Critiek op oorlogsuitbreiding in Vietnam van Amerikanen President Johnson: „De VS blijven zoeken naar vrede" HET WEER Beroering rond Soekarno Haarlemse bootsjongen door matroos in Waal gegooid 04» Russisch schip gezonken morris n ij m a n W inter was één van de vijf zachtste van deze eeuw mm&m Dorpen stroomloos door ontploffing Nieuwe spelling: buuste en luukse Weense IJsrevue komt in juli naar Haarlem Slaperig recht Brand aan boord van Duits schip Donges president van Zuid-Afrika 6000,- gestolen in Santpoort Getuigen van dringen en persen Leerplicht wordt negen jaar Nieuwe meet stations op pieren te IJmuiden 52e JAARGANG NUMMER 101 DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-0484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruit' f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288 Directeur: Mr. H. C. van der Mfje Raketten Beu Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sport7, 13 Kunst9 Radio en tv -9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Afnemende wind K' 1 Het woord is aan - m Premièrevoorstellingen in Kennemer Sporthal 'mmm - Ramp in Skagerrak Controle door de gemeenten CAMEL - TWEEDJASSEN Ankerplaatsen voor grote schepen ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME IJmuider Courant Men is van mening dat het Amerikaanse opperbevel op grond van deze volmacht vorige week is overgegaan tot de be schieting van Noord-Vietnam met artil- I ierie. WASHINGTON (Reuter, AFP en AP). Zonder het woord „escaltie" trapsgewijze opvoering van de oor log te gebruiken heeft president Johnson gisteren op een persconferen tie in Washington erkend dat de re cente militaire maatregelen van de Amerikanen tegen Noord-Vietnam een nieuwe stap betekenen op de weg naar de uitbreiding van de oorlog. De Amerikaanse president voegde hier aan echter onmiddellijk toe dat deze maatregelen „de beste manier zijn om Hanoi naar de conferentietafel te brengen. Johnson zinspeelde op de drie nieuwe maatregelen: het leggen van mijnen in bepaalde Noordvietna- mese rivieren, de artilleriebeschieting van Noordvietnamese gebieden en de scheepsbombardementen op de eilan den voor de Noordvietnamese kust. De Amerikaanse president erkende dat deze maatregelen „verder gaan" dan alles wat tot nu toe is gedaan, maar hij ont kende met nadruk dat het symptomen zouden zijn voor een verslechtering van de toestand, zowel op militair als diplo matiek gebied. „Wij blijven naar wegen zoeken die naar vrede kunnen leiden", aldus Johnson, „en ik ben er van over tuigd, dat de nu getroffen maatregelen op dit tijdstip de beste zijn om dit resul taat te bereken" „VELEN VAN ONS zijn er misselijk van en zijn het beu steeds weer te moeten horen dat de voortzetting van de oorlog in Vietnam de schuld is van Noord-Viet nam", aldus Sydny Silverman, Labourlid De Vietcong heeft gisteren bij de be van het Britse Lagerhuis. „De aanvaar-1 schieting van de Amerikaanse luchtbasis ding door premier Wilson van het Ameri- Da Nang, gebruik gemaakt van raketten, kaanse excuus voor de hernieuwde bom- die werden afgeschoten vanuit een pri bardementen dat Noord-Vietnam de mitief soort vuurmond. Voor de „lance bepalingen van het bestand heeft ge-1 ring" werd gebruik gemaakt van een schonden is onzin". metalen buis, die op een houten plaat was Minister van Buitenlandse Zaken bevestigd. De raketten droegen, volgens Brown, kreeg in het Lagerhuis soortge- militaire kringen in Da Nang, Russische lijke opmerkingen en vragen te beant- kentekenen op het aandrijfgedeelte en woorden van leden van zijn eigen Labour- Chinese tekenen op de ladingen, partij, waarin critiek werd geleverd op de In Rangoon, de Birmaanse hoofdstad. Amerikaanse politiek van Vietnam. I doen geruchten de ronde dat VN-secreta- President Podgorny van de Sovjet-Unie ris-generaal Oe Thant van een korte heeft de V.S. van „huichelarij en vals-1 vakantie in zijn geboorteland gebruik heid" beschuldigd. Dit is volgens Pod- zou maken om besprekingen te voeren gorny bewezen door de beschieting I met drie Noordvietnamese diplomaten vanaf land en uit zee van Noord-Vietnam. I die zich in de hoofdstad bevinden. De Russische president zei dit tijdens Oe Thant wilde op de geruchten geen een banket, dat gisteren in het Kremlin commentaar geven, werd aangeboden aan keizer Haile Se lassie van Ethiopië. In Saigon is vernomen dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken de opperbevelhebber in Zuid-Viet- nam, generaal Westmoreland vrij spel heeft gegeven voor elke bombardements opdracht die hij nuttig oordeelt in een (Van onize weerkundige medewerker) Van de meteorologische winter beleven wij vandaag de laatste dag. Morgen ver schijnt de lentemaand op de kalender. De winter, die zo stormachtig afscheid neemt, is een van de zachtste van deze eeuw geweest met die van 1916, 1920 ,1935 en 1957. Totaal gaven de drie winter maanden in De Bilt 19 vorstdagen tegen 42 normaal. Van het begin van de waar nemingen in 1848 af bleef dit aantal vorst dagen in De Bilt alleen in de winters van 1863 met 16 en in 1877 iret 14 vorstdagen kleiner. Van ijsweer en vorstverlet is de ze winter nauwelijks sprake geweest en ook de sneeuwval had weinig te beteke nen. Van de 90 dagen bleven er 70 zach ter dan normaal. Er was een tekort van ruim 15 uren zonneschijn. Gemiddeld in het hele land viel er ruim 100 millimeter meer neerslag dan normaal, als gevolg van een veel te natte decembermaand. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In hoofdzaak in de avond en nacht enkele buien, morgen ook zonnige perioden. Aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuidwest en west, morgen tot krachtig of matig af nemende westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Groninger dorpen Bedum, Winsum - en Warfum zijn verstoken van elektrici- zone van honderd kilometer ten noorden -t na een hevlge expiosie in een trans- ttnn no 7QtronriQvirto nrnorl tnfTro o H Hol formatorgebouw. De uit de transformato ren wegvloeiende isolatie-olie vatte vlam en de storm joeg de vlammen hoog op, waardoor aangrenzende woonhuizen ge liepen. De Bedumer brandweer van de zeventiende breedtegraad, de scheiding tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Vandaag is het rapport verschenen van de Nederlands-Belgische advies commissie voor de spelling van de „bastaardwoorden"waarvan een uit treksel wordt gepubliceerd op pagina 9 van deze editie. Hier alvast enkele voorbeelden: y verdwijnt in hiasint, higiëne, simpatie en himne. c verdwijnt in sitroen, sent, sijfer, sentimeter, insident, publiseren en offisier. x verdwijnt in ksilofoon, falanks, tekstiel en maksimum. qu verdwijnt in antikair en ktvorum. a verdwijnt uit aktueel, kollege, kurator en rek- tor. h verdwijnt uit biblioteek, tuis, altans en tans, n verdwijnt uit bijekorf en goederetrein Opvallende verdubbelingen: buuste, luukse, truuk en stuuk- werk. kreeg assistentie van de Groninger brand weer en slaagde erin de vlammen vrij spoedig te doven. Het gebouw, de trans formatoren en de schakelinstallatie gin gen geheel verloren. Tobias Smollett: Schrijven om den brode is het slechtste middel tegen hongerlijden. v 5 Tijdens een vechtpartij aan boord van de op de Waal varende tanker „Druven- tia" heeft gistermiddag een negentienja rige matroos uit Zoutelande de zeven- De behandeling van een echtschei dingszaak voor een Londense recht bank is niet zonder moeilijkheden ver lopen. Een wat oudere dame op de publieke tribune die kennelijk niet door het verloop van het proces werd geboeid, viel in slaap. Ze bracht daar bij een zo doordringend gesnurk voort, dat niemand zijn aandacht meer bij de zaak kon houden. De vrouw werd ge wekt, maar de bode was nog niet in de zaal teruggekeerd, of er klonk weer luid gesnurk. Aan een verzoek van de bode de zaal te verlaten weigerde de opnieuw gewekte dame te voldoen. Tenslotte werd zij op last van de rech ter weggeleid uit de zaal. NEW YORK (AFP en Reuter). Op Het is zo goed als zeker dat de Weense net 1.743 ton metende Duitse schip Cal- IJsrevue van 25 juli tot en met 8 augus-1 das is maandagavond brand uitgebroken, tus voorstellingen zal geven in de Kenne- De Caldas die op weg was naar New York, mer Sporthal in Haarlem. De directeur bevond zich toen ter hoogte van Virginia, van de gemeentelijke dienst voor sport- Schepen hebben 22 overlevenden van de en jeugdzaken, de heer S. Heijers, heeft Caldas uit reddingboten opgepik'. een voorlopig contract afgesloten met de De Amerikaanse kustwacht heeti be- bedrijfsleider voor Nederland van de ijs- kendgemaakt. dat een van de opvarenden revue, de heer J. A. C. Kersten. Deze van de Caldas bij de brand is omge- vliegt volgende week dinsdag naar We-1 komen, nen om het fiat van de directie te krij gen. De Wiener Eisrevue geeft in Haarlem de 1 première voor ons land van een nieuw I programma, waarmee zij dan juist een toernee in Rusland, langs de steden Mos kou, Leningrad, Kiev en Bakoe heeft ge maakt. De revue heeft, met het orkest I mee, een bezetting van 120 man. Eerste soliste is de 26-jarige Hanna Eigel, die twee jaar Europees kampioene is geweest. Het gezelschap komt voor Haarlem met een ijsbaan van 36 meter lang en 18 me ter breed. Daaromheen zal de gemeente tribunes bouwen voor rond 3000 toeschou wers. De voorstellingen van de Weense IJsre-| vue worden gehouden na de Stuif Stuif, de jaarlijkse vakantieaktiviteiten voor del jeugd, die behalve in de Badmintonhal dit jaar voor het eerst in de Kennemer Sporthal plaats hebben. Deze aktiviteiten eindigen op 22 juli. Op 23 en 24 juli wordt in de sporthal ijs gemaakt en op 25 juli kan de eerste voorstelling van de ijsrevue worden gegeven. KAAPSTAD (Reuter) Dr. Theophi- lus Ebenhaezer Donges is gekozen tot president van Zuid-Afrika als opvolger van Charles Swart, die 31 mei aftreedt. Donges versloeg de kandidaat van de op positie majoor Pieter van der Byl met 163 tegen 52 stemmen bij een stemming in een kiescollege, bestaande uit leden van het parlement. Dr. Donges trad onlangs af als minister van Financiën. tienjarige bootsjongen J. Portegies uit Haarlem over boord gegooid. De boots- .ongen probeerde zich nog aan de reling vast te houden, maar de matroos wrikte de handen van de jongen los, zodat hij in de snel stromende rivier viel. Daarna hervatte hij zijn werk alsof er niets ge beurd was. Toen de schipper een poosje latei- vroeg waar de bootsjongen was, antwoordde de matroos: „Oh, die heb ik overboord ge schopt". De schipper vatte het op als een grap. Toen hij tien minuten later opnieuw om de bootsjongen riep, zei de matroos: „Dat heb ik toch gezegd, die heb ik over boord geschopt". Pas toen begreep de schipper dat het ernst was en meerde af om de scheeps jongen te zoeken. Portegies had intussen nabij de Bison- baai, enkele kilometers stroomopwaarts van Nijmegen, met inspanning van zijn uiterste krachten zwemmend de Waalkant bereikt. Hij werd volkomen uitgeput aan getroffen en naar het St. Canisiuszieken- huis in Nijmegen gebracht. Aangenomen wordt dat hij over enkele dagen naar huis zal mogen. De matroos is inmiddels aangehouden onder verdenking van poging tot doodslag. Uit 'n pas verbouwde woninginrichtings zaak aan de Hagelingerweg te Santpoort is een bedrag van in totaal zesduizend gulden ontvreemd. Er werd nauwelijks iets vernield. Al leen de kassa en enkele geldkistjes wer den open gebroken. Zoeken naar knopen is een gebruikelijk tijdverdrijf op de stations in Tokio, waar tijdens de spitsuren speciale beambten zich beijveren om de reizigers de treinen in te persen. Bij die massale drangpartijen sneuvelen honderden knopen, die na de dagelijkse veldslagen worden opgeveegd. Station Sjin- joekoe heeft een speciale service voor wachtende reizigers: de gevonden knopen worden op kaarten genaaid en opgehangen. (Telefoto). KOPENHAGEN (DPA/ANP) ln het Skagerrak voor de Deense kust is van nacht het 2.435 ton metende Russische visserij-fabrieksschip Toekan gezonken. De ramp heeft aan zeker 43 van de 79 op varenden het leven gekost. Vanochtend had men 27 overlevenden uit het ijskou de water opgepikt. De schipbreuk gebeurde dertig kilome ter ten noorden van de kust van Noord- Jutland, bij Hanstholm. Het eerste SOS werd om kwart voor vier vannacht door de kuststations ontvangen. De duisternis bemoeilijkte de reddingsoperatie. Het eerste schip dat de Toekan bereik te was een andere Rus, de Vilis Lacis, die erin slaagde 27 drenkelingen op te pik ken. Hefschroefvliegtuigen van de Deen se luchtmacht zagen bij het aanbreken van de dag tientallen lijken in zee drij ven. Ze werden door Scandinavische sche pen geborgen. De Vilis Lacis heeft door de Denen aan geboden medische hulp voor de drenke lingen geweigerd. De overlevenden, aange troffen in twee reddingboten, waren er niet best aan toe. Tientallen schepen zoe ken nog naar vermisten. Bij de Tweede Kamer is het ontwerp van een nieuwe leerplichtwet ingediend, ter vervanging van de leerplichtwet van 1901. De leerplicht wordt in de nieuwe wet verlengd tot negen jaar. Het toezicht gaat van de rijksinspectie over naar de gemeentebesturen. De straffen op onge oorloofd schoolverzuim worden verhoogd, Het nieuwe systeem voor controle op de leerplicht wordt ingegeven door de overweging, dat toezicht op de naleving van de wet meer dan voorheen het ka> rakter zal moeten dragen van maatschap pelijke zorg. Het komt beter tot zijn recht als het in het geheel van gemeentelijke activiteiten op maatschappelijk gebied wordt ingebouwd. De leerplichtverlenging zal nog niet di reet op 1 augustus volgend jaar kunnen worden ingevoerd. De ontwikkeling van aangepaste vormen van onderwijs volgens de Mammoetwet zal dan nog niet zo ver zijn voortgeschreden dat tot verlenging van de leerplicht tot negen jaar kan wor den besloten. Bovendien is uitstel gebo den, omdat de verlenging van de leer plicht een belangrijke verhoging van de rijksuitgaven tot gevolg heeft. Deze ver hoging zou vrijwel samenvallen met de stijging van de uitgaven, welke door de invoering van de Mammoetwet wordt ver oorzaakt. ADVERTENTIE BartsljorlMtraat Haarlem - TeL 15351 Leidteitraal (bij Koningiplein) (020) 221596 •aa Drie beelden uit roerig Indonesië. Drie generaals zitten zelfverzekerd bij de parade ter gelegenheid van Artilleriedag (van links naar rechts Harsojo, Paggabean en Leo Wati- mena). Studenten dragen hun mis noegen over Soekarno uit op span doeken („Resultaat van Soekarno's leiderschap NUL" of „Wij eisen onderzoek en berechting van Soe karno") en het voorwerp van al deze beroering ontvangt in zijn pa leis te Bogor in hemdsmouwen de buitenlandse journalisten, zonder brilblootshoofds en blootsvoets. Tijdens een zeer druk bezochte persont vangst in het voorlichtingscentrum van de Stichting IJmond-Noordzeekanaal heeft hoofdingenieur Van Dixhoorn hedenmor gen enige mededelingen gedaan over de laatste werkzaamheden aan de IJmuider pieren. De kraaneilanden zouden tijdens deze persontvangst de laatste steen op zijn plaats leggen, maar dit kon wegens de storm niet doorgaan. Ingenieur Van Dixhoorn deelde mee, dat aan het einde en middenop de zuidpier twee meetstati ons zullen worden ingericht ten behoeve van het wetenschappelijk zee-onderzoek en van het K.N.M.I. Het K.N.M.I.-station wordt ingericht in de kleine vuurtoren, die zal worden geplaatst op de zuidpier, waar deze een knik maakt. Tussen het zeegebied en het havenge bied komen binnen de pieren een twee tal ankerplaatsen voor grotere en kleine re zeeschepen. Deze ankerplaatsen zullen worden aangegeven op de nieuwe zeekaart van I.Tmuiden, die binnenkort zal ver schijnen. Op deze kaart wordt het ge bied benoorden de noordpier als rode sec tor aangeduid vanwege het groot aantal wrakken dat de scheepvaart hier gevaar lijk maakt. In de Haringhaven in IJmui den ligt op het ogenblik het laatste schip, dat steen voor de werkzaamheden aan de pieren aanvoert. De kraaneilanden, die vandaag hun laatste diensten ten behoeve .van de IJ muider pieren zouden bewijzen, zullen zodra de storm het toelaat de laatste steen leggen en dan naar Rotterdam wor den gesleept voor een onderhoudsbeurt. Daar zullen de kraaneilanden waar schijnlijk worden benut voor werkzaamhe den ten behoeve van de Scheveningse ha ven. ADVERTENTIE SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1