Oorlog in Vietnam uitgebreid met artillerie-beschietingen Aanval van de Vietcong op Amerikaanse basis Da Nang Urker vloot zoekt naar de UK 223 HET WEER ADO neemt Holland Sport over Gertrud Slottke in hoger beroep Strijd tegen narcotica in Engeland Informateur Zijlstra gaat woensdag verder weekend-systeem morris POLITIEKE BRANDEN IN SAIGON Twijfel over zin van fluor in drinkwater Man wilde zijn verloofde doden M Geen notering in Van Gelder Papier Meningsverschillen in de A.R.P. over samengaan met de V.V.D. Ned. auto met wapens in België aangehouden xviiia Jivenme Superslagerij De IJmond 52 e JAARGANG NUMMER 100 MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvüks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mge M ortier granaten W eerrapporten 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Topsy4 Uit stad en omgeving 5 In de vishal en op zee5 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Ferdinand3 Kunst9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs H Sport 13 t.m. 17 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Stormachtig «Ki; -f" Barnstenen kamer werd begraven Vragen aan Ged. Staten MÉ -•j >:jv Het woord is aan Griezelig Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten LAMSVACHT JASJES Barteljorititraat - Haarlem TeL 1US2 Leldseitraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22MM Amsterdam ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK INTERNATIONALE boekhandel GIERSTRAAT 64 TELEFOON 16125 ZANDBERGEN v/h BUTTER QIEDT'T UESTE DINSDAGVOORDEEL 500 gram SPEKLAPPEN 1.58 3 SLAVINKEN 98 ct 150 gram BOTERH.- WORST 69 Ct KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR ÏJMUIDEN SAIGON (Reuter, AP en AFP). Amerikaanse oorlogsschepen hebben vanuit de Golf van Tonkin voor de eerste maal spoorwegdoelen in Noord- Vietnam beschoten. De vloot is vol gens een Amerikaanse militaire woordvoerder ingezet ter ondersteu ning van de luchtaanvallen op mili taire doelen in Noord-Vietnam. Voor al bij nacht en bij slecht weer „zal voortaan van de scheepsartillerie ge bruik worden gemaakt". Gisteren be schoten de kruiser „Canberra"' en torpedobootjagers spoorwegdoelen en opslagplaatsen bij de Noordvietna- mese havenplaats Vinh. In Washing ton is men van mening dat de strijd in Vietnam op het slagveld en niet aan de conferentietafel beslecht zal moeten worden nu Hanoi Johnsons al of niet bedekte vredesvoorstellen blijft verwerpen. De Amerikaanse regering, zo zeggen I functionarissen in Washington, heeft geen hoop meer op een regeling door overleg als Noord-Vietnam niet een onverwachte omzwaai maakt. Amerikaanse vliegtuigen hebben gis teren mijnen laten vallen in sommige Noordvietnamese rivieren. In een beknopt communiqué heeft het Amerikaanse mili- (Van onze correspondent) URK. Vanmorgen om vier uur is uit Urk de Noordzee-kottervloot vertrokken om ter hoogte van het Molengat te gaan zoeken naar de opvarenden van de U.K.223, die donderdagmiddag om het le ven zijn gekomen toen hun schip in stormweer ten onderging. Omstreeks ne gen uur was de vloot buitengaats en wer den de netten in zee geworpen. Het zoe ken zal de gehele dag in beslag nemen. Bij het zoeken zal met name aandacht worden geschonken aan het gebied ter hoogte van paal 8 op Texel. Donderdag-1 middag heeft een inwoner van Texel op deze plaats een schip waargenomen, dat kennelijk in nood verkeerde. Het stuk zee bij paal 8 is zeer ondiep en in Urk wordt derhalve de mogelijkheid niet uitgesloten dat de U.K.223 aan de grond is gelopen en vervolgens is omgeslagen. Het water rond het Molengat en het oostelijk deel daarvan zal door de hon derd schepen worden afgedregd, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de net - ten. Heel voorzichtig zullen zij door het water en over de zeebodem worden ge trokken. taire commando bekendgemaakt, dat de mijnen zijn afgeworpen in zorgvuldig uit gekozen riviergebieden in het zuidelijke deel van Noord-Vietnam. Dir is een van de nieuwe maatregelen die in de afgelopen dagen zijn genomen om infiltratie in het zuiden een halt toe te roepen. Voorts heeft het Amerikaanse hoofd kwartier bekendgemaakt, dat vèrdragende stukken geschut over de gedemilitariseer de zone heen Noord-Vietnam beschieten. De Vietcong heeft vanmorgen vroeg een belangrijk Amerikaans verbindingscen trum en een Vietnamees dorpje bij Da Nang beschoten. Naar schatting honderd huizen van Vietnamese burgers zijn daar bij in vlammen opgegaan. Volgens militaire autoriteiten werden het dorp bij de basis en een militaire communicatie-installatie getroffen door tien granaten, waarschijnlijk afgeschoten met mortieren. Uit de verwoeste huizen zijn al enige lijken geborgen. Reddingsploegen zoeken in de puinhopen naar meer slachtoffers. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Paul Martin, heeft meegedeeld dat Canada pogingen doet om in Vietnam tot het staken van de vijandelijkheden te ko men. Hij zei dat zijn land een diploma tiek kanaal met Hanoi heeft geopend. „De president van de Verenigde Staten heeft ongeveer een jaar en negen maan den geleden duidelijk gemaakt dat hij elke interventie die een staakt het vuren tot gevolg zou hebben, zou toejuichen zo verklaarde Martin, die er de nadruk op legde dat hij namens Canada sprak: „Wij hebben een initiatief genomen. Wij zijn van mening dat hier een taak ligt voor de internationale controlecommissie waarvan Canada lid is". Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen. Aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuid en zuidwest, later af nemend tot krachtig. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Erich Koch, voormalig nazi-Gau- leiter van Oost-Pruisen, heeft aan een Poolse verslaggever verteld dat een „barnstenen kamer" die 50 mil joen dollar waard zou zijn ergens in de Russische stad Kaliningrad be graven zou zijn. De plaats waar de schat moet liggen zou alleen bekend zijn aan de vroegere Duitse majoor Helmut Will, die in West-Duitsland woont. Koch, die in een Poolse gevange nis zijn straf uitzit, was gedurende de tweede wereldoorlog gouverneur van Oost-Pruisen en rijkscommis saris voor de Oekraine. De meeste kunstschatten die Koch in zijn resi dentie te Königsberg (het tegen woordige Kaliningrad) verzameld had zijn nooit teruggevonden, pe Sovjet-Unie zoekt ook nog altijd naar 800 middeleeuwse ikonen die uit Kiev gestolen zijn tijdens de Duitse bezetting. De kostbaarste van de vermiste kunstschatten is de „barnstenen ka mer" uit Tsjarskoje Sielo, een stad in de nabijheid van Leningrad, die bestond uit vier wanden, met in gebouwde lampen, reliëfs, beelden en lijsten voor spiegels en schilde rijen, alles uit zuiver barnsteen ver vaardigd. De kamer is in het begin van de achttiende eeuw vervaardigd door twee Duitse meesters, Andreas Schluter en Gotfried Tusso in op dracht van Frederik de Grote, ko ning van Pruisen, en door diens op volger ten geschenke gegeven aan tsaar Alexander van Rusland. Het lid van provinciale saten van Noord Holland voor de Prot. Chr. Fractie, mr. A. Wensing heeft in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten gevraagd of het nog wel zin heeft de kostbare voorzienin gen te treffen die nodig zijn om fluor aan het drinkwater toe te voegen. Hij I vraagt zich af of er niet beter naar ande re wegen gezocht kan worden om tand bederf (caries) tegen te gaan. De heer Wensing komt tot deze vragen naar aanleiding van een uitspraak van de directeur-generaal van de volksgezond heid. dr. R. J. H. Kruisinga. Deze heeft enkele dagen geleden gezegd: „Voor de toekomst zal de invloed van de waterfluo- ridering op de tandcaries naar het lijkt in negatieve zin door het toenemend ge bruik van snoepgoed worden overtroffen." Van de gemeenten in deze omgeving heeft alleen Velsen aan zijn water kunst matig fluor toegevoegd. Voor enkele an dere gemeentelijke waterbedrijven, waar onder dat van Haarlem, is besloten fluor toe te voegen. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben een soortgelijk be sluit genomen ten aanzien van het PWN. Bijna twee miljoen Nederlanders ge bruiken al gefluorideerd drinkwater. Aan een aantal waterbedrijven, die samen eveneens ongeveer twee miljoen Neder landers bedienen, is vergunning voor fluoridering verleend. Voor gebieden met nog eens twee miljoen inwoners zijn aan vragen in behandeling. (Van onze correspondent) DORDRECHT Zaterdag heeft een 41- jarige heftruckchauffeur uit Putte aan de Belgische grens getracht zijn verloofde, de 37-jarige Dordtse L. R„ te worgen. Zon dagmorgen werd hij in zijn woonplaats door de rijkspolitie gearresteerd. De man was zaterdag, toen hij op be zoek ging bij zijn verloofde aan de Staart in Dordrecht, niet toegelaten. Er werd hem verteld dat er familie op bezoek was. De heftruckchauffeur vertrouwde het niet en greep de vrouw bij de keel. Daarbij werd haar strottenhoofd zodanig bescha digd dat zij zich in het gemeente-zieken huis onder behandeling moest laten stel len. De chauffeur zal dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Enkele duizenden jonge rooms-katho- lieken hebben zaterdag in Saigon een betoging gehouden tegen pacifisme, neutralisme en communisme. Zij pro beerden vergeefs de deuren van het parlement te forceren. Terwijl zij va derlandse en revolutionaire liederen zongen begaven de demonstranten zich naar een kerkplein, waar zij in de buurt van een Mariabeeld poppen ver brandden, die president De Gaulle, se cretaris-generaal Oe Thant, de Ame rikaanse senator Fulbright, de Noord vietnamese president Ho Tsji-Minh en de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng voorstelden. De demonstratie, waarvoor de rege ring toestemming had verleend, begon ordelijk. De politie regelde het verkeer en de organisatoren gaven de demon stranten door luidsprekers aanwijzin gen. Op spandoeken stonden leuzen als „Weg met de communistische fascisten van Mao en Ho" en „Weg met de val se vredeskliek die instrumenten zijn van de bloeddorstige communisten". i; -■ i" -/■ (Van onze sportredactie) Eerste divisieclub Holland Sport stelt pogingen in het werk om zich ten gunste van eredivisieclub ADO te liquideren. Beide Haagse clubs hebben besprekingen gevoerd, waar in de volledige overname van Hol land Sport is besproken. Aan het eind van het huidige seizoen zou dat I zijn beslag moeten krijgen. Geen van de contractspelers van Hol- I land Sport was op de hoogte van de be- sprekingen tussen hun vereniging en ADO. Zij zullen wanneer de plannen ten uitvoer worden gebracht allen bij de an dere Haagse club terechtkomen, die dan zal beslissen over voortzetting van hun I contract. Momenteel zijn deze spelers echter onder leiding van Cor van der Hart wiens naam in Rotterdam wordt genoemd als toekomstig trainer van I Feijenoord bezig aan een poging om eerste of tweede in de eerste divisie te worden. Dat zou recht geven op promotie naar de eredivisie, hetgeen zou betekenen, dat ADO ovei twee plaatsen in de ere divisie beschikt. Het overgrote deel van de financieel in Holland Sport geïnteresseerden is voor het opheffen van de vereniging. De club heeft het financieel moeilijk doordat het niet over een eigen terrein beschikt, I maar Houtrust moet huren van amateur club HBS. B. en W. van Den Haag over wegen om het Zuiderpark, waar ADO speelt, uit te breiden tot een uiterst ac ceptabel domein voor het betaalde voet bal. Daarom was ook al ter sprake ge bracht, dat Holland Sport zou verhuizen naar het Zuiderpark om daar om en om met ADO te spelen. B. en W. van Den Haag, die in de besprekingen tussen ADO en Holland Sport zijn gekend, hebben dinsdag een vergadering, waarin de in Den Haag ont stane voetbaltoestand wordt besproken. Overigens doet een van de vijf financieel bij de stichting Holland Sport geïnteres seerde personen, F. Petersen, pogingen om de vereniging te behouden. Hij wil op korte termijn een bedrag van vijf ton bijeen brengen, waardoor voortbestaan zou zijn gewaarborgd. De andere finan ciers zijn met ADO tot een accoord ge komen over het bedrag, dat zij in Hol land Sport hebben gestoken. ADO zal dit bedrag in tien jaar aflossen. Karei Jansen, secretaris van de Vereni ging van contractspelers, vertelde: „Ik zie het nog niet gebeuren, dat de Stich ting Holland Sport wordt opgeheven. We hebben zoiets in ons betaalde voetbal nog niet bij de hand gehad. Het zou trouwens ook niet verstandig zijn, want op het mo ment dat de stichting liquideert zijn de spelers vrij. Er is n.l. geen amateur club die dan nog over blijft. Voordat de stichting wordt geliquideerd moet men dus proberen zijn spelers kwijt te raken wil men zijn bedrijfskapitaal niet uit han den geven. De andere clubs kunnen daar van natuurlijk in zoverre profiteren, dat zij niet hoog zullen bieden, omdat zij we ten dat de stichting min of meer in een dwangpositie verkeert. Verder is er nog de moeilijkheid, dat Holland Sport zijn contractuele verplichtingen tegenover de spelers en de trainer zal moeten nako men. Daarom, ik geloof nog niet in die op heffing." MüNCHEN (DPA). De twee veroor deelden in het proces dat in München is gevoerd Wilhelm Harster en Wilhelm Zöpf zullen niet in hoger beroep gaan. De verdediger van de tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeelde voormalige se cretaresse van Harster, Gertrud Slottke, zal voor zijn cliëntele wel beroep aante kenen. Voordat vandaag aan het Damrak de beurshandel begon besloten de hoeklieden geen notering op te maken in het aandeel Van Gelder. Dit omdat z(j een bericht van het Velsense papierconcern wachtende wa ren. De laatste notering in het aandeel Van Gelder was 199. Montaigne: Er bestaan meer boeken over boeken dan over alle andere onderwerpen. LONDEN (AP) Speciale brigades van de Britse politie zijn een grootscheep se actie begonnen tegen het gebruik van narcotica door jonge mensen. Dit week eind werden in vijf grote steden razzia's gehouden op clubs en woonhuizen waar tienerfeestjes werden gevierd. Opdracht voor de actie is gegeven door de minister van Binnenlandse Zaken, Jenkins. Rechercheurs, bijgestaan door honden die hebben geleerd marihuana te ruiken, verrichtten het onderzoek. Zeker dertig jonge mensen, mannen zowel als vrou wen, zijn gearresteerd. Ze waren in het bezit van verdovende middelen. De over vallen vonden gelijktijdig plaats in Lon den, Winchester, Manchester, Exeter en Folkestone. De politie heeft meegedeeld, dat tijdens de overvallen zeer veel „belangwekkend materiaal" is gevonden, dat tot veel meer arrestaties kan leiden. Er wordt ook een diepgaand onderzoek ingesteld naar „materiaal" dat is gevon den bij een raid op het landhuis van Keit Richard, een van de Rolling Stones. De informateur, prof. Zijlstra, heeft zaterdagmiddag in paleis Soestdijk aan de koningin een interimrapport uitgebracht. Prof. Zijlstra zal zich pas woensdag weer met de informatiearbeid kunnen bezighou den, aangezien hij vandaag in beslag wordt genomen door het bezoek van de Britse minister-president en dinsdag enke le dringende zaken op de door hem be heerde ministeries moet afdoen. De in formateur zal woensdag de informatie- arbeid hervatten met een gesprek met de vier fractievoorzitters, die zich in hoofdlijnen met zijn conclusies hebben verenigd. Doel van deze besprekingen is nog een stap verder te gaan in de richting van een nadere precisering van een rege ringsprogramma en enkele hoofdlijnen vast te stellen voor de personele bezet ting. Het bezoek aan de koningin duurde vrij lang en werd omschreven als het uit brengen van een tussentijds rapport. Prof. Zijlstra gaat dus nog door met zijn werk en is zaterdag niet, zoals werd verwacht, benoemd tot formateur. Dit kan een aan wijzing zijn, dat prof. Zijlstra nog steeds van plan is uit de politiek te gaan en al leen als informateur wat voorbereidend werk wil verrichten, waarna zijn partij genoot, mr. Biesheuvel, als formateur en vervolgens als minister-president zou kunnen optreden. Van mr. Biesheuvel wordt echter nog steeds gezegd dat hij voor de K.V.P. niet acceptabel is. Maar de K.V.P. kan zelf nauwelijks een premier opbrengen en dus kunnen haar bezwaren na enig wachten wel verdwenen zijn, zo als vaker het geval is geweest. In 1963 heeft prof. De Quay prof. Zijlstra voor gedragen als premier, maar deze was toen voor de K.V.P. niet aanvaardbaar. In het afgelopen najaar heeft de K.V.P hemel en aarde bewogen om prof. Zijl stra als premier van het interim-kabinet aan te trekken. slag van de verkiezingen". Tegen het eco nomisch beleid van prof. Zijlstra kan eigenlijk niemand bezwaar hebben, maar juist dat betekent het einde van de poli tiek in Nederland. „De verkiezingen heb ben echter uitgewezen dat men niet naar het einde, maar juist naar het begin van de politiek verlangt. Er is meer aan de gang dan een discussie over de Neder landse financiële polsstok. En als de poli tici na de verkiezingen het niet zouden weten op te brengen om aan die behoeften naar een echt politiek beleid, binnen lands en buitenlands, te voldoen, dan missen zij de bus", aldus dr. Bruins Slot in „Trouw". De Belgische rijkswacht heeft, na een felle achtervolging, in 's-Gravenbrakel een bestelauto met een Nederlands ken teken aangehouden. In de auto trof zij wapens aan. De bestuurder, die geen iden titeitspapieren bezat en die weigerde een verklaring af te leggen, werd gear resteerd. De rijkswacht had de achtervolging van de bestelwagen ingezet, nadat de bestuur der bij een douanecontrolepost was door gereden. Versperringen wist hij te ont wijken. maar in 's-Gravenbrakel slaagde een rijkswachter erin op de wagen te springen, terwijl een andere politieman de banden lek schoot, zodat de bestuur der wel moest stoppen. De meningsverschillen in de A.R.P. over het werk van prof. Zijlstra zijn voor de buitenwacht zichtbaar geworden. In een hoofdartikel in het A.R.-dagblad „Trouw" noemt de vroegere Anti-Revo lutionaire fractieleider dr. Bruins Slot het samengaan met de V.V.D. „griezelig". Dr. Bruins Slot is van mening dat prof. Zijl stra in zijn activiteiten te weinig aan dacht besteedt aan „de onrustbarende uit- ADVERTENTIES ADVERTENTIES per 500 gram 2.48 250 gram 1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1