Computer gezellin voor zoekt feestpartner de vakantie of f r West-Duitsland wil minder deviezen geven voor Rijnleger Operation Matchverzorgt het sociaal contact op moderne manier Op TV gezien? Al geprobeerd? 1 paar gratis BONT VOOR DE HELE FAMILIE Hart van Den Haag gaat dicht voor het verkeer Wraakneming met een vies luchtje Ongeval eist vier doden Doden in het verkeer ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Wie voor een feestje een dans partner nodig heeft of een aardige metgezel(lin) zoekt om samen op va kantie of trektocht te gaan, kan deze thans ook in Nederland door een com puter laten uitzoeken. Vandaag wor den in de grote steden in het westen van het land vijftigduizend formu lieren verspreid onder jonge mensen, voornamelijk studenten. Harvard Vraag spaarkaart Minder exclusief (Van onze correspondent) LONDEN Londen is verontwaar digd over het voornemen van de Westduitse regering om de voor 1967- '68 in uitzicht gestelde deviezensteun voor het Britse Rijnleger in de vorm van defensie-aankopen in Engeland in te trekken. Paasweldatligheidszegels van de Surinaamse PTT 4 Ik was nooit kieslikeurig genoeg LIKEUREN Bijzonder stempel voor de postvlucht naar Malaga ADVERTENTIE ,Ad Bu Ko' Administratie - Balansen - Belastingzaken Staten Bolwerk 54 - Haarlem - Tel. 14532 Deze computer zoekt de partners uit. De jongens en meisjes, in leeftijd va riërend van 17 tot 35 a 40 jaar, kunnen dexe vragenlijsten, waarop naam, adres, leeftijd en alle andere gegevens betref fende uiterlijk, levenshouding, hobby's en belangstellingen moeten worden inge vuld, tegen inschrijfgeld terugsturen naar de onlangs in Nederland opgerichte doch termaatschappij van „Operation Match" in Engeland. De totaal 128 ingestuurde gegevens per persoon zullen door een computer wor den verwerkt, die voor de aanvrager de meest geschikte partner uitzoekt. De in zender krijgt een of meer namen inclu sief adres thuisgestuurd. Hij zal dan een keuze kunnen maken uit de hem opgege ven personen, die het meest met zijn ka rakter overeenkomen. De aanvrager neemt contact op met zijn door de com puter uitverkorene en zijn feestavond is verzekerd van succes Operation Match, dat in Nederland wordt geïntroduceerd door de 47-jarige Amsterdamse jurist mr. C. J. Sellen- bach, heeft tot doel het tot stand brengen van intermenselijke relaties per compu ter. Het is in eerste instantie niet de be doeling de computer te laten werken als huwelijksbemiddelaar, ofschoon de initia tiefnemers het een prettige bijkomstigheid vinden als een contact door Operation Match gelegd tot een spontane liefde leidt. Operation Match is begonnen aan de Harvard universiteit in Amerika. Daar werd een der studenten, Jeff Tarr, vaak benaderd met de vraag of hij geen meis je voor iemand wist voor een feestje. Twee jaar geleden besloot hij een com puter in te schakelen. Aan dit apparaat werden de specifieke gegevens van een aantal personen toevertrouwd. ADVERTENTIE 3 STtRKc (4 NYLONS Toen het aantal deelnemers voldoende groot werd, bleken de resultaten verras send. Jeff Tarr wist op steeds meer wen sen een snel en pakkend antwoord te geven. In korte tijd werd het leggen van contacten per computer in Amerika een rage. Engelse vrienden van Tarr die ook in Harvard studeerden, hebben vorig jaar hetzelfde systeem in Engeland geïntrodu ceerd. De eerste ronde werd gehouden in oktober in de plaatsen Londen, Oxford en Cambridge. Ook hier sloeg de actie in en kon in januari van dit jaar reeds de tweede ronde worden georganiseerd. De Nederlandse vragenlijst is ont leend aan de Engelse, maar sterk aan gepast aan de Nederlandse verhoudin gen. Hij is bovendien minder exclusief op studenten gericht. Als regel ontvangt een inzender(ster) vier adressen. Het kunnen er minder zijn of zelfs nihil, zoals een lang en slank negermeisje in Londen ondervond dat een tien centimeter kleinere blanke jongen had opgegeven als haar ideaal, maar het kunnen er ook meer zijn. Dat ondervond een tot wanhoop gedre ven meisje in Chichester, dat zo neutraal in haar voorkeuren was dat zij op tien- tallen lijsten voorkwam. Het bezorgde haar een stroom telefoontjes. De ervaring met betrekking tot het evenwicht tussen vraag en aanbod is tot dusver gunstig ge weest. In de Engelse ronde van oktober is een verhouding van 55 percent man nen tegen 45 percent vrouwelijke inzen ders vastgesteld. In Nederland zullen drie ronden per jaar worden gehouden. Het ligt in de be doeling van de heer Sellenbach Operation Match uit te breiden tot andere Europese landen. De vorige bondsregering had de Britten deviezenhulp ten bedrage van 31V2 mil joen pond sterling toegezegd, daarbij er kennende dat het te weinig was Enge- lands totale deviezenuitgave voor het Rijnleger bedraagt 94 miljoen pond ster ling per jaar - en de hoop uitsprekende dat misschien nog extra bestellingen mo gelijk zouden zijn. Bovendien zou de hele kwestie van Britse en Amerikaanse de- viezenkosten op 27 en 28 februari in Lon den door de drie regeringen verder wor den bekeken. Tien dagen geleden heeft een vertegen woordiger van de Duitse minister van Fi nanciën Strauss op doorreis in Londen, reeds gewaarschuwd dat het Duitse aan bod in gevaar werd gebracht door toene mende financiële moeilijkheden in Bonn. Ht is niet zeker of premier Wilson, tóen hij vorige week in Bonn was, al of niet er van op de hoogte werd gesteld dat de Duitsers niet in staat zijn Engeland ver der te helpen. In elk geval wilde Wilson de toch al moeilijke atmosfeer het kwam tot een openlijke botsing tussen Strauss en Brown, de Britse minister van Buitenlandse Zaken over het voorge stelde verdrag tegen verspreiding van nu cleaire wapens niet verder vertroebe len. In het Lagerhuis heeft Brown maandag avond verklaard, dat de Britse regering geen mededeling uit Bonn heeft ontvan gen en dat de Westduitse regering nog geen definitief besluit heeft genomen. Brown weigerde af te gaan op een via de pers namens Strauss gedane aankondi ging over schrapping van de deviezen- steun. Het vermoeden heerst dat de Westduit se regering verdeeld is over de kwestie en dat Strauss zijn anti-Britse invloed in de weegschaal heeft geworpen. Een wei gering van deviezensteun aan de En gelse en Amerikaanse „bezetters" zou hem belangrijke rechts-politieke steun kunnen opleveren en wellicht tot stem menverlies leiden voor de ultra-nationa listen van de NPD. Het is niet onmogelijk dat de Westduit se regering zich gezien de ontspanning in Europa, heeft neergelegd bij de wegens de deviezenlast thans toch onvermijdelijk geworden inkrimping van het Britse Rijn leger, dat op het ogenblik ruim 60.000 man telt. Wanneer Bonn niet over de brug komt zal, na formele raadpleging van NAVO en Westeuropese Unie, Engelands „wacht aan de Rijn" belangrijk worden uitgedund. Aangezien de Amerikanen er ook al lang aan denken hun in Duitsland gele gerde troepenmacht te verminderen, le vert een al te grote Britse verzwakking voor hen moeilijkheden op, omdat de om vang der Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland mede verband houdt met de grootte van het jBritse Rijnleger. Wegens extra Amerikaanse hulp in de vorm van 35 miljoen dollars voor aan koop van Brits defensiemateriaal heeft Londen de beslissing over troepenvermin „Bont voor de hele familie" was het thema van de onlangs in Londen gehou den modeshow, waar verschillende novi teiten op bont-gebied te zien waren. Dat het dragen van een bontjas niet aan leef tijd gebonden is toont dit plaatje, waarop vader, moeder en kind een jas dragen van dezelfde bontsoort. Nu maar hopen, dat er niet wéér een comité wordt opge richt. Het centrum van Den Haag Groen markt, Grote Halstraat en Kerkplein zal worden afgesloten voor het verkeer en worden veranderd in een plein met sier bestrating, dat aansluit op de Paleispro menade. Het oude stadhuis wordt ver bouwd tot gemeentelijk receptiegebouw en krijgt er een moderne, op zuilen staan de vleugel bij, waarin de nieuwe raadzaal komt. Het plan, dat ruw geschat 10,5 miljoen gaat kosten, zal in twee jaar wor den uitgevoerd. dering, welke toch al nodig was door de ontoereikende Duitse financiële hulp, tot de zomer uitgesteld. Het is niet uitge sloten dat het vertrek van Britse troepen verder zal worden vertraagd door een eventuele nieuwe Amerikaanse financiële injectie, Londen legt er de nadruk op dat de moeilijkheden van het Rijnleger los staan van de E.E.G.-kwestie. Maar door deze nieuwe wrijving zal de toch al stroeve onderlinge verstandhouding er bepaald niet beter op worden. Het lijkt paradoxaal dat Engeland, dat zich vaster aan het continent wil binden troepen daaruit terugneemt. Deze troepen blijven wanneer ze eenmaal in Engeland zijn gelegerd, te allen tijde paraat, Voor de Europese verdediging. UTRECHT De politie heeft een 51- jarige inwoner van Doorn aangehouden, die op een ongewone manier wraak heeft genomen op een arts in Zeist, die hem niet arbeidsongeschikt had willen verkla ren, op de Raad van Arbeid in Utrecht om dezelfde reden en op een dagblad in in Utrecht, dat geweigerd had een inge zonden stuk van hem op te nemen. De man, die bij het gasbedrijf Centraal Nederland gewerkt heeft, nam bij zijn ontslag een bus mee met vijf liter vloei stof, waarmee aan het reukloze aardgas om veiligheidsredenen een (onaange naam) „luchtje" wordt gegeven. Gisteren stopte hij plastic zakjes met deze vloeistof in de brievenbussen van de arts, van de Raad van Arbeid en van het dagblad. Weldra stroomden bij de gas bedrijven in Zeist en Utrecht klachten binnen over de afschuwelijke gaslucht. Men dacht aan lekken in de aardgaslei ding. Er werden straten opengebroken en in Utrecht werd zelfs een belangrijke ver keersweg urenlang gesloten. Maar tenslot te ontdekte men met medewerking van de Utrechtse „gashond" waar de stank vandaan kwam. De politie kreeg al gauw verdenking tegen de ex-employé van het gasbedrijf, die in Doorn bleek te wonen. Hij ontken de aanvankelijk, maar toen men in zijn huis de bus met de stankvloeistof en een doos met plastic zakjes vond, viel hij door de mand. Zijn auto, waarmee hij kenne lijk naar Utrecht was gereden om daar zijn onwelriekende „post" te bezorgen stonk ook naar aardgas. De man gaf toe dat hij uit wrok had gehandeld. Evenals in 1966 zal de postzegeladmini stratie van Suriname ook dit jaar een se rie paasweldadigheidszegels uitgeven. De ze bijzondere frankeerzegels met toeslag zullen van 22 maart 1967 tot en met 31 mei 1967 worden verkocht. Waarden en kleu ren: 10 en 5 cent, zwart en geel, 15 en 8 cent, zwart en grijsblauw, 20 en 10 cent. zwart en beige, 25 en 12 cent, zwart en rose, 30 en 15 cent, zwart en groen. De afbeelding op de zegels is een sym bolische voorstelling van de barmhartige Samaritaan. Ontwerper is de heer N. C Loning te Paramaribo. De prijs van de serie is in Nederlandse munt 3,-. De 33-jarige monteur A. J. Steenbakker en zijn 37-jarige echtgenote uit Schijndel de 15-jarige J. van Uden en de 17-jarige M. van der Heyden uit Helmond zijn donderdagnacht om het leven gekomen, toen hun auto op de grens Schijndel-Box tel in een sloot reed. De drie andere in zittenden raakten gewond. ADVERTENTIE «t 'f Ik nam weieens een likeur in huis, maar ik vroeg dan naar een sóórt en nooit naar een néam. Tot ik ontdekte dat ik al voor ƒ10,95 per fles de echte kon krijgen zoals Apricot Bols, Bols Curasao en Bols Cherry Brandy.Tegenwoordig ben ik dan ook hoogst kieslikeurig en ieder een mag mijn likeuren keuren: ze dragen allemaal het likeur- merk van de wereldberoemde likeurmeester. Bols kwaliteitl Ter gelegenheid van de eerste vlucht die de KLM zal maken van Amsterdam naar Malaga, zal een speciale envelop verkrijgbaar zijn, die gebruikt kan wor den voor verzending met deze vlucht. Deze omslagen worden door PTT voor zien van een bijzonder luchtpoststempel. De enveloppen zullen verkrijgbaar zijn tijdens de openbare ruildag, van „De Vliegende Hollander" op zaterdag 25 fe bruari van 10.00-16.00 uur in Pulchri Stu dio, Lange Voorhout 15. Den Haag. De Vliegende Hollander geeft inlichtingen hoe men deze enveloppen kan adresse ren, indien men niet over een adres in Spanje beschikt. Verzamelaars uit binnen- en buiten land komen met ruilmateriaal, waaron der belangrijke luchtpoststukken, KLM- post, FDC's en ruimtevaartpostzegels naar Den Haag. In Den Haag is de 57-jarige J. W. Kui per uit Utrecht met zijn personenauto in botsing gekomen met een vrachtauto. De heer Kuiper overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. ADVERTENTIE Spanje is een boek met duizend verhalen. 'n Reis langs de Costas. Vanaf Barcelona ben ik de kusten afgezakt. Een tocht langs de mooiste costas van Europa, waar zon en zorgeloosheid alle seizoenen tot een feest maken. Van de Costa Brava naar de Costa Dorada en verder naar de Costa del Azahar om te eindigen diep in het Zuiden aan de Costa de Ia Luz. De uitgestrekte en gezellige stranden zijn een centrum van internationaal vakantievertier. Ik heb ook in de steden rondgedwaald, want het luie strandleven alleen - hoe zalig en verleidelijk ook - leerde mij nog niet genoeg van dit land dat zoveel fascinerende facetten heeft. Zo kwam ik in Tarragona en Castellon en in het bijna Arabische Almeria. Als je daar opklimt naar de kantelen van het Alcazaba, een sterke burcht met een eeuwenoude geschiedenis, genietje van een wonderschoon uitzicht over de Moorse wijken die helwit oplichten in het hardgele land. De burcht Alcazaba typeert Spanje; het waren de Phoeniciërs die de eerste muren van het bouwwerk optrokken. Ook de 16e-eeuwse kathedraal in Almeria is enkele stille uren van bewondering waard. Zo vertellen deze monumenten de bewogen geschiedenis van Spanje door de eeuwen heen. Maar er is nog zo veel meer te zien en daarom moest ik verder door het lentelijke Spanje dat dan lieflijk is, vol zachte kleuren en met een overdaad van bloemen. In het voorjaar staat heel Spanje in het teken van de Semana Santa, de heilige week, die plaats vindt van 19 t/m 26 maart. Overal worden dan bonte processies gehouden. Vanuit de trotse kathedralen en de verstilde kloosters trekken optochten door het land. Geladen gebeurtenissen vol oude riten houden dan Spanje, zoals in vroegere tijden, in hun ban. De reiziger krijgt door deze traditionele viering wel een zeer kleurige en geheimzinnige trek van het Spaanse leven te zien. Spanje is een land van tegenstellingen. Zo is na deze ingetogen viering, waarbij de vreemdeling zich een toeschouwer voelt, de grote gastvrijheid een verrassende ervaring. Hoffelijk wordt de reiziger-toerist behandeld, opgenomen in het leven van alledag. Zeer gastvrij maar nooit onderdanig. Misschien is dat het ware geheim van Spanje en voelen we ons er daarom zo thuis. De financiële kant in dit gastvrije land is een extra verrassing. De prijzen zijn de laatste tijd weinig of niets verhoogd en dus erg laag gebleven. Toch zijn er ook dit jaar weer vele nieuwe hotels bijgekomen. Net als de talrijke campings van alle moderne comfort voorzien. Ook de heerlijke Spaanse keuken is gelukkig niets veranderd. Ik heb mij dus weer te goed gedaan aan de kruidigste schotels. Een verrukkelijke choto al ajillo werd deze reis mijn favoriet: mals kalfsvlees met verse knoflook en andere geurigheden. En dan de wijnenElke streek heeft zijn eigen specialiteiten en het verbaast mij steeds weer dat de Spaanse wijnen, met uitzondering van de sherry, nog zo weinig bekendheid genieten. Daarover praten maakt dorstig, dus ik beëindig voorlopig deze Spaanse impressies. Ik blijf nog enkele dagen in de havenstad Huelva om naar hartelust de onderwatersport te beoefenen. Daarna hoop ik door het binnenland naar het Noorden te trekken. Een wonderschone reis waar ik u over zal berichten. (Th.S.). Waardevolle informatie over Spanje vindt u in het boekje „Spanje voor U". Wanneer uw reisbureau niet over deze uitgave beschikt, zal het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8, Den Haag, u dit gaarne toezenden. Toerisme, Wereldjaar van het paspoort voor vrede Toerisme

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7