„De Rode Mieren" BATMAN-rage in NEDERLAND nog maar in het beginstadium PANDA EN DE MEESTER^LOGDGIETER POLLE, PELLI EN PINGO RECHTER TIE KAMMETJE FOK Ba Binnenkort: Batmanijs en Batmanlimonade "Mm Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman De Limburgsche Kolenhandel «32 Kostuums uitverkocht Industrie wil wel Film wacht op vakanties wm/rnm ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 door William Lederer en Eugene Burdick SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje. im r. mssm V 94) „Dat weet ik", zei Vat. „Wij zijn bijeengebracht voor deze bijzondere opdracht om de schijngevechten te bekijken. We hebben toen een nieu we naam gekregen, maar ons is be loofd dat we naar onze vroegere compagnieën zouden terugkeren als onze opdracht afgelopen was." „Schijngevechten?" „Kapitein Hien zei dat het een nieuwe tactiek was." De Sarkhanees boog zich naar vo ren en sprak voor de eerste maal. „Kanonnier, als je ons de waar heid zegt, zal ik persoonlijk je vei ligheid garanderen", zei hij. Hij sprak volmaakt Vietnamees. „Wat is te eigenlijke compagnie?" „Compagnie A, vierde regiment, 316e divisie", zei Vat. ,,Tot welk wapen behoort je com pagnie?" vroeg de Sarkhanees. „De artillerie", zei kanonnier Vat. De angst was nog in hem, die on heilsvolle donkere angst, mahr die werd even teruggedrukt door een vlaag van trots. „We hebben gevoch ten bij Dien Bien Phoe. De laatste vier jaar hebben we onderofficieren opgeleid die naar het zuiden ge stuurd werden om onze kameraden te helpen tegen de imperialisten". „Welke wapens hebben jullie bij Dien Bien Phoe gebruikt?", vroeg de Sarkhanees. „10.5 cm kanonnen", zei Vat. Bij de herinnerig eraan verbaasde hij zich nog. „Er is een regiment nodig om een 10.5 cm kanon van zijn plaats te krijgen", zei de lange blanke. De Sarkhanees stak zijn hand op en sprak nog luider om boven het geraas van de helikopter uit ver staan te worden. „Daar komen we later op terug", zei de Sarkhanees. „Vertel me eens wanneer je je voor het eerst bij de bevrijdingstroepen gevoegd hebt." Kanonnier Vat vertelde hem het verhaal, snel en zonder te overdrij ven. De Sarkhanees scheen zich er- cver te verbazen dat Vat al op zijn veertiende jaar bij de strijdkrachten gekomen was. Ze praatten over de veldtocht die zich over geheel Indo- China uitgestrekt had. De Sarkha nees was goed op de hoogte van de gevechten van de afgelopen twintig jaar. „Waarom ben je in het leger ge gaan?" vroeg de Sarkhanees tenslot te. „Ik heb me bij het Bevrijdings volksfront aangesloten om tegen de Fransen te vechten en daarna tegen de Amerikanen en de verraders in Saigon". „Maar het Bevrijdingsfront is een communistische organisatie", zei de Sarkhanees. „Begrijp je dat niet?" Kanonnier Vat schudde zijn hoofd en stak zijn onderkaak vooruit. Hij vertelde dat hij vaak door radio- Saigon had horen zeggen dat het Bevrijdingsfront communistisch was, maar daar had hij alleen maar om gelachen. In al de jaren dat hij sol daat was, t£i nog nooit iemand hgm verteld dat~ij voor de communisten vocht. Hij wist feitelijk niet eens wat het communisme was. Hij had honderden lezingen bijgewoond, maar niemand had ooit over het communisme gepraat. „Heb je ooit iets over democratie gehoord?' vroeg de lange blanke. Vat schudde geërgerd zijn hoofd. „Ja, het woord heb ik gehoord, maar ik weet niet wat het betekent", zei hij. Zelfs nu deze mannen hem binnen enkele minuten het leven konden benemen, kon hij de ergernis niet verbergen die hij en de meesten van zijn kameraden voelden als er met hen over politiek werd gespro ken of als hun politieke vragen wer den gesteld. „Ik wil alleen de blan ken uit Vietnam verdrijven, deelne men aan onze eigen vrije verkiezin gen en terugkeren naar mijn dorp." „Wat kom je dan in Sarkhan aoen?" vroeg de dikke man. Onmiddellijk voelde Vat de angst zijn keel dichtknijpen. Hij was bang voor die dikke, die zo krankzinnig •achte. Hij wist dat hij de waarheid moest spreken of hij zou evenals Hien door het luik verdwijnen. Die dikke man was gek, en gekken heb ben een bijzondere manier om de waarheid te ontdekken. „Ons is verteld dat we door Sark han werden bedreigd als gevolg van de aankomst van Amerikaanse troe pen en uitrustingsstukken", zei Vat jangzaam en uiterst weloverwogen. „We werden naar de grens gestuurd, naar de grote rivier en kregen op dracht in de eerste plaats de schijn gevechten te bekijken en ons daar na erop voor te bereiden onze Sar- khanese kameraden te onderrichten in het gebruik van de wapenen, die ze de Amerikanen afhandig moesten maken. Dat is naar waarheid alles wat ik weet." „Dus je gelooft dat de verdediging van je land erdoor gediend is als je een ander land binnendringt?" vroeg de Sarkhanees. Kanonnier Vat schudde zijn hoofd. Dit gepraat bracht hem in de war. Het had allemaal zo vanzelfsprekend geklonken toen kapitein Hien het uitgelegd had, maar nu kwam het hem een beetje verward voor. „Vertel ons nog eens iets over de slag bij Dien Bien Phoe", zei de gro te blanke. „Het is heel moeilijk een 10.5 cm kanon door de rimboe te vervoeren." „Dat dachten de .Fransen ook", zei Vat, „maar we hebben het kanon zover, gekregen." „Maar daar is een heel regiment voor nodig", zei de lange blanke zonder ook maar even zijn handels los te laten. „En nu de waarheid alsjeblieft; je praat niet tegen een stel idioten". „Ik zeg de waarheid", zei Vat. „Ja, soms hadden we er een heel regiment voor nodig. We hebben het kanon door meer dan honderd kilo meter rimboe vervoerd. We hadden geduld. Er waren boeren die ons vrij willig hielpen. We wisten dat de Fransen nooit zouden denken dat we bet zouden kunnen en dat maakte ons vastberaden. En toen we het ka non op hen afvuurden werden ze volkomen verrast. Helemaal over donderd. Mijn kanon vuurde op Doe Lap, de stelling die de Fransen Ga- brielle noemden. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 HAARLEM TEL. 10748 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De gemaskerde superman in zijn zwarte cape en nauwe zwarte broek die met hyper moderne wapens en verbijsterende technische snufjes de misdaad "be strijdt hebben we niet buiten onze grenzen kunnen houden. Hij is nog maar vier keer op de televisiescher men geweest en dat is voldoende ge bleken om door te dringen tot de ziel van vrijwel ieder kind tussen acht en veertien jaar. Batman is er, de mach tige vleermuisman met zijn rauwe optreden, en hij laat zich niet meer verjagen. De ouders die hun kinderen zaterdagsavonds van het t.v.-toestel weghouden kunnen hun kroost daar mee niet beschermen. Op de school pleinen van het hele land spelen kin deren Batman en vertellen zij elkaar de avonturen van hun held. Batman ontstond in 1939 in de fan tasie van de toen zestienjarige teke naar Bob Kane. In de loop der jaren tekende hij stapels stripverhalen rond zijn gemaskerde vleermuisman, maar Batman werd in Amerika pas popu lair toen filmproducer William Dozier in 1965 de avonturen gebruikte voor een serie televisiefilms. Maar er is meer. Batman is business geworden. De Amerikaanse film- en tele- 42. Joris Goedbloed naderde de sluis-architekt en keek belangstellend naar het pas voltooide waterwerk. „Goe dendag!" sprak hij minzaam. „Ik ben de Stads-lood- gieter en Water-opziener. En dat is dus de sluis!" „Inderdaad!" verklaarde de ontwerper. „Een mooi stukje werk, wat? Met aquatische bumpers tegen sterke getij-stromingen en" „Hm", prevelde Joris bedenke lijk. „Waar zijn de Schnozzelse schokbrekers? En ik zie geen hobbelklakkers! Bovendien ontwaar ik een haarscheurtje Metaalmoeheid, vrees ik! Dat zou wel eens tot een sluisbreuk kunnen leiden, goede man!" Sluisbreukherhaalde de architekt woedend. „On zin! Ik zie geen scheurtje!" „Men heeft daar ook een vakmans-oog voor nodig!" sprak de meester-loodgieter. „Hetgeen bij U kennelijk ontbreektOp dat moment werd hun gesprek gestoord door de komst van Panda EIND6UJKZUN DE 8W0EREM OPEEN HOOP GEVEE6D. HET ZIET 6R NU WEER NETJES KAM Je NIET ERGENS ANDERS OEFENEN,ZEEROB? wem® rf* "I/A visiemaatschappijen hebben begrepen dat er meer is te verdienen dan louter het incasseren van vertoningsreehten. Zij heb ben ontdekt dat populaire televisiefiguren goudmijnen kunnen zijn. Nadat Bonanza en de Thunderbirds enorme bedragen op brachten aan licenties voor de fabrikage en verkoop van kledingstukken en andere artikelen heeft Batman voor een record gezorgd dat niet gemakkelijk zal worden overtroffen. Tegelijk met de komst van de eerste Batmanfilm in de bioscopen van Amster dam, Den Haag en Rotterdam heeft een groot warenhuis op de speelgoedafdelin gen in deze steden een Batmanstand in gericht met een keuze uit tientallen Bat- manartikelen. De omzet steeg boven de al niet laag gestelde verwachtingen en ve le speelgoedzaken hebben zich genood zaakt gezien de Batmanspullen in hun as sortiment op te nemen. Een greep uit de Batman-business: pyjama's vanaf ƒ11,25, Batmanpakken 13,90 (uitverkocht), Batmanpakken in Batman en Robin in hun Bdtmobile. fraaiere uitvoeringen van 27,95, Batman- auto's van 4,25 tot 9,95, waterpistool 3,50, een pistool voor het afschieten van granaten 5,95, een handgranaat 2,95, een Batman-motorboot ƒ5,50, een bevriezer ƒ5,25, een walkie-talkie 2,95, Batmantrui- tje van ƒ3,95 af, een Batmanmascotte ƒ2,50, brillen 2,25, maskers 3,95, fietsmascot- tes 4,95, fietsplaatjes 0,75, plakplaat jes 0,25, bouwdozen voor autohelikopter of vliegtuig 4,95, Batmanpuzzels 2,25 en Batmanspellen 8,50 tot 12,95. De verkoopster zegt: „De Batmanpak ken zijn natuurlijk helemaal in; ze vlie gen weg. Verder is. er een enorme vraag naar bevriezers en auto's. Trouwens over de hele linie wordt er bijzonder goed verkocht. Van plakplaatjes tot bouwdozen toe." Sleutelfiguur van de Batmanbusiness in Nederland is de Amsterdammer M. Spits, die als vertegenwoordiger optreedt van diverse Amerikaanse en Britse film- en televisiemaatschappijen voor het com merciële gebruik van de figuren. „De meeste artikelen worden geïmporteerd, maar ook de Nederlandse industrie heeft grote belangstelling getoond. Vaak moet ik mensen teleurstellen omdat de licen ties voor bepaalde artikelen al zijn uitge geven. De vergunning voor Batmankauw- gom bijvoorbeeld had ik wel dertig keer kunnen verkopen." Volgens de'heer Spits, die ook de ver tegenwoordiging heeft voor de belangen van Bonanza en de Thunderbirds worden er hoge eisen gesteld aan de vergunnings houders; hun artikelen moeten van goede kwaliteit zijn. Het commerciële gebruik van film- en tv-figuren heeft in Amerika bewezen lucratief te zijn omdat het aan sluit bij de populariteit van de film, maar ook een impuls is voor het bezoek aan die film. Het mes snijdt dus aan twee kanten. Daarom bedient de heer Spits zich van reclamefiguren in Batman- kostuums die in de warenhuizen maar ook bij de bioscopen opereren. „De Batmanrage begint nu pas op gang te komen," zo verzekert hij. „De televi sie is nog maar pas begonnen. De film moet nog het land door en er komen nog steeds nieuwe artikelen bij. Ik heb juist de contracten getekend voor de fabrika ge en verkoop van Batmanijs, Batmancho- eolade en Batmanlimonade. Ondanks het grote succes van Batman heeft de Batmanfilm in Amsterdam tot dusver slechts twee weken gedraaid. De directeur van het Rembrandtpleintheater, Lex van Weren, zegt: „Ik werd er hele maal gek van. Tijdens de matinees wer den de kassa's bestormd door honderden kinderen tegelijk. De ruiten vlogen aan scherven en onze portier, die nogal klein van stuk is, werd telkens onder de voet gelopen. Zonder politie konden we het niet af. Maar 's avonds? Dan draaiden we voor een half lege zaal. De volwasse nen kwamen er niet op af, of het moest zijn dat ze door hun kinderen werden mee genomen." Fox-Film, die de Batmanproduktie dis tribueert, noemt de belangstelling tot dus ver matig. „In New York staan de men sen in rijen te dringen om de film te zien. De volwassen Nederlander heeft ken nelijk een andere smaak. Dat neemt niet weg dat de Batmanfilm een succes zal worden. Tal van bioscopen hebben hem gehuurd in de paasvakantie en er zijn al diverse aanvragen voor de zomermaan den. Dat de jeugd er op loopt is immers bewezen." Waarom loopt de jeugd zo warm voor Batman? Een twaalfjarige zei eerlijk: „Ik geloof dat ik het leuk vind omdat ik zelf wel zo'n stoere kerel zou willen zijn en omdat hij zulke machtige apparaten heeft." En koopt hij ook Batmankauw- gum? „Heb ik het wel eens gedaan om de plaatjes, maar ik heb liever Thunderbird- kauwgom, want daar zit meer in". Men moet de jeugdige consumenten niet on derschatten. De omroepverenigingen zijn door het commerciële gebruik van tv-figuren wat kopschuw geworden. Zo is de in vele landen populaire televisie-serie „Rick de Rikker" nog niet op Nederlandse tv- schermen gekomen omdat men eenzelfde commerciële begeleiding vreest. 45. Rechter Tie heeft slecht geslapen! Hij heeft van de onthoofde lijken van de boef Seng-san en de verlopen student Yang gedroomd. Na het ontwaken, nog voor zonsopgang, piekert hij over de vrouw genaamd Jade, die het vorige jaar ergens jammerlijk moest zijn omgekomen van honger en dorst, wiens laatste nood kreet in een ebbenhouten doosje verbor gen was. Zonder veel eetlust zit Rechter Tie aan zijn eenvoudig ontbijt, als Tsjiao Tai binnenkomt. „Ik ben zo even bij een paar ijzerhandelaars langs geweest, edel achtbare, om hun de bijl, die ik gister avond in de oude put heb gevonden, te laten zien. Maar ze hebben me verteld, dat deze een doodgewone houtbakkersbijl is, die je overal voor tien koperstukken kunt kopen. Die bijl helpt ons geen steek verder de moordenaar te vinden!" Rech ter Tiek pikt met zijn eetstokjes een stuk je zoute vis op. Hij wu wat zeggen, maar op hetzelfde moment wordt er op de deur geklopt en de voorman komt binnen. Na de rechter goedemorgen gewenst te heb ben, zegt hij: „Zijne Excellentie, de voor malige Prefect Woe, vraagt u dringend te spreken, edelachtbare!". „Een voorm.alige Prefect? zegt Rechter Tie nadenkend. „O, ja, die heb ik wel eens ontmoet. Een nogal lastige oude heer, als ik me goed herinner, Tsjiao Tai. Laat meneer Woe binnenkomen, voorman!" 765. Van de resten van oude lappen werd voor Bram een kunstig vliegkostuum in elkaar genaaid. Men legde hem uit hoe het allemaal werkte en hoe hij ge bruik kon maken van windstromingen en luchtgolven. Vrolijk sloeg Bram de armen uit. Hij nam een aanloop, veerde soepel op en sloeg gelijk met een geweldige klap te gen de grond. Voor de tweede maal, maakte hij kennis met de stevige kwali teit van de rotsbodem. Maar ditmaal had den de Vliegmannen meer met hem te doen dan de eerste keer. Zij schoten toe om de man te helpen, die nieuwe stof voor hun vliegkostuums zou kunnen halen. „Misschien deed ik het nog niet goed?" vroeg Bram, voorzichtig likkend langs een gewollen lip. „Nee, nee, dat is het niet", zei de op per-Vliegman. „Ik had hét-moetenwe ten. je bent te zwaar voor één stel vleu gels. Je bent eigenlijk een echte twee dekker." „Bedoel je.dat ik nog een stel vleugels moet hebben?" vroeg Bram. De Vliegman knikte woordeloos. Want het betekende, dat hij zijn eigen vleugels moest afstaan.en dat geen van hen de grotten weer zou kunnen verlaten, als Bram eens niet zou terugkeren. 4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8