Verenigingsnieuws uit de IJmond Problemen rond aankoop een bunker in Wijk aan van Poolse reisde naar Nederland om zich bij haar man te voegen W. A. de Vries vijftig jaar in overheidsdienst C. Teunisse voorzitter Kennemer ZC R.K, samenwerking in twee gemeenten Beverwijk kampt met geldgebrek BET-veiling is voor de ongeorganiseerde jeugd Voorlichting aan aquarianen Echtpaar Grapendaal dol-gelukkig Technische commissie voor vuilverwerking De sanering van oud-Beverwijk V eeverzekering had goed jaar West-Duitsland klopte Nederlandse basketbalploeg Gandalfspektakel- première in Soest ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Velsen-I J m uid en Beverwijk er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Onderwijs De B .E .T .-veiling m,n 111!!?:.; In Heemskerk „Een bijzonder gewaardeerd mede werker van het eerste uur" noemde wethouder J. G. Kolkman vrijdagmid dag de heer W. A. de Vries, toen deze in de kantine van het Velsense raad huis ter gelegenheid van zijn gouden jubileum in.overheidsdienst letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes werd gezet. De aanwezigheid van de wet houder en de heer P. J. de Klerk k^n gemakkelijk worden verklaard door het feit, dat de heer De Vries van deze halve eeuw ongeveer negenen veertig jaar in dienst van het ge meentelijk gasbedrijf, is geweest. Volgens wethouder Kolkman is dit een mooie carrière geweest, waarbij de heer De Vries in 1918 als leerling-fitter begon, om in de loop der jaren via talrijke pro moties in zijn huidige functie als opzich ter B te worden benoemd. Dit betekende dat de heer De Vries de laatste tijd met de eindcontrole van de omgebouwde gas- toestellen belast is geweest, een hoogst verantwoordelijke taak, welke door hem ZATERDAG 25 FEBRUARI Groninger Vereniging „De Martinito ren", 20 u.: Gemeentelijk Vergaderlokaal Abelenstraat 1 te IJmuiden, contactavond. Interkerkelijk Jeugdteam IJmuiden „Youth for Christ", 20 u.: Ichthuskerk, Kompasstraat 78 te IJmuiden, Youth for Christ Rally met medewerking van het beroemde Gospel-four team uit Zweden. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-oost, 20 u.: Sociëteit Pagoen, dansen op muziek van „The Hearvy Beats". Herv. Wijkgebouw, Radarstraat 5, IJ- muiden-Z., 20 u.: Kelderavond, Herv. Jeugdsociëteit „Zodiak". ZONDAG 26 FEBRUARI IJmuider Strand, Zuidpier, 11.30 en 12.30 u.: start strandloop over 11 kilome ter. Zaal de Griffioen", Trompstraat. IJmui den, 20 u.: Beat Club „The Smurf", dan sen op muziek van „The Motions" en „The Mumsels". De Weyman, Santpoort, 20 u.: Dansen muziek van „The Selfkick". MAANDAG 27 FEBRUARI Röntgenologisch borstonderzoek: De auto waarin het onderzoek plaats heeft is opgesteld op het Moerbergplantsoen bij de Stephensonstraat van 13.30 tot 15 u. en in de Van Wassenaerstraat bij de Casem- brootstraat van 15.30 tot 16.30 u. en van 18 tot 20.15 uur. Cultureel Cenrtum, Moerbergplantsoen IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77 14.30 uur tot 17.30 uur; filiaal Santpoort .Spaarnberg", Wiistelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.: filiaal Velsen-Noord Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. overigens uiterst bekwaam is vervuld. Ook in het verleden heeft de jubilaris dikwijls een gunstige stempel op de winst- en ver liesrekening van de gemeente gedrukt, zo dat de heer Kolkman alle reden meende te hebben om thans vast te stellen, dat „uw feest ook ons feest" is. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder dan ook zijn hartelijke dank uit voor de vele aan de gemeenschap bewezen diensten, waarna hij de jubilaris behalve het tradi tionele geschenk in enveloppe, ook nog een platenbon overhandigde. Een en ander uiteraard vergezeld van zijn felicitaties en beste wensen voor de toekomst. De directeur van het gasbedrijf, de heer P. J. de Klerk, liet zich eveneens bewon derend uit over de wijze, waarop de heer De Vries al die tfjd zyn taak heeft ver vuld en hij gaf daarbij onder meer te ken nen dat het de directie nimmer heeft be rouwd hem met zijn langdurige ervaring en grote vakkennis bij de eindcontrole te hebben ingeschakeld. Ook de heer De Klerk wenste hem en 4ijn echtgenote nog vele goede jaren toe, welke gelukwensen van een enveloppe met inhoud namens het personeelsfonds gingen vergezeld. Hier werden door de heer H. H. Wolfers namens de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel een boek, door de heer H. van der Plas namens „Gascom' een fruitmand, een bloemstuk en een en veloppe en door de heer A. van der Wint namens de ontspanningsvereniging een boekenbon met bloemen aan toegevoegd. Geen enkele spreker verzuimde hierbij de jubilaris en .zijn echtgenote van harte ge luk te wensen. Na het gebruikelijke dank woord van de heer De Vries is men daarop nog enige tijd gezellig bijeen gebleven. De heer De Vries ontvangt uit handen van wethouder J. G. Kolk man het bij de gemeente gebrui kelijk jubileumgeschenk. ADVERTENTIE su aart de kunst nijverhaide- aideiinq na WONINGINRICHTING BEVERWIJK De Kennemer Zwemclub heeft een nieuwe voorzitter, de heer C. Teunisse. Hij volgt de heer J. Scheerman op, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De Kenne mer Zwemclub telt momenteel 763 leden. Vijf jeugdleden zijn geselecteerd voor de centrale jeugdkringtraining: Eef de Goe de, Atie van Hoorn, Frasquita Smits, Joost Dekker en Ernst Steltenpohl. Zoals wij reeds eerder hebben bericht is er een samenwerking gaande tussen vier Ileemskerkse en Beverwijkse parochies te weten de Maria parochie en de Lauren- tius parochie in Heemskerk, de Apostel kerk in Meerestein en de Josephparochie in Oosterwijk. Men is begonnen met een gezamen lijke huwelijksvoorbereiding. Deze centra lisatie loopt uitstekend: voor de eerste paar maanden hebben zich reeds 30 echt paren opgegeven. Op dit moment is er onder meer een kanselruil gaande. De kapelaans J. Alle man, Th. Buter, W. Lokkerbol en J. Ruy- ter rouleren gedurende vier weken langs de vier parochies en verzorgen tijdens de zaterdag en zondag diensten alle predika ties. Het schema ziet er als volgt uit: 19 fe bruari: Laurentiuskerk, W. Lokkerbol; Mariakerk, Th. Buter; Apostelkerk, J. Ruy- ter; Josephkerk, J. Alleman. Op 26 febru ari: Laurentiuskerk Th. Buter; Mariakerk J. Ruyter; Apostelkerk. J. Alleman; Jo sephkerk, W. Lokkerbol. Op 5 maart: Lau rentiuskerk, J. Alleman; Mariakerk, W. Lokkerbol; Apostelkerk, Th. Buter; Jo sephkerk, J. Ruyter. Op 12 maart: Lauren tiuskerk, J. Ruyter; Mariakerk, J. Alle man; Apostelkerk, W. Lokkerbok; Joseph kerk, Th. Buter. Op deze wijze probeert men ook litur gisch een samenwerking tot uitdrukking te brengen. Deze vorm van collegialiteit zal op de duur kunnen uitgroeien naar een groter pastoraal verband, waarin de noodzakelijke specialisatie kan plaatsheb ben. De vier parochies maken de parochia nen er op attent, dat een dergelijke bij zondere vorm van zielszorg onder meer ziekenzorg is. De specialist in deze bran che is H. v. 's Hart, rector van het St. Josef ziekenhuis in Heemskerk. Hij zal namens de parochiegeestelijkheid de ker kelijke vertegenwoordiger zijn tijdens op name in het ziekenhuis. Het college van burgemeester en wet houders van Beverwijk heeft in antwoord op een vraag van een van de raadsleden, naar aanleiding van de verschenen ge meentebegroting voor het thans lopende jaar, medegedeeld, dat het gaarne uit voering had gegeven aan de plannen tot uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsin stallatie, de aanleg van drie sportvelden aan de Parallelweg en andere grote be sluiten welke de raad in het afgelopen jaar heeft genomen. Het grote probleem voor .de uitvoering van deze grote objec ten is echter de financiering. Zelfs werken van oudere datum moeten als gevolg van de precaire financiële situatie op realise ring wachten, zoals de bouw van een nieuwe huishoudschool, de verbetering van de Wijkermeerweg en van de Ban- kenlaan,' om maar enkele te noemen. Gaarne zouden B. en W. willen werken volgens een vast schema, waarin de ver schillende objecten naar belangrijkheid zijn opgenomen, doch de wijze van finan cieren-de belangrijkste voorwaarde- ontbreekt. Reeds geruime tjjd kampen burgemees ter en wethouders van Beverwijk met problemen rond de aankoop van een bun ker in Wijk aan Zee, waarvan behalve de Wijk aan Zeeërs slechts weinigen weten, dat het 'n bunker is. Het grote pro bleem is, dat deze nalatenschap uit de be zettingstijd, hoe gering van oppervlakte ook, zou staan op grondgedeelten, eigen dom van een particulier, de provincie en de gemeente. Het is echter moeilijk vast te stellen hoeveel grond van wie is. Deze bunker bevindt zich op de hoek van de Burgemeester Rothestraat-Duin- rand en de Zeestraat. Een bunker welke er als een oude vervallen woning uitziet, waarop door de bezetters destijds een na- maak-dak is geplaatst, welk geheel thans de aanblik oplevert van een onbewoon baar verklaarde woning. Inderdaad heeft deze bunker tot voor enkele jaren nog als (nood)-woning dienst gedaan. Enkele raadsleden hebben zich tot het college van B. en W. gewend met de vraag hoe het nu staat met de onderhan delingen over de aankoop van deze bun ker door de gemeente, aangezien de ver waarlozing van de bunker steeds erger vorm gaat aannemen. Indien de onder handelingen zijn mislukt, wat gebeurt er dan? zo wil men weten. Het college is kort in zijn antwoord. „Er zijn onder handelingen gaande om tot aankoop van de bunker met het daarnaast gelegen pand te geraken" zo laten burgemee ster en wethouders weten. Het verdwijnen van deze smakeloze toestand aan de ingang van badplaats zal stellig de instemming van alle Wijk aan Zeeërs hebben. In het vraag- en antwoordspel, dat tel ken j are aan de behandeling van de ge meentebegroting voorafgaat en dat dit maal een boekwerk van 92 pagina's en 145 vragen en antwoorden beslaat wordt geïnformeerd naar de commissie voor het schoolschaken. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de heer P. A. Veldheer, tot voor enkele jaren de bezielende voorzit ter van het Hoogovenschaaktoernooi. Dit toernooi is :de aanleiding geworden voor het schoolschaken zoals wij al eens eer der hebben bericht. Het college van B. en W. laat de vragensteller weten hoe de commissie is samengesteld. Zij bestaat namelijk uit de heren P. A. Veldheer (als initiatiefnemer); J. Muyen (voorzitter Weenink) en M. Soeteman (voorzitter Pat Mat), allen vertegenwoordigers van de schaakwereld. Uit het onderwijs hebben v ->•• In één van de zalen van het Cultureel Centrum te IJmuiden heeft vrijdagavond de heer C. van den Berge, een lezing ge houden over huiskeuringen van vissen. De avond werd georganiseerd door de aqua riumvereniging Velsen. Aan de hand van 250 kleurendia's vertelde de spreker over de verschillende facetten van deze keurin gen. Met name wees hij op veel voorko mende fouten, die in vele aquaria voor komen. Maar ook de pluspunten van de diverse bakken kwamen aan de orde. Na een korte pauze werd één aquarium heel nauwkeurig onder de loep genomen en tenslotte stelde men aan de hand van te geven' cijfers de waardering vast. in de commissie zitting de heren C. D. Liefting (openbaar lager onderwijs) en drs. C. van Rijn (leraar Pius X College). Van gemeentewege heeft de heer G. van Moorsel chef van de afdeling onderwijs zitting in deze commissie. Voorts is aan de Hoogoven Toernooi Commissie ver zocht uit haar midden eveneens een ver tegenwoordiger aan te wijzen. Eveneens met betrekking tot het onder wijs is de vraag van een raadslid, hoe het staat met de sexuele voorlichting op de scholen voor voortgezet onderwijs. B. en W. antwoorden daarop, dat naar hun mening dit onderwerp zich in het alge meen niet zo goed leent voor behande ling in klasse verband. Uiteraard wordt in de hogere klassen tijdens de biologieles aan de functies van het menselijk li chaam aandacht besteed. Aan een enke le school wordt na voorafgaande toe stemming van de ouders en buiten school tijd een film vertoond en wel afzon derlijk voor jongens en meisjes. Aan de gemeentelijke huishoudschool wordt in het kader van de vakken „levensvragen en gezondheidsleer" sexuele voorlichting aan de leerlingen gegeven. Naar aanleiding van vragen met be trekking tot de voormalige BET-veiling op het Meerplein, waarin een jeugdsocie- teit zal komen, deelt het college van bur gemeester en wethouders mede, dat de B.E.T.-veiling zal worden beheerd door de stichting sociaal culturele voorzienin gen. Het bestuur van de stichting is voor nemens een functionaris te benoemen, die aan bijzondere eisen zal moeten voldoen omdat er gestreefd dient te worden naar een evenwicht tussen de zakelijke exploi tatie enerzijds en de zorg voor de jeugd anderzijds. Noch de materiële zijde, noch de ideële zijde mogen op de voorgrond staan zo menen B. en W. Deze functionaris dient dan de leiding van de dagelijkse gang van zaken op zich te nemen. De sociëteit beoogt vooral een open ontmoetingscentrum te worden voor de jeugd, zonder binding met het georgani seerde jeugdwerk. Men hoopt op deze wij ze vooral de ongeorganiseerde jeugd een ZONDAG 26 FEBRUARI Café „De Zon", Wijk aan Zee, 20 u.: To neeluitvoering, Toneelgroep „Nieuw Le ven". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 9-13 uur. MAANDAG 27 FEBRUARI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: Solistenavond door pers. ver. „De Giete- ling". Huize Scheybeeck Velserweg 2, 20 u.: Vrije dramatische expressie, docenten Saskia Verwaijen en Ad Bakker. Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Schil deren en tekenen o.l.v. J. C. Heeck, „De Gieteling". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen o.l.v. de heer Barendse, Kennemerstaten Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7- 17.30, 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70, 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 15-18 en 19-21 uur. Gezamenlijke bibliotheekfilialen, Oos terwijk, Amstelstraat 44, 14-17 u.; Meere stein, Parmentierstraat 2, 19-21 uur. Een gelukkige Gerrit Grapendaal uit Beverwijk sloot vrijdag zijn Poolse echt genote in de armen. Hij had haar sinds de dag na zijn huwelijk met haar in Polen niet meer teruggezien. Die dag namelijk moest hij weer naar Nederland terugke ren, doch mocht zijn jonge vrouw .niet di rect meenemen. De voorbereiding van haar definitieve komst naar Nederland vergde namelijk een aantal maanden. In dit geval heeft het drieëneenhalve maand geduurd voordat de 21-jarige Anita Jad- wiga Rozycka zich naar haar echtgenoot kon begeven. Donderdag stapte zij in de trein en 21 uur later omhelsde zij haar echtgenoot in Nederland. Gerrit Grapendaal heeft zijn Anita le ren kennen, toen hij met zijn vader naar Polen was gereisd om daar zijn inmid dels reeds weer geruime tijd in Nederland aanwezige zuster op te zoeken. In het dorpje waar zijn zuster woonde, ontmoet te hij Anita, wier moeder kantoorhoudster was van het postkantoor aldaar. De eigen lijke woonplaats van het meisje was ech ter de Poolse stad Slubsk. Die ontmoeting was in december 1965. Hij zag haar toen negen dagen. Daarna schreven zij aan elkander. De volgende ontmoeting was gedurende twee dagen in april van 1966, toen hij zijn zuster met haar gezin kwam halen. De beide jong geliefden besloten te trouwen, hetgeen geen eenvoudige opga ve was. Maar nadat een barricade van pa pieren was overwonnen, was het dan zo ver. Maar evenwel „had" hij haar nog niet definitief. Vier maanden zouden er nodig zijn, voordat dit alles geregeld was. Het werden zoals wij al schreven drie ëneenhalve maand, maar nu is het tweetal dan toch voorgoed bij elkander. Dolge lukkig. Uiteraard is nu het wachten op een huis, doch ook dat zal wel goed ko men zo vertrouwen-zij. il passende gelegenheid te bieden voor het besteden van de vrije tijd. Op bepaalde avonden zullen ook jeugdverenigingen of clubs het gebouw kunnen huren. Men denkt het gebouw met ingang van het nieuwe seizoen ongeveer in septem ber in gebruik te kunnen nemen. De 21-jarige Poolse gaf blijk al snel te kunnen wennen in haar nieuwe vader land. Reeds verstaat zij een aantal Neder landse woorden, terwijl zij bovendien voortreffelijk Duits en Engels spreekt. Taalmoeilijkheden zijn er dus niet voor haar. Een dolgelukkige Gerrit Grapendaal met zijn echtgenote de Poolse Anita Jadwiga Rozycka,.ten huize van zijn broer aan de Alkmaarseweg. Burgemeester en wethouders van Be verwijk hebben meegedeeld, dat er bin nenkort een technische commissie zal worden geïnstalleerd die tot taak zal krij gen advies uit te brengen over de vuil verwerking irj het IJmondgebied in de toekomst. De commissie zal bestaan uit deskundigen van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en van Hoog ovens. Moderne methoden van vuilverwerking, bijvoorbeeld vuilverbranding, zijn econo misch alleen mogelijk indien dit centraal voor een vuilnisproduktie van meer dan honderdduizend mensen gebeurt. Geen der afzonderlijke gemeenten in het IJ mondgebied kan een dergelijke methode op een economisch verantwoorde wijze toepassen. De plannen met betrekking tot de be stemming van de gronden, toebehorende aan de n.v. Beverwijkse Conservenfa briek, maken het nodig, de nagenoeg ge reed zijnde structuurschets voor de sane ring van de oude stadskern opnieuw in overweging te nemen. Of een en ander invloed zal hebben op de sanering van het overige deel van de oude stadskern stimulerend, dan wel vertragend valt echter nog niet te zeggen. Eevnmin is zeker, of het tijdschema, dat de exploitant voor ogen staat, kan worden verwezenlijkt. De gemeente zal echter al het mogelijke moeten doen om zulks te bevorderen zo is het standpunt van burgemeester en wethouders van Be verwit k De als woning zij het dan nu in vervallen staat verkerende ge camoufleerde bunker in Wijk aan Zee. Menigeen zal hieraan zijn voor bijgegaan met hooguit de gedachte, dat die woning wel eens afgebroken mocht worden; doch zeker niet ver moedend, dat achter de muren een bunker schuilt. ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT De Heemskerkse veeverzekering „On derling Vertrouwen" heeft vrijdag in zaal Dam aan de Deutzstraat haar algemene ledenvergadering in een vlot tempo afge werkt. Uit het financieel jaaroverzicht van de administrateur, de heer Jac Termes, bleek onder meer, dat de balans sloot met een totaal van 4.935.61. De winst en verliesrekening vertoonde een begin- saldo van 196.30. De inkomsten bedroe gen 39.627,98, terwijl de uitgaven 39.415.12 beliepen. Het eindsaldo was derhalve 212.86. De bestuursverkiezing leverde geen en kele moeilijkheid op. De heren P. Heij- nen en Nic. van Tunen werden bij accla matie herkozen. In de vacature van J. Schavenmaker werd op voorstel van het bestuur voorzien door de benoeming var de heer C. Neeft uit Assendelft. Met zeer klein verschil heeft het Ne derlands herenbasketbalteam vrijdaga vond in Oldenburg van Wset-Duitsland verloren. De Duitsers zegevierden met 80-78 (39-41) en daarmee zijn de kansen van onze landgenoten om deel te ne men aan de strijd om de Europese kam pioenschappen aanzienlijk gedaald. Bij de Duitsers waren Uhlig (20), Nied- lich en dr. Neumann (ieder 10) de beste spelers. In het Nederlandse team scoor den Pastor (22), Kales (13), Boot (20), Van Woerkom (12), De Haan (7), Rijs wijk (2) en Vrolijk (2). Het Hongaarse team zegevierde met 98-66 over Schotland. Zaterdagavond 25 februari gaat in thea ter „De gouden ploeg" in Soest de Ne derlandse première van het Gandalfspek- takel. Deze show is samengesteld door Guus Dijkhuizen, hoofdredacteur van het tijdschrift Gandalf. Produktie en presen tatie zijn van W. J. van de Wetering, die al enkele poëziemanifestaties organi seerde. De Gandalf-show bestaat uit poë zie, proza, film, dans, muziek, spel en mime. Guus Dijkhuizen wordt in de show bijgestaan door J. W. Holsbergen, Rikus Waskowsky, Henk van Kerkwijk, Wou ter Kotte, Louis Ferron en Karei Soudijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5