DUIDT erop dat „de voorzichti ge Javaan" generaal Soeharto zoals hij door een regeringsfunctionaris vandaag werd genoemd, ook nu zal blijven probe ren een evenwicht te vinden tussen de extreme anti- en gematigde pro-Soekarno groeperingen. HET IS DE verwachting dat de gema tigde generaal Soeharto, met de vloot en de politiemacht aan zijn zijde, het con gres zal duidelijk maken dat een afzetting van president Soekarno alleen maar ca tastrofale gevolgen zal kunnen hebben. Dit argument wordt versterkt door het in Indonesië algemeen aanvaarde axioma dat de strijdkrachten de enige bindende factor in het land zijn, en dat wanneer tussen de verschillende eenheden een con flict zou ontstaan, Indonesië een periode van chaos te wachten staat. In het congres zal deze mening bijval vinden van de Partai Nasional Indonesia (PNI), die zich grotendeels nog steeds achter de president schaart. Overigens is het lang niet zeker dat de verkiezingen volgend jaar plaats kun In zijn radio- en televisietoespraak van gisteravond legde hij er de nadruk op dat „de weg nu vrij was gemaakt naar een volledige oplossing van het politieke conflict". Deze weg is via het Volkscon gres, maar generaal Soeharto wil kenne lijk niet dat de president door het congres als een gedaagde wordt behandeld. Dit hangt samen met het typisch In donesische verlangen om moeilijke kwes ties zo elegant mogelijk op te lossen. En de meest elegante oplossing zou zijn wan neer president Soekarno in staat wordt gesteld zelf zijn opvolger te installeren, omdat deze daarmee zich verzekerd weet van de steun van het volk. Het gaat er nu om of de president zover gebracht kan worden dat hij deze procedure aan vaardt in het belang van hemzelf en van het land. TEL AVIV (AFP) Aan de grens tus sen Jordanië en Israël heeft zich vrijdag ochtend in het gebied van Toelkarem, op 35 kilometer van Tel Aviv, een schietpar tij voorgedaan, waarbij volgens een Is raëlische woordvoerder een Israëlische grensbewaker werd gewond. Van Israëlische zijde verklaarde men, dat het incident was veroorzaakt door het vuren van een Jordaanse post op een groep Israëlische landmeters die binnen hun grens aan het werk waren. Een Jor daanse woordvoerder zei echter, dat de schietpartij was begonnen, toen een Israë lische patrouille over de grens trok. STRAATSBURG (AP). Twee ooie vaars zijn gisteren uit het gebied van de Middellandse Zee, waar zij hebben over winterd in Straatsburg aangekomen. Ze zijn al begonnen een nest te bouwen op het dak van een molen. In de Franse stad beschouwt men dat als het begin van Generaal Soeharto NEW YORK (AP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft in een rapport dat gisteren bekend werd gemaakt, meegedeeld dat 69 van de 72 landen, die antwoord hebben gegeven op zijn verzoek, de Veiligheids raad volledige nakoming hebben toege zegd van de sancties tegen Rhodesië. De drie landen die dit niet hebben ge daan zijn Malawi, Zwitserland en Portu gal- Het rapport van Oe Thant, dat na zijn vertrek naar Birma voor een vakanl ie werd gepubliceerd, bevat een samenvat ting van de stappen, die in overeenstem ming met de resolutie van de Veiligheids raad tegen de minderheidsregering van blanken in Rhodesië, zijn genomen. De Veiligheidsraad heeft een boycot van een bepaald aantal produkten uit Rhode sië en een embargo van olie en olie-pro- dukten, wapens en andere militaire voor werpen en enkele andere goederen naar Rhodesië, uitgevaardigd. ADVERTENTIE XUl^BIC NEW DELHI (Reuter) Toen vanoch tend ongeveer twee derde van het aantal parlementszetels bekend waren, stond de Indische Congrespartij slechts 192 zetels op de oppositie voor. In het vorige par lement beschikte de partij van mevrouw Gandhi nog over een meederheid van 238 De Indische Congrespartij is er niet in geslaagd in de staat Bihar de absolu te meerderheid te verwerven. Dit ge lukte ook niet in Rajastan, Pendsjaab en West-Bengalen. Nederlagen leed de rege ringspartij voorts in Kerala, Madras en Orissa. „Holland in focus". Prins Bemhard heeft op het paleis „Huis ten Bosch" van de in Amsterdam wonende Amerikaanse schrijver Jules B. Farber, het eerste exemplaar van diens boek „Holland in focus" gekregen. De stijl wordt, ondanks de aversie van president De Gaulle, krachtig be- invloed door de Amerikaanse voorbeel den en tradities. De tijd van de ver gaderingen in sinistere gymnastieklo kalen van gemeentescholen, waarbij de kiezers hun kandidaten persoonlijk mochten interpelleren, lijkt nu wel defi nitief tot het verleden te behoren. Ook aan huisbezoeken besteden, althans in de grote steden de heren politici wei nig tijd meer. Deze middelen hebben plaats ge maakt voor een industriële aanpak, die bij alle partijen vanuit Parijs centraal wordt geleid. Het leger van de meer dan tweeduizend kandidaten ruim vijf voor elke zetel) krijgt vanuit het Parij- se hoofdkwartier zijn instructies voor de politieke catechisatie overhandigd, waarin voor alle knellende en andere vragen een gestereotypeerd antwoord voor de nieuwsgierige kiezer wordt ge boden. De Gaullisten, die over verreweg de vaste verkiezingspot beschikken er zijn in dat verband astronomische cij fers genoemd, die uiteraard geheim worden gehouden hebben zelfs een wetenschappelijk bureau voor public- relations in de arm genomen, dat bij ier presidentsverkiezingen van eind 1965 de toen nog bijna geheel onbekende Jean Lecanuet als nationale held aan het volk wist te verkopen. Ditzelfde bureau, „Service en methode" gehe ten, had zich vóórdien in de lancering van filmsterren als James Bond en andere moderne industrieprodukten gespecialiseerd, en zijn jonge directeur Jacques Bongrand, is, achter de poli tieke schermen, nu de almachtige man geworden, waaraan zelfs de ministers, premier Pompidou niet uitgezonderd, gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Deze technocratische verkiezingsstra teeg die zijn techniek en kennis dan aan die en dan weer aan deze politieke partij verkoopt, is ook de promotor ge weest van de massameetings in het Pa- rijse sportpaleis, waar de nationale leiders Pompidou, Mitterrand, Leca nuet en de rechtse extremist Tixier Vignancour in een grandioze show met behulp van mooie meisjes, chanson niers, variétéartiesten en beeldkanon nen, hun kandidaten (die zelf geen mond open mochten of hoefden te doen aan het volk presenteerden. Behalve geïndustrialiseerd, is de campagne zo ook nog duidelijk geper sonifieerd. Als direct gevolg van de presidentsverkiezingen: alleen door de persoonlijke moed of de zelfover schatting die een Mitterrand of een Lecanuet toen wisten op te brengen, om tegen president De Gaulle als rivaal in het krijt te treden, hebben zij zich van een prestige verzekerd, waaraan zij hun politieke overwicht op de oude partijen en de nieuwe formaties nog steeds royaal kunnen ontlenen. macht, en positie aan de soevereine volkswil ontleent. Vermoedelijk zal hij dan dus het parlement weer snel ont binden om te pogen de kiezers ten tweede male te verplichten zich te on derwerpen aan zijn wil en inzichten. Voor de Gaullisten in het algemeen, en voor premier Pompidou in het bij zonder, staan grote belangen op het spel. Die belangen zijn zeker niet ge ring. Sedert de oprichting van de Vijf de Republiek heeft het parlement een rol gespeeld, die vrijwel verwaarloosd leek te kunnen worden. De president kon immers het politieke toneel als so list voortdurend beheersen, en achter zijn legendarische gestalte ging de volksvertegenwoordiging volledig schuil. Niettemin moet men zich voor poli tiek gezichtsbedrog toch wel hoeden. Want de Grondwet van de Vijfde Re publiek heeft het parlement toch ook weer niet van alle macht beroofd. Pre sident De Gaulle kón in de Kamer die nu binnenkort zal afzwaaien, nu een- Verhouding De Gaulle-Pompidon. maal beschikken over een comfortabe le meerderheid, die het districtenstel sel hem, op grond van nog geen veer tig percent van de stemmen, had ver zekerd. Die meerderheid is echter van een zeer gering percentage stemmen afhankelijk, en de jongste opiniepei lingen tonen aan, dat de oppositie ter rein wint ten koste van de gaullisten. Een verlies van die parlementaire meerderheid lijkt, vooral vanwege de afspraken die tussen de Linkse Fede ratie en de communisten zijn gemaakt, dan ook zeker niet uitgesloten. En wat dan gaat gebeuren De parlementaire traditie zou het staatshoofd natuurlijk verplichten een van de leiders van de oppositie met de regeringsverantwoordelijkheid te belasten. Maar respect voor de parle mentaire tradities is nooit zo zeer de kracht van president De Gaulle ge weest en waarschijnlijker is daarom, dat in dat geval dan het fundamentele conflict tussen staatshoofd en parle ment zal uitbreken, waarvoor de staatsrechtsgeleerden sedert de aan vaarding van de nieuwe Grondwet in 1958 al gewaarschuwd hebben. Zijn gewoonte getrouw, heeft presi dent De Gaulle zich nimmer duidelijk uitgesproken over het gevolg dat hij uit zo'n uitspraak zou willen trekken. Over het algemeen neemt men echter aan, dat hij zijn politieke lijn onver anderd zal willen doorzetten, met een beroep op het feit dat ook hij zijn ZO VER IS het intussen nog niet. Maar dat perspectief verklaart al wel de felheid, het dynamisme en zelfs de agressiviteit waarmee, naast presi dent De Gaulle die nu openlijk kleur heeft bekend, ook premier Georges Pompidou persoonlijk als officiële lei der van de regeringsmeerderheid zich n de verkiezingsstrijd geworpen heeft. Voor Pompidou gaat het om zijn poli tieke toekomst, óók als kroonprins van De Gaulle die hij, indien de gaullisten hun meerderheid behouden, als staats- chef zal mogen opvolgen. Op de persoon van Georges Pompi dou heeft de buitenwacht zich lange tijd verkeken. Onder zijn goedmoedige masker met de zware wenkbrouwen gaat bij deze uitzonderlijk intelligente selfmade-man die zich als zoon van een onbemiddelde boer uit het departement van Auvergne tot professor in de Fran se letteren, jurist, econoom en bankier (van het beroemde Rothschild-huis had opgewerkt, nu ook nog een politi cus verborgen, die alle knepen van het vak vandaag virtuoos beheerst. Nadat hij in de jaren van de Alge rijnse oorlog voor De Gaulle eerst en kele vertrouwelijke missies had uitge voerd, werd Pompidou, toen hij ook zijn diplomatieke talenten overvloedig bewezen had, door het staatshoofd van directeur van zijn kabinet tot premier van de regering gepromoveerd. Maar nog maar sinds veel kortere tijd, heeft De Gaulle hem aangeraden ook meer naar buiten op te treden, en zijn per soonlijke image kreeg toen steeds meer kleur en reliëf. Geen van zijn tegenstanders, die hem vroeger als een „radicale" arrivist van de oude stempel beschouwden, zal zijn betekenis nu meer onderschatten, al behoort hij dan ook niet eens tot de legendarische gaullistische schare van het eerste uur, die zich in 1940 in Londen onder de banieren van de lange generaal had geplaatst. Voor de 55-jarige Georges Pompidou, omvat de inzet van de Kamerverkie zingen dus niet alleen de noodzaak op korte termijn een levensgevaarlijke kortsluiting tussen president en volks vertegenwoordiging te vermijden maar bovendien: een persoonlijke over winning te boeken, waardoor hij, als de enige erfgenaam van het Gaullis- me, definitief zal kunnen worden ge consacreerd. mumnnrmnnnnnnnnr (miuuiiOTinnmwiryinn Treinongeluk. Vier passagierswagons en een postwagen zijn in West-Virginia uit de rails gelopen en over de kop gesla gen. Er zijn zeker twee mensen omgeko men en 25 tot 30 treinpassagiers gewond geraakt. Land uit. Een Russische functionaris van een internationale organisatie in Gene ve moet Zwitserland verlaten. Hij wordt beschuldigd van omkoperij en poging tot spionage. Akkoord. Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie hebben in Londen een nieuw cul tureel akkoord voor twee jaar getekend. Oorschelp-diagnose. De elektrische weer stand van de huid van de oorschelp kan een indruk geven van de algemene toe stand van een individu, zo meent de Russische neuroloog Verlam Kvirtsjitsj- vili. Er bestaat contact tussen de ver schillende delen van het organisme en de oorschelp. Veranderingen in andere lichaamsdelen zouden een wijziging tengevolge hebben in de elektrische weerstand van de huid van het oor. Voorspelling. Een voor het populaire Franse blad „France-Soir" verricht opi nie-onderzoek heeft tot de voorspelling geleid, dat bij de algemene verkiezin gen, die volgende maand in Frankrijk worden gehouden, ongeveer 260 van de 470 zetels in de Nationale Vergadering aan gaullisten (UNR) zullen toevallen. Vals. Tunesië heeft een verbod uitgevaar digd op publikatie van nieuwsberichten afkomstig van het persbureau „Nieuw China" en de Chinese ambassade. Deze publikaties worden „vals en krenkend" genoemd. Besprekingen. Een groep Turkse ambte naren reist naar de Sovjet-Unie voor besprekingen over zeven industriepro jecten, die Turkije door de Sovjet-Unie wil laten uitvoeren. Lening. Frankrijk heeft erin toegestemd aan Kongo een lening met korte loop tijd ten bedrage van honderd miljoen Franse frank te verstrekken. Bandieten. Op het Italiaanse eiland Sar dinië heeft een groep bandieten met machinegeweren op een brigade van de politie geschoten. Ook werd met hand granaten gegooid toen de politieman nen het kamp van de bandieten ont dekten. Vier politiemannen werden ge wond, van wie een ernstig. Beschuldiging. Het staatshoofd van Cam bodja, prins Sihanouk, heeft de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) en het ministerie van Defensie ervan beschul digd sedert 1959 te proberen hem en zijn ouders te vermoorden. Breuk. Jordanië heeft zijn ambassadeur te Cairo teruggeroepen uit protest te gen de „laag bij de grondse uitlatin gen" van president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek in zijn „schandalige critiek" op koning Hoes sein van Jordanië.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3